ÚvodAktuality10 tipů, kde si prohlédnete zajímavé orloje po celý rok aneb ve stínu i na výsluní
Památky

10 tipů, kde si prohlédnete zajímavé orloje po celý rok aneb ve stínu i na výsluní

Poslechněte si audio verzi článku
Když se řekne orloj, zřejmě si vybavíte hlavně ten nejznámější a také největší, na který se jezdí s nadšením dívat lidé z celého světa: orloj na Staroměstské radnici v Praze. Orlojů ale je v naší zemi víc a téměř každý rok se objeví nějaký nový. Není se čemu divit, šikovné ruce, fantazie a vynalézavost jejich tvůrců a našich řemeslníků zřejmě nemá meze!
Přehlídka apoštolů, zvoníci smrtka, Turek, Marnivec a Lakomec a nakonec kokrhající kohout: to je slavný pražský orloj, který od roku 1410 zdobí jižní průčelí radniční věže Staroměstské radnice na Staroměstském náměstíPraze. Vyprávějí se o něm legendy a dokonce má několik replik. Kde?

Zdaleka se netěší takovému zájmu turistů jako pražský originál, ale existují. Například v Kadani, odkud pocházel autor staroměstského orloje Mikuláš. Na jeho počest ve městě na Nábřeží Maxipsa Fíka postavili kovovou repliku původního hodinového stroje pražského orloje. Je větší než originál, ale hlavně ukazuje orloj v jeho podobě zhruba na přelomu 14. a 15. století. Další, jen mírně upravený orloj připomínající ten pražský si prohlédnete v Šumperku.

Zajímavý příběh za sebou má orloj na radnici v centru Olomouce. Pivaře potěší chmelový orloj, který je součástí Chrámu chmele a piva v Žatci, milovníci ptactva by si zase neměli nechat ujít jedinečnou podívanou na ptačí orloj; ten najdete v zoologické zahradě v Liberci. Krásný orloj objevíte i na Šumavě, a to v Hojsově Stráži na Železnorudsku, proslulý je rovněž orloj z Kryštofova Údolí.

Vyřezávané obrazy pohanských bohů uvidíte na Valašském orloji v Držkové, zatímco pohádkový orloj v Zašové na Vsetínsku se bude líbit hlavně dětem: připomíná totiž pařezovou chaloupku z příběhů o Křemílkovi a Vochomůrkovi.

Víte, že kromě času orloje ukazují i další údaje, například polohu Slunce a Měsíce na obloze, fáze Měsíce a polohy dalších planet nebo sluneční čas?

 

Pražský orloj – jediný na světě měří babylonský a staročeský čas Památky

Pražský orloj – jediný na světě měří babylonský a staročeský čas

Astronomický orloj, geniální přístroj, který po celá staletí ukazuje nejen čas a datum, ale i polohu Slunce, fáze Měsíce, astronomické cykly a svátky křesťanského kalendáře. Technický zázrak, který již dlouhých 600 let udivuje doslova celý svět.

Staroměstská radnice v Praze – prohlídka historických prostor i orloje Kultura

Staroměstská radnice v Praze – prohlídka historických prostor i orloje

Historické sály s cennými malbami, gotická kaple s pohledem na figury apoštolů, gotická věž s vyhlídkou, orloj i románsko-gotické podzemí radnice s náznakovou historickou expozicí, to vše se skrývá ve Staroměstské radnici.

Orloj Česká Kamenice Památky

Orloj Česká Kamenice

Radnice v České Kamenici na Děčínsku obnovila orloj na měšťanském domě přímo v historickém centru města, kde kdysi bydlel hodinář a ve štítu domu orloj skutečně původně míval. Českokamenický orloj býval chloubou malebného města, avšak postupně chátral. Mezi roky 2023 a 2024 se jej podařilo obnovit.

Pohádkový orloj v Zašové na Vsetínsku Památky

Pohádkový orloj v Zašové na Vsetínsku

Novou zajímavostí v Zašové v lokalitě Kotěhůlky je od září 2022 dřevěný pohádkový orloj, který postavil s pomocí svých přátel místní občan pan Miroslav Španer.

Radnice s orlojem a věží v Olomouci Zážitky

Radnice s orlojem a věží v Olomouci

Budova olomoucké radnice, která vévodí Hornímu náměstí, představuje již po 6 staletí symbol hospodářského a politického významu někdejšího královského hlavního města. Orloj je zasazen do severní fasády radnice. Během prohlídky nahlédnete do kaple a věže, objednat si lze také návštěvu obřadní síně.

Replika orloje v Kadani Památky

Replika orloje v Kadani

V Kadani na Nábřeží Maxipsa Fíka stojí replika Staroměstského orloje. Oproti originálu je jednou tak velký – měří přes pět metrů a váží více než pět tun. Kadaňský orloj však nemá pohyblivá kolečka, jedná se o kovovou sochu.

Nová radnice s orlojem a vyhlídkovou věží v Prostějově Památky

Nová radnice s orlojem a vyhlídkovou věží v Prostějově

Náměstí T. G. Masaryka v Prostějově dominuje nová radnice s věží vysokou 66 m a orlojem. Zdejší hodinový stroj a orloj jsou unikátem, jedním z pouhých čtyř tohoto druhu u nás.

Pohádkový orloj v Ostravě Zážitky

Pohádkový orloj v Ostravě

Orloj tvoří hvězdná obloha s hodinami a troje pohyblivé dveře, za kterými jsou skryty tři dvojice pohádkových postav – Král s Královnou, Anděl a Ďábel a také Kašpárek a Smrtka.

Brněnský orloj – mechanická nábojnice z africké žuly Památky

Brněnský orloj – mechanická nábojnice z africké žuly

Hodinový stroj je naprostým unikátem. Šestimetrová černá moderní časomíra z leštěné africké žuly, dovezené až z Jihoafrické republiky, má připomínat střelu.

Orloj Martina Chaloupky v obci Žibřidice – dříve býval v Kryštofově Údolí Kultura

Orloj Martina Chaloupky v obci Žibřidice – dříve býval v Kryštofově Údolí

Vesnický orloj, který vymyslel pan Martin Chaloupka, se v roce 2023 přestěhoval z Kryštofova Údolí do obce Žibřidice.

Pokojový orloj v Ostravském muzeu Kultura

Pokojový orloj v Ostravském muzeu

Chloubou Ostravského muzea je pokojový orloj od Jana Maška, který byl technikem ve Vítkovických železárnách v Ostravě v letech 1924 -1935. Byl také amatérským astronomem a svůj technický um zdokonaloval i po práci, a tak vznikl nejoriginálnější pokojový orloj.

Stará radnice s orlojem v Litomyšli Památky

Stará radnice s orlojem v Litomyšli

Stará radnice s věží byla na Smetanově náměstí postavena roku 1418. Dnes má barokní fasádu z 18. století, kdy bývala spojená se sousedním domem č. 53. Orloj se nachází na východní straně prvního patra věže. Má čtvercový tvar, v jeho rozích jsou secesní ženské postavy symbolizující roční období.

Valašský orloj v Držkové s řezbami slovanských bohů Památky

Valašský orloj v Držkové s řezbami slovanských bohů

Obec Držková v Ráztokách se chlubí valašským orlojem, který vyrobil místní umělec, pan Pavel Čihař se svými přáteli. Orloj obsahuje vyřezávané obrazy pohanských bohů a také pohyblivé panorama s tradičními řemesly. V provozu je každý den, dřevořezby se objevují v pravé poledne.

Chrám Chmele a Piva s Chmelovým orlojem Zážitky

Chrám Chmele a Piva s Chmelovým orlojem

Město Žatec, ležící na severu Čech na řece Ohři, má tisíciletou historii. V ní důležitou roli hraje prvotřídní chmel, který se na Žatecku pěstuje. Více než 700 let pěstování vynikajícího aromatického chmele a výroba piva vedly ke vzniku zábavného a poučného komplexu s názvem Chrám Chmele a Piva.

Věda a historie není nuda: měření času a hodiny sluneční, vodní, přesýpací i náramkové

Věda a historie není nuda: měření času a hodiny sluneční, vodní, přesýpací i náramkové

Měření času je pro nás samozřejmost, ale dokážete zjistit kolik je hodin i bez hodinek, mobilů a dalších vychytávek? Jak lidé měřili čas předtím, než byly vynalezeny hodiny? A kdo vlastně rozhodl, že den bude mít čtyřiadvacet hodin? S Kudy z nudy se vypravte do muzeí hodin a hodinek a na další místa, kde se měří čas – minutu po minutě, hodinu po hodině.

Orloj Hojsova Stráž – první orloj na Šumavě Památky

Orloj Hojsova Stráž – první orloj na Šumavě

První šumavský orloj se nachází v centru rekreačního střediska Hojsova Stráž na Železnorudsku, v jedné z nejmalebnějších obcí Šumavy.

Dětský orloj v Poděbradech Zážitky

Dětský orloj v Poděbradech

Dětský orloj v Poděbradech, který je umístěn u vstupu na kolonádu z náměstí Krále Jiřího naproti soše T.G. Masaryka, vytvořila výtvarnice Lucie Seifertová. Střecha orloje je celá z mědi a jsou v ní umístěny čtvery kulaté hodiny.

Orloj v Táboře Památky

Orloj v Táboře

Funkční replika Pražského orloje s průměrem sto dvacet centimetrů společně s věžními hodinami na domě pana Volfa v Táboře. Replika zobrazuje všechny časy a modeluje pohyb Slunce a Měsíce na astrolábu ciferníku.

Šumperský orloj ve vilové čtvrti Památky

Šumperský orloj ve vilové čtvrti

Ve vilové čtvrti v Šumperku se na domě pana Miroslava Nečase nachází orloj, který odbíjí každou celou hodinu od osmi do šesti večer. I když se jedná o kopii pražského orloje, rozdíly však pozorný divák najde. Objeví například věrozvěsty nebo švestkovou ratolest.

Semilský orloj Památky

Semilský orloj

Semilský orloj se nachází přímo v domovském areálu firmy Fabrika 1861 v Semilech.

Ptačí orloj v Zoo Liberec Zážitky

Ptačí orloj v Zoo Liberec

Na Mezinárodní den zvířat byla v liberecké zoo otevřena nová atrakce – ptačí orloj, který má připomínat ohrožené druhy pěvců. Najdete ho ve spodní části zoologické zahrady.

Znojemský orloj – Pomník telefonním budkám Památky

Znojemský orloj – Pomník telefonním budkám

Telefonní budky pomalu mizí z ulic města obcí. Umělec Maxim Velčovský navrhl proto ve Znojmě pomník nejen všem telefonním budkám, ale také pomník doby „předmobilové“, doby off-linové, kdy jsme ještě nebyli všichni nonstop k zastižení.

Olomoucký orloj s figurkami proletářů Památky

Olomoucký orloj s figurkami proletářů

Dnešní kuriózní podoba olomouckého orloje pochází z let 1947–1955, kdy svaté muže nahradili pracující, plesající a sportující Hanáci. Skleněné mozaiky s náměty Jízdy králů, Průvodu královniček, Dělníka, Chemika a alegorie dvanácti měsíců dodal národní podnik Česká mozaika v Novém Boru.

Další aktuality

Papírna, hrad, technické památky i příroda: Češi by rádi rozšířili seznam UNESCO o další místa

Co spojuje hrad Karlštejn, ruční papírnu ve Velkých Losinách, lázně v Luhačovicích, pevnost Terezín nebo horský hotel a televizní vysílač na Ještědu? Tahle a další místa by v dalších letech ráda rozšířila české dědictví UNESCO. Podívejte se s portálem Kudy z nudy, které památky a areály by Česká republika ráda měla na prestižním seznamu světového dědictví UNESCO!
12. leden 2025 12:53
Památky

Nejvíce turistů v roce 2024 zamířilo na zámky Lednice, Český Krumlov a Hluboká

Na hrady a zámky ve správě Národního památkového ústavu (NPÚ) v loňském roce dorazilo přes 4 miliony návštěvníků. Největšímu zájmu turistů se v roce 2024 těšil jihomoravský zámek Lednice, kam zamířilo téměř 307 tisíc lidí. Po něm následuje hrad a zámek Český Krumlov a zámek Hluboká nad Vltavou. Druhý rok po sobě tak zájem o státní památky překonal čtyřmilionovou hranici. Lákaly tradiční turistické cíle, ale také památky, které po obnovách zpřístupnily nové prostory.
12. leden 2025 12:40
Památky

Kam na zimní procházku k lesním kapličkám?

Potřebujete si během dlouhé zimy „dobít baterky“? Určitě vám udělá dobře výlet do světa lesního ticha, kde objevíte malebné kapličky a poutní místa, která naši předkové stavěli na romantických místech uprostřed skal či lesů. Objevte pozapomenutá místa a užijte si duchovní relaxaci.
11. leden 2025 6:44
Památky

Největší, nejrozsáhlejší, nejvyšší: naše hrady a jejich rekordy

Průvodci na mnoha hradech a zámcích rádi používají slova největší a nejrozsáhlejší, ale kde mají pravdu a kde ne? Jaké rekordy a prvenství drží hrady v Čechách, na Moravě a ve Slezsku, a jak na tom jsou ve srovnání se svými konkurenty ve světě? Pojďte to prozkoumat s Kudy z nudy!
10. leden 2025 5:47
Památky

Některé hrady a zámky lákají k prohlídkám i v zimě

Národní památkový ústav otevřel pro milovníky památek brány několika hradů a zámků dokořán i v zimní sezóně. Přijít můžete na prohlídku historických interiérů, lapidária anebo se projít zahradou. Tipy, kam se vypravit na "hradozámecký" výlet i během zimních měsíců vám přináší Kudy z nudy.
9. leden 2025 16:00
Památky

Významné dny naší historie: co se stalo v únoru?

Založení Uměleckoprůmyslového musea v Praze, vysvěcení kaple sv. Kříže na Karlštejně, korunovace, povodně, zveřejnění Mendelových zákonů dědičnosti i zlatá medaile z hokejového turnaje století na zimních olympijských hrách v Naganu: to je jen malý výběr z únorových výročí a zajímavostí. Pojďte si je připomenout s Kudy z nudy!
8. leden 2025 14:36
Památky

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: nejúžasnější poklady České republiky

Objevování historie, touha po dobrodružství a také fantastické příběhy o náhodách: to všechno provází úžasné české poklady. Pojďte s Kudy z nudy prozkoumat nejcennější poklady České republiky! Možná vás překvapí, že to nemusí být jen zlaté koruny, mince a šperky, ale také lebky, meče anebo láhve starého vína.
7. leden 2025 15:21
Památky

Kam v zimě na výlet? I v zimních měsících mají mnohé památky stále otevřeno

Turistické cíle zvou k výletům i v zimním období! V poslední době je čím dál více přístupných památek po celý rok. Návštěvníkům se tak naskýtá nová nevšední možnost spatřit zámek či hrad v zimních kulisách. Otevřené jsou však také jeskyně nebo doly. Večerní prohlídky interiérů při svíčkách nebo kostýmované prohlídky jsou rozhodně turistickým lákadlem pro děti i dospělé. Užijte si pravou zámeckou romantiku, jako z pohádky o Popelce.
4. leden 2025 8:00
Památky