ÚvodAktualityPěší turistika v Královéhradeckém kraji: hřebeny hor a skalní města
Letní sporty

Pěší turistika v Královéhradeckém kraji: hřebeny hor a skalní města

Na severu Čech v Královéhradeckém kraji objevíte nevídané přírodní krásy se spoustou možností pěších výletů. K horským túrám lákají především Krkonoše, které jsou protkány hustou sítí turistických tras. Mezi nejkrásnějí z nich patří Česko-polská hřebenovka, vyrazit ale můžete i na Krkonošskou pivní stezku. Fascinují zákoutí nabízí také Adršpašsko-teplické skály, největší a nejdivočejší skalní město střední Evropy. Oblibě se těší také Prachovské skály, srdce Českého ráje anebo romantické Údolí Plakánek.

Výlety na hřebenech Krkonoš

KrkonošePlánujete přechod Krkonoš? Zkuste Česko-polskou hřebenovku, která je součástí multifunkční turistické magistrály z Ještědu na Praděd. V Krkonoších doslova kopíruje turistickou červeně značenou Cestu Česko-polského přátelství. Od západu k východu je trasa dlouhá 28 km. Začíná na hraničním přechodu Szrenica v blízkosti Vosecké boudy a končí na Pomezních boudách. Projdete po ní nejvyšší partie Krkonoš s fantastickými výhledy na obě strany hřebene. Na trase půjdete kolem Sněžných jam, Velkého Šišáku, Mužských a Dívčích kamenů, Petrovky, Špindlerovky, mořských ok Wielki a Maly Staw, vystoupáte na vrchol Sněžky a pak sejdete k Jelence a na Pomezní boudy.

krkonošské pivní stezkyNejhezčí partie Krkonoš a výborné pivo k tomu: to je hlavní lákadlo Krkonošské pivní stezky. V provozu je podobně jako cyklobusy až do konce září a propojuje místa, kde se vaří lokální pivo. Pivo z pivovaru Fries a z Pivovaru Hendrych ochutnáte na Friesových boudách a v blízkém penzionu Andula, ve Vrchlabí na vás čeká Pivovarská Bašta s pivem Krkonošský Medvěd, v Malé Úpě ochutnáte pivo z pivovaru Trautenberk a v Peci pod Sněžkou zase pivo Sněžka z Peckého pivovaru. Za vypité nápoje dostanete razítko a za všech pět razítek pak v cílovém pivovaru získáte malý dárek. Všichni úspěšní cestovatelé pak budou zařazeni do slosování o hodnotné ceny.

KrkonošeMnoho přírodních krás najdete v okolí Špindlerova Mlýna, kde můžete zároveň počítat s perfektními ubytovacími a gastronomickými službami. Příjemnou procházkou se dostanete k Boudě u Bílého Labe. Horalé, kteří chtějí strávit v terénu celý den si mohou vypomoci lanovkami – z Plání lze vyrazit například k Výrovce, Luční boudě a Údolím Bílého Labe zpět; zdolat můžete ale i Kozí hřbety s vyhlídkou. Z Medvědína se snadno dostanete na Zlaté návrší a k Labské boudě, odkud lze sejít do Špindlu Labským dolem, anebo si udělat pořádnou túru na Martinovku, Petrovku a Špindlerovku, odkud je možné sjet autobusem zpět do města.
 

Jak si užít hory bez davů

KrkonošeJak si užít hory bez davů? Na to je jednoduchý recept: vydat se do méně známých míst. Výlet si můžete udělat třeba za krásnými výhledy z Malé Úpy přes Rýchory a Dvorský les do Mladých Buků. Mezi zapomenutá místa Krkonoš patří okolí Vítkovic. Znáte třeba studánku Pod kapličkou Panny Marie u Stromkovic? Na její léčivé účinky mohou horalé přísahat. Krásná je také vyhlídka Šeřín, odkud budete mít Krkonoše jako na dlani. Pokladem Krkonoš jsou vodopády, od nejvyššího v Česku Pančavského na konci Labského dolu přes Labský vodopád až třeba po kaskády Bílého Labe; ty spatříte při putování po modře značené turistické trase ze Špindlerova Mlýna k boudě u Bílého Labe. Některé vodopády kousek od pěších tras téměř nikdo nezná, a přitom si je můžete snadno prohlédnout, cesta k nim není v rozporu se zákony o ochraně přírody. Za vidění stojí například vodopád na Červeném potoce, ke kterému se dostanete z rozcestí v dolní části údolí Bílého Labe, kde odbočuje zelená značka na Špindlerovku. Málo známé jsou i Závojový a Doubravův vodopád v blízkosti Žacléřských Bud ve východní části Krkonoš, Soví vodopád u Horní Malé Úpy, kaskády Rudného potoka anebo soustava dalších menších vodopádů na modré značce nad Obřím dolem přímo pod Sněžkou.


Výšlapy a procházky v Českém ráji

Český rájMezi další perly Královéhradeckého kraje patří Český ráj. Mezi nejznámější a nejkrásnější skalní města by na prvním místě mohly být Prachovské skály. Díky otevřeným náhorním plošinám, na nichž se nacházejí známé vyhlídky: Schlikova, Rumcajsova, vyhlídka Míru, vyhlídka Českého ráje a další, budete mít skalní město i Český ráj jako na dlani. O značné oblibě této oblasti hovoří i fakt, že v roce 1813 navštívil Prachovské skály císař František I. Jeho průchod skalní soutěskou do dnes připomíná Císařská chodba. Hustá síť turistických značek vás provede roklemi, stržemi, úžlabinami, po vršcích pískovcových skal s vyhlídkami a kouzelnými zákoutími. Stojí za to se zde zdržet déle a prozkoumat skalní město dopodrobna – ubytovat se můžete přímo u jednoho ze vstupů do skal, v Turistické chatě Prachov.

PlakánekPěknou procházku si užijete i v Údolí Plakánek, které se nachází nedaleko hradu Kost. Skalnatá kaňonovitá údolí mezi Podkostí a Střehomí byla vyhlášena přírodní rezervací především pro unikátní flóru a faunu. Název údolí dostalo po rodině Plakánků, která zde žila v 17. století. Rodina pálila v této oblasti uhlí, z čehož prý její členové měli uplakané oči. Ani zde, jako v celém Českém ráji, nechybí pískovcové skalní věže lemované borovým lesem, dále zde uvidíte mokřadní louky, kde roste například úpolín nejvyšší, prstnatec májový a silenka dvoudomá. Žije zde čolek horský, skokan štíhlý a ve skalách i několik druhů netopýrů. Nejlepší výletní trasou bude Naučná stezka Údolí Plakánek vedoucí ze Sobotky o délce 10,5 km.
 

Vzhůru do Adršpašsko-teplických skal

AdršpachJe-li Český ráj perlou Královéhradeckého kraje, pak jsou Adršpašsko-teplické skály jeho diamantem. Nakonec i v pohádce Třetí princ představovaly Diamantové skály...  Jakmile vstoupíte do národní přírodní rezervace Adršpašsko-teplické skály, ocitnete se ve zcela jiném světě. Takovém, kde nejvyšší věž Milenci sahá až do výšky 81,4 metrů a odkud padá z 16 metrů působivý Velký vodopád. Objevíte uličku úzkou pouhých 50 centimetrů i malebné jezírko s průzračně čistou vodou. Mezi nejznámější skalní útvary skalního města v Adršpachu patří již zmiňovaní Milenci, neméně slavní Starosta a Starostová, Homole cukru, Krakonošova lenoška, Džbán nebo Sloní náměstí. Masivní, do nebe sahající skalní stěny a labyrinty nabízejí Teplické skály. Výstup k těmto skalám je obtížnější, avšak romantická zákoutí skal a řeky Metuje vám vše vynahradí. Nejvyšší a nejznámější útvary Teplických skal jsou Skalní koruna a Chrámové náměstí a Martinské stěny. V Chrámových stěnách se nachází nejrozsáhlejší jeskyní labyrint ve Střední Evropě – Poseidon. Zajímavostí tohoto skalního města je také oblast nazvaná Sibiř, ve které narazíte na sníh i v letních měsících. Obě skalní města propojuje Vlčí rokle, která patří k méně navštěvovaným místům v Adršpašsko-teplických skalách. Uvítají ji hlavně návštěvníci, kteří mají rádi divokou přírodu a nechtějí se mačkat s davy turistů na nejznámějších okruzích skal.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Celní cesta v Krkonoších Příroda

Celní cesta v Krkonoších

Celní cesta je historická cesta spojující Horní Albeřice s polským Niedamirówem.

Krkonošský národní park – kouzelná příroda českých nejvyšších hor Příroda

Krkonošský národní park – kouzelná příroda českých nejvyšších hor

Krkonoše jsou nejvyšším pohořím České republiky a patří také k nejstudenějším místům u nás. 17. května roku 1963 tu byl díky výjimečným přírodním hodnotám, rozmanité krajině a bohaté historii založen nejstarší český národní park.

Stezka stopaře na Pláních ve Špindlerově Mlýnu Příroda

Stezka stopaře na Pláních ve Špindlerově Mlýnu

Stezka stopaře se nachází ve Svatém Petru, měří 7,7 kilometru a naučí Vás jak se stopují zvířata, jak poznáte jejich stopu, dozvíte se jaká stopa patří k jakému zvířeti a spoustu dalších zajímavých informací. Tato stezka je vhodná jak pro pěší, tak i pro kočárky a vozíčkáře.

Naučná stezka Dědictví doby ledové Příroda

Naučná stezka Dědictví doby ledové

Přeshraniční naučná stezka vede nejcennějšími partiemi Krkonoš. Představuje krkonošskou tundru s ukázkami různých jevů a útvarů pocházejících z doby ledové.

Naučná stezka Krakonošův příběh Příroda

Naučná stezka Krakonošův příběh

Víte kde a jak se Krakonoš narodil? Jestli dostal své jméno po Krkonoších nebo Krkonoše po něm? To vše si můžete přečíst na stezce vedoucí z Medvědína do Špindlerova Mlýna.

Údolí Bílého Labe v Krkonoších Příroda

Údolí Bílého Labe v Krkonoších

Turistická cesta Údolím Bílého Labe byla zprovozněna již v roce 1891. Ze Špindlerova Mlýna se jedná o příjemnou a nenáročnou trasu, která je vhodná i pro rodiny s dětmi a vozíčkáře, kteří zde ocení hladký asfaltový povrch. Okolí je navíc plné přírodních krás a cestou vás čeká řada pěkných výhledů.

Skalní město Adršpach – největší skalní město v České republice Příroda

Skalní město Adršpach – největší skalní město v České republice

Broumovský výběžek nabízí skvělé příležitosti k trávení aktivní dovolené. Adršpašsko-teplické skály jsou největším a nejdivočejším skalním městem střední Evropy, které fascinuje turisty a vandrovníky už od 18. století.

Chráněné území Dvorský les a naučná stezka Rýchory Příroda

Chráněné území Dvorský les a naučná stezka Rýchory

Chráněné území Dvorský les je nejvyšším místem na hřebeni Rýchor v Krkonoších, který leží mezi Horním Maršovem, Žacléřem, Albeřicemi a Babím. Oblastí Rýchor vede naučná stezka.

Krkonošská pivní stezka – poznejte chuť krkonošských piv Gurmánská turistika

Krkonošská pivní stezka – poznejte chuť krkonošských piv

Chcete vyzkoušet chuť krkonošských piv a zároveň objevit krásy zdejších lesů a kopců? Potom se projděte po Krkonošské pivní stezce, která spojuje pět minipivovarů umístěných na samých vrcholcích České republiky.

Nová naučná stezka v Prachovských skalách Příroda

Nová naučná stezka v Prachovských skalách

Původní stezka, klikatící se mezi skalními útvary, postupem času zastarala a neplnila dostatečně svoji funkci. Proto se členové Českého svazu ochránců přírody Prachovské skály rozhodli vybudovat naučnou stezku novou.

Naučná stezka Prameny Labe – poznejte zajímavosti Krkonoš Příroda

Naučná stezka Prameny Labe – poznejte zajímavosti Krkonoš

Naučná stezka Prameny Labe měří 18 km a na svých zastaveních seznamuje s přírodními zajímavostmi této části Krkonoš. Při procházce uvidíte spourtu přírodních zajímavostí, mezi něž patří například Pančavský vodopád, který je nejvyšší v České republice.

Naučná stezka svaté Barbory ve Černém Dole Příroda

Naučná stezka svaté Barbory ve Černém Dole

Městys Černý Důl v roce 2017 uvedl do provozu novou trasu Naučné stezky svaté Barbory se šesti zastaveními, enviromentálními atrakcemi po krásné vycházkové trase v okolí Černého Dolu.

Stezka horských nosičů na vrchol Sněžky Příroda

Stezka horských nosičů na vrchol Sněžky

Vyzkoušejte si výstup na Sněžku netradičním a při tom unikátním způsobem po cestě, kudy chodili horští nosiči. V hospůdce Horských nosičů ve Velké Úpě vám k tomu půjčí i dřevěné krosny s nákladem.

Naučná stezka Čertova strouha u Špindlerova mlýna Příroda

Naučná stezka Čertova strouha u Špindlerova mlýna

Naučná stezka vás provede Čertovým dolem, úzkou roklí, ve které teče Čertova strouha. Na té byla, kvůli předchozím povodním, vybudována na počátku 20. století kaskáda 43 přepážek doplněných dalšími prvky. O této technické zajímavosti a také o okolní krajině se dočtete na osmi informačních panelech.

Teplické skalní město – zázrak divoké přírody Příroda

Teplické skalní město – zázrak divoké přírody

Masivní, do nebe sahající skalní stěny, tajuplné území s nejrozsáhlejším skalním labyrintem ve Střední Evropě s obtížnějšími výstupy, adrenalinové vyžití i studenou oblast nazvanou Sibiř, to vše nabízejí Teplické skály.

Sněžné jámy v Krkonoších Příroda

Sněžné jámy v Krkonoších

Sněžné jámy jsou mohutné ledovcové kary na severním a východním svahu Vysoké pláně na polské straně Krkonoš. Je od nich krásný výhled do Čech na Krkonoše.

Cesta česko-polského přátelství napříč Krkonošemi Příroda

Cesta česko-polského přátelství napříč Krkonošemi

Cesta Česko-polského přátelství je nejznámnější magistrálou Krkonoš. Po většinu své 28 kilometrů dlouhé trasy nabízí hřebenovka nádherné výhledy současně na polskou i českou stranu hor a vede přes nejvyšší hřebeny Krkonoš.

Vyhlídka Krakonoš – nejvyšší bod Kozích hřbetů Příroda

Vyhlídka Krakonoš – nejvyšší bod Kozích hřbetů

Vyhlídka na východním okraji Kozích hřbetů v Krkonoších se nachází v nadmořské výšce 1421 metrů.

Labský vodopád v Labském dole Příroda

Labský vodopád v Labském dole

Krkonoše jsou hlavní vodopádovou oblastí v České republice. Nachází se zde množství vodopádů, dosahují úctyhodných výšek. Díky čtvrtohornímu zalednění se v Krkonoších vyvinuly nejvyšší vodopády České republiky, které se někdy dokonce objevují v přehledech nejvyšších vodopádů Evropy.

Prachovské skály v Českém ráji Příroda

Prachovské skály v Českém ráji

Nejznámější částí Českého ráje jsou bezpochyby Prachovské skály, ráj pro horolezce. Toto skalní město leží 7 km severozápadně od města Jičín. Vybrat si můžete z několika prohlídkových tras.

Romantické údolí Plakánek Příroda

Romantické údolí Plakánek

Hrad Kost je sevřen v malebné kotlině. Údolí Plakánek a Prokopské údolí jsou vroubeny pískovcovými skalami a opředené pověstmi. Zvlášť údolí Plakánek podnítilo díky svému názvu mnoho kronikářů k psaní neuvěřitelných příběhů.

Stezka Krakonošův ranec Příroda

Stezka Krakonošův ranec

Krakonoš hledá pomocníky, kteří mu pomohou najít dary od místních řemeslníků a uchrání je tak od chamtivých hledačů pokladů. Pomozte Krakonošovi posbírat dary do jeho rance. Na cestě mezi Janskými Lázněmi a Rudníkem vás čeká 11 úkolů pro rozhýbání těla i hlavy.

Objevte neznámé Krkonoše: 10 tipů na letní pěší výlety, kde se vyhnete davům

Objevte neznámé Krkonoše: 10 tipů na letní pěší výlety, kde se vyhnete davům

Krkonošský národní park láká v létě i v zimě milovníky horské turistiky. Podle průzkumů je návštěvnost Krkonoš 5–6 milionů osob, řadí tak Krkonoše mezi nejnavštěvovanější evropské národní parky. Správa KRNAP se snaží udržet rovnováhu mezi rostoucí návštěvností a křehkou přírodou Krkonoš. O to důležitější je připomenout turistům trasy pěších výletů, které by je možná nenapadly hned „na první dobrou“. Kudy z nudy vám přináší tipy na výlety v méně zatížených lokalitách, kde se nebudete prodírat davy lidí a objevíte tak méně neznámé kouty našich nejvyšších hor. Jako nástroj ochrany přírody slouží i celý systém turistické infrastruktury – odpočinková místa, vyhlídky apod.

Chrámové náměstí, Sibiř nebo Vlčí rokle: Teplické skalní město nabízí úchvatnou podívanou

Chrámové náměstí, Sibiř nebo Vlčí rokle: Teplické skalní město nabízí úchvatnou podívanou

Pokud hledáte ideální tip na hezkou procházku v přírodě, poradíme vám, kde vám bude zaručeně dobře a zároveň vás uchvátí nádherné okolní scenérie. Řeč je o Teplických skalách u Teplic nad Metují, kde v údolí Skalního potoka najdete Sibiř, Ozvěnu, Chrámové náměstí i Ledního medvěda.

7 věcí, které nevíte o… Krkonošském národním parku a našich nejvyšších horách

7 věcí, které nevíte o… Krkonošském národním parku a našich nejvyšších horách

Vydejte se s Kudy z nudy do Krkonoš! Seznámíme se s naším nejstarším národním parkem, podíváme se až na vrcholky hor do vzácné přírody, svezeme se cyklobusy a představíme vám i pár zajímavých novinek. Navíc poradíme, co podniknout v Krkonoších s dětmi a kam se vydat, když nechcete potkat davy turistů. Objevujte Krkonošský národní park a Krkonoše jinak!

Mužské kameny v Krkonoších Příroda

Mužské kameny v Krkonoších

Mužské kameny je skalní vyhlídka, která leží v Krkonoších na česko-polské hranici asi 6 km severně od Špindlerova Mlýna a 7,5 km jihovýchodně od polského města Szklarska Poręba.

Projděte se Adršpašským a Teplickým skalním městem

Projděte se Adršpašským a Teplickým skalním městem

Skalní město, které vám učaruje! Adršpašsko-teplické skalní město láká k návštěvě po celý rok. Nákup online vstupenky zabere jen chvíli a ušetří vám spoustu času. Naplánujte svou návštěvu skalního města předem a zvolte termín, který vám vyhovuje. Objevovat můžete tisíce skalních věží, kouzelné přírodní scenerie a výhledy, ze kterých se vám bude tajit dech. Jakmile vstoupíte do národní přírodní rezervace Adršpašsko-teplické skály, ocitnete se ve zcela jiném světě. Takovém, kde nejvyšší věž Milenci sahá až do výšky 81,4 metrů a odkud padá z 16 metrů působivý Velký vodopád. Objevíte uličku úzkou pouhých 50 centimetrů i malebné jezírko s průzračně čistou vodou. Přijeďte objevit krásu přírody, která vám učaruje na první pohled.

Další aktuality

Hospital Kuks zahajuje letošní turistickou sezonu a zve na mnoho akcí

Turistická sezóna na Kuksu letos začíná prvním dubnovým dnem. Příchozí mohou navštívit všechny prohlídkové trasy: Základní okruh Hospitál, Historie lékáren, Šporkovská hrobka a Historie výroby léků. Hospitál Kuks pak bude turistům přístupný od úterý do neděle od 9:00 do 17:00 hodin. Otevřeno bude i bylinkářství na nádvoří hospitálu – obchůdek, kde je možné pořídit rozličné bylinné směsi, tinktury, čaje a různé regionální dobroty.
1. duben 2025 14:14
Památky, Královéhradecký kraj

Pevnost Josefov zahajuje sezónu stylově – bitevní ukázkou

Pevnost Josefov má coby ojedinělá památka fortifikační architektury svůj půvab nejen pro milovníky vojenské historie. Můžete se sem vypravit na prohlídku anebo na některou z akcí – třeba už v sobotu 5. dubna 2025, kdy pevnost vítá novou turistickou sezónu první jarní vojensko-historickou akcí.
1. duben 2025 11:00
Památky, Královéhradecký kraj

Krkonošské žáby zahájily jarní migraci

Březen je dobou, kdy žáby migrují na svá trdliště. Ideální je pro ně teplý vlhký večer, kdy se, hnány rozmnožovacím pudem, vydávají na nebezpečnou pouť. Každoročně jich množství skončí pod koly aut při překonávání silnic. V Krkonoších pomáhají žáby chránit trvalé i dočasné zábrany, aby obojživelníci neskončili svůj život tragickou nehodou. Ochránci přírody pak zábrany jezdí kontrolovat několikrát denně. Při suchém počasí tolik žab není, ale když zaprší, stoupne jejich počet i na dvojnásobek.
27. březen 2025 6:00
Příroda, Královéhradecký kraj

Zámek v Náchodě zve do zámeckých komnat, gotického sklepení i na věž

Zámek Náchod připravil pro své návštěvníky řadu novinek – delší návštěvní dobu, širší možnosti prohlídky okruhu Zámek za Piccolominiů a připravena je i nová trasa Ze sklepení na věž. A ve věži samotné se představí dvě nové místnosti. Zámecká sezóna začne v Náchodě 5. dubna 2025. Otevřeno tu bude denně mimo pondělí od 10:00 do 13:00 a o víkendech od 10:00 do 15:00 hodin. Během Velikonoc od 17. do 21. dubna můžete přijít na prohlídku každý den.
26. březen 2025 8:00
Památky, Královéhradecký kraj

Na krkonošském sněhovém poli s názvem Mapa republiky stále zůstává na 8 m sněhu

Sněhové pole na svahu Studniční hory, které roztává v Krkonoších jako poslední, připomíná svým tvarem bývalou Československou republiku, jejíž součástí bývala až do roku 1945 i Podkarpatská Rus. Pracovníci Správy KRNAP zde v březnu provedli první jarní měření výšky sněhové pokrývky. Vrstva sněhu je letos mocná jen okolo 8 metrů, což je za 25 let kontinuálního měření tohoto sběhového pole jeden ze slabších výsledků.
25. březen 2025 14:00
Příroda, Královéhradecký kraj

Na Sněžku pěšky: lanovka prochází jarní odstávkou, o víkendech ale pojede

Lanovka na nejvyšší českou horu Sněžku bude od 24. března do 30. dubna 2025 procházet pravidelnou jarní odstávkou. Kvůli jarní údržbě nebude jezdit ve všedních dnech, až do konce dubna bude nutné v pracovním týdnu vyšlapat na horu pěšky. Během Velikonoc se ale kvůli turistům rozjede. Mezi Pecí pod Sněžkou a naší nejvyšší horou jezdí od 8:00 do 18:00 hodin.
23. březen 2025 15:00
Památky, Královéhradecký kraj

Znáte příběh Hanče a Vrbaty? Příběh o odvaze, nezdolném přátelství a tragickém osudu

24. březen je v Česku každoročně Dnem Horské služby. Před více než 110 lety došlo na hřebenech Krkonoš k tragické události, která dodnes leckterého návštěvníka hor dojme. Při lyžařském závodu dne 24. března 1913 totiž došlo k úmrtí závodníka Bohumila Hanče i jeho kamaráda Václava Vrbaty, který se svému kamarádovi pokoušel pomoci. Svůj život do záchranné akce obětavě nasadil i německý závodník a Hančův přítel Emerich Rath. Filmovou rekonstrukci tohoto závodu natočil režisér Tomáš Hodan.
23. březen 2025 11:33
Zimní sporty, Královéhradecký kraj

Krkonošské lesy slaví světový den lesů a světový den vody

Dne 21. března slavíme Světový den lesů a o den později 22. března Světový den vody. Krkonošské lesy patří vedle arkto-alpínské tundry a luk mezi tři nejvýznamnější fenomény, pro které byl zřízen Krkonošský národní park. Rozkládají se na ploše 37 000 ha a pokrývají přes 85 % plochy Krkonoš. Jejich druhové složení a prostorové rozložení v minulosti značně ovlivnil člověk. Dnes se snažíme pomoci, aby se lesy vrátily do přírodě blízkého stavu, staly se stabilnějšími a ve svém stínu poskytovaly prostor nejen pro odpočinek návštěvníkům hor, ale také životní prostor stovkám druhů živočichů a rostlin. Připomeňme si při této příležitosti jedno z nejzajímavějších a opomíjených lesních stanovišť pojící obě uvedená prostředí – olšové-jaseniny. Ty se v Krkonoších nacházejí už jen na pouhých 71 ha, což je 0,2 % rozlohy lesních porostů.
21. březen 2025 7:01
Příroda, Královéhradecký kraj