ÚvodAktualityČesko ve filmu: Klíč svatého Petra: tipy na místa, kde se natáčela štědrovečerní pohádka roku 2023
Zdroj foto: archiv České televize
Zážitky

Česko ve filmu: Klíč svatého Petra: tipy na místa, kde se natáčela štědrovečerní pohádka roku 2023

Česká televize připravila pro Vánoce 2023 filmovou pohádku s názvem Klíč svatého Petra. V pohádkovém příběhu se objevil zámek Sychrov, ale i další různá místa po celém Česku. Kde všude se nová vánoční pohádka roku 2023 natáčela, vám prozradí Kudy z nudy.
Klíč svatého PetraPohádka České televize pro Vánoce 2023 se jmenuje Klíč svatého Petra a natočil ji režisér Karel Janák. Zahráli si v ní známé herecké tváře, jako je například Petr Nárožný, Sabina Remundová, David Novotný, Berenika Kohoutová anebo Lukáš Příkazký, a děj se točí kolem ukradeného klíče od nebeské brány, vodníka zamilovaného do princezny a protřelé dvojice nepoctivých kancléřů. Pohádka se natáčela na zámku Sychrov, na hradě Zvíkově, ve Slavonicích a v ateliérech na Kavčích horách v Praze. Premiéru měla pohádka ve vánočním programuna Štědrý den 2023.

zámek sychrovPohádka kombinuje klasické pohádkové postavy, jako je například vodník, král, princezna a zlí rádcové s méně obvyklými charaktery, ať už jde o svatého Petra či podivuhodnou trojici hlavních hrdinů, která čítá zloděje, podvodnici a dobrého chlapce Tobiáše. Režisér Karel Janák ve spolupráci se scénáristou Petrem Hudským má na kontě oblíbené a originální pohádky Korunní princ (2015) nebo Princezna a půl království (2019). Inspirací jim jsou jak nejrůznější legendy, tak třeba i antická mytologie. Základem ale vždy zůstává vítězný souboj dobra nad zlem.

Jaké je Česko ve filmu? Pohádkové i fantastické!
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Česko ve filmu: nejhezčí vánoční pohádky

Česko ve filmu: nejhezčí vánoční pohádky

Pravé české Vánoce jsou plné pohádek. Zabaví děti při čekání na Ježíška, doplňují pohodu a laskavost slavnostního večera, čile se o nich debatuje při rodinných vánočních sešlostech na Boží hod i na Štěpána a scénky i hlášky z těch nejlepších umíme po mnoha společných letech zpaměti. Které ale jsou ty nejlepší a nejoblíbenější, na které se těšíme každé Vánoce?

Pohádkový prosinec: vánoční televizní pohádky jako inspirace pro sváteční procházky

Pohádkový prosinec: vánoční televizní pohádky jako inspirace pro sváteční procházky

Jaké pohádky se letos o Vánocích objeví v televizi? A jak je můžete využít pro adventní nebo vánoční výlety? Jednoduše: nabízíme vám televizně-výletní itinerář, s nímž si pohádkové putování po stopách princezen a princů, čertů a dalších kouzelných bytostí opravdu užijete.

Zámek Sychrov – sídlo Rohanů, kam se můžete vydat po celý rok Památky

Zámek Sychrov – sídlo Rohanů, kam se můžete vydat po celý rok

Novogotický zámek Sychrov, který sloužil jako rezidence původem francouzského rodu Rohanů, znáte z pohádky Zlatovláska či Nesmrtelná teta. Zámek nabízí 3 návštěvnické okruhy, noční prohlídky, ukázky sokolnictví, koncerty.

Hrad Zvíkov – okouzlující výhled na Vltavu a Otavu Památky

Hrad Zvíkov – okouzlující výhled na Vltavu a Otavu

Areál hradu Zvíkov, který leží cca 20 km od Písku, je trvale celoročně volně přístupný a průchozí k místnímu přístavišti. Na hradbách jsou pěkné vyhlídky na Vltavu a Otavu, i na jejich soutok.

Česko ve filmu: Pelíšky a další oblíbené vánoční filmy

Česko ve filmu: Pelíšky a další oblíbené vánoční filmy

Jak si lépe vychutnat vánoční atmosféru než při sledování oblíbeného filmu? V názvu vůbec nemusí mít Vánoce ani advent, a přesto z nich dýchá báječná vánoční atmosféra a my se k nim během svátků každý rok rádi vracíme. Zapalte svíčky, nachystejte si čaj, kávu nebo horkou čokoládu a užijte si čekání na Ježíška: na Kudy z nudy jsme pro vás vybrali ty nejlepší vánoční filmy!

Česko ve filmu: znáte nejpohádkovější místa v Česku?

Česko ve filmu: znáte nejpohádkovější místa v Česku?

Zámky Červená Lhota, Hluboká a Lednice, hrady Švihov, Bouzov a Pernštejn, a k tomu ještě Pekelné doly nebo skalní město Adršpach: to jsou ta nejpohádkovější místa v Česku. Není divu, že je vedle nadšených turistů a výletníků vyhledávají také filmaři. Podívejte se s Kudy z nudy na ta nejkrásnější a nejpohádkovější místa, která hrála hlavní roli ve filmových pohádkách!

Zámecký park Sychrov – unikátní sbírka dřevin Příroda

Zámecký park Sychrov – unikátní sbírka dřevin

U romantického novogotického zámku Sychrov se rozprostírá rozlehlý anglický park, který po roce 1820 založil první z rodu Rohanů, kníže Charles Alain de Rohan, pro kterého bylo sbírat rostliny vášní. V letech 1840 až 1850 zde vysázel nejvíce dřevin, podle dokladů 398 jehličnanů a 1495 listnáčů.

Orlická přehrada neboli Orlík Letní sporty

Orlická přehrada neboli Orlík

Součástí Vltavské kaskády je přehrada Orlík, která jejíž hráz přehradila tok řeky Vltavy u Solenice v okrese Příbram. Přehradní nádrž dostala své jméno podle zámku, který kdysi čněl nad hlubokým údolím Vltavy a dnes se nachází jen pár metrů nad hladinou přehradního jezera.

Městská památková rezervace Slavonice Památky

Městská památková rezervace Slavonice

Malebné město Slavonice na pomezí Čech, Moravy a Rakouska proslavily překrásné renesanční památky. Okouzlí vás především řady renesančních měšťanských domů s bohatě zdobenými štíty, psaníčkovými nebo figurálními sgrafity, které lemují dvě náměstí v centru města.

Slavonice

Slavonice

Malebné město na pomezí Čech, Moravy a Rakouska proslavily překrásné renesanční měšťanské domy s bohatě zdobenými štíty, pitoreskní systém podzemních chodeb a řada zajímavostí v okolí. Projděte se po stezkách, kudy chodíval loupežník Grasel, a namalujte si vlastní hrnek v keramické dílně v Maříži!

7 věcí, které nevíte… o České televizi

7 věcí, které nevíte… o České televizi

Večerníček, vánoční televizní pohádky, speciální exkurze i dny otevřených dveří na Kavčích horách a v televizních studiích, výstavy a další akce: tak se na Kudy z nudy setkáváte s Českou televizí. Pojďte se projít její historií od televizního pravěku až do současnosti a podívat se také za obrazovku!

Česko ve filmu: Barunka, Popelka a Micimutr aneb nejlepší role Libuše Šafránkové

Česko ve filmu: Barunka, Popelka a Micimutr aneb nejlepší role Libuše Šafránkové

Když se v roce 2008 slavilo 110 let českého filmu, Česká televize uspořádala anketu Hvězda mého srdce. Diváci i odborníci tehdy vybírali nejoblíbenější osobnost celé historie českého filmu. A jak to dopadlo? Nejpopulárnější herečkou dvacátého století se stala Libuše Šafránková.

Další aktuality

Kalendář 2025: tipy na nejzajímavější historické akce během prázdnin

V naší zemi se koná obrovský počet akcí připomínajících velké historické milníky. Mimořádně oblíbené jsou také městské slavnosti, výročí bitev nebo významných osobností. Nabídka letních historických akcí na Kudy z nudy je opravdu široká. Nenechte si ujít nejzajímavější prázdninové akce. Léto přeje výletům!
2. duben 2025 15:53
Zážitky

Plavební sezóna 2025: přehled tipů, kde vás svezou lodě, loďky a přívozy

Duben je měsícem, kdy ožívají přístavy a výletní parníčky, lodě i přívozy vyplouvají do nové sezóny. Pokud se chystáte na výlet a chcete si jej ozvláštnit plavbou po řece či na jezeru, inspirujte se našimi tipy, které vás zavedou na palubu sezónních plavidel.
2. duben 2025 13:11
Zážitky

50 tipů na víkend z celého Česka

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkendové zážitky (5.4. – 6.4.). Na jediném místě najdete tipy na akce ze všech krajů a regionů České republiky. U nás si vybere si každý! V nabídce je rodinná zábava, program pro děti, romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky: Olomoucký tvarůžkový festival 2025, VeteránTechna na brněnském výstavišti 2025, Festival svíčkové na Špilberku, Ze sklepa do sklepa Velké Bílovice 2025, Otvíráme Nepomuk a zámek Zelená Hora 2025. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
2. duben 2025 6:05
Zážitky

Tipy proti nudě... aneb nejlepší tipy na víkendové akce pro děti

Kudy z nudy přináší tipy na zajímavý program pro rodiny s dětmi na víkend (5.4. – 6.4.) v Praze a jejím okolí, Čechách, Moravě i Slezsku. Vyberte si rodinné programy, zábavu a zážitky pro malé i velké, holky i kluky, zajímavé akce a výpravy na místa, kde se děti rozhodně nebudou nudit: Velikonoční trhy na Staroměstském náměstí v Praze 2025, Safari běh 2025, České velikonoční trhy na náměstí Míru, Otevírání pevnosti Josefov – slavnostní zahájení sezóny 2025, Zahájení sezony Muzea ČD v Lužné u Rakovníka. Naplánujte s námi výlety za kulturou, do zoo, do přírody nebo na zajímavou výstavu a užijte si společný víkend.
2. duben 2025 6:00
Zážitky

Kalendář 2025: Výlety parními vlaky, zubačkou, či na úzkorozchodných tratí

Výlet vlakem si samozřejmě můžete naplánovat kdykoliv a kdekoliv, ale zvláštní šťávu vašim plánům dodají zajímavé tratě, parní vlaky a akce, které se často neopakují. Podívejte se s portálem Kudy z nudy na to, co je nachystáno po celou sezonu.
31. březen 2025 17:51
Zážitky

Lidové pranostiky: duben, aprílové počasí, hadi, štíři a žáby

Pro duben, měsíc pojmenovaný po svěžím jarním listí rašících dubů, je typické rychle se měnící, takzvané aprílové počasí. Proto také nejznámější dubnová pranostika navazuje na březnovou průpovídku „Březen – za kamna vlezem,“ když dodává „duben, ještě tam budem“. Pojďte se na Kudy z nudy seznámit s dubnovou záplavou pořekadel, mouder a průpovídek.
30. březen 2025 11:40
Zážitky

Aprílové pobavení: žirafičí krabice, Koušesaj a beskydský démon Okybača

Beskydy a jejich temný přízrak Okybača, smutný zajíček Sven Janssen, slavní tetřevi honzlovci anebo šplhavec Boryš, který to umí ve skalinách: to všechno jsou slavné české mondegreeny. Kousky písní anebo básní, kterým nerozumíme, a tak si je přeložíme do srozumitelnějšího jazyka. Mnohé z nich mají cestopisné ladění – zkrátka ideální téma pro výlety s Kudy z nudy.
30. březen 2025 11:39
Zážitky

50 tipů, jak si užít Apríl

Oblíbený Apríl má u nás již dlouhou tradici. Drobné zlomyslnosti a žertíky si u nás lidé na 1. dubna provádějí od 17. století. V českých zemích existuje první zmínka o Aprílu z roku 1690, počátek provádění si drobných poťouchlostí lze však vystopovat mnohem dále do minulosti, a to až do Persie k roku 536 před naším letopočtem. Autorem svátku, který se zde nazývá Sizdah Bedar, je mytický král Jamšíd. Druhou teorií je, že svátek vznikl jako oslava radosti nad koncem dlouhé zimy a přechodem na veselejší období jara. Oslavte proto první dubnový den tematickým výletem na kuriózní místa, která vykouzlí úsměv na tváři anebo nevěřícné zakroucení hlavou.
30. březen 2025 11:37
Zážitky