ÚvodAktualityČesko ve filmu: Barunka, Popelka a Micimutr aneb nejlepší role Libuše Šafránkové
Zážitky

Česko ve filmu: Barunka, Popelka a Micimutr aneb nejlepší role Libuše Šafránkové

  • 24. května 2023
Poslechněte si audio verzi článku
Když se v roce 2008 slavilo 110 let českého filmu, Česká televize uspořádala anketu Hvězda mého srdce. Diváci i odborníci tehdy vybírali nejoblíbenější osobnost celé historie českého filmu. A jak to dopadlo? Nejpopulárnější herečkou dvacátého století se stala Libuše Šafránková.
„Milá princezno českého filmu, stala ses královnou. Český lid rozhodl, že královnou bude Popelka, prostě děvče ze Šlapanic,“ uvedl při vyhlášení vítězů herec a scénárista Zdeněk Svěrák. A také její častý filmový partner: společně si zahráli v Koljovi a Obecné škole, ve filmu Jára Cimrman ležící, spící a také ve filmu Vesničko má středisková. Tam Libuše počítala žárlivému manželovi, jak dlouho vydrží na jedno nadechnutí pod vodou.
 

Tři oříšky pro Popelku

Libuše Šafránková hrála přibližně ve 150 filmech a seriálech a v desítkách divadelních rolích, ale pro většinu z nás zůstane navždy Popelkou. Stačilo málo a všechno mohlo být jinak: Popelku měla hrát Jana Preissová, jenže byla těhotná a v době natáčení by už bylo vidět pěkné bříško. Režisér Václav Vorlíček pak dlouho nevěděl komu roli nabídnout, až si vzpomněl na mladou holku, co hrála Barunku v Babičce.

A tak se zrodily Tři oříšky pro Popelku, česká klasika, bez které se neobejdou žádné televizní Vánoce. Znáte místa, kde se pohádka natáčela? Pohádková a filmová putování po Šumavě vás zavedou na řadu filmových lokalit nejenom z Popelky, projít se můžete i po Pohádkové stezce kolem Švihova. Pohádka měla premiéru v roce 1973, od roku 1993 ale Česká televize vysílá speciální pohádku každý Štědrý večer. Na Kudy z nudy najdete velký přehled nejvydařenějších. Připomeňte si nejlepší vánoční pohádky!
 

Šafránková a Abrhám: nejslavnější filmové role

Libuše Šafránková se narodila 7. června 1953 v Brně. Dětství prožila v nedalekých Šlapanicích, kde její tatínek Miroslav působil jako učitel hudby, kapelník místní dechovky, kostelní varhaník a hudební doprovod v ochotnickém divadle. Měla mimořádný talent, a tak hned po absolvování brněnské konzervatoře zamířila do divadla: napřed do Národního divadla v Brně, po roce pak do Prahy. Rok hrála v Divadle Za branou, v roce 1972 nastoupila do Činoherního klubu.

Tam se seznámila se svým manželem, hercem Josefem Abrhámem. Byli považováni za nejstabilnější pár českého divadelního a filmového světa. Vzali se v roce 1976, až do 90. let působili v Činoherním klubu a pak se začali naplno věnovat filmovým projektům.

Mimořádně úspěšné byly filmy, kde si zahráli oba: byly to například komedie Vrchní, prchni a Svatební cesta do Jiljí, adaptace stejnojmenné divadelní hry Václava Havla Žebrácká opera, televizní seriál Náhrdelník, příběh o svérázném doktorovi a jeho manželce Doktor Munory a jiné lidé nebo televizní film Play Strindberg. Úspěšný byl i film Všichni moje blízcí a životopisný film Člověk proti zkáze o posledních letech života spisovatele, novináře a dramatika Karla Čapka.
 

Popelka, princezny a čarodějnice

Popelkou pohádkové role pro Libuši Šafránkovou neskončily, zabydlela se v nich přibližně na deset let. Zahrála si tajemnou Večernici v pohádce Princ a Večernice a ještě tajemnější dvojroli začarovaných princezen ve filmu Třetí princ, známe ji i z pohádek Sůl nad zlato a Malá mořská víla. Později přesedlala do rolí královen a kouzelnic, jako byly Halíbela a Micimutr, anebo postava Štěstí v Nesmrtelné tetě.

Velmi úspěšné byly i filmové komedie Můj brácha má prima bráchu a Brácha za všechny peníze, nebo role dívky z vodnické rodiny ve filmu Jak utopit dr. Mráčka aneb Konec vodníků v Čechách. Její komediální talent jsme ocenili také ve filmu Slavnosti sněženek podle předlohy Bohumila Hrabala a filmu Báječná léta pod psa podle stejnojmenného bestselleru Michala Viewegha, v seriálech Cirkus Humberto a Četnické humoresky.

Oblíbená herečka zemřela 9. června 2021, dva dny po svých 68. narozeninách, a je pochovaná na hřbitově v rodných Šlapanicích. Kromě filmů si Libuši Šafránkovou můžete připomenout i při poslouchání audioknížek: natočila několik pohádkových alb, načetla Babičku Boženy Němcové a posluchačským bonbonkem jsou Děti z Bullerbynu švédské spisovatelky Astrid Lindgrenové.
Libuše Šafránková – nejoblíbenější česká herečka

Libuše Šafránková – nejoblíbenější česká herečka

Libuše Šafránková (7. června 1953, Brno – 9. června 2021, Praha) hrála přibližně ve 150 filmech, seriálech a divadelních rolích, ale pro většinu z nás zůstane navždy Popelkou z filmu Tři oříšky pro Popelku režiséra Václava Vorlíčka.

Česko ve filmu: znáte vinařství z českých filmů a seriálů?

Česko ve filmu: znáte vinařství z českých filmů a seriálů?

Víno, dobré jídlo a jižní Morava: to je skvělá kombinace nejenom pro výlet na víkend nebo dovolenou, ale také pro filmaře. Vydejte se s Kudy z nudy do vinařství, kde se natáčely české filmy a seriály spojené s vínem – samozřejmě hlavně film Bobule a jeho dvě pokračování, a seriál Vinaři.

Česko ve filmu: v hlavní roli víno, jižní Morava a filmová série Bobule

Česko ve filmu: v hlavní roli víno, jižní Morava a filmová série Bobule

Film 3Bobule volně navázal na letní komedie Bobule a 2Bobule. S Terezou Ramba, Kryštofem Hádkem, Lukášem Langmajerem a Miroslavem Táborským se opět podíváte do prosluněných jihomoravských vinic, do kraje vinných sklepů a rázovitých vinařů.

Česko ve filmu: zámek Milotice ožil natáčením pokračování Poslední aristokratky

Česko ve filmu: zámek Milotice ožil natáčením pokračování Poslední aristokratky

V těchto dnech zámek Milotice na Hodonínsku žije natáčením pokračování veleúspěšného filmu Poslední aristokratka. Filmaři se následně přesunou na zámek Lemberk v Libereckém kraji a zámek Rájec na Blanensku. Diváci se na Aristokratku ve varu mohu těšit začátkem příštího roku.

Česko ve filmu: Robert Eggers natáčí v Praze snímek Nosferatu se Skarsgårdem, Dafoem a Deppovou.

Česko ve filmu: Robert Eggers natáčí v Praze snímek Nosferatu se Skarsgårdem, Dafoem a Deppovou.

Praha láká nejen turisty, ale také filmové štáby. Nacházejí se tu Ateliéry Barrandov a Prague Studios, které jsou filmaři díky své rozloze a profesionalitě velmi oblíbené. Filmů a seriálů se zde natáčely už doslova stovky. Ale i samotná Praha dokáže nabídnout ty správné kulisy pro nejeden film. Robert Eggers si nyní Prahu vybral pro svůj nový snímek Nosferatu, pokračovat zde bude i Interview s upírem.

Česko ve filmu: Tip na výlet do míst natáčení nového filmu Služka

Česko ve filmu: Tip na výlet do míst natáčení nového filmu Služka

Do českých kin vstupuje nový slovenský film Služka, na jehož natáčení se jako koproducent podílela i Česká televize. Většina filmu se natáčela během protipandemických opatřeních na zámku Slatiňany na Chrudimsku. Okouknout interiéry, které představovaly panský dům v Praze, vám vřele doporučujeme.

Místa, která znáte z filmů a pohádek: udělejte si výlet s příchutí stříbrného plátna

Místa, která znáte z filmů a pohádek: udělejte si výlet s příchutí stříbrného plátna

Snímky Slavnosti sněženek, Vesničko má, středisková nebo Samotáři se staly českou filmovou klasikou. Kudy z nudy vás zve na výlety do míst, která budete znát právě z těchto filmů. Nebudou chybět ani pohádkové cesty za Třetím princem, Pyšnou princeznou nebo malým Vaškem, který ví, jak dostat tatínka do polepšovny.

Česko ve filmu: 10 tipů na místa, kde se natáčelo drama Na západní frontě klid oceněné cenou BAFTA

Česko ve filmu: 10 tipů na místa, kde se natáčelo drama Na západní frontě klid oceněné cenou BAFTA

Válečné drama Na západní frontě klid z produkce Netflix se z velké části natáčelo v Česku. Snímek bodoval na cenách Britské filmové akademie, kde ze čtrnácti nominací získal sedm a stal se tak vůbec nejúspěšnějším filmem. Sošku s divadelní maskou mimo jiné získal tým zvukařů, mezi kterými byl i Čech Viktor Prášil. A kam vás putování po filmových lokacích zavede? Kromě Prahy i na Sychrov, do Podbořan nebo Brd.

Česko ve filmu: Noc na Karlštejně s Jaroslavem Vrchlickým a tetřevy honzlovci

Česko ve filmu: Noc na Karlštejně s Jaroslavem Vrchlickým a tetřevy honzlovci

Možná jste nikdy žádnou báseň Jaroslava Vrchlického nečetli a říkáte si, co má propána společného se známým filmovým muzikálem? Pak vás čeká velké překvapení: společného toho mají víc, než byste čekali. Film totiž vznikl podle Vrchlického divadelní hry, která měla premiéru už v květnu 1884.

Česko ve filmu: nejhezčí vánoční pohádky

Česko ve filmu: nejhezčí vánoční pohádky

Pravé české Vánoce jsou plné pohádek. Zabaví děti při čekání na Ježíška, doplňují pohodu a laskavost slavnostního večera, čile se o nich debatuje při rodinných vánočních sešlostech na Boží hod i na Štěpána a scénky i hlášky z těch nejlepších umíme po mnoha společných letech zpaměti. Které ale jsou ty nejlepší a nejoblíbenější, na které se těšíme každé Vánoce?

Pohádková putování českou krajinou

Pohádková putování českou krajinou

My Češi jsme známí milovníci pohádek, na které se v televizi díváme často i v dospělosti. A není divu, naše pohádky jsou plné dobrodružství, tajemství a krásných míst, na kterých se natáčelo. Právě na taková místa vás dnes zavedeme v našich tipech. Objevíte je například na Českolipsku a v Českém Švýcarsku, Českém ráji, na Pálavě i Slovácku. Připomeneme vám legendární pohádkové filmy i novější pohádkové příběhy. Stačí si jen vybrat a vydat se na výlet za svou oblíbenou pohádkou.

Cesta tří princů do Diamantových skal

Cesta tří princů do Diamantových skal

„Poslyšte příběh o třetím princi, velké lásce a podivné kletbě diamantových skal....“ Pohádkové pouto jako hrom měli Libuše Šafránková a Pavel Trávníček. Pár roků po legendární Popelce se znovu sešli v populární pohádce Třetí princ. Natáčelo se v impozantním skalním městě Adršpach. Vydejte se po jejich stopách a zkuste najít pohádkový diamant.

Česko ve filmu –  kasovní trháky i zásadní snímky české kinematografie

Česko ve filmu – kasovní trháky i zásadní snímky české kinematografie

Český film má dlouhou tradici. První filmy se zde natáčely koncem 19. století, tehdy ještě černobíle a bez zvukového záznamu. Díky dlouhé tradici a rozvoji filmových ateliérů v Praze před druhou světovou válkou, které z filmu udělaly doslova průmysl, je Česká republika dodnes místem, kde své filmy režiséři z celého světa natáčí rádi. Někdy si české památky zahrají sama sebe, jindy jen zastanou roli kulis a výsledný film se odehrává někde úplně jinde. Poznáte místa, která vidíte na stříbrném plátně nebo televizi?

Pohádková stezka Po stopách Popelky na Švihově Příroda

Pohádková stezka Po stopách Popelky na Švihově

Pohádkovou stezku po stopách nejslavnější pohádkové postavy Popelky, naleznete nedaleko hradu Švihova. Stezka vás zavede například do sadu, kde Popelka chovala svou sovu Rozárku nebo k rybníku, do kterého se i s kočárem převrhla zlá macecha s Dorou.

Další aktuality

Nejlepším vínem České republiky 2025 je Ryzlink vlašský z Vinařství Volařík

Absolutním šampionem Salonu vín – národní soutěže vín ČR 2025, a tedy nejlepším vínem pro následující rok se stal Ryzlink vlašský, pozdní sběr, 2022 z Vinařství Volařík. Tuto prestižní soutěž pořádá Národní vinařské centrum za podpory Vinařského fondu a ve spolupráci se Svazem vinařů ČR.
30. listopad 2024 12:00
Gurmánská turistika, Jihomoravský kraj

Zámek Lednice zve na zimní prosincové prohlídky

Státní zámek v Lednici během prosince opět zve do svých interiérů milovníky památek. O adventních víkendech je možné navštívit I. prohlídkový okruh a skleník, památky jsou otevřeny denně až do 15. prosince 2024. Od 16. 12. 2024 do 31. 1. 2025 bude zámek uzavřen (kromě 26. 12. Štěpánské prohlídky). Zahrady a zámecký park jsou volně přístupné.
30. listopad 2024 11:40
Památky, Jihomoravský kraj

Zámek Valtice se pustil do rekonstrukce předzámčí

Západního předzámčí zámku Valtice prochází od listopadu 2024 rekonstrukcí. Část předzámčí je totiž v havarijním stavu a přilehlá věž má dokonce narušenou statiku. Rekonstrukce dá do pořádku nejen technický stav budov či věže, ale díky ní vznikne nová bezbariérová expozice orientálního umění, nové depozitáře a badatelna. Hotovo by mělo být v listopadu 2027.
29. listopad 2024 12:00
Památky, Jihomoravský kraj

Bojiště u Slavkova opět ožije bitevní vřavou!

Slavkovské bojiště se od pátku 29. listopadu do neděle 1. prosince 2024 stane místem tradiční vzpomínkové akce k připomínce slavné bitvy Tří císařů, která se zde odehrála před 219 lety. Výroční akce Austerlitz 2024 se zúčastní 1000 aktérů a 83 historických jednotek. K rekonstrukci bitvy pod Santonem dojde v sobotu 30. prosince ve 14 hodin a potrvá přibližně hodinu. Na akci budou také probíhat dopolední "manévry" pěchoty, jezdectva a dělostřelectva podle dobových zásad. Slavkovského programu se zúčastní historické vojenské jednotky, reprezentující armády Francie, Polska, Rakouska a Ruska.
26. listopad 2024 16:00
Památky, Jihomoravský kraj

Ve skanzenu Strážnice nastane radostný čas

Strážnický skanzen zve všechny milovníky starých časů na oblíbenou předvánoční akci „Radujme se, veselme se…“, která se koná o víkendu 30. 11. až 1. 12. 2024 od 9:00 do 15:00 hodin. Můžete se těšit na ukázky adventních a štědrovečerních zvyků – věštění budoucnosti, prostírání štědrovečerního stolu, zdobení vánočního stromečku. Představí se řemeslníci, setkáte se i s tajemnými postavami Lucek, potkáte Mikuláše s čerty a andělem, Tři krále a koledníky. Jarmark pak nabídne inspiraci při nákupu drobných vánočních dárků.
26. listopad 2024 10:00
Památky, Jihomoravský kraj

V centru Brna se svezete speciální vánoční tramvají!

Historické centrum Brna bude po celou dobu adventní brázdit speciální vánoční tramvaj. Poprvé na svou cestu vyrazila 23. listopadu a naposled vyjede 23. prosince 2024. Ve třicetiminutových intervalech pojede z České například na Malinovského náměstí, Hlavní nádraží, Zelný trh nebo Náměstí Svobody. Spojí tak tři ze čtyř míst, na nichž se letos v Brně konají vánoční trhy!
25. listopad 2024 15:00
Zážitky, Jihomoravský kraj

V Brně se projedete na obřím vyhlídkovém kole

Adventní stánky u Jošta jsou věnované především neziskovým organizacím. Podpořit je můžete nákupem jejich výrobků. Najdete zde také slámovou horu a kolotoč pro děti. Z vrcholu 33 metrů vysokého vyhlídkového kola uvidíte nad střechy starého Brna, dohlédnete i na náměstí Svobody, Špilberk, Petrov a další dominanty města. Vyhlídkové kolo na Moravském náměstí můžete navštívit během adventu i po Vánocích. Kolo bude v provozu až do konce roku 2024.
24. listopad 2024 0:35
Zážitky, Jihomoravský kraj

Patnáctému ročníku soutěže Vinařství roku kraluje finálová devítka

Už jen devět vinařství nyní soupeří o titul Vinařství roku 2024. Jedná se o tři finálové trojice nejlepších vinařství v kategoriích malá, střední a velká vinařství. Soutěž vyhlašuje a titul „Vinařství roku“ uděluje Svaz vinařů České republiky ve spolupráci s Národním vinařským centrem, za podpory Vinařského fondu ČR a Jihomoravského kraje. V kategorii malá vinařství soutěží vinařství u Vrbů, Vinařství rodiny Špalkovy a Vinařství Piálek & Jäger. Ze středně velkých firem proti sobě stojí Vinné sklepy Kutná Hora, Obelisk a Gotberg. V kategorii největších vinařství se potkává Vinařství Štěpán Maňák, Château Valtice a Bohemia Sekt – vinařství Habánské sklepy. Kdo v které kategorii nakonec zvítězí se dozvíme při slavnostním vyhlášení „Vinařství roku“ 19. února 2025.
23. listopad 2024 9:00
Gurmánská turistika, Jihomoravský kraj