ÚvodAktualityVydejte se za pozorováním jelenů na Kvildu
Příroda

Vydejte se za pozorováním jelenů na Kvildu

  • 3. ledna 2024
Zimní období nabízí ideální podmínky pro pozorování jelenů na území Národního parku Šumava. Zájemci mohou přijít do jelení obory na Kvildě. Pozorování jelena evropského je možné bez předchozí registrace, obora je otevřená celoročně volně, návštěvnické centrum pak od 8:30 do 16:00 hodin.
jelenMilovníci lesní zvěře mají na Šumavě možnost poznat život jelena evropského (dříve lesního) v pozorovací oboře nedaleko Kvildy. Návštěvnické centrum s pozorovací obůrkou je navíc jediným místem Národního parku Šumava, kam mohou turisté za těmito kopytníky zavítat. Správa NP zrušila již roku 2020 pozorování jelenů v přezimujících obůrkách u Srní, Borové Lady a na Jeleních vrších. Divocí jeleni, kteří se na zimu stahují do přezimovacích obor, budou mít alespoň všude stejný klid.

jelenPozorování jelenů na Kvildě má ale řadu výhod – zvířata jsou zde na lidi přivyklá a jejich pozorování není závislé na počasí. Zájemci se nemusí na pozorování zvěře nikde registrovat a mohou přijít kdykoliv. Návštavnické středisko je v zimě otevřeno od 8:30 do 16:00 hodin. Navíc návštěvnické a pozorovací centrum Kvilda je vybudováno právě proto, aby se lidé seznamovali s jeleny právě zde. V rozsáhlé oboře momentálně žije asi patnáct jelenů. Ve vedlejším výběhu pak nalezli domov dva rysové.

Pokud byste chtěli jelenům na zimu přilepšit, můžete jim donést řepu, mrkev a jablka. Pochutiny však nechte v Návštěvnickém centru, zvířata je pak dostanou z rukou myslivců. Milovníkům šťastných konců dodejme, že jelen Standa, kterému po útoku na návštěvníky v roce 2018 hrozilo zastřelení, našel klidný domov v Lánské oboře, kde se má výborně a užívá si života ve stádu.
 

Nejkrásnější paroží na Šumavě nosí Král lesa

král lesaJeleni v šumavských lesích se dožívají vyššího věku než v hospodářských lesích nebo v jiných parcích. Král lesa se může chlubit zřejmě nejsilnějšími a nekrásnějšími parohy na Šumavě.

Jedná se o divokého jelena, který tráví v obůrce Beranky každou zimu už několik let. Jeho územím jsou především okolní slatě, kde má i své říjiště. Pravidelně je ale právě on prvním jelenem, který do obůrky dobrovolně přichází. Jelikož v Berankách bylo pozorování zrušeno, milovníci přírody se již s populárním jelenem pravděpodobně neshledají. Přejme mu tedy dlouhý a spokojený život v lesích NP Šumava.
Národní park Šumava – zelené srdce Evropy Příroda

Národní park Šumava – zelené srdce Evropy

Šumava je lákavým cílem pro ty, kteří hledají majestát a velebnost přírody, fyzické i psychické zotavení. Na území NP se nachází 7 obcí (Srní, Kvilda, Horská Kvilda, Modrava, Stožec, České Žleby a Prášily) a několik menších osad (Filipova Huť, Dobrá, Jelení).

O jarních prázdninách hurá na Šumavu!

O jarních prázdninách hurá na Šumavu!

Perfektně upravené lyžařské stopy, pozorování jelenů, vlků a rysů, prohlídky na hradě Kašperk nebo výlety na sněžnicích – takové jsou jarní prázdniny na Šumavě, které si užijete s celou rodinou.

Šumavské safari – jedinečný zážitek z pozorování zvířat v přirozeném prostředí Příroda

Šumavské safari – jedinečný zážitek z pozorování zvířat v přirozeném prostředí

Na Šumavě vzniklo několik míst, kde lze pozorovat jeleny a několik výběhů, kam se vrátily šumavské šelmy. V NP jsou nyní k dispozici tři pozorovatelny – dvě u Kvildy a jedno v Srní.

#světovéČesko a návrat vlků do české přírody: Poznejte příběhy vlčích smeček nejen ze Šumavy

#světovéČesko a návrat vlků do české přírody: Poznejte příběhy vlčích smeček nejen ze Šumavy

Do české přírody se postupně navrací jedna z našich původních velkých šelem, vlk evropský a zdá se, že se jí daří. Podle aktuálního terénního monitoringu se na celém území České republiky nachází osmnáct vlčích teritorií. Šestnáct z nich je v pohraničních oblastech a jen dvě se usadily ve vnitrozemí. Jednou z oblastí, kam se vlci spontánně vrací je Národní park Šumava. Je velmi zajímavé, že se jejich příběh nápadně podobá situaci, jaká nastala v americkém národním parku Yellowstone.

Další aktuality

Jihočeské památky lákají na pestrou sezónu

První dubnový víkend otevírá brány památek i v Jihočeském kraji! Návštěvníci si během letošní sezóny vychutnají nejen prohlídky s průvodci, ale také oblíbené tradiční kulturní akce. Přijďte odhalit hradní a zámecká tajemství i letošní novinky v Českém Krumlově, Jindřichově Hradci, na Červené Lhotě anebo Landštejně.
3. duben 2025 14:00
Památky, Jihočeský kraj

Červená Lhota se otevírá, rybník bude letos opět bez vody

Romantický vodní zámek Červená Lhota nedaleko Kardašovy Řečice se od soboty 5. dubna 2025 opět otevírá do nové sezóny. Návštěvníci, kteří čekají odraz zámku ve vodní hladině však mohou být lehce zklamáni – již několik sezón je Červená Lhota bez vody a zůstane tak nejspíše až do příštího roku.
3. duben 2025 6:00
Památky, Jihočeský kraj

Splouvání Teplé Vltavy: registrace se spouští od dubna

Správa Národního parku Šumava spustí 1. dubna 2025 registrační systém pro splouvání Teplé Vltavy. Letošní vodáckou sezónu na Vltavě v úseku od Soumarského mostu do Pěkné si vodáci užijí od 1. května do 31. října 2025. Naopak Horní úsek Teplé Vltavy Borová Lada – Polka se smí sjíždět od 15. března do 31. května a pokud je dost vody, láká na jízdu v peřejích i Otava s Vydrou.
31. březen 2025 15:00
Letní sporty, Jihočeský kraj

Objevte turistickou oblast Písecko-Blatensko

Písecko – Blatensko, jeden z nejmalebnějších koutů Jihočeského kraje, je turistickou oblastí jako stvořenou k výletům za poznáním, zábavou a toulkami neporušenou přírodou. Výlety okolím Písku a Blatné mimořádným zážitkem po celý rok. Oblast ovšem nabízí také poznávací tour po méně známých cílech, které se halí do roušky tajemna pod značkou noir. Okusit lze energii megalitického kruhu u Slabčic, Obětního kamene u Kadova anebo navštívit pietní místo Lety u Písku. Unikátní pohled do krajiny nabízí rozhledna Jarník v píseckých lesích.
29. březen 2025 12:11
Zážitky, Jihočeský kraj

Květy amarylisů vyzdobí zámek v Třeboni

Jaro přichází na zámek v Třeboni již tradičně spolu s výstavou květin amarylis. Ve dnech 29. března až 13. dubna 2025 budou prohlídky zámku doprovázené oblíbenou výstavou květin. Výstava bude přístupná denně, mimo pondělí.
29. březen 2025 5:44
Kultura, Jihočeský kraj

Nový Památník v Letech u Písku připomíná tragédii Romů a Sintů během holokaustu

V Letech u Písku v Památníku holokaustu Romů a Sintů v Čechách začíná v dubnu hlavní sezóna. Po zimě se od 3. 4. 2025 otevře Návštěvnické centrum s novou stálou expozicí a chybět nebudou ani pietní akce v průběhu roku. Navštívit lze jak venkovní Stezku paměti, tak vnitřní expozici Paměť místa a místo paměti. Komentovaná prohlídka k zahájení sezony je pro návštěvníky zdarma. Opakovat se bude také v termínu 5. 4. 2025 od 15 hodin.
29. březen 2025 2:15
Památky, Jihočeský kraj

Zámek v Českém Krumlově zve na nový prohlídkový okruh v letohrádku Bellarie

Rokokový letohrádek Bellarie v zámecké zahradě po rekonstrukci změnil barvu. To ale není jediná novinka. Po náročné několikaleté opravě připravují v Krumlově zcela novou prohlídkovou trasu: Letohrádek Bellarie a zámecká zahrada. Těšit se můžete na nově zpřístupněné prostory, které dlouhé roky neměl nikdo možnost vidět.
27. březen 2025 14:00
Památky, Jihočeský kraj

Husité versus křižáci: Bitva u Sudoměře vzplane už v sobotu

Zajímáte se o české dějiny? Pak si nenechte ujít rekonstrukci slavné husitské bitvy u Sudoměře, která proběhne v sobotu 29. března 2025 v areálu památníku Jana Žižky v Sudoměři. První slavné vítězství husitů se uskutečnilo u rybníků Markovec a Škaredý nedaleko Sudoměře 25. března 1420. Letos tak uplyne 605 let od legendární husitské bitvy a zároveň 100. výročí odhalení památníku Jana Žižky z Trocnova na tomto bojišti.
26. březen 2025 15:00
Památky, Jihočeský kraj