ÚvodAktualityKynžvart, Šternberk, Svojanov a další hrady a zámky, kam se můžete podívat už v březnu
Památky

Kynžvart, Šternberk, Svojanov a další hrady a zámky, kam se můžete podívat už v březnu

  • 15. března 2025
Také jste se už nemohli dočkat jara? Některé hrady a zámky také; ze zimního spánku se pomalu probouzejí i ty, které měly přes zimu zavřeno a těší se na první jarní návštěvníky. Do jakých zámeckých interiérů se vydat už v průběhu března vám na Kudy z nudy poradíme v dnešních tipech.

Březen na Kynžvartu

kynžvartZ těch, které na zimu zavírají, se letos mezi prvními probudil zámek Kynžvart. Na prohlídky reprezentativních interiérů vybavených vzácnými uměleckými díly z majetku knížat Metternichů, jednoho z nejstarších zámeckých muzeí, slavného kabinetu kuriozit můžete v březnu přijet každé úterý a čtvrtek odpoledne. Prohlídka se koná vždy ve 12:45 – 15:00 hodin. Milovníci parků se mohou projít v zámeckém parku. Zámek je obklopen rozsáhlým parkem anglického stylu s pozdějšími romantickými úpravami. Letos bude možné vyrazit do parku s průvodcem, kdy v průběhu cca 60 minut projdete romantickými místy a seznámíte se s proměnou parku v průběhu historie. Prohlídku parku s názvem Pod korunami stromů je nutné předem objednat, parkem se provádí ale až od začátku května.
 

Předjarní prohlídky hradu Český Šternberk

český šternberkdo soboty 29. března jsou pro všechny příznivce hradní architektury pravidelné prohlídky Českého Šternberku, které se konají všechny březnové víkendy, tedy vždy v sobotu a v neděli vždy v 11:00, 12:30 a ve 14:00 hodin. Hrad má v tento čas jednu prohlídkovou trasu, která je umístěna ve druhém poschodí hradu a zahrnuje patnáct bohatě zařízených místností. Dozvíte se také o historii rodu Šternberků, starobylého českého rodu, a o životních osudech jeho významných představitelů. Hrad byl několikrát přestavován, a tak původně středověké gotické zdi skrývají barokní zámecké interiéry, počátkem 20. století doplněné o elektřinu, vodovod a ústřední topení.


Prohlídka s ochutnávkou na moravském Šternberku

Moravský ŠternberkPozadu nezůstává ani druhé stejnojmenné sídlo, hrad Šternberk, který se však nachází na Moravě, poblíž Olomouce. První prohlídky tohoto roku se konají vždy v sobotu a neděli od 10:00 do 15:00 hodin. Návštěvníkům jsou k dispozici hned dva okruhy! Zvolit si můžete 1. základní okruh „Šlechtické reprezentační prostory“, kde prohlídky začínají v 10, 12 a 14 hodin. Nebo zamířte na 2. základní okruh „Život na šlechtickém sídle“, jehož prohlídky startují v 11, 13 a 15 hodin. Je samozřejmě možné projít okruhy oba, neboť na sebe plynule navazují. Jelikož se jedná o zahájení sezóny, všechny prohlídky končí v Liechtensteinské kuchyni, kde je připraveno drobné občerstvení.
 

V březnu také na Svojanov

Hrad SvojanovO víkendech můžete zavítat také na hrad Svojanov. V hradním paláci je instalována expozice života na hradě v 2. polovině 19. století. Místnosti jsou zařízeny tak, aby podávaly co největší představu o tom, jak se na hradě skutečně v minulosti žilo. K nejzajímavějším prostorům patří sloupová síň, dobová kuchyně, jídelna, panský či dámský salon. V empírových pokojích se dochovaly překrásné nástropní malby. Součástí prohlídky je také ucelená sbírka hodin nebo obnovená gotická zahrada, jediná svého druhu ve střední Evropě. Hrad Svojanov v březnu brány dokořán vždy o víkendech od 10:00 do 17:00 hodin, v dubnu pak od úterka do neděle od 9:00 do 17:00 hodin.
 

Helfštýn láká na snížené vstupné

HelfštýnOd března můžete opět navštívit středověký hrad Helfštýn. Podíváte se zde na čtyři zpřístupněné nádvoří, pětici bran, množství bašt, věží a rozsáhlý systém vnitřního i vnějšího opevnění. V březnu bude na hradě otevřeno o víkendech vždy od 9 do 16 hodin. Vstupné do hradu v březnu zůstává sníženo na 80 korun (expozice a palác jsou uzavřeny). Průvodcovské služby hrad poskytuje od dubna do října. Mimořádně otevřený zůstane hrad během Velikonoc od 18. do 21. dubna 2025. Od konce dubna pak hrad připravuje speciální noční prohlídky Palác žije... s doprovodným programem. Každou z prohlídek zaměří na jeden z lidských smyslů – čich, sluch, hmat, chuť a zrak. Návštěvníci se mohou těšit třeba na ukázky práce kovářských mistrů na III. nádvoří, ochutnávky kávy přímo z naší pražírny anebo hudební kulisy během prohlídek.


Zámek Valtice zve do knížecího bytu

Knížecé byt ValticeOd března je otevřen druhý okruh zámku ve Valticích, a to Knížecí byt: Apartmán Františka I. z Liechtensteinu. Podívat se do něj můžete vždy od čtvrtka do neděle od 10:00 do 16:00 hodin. Knížecí byt je poslední částí druhého podlaží zámeckého paláce. V deseti komnatách jižního křídla zámku byly zrestaurovány výmalby, dveře, okna, tapety i několik historických kamen. Kromě nábytku, který sloužil pro denní potřebu posledních liechtensteinských knížat pobývajících na zámku, je zde i několik vzácných uměleckých předmětů ze sbírek seniorů liechtensteinského knížecího rodu shromažďovaných ve Valticích už od půle sedmnáctého století. Skutečnou raritou je barokní malba na skle zobrazující sv. Filipa při křtu etiopského komorníka. Hnědé pigmenty obrazu chrání vrstva plátkového zlata. Součástí prohlídky je i unikátní pohled na park z balkónu knížecí ložnice.
 

Do zámku i do skleníku v Lednici

zámek LedniceJiž od února láká na víkendové prohlídky krásný zámek Lednice a zámecký skleník plný exotických rostlin. Můžete přijít na zimní prohlídky prvního okruhu anebo se pokochat pohledem na ojedinělou kolekci rostlin, z nichž některé rozkvétají právě teď! Zámek se skleníkem je v březnu přístupný vždy o víkendech od 10:00 do 16:00 a během týdne od úterý do pátku od 11:00 do 14:00 hodin. Reprezentační sály jsou zdobené vyřezávanými stropy, kolem stěn je dřevěné obložení a nádherný mobiliář nemá v Evropě obdoby. Uvidíte vstupní halu, lovecký salonek, koupelnu, předpokoj, modrý pokoj, dámskou ložnici, čínský pokoj a kabinet, rytířský sál, jídelnu, knihovnu, tyrkysový společenský sál, červený kuřácký salon a modrý taneční sál.
 

A jaké další hrady a zámky jsou pro vás již otevřeny?

  • hrad HazmburkHazmburk – dominanta Českého středohoří je pro návštěvníky otevřena každý březnový víkend od 10:00 do 16:00 hodin, od dubna pak denně mimo pondělí. Čedičový vrch dosahuje výšky 418 m a podle archeologických nálezů byl obydlen již v 5. tis. př. n. l. lidem kultury s vypíchanou keramikou.
  • Krakovec – tento hrad znají čeští školáci jako místo, kde pobýval Mistr Jan Hus poté, co musel opustit Prahu. Romantická zřícenina s mnoha dochovanými gotickými prvky je v březnu a v dubnu otevřen o víkendech od 10:00 do 16:00 hodin.
  • Střekov – majestátný hrad se vypíná na černé skále, čnící z hladiny Labe do výšky sto metrů. Milovníkům památek se otevře v sobotu 22. března 2025 a bude až do konce dubna přístupný od středy do neděle (potom denně kromě pondělí) od 10:30 do 16:30 hodin.
  • slavkov u brnaSlavkov u Brna – slavkovský zámek patří k nejstarším dochovaným panským sídlům na Moravě. Za jeho poznáním se můžete vydat od 22. března 2025, kdy bude otevřen od úterý do neděle, až do konce květa a v létě pak včetně pondělí, od 9:00 do 17:00 hodin.
  • Veltrusy – majestátný zámek nemá v březnu ještě klasické prohlídky, ovšem o víkendech nabízí návštěvu expozice Aristokracie: začátek konce. Otevřena je vždy od 11:00 do 14:00 hodin. Sleduje historii hrabat Chotků od počátku 18. století, kdy zahájili svou velmi úspěšnou úřednickou kariéru, až do 20. století, které znamenalo konec šlechtictví a ztrátu majetku.
  • Hrady a zámky, které mají nekonečnou sezónu a nikdy nezavírajíBrandýs nad Labem, Cimburk, Dětenice, Hluboká, Horní hrad, Karlštejn, Křivoklát, LoketLoučeň, Pražský hrad, Radim, Roudnice nad Labem, Staré Hrady, Sychrov, ValečValečov, Vildštejn, Zbiroh.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Zámek Slavkov – Austerlitz – panské sídlo rodu Kouniců Památky

Zámek Slavkov – Austerlitz – panské sídlo rodu Kouniců

Slavkovský zámek patří k nejstarším dochovaným panským sídlům na Moravě. K zámku patří i rozsáhlý zámecký park s několika bazény a sochařskou výzdobou Giovanni Giulianiho. Ve spodní části zahrady se nachází veřejné šestijamkové golfové hřiště.

Zámek Valtice – za poznáním a vínem na jižní Moravu Památky

Zámek Valtice – za poznáním a vínem na jižní Moravu

Dominantou Valtic je barokní zámek s kaplí a kostel Nanebevzetí Panny Marie. Kaple je využívána k hudebním produkcím. Zámek sloužil rodu Lichtenštejnů jako „rodinný domek“. Zpřístupněno je 21 místností zámku a nachází se zde také expozice o knížecí rodině, nově opravené sály a zámecké divadlo.

Zámecký park Buchlovice Příroda

Zámecký park Buchlovice

Areál zámeckého parku a zahrady v Buchlovicích patří k nejvýznamnějším a nejdochovanějším v Čechách a na Moravě. Vzácnost historické zahrady spočívá zejména v dochování prvků italské barokní zahrady a ve velmi citlivém napojení přírodně krajinářského parku na pravidelnou část zahrady.

Starobylý hrad Krakovec – v kapli sloužil mše Mistr Jan Hus Památky

Starobylý hrad Krakovec – v kapli sloužil mše Mistr Jan Hus

Hrad Krakovec je ukázkou vrcholné gotické architektury. Krakovci bylo také souzeno, aby se stal posledním útočištěm mistra J. Husa, když byl prohlášen za kacíře a vypuzen z Prahy. Natáčely se zde scény z filmu Ať žijí duchové.

Aristokracie: začátek konce – expozice na zámku ve Veltrusech

25. 1.14. 12.
Aristokracie: začátek konce – expozice na zámku ve Veltrusech

Prohlídka vás provede od počátku 18. století, kdy Chotkové zahájili svoji velmi úspěšnou úřednickou kariéru, až do 20. století, které znamenalo konec šlechtictví a ztrátu majetku.

Zámek Kynžvart – sídlo Metternichů s anglickým parkem Památky

Zámek Kynžvart – sídlo Metternichů s anglickým parkem

Klasicistní zámek, jehož historie je spojena s rodem Metternichů, se nachází v Karlovarském kraji v lázeňském trojúhelníku. Zámek obklopuje rozlehlý anglický park s drobnými stavbami. Uvnitř pak zaujme kabinet kuriozit s několika egyptskými mumiemi.

Hrad Svojanov – místo, kde se mísí gotika s empírem, tedy středověk s 19. stoletím Památky

Hrad Svojanov – místo, kde se mísí gotika s empírem, tedy středověk s 19. stoletím

Jedním z nejstarších královských hradů v ČR je malebný hrad Svojanov ležící nad údolím řeky Křetínky. Je to zároveň jediný hrad v republice, v jehož architektuře se mísí gotika s empírem, tedy středověk s 19. stoletím. Navštívit můžete i ojedinělý dům zbrojnošů.

Hrad Křivoklát – královský hrad s nádhernými a vzácnými sbírkami Památky

Hrad Křivoklát – královský hrad s nádhernými a vzácnými sbírkami

Křivoklát patří k nejvýznamnějším a nejstarším královským hradům v České republice. Jeho předchůdcem bylo lovecké sídlo, zmíněné v Kosmově kronice už kolem roku 1109. Své jméno získal snad podle křivých základů nebo nízkých křivých stromů, tzv. klátů.

Zámek Lednice – zámek s nádherným krajinářským parkem Památky

Zámek Lednice – zámek s nádherným krajinářským parkem

Vydejte se za krásami zámku Lednice, který je součástí Lednicko-valtického areálu. Kníže Alois II. z Lichteinsteina nechal Lednici přebudovat na reprezentační letní sídlo v duchu anglické gotiky. Dnes je celý Lednicko-valtický areál součástí UNESCO.

Hrad Střekov – zřícenina umělců Památky

Hrad Střekov – zřícenina umělců

Majestátný Střekov se vypíná na černé skále, čnící z hladiny Labe do výšky sto metrů. Za deštivých nocí se prý po útesu škrábe duch mladé dcery hradního pána, která se zde kdysi hlubokým skokem rozloučila se životem.

Hrad Házmburk – perla Českého středohoří Památky

Hrad Házmburk – perla Českého středohoří

Pokud se při svých toulkách vypravíte do Českého středohoří, nemůžete Hazmburk minout – jeho silueta se dvěma věžemi, horní hranolovitou a dolní kulatou, je vidět ze všech světových stran na desítky kilometrů daleko.

Zámek Buchlovice – barokní klenot šlechtických sídel Památky

Zámek Buchlovice – barokní klenot šlechtických sídel

Zámek Buchlovice, ležící nedaleko hradu Buchlova, patří k nejvýznamnějším barokním šlechtickým sídlům na území České republiky. Kvalita architektury, rozsáhlé sbírky, proslulí majitelé i důležité místo v dějinách posledních let habsburské monarchie.

Karlštejn – hrad ochraňující korunovační klenoty Památky

Karlštejn – hrad ochraňující korunovační klenoty

Hrad Karlštejn, gotický skvost na jihozápad od Prahy, nechal v roce 1348 vystavět Karel IV., aby zde uchoval vzácné korunovační klenoty. Na hradě Karlštejn můžete prozkoumat nejen české korunovační klenoty a sbírku svatých relikvií, ale také prožít svůj Den na Karlštejně.

Hrad Helfštýn u Lipníka nad Bečvou – strážce Moravské brány Kultura

Hrad Helfštýn u Lipníka nad Bečvou – strážce Moravské brány

Hrad Helfštýn je od Lipníka nad Bečvou vzdálen pouhé 4 km. Je přirozeným kulturním centrem regionu a známým místem mezinárodních setkání uměleckých kovářů "Hefaiston" se stálou expozicí. Po dlouhé rekonstrukci je hrad s torzem renesančního hradního paláce opět zpřístupněn.

Horní Hrad nedaleko Stráže nad Ohří Památky

Horní Hrad nedaleko Stráže nad Ohří

Hrad a zámek Horní Hrad také řečený Hauenštejn je středověký strážní hrad nedaleko Stráže nad Ohří, rozšířený a upravený v polovině 19. století ve stylu anglické novogotiky.

Další aktuality

Kubismus kolem nás: poznejte kubistické ikony a světové rarity v Česku

Ostré hrany, průniky ploch, krystalické struktury – typické prvky českého kubismu, světově unikátního hnutí, které se zrodilo v Praze okolo roku 1910. Avantgardní malířský směr z počátku 20. století, proslavený Pablem Picassem, se v Čechách kreativním způsobem projevil i v architektuře. Naší nejznámější kubistickou stavbou je pravděpodobně Dům U Černé Matky Boží s Grand Café Orient. Víte, že Česko se může pyšnit také světovým kubistickým unikátem? Jediná funkční kubistická lucerna se nachází v Praze na Jungmannově náměstí. Objevte s Kudy z nudy kubistické stavby napříč republikou!
12. červenec 2025 10:50
Památky

Prohlédněte si neobvyklá místa ve večerních hodinách

Noční prohlídky hradů a zámků již nejsou ničím neobvyklým, ale navštívili jste v noci třeba starobylou radnici, kostnici, tajuplný klášter nebo vojenský bunkr? Kam se vypravit na neobvyklé noční prohlídky vám poradí Kudy z nudy!
12. červenec 2025 10:28
Památky

Vypravte se s dětmi za princeznami, Ohnivcem nebo bílou paní

Hrady a zámky již tradičně nabízejí v době letních prázdnin množství kulturních akcí, ale také speciální prohlídky pro nejmladší návštěvníky. Zkrácené dětské prohlídky jsou vedeny zábavnou formou, která potěší i dospělé výletníky. Můžete na ně vyrazit například na zámek Sychrov, Zákupy, Náchod, hrad Grabštejn, Bouzov či zámek v Hluboká.
11. červenec 2025 16:00
Památky

Český permon: když technické památky vyprávějí své příběhy

Věděli jste, že i technické památky mezi sebou každý rok svádějí souboj o prestižní ocenění? Cena Český permon se uděluje osobnostem i institucím, které se výrazně zasloužily o zachování či rozvoj hornických tradic u nás. A výsledkem nejsou jen diplomy na zdi, ale i fascinující místa, která můžete navštívit a dotknout se živé historie pod zemí i nad ní. Objevte s Kudy z nudy hornické poklady Česka, které skrývají víc, než se na první pohled zdá!
11. červenec 2025 12:59
Památky

Objevte československé opevnění: nejzajímavější pevnosti a pěchotní sruby na hranicích

Hledáte tip na letní výlet? Vydejte se na průzkum československého opevnění, které vznikalo zejména ve 30. letech 20. století. Navštivte pevnosti, pevnůstky a tvrze, ve kterých je uložena a představena minulost naší armády. Připravte na velmi nízké teploty v rozmezí od 5° do 10°C. Máte tak ojedinělou příležitost se zchladit, když je horko, nebo se schovat před deštěm v nepříznivém počasí.
10. červenec 2025 21:44
Památky

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: známá i neznámá česká, moravská a slezská dvojměstí

Co znamená ta divná pomlčka v názvech měst Frýdek-Místek nebo Sedlec-Prčice? Nic jiného, než že jde o jedno z mnoha dvojměstí, tedy samostatných měst, která se kdysi spojila do jediného. Jak to spojování vypadalo a kdy k němu došlo nebo dochází právě teď? Kolik dvojměstí vlastně v České republice máme? A které je nejznámější, největší anebo má nejdelší název?
10. červenec 2025 21:33
Památky

Objevte tajemství hradních a zámeckých kaplí

Kaple v aristokratických sídlech byly vždy nejkrásnějšími a nejreprezentativnějšími prostory. Sloužily k soukromému rozjímání, ale byly také spojeny s významnými okamžiky šlechtického života – s křty, svatbami nebo posledními rozloučeními se zemřelými. Udělejte si netradiční večerní výlet do hradní či zámecké kaple a objevte zajímavé sakrální památky.
10. červenec 2025 16:00
Památky

Věda a historie není nuda: města a vesnice, kde najdete víc hradů, zámků a klášterů

Určitě znáte města, kde mají starší hrad a novější zámek. Co ale spojuje Potštejn, Valašské Meziříčí, Panenské Břežany, Dačice anebo většinu velkých měst? Jsou to místa, kde mají hradů a zámků víc. Pojďte je prozkoumat s Kudy z nudy! Společně objevíme nejenom zajímavé turistické kuriozity, ale také města, kde můžete jít ulicemi doslova od kláštera ke klášteru!
8. červenec 2025 22:47
Památky