ÚvodAktualityLoutky a slavné české loutkářství: vypravte se do míst, kde se s nimi seznámíte
Kultura

Loutky a slavné české loutkářství: vypravte se do míst, kde se s nimi seznámíte

České loutkářství má letitou tradici. Dodnes je velmi oblíbené a podle Národního informačního střediska pro kulturu působí v Česku devět profesionálních loutkových divadel, stovka nezávislých skupin a dalších 300 amatérských. Není divu, že se tento fenomén dostal roku 2016 i na Seznam nehmotného dědictví UNESCO. Poznejte svět loutek v hravých expozicích anebo přímo na místě činu, tedy v loutkových divadlech.

Nejstarší a největší: Muzeum loutek v Chrudimi

koutky chrudimKdyž se v Chrudimi zeptáte na Mydlářovský dům, nepošlou vás do obydlí slavného kata Mydláře, ale do nádherného renesančního domu s arkádovou lodžií, bohatou sochařskou výzdobou a pitoreskní vyhlídkovou věžičkou. Kdysi si jej nechal postavit chrudimský měšťan Matěj Mydlář, profesí mýdlař a svíčkař, dnes v jeho interiérech sídlí Muzeum loutkářských kultur. Prohlédnete si tu nejrůznější loutková divadla, dekorace a české i zahraniční loutky rozmanitých velikostí i typů, v herně s loutkami si sami vyzkoušíte, jak se divadlo hraje.
 

Národní muzeum a Muzeum loutek v Prachaticích

Muzeum loutek v PrachaticíchLoutkářství se věnuje dokonce i Národní muzeum, které v Prachaticích zřídilo Muzeum české loutky a cirkusu. Do vábivého světa loutkářství a lesku manéží nahlédnete přímo na hlavním náměstí v jednom z historických renesančních domů. Část věnovaná loutkám mapuje historii od nejstarších loutkářů přes rodinná a spolková divadla až k dnešním profesionálním scénám. V cirkusové části objevíte vedle kouzelnických a cirkusových pomůcek také dobovou putovní atrakci, nad kterou na poutích žasli naši pradědečkové a prababičky: panoptikum s voskovými hlavami a mořskou pannou. Loutky, cirkusové rekvizity pro žonglování i klaunské výstupy a kouzelnickou literaturu nabízí muzejní obchod, v herně navíc můžete s muzejními loutkami sehrát vlastní představení. Otevřeno je celoročně a denně kromě pondělí, zavřeno bývá jen o Vánocích a na Nový rok.
 

Plzeň: loutkářská metropole s muzeem

Ve světě se Plzeň neproslavila jen pivem a strojírenstvím, ale také loutkářstvím. Letos si připomínáme 125 let od narození a 60 let od úmrtí Josefa Skupy (1892–1957), „otce“ nesmrtelné komické dvojice Spejbla a Hurvínka, a také 130 let od narození řezbáře Gustava Noska (1887–1974), který tajně, jako překvapení pro Skupu, vyřezal prvního Spejblíka či Spejblátko – jméno se ale dochovalo jen ve vzpomínkách, dnes tuhle loutku znáte jako Hurvínka. Navíc před 108 lety se v Plzni narodil další geniální tvůrce loutek Jiří Trnka (1912–1969), jehož filmy a ilustrace dobyly svět. Se všemi pány a jejich díly se seznámíte v Muzeu loutek na hlavním plzeňském náměstí. Expozice je interaktivní, například v Loutkomatech si sami pustíte krátká představení. Uvidíte tu také loutky z inscenací plzeňského Divadla Alfa, nechybí ani malá muzejní kavárna s dětským koutkem a sál, kde si můžete s loutkami pohrát a vyzkoušet si různé techniky vodění. Otevřeno je celoročně a denně kromě pondělí.
 

Kde čekají další loutkové zážitky?

Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Muzeum loutek v Plzni – Příběh na niti Kultura

Muzeum loutek v Plzni – Příběh na niti

Na plzeňském náměstí se nachází původní měšťanský dům, ve kterém od roku 2009 sídlí Muzeum loutek v Plzni (pobočka Západočeského muzea v Plzni). Expozice muzea se věnuje plzeňskému loutkářství od počátku až do současnosti. Nechybí interaktivní expozice, divadelní ukázky ani muzejní divadlo.

Muzeum české loutky a cirkusu v Prachaticích Zážitky

Muzeum české loutky a cirkusu v Prachaticích

V Prachaticích můžete navštívit muzeum, které vás uvede do světa loutkářství a lesku manéží. Přímo v expozici je možnost zhlédnout slavné inscenace loutkových her v historických divadélkách. Muzeum je stálou expozicí Národního muzea v Praze.

Divadlo Radost v Brně Kultura

Divadlo Radost v Brně

Divadlo Radost má v repertoáru hry pro děti a mládež, představení loutková i s živými herci. Pořádá také představení pro mateřské a základní školy.

Divadlo loutek Ostrava – zábava nejen pro nejmladší návštěvníky Kultura

Divadlo loutek Ostrava – zábava nejen pro nejmladší návštěvníky

Divadlo loutek Ostrava hraje denně dvě představení pro žáky mateřských a základních škol, některé tituly uvádí i pro studenty středních škol a pro dospělé diváky (tradiční pondělní podvečery).

Zámek Choltice – za vodníky, pohádkovými bytostmi a Švandou Dudákem Památky

Zámek Choltice – za vodníky, pohádkovými bytostmi a Švandou Dudákem

Svět zážitků nejen pro děti – to je podtitul expozic na zámku v Cholticích u Přelouče, zaměřených nejen na vodníky, ale především a hlavně na půvabný svět černého divadla, který vás obklopí a vtáhne do sebe. Zajímavá je i expozice historické lékárny.

Muzeum loutkářských kultur v Chrudimi Kultura

Muzeum loutkářských kultur v Chrudimi

Nejstarší a největší loutkářské muzeum v České republice umístěné v nádherném renesančním Mydlářovském domě. Seznamte se s bohatou historií českého loutkářství, které je od roku 2016 součástí světového kulturního dědictví UNESCO, a poznejte i další podoby loutkového divadla v různých zemích světa.

Muzeum loutek a pohádkový dům v Českém Krumlově Kultura

Muzeum loutek a pohádkový dům v Českém Krumlově

V Pohádkovém domě v Českém Krumlově, je k vidění přes 400 loutek různého stáří a velikostí. Ve dvou patrech historického domu ze 14. století, jsou loutky aranžovány do tematických celků. Návštěvníci si také mohou zahrát loutkové představení.

Labyrint Divadla Drak a Mezinárodní institut figurálního divadla Zážitky

Labyrint Divadla Drak a Mezinárodní institut figurálního divadla

Labyrint Divadla Drak je unikátním moderním objektem vytvořeným na míru snahám o propojování umění a vzdělávání. Nabízí možnosti poznávání nejen tajů divadelního umění, ale i světa kolem nás a nás samých.

České loutkářství – nehmotné kulturní dědictví UNESCO

České loutkářství – nehmotné kulturní dědictví UNESCO

České loutkářství má letitou tradici. Podle Národního informačního a poradenského střediska pro kulturu v Česku nyní působí devět profesionálních loutkových divadel, stovka nezávislých skupin a dalších 300 amatérských. Na Seznamu nehmotného dědictví UNESCO je od 1. prosince 2016.

Divadlo Buchty a loutky Kultura

Divadlo Buchty a loutky

Buchty a loutky je nezávislé alternativní loutkové divadlo založené čerstvými absolventy loutkářské katedry DAMU v roce 1991 v chebské ubytovně. Do jeho repertoáru spadají představení nejen pro děti, ale i dospělé.

Sbírka loutek v Chrudimi – největší sbírka loutek v České republice

Sbírka loutek v Chrudimi – největší sbírka loutek v České republice

Největší sbírku loutek vlastní Muzeum loutkářských kultur v Chrudimi. Naleznete zde asi 8 500 ks loutek z 50 zemí světa. Je zde i největší loutkářská knihovna a sbírka předmětů s loutkářskou tematikou v počtu 45 500 položek ze 70 zemí světa.

Tradice českého loutkového divadla – unikát české divadelní zábavy

Tradice českého loutkového divadla – unikát české divadelní zábavy

Zvláštností české divadelní zábavy je staletá tradice lidového kočovného loutkového divadla – sbírky krásných dřevěných marionet zdobí řadu českých muzeí a mnohé soubory stále hrají pro děti i dospělé. Scéna českých loutkářů vycházela po výtvarné stránce z barokních tradic – zejména marionety byly převážně dílem lidových řezbářů. Loutkář sám vodil všechny loutky a sám mluvil za všechny postavy.

Další aktuality

Festival muzejních nocí 2025: Jaké zážitky nabídne?

Festival muzejních nocí slaví už 21. ročník! Od 16. května do 14. června 2025 se po celé republice otevřou muzea a galerie v netradičních časech a nabídnou návštěvníkům nejen prohlídky svých expozic, ale i pestrý doprovodný program. Muzejní noci, které mají tradici i ve velkých evropských městech, se u nás staly oblíbenou příležitostí zažít kulturu jinak – v atmosféře večera a noci, plné překvapení, zážitků a setkávání. Festival volně navazuje na Mezinárodní den muzeí, který se každoročně slaví 18. května už od roku 1977.
16. květen 2025 15:00
Kultura

Soutěž muzeí Gloria musaealis 2024 zná své vítěze

Od 1. ledna do 28. února 2025 probíhal již XXIII. ročník Národní soutěže muzeí Gloria musaealis, do které se přihlásilo 110 projektů od 72 institucí z celé České republiky. Nejvíce projektů bylo přihlášeno v kategorii Muzejní výstava roku 2024 (51 projektů), následovaly kategorie Muzejní publikace roku 2024 (38 projektů) a Muzejní počin roku 2024 (21 projektů). Některé oceněné výstavy už sice dávno skončily, ale vítězná muzea můžete zahrnout do svých tipů na výlet.
16. květen 2025 14:00
Kultura

Lesní scény ve skalách a pod korunami stromů: divadla, kde příroda tančí s múzami

Kulisy z mechu, strop z nebe a herci, kterým občas fouká do replik vítr – to jsou lesní divadla. Malá, schovaná a často opomíjená místa, kde se nehraje každý den, a přesto dokážou okouzlit víc než barokní zlaté lóže. Vydejte se s Kudy z nudy na divadelní procházku po lesních scénách, které připomínají pohádková kouzla a čekají, až si jich někdo všimne.
13. květen 2025 13:12
Kultura

Hurá za kulturou! Máme pro vás tipy na výstavy, které by vám neměly uniknout...

Kam se aktuálně vypravit na zajímavou výstavu? Vyberte si z nabídky tipů pro muzea, galerie, památky a další kulturní objekty. Máme pro vás přehled zajímavých kulturních tipů z celého Česka.
11. květen 2025 18:05
Kultura

Muzejní noc 2025: jaká muzea budou otevřena během května a června?

Kdo říká, že muzea jsou nudná? Festival muzejních nocí ve dnech 16. května až 14. června 2025 přinese řadu speciálních programů pro malé i velké návštěvníky. Letošní 21. ročník Festivalu muzejních nocí, jehož organizace se každoročně ujímá Asociace muzeí a galerií České republiky ve spolupráci s Ministerstvem kultury a dalšími subjekty, představí přes 700 institucí a 200 měst Česka! Národní zahájení 21. ročníku Festivalu muzejních nocí proběhne v pátek 16. května 2025 od 14.00 hodin v Luhačovicích. Vždy v pátek a sobotu večer budou otevřena jiná muzea. Muzea během Muzejní noci většinou otevírají své brány zdarma, nebo za symbolické vstupné. Známkou úspěšnosti Muzejní noci není vždy jen vysoký počet návštěvníků, ale zejména jejich spokojenost, jejich zájem o dění v kulturních institucích a přínos z osobního setkání s pracovníky muzeí a galerií. Velký přehled nejzajímavějších akcí vám přináší Kudy z nudy.
5. květen 2025 16:47
Kultura

Kalendář 2025: Jízdy králů, slavnosti a otevírání studánek aneb kde oslavíte letnice

Letnice či svatodušní svátky jsou zahalené tajemstvím; možná jste o nich už někdy slyšeli, ale v běžných kalendářích vyznačené nebývají. Přesto v řadě evropských zemí, namátkou v Německu, Rakousku, Maďarsku, Belgii, Lucembursku, Nizozemí, Švýcarsku, Norsku, Dánsku, na Islandu a v Řecku bývá Svatodušní pondělí volný den. Co se tedy skrývá za slovem letnice?
2. květen 2025 12:41
Kultura

Milujete klasiku? Užijte si ji během turistické sezony 2025 naplno!

Co Čech, to muzikant – v České republice se narodila či v ní ráda pobývala celá řada významných skladatelů jako Leoš Janáček, Antonín Dvořák, Gustav Mahler nebo Wolfgang Amadeus Mozart. Vydejte se po jejich stopách a zaposlouchejte se do těch nejlepších skladeb vážné hudby v honosných koncertních sálech, na hradech či zámcích nebo přímo pod širým nebem.
30. duben 2025 18:47
Kultura

Jazz, česká jazzová scéna a tipy, kam se vypravit za jazzovou hudbou

Co mají společného Jaroslav Ježek, Louis Armstrong, Frank Zappa, Rudy Linka, Ondřej Pivec, Jamie Cullum, Suchý & Šlitr nebo Jiří Stivín? Je to jazzová hudba, hudební žánr, jehož počátky sahají až do Spojených států konce 19. století. Máte nápad, jak oslavit 30. dubna Mezinárodní den jazzu? Zkuste to s Kudy z nudy: ukážeme vám, kde najdete nejlepší jazzové kluby, festivaly a akce!
24. duben 2025 7:59
Kultura