ÚvodČeská nejKulturníTradice českého loutkového divadla – unikát české divadelní zábavy
Kulturní

Tradice českého loutkového divadla – unikát české divadelní zábavy

Zvláštností české divadelní zábavy je staletá tradice lidového kočovného loutkového divadla – sbírky krásných dřevěných marionet zdobí řadu českých muzeí a mnohé soubory stále hrají pro děti i dospělé. Scéna českých loutkářů vycházela po výtvarné stránce z barokních tradic – zejména marionety byly převážně dílem lidových řezbářů. Loutkář sám vodil všechny loutky a sám mluvil za všechny postavy.
Počet loutkových divadel ve 20. a 30. letech 20. století byl podle historických pramenů nejvyšší v Evropě. Zapojovaly se vzdělané a talentované osobnosti (výtvarníci, spisovatelé, hudebníci, herci) a poprvé v českém kontextu začalo být loutkové divadlo chápáno jako estetický fenomén. Velmi tomu napomohl první loutkářský časopis na světě Český loutkář (1912), který pod názvem Loutkář vychází dodnes. Na Seznamu nehmotného dědictví UNESCO je české loutkářství od 1. prosince 2016.

Loutky nebo kulisy divadélek navrhovali i takoví umělci jako sochař Ladislav Šaloun, autor Jana Husa na pražském Staroměstském náměstí, nebo sochař Vojtěch Sucharda, který stál také v roce 1920 u zrodu loutkového divadla Říše loutek.

Nejdéle působí na české scéně např. Loutkářslý spolek Kacafírek Chrudim, zal. 1913, Říše loutek Praha, zal. 1920 či Divadlo S + H, zal. 1930). Rostislav Novák, potomek již 8. generace slavné loutkářské dynastie Kopeckých dobývá Evropu ambiciózními projekty kombinujícícmi akrobacii, tanec, loutky a sportovní výkony v originálním „českém“ pojetí tzv. nového cirkusu. Pražskou specialitou vyhledávanou turisty jsou magická představení černého divadla provozovaná mnohými soubory (např. Černé divadlo Jiřího Srnce, Metro, Image a další).

Spejbl, Hurvínek a revoluční Kašpárek

Dřevěná parta, jež se narodila v Plzni, je jedním ze symbolů tamního loutkářství, které dobylo svět. Směšný pantáta s velkýma ušima Spejbl se v rukách plzeňského řezbáře Karla Noska zrodil roku 1919 pro jednoho z nejznámějších českých loutkářů Josefa Skupu. Ten s ním poprvé vystupoval o rok později, Spejbl měl v jeho rukách tvořit karikaturu užvaněného měšťáka. Právě Skupa pro Spejbla vymyslel jeho charakteristický huhňavý hlas. Hurvínek, Mánička, Žeryk a další postavy přibyly později, a ze dřeva je stvořili význační řezbáři jako Gustav Nosek či Ivan Moravec a na jejich vzniku se podílel i slavný Jiří Trnka.

Než se objevil na scéně Hurvínek a další, vystupoval na začátku své "kariéry" Spejbl několik let s dalším velmi populárním parťákem - loutkou Kašpárkem. Na toho v Plzni nedají dopustit a dodnes ho vystavují v Muzeu loutek. Říkají mu Revoluční. To proto, že byl Kašpárek na začátku dvacátého století dokonce rychlejší než historické události. Už v září roku 1918 pohřbil v jednom veselém kabaretním představení Rakousko-Uhersko.
 

Expozice české loutky a cirkusu v Prachaticích

Sto let starý kašpárek, Mánička, Žeryk i vzácné exponáty Mikoláše Alše. To vše a ještě více vás přivítá v Prachaticích v Muzeu české loutky a cirkusu. Kromě tradičních čertů a kašpárků se návštěvníci setkají i s loutkami zhotovenými podle předloh Mikoláše Alše, Václava Suchardy či Jiřího Trnky. Do divadelních scén jsou zaranžovány loutky, s nimiž po vsích putovali kočovní loutkáři, včetně těch, s nimiž hrála vnučka Matěje Kopeckého, legendy českého loutkového divadla.

Za jeden z nejvzácnějších zdejších vystavovaných kusů je považováno dílo Mikoláše Alše z roku 1891, které malíř vytvořil pro své děti. Zajímavostí je také to, že se dříve na trzích prodávaly výrobky s hlavičkami z chleba – byly populární, protože byly mnohem levnější než ty, které byly ručně vyřezávané celé.


Muzeum loutek v Chrudimi – nejstarší a největší

Muzeum loutkářských kultur, založené v roce 1972 v Chrudimi, sídlí v Mydlářovském domě cca 30 metrů nad hlavním náměstím Josefa Ressela. V současné době vlastní muzeum kolem 50 000 sbírkových předmětů, z toho více než 8 500 loutek z celého světa. Do sbírky patří scénické návrhy a makety, kulisy, výtvarná díla s loutkářskou tematikou, plakáty a programy, fotografie, zvukové záznamy a videozáznamy, tiskoviny, rukopisy a další archiválie.

Stálá expozice nazvaná Magický svět loutek postupně návštěvníkům představuje loutky kočovných loutkářů, varietní loutky, rodinná loutková divadla a dekorace českých umělců. Nechybí ani Spejbl a Hurvínek, tvorba Jiřího Trnky nebo Josefa Váchala. V zahraniční části expozice jsou k vidění stínové loutky z Indonésie, výběr loutek z Indie, Japonska, Číny nebo Barmy a také vietnamská vodní loutka.
20 tipů, kam se vydat s dětmi za loutkami a hračkami do muzeí i divadel

20 tipů, kam se vydat s dětmi za loutkami a hračkami do muzeí i divadel

Také vás vždycky fascinovaly loutky a jejich svět? A pamatujete ještě jak se hraje loutkové divadlo? Znovu do dětství se vydejte spolu s vašimi ratolestmi do muzejí, která se věnují loutkářství nebo na loutkové představení. Vždyť české loutkářství má u nás letitou tradici a dokonce se dostalo na Seznam nehmotného dědictví UNESCO. V nejrůznějších expozicích uvidíte historické i současné, české i zahraniční loutky a navíc si hraní sami můžete vyzkoušet.

Muzeum loutek v Plzni – Příběh na niti Kultura

Muzeum loutek v Plzni – Příběh na niti

Na plzeňském náměstí se nachází původní měšťanský dům, ve kterém od roku 2009 sídlí Muzeum loutek (pobočka Západočeského muzea v Plzni). Expozice muzea se věnuje plzeňskému loutkářství od počátku až do současnosti. Nechybí interaktivní expozice, divadelní ukázky ani multifunkční sál.

České loutkářství – nehmotné kulturní dědictví UNESCO

České loutkářství – nehmotné kulturní dědictví UNESCO

České loutkářství má letitou tradici. Podle Národního informačního a poradenského střediska pro kulturu v Česku nyní působí devět profesionálních loutkových divadel, stovka nezávislých skupin a dalších 300 amatérských. Na Seznamu nehmotného dědictví UNESCO je od 1. prosince 2016.

Muzeum loutek a stálé expozice obce Svatý Jan nad Malší Kultura

Muzeum loutek a stálé expozice obce Svatý Jan nad Malší

Muzeum loutek a stálá expozice obce Svatý Jan nad Malší se nachází v budově hospody U Kostela. Nachází se zde loutky vyrobené ve 30. letech minulého století.

Divadlo Radost v Brně Kultura

Divadlo Radost v Brně

Divadlo Radost má v repertoáru hry pro děti a mládež, představení loutková i s živými herci. Pořádá také představení pro mateřské a základní školy.

Divadlo Spejbla a Hurvínka v Dejvicích Kultura

Divadlo Spejbla a Hurvínka v Dejvicích

Loutkové divadlo na Praze 6 je zaměřené především na představení pro děti, ale ve svém repertoáru má i hry pro dospělé. Ve všech představeních se setkáte se známými loutkami Spejbla, Hurvínka, Máničky, paní Kateřiny i psa Žeryka.

Zábavná věda, dinosauři, strašidla i loutky na vás čekají v Plzni

Zábavná věda, dinosauři, strašidla i loutky na vás čekají v Plzni

Složitě znějící výraz science centrum označuje interaktivní prostor, který má povzbudit zájem o vědu a techniku. V takovém místě na vás čekají hry, hlavolamy a pokusy, při nichž se zapojí všechny vaše smysly: exponáty nejenom vidíte a smíte se jich dotýkat, ale také je slyšíte a cítíte.

Muzeum loutkářských kultur v Chrudimi Kultura

Muzeum loutkářských kultur v Chrudimi

Nejstarší a největší loutkářské muzeum v České republice umístěné v nádherném renesančním Mydlářovském domě. Seznamte se s bohatou historií českého loutkářství, které je od roku 2016 součástí světového kulturního dědictví UNESCO, a poznejte i další podoby loutkového divadla v různých zemích světa.

Muzeum české loutky a cirkusu v Prachaticích Zážitky

Muzeum české loutky a cirkusu v Prachaticích

V Prachaticích můžete navštívit muzeum, které vás uvede do světa loutkářství a lesku manéží. Přímo v expozici je možnost zhlédnout slavné inscenace loutkových her v historických divadélkách. Muzeum je stálou expozicí Národního muzea v Praze.

Muzeum loutek v Plzni představuje nejstarší a nejkrásnější české loutky

Muzeum loutek v Plzni představuje nejstarší a nejkrásnější české loutky

Máte malé děti a nevíte, co podniknout v nadcházejících chladnějších dnech? Máme pro vás tip: vyrazte do Muzea loutek v Plzni! Ani vy nebudete ochuzeni o krásný zážitek, zavzpomínáte na dětská léta a zajisté budete nadšeni nejméně tak, jako vaše děti. Plzeň je odedávno spojená s tradicí loutek a dobou kočovných loutkářů 19. století. Muzeum je zařízeno velmi moderně a nechybí ani interaktivní expozice. Stačí zmáčknout tlačítko a rázem se ocitnete v pohádkovém světě. Spustí se hudba a před očima vám ožijí loutky.

Loutky a slavné české loutkářství: 10 míst, kde se s nimi seznámíte

Loutky a slavné české loutkářství: 10 míst, kde se s nimi seznámíte

České loutkářství má letitou tradici. Dodnes je velmi oblíbené a podle Národního informačního střediska pro kulturu působí v Česku devět profesionálních loutkových divadel, stovka nezávislých skupin a dalších 300 amatérských. Není divu, že se tento fenomén dostal i na Seznam nehmotného dědictví UNESCO, zapsán byl roku 2016. S loutkáři se v létě běžně potkáváte na městských a hradních slavnostech, naopak podzimní a zimní měsíce jsou ideální příležitostí pro výlet do loutkářských muzeí a na výstavy.

České a slovenské loutkářství je na seznamu UNESCO

České a slovenské loutkářství je na seznamu UNESCO

Na seznam světového dědictví UNESCO přibylo české a slovenské loutkářství. Výbor zasedající od pondělí 28. listopadu v etiopské Adis Abebě je 1. prosince 2016 zařadil mezi nehmotné dědictví. Česko usilovalo o zápis téměř čtyři roky.

Sbírka loutek v Chrudimi – největší sbírka loutek v České republice

Sbírka loutek v Chrudimi – největší sbírka loutek v České republice

Největší sbírku loutek vlastní Muzeum loutkářských kultur v Chrudimi. Naleznete zde asi 8 500 ks loutek z 50 zemí světa. Je zde i největší loutkářská knihovna a sbírka předmětů s loutkářskou tematikou v počtu 45 500 položek ze 70 zemí světa.

"Za kouzlem cirkusu se vydejte do Prachatic "

"Za kouzlem cirkusu se vydejte do Prachatic "

Přímo na hlavním náměstí v Prachaticích objevíte neobyčejné muzeum, které vás uvede do světa loutkářství a lesku cirkusových manéží. První část expozice se věnuje historii české loutky od nejstarších loutkářů přes rodinná a spolková divadla až k profesionálním scénám.

L'Etape Czech Republic by Tour de France 2025

L'Etape Czech Republic by Tour de France je závod pro amatéry na silničních kolech, kteří chtějí zažít atmosféru slavného závodu Tour de France. V červnu je závod v Praze a Středočeském kraji, v srpnu v Prachaticích a Jihočeském kraji.
Prachatice, Jihočeský kraj

L'Etape Czech Republic by Tour de France 2025

L'Etape Czech Republic by Tour de France je závod pro amatéry na silničních kolech, kteří chtějí zažít atmosféru slavného závodu Tour de France. V červnu je závod v Praze a Středočeském kraji, v srpnu v Prachaticích a Jihočeském kraji.
Prachatice, Jihočeský kraj

Xterra Czech 2025 – pohár v terénním triatlonu v Prachaticích

XTERRA Czech je nejstarším podnikem světového poháru v triatlonu v Evropě.
Prachatice, Jihočeský kraj

Příjezd paní Zimy do Netolic 2024

S blížícími se Vánocemi přichází čas na klidné a romantické večery. A jeden takový můžete prožít 24. listopadu 2024 v Netolicích.
Netolice, Jihočeský kraj

Malé očí v Netolicích

Vezměte své přátele, děti, rodinu a vyrazte na 11. ročník dětského filmového festivalu Malé oči. Letos budou malé divačky a diváci pod dohledem Strážců světů. Program nabídne projekce snímků jak pro mladší děti (od 5 let), tak pro starší (od 10 let).
Netolice, Jihočeský kraj

Hubertova jízda na zámku Skalice

Zveme vás na již 19. ročník Hubertovy jízdy aneb ,,Memoriál paní Zdeňky Voženílkové – Holoubkové“, která se bude konat v sobotu 18. 10. 2025 hod v areálu Jízdárny Zámku Skalice.
Bohumilice, Jihočeský kraj

Vepřové hody ve Vimperku

Zveme vás na druhý ročník Vepřových hodů pod širým nebem v městském parku ve Vimperku.
Vimperk, Jihočeský kraj

Pečení chleba v obecní peci v Lenoře 2024

Zděná obecní pec na chleba z 1. poloviny 19. století, která se užívala ještě několik let po 2. světové válce, je opět v provozu.
Lenora, Jihočeský kraj

Městská památková rezervace Prachatice

Historické jádro města bylo vyhlášeno městskou památkovou rezervací roku 1981. Rozkládá se kolem obdélného náměstí a je sevřeno zbytky hradebního opevněním s Píseckou bránou. Mezi další památky patří např. kostel sv. Jakuba Většího, radnice, kaple sv. Jana Nepomuckého či množství měšťanských domů.
Prachatice, Jihočeský kraj

Zlatá stezka z Prachatic do Českých Žlebů – cesta za zlatem a solí

Chcete-li se vrátit do historie a poznat stezku, po které se do českých zemí ve středověku přepravovala tolik potřebná sůl, vydejte se po pěší stezce z Prachatic přes Volary do Českých Žlebů.
Prachatice, Jihočeský kraj

Sportovně relaxační centrum Prachatice

Sportovně relaxační centrum v Prachaticích nabízí širokou škálu aktivit pro zlepšení fyzické kondice a duševní pohody. K dispozici jsou fitness centrum, plavecký bazén, dětský bazén se skluzavkou, saunový svět a masáže. Centrum je ideálním místem pro sportovce i ty, kteří hledají odpočinek.
Prachatice, Jihočeský kraj

Hradební systém města Prachatice

Prachatice se pyšní zachovalým hradební systémem ze 16. století. Historickým jádrem prochází naučná stezka Prachatické hradby, která vás seznámí s budováním městského opevnění, jeho významem a součástmi.
Prachatice, Jihočeský kraj

Kulturní centrum Otto Herberta Hajeka v Prachaticích

Stálou expozici světoznámého německého výtvarníka Otto Herberta Hajeka najdete v celoročně přístupném Kulturním centru O. H. Hajeka na Velkém náměstí v Prachaticích.
Prachatice, Jihočeský kraj

Rodinná tkalcovna Na vlně

Rodinná tkalcovna Na vlně nabízí ochutnávku venkovského života – relax, příroda, ovečky, kolovrátek a ovčí vlna. Tkalcovna Na vlně postupně mění své působiště. V Bošicích nás již nenajdete. Nabízí aktuálně jen to, co se vešlo do maringotky – vlněné výrobky vytvořené suchým plstěním.
Bošice, Jihočeský kraj

Muzeum krajky v Prachaticích

Pro detailisty a obdivovatele ručně vytvářeného umění doporučujeme návštěvu Muzea krajky v centru Prachatic. Muzeum vystavuje rozsáhlou sbírku historické evropské a české ručně paličkované krajky, užití krajky na oděvu, především na lidových krojích, historické potřeby pro paličkování.
Prachatice, Jihočeský kraj

Galerie Neumannka v Prachaticích

Galerie Neumannka představuje v Prachaticích díla českého a světového designu. Nachází se v historickém centru Prachatic, v ulici Neumannově. Galerie je místem setkávání a spolupráce lidí, pro které jsou kvalitní architektura a design nezbytnou součástí lidské kultury.
Prachatice, Jihočeský kraj

Ubytování a restaurace

Hotel Koruna Prachatice

Ubytování přímo na náměstí v historickém centru Prachatic. Pro milovníky starých časů nabízíme čtyřlůžkový apartmán kompletně zařízený rustikálním nábytkem.
Prachatice, Jihočeský kraj

Bed & Bike Prachatice

Penzion Bed & Bike představuje apartmány butikového stylu v renesančních domech historického jádra Prachatic.
Prachatice, Jihočeský kraj

Pizzerie Marco – italská restaurace ve Vimperku a Prachaticích

Italská restaurace Pizzerie Marco se nachází na jihu Čech v historických částech měst Vimperk a Prachatice. V osobitě zařízeném interiéru je možno zhlédnout unikátní fotografie a obrazy Prachatic a Vimperka, zachycující historii těchto měst.
Prachatice, Jihočeský kraj

Pivovar Prachatice – obnovení tradice vaření piva v Prachaticích

Více než po 67 letech se vrátila do Prachatic vůně sladu...
Prachatice, Jihočeský kraj

Penzion Tina Prachatice

V Prachaticích u hlavní silnice mezi Českými Budějovicemi a hraničním přechodem Strážný se nachází Penzion Tina. Ke zpříjemnění pobytu lze využít posilovnu a jídelnu, kde se podávají snídaně.
Prachatice, Jihočeský kraj

Apartmány Záblatí u Prachatic

Apartmány se nachází v centru rekreační obce Záblatí u Prachatic. Ubytovat se můžete v luxusně zařízených apartmánech s televizí, vlastní sprchou, WC, kompletně vybavenou kuchyní a obývacím pokojem.
Záblatí, Jihočeský kraj

Penzion Harmonie Rohanov

Penzion Harmonie se nachází u lesa v Rohanově, 5 km od Prachatic. Provozovatelé se snaží, aby dovolená prožitá u nich byla nezapomenutelným zážitkem. Naší prioritou je poctivá domácí kuchyně.
Prachatice, Jihočeský kraj

Farma Mošna – samota uprostřed šumavských lesů

Příroda, klid, relaxace, ubytování na farmě na samotě... To všechno a mnohem víc nabízí Farma Mošna, kde je možné se ubytovat v šesti apartmánech s vlastními kuchyňkami.
Zbytiny, Jihočeský kraj