ÚvodAktualityMláďátka, štěpánské koledování i Silvestr: kdy začínají a kdy končí Vánoce?
Životní styl

Mláďátka, štěpánské koledování i Silvestr: kdy začínají a kdy končí Vánoce?

Betlémy, cukroví, vánoční stromeček, šupiny z kapra, zlaté prasátko, jmelí, lití olova, házení střevícem nebo krájení jablíček: to všechno jsou zvyky, které už nepatří k adventu, ale do vánoční doby. Víte ale, kdy vlastně Vánoce začínají a kdy končí?

Štědrý den: jsme o den napřed

vánoční stromečekPokud v tom tápete, zdaleka nejste sami: rozdíl mezi vánočním a předvánočním časem téměř neexistuje. Dřív to bylo jinak: advent znamenal ztišení a přípravy na svátky, samotné Vánoce pak přinesly hojnost jídla a pití, oslavy a zábavy na přelomu roku. V naprosté většině českých domácností se Vánoce slaví na Štědrý den, tedy 24. prosince – se západem slunce teprve končí advent a vlastní Vánoce se slaví od 25. prosince do první neděle po 6. lednu, tedy do svátku Tří králů. Protože staročeský den začínal večerem (s východem první hvězdy), počítal se Štědrý večer již k 25. prosinci. Hlavním dnem oslav narození Ježíše Krista je tedy Boží hod vánoční (1. svátek vánoční 25. prosince).

vánoceSe Štědrým dnem se pojí nejrůznější tradice, některé tak běžné, že je ani za tradice nepovažujeme, jiné zvláštní a neobvyklé. Nazdobený vánoční stromeček, jesličky či vánoční cukroví známe skutečně všichni, ale zatímco vánoční dárky od Ježíška se u nás rozbalují už na Štědrý večer, jinde ve světě se naděluje až v noci – a je úplně jedno, jestli dárky vozí či nosí Santa Claus, Père Noël, Gesú bambino, čarodějnice Befana, vánoční koza, svatý Mikuláš, Děda Koleda anebo Děda Mráz se Sněhurkou.
 

Čím si zpestřit Štědrý den?

lodičkyInspirujte se u staročeských Vánoc: těšte se na svátky jako na společně strávené dny prodchnuté vzájemnou láskou, rodinnou sounáležitostí a přátelstvím. O legraci, společnou radost a vánoční pohodu se může postarat některý z pradávných zvyků, třeba pouštění lodiček z ořechových skořápek nebo lití olova a debatování, co anebo koho vám ten divný výsledek připomíná. Nezadané slečny mohou házet boty nebo pantofle: vrhají se přes rameno směrem ke dveřím a pokud špička míří ven, dají se prý čekat vdavky. Kdo má na zahradě bezový keř, může poslat holky, aby si jím zatřásly: ze které strany se prý ozve psí štěkot, odtamtud přijde ženich. 
 

Koledování se svatým Štěpánem

VánoceZatímco Boží hod vánoční se slaví spíš v užším rodinném kruhu, o to družnější bývá svatý Štěpán, druhý svátek vánoční. Pro naše předky to byl den spojený s koledováním a obřadními obchůzkami, které měly přinést štěstí a zdar do přicházejících časů. Zvyk se leckde udržel až do 20. Století. Pro chudé to byla možnost přilepšit si, protože obdarovat koledníky bylo věcí cti a každý jim dal alespoň pár jablíček. Večer pak patřil štěpánským tanečním zábavám, prvním po adventu. Protože mužské chase ten den končívala služba a vyplácela se celoroční odměna, říkalo se, že „na Štěpána není pána“. A protože byl svatý Štěpán patronem koní, s druhým svátkem vánočním se pojí také řada zvyků spojených s krásnými a pro hospodářství tak důležitými zvířaty, jako je žehnání koní či svěcení ovsa.
 

Od Mláďátek k Tříkrálové sbírce

vánoce dětiI když o vánočních tradicích možná nevíte všechno, rozhodně je znáte lépe než svátek, na který se téměř zapomnělo. Vztahuje se k 28. prosinci a připomíná takzvaná Mláďátka či Neviňátka: děti, které nechal král Herodes vyvraždit v Betlémě. Když se od mudrců – tří králů dozvěděl o narození budoucího vládce a obrovské moci, kterou získá, odhadl, že by mohl být právě mezi malými dětmi. Údajně tehdy nechal zabít všechny chlapce do dvou let věku. Svátek Mláďátek je provázený řadou zvyků a pověr, většinou vázaných k dětem. Ten den by se třeba nemělo prát prádlo, protože se symbolicky máchá v nevinné krvi zabitých dětí. Právě tak by se neměly ven věšet vyprané plenky: to aby Herodes nepoznal, že v domě bydlí malé děti a nepřišel si pro ně.

vánoční hudbaA pak? Oficiálně patří do času Vánoc i oslavy Silvestra a loučení se starým rokem, slavnost Zjevení Páně či svátek Tří králů. Křesťanský svátek každý rok 6. ledna připomíná oslavu Ježíšova křtu a návštěvu tří mudrců v Betlémě. Pro nás ten den končí Vánoce a znamená to, že je čas uklidit vánoční výzdobu, odstrojit stromeček a přispět do celonárodní Tříkrálové sbírky. Ta navazuje na tradici koledování na Tři krále a její výtěžek pomáhá nemocným, handicapovaným, seniorům, matkám s dětmi v tísni a dalším sociálně potřebným skupinám lidí.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Druhá adventní neděle je bronzová: užijte si tradice a udělejte si láskyplný výlet

Druhá adventní neděle je bronzová: užijte si tradice a udělejte si láskyplný výlet

O druhé adventní neděli, která letos připadá na 8. prosinec 2024, se zapaluje druhá svíčka, tzv. betlémská, reprezentující lásku a Ježíškovy jesličky. Darujte svým blízkým v čase adventu to nejcennější co máte, darujte jim svůj čas. Přemýšlíte, jak překvapit rodinu či přátele pěkným vánočním výletem na 2. adventní neděli, ale stále vás nic nenapadá? Pak už si nemusíte zoufat – v našich dnešních tipech objevíte náměty na senzační výlety tam, kde se v době adventní něco zajímavého děje. Naše tipy výlety doplňují, kromě samotného popisu zajímavostí, i přehledné mapky tras. Šťastnou cestu a senzační (bronzové) zážitky vám přeje Kudy z nudy.

První adventní neděle je železná: čas zapálit první svíci na adventním věnci

První adventní neděle je železná: čas zapálit první svíci na adventním věnci

Železná adventní neděle je letos 1. prosince. Advent je obdobím ztišení, klidu, pohody. Kde si užijete čas rozjímání a příprav na Vánoce? Kde najdete nejkrásnější vánoční trhy a zářící vánoční stromy? Voňavé svařené víno, betlémy, dětské dílničky, koledy, bohatý program, a hlavně vánoční atmosféra na vás čekají ve všech větších i menších městech Čech a Moravy. Na první adventní neděli se zapaluje první fialová svíčka, označovaná jako svíce proroků. Jaká adventní překvapení na vás letos čekají vám prozradí portál Kudy z nudy.

Třetí adventní neděle je stříbrná: užijte si setkávání během nejradostnější neděle adventu

Třetí adventní neděle je stříbrná: užijte si setkávání během nejradostnější neděle adventu

3. adventní neděle je letos 15. prosince 2024. Advent přináší sváteční atmosféru a neopakovatelné kouzlo. Pojďte s námi oprášit některé tradice. O třetí adventní neděli (latinsky Gaudete – radostná) zapalujeme růžovou svíci, tzv. pastýřskou. Vyjadřuje radost z blížícího se konce postního období a adventní období získává slavnostnější ráz. Všude vládne vánoční nálada, slavnostní výzdoba a rozsvícené vánoční stromky, trhy, svařené víno a tradiční sladkosti. Vyberte si z našich tipů pro stříbrnou adventní neděli!

Čtvrtá adventní neděle je zlatá: využijte ji k poděkování za hojnost, kterou v životě máme

Čtvrtá adventní neděle je zlatá: využijte ji k poděkování za hojnost, kterou v životě máme

Čtvrtá adventní neděle (zlatá) je letos 22. prosince 2024. Čtvrtá adventní neděle připadá vždy na neděli před 25. prosincem. Čtvrtá adventní neděle může díky tomu nastat mezi 18. až 24. prosincem, tedy i na Štědrý den. Tato neděle je tradičně ve znamení posledních příprav na slavnost Narození Páně. Zapaluje se 4. svíce na adventním věnci, tzv. andělská, představující mír a pokoj. Udělejte si procházku k neobyčejným betlémům, svezte se vánočně vyzdobenou tramvají nebo počkejte na západ slunce a udělejte si výlet za netradiční vánoční výzdobou. Nechte se pozvat na zajímavá místa, kde můžete v klidu strávit Štědrý den a zlatou adventní neděli.

Utečte adventnímu shonu! 5 tipů, kde vás prostoupí pravý duch Vánoc

Utečte adventnímu shonu! 5 tipů, kde vás prostoupí pravý duch Vánoc

Udržet si pozitivní adventní náladu v předvánočním spěchu není vždy snadné, ale není to ani nemožné! Portál Kudy z nudy vám přináší pětici tipů, kde znovu nalézt klid a kouzlo vánočních svátků.

Proč je jmelí symbolem Vánoc a proč se pod ním líbáme? Přináší štěstí a zahání zlé duchy!

Proč je jmelí symbolem Vánoc a proč se pod ním líbáme? Přináší štěstí a zahání zlé duchy!

Na jmelí si v průběhu roku vzpomene málokdo. To až s příchodem Vánoc se začínáme pídit po pozlacených větvičkách, abychom si je zavěsili doma pro štěstí. Odkud však tato tradice pochází, jaké další tajuplné legendy jsou se jmelím spojené? A jak slavili Vánoce naši dávní pohanští předci?

7 věcí, které nevíte o… vánočních stromech a stromečcích

7 věcí, které nevíte o… vánočních stromech a stromečcích

Při pohledu na překrásně nazdobené vánoční stromky na náměstích se tají dech. Pojďte s portálem Kudy z nudy pátrat po jejich tajemství. Víte, kdy se vůbec začalo s jejich výzdobou, anebo kdy se objevily první nazdobené velké stromy na náměstích našich měst, a odkud se tahle tradice vlastně vzala?

Odkud se vzala tradice adventního věnce a jakou barvu mají mít jeho svíčky?

Odkud se vzala tradice adventního věnce a jakou barvu mají mít jeho svíčky?

Adventní věnec neodmyslitelně patří k symbolům předvánočního období. První adventní neděle je časem, kdy se zapaluje první svíčka adventního věnce. Krásně nazdobený věnec z chvojí nebo jiného materiálu je po celou dobu adventu ozdobou domácnosti, kterou navíc provoní příjemná vůně jehličí. Ale ruku na srdce – co o adventním věnci vlastně víme? Kde se vzal a jak má vypadat jeho tradiční výzdoba?

Kalendář 2024: Advent – čas příchodu Krista i dávných pohanských zvyků

Kalendář 2024: Advent – čas příchodu Krista i dávných pohanských zvyků

Víte, že počátky oslav adventu sahají až do 5. – 6. století? Advent je začátek liturgického roku, období čtyř neděl před 25. prosincem. Doba adventní je pro křesťany časem očekávání narození Krista a první adventní den je zároveň začátkem nového církevního roku, bez ohledu na civilní kalendář. Samotné slovo advent pochází z latinského "adventus", což znamená příchod. V dobách předkřesťanských naši předci v tomto čase oslavovali zimní slunovrat, návrat životadárného světla. Postupem času došlo k prostoupení prastarých obyčejů s křesťanskými a po celý prosinec se v lidových Vánocích objevovaly různé tajemné postavy. Pojďte si s námi připomenout živé či dnes již zaniklé tradice vztahující se k tomuto tajuplnému období, které letos připadá na období od 1. do 24. prosince 2024.

Zimní království starokladrubských koní 2025

26. 12.27. 12.
Zimní království starokladrubských koní 2025

Národní hřebčín Kladruby nad Labem zve 26. a 27. prosince do Kladrub nad Labem a do Slatiňan všechny své příznivce na tradiční vánoční návštěvu starokladrubských koní.

Na Štědrý den do Zoo Děčín – Čekání na Ježíška

24. 12.
Na Štědrý den do Zoo Děčín – Čekání na Ježíška

Na Štědrý den připravila zoo pro návštěvníky dáreček v podobě vstupu zdarma. Příchozí si mohou po celý advent užít vánočně nasvícenou zoo s několika vánočními stromy a betlémem.

#světovéČesko a advent vonící po pečených kaštanech

#světovéČesko a advent vonící po pečených kaštanech

Pečené kaštany byly oblíbenou pochoutkou podzimních a zimních dnů už za Rakouska-Uherska. Patřily ke staropražskému koloritu: zvlášť na Starém Městě prý v zimě stávaly kaštanářky na každém rohu a vůně pražených kaštanů byla pro kolemjdoucí tou nejlepší reklamou.

Další aktuality

Kam zajít v Praze do letního kina?

Letní Praha nabízí spoustu možností, kam zajít na zajímavé filmy promítané pod širým nebem. Kam v Praze do letňáku? Vyrazit můžete do letního kina u Cross Clubu, do botanické zahrady, na Pragovce, na terasu DOXu, na Pragovce nebo na břeh Vltavy, kde si kromě filmového zážitku vychutnáte také příjemnou atmosféru. Oblíbený je i Kinobus, který promítá na různých místech.
1. červenec 2025 22:38
Kultura, Praha

Nejlepší koupání v Praze a okolí: aquaparky, koupaliště a přírodní koupání

Každý si skvělé koupání představuje trochu jinak – v našich tipech proto najdete přírodní i umělá koupaliště s tobogany i biotopy, které se nacházejí na území hlavního města Praha. Příjemné koupání nabízí i blízké okolí Prahy, které nabízí jezera i lokality, kde se v minulosti těžil písek a štěrk. Právě pískovny patří k těm nejoblíbenějším letním koupacím místům. Inspirujte se tedy našimi tipy a objevte báječná místa, kde se můžete v Praze a jejím okolí během letních dnů vykoupat.
1. červenec 2025 18:00
Letní sporty, Praha

Užijte si Francii přímo pod Karlovým mostem!

Při příležitosti francouzského národního svátku se na náměstí Na Kampě během 4 dnů od 10. do 13. července 2025 uskuteční již tradiční a velmi oblíbený Francouzský trh. Čekají vás čtyři dny plné francouzské atmosféry, vybraných delikates a živé hudby.
1. červenec 2025 13:58
Zážitky, Praha

Věda a historie není nuda: Emil Holub a jeho africké výpravy

Africké muzeum Dr. Emila Holuba v Holicích připomíná život a odkaz jednoho z nejvýznamnějších českých cestovatelů, lékaře a vědce. Emil Holub, slavný rodák z Holic, se zapsal do historie svými odvážnými výpravami do nitra Afriky, mapováním dosud neprozkoumaných oblastí a bohatými sbírkami, které přivezl zpět do Čech. Seznamte se s jeho cestami na Kudy z nudy!
30. červen 2025 15:35
Kultura, Praha

Praha a nejkrásnější parky a zahrady: oázy klidu, kam se podíváte zdarma

Zapomeňte na ruch a shon velkoměsta i letní žár pražských ulic a vydejte se s Kudy z nudy do pražských parků a zahrad. Z bohaté nabídky zákoutí plných zeleně a jezírek jsme vybrali ty, kam se podíváte zadarmo – jak je to dlouho, co jste se naposled prošli Františkánskou zahradou, Kinského zahradou nebo po Vojanových sadech?
30. červen 2025 12:00
Příroda, Praha

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (5.7. – 6.7.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Třebsínské zvonění 2025, BeerFest Nechvalice 2025, Ve znamení ledňáčka, Gotický jarmark na hradě Houska, Cestou necestou, z Kačiny do Kutné Hory. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
30. červen 2025 6:01
Zážitky, Praha

Z Prahy všemi směry: metrem do lesa

Do lesů v Praze a jejím okolí se dá vyrazit pěšky, tramvají i metrem – na procházku, za sluncem, na výlet s dětmi anebo jen tak, objevovat neznámá místa, kde jste ještě nebyli. Hlavní výhody? Takové procházky budou plné zážitků, nezaberou celý den, a protože při nich využijete hromadnou dopravu, budou také levné.
29. červen 2025 10:22
Příroda, Praha

Indický festival Ratha-Yatra roztančí Prahu

Ulice letní Prahy se na jeden den promění v jiný svět – centrem města bude 29. června 2025 procházet pestrobarevný, slavnostní průvod Ratha-yatra. Tradice stará tisíce let pravidelně plní ulice i srdce Pražanů i pražských návštěvníků radostí a povznášející atmosférou. Kromě zvuků Prahy, na které jsme zvyklí, jako je křik turistických průvodců, sirény sanitek, klaksony nervózních řidičů a cinkání tramvají, uslyšíte také troubení lastur, zvonění činelků a dunění bubnů a ucítíte vůně, které vás s jistotou vytrhnou z rutiny všedních dní.
29. červen 2025 8:36
Zážitky, Praha