ÚvodAktualityCesty za uměním: herečka Sarah Bernhardt, plakát Gismonda a malíř Alfons Mucha
Kultura

Cesty za uměním: herečka Sarah Bernhardt, plakát Gismonda a malíř Alfons Mucha

Poslechněte si audio verzi článku
Sarah Bernhardt (1844–1923) byla ikonická herečka a umělkyně přelomu 19. a 20. století. Na divadelních jevištích se proslavila jako Medea, Dáma s kaméliemi i dánský princ Hamlet, mezi její přátele patřili Edmond Rostand, autor Cyrana z Bergeracu, Sigmund Freud, Emile Zola, Victor Hugo či otec i syn Dumasovi, tedy Alexandre Dumas starší i mladší. A také malíř Alfons Mucha: díky jeho divadelním plakátům dodnes zná božskou Sarah celý svět. Seznamte se s ní na Kudy u nudy!
Ani Mary Pickfordová, která jako vůbec první filmová herečka na světě získala smlouvu na jeden milion dolarů, ani Elvis Presley: první hvězdou šoubyznysu se stala už o desítky let dříve francouzská divadelní herečka Sarah Bernhardt. A to v době, kdy neexistovaly film a televize, a kdy cesta na světové turné netrvala pár hodin, ale počítala se spíš na týdny a měsíce. Charismatická a nesmírně nadaná herečka dosáhla během své šedesátileté kariéry impozantních úspěchů a kdekoliv se objevila, provázelo ji podobné šílenství jako současné filmové hvězdy. Když v roce 1923 ve věku 79 let zemřela, na hřbitov Père Lachaise ji prý doprovodila celá Paříž. Přesto bychom ji tak dobře neznali, nebýt Alfonse Muchy.
 

Mucha: ve správnou dobu na správném místě

Tou správnou dobou byly Vánoce 1894, oním správným místem pařížská Lemercierova litografická dílna. Alfons Mucha v té době byl ve Francii už sedm let, z nichž velkou část strávil na studiích na akademiích Julian a Colarossi. Vydělával si jako příležitostný ilustrátor a když koncem roku pomáhal příteli v Lemercierově tiskárně, zavolala tiskaři a nakladateli Lemercierovi sama slavná herečka. Začátkem ledna 1895 se v divadle Théâtre de la Renaissance chystala premiéra nové inscenace hry Gismonda od Victoriena Sardoua. Sarah hru režírovala a zároveň v ní hrála, ale potřebovala nové plakáty. A protože byly Vánoce a všichni Lemercierovi umělci měli dovolenou, nakladatel se obrátil na toho, koho měl po ruce: na Muchu.

Malíř další den přinesl návrh plakátu s neobvyklým formátem: více než dva metry dlouhý a tři čtvrtě metru široký. Sarah Bernhardt na něm byla zobrazena v jemných pastelových barvách jako vznešená byzantská princezna s palmovým listem v ruce, zlacené pozadí kolem její hlavy připomínalo svatozář. V tiskárně se návrhy moc nelíbily, kvůli délce se navíc plakáty musely tisknout po částech, ale umělkyně byla nadšená. Když po několika dnech plakáty zaplavily Paříž, Francouzi zcela propadli novému stylu „Myša“, jak vyslovovali nezvyklé malířovo jméno.
 

Plakát s Gismondou

Kolem plakátů s Gismondou se rozpoutalo šílenství, jaké dnes jen stěží dokážeme pochopit. Jak uvádí Nadace Mucha, plakát se přes noc stal předmětem touhy sběratelů, mnozí z nich se jej snažili získat nejrůznějšími nezákonnými způsoby, podpláceli lepiče plakátů nebo se v noci vydali ven a sami si Gismondu vyřezávali z plakátovacích ploch. Jiří Mucha, malířův syn, ve vzpomínkách uvádí, že plakátů s Gismondou Lemercier vytiskl asi 4000 kusů. Sarah Bernhardt, jedna z prvních hereček, která vytušila sílu a možnosti masové reklamy, na jejich prodeji vydělala 130 tisíc franků a od Lemerciera žádala navíc odškodné 5000 franků za 550 kusů, které prý prodal pod rukou. A Mucha? Ten sice obdržel honorář pouhých 150 franků, ale zato v dalších letech od Sarah dostal řadu zajímavých a lukrativních zakázek na plakáty, scénografii, kostýmy i šperky.
 

Malíř a herečka: legendy, drby a zaručené zprávy

Na příběh o slavné herečce a neznámém kreslíři se postupně nabalila spousta legend. Není pravda, že Mucha herečku proslavil: ta už byla slavná několik desítek let a zažívala závratnou kariéru. O více než patnáct let mladší malíř skutečně jen dokázal popadnout příležitost za pačesy. Naopak, to Sarah proslavila Muchu.

Herečka používala jeho plakáty jako reklamu a díky nim se z ní stala skutečně světová ikona, ale Mucha nebyl jejím dvorním výtvarníkem a zřejmě s ní ani neměl žádnou smlouvu, alespoň v malířově pozůstalosti se takový dokument nenašel. Rozhodně na ni neměl monopol: z dvaadvaceti her, v nichž Sarah Bernhardt v následujících šesti letech hrála a které v divadle uvedla, Mucha připravoval sedm plakátů. Dobře ale věděla, že v něm našla poklad: „Jemnost vaší kresby, originalita vašich kompozic, obdivuhodný kolorit vašich plakátů a vašich obrazů, to všechno Pařížany okouzlí..., drahý Mucho," napsala mu ve vzkazu, který umělec otiskl v katalogu své velké výstavy.

Mucha vytvořil plakáty k inscenacím Dáma s kaméliemi (1896), Lorenzaccio (1896), La Samaritaine (1897), Médea (1898), La Tosca (1898) a Hamlet (1899). U všech použil osvědčený postup, který se vyplatil u Gismondy: štíhlou padesátiletou herečku podlouhlý formát opticky prodloužil, navíc ji Mucha nepochybně maloval tak, že vypadala mladší než ve skutečnosti.

A nakonec všetečná otázka: měli spolu něco? Zřejmě ne, Mucha sice v Paříži nežil jako mnich, ale měl rád moravské dívky „krev a mlíko“, Sarah jeho typ rozhodně nebyla. Zřejmě ani on její, herečka si navíc na nezájem ze strany mužů nemohla stěžovat.
 

Muzea a galerie, kde se setkáte s Muchou i Sarah Bernhardt

Muchovy divadelní plakáty pro Sarah Bernhardt nechybí v žádné expozici děl Alfonse Muchy, s jedinou výjimkou: tou je Slovanská epopej, vystavená na zámku v Moravském Krumlově. Expozici Alfonse Muchy najdete i v jeho rodných Ivančicích, navštívit můžete i Muzeum Alfonse Muchy v Praze, v roce 2025 nově otevřené Muchovo muzeum v paláci SavarinPraze a také zámek Zbiroh s unikátní výstavou Muchových fotografií. Ty malíř vytvořil během svého pobytu na zbirožském zámku v letech 1910 až 1928: právě tady, v dnešním noblesním Muchově sále, totiž vznikal monumentální cyklus Slovanské epopeje.

Kudy z nudy se také můžete vydat na výlety po stopách Alfonse Muchy jižní Moravou i za jeho známými i méně známými díly v Česku.

Místa, kde si prohlédnete plakáty, obrazy a vitráže Alfonse Muchy
 

Co možná nevíte o Sarah Bernhardt

  • Nejznámější rolí Sarah Bernhardt byla Dáma s kaméliemi, divadelní hra, kterou napsal Alexandre Dumas mladší. Sarah v ní hrála od roku 1880 desítky let, a dokonce hrála hlavní roli i v němém filmu z roku 1911, když jí bylo již šedesát sedm let.
  • Roku 1905 utrpěla úraz kolena, po deseti letech podstoupila amputaci pravé nohy pod kyčelním kloubem.
  • I s tímto hendikepem se proslavila jako politická aktivistka, která za první světové války vystupovala na improvizovaných jevištích ve stanech, stodolách a lazaretech pro francouzské vojáky.
  • Sarah Bernhardt nebyla jen herečka, ale také pěvkyně, malířka, sochařka, šperkařka a designérka, napsala také několik divadelních her a románů.
  • Určovala módní trendy ve světě módy i účesech, spolupracovala s módními tvůrci i klenotníky, a vytvářela vlastní kolekce.
  • Ráda se fotografovala, nebála se výstředností ani skandálů. Mimo jiné se nechávala fotit v rakvi, v níž prý ráda spala.
  • Vstupní halu jejího sídla u parku Monceau v 17. pařížském obvodu zdobí plakát inscenace Samaritánka.
  • Ve svém pařížském bytě chovala řadu zvířat, kromě psů a koček i geparda a dokonce lva. Lidé v okolí se ale báli, a tak se proti zvěřinci zvedla vlna nevole provázená peticemi. Šelmy musely z domu.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Místa, kde si prohlédnete plakáty, obrazy a vitráže Alfonse Muchy

Místa, kde si prohlédnete plakáty, obrazy a vitráže Alfonse Muchy

Slovanská epopej v Moravském Krumlově, plakáty s promyšlenými secesními ornamenty, výzdoba Obecního domu, malované okno katedrály sv. Víta v Praze, nové Mucha museum v Paláci Savarin a další muzea anebo ateliér na zámku Zbiroh... Portál Kudy z nudy vám nabízí přehršel míst, kde se setkáte s díly věhlasného secesního umělce Alfonse Muchy. Udělejte si zajímavý výlet a potěšte se pohledem na Muchova skvostná díla.

Palác Savarin v Praze Památky

Palác Savarin v Praze

Palác Sylva-Taroucca, zvaný také palác Piccolomini nebo Savarin, je pozdně barokní stavba postavená v ulici Na Příkopě. Na místě dnešního paláce stávalo několik domů, které byly postupně sloučeny v jeden celek a postupně přestavěny v 16. a 17. století K. I. Dientzenhoferem a Anselmem Luragem.

Slovanská epopej na zámku Moravský Krumlov Kultura

Slovanská epopej na zámku Moravský Krumlov

Cyklus 20 monumentálních obrazů inspirovaných slovanskou mytologií a dějinami Čechů, Moravanů a Slezanů se během let 2021-2026 vrací na zámek Moravský Krumlov. Opravené prostory zámku splňují nejpřísnější kritéria vyžadující pro vystavení pláten.

7 věcí, které nevíte o… vitrážích

7 věcí, které nevíte o… vitrážích

Mozaika z čirých, barevných a často i malovaných malých skel, sevřená v olověných páskách a obvodovém rámu. Umělecké dílo, při jehož vzniku se pracuje se sklem, olovem a cínem. Někdy jde o drobný kousek, jindy o obří chrámová okna, stropy či kupole. To všechno může být vitráž, malý klenot okouzlující hrou barevných skel a světla. Kdy vitráže vznikly, jak se vyrábějí a kde si je můžete prohlédnout? Vydejte se s portálem Kudy z nudy na velkou vitrážovou výpravu!

Zámek Zbiroh – vychutnejte si zámecké prostředí pro nejnáročnější zákazníky Památky

Zámek Zbiroh – vychutnejte si zámecké prostředí pro nejnáročnější zákazníky

Provedeme vás historií zbirožského zámku od dob jeho vzniku ve 13. století až do jeho novodobých dějin, pochutnáte si ve středověké krčmě u Rudolfovy kratochvíle a přespat můžete v Chateau hotelu, kde pobývala například Božena Němcová nebo Alfons Mucha.

Obecní dům – secesní klenot Prahy Zážitky

Obecní dům – secesní klenot Prahy

Obecní dům je nádhernou ukázkou pražské secesní architektury. Na místě bývalého Králova dvora jej vyprojektovali Antonín Balšánek a Osvald Polívka. Rozlehlá budova ukrývá koncertní síň, kavárnu i znamenitou francouzskou restauraci. V roce 2012 Obecní dům oslavil 100. výročí.

Muchovo muzeum v Kaunickém paláci v Praze Kultura

Muchovo muzeum v Kaunickém paláci v Praze

Muchovo muzeum, originální muzeum věnované životu a dílu proslulého, světově známého představitele secese, Alfonsu Muchovi, je umístěno v barokním Kaunickém paláci v Panské ulici na Starém Městě v Praze již od roku 1998. V září roku 2024 prošla jeho výstava zásadní proměnou.

Rodinné klany: Muchovi, potomci slavného secesního malíře

Rodinné klany: Muchovi, potomci slavného secesního malíře

Alfonse Muchu miluje celý svět a jeho umělecké dílo ovlivňuje už několikátou generaci. Koho si slavný malíř vzal, kolik měli dětí a kdo patří do rodiny, která dodnes pečuje o jeho umělecký odkaz? Vydejte se s Kudy z nudy pátrat po historii rodinného klanu Muchů!

Muchova stezka – Mucha a fotografie

10. 5.31. 5.
Muchova stezka – Mucha a fotografie

Muchova stezka každoročně v období od května do října představuje tvorbu Alfonse Muchy z různých tematických úhlů. Muchova stezka prezentuje Muchu jako geniálního fotografa a je poutavým záznamem osobních životních vizí umělce, skutečného a nefalšovaného mistra fotoaparátu.

Zámek Moravský Krumlov Památky

Zámek Moravský Krumlov

Krumlovský hrad byl v 16. století přestavěn na renesanční sídlo, které se stalo významným centrem společenského a kulturního dění. V 50. letech 20. století byla do krumlovského zámku převezena monumentální obrazová plátna Alfonse Muchy Slovanská epopej, která se sem vrátila v roce 2021.

Expozice Alfonse Muchy v Ivančicích Kultura

Expozice Alfonse Muchy v Ivančicích

Expozice je z důvodu rekonstrukce dočasně uzavřena. Nová expozice by měla zmapovat postupně jednotlivá období života slavného malíře od dětství až po jeho smrt v roce 1939. V památníku lze zhlédnout výstavu děl Alfonse Muchy, která je součástí tzv. Muchovy stezky.

Tipy na výlet, kde na vás dýchnou vzpomínky na secesi

Tipy na výlet, kde na vás dýchnou vzpomínky na secesi

Přelom 19. a 20. století byl časem optimismu a prosperity. Umělecký sloh zvaný secese či nový styl, francouzsky Art Nouveau, který tehdy ovládl Evropu a Severní Ameriku, nás fascinuje dodnes: krásná ornamentální a květinová výzdoba našla uplatnění nejenom v architektuře, malířství a sochařství, ale i v dekoracích a užitém umění. Podívejte se na památky, které nám po sobě secese zanechala a jejichž krásu můžeme obdivovat dodnes – třeba 10. června, kdy slavíme Světový den secese.

Nejkrásnější altány a pavilony aneb místa pro dostaveníčka, rande, pikniky a polibky

Nejkrásnější altány a pavilony aneb místa pro dostaveníčka, rande, pikniky a polibky

Altánků, glorietů a pavilonků jsou u nás stovky. Z některých jsou krásné vyhlídky, jiné vás uchvátí příběhem, tvarem nebo použitým materiálem. Možná v našich tipech nenajdete svou nejoblíbenější stavbičku, ale určitě objevíte takovou, kterou jste dosud neznali. Berte je třeba jako zajímavý tip pro příští rande, výlet s rodinou nebo s kamarády.

Alfons Mucha – malíř, který dal světu nový styl

Alfons Mucha – malíř, který dal světu nový styl

Evropská výtvarná secese bývá někdy nazývána Le style Mucha podle malíře, grafika a designéra původem z moravského města Ivančice. Alfons Mucha (24. července 1860 Ivančice – 14. července 1939 Praha) jako neznámý umělec českého původu žijící v Paříži dosáhl okamžité slávy v prosinci roku 1894, kdy přijal zakázku vytvořit plakát pro nejslavnější herečku té doby, Sarah Bernhardt.

Po stopách barev – Alfons Mucha, František Kupka, Josef Šíma

Po stopách barev – Alfons Mucha, František Kupka, Josef Šíma

Tři čeští malíři a téměř současníci, ovlivnění sladkou Francií. Tři podobné osudy, tři různé umělecké styly a v současnosti vysoce ceněná díla, při prodejích lámající rekordy aukčních síní. Kdo jsou ti tři muži, kteří – ač rodáci z malých měst českého a moravského venkova – dokázali svým uměním oslnit celý svět?

Za Muchou na jižní Moravu: vydejte se po stopách slavného malíře

Za Muchou na jižní Moravu: vydejte se po stopách slavného malíře

Slovanská epopej opět visí! Po celé dekádě máte možnost spatřit velkolepá plátna Alfonse Muchy na zámku v Moravském Krumlově. Když pak popojedete 10 km do rodných Ivančic nabízí se možnost vydat se po stopách secesního velikána s průvodcem v mobilu. Spatříte tak pohodové Ivančice jeho očima. Poznejte všech 11 zastavení – 11 příběhů, poznejte místa, která měl rád, kde se zamiloval...

Výlet do Moravského Krumlova, Zbirohu, Prahy a Ivančic za Alfonsem Muchou

Výlet do Moravského Krumlova, Zbirohu, Prahy a Ivančic za Alfonsem Muchou

Alfons Mucha, významný představitel evropské secese. Jeho snové krásky s květinami, zarámované v romantických scenériích, známe z kalendářů, plakátů, dekorativních zástěn, obalů od čokolád, likérů či sušenek.

Za chřestem do rodiště Alfonse Muchy

Za chřestem do rodiště Alfonse Muchy

Chřest prostě frčí. Tahle zelenina se dostala po letech na výsluní přízně i u nás a žádný gurmán si nedokáže představit jaro bez šparglových výhonků připravených na mnoho způsobů. V Ivančicích to vědí, a tak se rozhodli udělat ze zdejších Slavností chřestu akci, na kterou stojí za to přijet i z daleka.

Mezinárodní kulturní stezka Po stopách moderny Kultura

Mezinárodní kulturní stezka Po stopách moderny

Kulturní stezka vás provede místy spojenými s životy nejvýznamnějších osobností evropské kulturní scény 1. poloviny 20. století. Vydejte se po stopách známých architektů, designérů a dalších umělců – můžete navštívit rodný dům Josefa Hoffmanna, Gustava Mahlera, Janáčkův domeček či Jurkovičovu vilu.

Expozice fotografií Alfonse Muchy na Zbirohu Kultura

Expozice fotografií Alfonse Muchy na Zbirohu

Stála expozice zámku Zbiroh je výstava fotografií Alfonse Muchy, který na zámku pobýval a vytvořil zde své nejslavnější dílo.

Rozhledna Alfonse Muchy v Ivančicích Příroda

Rozhledna Alfonse Muchy v Ivančicích

Rozhledna A. Muchy stojí na kopci Réna v nadmořské výšce 310 m.n.m. Postavena byla v roce 1930 a již tehdy pojmenována po slavném ivančickém rodákovi malíři Alfonsi Muchovi.

Hotel Paříž Ubytování

Hotel Paříž

Hotel Paříž nabízí luxusní ubytování s exkluzivním výhledem na pražské Staré Město.

Clam-Gallasové – šlechtický rod, který otevřel první hradní muzeum střední Evropy

Clam-Gallasové – šlechtický rod, který otevřel první hradní muzeum střední Evropy

Klenotem pražského baroka je barokní Clam-Gallasův palác, známý je i klasicistní Clam-Gallasovský palác ve Vídni. Obě místa připomínají rod Gallasů a posléze Clam-Gallasů, který měl svá panství především v severních Čechách. Kristián Kryštof Clam-Gallas (1771–1838) v roce 1801 pro veřejnost otevřel na zámku ve Frýdlantě rodové muzeum, první hradní muzeum ve střední Evropě.

Ivančice

Ivančice

Ivančice jsou malebné jihomoravské město na soutoku Jihlavy, Rokytné a Oslavy. Historické centrum s renesančními domy, radnicí a zbytky středověkých městských hradeb korunuje kostel Nanebevzetí Panny Marie s nádhernou renesanční helmicí; věž kdysi stála samostatně a měla obrannou funkci.

Topičův dům na Národní třídě v Praze Kultura

Topičův dům na Národní třídě v Praze

Secesní dům na Národní třídě byl přestavěný v letech 1906-08 podle návrhu architekta O. Polívky pro nakladatelství Topič. Součástí domu byl i tzv. Topičův salon, výstavní prostory, ve kterém František Topič prezentoval české i zahraniční umění.

Slovanská epopej – monumentální kolekce obrazů Alfonse Muchy

Slovanská epopej – monumentální kolekce obrazů Alfonse Muchy

Kdo zná Alfonse Muchu jako autora divadelních plakátů a krásných dívek z období belle epoque, toho první setkání se Slovanskou epopejí překvapí: je to dílo pro malíře netypické, které se od všech ostatních ve všem liší – barevností, velikostí i vše prostupujícím symbolismem, fantaskním viděním světa i slovanskými mýty. Vyvolává nadšení i opovržení, mluví se o ní jako o Muchově bombastické závěti a je nejzmiňovanějším uměleckým dílem v českých médiích.

Radnice v Hrušovanech nad Jevišovkou s freskami Alfonse Muchy Památky

Radnice v Hrušovanech nad Jevišovkou s freskami Alfonse Muchy

Radnice v Hrušovanech nad Jevišovkou na Znojemsku ukrývá skvostné fresky Alfonse Muchy, které zde namaloval v roce 1882 jako ještě neznámý malíř na začátku své kariéry.

Dvě lásky Alfonse Muchy – tematický audioprůvodce po Ivančicích Zážitky

Dvě lásky Alfonse Muchy – tematický audioprůvodce po Ivančicích

Geniální umělec světového věhlasu, tvůrce celého nového uměleckého stylu a autor slavné Slovanské epopeje – to je Alfons Mucha. Prohlédněte si jeho rodné Ivančice jeho očima s audioprůvodcem! Čeká vás 11 zajímavých zastavení.

#světovéČesko a místo, kde ožívají krásky z Muchových plakátů

#světovéČesko a místo, kde ožívají krásky z Muchových plakátů

Krásné dívky s těžkými víčky a překrásnými šperky, složité květinové ornamenty, divadelní plakáty, kalendáře, dekorativní zástěny, obaly čokolád i obří plátna zachycující historii slovanských národů: tak vypadají díla malíře a grafika Alfonse Muchy, který dal světu nový secesní styl. Bez Muchy by zkrátka éra Belle Époque nikdy nebyla tak krásná.

Muchova vila v pražské Bubenči Památky

Muchova vila v pražské Bubenči

Pražský dům světově proslaveného malíře Alfonse Muchy naleznete v Praze 6, v ulici V Tišině. Jedná se o novoklasickou dvoupodlažní budovu postavenou mezi lety 1925 až 1928. Vila není veřejně přístupná.

Další aktuality

Historická šlechtická divadla: tipy, kam do divadel na hradech a zámcích

Městská divadla s dlouhou historií bývají okázalé budovy s nádhernými interiéry, která neodmyslitelně patří do kulturního života tamních obyvatel po řadu generací. O to překvapivější může být, že i na mnoha zámcích se najdou unikátní scény, které sloužily domácímu publiku z řad šlechty, jejich přátel i lidí z blízkého okolí. Mnohé z nich fungují i v dnešní době a těší se zájmu návštěvníků nejen při kulturních akcích, ale také na prohlídkách, jež se věnují zámecké divadelní historii. Na portálu Kudy z nudy najdete takových zajímavých scén hned několik, od starých a velmi vzácných až po nově vzniklé amfiteátry, zasazené v parcích a zahradách.
4. duben 2025 8:00
Kultura

Česko ve filmu: režisér Miloš Forman, filmy československé nové vlny i hollywoodské trháky

Miloš Forman, jeden z největších českých a světových filmových režisérů, za sebou zanechal nezapomenutelnou filmovou stopu. Od československé nové vlny až po hollywoodské oscarové triumfy, každý z jeho filmů nabídl nejen silný příběh, ale i zajímavé lokace, kde se natáčelo. Jeho tvorba je charakteristická věrností lidskému příběhu, důvtipným humorem a schopností vyprávět o společnosti s jemnou ironií i hlubokým porozuměním. Podívejte se s Kudy z nudy na jeho nejznámější snímky, na zajímavosti, které je provázely, i místa, kde se natáčely.
2. duben 2025 11:18
Kultura

Velikonoce pro děti: tvůrčí a zábavné dílny, prohlídky a programy

Malování vajíček, vystoupení folklorních souborů, stánky s občerstvením, barevné kraslice, stuhy a pentle a rašící jarní břízky – to všechno slibují velikonoční jarmarky a trhy, které se budou konat v období Velikonoc, které letos připadají na 18. až 21. dubna 2025. Na portálu Kudy z nudy objevíte bezpočet akcí, dvacet z nich vám představíme podrobněji.
2. duben 2025 9:00
Kultura

Tipy na místa, kde objevíte obrazy barokního malíře Petra Jana Brandla

Petr Brandl (1668 Praha – 1735 Kutná Hora) přední představitel českého vrcholného baroka, jehož bouřlivý život se odrážel i v jeho díle, které nás dodnes ohromuje. Nejprve navštěvoval jezuitskou školu, umění malířství se naučil v letech 1683 až 1688 u dvorního malíře Kristiána Schrödera, který pracoval také jako správce hradní obrazárny. Tam se také Brandl pod jeho vedením seznámil s díly italských a holandských mistrů. V roce 1694 se Brandl stal mistrem ve Staroměstském malířském cechu. Nelze mu upřít vytříbený styl propracovanosti šerosvitu a světelných zdrojů. Oceňována je i jeho práce s prostorovostí obrazových scén. Jeho práce naleznete na mnoha místech – kam se za nimi vypravit vám napoví portál Kudy z nudy.
26. březen 2025 8:46
Kultura

Cesty za uměním: renesanční malíř Raffael Santi, krásné madony i andělé jako rošťáci

Dáma s jednorožcem či Dáma se závojem, Athénská škola, proslulá Sixtinská madona, Madona della Sedia anebo Madona v zeleni: to jsou nejznámější díla jednoho z největších malířů vrcholné renesance, Raffaela Santiho (1483–1520). Italský umělec, který si podmanil dvůr papeže Julia II. i samotný Vatikán, překvapivě vydechl naposledy v den svých sedmatřicátých narozenin. Podívejte se s Kudy z nudy, jak se jeho umělecký odkaz otiskl v českých zemích a kde můžete jeho díla spatřit na vlastní oči?
25. březen 2025 10:03
Kultura

Noc divadel 2025: užijte si večer plný zábavy a největší divadelní svátek v Evropě

Největší divadelní svátek proběhne na konci března, v sobotu 29. 3. 2025 s podtitulem „Sousedství“ a opět nabídne prohlídky, divadelní dílny, diskuse s tvůrci, představení a performance, které v běžném programu nenajdete – zdarma nebo za symbolické vstupné. Noc divadel koná v nejbližší sobotu v týdnu, v němž celosvětově slavíme Světový den divadla, který připadá na 27. března.
24. březen 2025 17:00
Kultura

Oslavte mezinárodní den loutkového divadla výletem za loutkami

Na 21. březen připadá Mezinárodní den loutkového divadla, a protože má české loutkářství letitou tradici, vzpomeňte si na dřevěné herce, za kterými se můžete i se svými dětmi vypravit do některého z divadel nebo muzeí. České loutkářství se dostalo dokonce na Seznam nehmotného dědictví UNESCO, kam bylo zařazeno 1. prosince 2016. Kouzlo loutkového divadla a krásu českých loutek objevíte například v Chrudimi, Prachaticích, Českém Krumlově nebo v Plzni.
21. březen 2025 9:00
Kultura

Svatý Josef: zvyky a tradiční srdce z perníku

Na 19. březen připadá svátek často užívaného mužského jména, kterým je Josef čili Pepík. Oblíbené české jméno má prastarý hebrejský původ a znamená „Bůh ti dá následovatele“. V našich končinách se kolem tohoto data tradičně koná spousta „josefských“ akcí. Znáte ale i zvyky, které se na Josefa dodržovaly? Anebo proč se Josefům vlastně říká Pepík? Připomeneme si i několik pranostik, které v tak významný den nemohou chybět.
19. březen 2025 11:00
Kultura