Během sobotního večera
7. prosince 2024 se ve
21:50 středoevropského času planeta
Jupiter dostane do tzv.
opozice se Sluncem. Objeví se tedy na opačné straně oblohy než Slunce, vycházet bude za soumraku, zapadat za rozbřesku a nejvýše nad obzorem bude o
půlnoci. V této době bude Jupiter zářit vůbec
nejjasněji, neboť díky zpětnému rozptylu slunečního záření bude většinu slunečního světla, které dopadá na jeho povrch vysílat směrem k Zemi.
Největší planeta Sluneční soustavy září vysoko v
souhvězdí Býka a síla jeho jasu bude tak velká, že jej nepřehlédnou ani obyvatelé velkých měst, která se potýkají se světelným znečištěním. Ti, kdo se vypraví na
některou z hvězdáren (či mají svůj vlastní dalekohled), uvidí nejen zploštělý kotouč samotného
Jupitera, ale i jeho jasné měsíce:
Io, Europu, Gandymeda a Callisto. Ve velkém hvězdářském dalekohledu na hvězdárně pak uvidíte i rovnoběžné tmavé a světlé
atmosférické pásy plynného
Jupitera.
Nejlepší možné pozorování triedrem bude samozřejmě na místech s téměř absolutní tmou, jako je například
Jizerská oblast tmavé oblohy,
Manětínská oblast tmavé oblohy,
Beskydská oblast tmavé oblohy či
Beskydská rezervace Boto.
V sobotu 7. prosince 2024 se Jupiter dostane do opozice se Sluncem, bude nejblíže Zemi a bude také nejjasnější v tomto roce.
Na večerním nebi se Jupiter bude jevit jako výrazná „hvězda“ v souhvězdí Býka.
Ano, Jupiter bude možné spatřit i bez dalekohledu, například z měst, která se potýkají se světelným znečištěním.
Při pozorování skrze velký dalekohled lze vidět zploštělý kotouč Jupitera, jeho jasné měsíce – Io, Europu, Ganymed a Callisto – a rovnoběžné tmavé a světlé atmosférické pásy.
Nejlepší pozorování triedrem bude na místech s téměř absolutní tmou, jako jsou Jizerská, Manětínská, nebo Beskydská oblast tmavé oblohy.
Hvězdárna a planetárium v Hradci Králové nabízí tradiční projekce hvězdné oblohy, ukázky objektů večerní oblohy a pro děti je připraven program s astronomickou pohádkou a možností procházky po naučné Planetární stezce.
Geminidy je meteorický roj, který patří k nejaktivnějším v roce. Nejlepší doba k jeho pozorování je v prosinci, kdy je adiant roje Geminid umístěn východně od nejjasnějších hvězd souhvězdí Blíženců, Castor a Pollux.
Zeissův astrograf má historii sahající až do roku 1905 a po dvouleté kompletní renovaci byl v dubnu 2024 vrácen do Štefánikovy hvězdárny na Petříně.
Hvězdárna Uherský Brod nabízí pravidelná pozorování hvězdné oblohy a slunce a je přístupná ve všech ročních obdobích.
V areálu Hvězdárny Valašské Meziříčí můžete vidět dřevěnou hvězdárnu postavenou roku 1929, která patří k nejstarším ve své oblasti a je přístupná veřejnosti po celý rok.