ÚvodAktualityNejvětší novinky turistické sezóny 2014
Nejvetší novinky turistické sezóny 2014
Památky

Největší novinky turistické sezóny 2014

  • 31. března 2014
Letošní turistická sezóna právě začíná! K návštěvě lákají kulturní památky i zábavní a sportovní centra. Spousta míst se však v letošní sezóně otevře vůbec poprvé – letošní rok bude vstřícný zejména k zajímavostem ze světa vědy a techniky. Portál Kudy z nudy vám proto přináší přehled těch nejžhavějších a nejzajímavějších novinek letošní sezóny, které byste si určitě neměli nechat ujít!

Za vědou do továrny i dělostřeleckého skladu

Kaleidoskopické kinoCentrum Prahy láká od března novou atrakcí – na Můstku bylo otevřeno Kaleidoskopické kino s bludištěm, které se chlubí jedním z největších zrcadlových labyrintů v České republice. Na příchozí tak čeká nevšední zážitek v podobě cesty bludištěm s více než 80 zrcadly, které je zakončeno netradičním uměleckým pojetím zpracování filmového materiálu podle Radúze Činčery.

Zbrusu nová, 3x větší! Taková je plzeňská Techmania již od 29. března. Čekají vás zde nové i klasické expozice, vědecké show, demonstrace i nejmodernější laboratoře v Plzeňském kraji. Kromě prvního 3D Planetária v ČR vám zde nabídnou hravě podanou vědu na 10 000 m2 hlavní expoziční haly. Zjistíte například kolik vody je v těle medúzy nebo jak přírodní zákony určují celý náš svět. Zbrusu novou expozicí jsou Trendy v moderní dopravě, určeny pro všechny milovníky technických novinek.

iQlandiaLiberci se všem zvídavým návštěvníkům, v bývalé továrně Desta, otevírá 29. března unikátní science centrum iQlandia, která si klade za cíl popularizovat vědu, techniku a přírodní vědy. Mimo to zde nahlédnete do útrob lidského těla a unikátem pak bude expozice Sexmise, přístupná dětem od 12 let. Na 40 exponátech se dozvědí návštěvníci všechno o sexu, jak se lidé rozmnožují a jaká jsou rizika sexuálního života.

Velkou raritou bude otevření science centra Velký svět techniky v Ostravě-Vítkovicích, který je součástí průmyslového areálu Dolu Hlubina a Vítkovických železáren. Přístupnou a zábavnou formou se zájemci na mnoha chytře vymyšlených exponátech dozví, jak fungují přírodní zákony i technické vymoženosti civilizace. Objekt je výjimečný také obří prosklenou fasádou, jejíž díly váží v součtu přes deset tisíc kilogramů a vytvářejí největší zrcadlový obraz na světě.

Nové interaktivní vědecké centrum Pevnost poznání vznikne ve druhé polovině roku 2014 v objektu bývalého dělostřeleckého skladu v areálu Korunní pevnůstky, přímo v srdci Olomouce. Stane se prvním centrem popularizace vědy a výzkumu na střední Moravě. Vedle čtyř stálých interaktivních expozic z oblasti přírodních a humanitních věd nabídne laboratoře, dílny, ateliéry, studia a multifunkční Laudonův sál.
 

Kulturní vyžití pod širým nebem, podzemí i v ateliéru

Zahrady GASKuGalerie GASK v Kutné Hoře dokončila na podzim minulého roku rozsáhlou přestavbu severního křídla jezuitské koleje, včetně zahrad. Letos se tak návštěvníkům otevírají nové kulturní prostory. Zahrady jsou volně přístupné a budou se zde odehrávat kulturní a společenské akce. GASK počítá s výstavami, ale také s pikniky, kurátoři ale nezapomínají ani na umění pod širým nebem.

V Návštěvnickém centru v Novém Jičíně, kde je v současnosti expozice výroby klobouků, vznikne letos další stálá výstava. Ta se bude týkat generála Laudona, protože právě v tomto domě také roku 1790 zemřel. Expozice bude obsahovat neobyčejně rozsáhlou sbírku vojenských plánů, map a atlasů a knihovnu maršála Laudona, sbírky obrazů a grafik z majetku rodiny Laudonů. Prvním zvědavcům se otevře na podzim 2014.

Jihlavské podzemíV kraji Vysočina jsou letos hitem podzemní prostory. V Jihlavském podzemí jsou od 1. dubna zpřístupněny dvě zcela nové expozice – na té první si prohlédnete minerály ze všech kontinentů a druhá se bude věnovat sanaci podzemí. Vůbec poprvé v historii se otevřou v letní sezóně kolektory – technické podzemí. Nová prohlídková trasa zavede zájemce rozlehlým prostorem, kudy vede kanalizace a kabely. Mimo to jsou zde v plánu kostýmované prohlídky pro dospělé i děti. Kromě Jihlavy se však na prohlídky podzemí letos poprvé chystá také renesanční město Telč. Podzemní chodby a sklepy se nacházejí ve dvou úrovních pod náměstím Zachariáše z Hradce a částečně také pod zámeckou zahradou. Prostory z přelomu 14. a 15. století sloužily v minulosti jako klasické skladovací prostory a částečně také jako kryty před nepřáteli. První turisty zde přivítají na začátku července 2014.

Svou první sezónu zahájí v květnu také malebný domek v Českém Krumlově, bývalý ateliér Egona Schieleho. K vidění je zde jednak jeho garsonka, kde si návštěvníci mohou posedět, vypít kávu, prolistovat katalogy a knihy, ale také mansardový ateliér, kde budou celou letní sezónu k vidění práce různých umělců. Návštěvníci budou mít k dispozici i jinak nepřístupné terasy, kde mohou za hezkého počasí posedět a prožít atmosféru místa.

Dalším zajímavým místem, které se otevře turistům od konce dubna 2014 je Památník krále Jiřího v Poděbradech. Úprava expozice nastala při příležitosti oslav 550. výročí mírových snah krále Jiřího z Poděbrad. Prezentovány zde budou dějinné události související s českým králem Jiřím z Poděbrad, jeho mírovými snahami a životem ve středověku na Poděbradsku.
 

Do zátoky rejnoků i širokými výhledy

RejnokMimořádně zajímavou expozici připravuje na letošní sezónu také Zoo Zlín. V polovině roku se zde stane velkoryse pojatá stavba s názvem Zátoka rejnoků domovem několika desítek mořských rejnoků druhu maran atlantský. V mnoha směrech se bude jednat o unikátní expozici, která nemá ve středoevropském regionu obdoby. Návštěvníci budou moci pozorovat rejnoky v bazénu o ploše 70 metrů čtverečních s průměrnou hloubkou vody zhruba metr. Pojetí stavby navíc umožní návštěvníkům možnost přímého kontaktu s těmito parybami.

Milovníci cyklistiky by si neměli nechat ujít otevření další části Labské cyklotrasy. Už 15. a 16. května se bude slavnostně otevírat důležitý úsek DěčínÚstí nad Labem, včetně několika nových přívozů.

Výhled z DlažovaTy, kdož mají rádi daleké výhledy, potěší zpráva o otevření dvou rozhleden – jedna se nachází na Šumavě, nedaleko obce Dlažov. Jedná se o rozhlednu na sv. Markétě, tyčící se do výšky 25 metrů a nabízí pohled na Domažlicko, Klatovsko i na vrcholky Šumavy. Turistům slouží teprve od 1. ledna 2014. Rozhledna na Kotli u Rokycan na své otevření teprve čeká. Slavnostní otevření 28 metrové rozhledny proběhne 10. května. Na vrcholu čeká návštěvníky slavnostní kulturní program a opékání špekáčků.

Zoo Zlín – jedno z nejkrásnějších míst celé Moravy Příroda

Zoo Zlín – jedno z nejkrásnějších míst celé Moravy

Navštivte zlínskou zoo a nebudete litovat! Nachází se 4 km od Zlína směrem na Holešov a patří k nejnavštěvovanějším zahradám České republiky. Originální je členění areálu podle kontinentů. Projděte si Jaguar Trek, zastavte se u supí voliéry, prozkoumejte expozici Amazonie a pohlaďte si rejnoky!

Jihlavské podzemí – druhé největší na území republiky Památky

Jihlavské podzemí – druhé největší na území republiky

Chodby vznikly vzájemným propojením sklepů, které byly od konce 13. století raženy ve skále, mnohdy ve třech patrech pod sebou a sloužily k uskladnění piva, zásob potravin a řemeslných výrobků. V nejhlubším místě vede trasa 12 metrů pod povrchem, unikátem je fosforeskující chodba.

Korunní pevnůstka v Olomouci a unikátní expozice barokní prachárny Památky

Korunní pevnůstka v Olomouci a unikátní expozice barokní prachárny

Korunní pevnůstka na levém břehu Mlýnského potoka je součástí fortifikačního systému města, tzv. Olomoucké pevnosti. Pevnůstku nechala, stejně jako celou pevnost, vystavět Marie Terezie v letech 1745 – 1757.

GASK – Galerie Středočeského kraje v Kutné Hoře Kultura

GASK – Galerie Středočeského kraje v Kutné Hoře

Galerie Středočeského kraje je galerie moderního a současného umění, která sídlí v jedinečných prostorách bývalé Jezuitské koleje, v těsné blízkosti klenotu gotické architektury, chrámu sv. Barbory v Kutné Hoře.

Návštěvnické centrum Nový Jičín – Město klobouků v Laudonově domě Zážitky

Návštěvnické centrum Nový Jičín – Město klobouků v Laudonově domě

V historickém domě, kde v roce 1790 zemřel slavný rakouský vojevůdce Gideon von Laudon, vzniklo Návštěvnické centrum s interaktivní expozicí přibližující tradici kloboučnictví, ale i zkoušírna pokrývek hlavy a multifunkční ateliér s dětským koutkem. Nechybí reprezentativní prodejna TONAK.

Areál Dolní Vítkovice – unikátní industriální památka Památky

Areál Dolní Vítkovice – unikátní industriální památka

Dolní Vítkovice tvoří bývalý průmyslový areál Dolu Hlubina, koksovny a vysoké pece Vítkovických železáren. Areál je unikátní industriální památkou a nezaměnitelným symbolem Ostravy a celého Moravskoslezského kraje.

Labská stezka – z Českého Švýcarska až k prameni Labe Letní sporty

Labská stezka – z Českého Švýcarska až k prameni Labe

Labská stezka patří k nejoblíbenějším dálkovým cyklotrasám v Evropě a je součástí sítě evropských cyklotras EuroVelo. Od pramene Labe v Krkonoších (s možnou odbočkou do Prahy) až k Severnímu moři nabízí 1300 km přírodních a kulturních zážitků a to už je pěkná porce i pro dlouhou cyklodovolenou.

Techmania Science Center v Plzni Zážitky

Techmania Science Center v Plzni

Techmania v Plzni nabízí stále nové interaktivní expozice a vědeckotechnické show. Kromě toho můžete v protější budově navštívit i 3D planetárium.

První české 3D planetárium v Techmania Science Centru v Plzni Zážitky

První české 3D planetárium v Techmania Science Centru v Plzni

Co je lepší než dva rozměry? Přece rozměry tři! V Techmanii Science Centra v Plzni můžete zavítat do supermoderního 3D planetária, prvního svého druhu v České republice, které nabízí trojrozměrné projekce na kulovou plochu a mnoho dalšího. Poznejte nejen vesmír, ale i svět moří, oceánů nebo hmyzu.

Rozhledna na Kotli u Rokycan Příroda

Rozhledna na Kotli u Rokycan

Na vrchu Kotel u Rokycan (575 m. n. m.) se nachází nová rozhledna. Z výšky 28 metrů spatříte Šumavu, Brdy i hrad Radyni. Pokud budete mít opravdu štěstí, mohli byste spatřit i vrcholky Alp.

iQlandia Liberec – největší science centrum v ČR Zážitky

iQlandia Liberec – největší science centrum v ČR

Unikátní vědecko-zábavní centrum s planetáriem. Čeká zde na vás 11 expozic a přes 400 interaktivních exponátů i planetárium s rozlišením 4K! V ceně vstupenky do expozic je i oblíbená science show a populární badatelské aktivity.

Památník krále Jiřího z Poděbrad na Zámku Poděbrady Kultura

Památník krále Jiřího z Poděbrad na Zámku Poděbrady

Památník krále Jiřího z Poděbrad byl znovuotevřen po náročné rekonstrukci. Prezentovány jsou tu nově dějinné události související s českým králem Jiřím z Poděbrad, jeho mírovými snahami a životem ve středověku na Poděbradsku.

Zahradní domek Egona Schieleho v Českém Krumlově Památky

Zahradní domek Egona Schieleho v Českém Krumlově

Objevte kouzlo zahradního domku na terasách v jižním meandru řeky Vltavy, ve kterém v roce 1911 žil a tvořil světoznámý malíř Egon Schiele (1890-1918).

Rozhledna sv. Markéty u Dlažova Příroda

Rozhledna sv. Markéty u Dlažova

Rozhledna sv. Markéty u obce Dlažov mezi Klatovy a Kdyní se tyčí do výšky 25 metrů a nabízí pohled na Domažlicko, Klatovsko i na vrcholky Šumavy. Dřevěná konstrukce rozhledny je postavena na kamenném soklu. Vyhlídková plošina je ve výšce 19,2 metru a vede na ni 94 schodů.

Zahrady u Jezuitské koleje v Kutné Hoře Příroda

Zahrady u Jezuitské koleje v Kutné Hoře

Areál bývalé jezuitské koleje je součástí městské památkové rezervace. Rozsáhlý prostor, do nedávné doby pokrytý asfaltem, je přeměněn na městský park s otevřenými travnatými plochami a bohatou výsadbou, kde naleznete nový mobiliář, vodní schody, místo na piknik i prostor pro kulturní akce.

Další aktuality

Za unikátními betlémy se vydejte nejen do muzea

Vánoce představují jedno z nejkrásnějších období v roce. Staré tradice si připomínají nejen v muzeích a skanzenech, ale i na dalších místech. Vydejte se s portálem Kudy z nudy za unikátními betlémy – najdete je například v Horní Lidči, Třešti, Kryštofově údolí, Lošticích nebo v Třebechovicích pod Orebem.
20. listopad 2024 12:00
Památky

Mamuti v Česku: kde si je prohlédnete pěkně zblízka?

Legendární zvířata, která žila v době ledové na území dnešní Evropy, Asie i Severní Ameriky, známe hlavně díky obrazům Zdeňka Buriana a z knížek Eduarda Štorcha. A také díky seriálu Mach a Šebestová, kde pračlověk pan Huml vařil mamuty s koprovou omáčkou. Jenže jak to s mamuty bylo doopravdy a kde se s nimi můžete potkat?
18. listopad 2024 7:55
Památky

50 tipů, kam na výlet za menhiry, tajemnými balvany a kamennými kruhy

V Česku najdete desítky balvanů, které jsou pokládány za prehistorické. Menhiry a další kamenné megalitické stavby představovaly již odpradávna velmi silná energetická místa. Podle archeologů se však nikdy neprokázalo, že by mezi nimi byl opravdový menhir. Komplexy menhirů, kamenů a kamenných kruhů vám mohou posloužit i jako cíle originálních výletů.
17. listopad 2024 10:08
Památky

Užijte si prohlídky klášterů i v zimním období

Ačkoli jsou kláštery především poutními místy, nabízejí také komentované prohlídky nebo výstavy. A jejich brány zůstávají otevřeny i v zimním období. Podívat se můžete například na Svatou Horu u Příbrami, která v adventním čase proslula výstavami unikátních betlémů, na prohlídku láká klášter v Teplé, Broumově či Břevnově. Nahlédnout lze také do kláštera sv. Františka z Assisi ve Voticích, ve kterém si prohlédnete stálé expozice a sezónní výstavy, jako například chystanou výstavu betlémů.
15. listopad 2024 16:00
Památky

Soukromé hrady a zámky nespí ani v adventním období

Hlavní sezóna hradů a zámků letos skončila, ale i v zimních měsících 2024 některé z nich nabízí zajímavý program. Ani soukromé hrady a zámky nespí a jejich majitelé zvou do svých sídel na prohlídky či koncerty. Zejména v týdnech adventu a blížících se vánočních svátků, které právě na památkových objektech bývají kouzelné a půvabné. Objevte zimní krásy zámku Karlova Koruna, potěšte se koncerty v zámku Dobříš a prozkoumejte podzemí dolnokounického hradu!
15. listopad 2024 6:22
Památky

Kam za svatou Kateřinou? Vydejte se Českem na výlet nejen do kostelů a kaplí!

Na svatou Kateřinu podle dávného zvyku končí taneční zábavy a začíná adventní půst. Poslední zábava se konala 25. listopadu, kdy ženy zvaly muže k tanci a platily za ně útratu. Domácímu dobytku končila venkovní pastva a dvory začínaly se stříháním ovcí. Svatá Kateřina se narodila okolo roku 289 n. l. na území dnešního Egypta, v době pronásledování křesťanů, přesto se Kateřina ke křesťanské víře hrdě hlásila. Císař nechal děvče postavit před učence s cílem jí víru rozmluvit. To se mu ale nepodařilo – naopak. Tehdy osmnáctiletá Kateřina dokázala obrátit všechny na křesťanství. Sám císař dívku pak dokonce požádal o ruku, ta ovšem odmítla, za což byla odsouzena k smrti. Podle legendy místo krve vytrysklo z jejích ran mléko. Kult svaté Kateřiny byl hojně rozvinutý již od 11. století, ve městech nechávali kostely a kaple zasvěcovat právě sv. Kateřině. I sám Karel IV. nechal sv. Kateřině postavit kapli. Den sv. Kateřiny byl rovněž oblíbeným datem svateb. V tento den lidé započínali také velký předvánoční úklid.
13. listopad 2024 9:13
Památky

Čobogaj nebogaj aneb kde si užijete Kateřinské slavnosti

Dá rozum, že svatokateřinské slavnosti se slaví většinou tam, kde mají kostely zasvěcené svaté Kateřině. Kromě souhrnu těch nejznámějších a nejlepších akcí vám nabídneme i pár informací o známé světici a odhalíme tajemství lidového popěvku „čobogaj nebogaj“.
13. listopad 2024 0:15
Památky

Věda a historie není nuda: svatá Anežka Česká, světice a princezna z rodu Přemyslovců

Svatá Anežka Česká není jen nejslavnější česká světice a patronka všech nemocných, chudých a trpících, ale byla to také královská dcera, která odmítla tři nápadníky (nebo jich bylo víc?) a dala přednost životu ve víře a odříkání. Když ji 12. listopadu 1989 papež Jan Pavel II. svatořečil, naplnilo se staré proroctví, že až bude Anežka Přemyslovna prohlášena za svatou, zavládne v českých zemích svoboda.
12. listopad 2024 8:09
Památky