ÚvodAktualityNejvyšší místa v Česku: kam vyšplhat lze a kam se zřejmě nikdy nepodíváte?
Nejvyšší místa, Javorina, Kudy z nudy
Příroda

Nejvyšší místa v Česku: kam vyšplhat lze a kam se zřejmě nikdy nepodíváte?

Vzpomínáte na hodiny zeměpisu a víte, jak vysoká je nejvyšší hora České republiky? A víte, jak se jmenují a kolik měří nejvyšší vrcholy jednotlivých pohoří? Kde najdete nejvyšší kostelní věže, nejvyšší radnici a kde skutečně leží nejvyšší bod Česka? S pátráním vám pomůžeme na portálu Kudy z nudy.

Sněžka versus Praděd: nejvyšší pevný bod Česka 

Jako už tolikrát opět platí, že při výletech do rekordních výšek se rozhodně nudit nebudete. Postarala se o to samotná nejvyšší česká hora Sněžka. Ve škole vám říkali, že leží v Krkonoších a dosahuje výšky 1 602 metrů? Z Krkonoš se sice neodstěhovala, ale geodetická měření ji v roce 2014 nechala poporůst na 1603,3 metrů! Lanová dráha Sněžka je v provozu denně od 8 do 18 hodin. Ověřte si však, zda opravdu jede, zvláště v horních partiích (Růžová horaSněžka) bývá silný vítr a lanová dráha proto na horním úseku nejezdí.

Oproti srázným úbočím Sněžky je její skalnatý vrcholek vlastně rovinka; prochází přes něj česko-polská hranice a ten úplně nejvyšší bod prý leží na polské části hory. Dnes už nelze vypátrat, koho jako prvního tudíž napadlo posunout nejvyšší pevný bod Česka do bezpečného vnitrozemí, na Praděd.

pradědNejvyšší hora Jeseníků měří 1 491 metrů; když k tomu připočtete 146 metrů vysoký televizní vysílač, zjistíte, že jeho špička dosahuje do výše 1 637 metrů, tedy výš než Sněžka. Tam se ale nikdy nedostanete; nejvyšším místem pro běžné návštěvníky na Pradědu byla, je a bude vyhlídková plošina 73 metrů nad zemí v nadmořské výšce 1 564 metrů. Ať už si o takových počtech myslíte cokoliv, Pradědu nelze upřít nejvýše položenou rozhlednu v zemi, odkud bývá za ideálních podmínek vidět až na Krkonoše a Vysoké Tatry. Vyhlídka je otevřená celoročně a denně (v zimním období od 8:00 do 16:00, v létě od 8:00 do 18:00 hodin), vstupenka s využitím výtahu stojí 150 Kč.
 

Nejvyšší vysílače v Česku

pradědStačí se podívat na seznam nejvyšších věží a zjistíte, že Praděd sice má svá prvenství, ale tamní vysílač nejvyšší rozhodně není. První místo drží 223 metrů vysoký vysílač Buková hora na stejnojmenném kopci u Verneřic mezi Ústím nad Labem a Děčínem. Buková hora s vysílací věží je výraznou dominantou Českého středohoří, tyčí se na pravém břehu Labe nad Malým Březnem a Těchlovicemi, z jižní strany je nejbližší obcí Zubrnice. Věž ovšem není přístupná veřejnosti.

Žižkovská věžK velmi známým místům patří Žižkovská věž Praze. Díky poloze na jednom z nejvyšších míst hlavního města nabízí luxusní rozhled, a to jak z panoramatické restaurace Oblaca a šestihvězdičkového jednopokojového hotelu ve výšce 66 metrů, tak z vyhlídkové kabiny ve výšce 93 metrů. Vysílač slouží i jako svérázná galerie pod širým nebem, šplhají po něm černá miminka výtvarníka Davida Černého.

Třetí příčku obsadil 195 metrů vysoký vysílač Cukrák na Jílovišti, čtvrtou rozhlasový a televizní vysílač v Ostravě-Hošťálkovicích a teprve pak na pátém místě je již zmíněný Praděd.
 

Nejvyšší kostelní a jiné věže v Česku

Elektrárna LedviceZa nejvyšší českou budovu se považuje věž elektrárny Ledvice. Prosklená vyhlídka s přístupným ochozem se nachází na pravé věži nového zdroje Elektrárny Ledvice ve výšce 144 metrů. Nahoru je nutné nejdříve vyjet výtahem 28 pater a poté ještě vyšlápnout 46 schodů. Z vyhlídky uvidíte část Dolu Bílina, České středohoří nebo Krušné hory. Na rozhlednu mohou vyjít jen ti, kteří absolvují krátké proškolení a budou se řídit pokyny pověřené osoby elektrárny. Přístup na rozhlednu je umožněn jen na objednání a s průvodcem a maximálně deseti lidem ve skupině, nutností je pevná uzavřená obuv bez podpatku.

katedrála bartolomějeNejvyšší kostelní věž v Česku má plzeňská katedrála sv. Bartoloměje. Měří 103 metrů a nebýt požáru, měla by dnešní severní věž své jižní dvojče; mimochodem nápad, že by se dostavěla, se v Plzni objevuje s železnou pravidelností už stovky let. I tady je ale třeba brát čísla s jistou rezervou; kamenná část věže pod velkoryse protaženou špicí měří „pouhých“ 65 metrů a vyhlídka je ještě o pět metrů níž. Jsou z ní sice vidět vrcholky Šumavy, ale ještě lépe je uvidíte z 82 metrů vysoké Černé věžeKlatovech, která má vyhlídkový ochoz přibližně ve výšce 50 metrů. Mimochodem, jde o vůbec nejvyšší městskou věž u nás, která městu sloužila k obraně a zároveň do dálky zvěstovala jeho prosperitu.

Celkem 101 metrů má druhá nejvyšší kostelní věž katedrály sv. VáclavaOlomouci, třetí místo s 97 metry drží věž katedrály sv. Víta na Pražském hradě. Hned za ni se řadí 96 metrů vysoká Spanilá věžTovačově, stavba výjimečná tím, že nejde o kostelní věž ani o vysílač, ale věž místního zámku. Zbývá ještě zmínit nejvyšší radniční věž; tou je 86 metrů vysoká věž Nové radniceOstravě. Na vyhlídkovou terasu ve výšce 73 metrů vás každý den po celý rok vyveze výtah.
 

Hory pro nadšené turisty a místa jen pro diváky

Pokud rádi chodíte po horách, na řadu míst ověnčených nějakými „nej“ se pohodlně dostanete po svých. Mezi oblíbené výletní cíle patří nejvyšší vrcholky různých pohoří, tedy Králický Sněžník (1 423 m), Plechý (1 378 m) coby nejvyšší vrchol české části Šumavy i Lysá hora (1 323 m) v Beskydech, Velká Javořina (970 m) v Bílých Karpatech či dva Smrky – jak ten s nadmořskou výškou 1 125 m v Rychlebských horách, tak druhý Smrk (1 124 m) v Jizerských horách. Na Klínovec (1 244 m), nevyšší vrchol Krušných hor, se dá dokonce vyjet autem anebo lanovkou, lanovka vede také na Ještěd (1 012 m). Téměř až na Velkou Deštnou, nejvyšší vrchol Orlických hor s nadmořskou výškou 1 115 m, zase vede pohodlná asfaltka, kam vyjedou na kolech i děti.

Naopak pouze pohledem se můžete kochat při pohledu na rozhlasové vysílače. Vůbec nejvyšší stavby v Česku jsou dva 355 metrů vysoké kotvené stožáry pro středovlnné vysílání u Českého Brodu, 348 metrů vysoký vysílač Krašov na Plzeňsku a jeho dvojče, o pár metrů nižší televizní vysílač Kojál na Brněnsku.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Lysá hora – královna Moravskoslezských Beskyd Příroda

Lysá hora – královna Moravskoslezských Beskyd

Lysá hora (1324 m n. m.) je nejvyšším vrcholem Moravskoslezských Beskyd. Lze se na ni přijít pěšky, vyšlapat na kole a za dobrých sněhových podmínek vyjet na běžkách. Leží mezi obcemi Krásná, Malenovice, Ostravice a Staré Hamry. Samotnému vrcholu se přezdívá Gigula.

Jeseníky – hory, které si zamilujete Příroda

Jeseníky – hory, které si zamilujete

Jeseníky s podhůřím jsou horským rájem s mnoha přírodními, historickými i technickými poklady. V létě zde najdete stovky dobře značených tras jak pro pěší, tak pro cykloturistiku. Nejen vyhlášená střediska zimních sportů, ale i lázně, památky a kulturní akce jsou důvodem, proč je navštívit i v zimě.

Rozhledna Praděd na nejvyšší hoře Moravy Příroda

Rozhledna Praděd na nejvyšší hoře Moravy

Nejvyšší horou Moravy a zároveň nejvyšším vrcholem Hrubého a Nízkého Jeseníku je Praděd (1 492 m). Na jeho vrcholku stojí televizní vysílač s restaurací a rozhlednou. Horní plošina vysílače je nejvyšším (byť umělým) bodem v České republice.

Televizní věž Žižkov – Tower Park Praha Památky

Televizní věž Žižkov – Tower Park Praha

Žižkovský vysílač je jednou z pražských dominant a současně nejvyšší pražskou stavbou. Věž vysoká 216 metrů byla postavena v letech 1985-1992 podle plánů architektů Václav Aulického a Jiřího Kozáka. Díky náročné rekonstrukci vás veškeré prostory osloví nevšedním stylem a designem.

Pančavský vodopád v Krkonoších Příroda

Pančavský vodopád v Krkonoších

Nejvyšší vodopád v České republice, s výškou 148 m, se v několika stupních řítí skalnatým srázem z hrany Pančavské louky na dno Labského dolu. Nachází se v Krkonošském národním parku, přibližně 1 km jižně od Labské boudy.

Krkonošský národní park – kouzelná příroda českých nejvyšších hor Příroda

Krkonošský národní park – kouzelná příroda českých nejvyšších hor

Krkonoše jsou nejvyšším pohořím České republiky a patří také k nejstudenějším místům u nás. 17. května roku 1963 tu byl díky výjimečným přírodním hodnotám, rozmanité krajině a bohaté historii založen nejstarší český národní park.

Sněžka – nejvyšší hora Česka i Slezska Příroda

Sněžka – nejvyšší hora Česka i Slezska

Sněžka (1603 m n. m.) je nejvyšší hora v Krkonoších a v České republice. Vyhledávaný výletní cíl a rozhledový bod ve východní části Krkonoš na česko-polské hranici. Díky své výšce poskytuje neomezený panoramatický výhled do daleké krajiny.

Labský vodopád v Labském dole Příroda

Labský vodopád v Labském dole

Krkonoše jsou hlavní vodopádovou oblastí v České republice. Nachází se zde množství vodopádů, dosahují úctyhodných výšek. Díky čtvrtohornímu zalednění se v Krkonoších vyvinuly nejvyšší vodopády České republiky, které se někdy dokonce objevují v přehledech nejvyšších vodopádů Evropy.

Černá věž v Klatovech Památky

Černá věž v Klatovech

Podívejte se na Klatovy z Černé věže, která je dominantou města a v letním období hojně navštěvovanou památkou. Vlivem mnoha požárů získala věž tmavočerné zbarvení, proto dostala název Černá věž.

Katedrála sv. Bartoloměje v Plzni Památky

Katedrála sv. Bartoloměje v Plzni

Dominantou náměstí Republiky v Plzni je zcela určitě katedrála sv. Bartoloměje. Chrám je zřetelný již z dálky se svou téměř 103 m vysokou věží. Klenotem chrámu je Šternberská kaple z první poloviny 16. století, která sloužila jako rodinná hrobka.

Růžová hora u Pece pod Sněžkou Příroda

Růžová hora u Pece pod Sněžkou

Výrazný plochý vrchol se nachází asi 2,5 km severně od Pece pod Sněžkou. Jedná se o svorový suk ve tvaru krátkého hřbetu s plochým temenem. Západní svah se skalními útvary prudce spadá do Obřího dolu (převýšení 400 m).

Humboldtova vyhlídka na Bukové hoře Příroda

Humboldtova vyhlídka na Bukové hoře

Buková hora (683 m n. m.) je čedičová dominanta Verneřického středohoří. Mezi bloky čediče uvidíte Velké Březno, Milešovku, Ústí nad Labem, pásmo Krušných hor s Komáří vížkou. Nedaleko se nalézají také Ptačí kameny, které zaujmou především milovníky lezení.

Televizní vysílač Cukrák u Jíloviště Památky

Televizní vysílač Cukrák u Jíloviště

Televizní vysílač Cukrák stojí na kopci Kopanina (411 m.n.m.) jen několik kilometrů jihozápadním směrem od Prahy. Vrch Cukrák se dřív jmenoval Kopanina, nové jméno vzniklo pravděpodobně od Zbraslavského cukrovaru.

Věž chrámu sv. Víta – výhledy z věže na Prahu Památky

Věž chrámu sv. Víta – výhledy z věže na Prahu

Vydejte se za nevšedním výhledem na jižní věž chrámu sv. Víta na Pražském hradě, která je opět přístupná. Věž je nejvyšší věží chrámu a její výška dosahuje téměř 100 metrů. Připravte se však na náročný výstup, za výhledem budete muset překonat skoro 300 schodů.

Elektrárna Ledvice – výprava za klasickou energetikou Zážitky

Elektrárna Ledvice – výprava za klasickou energetikou

Infocentrum Elektrárny Ledvice je zaměřené na klasickou energetiku, a je tak vůbec první svého druhu v ČR. Tematicky doplňuje ostatní infocentra Skupiny ČEZ věnující se jaderné energetice a obnovitelným zdrojům. V areálu elektrárny se navíc ukrývá jeden unikát – rozhledna vysoká 140 metrů!

Další aktuality

Hospital Kuks zahajuje letošní turistickou sezonu a zve na mnoho akcí

Turistická sezóna na Kuksu letos začíná prvním dubnovým dnem. Příchozí mohou navštívit všechny prohlídkové trasy: Základní okruh Hospitál, Historie lékáren, Šporkovská hrobka a Historie výroby léků. Hospitál Kuks pak bude turistům přístupný od úterý do neděle od 9:00 do 17:00 hodin. Otevřeno bude i bylinkářství na nádvoří hospitálu – obchůdek, kde je možné pořídit rozličné bylinné směsi, tinktury, čaje a různé regionální dobroty.
1. duben 2025 14:14
Památky, Královéhradecký kraj

Pevnost Josefov zahajuje sezónu stylově – bitevní ukázkou

Pevnost Josefov má coby ojedinělá památka fortifikační architektury svůj půvab nejen pro milovníky vojenské historie. Můžete se sem vypravit na prohlídku anebo na některou z akcí – třeba už v sobotu 5. dubna 2025, kdy pevnost vítá novou turistickou sezónu první jarní vojensko-historickou akcí.
1. duben 2025 11:00
Památky, Královéhradecký kraj

Krkonošské žáby zahájily jarní migraci

Březen je dobou, kdy žáby migrují na svá trdliště. Ideální je pro ně teplý vlhký večer, kdy se, hnány rozmnožovacím pudem, vydávají na nebezpečnou pouť. Každoročně jich množství skončí pod koly aut při překonávání silnic. V Krkonoších pomáhají žáby chránit trvalé i dočasné zábrany, aby obojživelníci neskončili svůj život tragickou nehodou. Ochránci přírody pak zábrany jezdí kontrolovat několikrát denně. Při suchém počasí tolik žab není, ale když zaprší, stoupne jejich počet i na dvojnásobek.
27. březen 2025 6:00
Příroda, Královéhradecký kraj

Zámek v Náchodě zve do zámeckých komnat, gotického sklepení i na věž

Zámek Náchod připravil pro své návštěvníky řadu novinek – delší návštěvní dobu, širší možnosti prohlídky okruhu Zámek za Piccolominiů a připravena je i nová trasa Ze sklepení na věž. A ve věži samotné se představí dvě nové místnosti. Zámecká sezóna začne v Náchodě 5. dubna 2025. Otevřeno tu bude denně mimo pondělí od 10:00 do 13:00 a o víkendech od 10:00 do 15:00 hodin. Během Velikonoc od 17. do 21. dubna můžete přijít na prohlídku každý den.
26. březen 2025 8:00
Památky, Královéhradecký kraj

Na krkonošském sněhovém poli s názvem Mapa republiky stále zůstává na 8 m sněhu

Sněhové pole na svahu Studniční hory, které roztává v Krkonoších jako poslední, připomíná svým tvarem bývalou Československou republiku, jejíž součástí bývala až do roku 1945 i Podkarpatská Rus. Pracovníci Správy KRNAP zde v březnu provedli první jarní měření výšky sněhové pokrývky. Vrstva sněhu je letos mocná jen okolo 8 metrů, což je za 25 let kontinuálního měření tohoto sběhového pole jeden ze slabších výsledků.
25. březen 2025 14:00
Příroda, Královéhradecký kraj

Na Sněžku pěšky: lanovka prochází jarní odstávkou, o víkendech ale pojede

Lanovka na nejvyšší českou horu Sněžku bude od 24. března do 30. dubna 2025 procházet pravidelnou jarní odstávkou. Kvůli jarní údržbě nebude jezdit ve všedních dnech, až do konce dubna bude nutné v pracovním týdnu vyšlapat na horu pěšky. Během Velikonoc se ale kvůli turistům rozjede. Mezi Pecí pod Sněžkou a naší nejvyšší horou jezdí od 8:00 do 18:00 hodin.
23. březen 2025 15:00
Památky, Královéhradecký kraj

Znáte příběh Hanče a Vrbaty? Příběh o odvaze, nezdolném přátelství a tragickém osudu

24. březen je v Česku každoročně Dnem Horské služby. Před více než 110 lety došlo na hřebenech Krkonoš k tragické události, která dodnes leckterého návštěvníka hor dojme. Při lyžařském závodu dne 24. března 1913 totiž došlo k úmrtí závodníka Bohumila Hanče i jeho kamaráda Václava Vrbaty, který se svému kamarádovi pokoušel pomoci. Svůj život do záchranné akce obětavě nasadil i německý závodník a Hančův přítel Emerich Rath. Filmovou rekonstrukci tohoto závodu natočil režisér Tomáš Hodan.
23. březen 2025 11:33
Zimní sporty, Královéhradecký kraj

Krkonošské lesy slaví světový den lesů a světový den vody

Dne 21. března slavíme Světový den lesů a o den později 22. března Světový den vody. Krkonošské lesy patří vedle arkto-alpínské tundry a luk mezi tři nejvýznamnější fenomény, pro které byl zřízen Krkonošský národní park. Rozkládají se na ploše 37 000 ha a pokrývají přes 85 % plochy Krkonoš. Jejich druhové složení a prostorové rozložení v minulosti značně ovlivnil člověk. Dnes se snažíme pomoci, aby se lesy vrátily do přírodě blízkého stavu, staly se stabilnějšími a ve svém stínu poskytovaly prostor nejen pro odpočinek návštěvníkům hor, ale také životní prostor stovkám druhů živočichů a rostlin. Připomeňme si při této příležitosti jedno z nejzajímavějších a opomíjených lesních stanovišť pojící obě uvedená prostředí – olšové-jaseniny. Ty se v Krkonoších nacházejí už jen na pouhých 71 ha, což je 0,2 % rozlohy lesních porostů.
21. březen 2025 7:01
Příroda, Královéhradecký kraj