ÚvodAktualityNeobjevená místa: výlety co nejdál do všech světových stran
Upravená stopa
Zimní sporty

Neobjevená místa: výlety co nejdál do všech světových stran

  • 12. února 2023
Vzdálenost vnímáme každý jinak: dvě stě kilometrů je pro někoho nepředstavitelná dálka, pro jiné jen maličkost. Vypravte se s portálem Kudy z nudy tam, kam je to z Prahy zmíněných 200 kilometrů anebo ještě o kousek dál. Našli jsme pro vás spousty zajímavých míst, rekordních vzdáleností i polohou.

Na západ: 200 kilometrů do Krásné

Dvě stovky kilometrů: přibližně tak daleko je to z Prahy do nejzápadnějšího cípu Česka i do nejjižnějšího bodu republiky. O dost kratší cesta čeká ty, kteří se vypraví hledat nejsevernější kout naší vlasti, zato na pátrání po tom nejvýchodnějším si musíte udělat čas – leží opravdu hodně daleko. Tou úplně nejzápadnější osadou je Krásná, samostatná obec, která tvoří jeden celek s Aší. Je skutečně krásná: před pár lety získala titul Vesnice roku, pro rodiny s dětmi tu vznikl lanový park a v plánu je proměna rybníka v přírodní koupaliště v retro stylu s převlékacími kabinkami a dřevěným molem; inspirací prý budou fotky od pamětníků.

smrčinyPřibližně sedm kilometrů od Krásné leží nejzápadnější bod Česka. Ačkoli jde o odlehlý kout přírodního parku a současně našich nejzápadnějších hor jménem Smrčiny, z Krásné vede až na místo zeleně značená turistická trasa a také cyklostezka. Kousek před státními hranicemi najdete místo, kde stávala osada Újezd, odnepaměti nejzápadnější obydlená vesnice při česko-bavorských hranicích. Zanikla po druhé světové válce a dnes ji připomínají jen louky s košatými stromy, bývalý hřbitov a obnovený válečný památník padlým vojákům z 1. a 2. světové války poblíž zbořené újezdské školy. Když budete pokračovat dál k severu, narazíte na naučnou stezku Na cestě k trojstátí; její jednotlivá zastavení vás seznámí s touto odlehlou, ale krásnou krajinou, kde se setkávají historické hranice Čech, Bavorska a Saska. Mimochodem tu objevíte i první hraniční kámen v České republice s označením 1/1.

běžky u HranicV okolí Aše i Hranic se můžete projet po upravených trasách na běžkách. Do stopy můžete nastoupit na železniční stanici Krásná nebo Štítary a pak pokračovat "po svých" k přístřešku U Loupežníka, na Pastviny, Trojmezí, Větrníky a ke hranici na výchoziště stop Ebmath. Stopa obkružuje celé město Hranice do Růžového údolí, k druhému přechodu Bad Elster a nad obec Studánka.

Běžkaři mohou využít i udržované okruhy Lyžařského střediska Aš pod rozhlednou Háj u Aše, která je nejvyšším bodem české části Smrčin. Pro milovníky běžeckého lyžování jsou zde okružní trasy v délce 3, 5 a 7 km.
 

Na jih: 200 kilometrů do Vyššího Brodu

Vyšší brodNěkolik křížů, zarostlé základy domů, žulový kamen s pamětní deskou a informační tabule: to je nejjižnější bod České republiky. Leží na česko-rakouské hranici na území zaniklé obce Radvanov a z Vyššího Brodu sem vede přibližně deset kilometrů dlouhá žlutě značená trasa. Pro město na Vltavě neplatí to, co pro jiné odlehlé výspy naší vlasti: lišky tu rozhodně dobrou noc nedávají.

Naopak, v sezoně sem míří tisíce vodáků a také výletníci, kteří chtějí navštívit cisterciácký klášter s pověstnou klášterní knihovnou a hlavně zlatým Závišovým křížem, relikviářem ukrývajícím úlomek Kristova kříže. Najdete tu samozřejmě několik restaurací, poštovní muzeum se sbírkou dostavníků, kratší procházku můžete podniknout třeba k Čertově stěně anebo po Opatské stezcevodopádům svatého Wolfganga a malebnému poutnímu místu Maria Rast am Stein (navzdory německému názvu stále na české straně hranic) s pseudorománským kostelem a kaplí.

Na běžkách si sem můžete udělat výlet z obce Studánky po modré a žluté značce, anebo ze vzdálenějšího Horního Dvořiště po modré a u rozcestí Mlýnec pak po žluté. Trasy se zde však neupravují.
 

Na sever: 125 kilometrů do Lobendavy

LobendavaAčkoli je Lobendava nejsevernější výspou České republiky, cesta sem nijak dlouhá není. Jen pro představu: kdybyste šli z Prahy pěšky, na cestu byste nepotřebovali ani dva dny. Ani Šluknovský výběžek nepatří ke známým výletním místům, a tak je to ideální destinace pro ty, co hledají klid a krajiny bez lidí. Hlavní lákadla? Třeba překrásný a vzorně upravený podstávkový dům s informačním centrem v Lipové (která se mimochodem stala Vesnicí roku 2019), zřícenina barokního zámku nad Zámeckým rybníkem, kolem něhož vede naučná stezka, obnovená křížová cesta vedoucí na vrcholek hory Jáchym anebo barokní poutní areál na Anenském vrchu s poutní kaplí, křížovou cestou a Getsemanskou zahradou.

Kdo chce vidět kámen zasazený v nejsevernějším místě Česka, musí vyrazit do lesů směrem na sever k osadě s příhodným názvem Severní. Až na místo vede žlutě značená Stezka Českem.
 

Na východ: 369 kilometrů do Bukovce

Obec BukovecDál z Prahy aniž byste opustili Česko to už zkrátka nejde: nejvýchodnější cíp republiky leží dál, než kdybyste se vypravili do Bratislavy, Berlína, Vídně nebo Norimberku. Beskydská horská obec dřív bývala rájem pašeráků, dnes sem jezdí turisté. V zimě tu funguje lyžařský areál, fandové vojenské historie tu najdou Švédské šance, zbytky opevnění z třicetileté války, a přibližně kilometr od česko-polské hranice na levém břehu řeky Olše roste takzvaný bukovecký hraničář, nejstarší a největší jilm v České republice, v místním nářečí zvaný „břost“.

BěžkyVyhledávanou atrakcí je zejména nejvýchodnější cíp republiky. Hodně lidí si myslí, že tím místem je TrojmezíHrčavy ale kdepak: tam se jen setkávají hranice Česka, Polska a Slovenska. K nejvýchodnějšímu bodu České republiky na břehu potoka Olešky dokonce vede naučná stezka: měří půl kilometru, začíná u parkoviště nedaleko česko-polského hraničního přechodu Bukovec–Jasnowice a seznámí vás s přírodní rezervací Bukovec, obcí a její historií i místní faunou a flórou.

V zimě můžete využít upravované běžkařské trasy, východištěm je autobusová zastávka Bukovec, škola. Odtud se připojíte na Beskydskou magistrálu a můžete pokračovat třeba na Gírovou, anebo v opačném směru  přes Soušský vrch k nejvýchodnějšímu bodu ČR.
Romantická zřícenina Vítkův Hrádek Památky

Romantická zřícenina Vítkův Hrádek

V nejjižnější části jižních Čech leží romantická zřícenina nejvýše položeného hradu v Čechách, strážního hradu Vítkova Hrádku (1035 m n. m.).

Po stopách šlechtických rodů: s rodem Buquoyů z Nových Hradů Terčiným údolím na Cuknštejn

Po stopách šlechtických rodů: s rodem Buquoyů z Nových Hradů Terčiným údolím na Cuknštejn

Hledáte místo, připomínající pohádku? Pak se vydejte do nejjižnějšího cípu jižních Čech a prozkoumejte městečko Nové Hrady a jejich okolí. Neporušenou přírodu najdete i mimo chráněné oblasti, a kromě toho je tu k vidění celá řada zajímavých míst.

Památník posledního zastřeleného vlka v Beskydech Příroda

Památník posledního zastřeleného vlka v Beskydech

Památný kámen posledního zastřeleného vlka stojí na místě, kde byla tato šelma zabita výstřelem z lovcovy pušky, a tím začala necelých 100 let dlouhá éra, kdy vlci v Beskydech nežili. Poslední vlk v Moravskoslezských Beskydech byl zastřelen ve čtvrtek 5. března 1914 v lesích mezi Hrčavou a Bukovcem.

Přírodní park Trhoň Příroda

Přírodní park Trhoň

Přírodní park Trhoň byl zřízen roku 1979 v rozloze cca 45 km². Nachází se v Plzeňském kraji, v okrese Rokycany, mezi obcemi Holoubkov a Strašice. Na severu sousedí s PřP Radeč (hranici mezi oběma přírodními parky tvoří silnice II/605), na jihu se Středními Brdy.

Chráněná krajinná oblast Jizerské hory Příroda

Chráněná krajinná oblast Jizerské hory

Jizerské hory jsou geomorfologickým celkem a nejsevernějším pohořím Česka. Pohoří bylo nazváno podle řeky Jizery, která pramení na svazích Smrku, nejvyšší hory české části hor.

Vosecká bouda – nejzápadnější horská bouda na hraničním hřebenu Krkonoš Gurmánská turistika

Vosecká bouda – nejzápadnější horská bouda na hraničním hřebenu Krkonoš

Vosecká bouda leží v západní části Krkonoš v první zóně Krkonošského národního parku ve výšce 1260 m n.m. Turistům nabízí své služby již od roku 1896 a je dostupná jak pěšky, tak i na kole. Bouda není napojena na elektrickou síť, veškerou potřebnou energii si vytváří sama.

Jedlová hora – třetí nejvyšší hora Lužických hor Příroda

Jedlová hora – třetí nejvyšší hora Lužických hor

Mohutná znělcová kupa Jedlová (774 m) je po Luži a Pěnkavčím vrchu třetí nejvyšší horou Lužických hor. Pojmenována byla podle mohutných jedlových lesů, které ji pokrývaly ještě v roce 1890, kdy byly podnětem ke stavbě rozhledny.

Hrad a zámek Klenová – galerie pod širým nebem Kultura

Hrad a zámek Klenová – galerie pod širým nebem

Originální galerii pod širým nebem a galerii výtvarného umění 20. století můžete zhlédnout v prostorách hradu a zámku Klenová. Najdete tu historickou expozici z dějin hradu a zámku a několik výstav českého i zahraničního umění. Z hradu se nabízí jedinečné výhledy na centrální Šumavu.

Výlet Českým lesem do kraje zaniklých vsí

Výlet Českým lesem do kraje zaniklých vsí

Český les připomíná starou Šumavu – takovou, jakou už nezažijete. Šumavu, jak vypadala kdysi, po pádu železné opony, a místy takovou, jak ji měl rád Josef Váchal. Je to kraj zaniklých vesnic a sklářských hutí, hlubokých lesů a prosluněných pasek. V nejzápadnějším cípu, kam se vůbec můžete dostat, objevíte v lesích zámek, o kousek dál rozhlednu a také legendární místo zdejších sklářů.

Město s nejkratším názvem – Aš

Město s nejkratším názvem – Aš

V Ašském výběžku leží město s nejkratším názvem Aš. Dříve se uvádělo jako nejzápadnější město Česka, dnes toto prvenství získaly nedaleké Hranice. Mezi zajímavosti patří také to, že je město obklopeno ze tří stran Německem. Najdete zde také několik pamětihodností – např. sochu Dr. Martina Luthera, která je jedinou svého druhu v ČR či národopisné a textilní Muzeum s upravenou muzejní zahradou.

Nejjižněji položené město v České republice – Vyšší Brod

Nejjižněji položené město v České republice – Vyšší Brod

Město Vyšší Brod, ležící v okrese Český Krumlov, je nejjižněji položeným městem v České republice. Jméno města vzniklo pravděpodobně z označení vysoký nebo vyšší brod, na rozdíl od brodů, které se na Vltavě nacházely na jejím nižším toku.

Nejseverněji položené město v České republice – Šluknov

Nejseverněji položené město v České republice – Šluknov

Uprostřed Šluknovského výběžku v okrese Děčín leží město Šluknov – nejseverněji položené město v České republice. První zmínky o Šluknovu pocházejí ze třináctého století. Zdrojem obživy starousedlíků bylo zemědělství a chov dobytka, jako vedlejší povolání tkalcovství.

Nejvýchodněji položené město v České republice – Jablunkov

Nejvýchodněji položené město v České republice – Jablunkov

Město Jablunkov leží pod Jablunkovským průsmykem a bylo založeno na měděné stezce do Slezska v 15. století.

Přírodní rezervace Úpská rašelina – nejrozsáhlejší vrcholové rašeliniště v Krkonoších Příroda

Přírodní rezervace Úpská rašelina – nejrozsáhlejší vrcholové rašeliniště v Krkonoších

Leží mezi Luční boudou, Hraničním hřebenem, Obří boudou a Studniční horou ve výšce okolo 1400 m. Jeho severní část přechází na polské území. Pramení zde řeky Úpa a Bílé Labe. Plocha přírodní rezervace je 73 ha.

Lesní hotel Peršlák – bývalá celnice, kterou střeží Kámen republiky Životní styl

Lesní hotel Peršlák – bývalá celnice, kterou střeží Kámen republiky

Při bývalé státní hranici s Rakouskem se nachází hotel, který sloužíval jako sídlo finanční stráže a celnice.

Smrčiny – nejzápadnější hory Česka Příroda

Smrčiny – nejzápadnější hory Česka

Věděli byste, kde hledat Smrčiny, téměř neznámý kout naší vlasti? Napovíme, že je třeba zaměřit svou po pozornost do nejzápadnějšího cípu republiky, do Ašského výběžku.

Vesnická památková rezervace v Rumburku – soubor podstávkových domů Památky

Vesnická památková rezervace v Rumburku – soubor podstávkových domů

Ulice s 18 podstávkovými domy tkalců, označovaná lidově jako Zvědavá ulička, byla po roce 1945 přejmenována na počest spisovatele Aloise Vojtěcha Šmilovského (1837-1883). Od roku 1995 je chráněna jako vesnická památková rezervace.

Další aktuality

Rej strašidel propukne na hradě Loket

Po roce si všechna strašidla mohou prověřit svoji zručnost a důvtip v soutěžích o ceny, ukázat své dovednosti v tanečním reji nebo získat to nejvyšší ocenění za svůj vzhled na hradě Loket. Mistři ohně a jejich magický tanec ukončí rej strašidel na nádvoří hradu večer 1. listopadu 2024. Hrad se otevře všem strašidlům úderem osmnácté hodiny na kostelní věži.
20. říjen 2024 9:33
Zážitky, Karlovarský kraj

Do Karlových Varů za prameny a výlety po okolí

Karlovy Vary jsou našimi nejznámějšími lázněmi, které nabízí kromě blahodárných účinků zdejších minerálních pramenů také spoustu tipů na zajímavé výlety. I když se ve městě samotném nudit určitě nebudete, byla by škoda nepodívat se i po okolí.
20. říjen 2024 9:00
Letní sporty, Karlovarský kraj

V Karlových Varech musíte vidět sklárnu a sklářské muzeum Moser

Výlet do Karlových Varů by nebyl kompletní bez návštěvy sklárny Moser. Cestu za kouzlem křišťálu můžete pojmout jako návštěvu sklářské huti, do prodejní galerie anebo muzea. Během prohlídky muzea poznáte více než 160 let historie sklárny od nejstarší tvorby po současné kolekce i známé majitele luxusních křišťálových děl Moser. Uvidíte i poutavý film přibližující krásu a jedinečnost sklářského řemesla a v případě zájmu budete mít k dispozici audio průvodce, který vám umožní vlastní tempo prohlídky.
19. říjen 2024 12:00
Zážitky, Karlovarský kraj

Jarní prázdniny 2025 – Karlovarský kraj

Jarní prázdniny jsou jako stvořené ke společným zážitkům a relaxaci v Karlovarském kraji. Vezměte děti a užijte si dostatek sněhu na svazích i běžkařských tratích, postavte si parádního sněhuláka a s úsměvy objevujte vše nové.
18. říjen 2024 17:00
Zážitky, Karlovarský kraj

Vychutnejte si snovou podzimní procházku v zámeckém parku Kynžvart u Mariánských Lázní

Málokde v Česku najdete tak půvabný a zároveň dramatický anglický park jako právě okolo zámku knížete Metternicha v Kynžvartě na Karlovarsku. Ojedinělé spojení klasicistní architektury, romantických parkových staveb a kultivované krajiny vytváří neopakovatelný klidný dojem, který si návštěvník odnese s sebou domů, často do hektického města. Udělejte si hezkou procházku parkem, jenž na podzim dýchá klidem i romantickou atmosférou. Do zámku lze zavítat až do konce listopadu!
13. říjen 2024 10:54
Příroda, Karlovarský kraj

Na skok přes hranice: 10 + 1 tip pro výlet na Chebsko a do nejzápadnějšího výběžku Česka

Chystáte se do nejzápadnějšího výběžku Čech? Na Kudy z nudy vám prozradíme, která místa rozhodně nesmíte vynechat. Procestujeme toho opravdu hodně, od Chebu přes Františkovy Lázně až po Aš. Líbit se tu bude milovníkům rozhleden, přírody i památek. A protože další zajímavé cíle leží jen kousek za hranicí, podíváme se i k sousedům do Německa.
10. říjen 2024 15:12
Letní sporty, Karlovarský kraj

Lázeňský festival jablek s oslavou 50 let CHKO Slavkovský les se chystá tuto neděli v Mariánských Lázních

V neděli 6. října 2024 se bude konat na Kolonádě Maxima Gorkého v Mariánských Lázních třináctý ročník podzimního festivalu s vůní jablečného štrůdlu. Přijďte nasát atmosféru sklizně, dozvědět se zajímavosti z oblasti ovocnářství a vychutnat si jablečné speciality. Hezkou tradicí festivalu se stalo hlasování návštěvníků v soutěži o „Nejkrásnější jablko“ vypěstované místními zahrádkáři.
1. říjen 2024 16:57
Gurmánská turistika, Karlovarský kraj

Premonstrátský klášter v Teplé nabízí prohlídky po celý rok

Premonstrátský klášter v Teplé u Mariánských Lázní můžete vidět i mimo hlavní turistickou sezonu. V klášterní knihovně od stavitele Josefa Schaffera je přibližně 100 tisíc výtisků, z toho 660 rukopisných kodexů. To z ní dělá největší klášterní knihovnu v Česku. Návštěvníky zve klášter na prohlídku a kulturní akce celoročně s výjimkou ledna, kdy je zavřeno.
30. září 2024 6:18
Památky, Karlovarský kraj