ÚvodAktualityNovinky na hradech a zámcích 2014
Hradec nad Moravicí
Památky

Novinky na hradech a zámcích 2014

  • 11. dubna 2014
Hrady a zámky jsou na novou sezónu dobře připraveny a na letošní rok si nachystaly spoustu novinek, jako je zpřístupnění nových prostor, zavedení nových prohlídkových okruhů, nová doplnění stávajících prohlídkových tras a další novinky. Výběr těch nejzajímavějších z nich vám přináší portál Kudy z nudy.

Novinky na českých hradech a zámcích

Zámecké mlsáni v Litomyšli

LitomyšlZámek v Litomyšli letos překvapí všechny návštěvníky novou šlechtickou kavárnu, která od dubna nabízí možnost ochutnat některé historické pokrmy, určené v dřívějších dobách pouze pro urozené jazýčky. Například recepty na ořechový chlebíček či hrachový dort, pocházejí z nejstarší dochované kuchařské knihy, kterou je questenberská kuchařka z Jaroměře. Kavárna se nachází ve spojovacím křídle v levé části zámku. Postupně by zde měly přibýt také vitríny s nádobím, z něhož se dřív pila čokoláda, káva a čaj.

Džungle, palmy a exotičtí ptáci v Nebílovech

Zámek Nebílovy otevřel dosud nepřístupný taneční sál s unikátními nástěnnými a nástropními malbami od Antonína Tuvory, které pocházejí z konce 18. století a zobrazují fantaskní orientální krajinu s vysokými palmami, džunglí a cizokrajnými ptáky. Restaurátorské práce lze označit za zázrak, protože v jejich první fázi se podařilo navrátit sejmutou nástropní malbu, která ležela přes čtyřicet let rozdělená na 650 dílů v depozitáři, zpět na její původní místo. Taneční sál se tak od roku 2014 stal nejen plnohodnotnou součástí prohlídkové trasy, ale během roku se do něj vrátí aktivity, k nimž byl původně určen – tedy koncerty, divadelní a taneční vystoupení, gastronomické festivaly a další zajímavé kulturní události.

Středověké metody na hradě Rožmberku

Hrad RožmberkVelkou pozornost si v letošním roce zaslouží restaurování středověké věže Jakobínka na hradě Rožmberk, podle původních středověkých postupů. Začalo se stavbou středověkého lešení, na jeho vrcholu bude během jarních měsíců postavena funkční replika středověkého jeřábu. Během rekonstrukčních prací bude v rámci mimořádných prohlídek možné nahlédnout stavitelům přímo "pod ruce" a mimo to zde budou zde zřízeny praktické dílny pro učně tesařského a zednického řemesla i specializované dílny pro širší veřejnost. Dřevěné lešení se bude stavět postupně a zůstane u věže po dobu přibližně čtyř let, tedy do roku 2018. Novinkami oplývá také Muzeum hrdelního soudnictví. V expozici přibylo několik dalších mučicích nástrojů, z nichž rozhodně nejzajímavější je replika popravčího meče. Všechny exponáty, mezi nimiž nechybí sekyra, palečnice nebo španělská bota, si můžete na vlastní kůži osahat, případně vyzkoušet.

Projížďky pramicí okolo Švihova

Hrad ŠvihovZ netradičního úhlu pohledu si prohlédnete vodní hrad Švihov – po hladině vodního příkopu se totiž můžete projet na lodičce. K dispozici je dřevěná pramice, kterou správa hradu půjčuje, projížďka podél západní stěny hradu zabere asi půl hodiny. Ve vodním příkopu je možné ujet zhruba půl kilometru a pak se stejnou cestou opět vrátit. Protože příkop slouží také jako náhon, v protiproudu bude veslování náročnější. Navíc vás v samotném hradu čeká nová expozice "Kuchyně" na druhém prohlídkovém okruhu, který je věnován provozním částem hradu – černé kuchyni, sklepům, hejtmanské kanceláři a strážnici.

Největší kolekce podkov ve Slatiňanech

Luxusní textilní tapety, rodinná alba fotografií, nově zařízená ložnice či dvoumetrový portrét kněžny Marie čekají návštěvníky při prohlídce zámku ve Slatiňanech, kam se po dlouhých sedmdesáti letech vrátila podstatná část původního zařízení. A nezapomíná se ani na jedinečnou hipologickou sbírku. Milovníci koní letos nově uvidí například největší kolekci historických podkov v ČR a součástí prohlídky se po letech opět stanou kopie jeskynních maleb a antických reliéfů s motivy koní.

Obytné prostory Clam-Gallasů na Lemberku

Výraznou změnu v prohlídkové trase přináší i zámek Lemberk – od července zde budou zpřístupněny nově instalované místnosti, tzv. Clam-Gallasovské apartmá a vrchnostenské byty zaměstnanců zámku. V souvislosti s výročím 100 let od zahájení 1. světové války bude na Lemberku od 29. července do konce sezóny k vidění i původní březový kříž, na který se zavěšovaly lístky se jmény padlých k uctění jejich památky. Správa zámku také chystá opakované zpřístupnění zámecké věže.

Korunovační kočár v Českém Krumlově

Český KrumlovRozšíření nabídky expozic připravuje hrad a zámek Český Krumlov. V druhé polovině letošního roku by měla být otevřena v prostorách zámecké konírny na V. nádvoří expozice dopravních prostředků. K vidění zde bude kočár, který jel pražskými ulicemi na korunovaci císařovny Marie Terezie, sáně, sedla, postroje, zlatem a stříbrem vyšívané přehozy a další unikáty. Rekonstrukce se dočkají také interiéry prvního patra objektu Mincovny, kde bude vybudována zámecká galerie. Dále druhý největší hradní komplex v České republice čekají rekonstrukční práce na zpřístupnění Horské zahrady.

Saská renesance na zámku Libouchec

Slyšeli jste někdy o zámku Libouchec? Tato cenná ukázka saské renesance u nás leží mezi Ústí nad Labem a Děčínem. Na zámku, který po léta chátral, ale nyní opět vstává „z mrtvých“, nyní vzniká Myslivecké muzeum, které se otevře v létě 2014. Zaměří se na vývoj lovu a myslivosti v kontextu českých a středoevropských dějin. Muzeum zároveň objasní význam myslivosti v moderní společnosti a její vliv na kulturu a umění v průběhu staletí. 

Iluzivní malby rokokového Stekníku

Novinkou mezi zpřístupněnými zámky je také rokokový zámek Stekník na Žatecku. Okolo budovy je výjimečně zachovalá italská zahrada, uvnitř zámku se potěšíte pohledem na fresky a nástěnné iluzivní malby na stěnách a stropu obytných pokojů, sala terreny, reprezentačního sálu a kaple. V průběhu sezóny 2014 bude v zámku probíhat restaurování kaple a chodeb v II. podlaží. Správa zámku pro vás připravila možnost nahlédnout do těchto prostor, v průběhu restaurování, v rámci prohlídek s názvem "Jak se opravuje památka".

Hrad LoketUnikátní sbírky na Lokti

Návštěvníci hradu Loket nedaleko Karlových Varů se mohou v nové sezoně těšit na tisíce exponátů z takzvané Loketské sbírky. Sbírka je velmi široká, jsou v ní obrazy, betlémy, nábytek, velká sbírka porcelánu, kamenů a loveckých i vojenských zbraní. Větší část exponátů byla v hradních prostorách prohlídkové trasy na Lokti umístěna již před začátkem hlavní sezony. Postupně ji doplní i spousta dalších předmětů, jako jsou sochy, plastiky či střelecké terče.

Petr Brandl na zámku Chyše

V obci Chyše nedaleko Manětína najdete krásný, nově zrekonstruovaný zámek rodu Lažanských. Do prohlídkové trasy byly zařazeny umělecky a architektonicky nejhodnotnější interiéry včetně sálu s nástropní malbou od Petra Brandla. Navštívit lze také zámeckou knihovnu. Zrekonstruované sály jsou vybaveny převážně barokním mobiliářem. Součástí prohlídky se stalo také zámecké sklepení reprezentující nejstarší část zámku. Podívat se můžete také do historických interiérů pivovaru, kde vás uvítá stylový restaurant a tradiční pivnice.

Novinky z moravských historických sídel

Technické unikáty v Lednici

Zámek Lednice patřil k prvním elektrifikovaným objektům na Moravě a na jeho elektrifikaci se Zámek Lednicepodíleli Viktor Kaplan a Albert Siemens. Na převratné technické novinky z přelomu 19. a 20. století se letos zaměří nový IV. prohlídkový okruh, na kterém můžete nahlédnout do zrekonstruované elektrorozvodny z roku 1910. V rámci tohoto okruhu uvidíte unikátní topný systém, umístěný ve sklepích, vodní výtahový stroj a dozvíte se o technickém fungování rozsáhlého a na provoz velmi náročného knížecího domu. Navíc zde koncem května bude dokončena kompletní obnova exteriéru jízdárny, kde vzniká multifunkční centrum, které nabídne své prostory pro vzdělávací a kulturní aktivity.

Expozice Liechtensteinů na zámku Valtice

Zámek Valtice připravuje od května otevření nové expozice o knížecí rodině Liechtensteinů ve II. patře zámku, kde budou zpřístupněny také nově opravené sály. Samotný prohlídkový okruh pak nabídne reinstalované osvětlení obrazárny či unikátní porcelánový servis značky Wedgwood. Na děti čeká v přízemí zámku nový dětský koutek.

Zámek Hradec nad Moravicí v novém

Hradec nad MoravicíTaké na zámku v Hradci nad Moravicí se letos dočkáte velké novinky – po 35 letech zde skončila kompletní obnova památky, která se představí veřejnosti v plné kráse od 1. května v rámci první hlavní prohlídkové trasy. Jde o knížecí byt s ložnicí, pracovnou, dámským budoárem, společenským sálem i hudebním pokojem v severním křídle Bílého zámku. V severním křídle zámku se musely udělat zbrusu nové tapety po vzoru těch původních, zcela zničených, ale také nové podlahy. V rámci návštěvní trasy bude vůbec poprvé k vidění to, jak ve Hradci nad Moravicí až do roku 1945 bydleli původní majitelé zámku. V hudebním pokoji naleznete například i klavír z Paříže, na který zde hrál sám Beethoven a prvně se zde otevře také největší sál na zámku, ve kterém knížecí rodina vítala vzácné hosty, anebo jej používala jako taneční sál.

K Žerotínům na zámek Velké Losiny

Zámek Velké LosinyNa zámku Velké Losiny došlo po více než půl století k reinstalaci prohlídkové trasy Vysokého zámku, která představí kulturu bydlení Žerotínů v 17. století. Mezi hlavní lákadla patří Velká jídelna se svatební hostinou, honosná ložnice, nebo rodová galerie Žerotínů. Právě portréty Žerotínů jsou poprvé v historii zámku seřazeny chronologicky a jednotlivé manželské páry visí vždy vedle sebe. Jedním z klíčových předmětů expozice jsou nově opravená dvousedadlová nosítka z konce 17. století, nejstarší svého druhu vůbec. Mezi další nově zrestaurované předměty patří luxusní komoda z doby Ludvíka XV. nebo krbová zástěna z 18. století, bohatě pošívaná korálky.

Lovecké trofeje i motocykly na hradě Kámen

Zbrusu nové expozice čekají své první návštěvníky na hradě Kámen na Pelhřimovsku. K vidění zde bude unikátní kolekce zrestaurovaných loveckých trofejí z první poloviny 19. století a modernizace i rozšíření se dočkala také expozice motocyklů. Některé z nových exponátů jsou zapůjčeny z Národního technického muzea a Jawy Týnec. I kvůli těmto úpravám bude Kámen letos přístupný až od 1. května.

Zámek Jánský VrchZámecká půda na Jánském Vrchu

Na zámku Jánský Vrch připravili nový prohlídkový okruh "Zámecká půda", který bude otevřen také od 1. května. Vůbec poprvé si zde budete moci prohlédnout autentické krovy z období gotiky i z 18. století, nahlédnete do flankovací věže i místnosti s hodinovým strojem, uvidíte zbytky původní malované barokní fasády a mnoho dalšího. Počet míst v prohlídce je omezen a je třeba se na ní včas přihlásit.

Neobjevené památky

Neobjevené památky je nový projekt Národního památkového ústavu. Zahrnuje soubor celkem 33 jedinečných, přesto doposud návštěvnicky nedoceněných a málo navštěvovaných. Kasteláni chtějí menší návštěvnost obrátit v plus – člověk si zde vychutná prohlídku téměř v intimním prostředí. Vybrané hrady, zámky, kláštery a zříceny v celé České republice svým návštěvníkům otevřou nejen své brány, ale také umožní účast v zajímavých soutěžích, zábavně-vzdělávacích programech a sběratelských edicích. Mezi „neobjevení sídla“ patří například zámek Uherčice, Kunštát, Krásný Dvůr, Duchcov, Dačice, kostel Nanebevzetí Panny Marie v Mostě, zámek Raduň, hrad Žebrák, hrad Litice, zámek Libochovice, klášter Kladruby, klášter Plasy, zřícenina hradu Krakovec nebo zámek Rájec nad Svitavou.

Zámek Nebílovy – vyniká klidnou a romantickou atmosférou Památky

Zámek Nebílovy – vyniká klidnou a romantickou atmosférou

Nebílovský zámek je příkladem velmi čisté, vídeňsky orientované barokní zámecké architektury. Osobnost hraběte Prokopa Vojtěcha Czernina, majitele nebílovského zámku, který zastával od roku 1790 úřad nejvyššího lovčího Království českého, přibližuje zpřístupněný lovecký pokoj.

Katovna – muzeum hrdelního soudnictví na hradě Rožmberk Kultura

Katovna – muzeum hrdelního soudnictví na hradě Rožmberk

V hlavní sezóně je na hradě Rožmberku v provozu i muzeum Hrdelního soudnictví, ve kterém se samotný návštěvník stává součástí expozice a přednášky!

Zámecký pivovar Chyše Gurmánská turistika

Zámecký pivovar Chyše

Součástí zámeckého areálu je taktéž panský pivovar, který byl vystavěn v letech 1839 – 1841. V historických interiérech pivovaru vás uvítá stylový restaurant a tradiční pivnice. Přijďte ochutnat speciality pivní kuchyně, ale především – dopřejte si chyšské pivo vařené dle staročeských receptur.

Zámek Chyše – sídlo rodu Lažanských Památky

Zámek Chyše – sídlo rodu Lažanských

Zámek proslavil Karel Čapek, který zde pobýval v roce 1917 a zvěčnil ho ve svých dílech Krakatit nebo Věc Makropulos. Projít si můžete interiéry včetně sálu se stropní malbou od Petra Brandla, expozici věnovanou K. Čapkovi i rozsáhlý zámecký park. V pivovaru čepují pivo dle staročeské receptury.

Hrad a zámek Český Krumlov – prohlídka perly UNESCO Památky

Hrad a zámek Český Krumlov – prohlídka perly UNESCO

Státní hrad a zámek Český Krumlov je významným a velmi vyhledávaným turistickým místem. Veřejnosti je otevřen od dubna do října. Celý areál hradu a zámku je průchozí, veřejnosti přístupný a v sezóně, zvláště v podvečer, je nevšedním zážitkem procházka jednotlivými nádvořími.

Hrad Loket – impozantní prostory ukrývají zábavu i poučení Památky

Hrad Loket – impozantní prostory ukrývají zábavu i poučení

Středověký hrad na výrazném skalním ostrohu, za tří stran obklopený řekou Ohří, je srdcem malebného městečka. Díky 26 m vysoké hradní věži si můžete všechno pěkně prohlédnout z ptačí perspektivy, včetně náměstí s barokním sloupem Nejsvětější Trojice, historických měšťanských domů a zbytků hradeb.

Zámek Lednice – zámek s nádherným krajinářským parkem Památky

Zámek Lednice – zámek s nádherným krajinářským parkem

Vydejte se za krásami zámku Lednice, který je součástí Lednicko-valtického areálu. Kníže Alois II. z Lichteinsteina nechal Lednici přebudovat na reprezentační letní sídlo v duchu anglické gotiky. Dnes je celý Lednicko-valtický areál součástí UNESCO.

Zámek Lemberk – domov léčitelky sv. Zdislavy Památky

Zámek Lemberk – domov léčitelky sv. Zdislavy

Zámek Lemberk leží v obci Lvová u Jablonného v Podještědí. Součástí zámku byl původně i raně barokní Bredovský letohrádek, který stojí nedaleko. Předchůdcem zámku Lemberk byl středověký hrad, založený snad ve 40. letech 13. století jako strážní pomezní pevnost na obchodní stezce z Čech do Žitavy.

Zámek Slatiňany a Hipologické muzeum Památky

Zámek Slatiňany a Hipologické muzeum

Malebný zámek na úpatí Železných hor obklopený rozlehlým anglickým parkem láká svou netradiční moderností, přívětivou a pohodovou atmosférou, nejmladší zámeckou expozicí v republice a jednou z největších hipologických sbírek na světě.

Hrad Rožmberk – prohlídky interiéru hradu i vyhlídka z věže Památky

Hrad Rožmberk – prohlídky interiéru hradu i vyhlídka z věže

Prohlídková trasa hradu Rožmberk přivádí návštěvníky nejen do doby posledních Rožmberků, Viléma a Petra Voka, ale od sezony 2010 představuje také slavný rod Buquoy, který držel hrad od roku 1620 až do konce druhé světové války.

Zámek Libouchec – ukázka saské renesance Památky

Zámek Libouchec – ukázka saské renesance

Zámek Libouchec, který leží mezi Ústí nad Labem a Děčínem, je cennou ukázkou renesančního hospodářského dvora se zámeckou obytnou částí. Byl vybudován ve stylu saské renesance, ve druhé polovině 16. století. Nově otevřeno od července 2016,

Zámek Hradec nad Moravicí – zámek, který hrál po 700 let prim v dějinách českých zemí Památky

Zámek Hradec nad Moravicí – zámek, který hrál po 700 let prim v dějinách českých zemí

Objekt, který i dnes nabídne atraktivní podívanou každému návštěvníkovi. Prohlídková trasa přepychově zařízenými salóny mj. připomíná i pobyty Ludwiga van Beethovena a Ference Liszta.

Hrad Kámen – romantický hrad na skále ze serpentinitu Památky

Hrad Kámen – romantický hrad na skále ze serpentinitu

Zhruba na polovině cesty mezi Pelhřimovem a Táborem, v kraji mírně zvlněného Pacovska, leží hrad Kámen. Původně gotický hrad byl postaven v polovině 13. století na rozsáhlém skalisku, podle kterého byl také pojmenován. První písemná zmínka je z roku 1316 a váže se k jistému Nimírovi z Kámena.

Vodní hrad Švihov – skvost, který stojí za to vidět zblízka Památky

Vodní hrad Švihov – skvost, který stojí za to vidět zblízka

Jednou z nejmohutnějších fortifikačních staveb v Čechách je vodní hrad Švihov nedaleko Klatov. Po celou turistickou sezónu hrad žije nejen prohlídkami, ale také nesčetnými doprovodnými akcemi.

Zámek Valtice – za poznáním a vínem na jižní Moravu Památky

Zámek Valtice – za poznáním a vínem na jižní Moravu

Dominantou Valtic je barokní zámek s kaplí a kostel Nanebevzetí Panny Marie. Kaple je využívána k hudebním produkcím. Zámek sloužil rodu Lichtenštejnů jako „rodinný domek“. Zpřístupněno je 21 místností zámku a nachází se zde také expozice o knížecí rodině, nově opravené sály a zámecké divadlo.

Zámecká jízdárna v Lednici – Multifunkční centrum zámek Lednice Kultura

Zámecká jízdárna v Lednici – Multifunkční centrum zámek Lednice

Multifunkční centrum zámek Lednice, které vzniklo z bývalých koníren, se nachází ve směru od Podivína v severní části obce Lednice na mírně vyvýšeném svahu nad zámeckým ramenem řeky Dyje.

Zámek Litomyšl – renesanční zámek s unikátní sgrafitovou výzdobou Památky

Zámek Litomyšl – renesanční zámek s unikátní sgrafitovou výzdobou

Zámek je zapsaný na Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO jako příklad středoevropské šlechtické rezidence z období renesance. V rámci prohlídkových okruhů si můžete vybrat ze dvou tras: Zámek za Valdštejnů nebo Zámek za Thurn Taxisů.

Zámek Stekník na Žatecku Památky

Zámek Stekník na Žatecku

Zámek Stekník patří k nejvýznamnějším rokokovým stavbám v Čechách. Vytváří jedinečnou a monumentální kompozici v krajině spojené s tradicí pěstování žateckého chmele.

Renesanční zámek Velké Losiny Památky

Renesanční zámek Velké Losiny

Státní zámek Velké Losiny leží na jižním okraji stejnojmenné obce v údolí řeky Desné. Charakteristickým znakem, kterým je zámek nejznámější, jsou trojpodlažní arkády trojkřídlého areálu tzv. vysokého zámku. Místo je proslulé také čarodějnickými procesy.

Zámek Jánský Vrch – největší sbírka dýmek v ČR Památky

Zámek Jánský Vrch – největší sbírka dýmek v ČR

Zámek nad městem Javorníkem patří k nejzachovalejším objektům tohoto druhu v moravském Slezsku. Při prohlídce oceníte interiérové zařízení s bohatým mobiliářem i umělecké sbírky od renesance po biedermeier.

Další aktuality

Za unikátními betlémy se vydejte nejen do muzea

Vánoce představují jedno z nejkrásnějších období v roce. Staré tradice si připomínají nejen v muzeích a skanzenech, ale i na dalších místech. Vydejte se s portálem Kudy z nudy za unikátními betlémy – najdete je například v Horní Lidči, Třešti, Kryštofově údolí, Lošticích nebo v Třebechovicích pod Orebem.
20. listopad 2024 12:00
Památky

Mamuti v Česku: kde si je prohlédnete pěkně zblízka?

Legendární zvířata, která žila v době ledové na území dnešní Evropy, Asie i Severní Ameriky, známe hlavně díky obrazům Zdeňka Buriana a z knížek Eduarda Štorcha. A také díky seriálu Mach a Šebestová, kde pračlověk pan Huml vařil mamuty s koprovou omáčkou. Jenže jak to s mamuty bylo doopravdy a kde se s nimi můžete potkat?
18. listopad 2024 7:55
Památky

50 tipů, kam na výlet za menhiry, tajemnými balvany a kamennými kruhy

V Česku najdete desítky balvanů, které jsou pokládány za prehistorické. Menhiry a další kamenné megalitické stavby představovaly již odpradávna velmi silná energetická místa. Podle archeologů se však nikdy neprokázalo, že by mezi nimi byl opravdový menhir. Komplexy menhirů, kamenů a kamenných kruhů vám mohou posloužit i jako cíle originálních výletů.
17. listopad 2024 10:08
Památky

Užijte si prohlídky klášterů i v zimním období

Ačkoli jsou kláštery především poutními místy, nabízejí také komentované prohlídky nebo výstavy. A jejich brány zůstávají otevřeny i v zimním období. Podívat se můžete například na Svatou Horu u Příbrami, která v adventním čase proslula výstavami unikátních betlémů, na prohlídku láká klášter v Teplé, Broumově či Břevnově. Nahlédnout lze také do kláštera sv. Františka z Assisi ve Voticích, ve kterém si prohlédnete stálé expozice a sezónní výstavy, jako například chystanou výstavu betlémů.
15. listopad 2024 16:00
Památky

Soukromé hrady a zámky nespí ani v adventním období

Hlavní sezóna hradů a zámků letos skončila, ale i v zimních měsících 2024 některé z nich nabízí zajímavý program. Ani soukromé hrady a zámky nespí a jejich majitelé zvou do svých sídel na prohlídky či koncerty. Zejména v týdnech adventu a blížících se vánočních svátků, které právě na památkových objektech bývají kouzelné a půvabné. Objevte zimní krásy zámku Karlova Koruna, potěšte se koncerty v zámku Dobříš a prozkoumejte podzemí dolnokounického hradu!
15. listopad 2024 6:22
Památky

Kam za svatou Kateřinou? Vydejte se Českem na výlet nejen do kostelů a kaplí!

Na svatou Kateřinu podle dávného zvyku končí taneční zábavy a začíná adventní půst. Poslední zábava se konala 25. listopadu, kdy ženy zvaly muže k tanci a platily za ně útratu. Domácímu dobytku končila venkovní pastva a dvory začínaly se stříháním ovcí. Svatá Kateřina se narodila okolo roku 289 n. l. na území dnešního Egypta, v době pronásledování křesťanů, přesto se Kateřina ke křesťanské víře hrdě hlásila. Císař nechal děvče postavit před učence s cílem jí víru rozmluvit. To se mu ale nepodařilo – naopak. Tehdy osmnáctiletá Kateřina dokázala obrátit všechny na křesťanství. Sám císař dívku pak dokonce požádal o ruku, ta ovšem odmítla, za což byla odsouzena k smrti. Podle legendy místo krve vytrysklo z jejích ran mléko. Kult svaté Kateřiny byl hojně rozvinutý již od 11. století, ve městech nechávali kostely a kaple zasvěcovat právě sv. Kateřině. I sám Karel IV. nechal sv. Kateřině postavit kapli. Den sv. Kateřiny byl rovněž oblíbeným datem svateb. V tento den lidé započínali také velký předvánoční úklid.
13. listopad 2024 9:13
Památky

Čobogaj nebogaj aneb kde si užijete Kateřinské slavnosti

Dá rozum, že svatokateřinské slavnosti se slaví většinou tam, kde mají kostely zasvěcené svaté Kateřině. Kromě souhrnu těch nejznámějších a nejlepších akcí vám nabídneme i pár informací o známé světici a odhalíme tajemství lidového popěvku „čobogaj nebogaj“.
13. listopad 2024 0:15
Památky

Věda a historie není nuda: svatá Anežka Česká, světice a princezna z rodu Přemyslovců

Svatá Anežka Česká není jen nejslavnější česká světice a patronka všech nemocných, chudých a trpících, ale byla to také královská dcera, která odmítla tři nápadníky (nebo jich bylo víc?) a dala přednost životu ve víře a odříkání. Když ji 12. listopadu 1989 papež Jan Pavel II. svatořečil, naplnilo se staré proroctví, že až bude Anežka Přemyslovna prohlášena za svatou, zavládne v českých zemích svoboda.
12. listopad 2024 8:09
Památky