ÚvodAktualityNárodní zemědělské muzeum zve do Ostravy, na Kačinu, do Čáslavi, Valtic i na Hlubokou zdarma
Kultura

Národní zemědělské muzeum zve do Ostravy, na Kačinu, do Čáslavi, Valtic i na Hlubokou zdarma

  • 26. října 2024
Den vzniku samostatného československého státu 28. 10. 2024 letos vychází na pondělí. V tento den můžete přijít do expozic Národního zemědělského muzea, které bude otevřeno zdarma na mimopražských pobočkách v Čáslavi, na Kačině, ve Valticích, Ostravě nebo na Hluboké. Pražská hlavní budova má zavřeno, ale zve k návštěvě do ostatních muzeí mimo hlavní město!

Muzeum v Čáslavi se po víkendu uzavře

NZM ČáslavV Čáslavi mají návštěvníci možnost vidět prezentaci historické i současné techniky používané v zemědělství. Unikátní sbírka traktorů a historických oradel patří mezi nejvýznamnější a největší podobné sbírky v Evropě. V Čáslavi bude v pondělí 28. října zdarma otevřeno, což je navíc úplně poslední možnost, kdy muzeum letos navštívit. Stejného dne večer se totiž uzavře a návštěvníky pak přivítá zase až na jaře. Na milovníky historické techniky tu čekají  zpřístupněné depozitáře, kde si lze prohlédnout české i zahraniční traktory, kombajny, mlátičky a řadu další historické zemědělské techniky. Otevřeno bude od 9:00 do 17:00 hodin.
 

Působivé expozice v muzeu vinařství, zahradnictví a krajiny Valtice

Muzeum ValticeMuzeum ve Valticích prošlo před několika lety radikální proměnou a nyní nabízí tři moderní expozice – Národní expozici vinařství, expozici Tajemný život v půdě a nové zpracování oblíbené expozice Krajina Lednicko-valtického areálu. K velkým lákadlům expozice patří velkoobjemová akvária s tuzemskými rybami, trojrozměrný dalekohled s možností nahlédnout do krajiny v oblasti, kinestetická lávka navozující iluzi chůze v mokřadu nebo interaktivní herbář se zábavným poznáváním dřevin. Expozice jsou tvořeny tak, aby pracovaly s emocemi a smysly návštěvníků. Ve sklepních prostorech muzea si prohlédnete Tajemný život v půdě, expozici, která je věnována především dětem. Čeká je tu model vodní a větrné eroze nebo průchod tunelem, ukazujícím bohatý život v půdě. Otevřeno bude zdarma od 9:00 do 17:00 hodin. Muzeum bude přístupné až do Vánoc.
 

Otveřené expozice a zámecká park na Kačině

park KačinaNa zámku Kačina, který patří k nejhodnotnějším empírovým stavbám v České republice, je možné o státním svátku 28. října 2024 navštívit všechny prohlídkové okruhy. Od 9:00 do 17:00 hodin zhlédnete oblíbené expozice a výstavy, zámecké interiéry, oranžerii i Chotkovskou knihovnu. Na státní svátek 28. října bude navíc vstupné do zámku zcela zdarma. Mnozí z vás si oblíbili procházky v zámeckém parku. Ten v těchto dnech oblékl svůj pestrobarevný kabát a přímo láká k procházkám. Příroda je k nám též velmi štědrá, snaží se nás ještě podarovat různými poklady. Od bedel a šípků až po jedlé kaštany. Kdo by na zámek Kačina nestihl přijít, zastihne jej otevřený až do konce prosince.
 

Muzeum lesnictví, myslivosti a rybářství na Hluboké spojte s výlovem Munického rybníka

rybáři HlubokáLovecký zámek Ohrada byste našli v jihočeské Hluboké nad Vltavou. Muzeum je otevřené každý den až do konce října, navštívit je tedy můžete i v pondělí 28. října, a to zcela zdarma. Otevřeno je od 10 do 16:00 hodin. Rozhodně si nenechte ujít ani jednou za dva roky pořádaný výlov Munického rybníka, který letos probíhá od 26. do 29. října. Velké rybářské slavnosti se budou u rybníku konat ale jen v pondělí 28. 10. 2024. Těšit se můžete nejenom na rybáře při práci, ale také na trh, kde se budou prodávat pokrmy z ryb i čerstvé ryby.

Zámek Ohrada připravil na sobotu 26. října oblíbený Rybářský den. V časech od 10:00 a od 14:00 hodin se těšte na komentované prohlídky spolu s kurátorem podsbírky Rybářství, samotnou expozici Rybářství pak můžete zhlédnout kdykoliv volně. Kurátoři podsbírky rybářství obohatí program příležitostnou výstavou zajímavých rybářských exponátů z muzejních sbírek. S rybářem a kurátorem podsbírky rybářství Alešem Škrabánkem si můžete popovídat o výlovech rybníků. Zajímavostí budou ukázky nepůvodních a invazivních druhů ryb. Těšte se i na rybářský kvíz a vyzkoušet si budete moci své rybářské dovednosti i prakticky. Už jste někdy házeli vrhací síť nebo se strefovali rybářskou kapkou na cíl?
 

Ostravské Muzeum potravin a zemědělských strojů

nzm ostravaV září 2020 se v Ostravských Dolních Vítkovicích otevřela nová pobočka Národního zemědělského muzeaMuzeum potravin a zemědělských strojů Ostrava. NZM v ostravské pobočce vystavuje část své jedinečné sbírky historické zemědělské techniky, k vidění je i interaktivní expozice věnovaná českým moravským a slezským potravinám. Otevřeno je zde denně od 10:00 do 18:00 hodin a v pondělí 28. 10. budete mít vstup zdarma. Právě nyní v muzeu probíhá nová výstava s názvem Na pole – na motokole: Na výstavě můžete zavzpomínat na maloobjemové motocykly a mopedy československé výroby z let 1950-1989 coby dopravních prostředků pro přepravu zaměstnanců JZD a státních statků do práce. Připomenout si můžete i dvě desítky Jednotných zemědělských družstev, které v minulosti vznikly na území ostravské aglomerace.
 

Národní zemědělské muzeum v Praze má v pondělí zavřeno

jede traktorHlavní budova muzea na pražské Letné je otevřen celoročně denně mimo pondělí od 9:00 do 17:00 hodin. Proto zde bude i na státní svátek 28. 10. 2024, který letos vyšel na pondělí, zavřeno. Zájemci o prohlídku tak musí dorazit v jiný den a do expozic zaplatí běžné vstupné. Kromě moderních expozic zde najdete i unikátní střešní terasu, nabízející jeden z nejkrásnějších pohledů na hlavní město. Stálé výstavy se věnují rybářství, je zde Laboratoř ticha, Živá zahrada (na vyhlídkové střeše), Myslivost, Jede traktor, Voda v krajině, Gastrostudio, Objevovna, Selský dvorek a další. Mezi nejvíce oblíbené expozice se řadí sbírka zemědělské techniky Jede traktor, která je interaktivní a její součástí je i pracovní list pro návštěvníky, herní konzole, vzdělávací a výukové programy, stáj traktorů pro nejmenší návštěvníky. Některé z předmětů si návštěvníci mohou vyzkoušet a osahat. Celá expozice je koncipována jako příběh, který provede návštěvníka historií mechanizace náročné práce zemědělců. Národní zemědělské muzeum letos vyzývá návštěvníky k návštěvě svých mimopražských poboček!
Národní zemědělské muzeum Valtice – Muzeum vinařství, zahradnictví a krajiny Kultura

Národní zemědělské muzeum Valtice – Muzeum vinařství, zahradnictví a krajiny

Muzeum zve na interaktivní expozice Krajina Lednicko-valtického areálu, Národní expozice vinařství a Tajemný život v půdě. V letech 2017–19 prošlo rozsáhlou proměnou. Významnou je sbírka historických lisů. Na nádvoří muzea je venkovní posezení a pavilon se sezonními výstavami.

Areál zámku a muzea Kačina Památky

Areál zámku a muzea Kačina

Národní zemědělské muzeum Kačina sídlí ve výjimečně krásných prostorách zámku, který nechal postavit hrabě Jan Rudolf Chotek v letech 1806–1824. Na téměř 3000 m2 vás čeká několik prohlídkových okruhů, které představují historii zámku i českého venkova. K areálu patří i rozsáhlý volně přístupný park.

Národní zemědělské muzeum Čáslav – Muzeum zemědělské techniky Památky

Národní zemědělské muzeum Čáslav – Muzeum zemědělské techniky

Muzeum vystavuje unikátní sbírku historických traktorů, parních oraček a dalších zemědělských strojů tuzemské a zahraniční výroby. Kromě expozice Dřinu strojům? Dřinu strojům! můžete navštívit i zpřístupněné depozitáře stabilních motorů a klasických mlátiček.

Národní zemědělské muzeum Ostrava – Muzeum potravin a zemědělských strojů Kultura

Národní zemědělské muzeum Ostrava – Muzeum potravin a zemědělských strojů

Národní zemědělské muzeum v ostravské pobočce vystavuje část své jedinečné sbírky historické zemědělské techniky, k vidění je i interaktivní expozice věnovaná českým moravským a slezským potravinám.

Zámek Ohrada – Muzeum lesnictví, myslivosti a rybářství v Hluboké nad Vltavou Zážitky

Zámek Ohrada – Muzeum lesnictví, myslivosti a rybářství v Hluboké nad Vltavou

Na loveckém zámku Ohrada u Hluboké nad Vltavou najdete muzeum lesnictví, myslivosti a rybářství Národního zemědělského muzea. Muzeum na Ohradě je jedním z nejstarších lesnicko-loveckých muzeí v Evropě.

Další aktuality

Kdy a proč slavíme svátek sv. Lucie? Oslavíte jej tím, že necháte domácí práce na jindy!

13. prosince se slaví svátek svaté Lucie, patronky advokátů, spisovatelů, vrátných, přadlen, švadlen, krejčích, kočích a dalších řemesel, ale i kajících se prostitutek. Její přímluva vás ochrání před bolestmi v krku, infekcí a očními chorobami. Patronka ochraňuje též děti a nevidomé. Den této světice, která si dle pověsti sama vytrhla oči, a nakonec jí bylo probodnuto hrdlo, bývá spojen se zvláštními obchůzkami tajemných postav „Lucek“, které mají za úkol kontrolovat činnost hospodyněk v domácnosti a jejich prohřešky zlomyslně trestat.
13. prosinec 2024 9:53
Kultura

Nahlédněte do světa designu a umění: tipy na zajímavá designová muzea a galerie

Počítáte se mezi milovníky designu a dobré architektury? V Česku v poslední době vyrostla řada úžasných míst, která vás okouzlí zvenčí i zevnitř. Obdivujte dokonalé tvary, fascinující užité umění, interiéry vyladěné do posledního detailu a odhalte příběhy, které nově vznikající designová muzea a galerie skrývají. Objevte s Kudy z nudy působivý svět designu!
11. prosinec 2024 17:01
Kultura

Hej mistře, vstaň bystře: Rybova Česká mše vánoční rozezní kostely po celé zemi

Tradiční i ojedinělé pojetí České mše vánoční, jejíž poslech je součástí vánočních svátků. Zavítejte do kostelů po celé zemi, kde si pro vás připravili jedinečné vánoční koncerty, a nechte se vnést do příběhu o narození Krista. Portál Kudy z nudy vás zve na místa, kde zazní Rybova Česká mše vánoční v podání různých sborů a orchestrů.
9. prosinec 2024 10:24
Kultura

Kalendář 2025: klasika, hudební slavnosti a festivaly staré hudby od jara do podzimu

Máte rádi klasickou hudbu? Nejste sami, hudební tradice jsou naším rodinným stříbrem. Pro milovníky klasiky přinášíme několik výjimečných hudebních událostí, festivalů a slavností. Kam byste se měli během sezóny vypravit a nechat se unášet překrásnými tóny starých mistrů? To vám napoví Kudy z nudy.
9. prosinec 2024 10:18
Kultura

Kalendář 2025: ostatky, fašanky a místa, kam se vydat na tradiční masopust

Svátek, při kterém se lidé za dávných časů naposled poveselili a pořádně najedli před nadcházejícím obdobím půstu, se s oblibou slaví dodnes. Kdy se vlastně slaví masopust, kterému se na Moravě říká fašank, fašinek a v Čechách například také voračky, končiny nebo ostatky? Zhruba měsíc až dva: Období začíná po svátku Tří králů, tedy 7. ledna. Ovšem stanovení termínu závěrečného dne, masopustního úterý před Popeleční středou, je dáno matematickým výpočtem, jehož základem je stanovení termínu Velikonoc. Užijte si svátky plné nevázaného veselí, masek medvědů a kobyl, trošky slivovice a spousty koblih. Vydejte za poznáváním národních tradic na masopustní reje!
8. prosinec 2024 10:51
Kultura

Tipy na návštěvu zajímavých muzeí s nádechem Vánoc

Láká vás historie a atmosféra Vánoc? Vánoce se v českých zemích vždy nesly ve znamení hojnosti a štědrosti. V České republice najdete stovky zajímavých muzeí, které skrze stálé expozice i tematické výstavy představují historii i současnost nejrůznějších regionů, osobností i jednotlivých tradic. Prožijte jedinečnou adventní atmosféru v našich muzeích a připomeňte si nejrůznější vánoční obyčeje a zvyky. Zazpívejte si koledy, poznejte staré vánoční obřady nebo si vyrobte originální vánoční dárky v muzejních dílnách. V době adventu vás na řadě míst okouzlí vůně pečiva, lidové popěvky, tradiční výzdoba i um tvůrců lidových řemesel. Z nepřeberné nabídky vybrala redakce portálu Kudy z nudy řadu zajímavých tipů na návštěvu míst, kde se rozhodně nudy a nedostatku vánoční inspirace bát nemusíte!
8. prosinec 2024 10:29
Kultura

Kam letos o Vánocích na výstavy betlémů s dětmi?

Chcete se příjemně naladit na vánoční atmosféru a mezi svátky vydat za kulturou? Zveme vás na vánoční výstavy tradičních betlémů! Betlémy původně pomáhaly šířit srozumitelnou formou základy křesťanské víry mezi široké vrstvy obyvatelstva. Na českém území byl první betlém postaven v roce 1562 v jezuitském kostele sv. Klimenta v Praze. Reformy Marie Terezie a Josefa II. roku 1786 vedly k zákazu stavění betlémů v kostelech v celé říši. Oblíbený zvyk se tak přenesl do domácího prostředí. K základním figurkám (Ježíškovi v jeslích, Marii, Josefovi, volu, pastýřům se stády a třem mudrcům) si lidé přidávali i další postavy lidí a zvířat ze svého nejbližšího okolí. Materiály, z něhož se betlémy stavěly byly velmi rozmanité. Vznikaly vyřezávané betlémy ze dřeva, papíru, skla a dalších hmot. Nejsilnější tradici mělo řezbářství v Orlických horách a Krkonoších. K největšímu rozkvětu betlémářství došlo v průběhu 19. století a na počátku 20. století.
6. prosinec 2024 19:10
Kultura

Významné dny naší historie: co se stalo v lednu?

Založení Břevnovského kláštera, začátek stavby první dálnice, upálení Jana Palacha, první koncert České filharmonie i první vysílání Večerníčku: to je pouhý výběr ze zajímavých výročí, která nás čekají v lednu. Pojďte si je připomenout s Kudy z nudy!
4. prosinec 2024 8:28
Kultura