ÚvodAktualityPamátky na Vysočině zvou na prohlídku i v zimě
Památky

Památky na Vysočině zvou na prohlídku i v zimě

Řada památek se na zimní sezónu ukládá k dlouhému spánku a až do jara zavírá své brány. Je ale i spousta těch, které jsou otevřeny celoročně a pro návštěvníky si v tomto období připravily celou řadu akcí. Naplánujte si výlet na Vysočinu, kde na vás čekají hrady, zámky a další kulturní památky, které nezavírají ani v zimě. Projít se můžete i krásnou a rozmanitou přírodou tohoto kraje.
Žďár nad SázavouCeloročně je na Vysočině otevřený například Zámek Žďár nad Sázavou, součástí zámku je Muzeum nové generace, které je držitelem ceny za nejkreativnější muzeum ve střední Evropě. Dlouhé texty byste zde hledali marně. Expozice využívá kontrastu světla a stínů, animací, optických klamů, projekcí a dalších moderních nástrojů, jako jsou multidotykové tabule nebo interaktivní modely. Za návštěvu bezpochyby stojí také památka UNESCO, Poutní kostel sv. Jana Nepomuckého, který je od zámku na dohled. V zimním období od 1.listopadu 2023 do 31. března 2024 je pro návštěvníky ve vybraných termínech připravena komentovaná prohlídka interiéru kostela, který nedávno prošel rozsáhlou rekonstrukcí.

Dalším odemčeným zámkem je Zámek Světlá nad Sázavou. V zámeckých expozicích si prohlédnete unikátní sbírky skla, dobový koloniál, ale i výstavu věnovanou Vánocům a korunovačním klenotům. Celý zámecký areál se tradičně zdobí do vánoční atmosféry umístěním světelných výjevů.

zámek TelčZámek můžete mimo sezónu navštívit také v Třebíči, kde sídlí Muzeum Vysočiny Třebíč. Kromě stálých expozic jako Svět neživé přírody nebo Valdštejnové na Třebíči si mohou návštěvníci v muzeu od začátku prosince do konce ledna prohlédnout Vánoční výstavu betlémů, kde jsou zastoupeny nejen italské betlémy, ale také třebíčské betlemářství. Ve vybrané dny je zpřístupněna také Bazilika sv. Prokopa. Obě památky mají punc UNESCO, stejně jako nedaleká Telč.

V Zámku Telč můžete obdivovat zámecké nádvoří a krásnou zahradu a vydat se na prohlídku do zámeckého muzea a depozitáře. Navštívit můžete také Zámek Kamenice nad Lipou či Zámek Pacov, kde se nachází Městské muzeum Antonína Sovy.
 

Na zříceniny, do kláštera i za tajemstvím skla

zubštejn zříceninaHrady mají sice v těchto měsících zavřeno, pořád ale můžete vyrazit za zříceninami, které vítají turisty celoročně. Navíc jich najdete na Vysočině opravdu požehnaně. Vydejte se například na zříceniny hradů Zubštejn, Mitrov, Dalečín nebo Pyšolec. V tomto sychravém období mají své kouzlo a při jejich objevování si užijete i krásnou procházku panenskou přírodou Vysočiny.

Dveře v těchto týdnech nezavírají ani v areálu Kláštera Želiv. K dispozici jsou prohlídky kláštera i expozic v Trčkově hradě. Možné je objednat se na prohlídku a exkurzi v klášterním pivovaru nebo zavítat na některou z kulturních akcí. Současně můžete navštívit také Chrám sv. Markéty v Jaroměřicích nad Rokytnou. Jen se na prohlídku nezapomeňte objednat předem.
 
sklepmistrovský důmDo nové expozice láká také Skelmistrovský dům v osadě České Milovy (u Křižánkek), kde vás jednou z nejvýznamnějších sbírek českého skla vás provede umělá inteligence. Přijďte si prohlédnout jedinečnou výstavu s více než tisícovkou exponátů a seznamte se s lokalitou, která svého času hrála významnou roli ve světovém obchodu se sklem. Nezapomeňte si také projít naučnou stezku, jež vás provede okolní kouzelnou krajinou.

O přírodě Žďárských vrchů se dozvíte víc v Domu přírody, který se nachází v malebné vesničce Krátká. Ta je skvělým cílem zimních vycházek či projížděk na lyžích. Expozice Domu přírody se věnuje vývoji místní krajiny a přírody v průběhu věků, v čase před příchodem člověka i vhledu do budoucnosti. Přístupná je každou sobotu.
Zámek Telč – klenot moravské renesance Památky

Zámek Telč – klenot moravské renesance

Navštivte renesanční zámek v Telči, kde se natáčela celá řada pohádek. Nejznámější je bezesporu Pyšná princezna. Telčský zámek patří mezi klenoty moravské renesanční architektury. V létě 2023 skončila jeho rozsáhlá rekonstrukce a je otevřený celoročně.

Zimní prohlídky na Zelené hoře

1. 11.31. 3.
Zimní prohlídky na Zelené hoře

V zimním období je pro návštěvníky Zelené Hory připravena komentovaná 25minutová prohlídka interiéru kostela. Provádí se vždy v úterý a ve čtvrtek v 10:00, 12:00, 14:00 hodin. V průběhu vánočních svátků a vlivem provozních důvodů se však otevírací doba může lišit.

Chrám sv. Markéty v Jaroměřicích nad Rokytnou Památky

Chrám sv. Markéty v Jaroměřicích nad Rokytnou

Nedílnou součástí zámeckého souboru v Jaroměřicích nad Rokytnou je děkanský chrám sv. Markéty. Za autora přestavby kostela stejně jako zámku je považován Jakub Prandtauer a snad se konzultačně podílel na podobě chrámové stavby i vídeňský architekt Johann Lucas von Hildebrandt.

Klášterní komplex v Želivě – klášter premonstrátů s pohnutou minulostí Památky

Klášterní komplex v Želivě – klášter premonstrátů s pohnutou minulostí

Klášter Želiv byl založen už ve 12. století knížetem Soběslavem. V padesátých letech zde byl internační tábor pro kněze a řeholníky. Želiv však není jen klášter, ale je to celý komplex staveb – klášter s kostelem Narození Panny Marie, konvent, opatství, Trčkův hrad či renesanční dům s palírnou.

Vánoční výstava betlémů v Třebíči

29. 11.5. 1.
Vánoční výstava betlémů v Třebíči

Muzeum Vysočiny Třebíč připravilo v zámecké konírně tradiční vánoční výstavu betlémů. Nabídne návštěvníkům pohled do současné betlemářské tvorby.

Zámek Světlá nad Sázavou Kultura

Zámek Světlá nad Sázavou

Historicky velmi ceněný zámecký komplex má v současné době velkou šíři využití. Návštěvníci tu najdou nejen zajímavé prohlídkové okruhy a expozice, ale také krásné a důstojné prostředí pro svoji svatbu nebo zámecké apartmány určené k ubytování hostů.

CHKO Žďárské vrchy – zelené srdce Česka Příroda

CHKO Žďárské vrchy – zelené srdce Česka

Žďárské vrchy a stejnojmenná Chráněná krajinná oblast se dá bez nadsázky považovat za jednu z posledních nedotčených oáz klidné a čisté přírody v srdci Česka. Jako pramenná oblast několika českých a moravských řek a rybničných soustav bylo území vyhlášeno za chráněnou oblast přirozené akumulace vod.

Zřícenina hradu Mitrov Památky

Zřícenina hradu Mitrov

Nad říčkou Loučkou nedaleko vsi Strážek můžete objevit zříceniny hradu Mitrova.

Muzeum Vysočiny Třebíč – expozice na třebíčském zámku Památky

Muzeum Vysočiny Třebíč – expozice na třebíčském zámku

Původně benediktinský klášter později přestavěn na renesanční zámek stojí v severozápadní části Třebíče, nad levým břehem řeky Jihlavy. Třebíčský zámek s bazilikou tvoří dobře viditelnou dominantu města. Roku 2018 byl zámek Třebíč dopsán na seznam UNESCO jako součást komplexu třebíčských památek.

Zřícenina hradu Dalečín Památky

Zřícenina hradu Dalečín

Na ostohu nad řekou Svratkou se do dnešních dní zachovala snadno přístupná žřícenina hradu ze 14. století.

Skelmistrovský dům v Křižánkách – Galerie na Milovské huti U Křižánek Památky

Skelmistrovský dům v Křižánkách – Galerie na Milovské huti U Křižánek

Zrekonstruovaný starý skelmistrovský dům, kde můžete navštívit muzeum milovského skla a projít si naučnou stezku. Milovská huť byla založená v roce 1835. V expozici Galerie na Milovské huti uvidíte přes 1300 exponátů z období 17., 18., 19. století.

Dům přírody Žďárských vrchů Zážitky

Dům přírody Žďárských vrchů

Dům přírody sídlí v obci Krátká, v historickém statku č. p. 2, z druhé poloviny 19. století. Název obce nemůže být výstižnější a možná i díky své velikosti si svůj původní ráz zachovala natolik, že byla vyhlášena Vesnickou památkovou rezervací.

Zámek Kamenice nad Lipou Památky

Zámek Kamenice nad Lipou

Zámek vznikl přestavbou původního hradu ze 13. století. Do současné podoby byl přestavěn v 19. století. Najdete tu dvě nové expozice hraček, Hledej hračku a Pod parou – výstava modelů parních strojů a angličáků Matchbox, a velkou hernu pro děti. Rodiče zaujme expozice nábytku 19. a 20. století.

Muzeum nové generace Žďár nad Sázavou Kultura

Muzeum nové generace Žďár nad Sázavou

Muzeum nové generace nabízí unikátní spojení nejmodernější audio a videotechniky s klíčovými momenty historie bývalého cisterciáckého kláštera a zámku Žďár nad Sázavou. S virtuálními průvodci prožijete příběhy osobností, které významně ovlivnili tento unikátní areál.

Zámek Třebíč Památky

Zámek Třebíč

Dnešní zámek v Třebíči, který původně býval benediktinský klášter, stojí v severozápadní části Třebíče, nad levým břehem řeky Jihlavy. Roku 2018 byl zámek Třebíč dopsán na seznam UNESCO jako součást komplexu třebíčských památek.

Zelená hora – poutní kostel sv. Jana Nepomuckého u Žďáru nad Sázavou Památky

Zelená hora – poutní kostel sv. Jana Nepomuckého u Žďáru nad Sázavou

Kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře ve Žďáru nad Sázavou je národní kulturní památka zapsaná na Seznamu světového dědictví UNESCO. Byl postaven na začátku 20. let 18. století a je nepochybně nejosobitějším dílem J. B. Santiniho Aichla.

Zřícenina Pyšolec Památky

Zřícenina Pyšolec

Další z řady hradů v údolí Svratky, který stojí pouhé 3 kilometry od známějšího Zubštejna.

Zámek Žďár nad Sázavou Kultura

Zámek Žďár nad Sázavou

Nechte se provést příběhem areálu bývalého cisterciáckého kláštera ze 13. století a dnešního zámku rodiny Kinských. Hledáte místo, které propojuje živou historii s živou přírodou a moderními prvky? Chcete podniknout výlet na jeden nebo více dní, který si užije úplně celá rodina?

Městské muzeum Antonína Sovy v Pacově Zážitky

Městské muzeum Antonína Sovy v Pacově

Městské muzeum v Pacově bylo založeno 1908 prof. Ferdinandem Pakostou. Muzeum představuje stálou expozici Život a dílo Antonína Sovy a historickou expozici města Pacova. Od října 2018 do dubna roku 2019 probíhá přestavba.

Zřícenina hradu Zubštejn Památky

Zřícenina hradu Zubštejn

Zřícenina hradu se nachází na vrcholu protáhlého kopce asi 10 kilometrů severně od hradu Pernštejna a tvoří dominantu krajiny v okolí Pivonic. Zubštejn nebyl příliš rozlehlý, protože jeho rozměry určovalo temeno kopce, na němž byl postaven. Na severní straně byl chráněn širokým a hlubokým příkopem.

Další aktuality

Rodinné klany: Lipští, komedianti, herci a režiséři z Vysočiny

Šest medvědů s cibulkou, Ať žijí duchové nebo Jáchyme, hoď ho do stroje: to je jen malá část filmů, na nichž spolupracovali bratři Lubomír a Oldřich Lipští. Narodili se v Pelhřimově, kde je připomíná malé muzeum, Síň Lipských. Po kom bratři zdědili své nadání a komediální talent? S Kudy z nudy se vydejte pátrat po historii rodinného klanu Lipských.
21. listopad 2024 8:40
Zážitky, Kraj Vysočina

Návštěvu v Zoo Jihlava si užijete v zimě i za tmy

Zoo Jihlava je otevřená každý den po celý rok, tedy i v zimě. Počátkem října pouze začaly platit zimní změny v otvírací době a vstupu do zoo. Nejvýraznější z nich je ta, že od začátku listopadu do konce února je otevřen pouze hlavní vstup do zoo! To znamená, že spodní pokladna – od města, nebo lesoparku Heulos, se na zimu uzavírá. Hlavní pokladna je otevřena v období od listopadu do března včetně, od 9:00 do 16:00 hodin. I po zavření hlavní pokladny v 16:00 hodin ale mohou návštěvníci v areálu zoo setrvat minimálně další dvě hodiny.
14. listopad 2024 8:00
Příroda, Kraj Vysočina

Jarní prázdniny 2025 – Kraj Vysočina

Kam na jarní prázdniny, když chcete udělat něco pro svou fyzičku? Týdenní volno je jako dělané pro zimní rodinnou dovolenou na Vysočině. Vyrazit na týden na čerstvý vzduch bude pro vás i vaše děti příjemná změna. Portál Kudy z nudy však přináší i tipy, co dělat, když počasí nebude přát, či když budete chtít relaxovat.
10. listopad 2024 17:00
Zážitky, Kraj Vysočina

Mezinárodní festival dokumentárních filmů láká do Jihlavy

Přijeďte v termínu 25. října až 3. listopadu 2024 na největší festival autorského dokumentárního filmu ve střední a východní Evropě "Ji.hlava". A co letos festival nabídne? Osmadvacátý ročník festivalu Ji.hlava má připraveno více než 300 filmů. Mimo jiné objevnou retrospektivu švýcarské filmařky Anne­Marie Miéville a přehlídku oceňovaného tchajwanského režiséra Tsai Ming-lianga. Chybět nebude nový film Filipa Remundy o nacionalistovi ze Sibiře anebo portrét fotografky Marie Tomanové. Festivalu se zúčastní režisérka Kirsten Johnson, která pro Ji.hlavu natočila letošní festivalovou znělku, a dále režiséři Roberto Minervini, Albert Serra a Andrei Ujică. Diskusní platforma Inspirační fórum se bude věnovat tématům lesa, války, imunity, technologií a volného času.
24. říjen 2024 10:00
Zážitky, Kraj Vysočina

Česko mezi řádky: Broučci, Jimramov a Jan Karafiát

Broučci Jana Karafiáta, pohádkový příběh o rodině svatojánských broučků, patří do zlatého fondu české dětské literatury. A nezůstalo jen u literárního zpracování: řada čtenářů zná kromě knihy také dvanáctidílný animovaný loutkový seriál, který Česká televize vysílá jako Večerníček. Na Kudy z nudy vám ukážeme další místa, kde se s Broučky setkáte, třeba Jimramov na Vysočině nebo Velkou Lhotu na Valašsku.
8. říjen 2024 15:35
Zážitky, Kraj Vysočina

Jak poznat Jihlavu za jeden den

Rozsáhlé podzemí se záhadnou světélkující chodbou, zoologická zahrada, historické centrum, měšťanské domy, atrakce pro děti a přívětivé okolí: to je Jihlava, krajské město kraje Vysočina. Stačí se jednoduše zastavit po cestě, sjet z dálnice D1 a společně s Kudy z nudy si vybrat dle svého gusta zajímavá místa, která se dají poznat za jediný den.
29. září 2024 13:42
Památky, Kraj Vysočina

V Bystřici nad Pernštejnem se budou konat Slavnosti brambor

V Bystřici nad Pernštejnem se o víkendu 21. a 22. září uskuteční již tradiční podzimní akce Slavnosti brambor a dalších podzimních plodin. V sobotu i neděli se mohou návštěvníci těšit na bramborové speciality, oživené expozice, přehlídku plemen koní anebo divadelní prohlídky a aktivity pro děti.
18. září 2024 10:00
Životní styl, Kraj Vysočina

Pestré září prožijete na zámku v Náměšti nad Oslavou

Na Státním zámku v Náměšti nad Oslavou kulturní život s blížícím se podzimem ještě zdaleka nekončí. Na měsíc září je připraveno několik kulturních akcí i speciálních prohlídek, z nichž si jistě vyberete.
11. září 2024 13:00
Památky, Kraj Vysočina