ÚvodAktualityPět přejmenovaných měst: znáte Muncifaj, Frývaldov, Baťov nebo Falknov?
Životní styl

Pět přejmenovaných měst: znáte Muncifaj, Frývaldov, Baťov nebo Falknov?

  • 15. ledna 2020
Lavina změn v názvech ulic a náměstí se spustila začátkem 90. let po sametové revoluci, kdy se řada míst vrátila k původním názvům. Asi největší změna čekala obyvatele Zlína, jejichž město bylo v roce 1949 přejmenováno na Gottwaldov a právě před třiceti lety se konečně mohlo vrátit k původnímu názvu.
Ačkoli Zlín byl z přejmenovávaných lokalit největší, rozhodně nebyl jediný. Některá města ale byla s novými jmény spokojená a měnit je už nechtěla. Jinde by naopak měnili rádi a hned: třeba Mosty u Jablunkova by se chtěly vrátit k historickému, původnímu pojmenování Mosty, které se objevovalo už v prvních písemných zmínkách v druhé polovině 16. století. Název se změnil v roce 1952, aby se obec odlišila od Mostů u Českého Těšína. Ty už se ale staly součástí města, a tak jediné Mosty v republice žádné upřesnění polohy nepotřebují. A co na to místní? Změnu glosují slovy „Dycky Mosty“, mírně pozměněnou hláškou z oblíbeného seriálu Most, a chystají se hlasovat v referendu.
 

Dycky Zlín

Prezident Klement Gottwald dostal v roce 1948 k narozeninám hodně zvláštní dárek: na jeho počest byl Zlín přejmenován na Gottwaldov. Úmysly režimu byly zřejmé: nastolit nové pořádky a vymazat vzpomínky na úspěšného výrobce obuvi Baťu. Což se tak docela nepodařilo: v občankách a řidičácích sice lidé měli zapsaný Gottwaldov, ale vždy o svém městě mluvili jako o Zlíně.

Právě před třiceti lety v lednu 1990 se městu znovu vrátil název Zlín. Snaha o návrat ke starému jménu byla jedním z hlavních motivů sametové revoluce a šlo o jednu z prvních změn, která Zlín čekala. Čestné občanství prezidenta Gottwalda vydrželo déle, to Zlínští zrušili až v roce 2010.
 

Bahňák, Baťov a Otrokovice

Kousek od Zlína vyrostla ve třicátých letech pobočka obuvnické firmy společně s letištěm a vilovou čtvrtí pro zaměstnance. Její obyvatelé měli k dispozici náměstí s parkem, pobočku Baťova obchodního domu, koupaliště s tanečním parketem i Společenský dům s hotelem, restaurací a kinem. Protože čtvrť vyrostla v bažinaté oblasti zvané Bahňák, hledalo se pro ni důstojnější jméno – a to znělo Baťov. Na památku leteckého neštěstí v červenci 1932, při němž zahynul šéf koncernu Tomáš Baťa, se tak přejmenovalo celé město, ale už v roce 1946 se vrátilo k původnímu jménu Otrokovice. Název Baťov ale z map nezmizel, zahradní čtvrť dodnes nese označení Bahňák – Baťov.
 

Z Frývaldova se stal Jeseník

Město sevřené mezi horami se známými Priessnitzovými lázněmi se jmenuje Jeseník teprve od roku 1947. Předtím byl znám jako Vriwald, Frei vom Walde či Freiwaldau, tedy místo zbavené lesa, česky Frývaldov. Po Mnichovské dohodě bylo město i s okolím připojeno k Německu a čeští obyvatelé je museli opustit, na Němce pak čekal odsun po druhé světové válce. Tečku za bouřlivými roky změn udělal rok 1947 změnou německy znějícího Frývaldova na český Jeseník.
 

Falknov a sokoli

Legenda vypráví, že město Sokolov založil rytíř Sebastian, který choval lovecké sokoly; tento pták je také v městském znaku a dávnou legendu připomíná i kašna s postavou sokolníka na Starém náměstí.  Až do roku 1948 se Sokolov jmenoval Falknov nad Ohří podle německého Falkenau; Falk znamená německy sokol. Slavnostní událost tehdy propojila západočeský Sokolov se vzdálenou ukrajinskou obcí: za účasti generála Ludvíka Svobody se ve městě slavilo páté výročí bitvy u Sokolova, kde došlo k prvnímu bojovému vystoupení 1. československého samostatného praporu. Památník bitvy u Sokolova v Sokolově je ale mladší, byl odhalen až v roce 1951.
 

Muncifaj, město s pohádkovým jménem

Občas se název zkrátka neujme: nepovedlo se to u hradu Radyně, nazvaného na počest krále a císaře Karla IV. Karlskrone, Karlova koruna, a nepovedlo se tu ani středočeskému Smečnu. Název Muncifaj, odvozený z latinského výrazu Mons fagi, Buková hora, mu dal na žádost Hynka Bořity z Martinic v roce 1510 král Vladislav Jagellonský a zároveň ves povýšil na město. Ačkoliv se název oficiálně užíval až do 19. století, nevžil se a podívat se na zámek, do vojenského skanzenu nebo na Anenskou pouť dál jezdíme do Smečna.
 

Polistopadová jména

  • Město Gottwaldov měnilo jméno už v roce 1990, v témže roce se z brněnské Gottwaldovy ulice stal znovu starý Cejl, zato Gottwaldovo / Mariánské údolí v Líšni si na změnu názvu počkalo až do roku 1999. V Praze byl Gottwaldův most přejmenován na Nuselský.
  • Po listopadu 1989 z českých měst zmizely hlavně názvy Leninova, Marxova, Engelsova, Vítězného února nebo Klementa Gottwalda. Jména jako Moskevská, Rudé armády, Koněvova a další najdete dodnes.
  • Kdo dnes touží po změnách názvů stanic pražského metra (například s poukazem, že Dejvická ulice je jinde než výstupy ze stejnojmenné stanice, Hradčanská neleží v katastrálním území Hradčan a centrum Malé Strany je od Malostranské pořádně daleko), měl by si prohlédnout mapu metra z osmdesátých let. Orientovat se v ní nebylo jednoduché a není divu, že stanice s ideologickými názvy jako Leninova, Moskevská, Dukelská, Fučíkova, Gottwaldova, Mládežnická, Budovatelů, Družby nebo Kosmonautů se přejmenovaly podle příslušných místních částí Prahy už v únoru 1990.
Baťovy domky ve Zlíně Památky

Baťovy domky ve Zlíně

Domky se zahrádkou a typickou cihlovou fasádou byly domovem dělníků pracujících v Baťových závodech. Baťa chtěl, aby se jeho zaměstnanci nevyčerpávali dojížděním do práce, a zajistil jim ubytování co nejblíže továrny.

Baťův kanál – dovolená na obytných motorových lodích a hausbótech Letní sporty

Baťův kanál – dovolená na obytných motorových lodích a hausbótech

Pobyt blízko vody nebo přímo na vodě má své nenapodobitelné kouzlo. Pokud chcete strávit dovolenou, víkend nebo třeba jen několik hodin na lodi, nemusíte hned vyrážet do Holandska nebo Francie. Podobnou příležitost už totiž máte i u nás, a to na moravském Baťově kanálu, zvaném Baťák.

Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně Kultura

Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně

Muzeum ve stálé zlínské expozici "Princip Baťa: dnes fantazie, zítra skutečnost" představuje tři velká témata svázaná se Zlínem, a zároveň se světovým přesahem: firmu Baťa, zlínský film a cestovatele Hanzelku a Zikmunda.

České značky: na výlet v botaskách aneb botách značky Botas

České značky: na výlet v botaskách aneb botách značky Botas

Botasky, sportovní obuv s ozdobným proužkem na boku, jsou tak slavné, že tak říkáme pevným šněrovacím botám od řady jiných firem. A hlavně botasky, původně určené profesionálním sportovcům, jsou oblíbené i pro volný čas a nosíme je běžně na procházky a výlety.

Technická památka Výklopník na Baťově kanále Památky

Technická památka Výklopník na Baťově kanále

Technická památka Výklopník Sudoměřice-Baťův kanál byla postavena v roce 1939. Dnes je jednou z poučných zajímavostí na trase Baťova kanálu, kterou obdivují návštěvníci pěších výletů, cyklisté a především vyznavači vodní turistiky z paluby motorových lodí či jiných plavidel.

Baťova vila ve Zlíně Zážitky

Baťova vila ve Zlíně

Vila Tomáše Bati se začala stavět v roce 1909 a dokončena byla v roce 1911. Nechal si jej postavit geniálni podnikatel Tomáš Baťa, zakladatel Baťových obuvnických závodů. Chtěl pro sebe a svou rodinu vybudovat příjemné sídlo, kde by mohl odpočívat a stále vidět svou továrnu.

Baťovské Otrokovice – čtvrt Baťov Památky

Baťovské Otrokovice – čtvrt Baťov

Světově unikátní je historie Baťova, červeného města postaveného, jako středověká variace, na zelené louce. Na podmáčeném pozemku vzniklo nejprve letiště, poté továrna a k tomu všemu přibylo "město".

Falknov, Staromák a Valmez: Jak se v Česku měnila jména měst, ulic i náměstí

Falknov, Staromák a Valmez: Jak se v Česku měnila jména měst, ulic i náměstí

Města, ulice i náměstí v Česku měnila jména podle dějin, režimů i nálady doby – a Češi si navíc spoustu názvů přetvořili po svém. Tak vznikl z Valašského Meziříčí Valmez, Mírák z náměstí Míru nebo Štatl z Brna. Vydejte se s Kudy z nudy do míst, která mají víc jmen než tajní agenti, a kde přezdívky a lidová tvořivost přežily i nejdivočejší změny dějin.

Tomáš Baťa a firma Baťa – světové obuvnické impérium ze Zlína

Tomáš Baťa a firma Baťa – světové obuvnické impérium ze Zlína

Tomáš Baťa (3. dubna 1876, Zlín – 12. července 1932, Otrokovice) byl zakladatel světového obuvnického impéria a jeden z nevětších podnikatelů své doby. Král obuvi a starosta Zlína (1923–1932) se stal průkopníkem v oblasti moderních technologií a organizace výroby, ale také reklamy, marketingu a péče o zaměstnance.

Další aktuality

Pekařská sobota přinese do Rožnova pod Radhoštěm soutěž o nejlepší chleba a rohlík

Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm zaplní v sobotu 19. července 2025 pekaři. Pekařská sobota naplní Dřevěné městečko vůní čerstvého chleba a přivítá pekařské firmy, které představí svůj sortiment – nabídnou nejen „běžné“ pečivo, tedy chléb a rohlíky, ale také sladké pečivo, koláče a cukroví. Pekaři se také zapojí do tradičních soutěží o nejlepší chleba a nejlepší rohlík. Zpestřením budou netradiční pekařské discipliny, tzv. pekařský trojboj.
14. červenec 2025 14:42
Gurmánská turistika, Zlínský kraj

Výjimeční hosté, skvělá zábava a bohatý kulturní program: Letní filmová škola v Uherském Hradišti se blíží

Od pátku 25. až do čtvrtečního odpoledne 31. 7. 2025 nabídne 51. ročník festivalu Letní filmová škola Uherské Hradiště setkání s výjimečnými hosty a v rámci doprovodného programu vystoupí Michal Prokop s kapelou Framus Five, N.O.H.A., Rufus Miller, Simona Babčáková nebo Zuzana Kronerová. A dostane se i na předpremiéry českých a slovenských filmů, divadelní hry, koncerty a další bohatý program. Určitš si nenechte si ujít novinky v programové sekci Východní přísliby.
11. červenec 2025 10:00
Kultura, Zlínský kraj

Nejlepší koupání: tipy, kde se vykoupat ve Zlínském kraji

Když sluníčko láká k vodě, nemohou milovníci koupání a vodních radovánek zůstat doma! Jestliže trávíte léto na Moravě, ať už ve vaší obci či městě, u babičky, dědy nebo jako turisté, inspirujte se tipy Kudy z nudy, které vám tantokrát doporučí, kde si užít parádní den u vody ve Zlínském kraji. Vybírat můžete z nabídky aquaparků, koupališť, biotopů... a spousty dalších míst.
10. červenec 2025 18:00
Letní sporty, Zlínský kraj

Ve Valašské Bystřici zažijete Portášské slavnosti

Tradiční regionální akce představí historii portášů a četnických a policejních sborů. Pro návštěvníky je připravena také bitevní ukázka z období napoleonských válek. Hlavní den slavností je sobota 12. 7.2025. Připraveno je i bohaté občerstvení a ukázky výcviku historických vojenských jednotek. Návštěvníci se blíže seznámí se slavnou portášskou tradicí a uvidí i ukázky bojů.
10. červenec 2025 6:00
Kultura, Zlínský kraj

Je tu Masters of Rock, největší rockový open-air festival v České republice

Letos již 21. ročník jedné z největších kulturních akcí v republice, mezinárodního open-air festivalu Masters of Rock, proběhne od čtvrtka 10. do neděle 13. července 2025 v důvěrně známém a oblíbeném prostředí likérky R. Jelínek ve Vizovicích. Tradičně se na Valašsko kromě domácích příznivců mnoha rockových a metalových žánrů vydají i fandové z více než 36 zemí světa a rozhodně se můžou těšit na skvělé hudební zážitky i na vynikající atmosféru.
9. červenec 2025 15:00
Zážitky, Zlínský kraj

Baťův mrakodrap ve Zlíně: legendární výtah je opět v provozu

Po rekonstrukci se od července 2025 milovníkům architektury a technických památek opět otevřel Baťův mrakodrap ve Zlíně s historickým výtahem a jedinečným výhledem na Zlín. Baťův výtah v budově č. 21 je opět opět součástí turistického okruhu. Kvůli nezbytné komplexní renovaci byl technický unikát po dobu dvou měsíců mimo provoz.
6. červenec 2025 6:15
Kultura, Zlínský kraj

V Bílých Karpatech vás čeká zážitkové léto: od hor a kosení luk po kulturu a frgály

Bílé Karpaty jsou hory plné luk, polí, hájů a hlubokých lesů. Zvou k návštěvě všechny, kdo chtějí zažít klid a načerpat energii z přírody. Kromě přírodních krás nabízejí ale i bohaté kulturní dědictví – zachovalou lidovou architekturu, folklor a řemesla, která se zde udržují po generace. V létě 2025 zde můžete zažít tradiční sečení luk, Slavnosti bratrství Čechů a Slováků na Javořině, Luhačovickou pouť a další zajímavé akce jedinečné pro tuto oblast.
3. červenec 2025 15:38
Zážitky, Zlínský kraj

Jen jednou za tři roky: v Hluku se chystají Dolňácké slavnosti s jízdou králů!

Dolňácké slavnosti písní a tanců, jedinečný festival slováckých zvyků a kultury, začínají v Hluku ve čtvrtek 3. a potrvají do pondělí 7. 7. 2025. Jejich součástí bude též legendární jízda králů, starobylý národopisný zvyk zapsaný na listinu světového dědictví UNESCO. Uskuteční se v neděli 6. 7. od brzkých ranních hodin. Hlucká jízda králů je tak druhou, jež můžete letos vidět. Jednou za šest let se konají v jednom roce všechny tři jízdy králů: vlčnovská, hlucká a kunovská. Všechny tři jízdy bychom podle těchto pravidel měli v jeden rok vidět opět až v létě 2028.
1. červenec 2025 10:00
Kultura, Zlínský kraj