ÚvodAktualityTipy na zimní procházky se psy nebo kočárky (anebo s oběma)
Příroda

Tipy na zimní procházky se psy nebo kočárky (anebo s oběma)

Určitě máte svá oblíbená místa pro výlety s kočárkem nebo i se psem. Vybrali jsme zpevněné či asfaltové cesty pro kočárkové rodiny, stráně a louky, kde se vaši čtyřnozí přátelé volně proběhnou. Přidejte k našemu seznamu další zajímavosti a trasy.

Se Čtyřlístkem kolem Máchova jezera

Není žádným tajemstvím, že Třeskoprsky coby bydliště hrdinů proslulého komiksu Čtyřlístek jsou ve skutečnosti Doksy, z Máchova jezera se stal rybník Blaťák a blízký Bezděz se proměnil v hrad Bezzub. S Pinďou, Bobíkem, Myšpulínem a Fifinkou se setkáte na zdejším zámečku, kde sídlí Muzeum Čtyřlístku. Otevřeno tu mají bohužel jen v letní sezóně, avšak k procházce celoročně láká naučná stezka Se Čtyřlístkem kolem Blaťáku. První zastavení se nachází těsně přes vstupem do lesa v Kuřivodské ulici. Máchovo jezero obchází stezka po žluté značce a z velké části je bez problémů sjízdná s kočárkem. Mimo hlavní sezonu tu navíc nebývá nijak velký provoz a ještě si cestou prohlédnete jednotlivá zastavení, nakreslená jako čtyřlístkovský komiks. Kdo na 15 km dlouhé naučné stezce splní všechny úkoly, ten po návratu dostane v Infocentru Doksy čtyřlístkovskou odměnu.
 

Na vykopávky do Mikulčic

MikulčiceMikulčice možná znáte jako místo, kde bývalo jedno z hlavních center Velkomoravské říše. Asi jste slyšeli i o výstavních pavilonech se základy středověkého chrámu a nalezenými artefakty nebo o návštěvnickém centru s rozhlednou, ale možná nevíte, že okolní magická krajina s dalekými průhledy a osaměle stojícími listnatými stromy je přímo ideální pro psí i kočárkové výlety. V zimě bývá památník otevřený jen v pracovních dnech pro objednané návštěvy, ale parkoviště slouží pořád. Areál památníku je však i v zimě volně přístupný k návštěvám, procházkám a prohlídce bez průvodce. Nic vám tedy nebrání přijet až na místo, vybalit všechno, co budete potřebovat, a pak se vydat kamkoliv do okolí. Někomu bude stačit terénní okruh kolem základů dalších objevených staveb, jiní se vypraví o kousek dál, třeba po dlouhých cyklostezkách, které lemují řeku Moravu.
 

Mariánským údolím až do Moravského krasu

jeskyně PekárnaŘada upravených vycházkových cest, rybníky, lesy, lesní stráně i zákoutí, kde nikomu nebudou vadit psi bez vodítek a náhubků najdete v Mariánském údolí Brně. Začíná v městské části Líšeň a klikatí se kolem potoka Říčka směrem k Moravskému krasu. Cestou objevíte nejenom několik mlýnů a výletních restaurací, ale také zdejší bobovou dráhu (během zimy se na ní svezete o víkendech) a ve svazích nad údolím také pár jeskyní. Až k nim se s kočárkem nedostanete, ale starším dětem určitě přibalte baterku, jeskyně jsou volně přístupné a kromě umazaných kolen a rukou v nich nehrozí prakticky žádné nebezpečí. V zimě navíc v portálu jeskyně Pekárna objevíte neobvyklé ledové stalagmity; vytváří je voda prokapávající ze stropu.
 

Botanická zahrada v Troji zve na zimní procházky

Se psem a samozřejmě i s kočárkem se můžete vypravit také do Botanické zahradyPraze-Troji. Venkovní expozice jsou denně od 9 do 16 hodin, a většina areálu včetně skleníku Fata Morgana je s kočárky dobře průjezdná. Výjimkou je jen meditační část Japonské zahrady, kde jsou cesty velmi úzké a tvořené charakteristickými vystouplými kameny, a nezpevněná úvozová cesta lemující venkovní expozice. Pokud s sebou vezmete čtyřnohého kamaráda, musí mít platný očkovací průkaz a být na vodítku. Jediným místem, kam psi nesmí, je skleník Fata Morgana, ale před vchodem se nachází vyznačené místo, kde na vás chlupatí kamarádi počkají. V areálu jsou k dispozici odpadkové koše s papírovými sáčky na psí trus a pítka s pitnou vodou. Pro pejsky stojí vstupenka do zahrady 100 Kč, pro dvounožce 180 Kč.
 

V zimě do Adršpachu

Adršpach bránaAdršpašské skalní město je přístupné celý rok a sněhový poprašek mu dává docela jinou tvář než v létě – alespoň jednou byste se sem určitě měli vypravit. Samozřejmě platí i to, že sněhová nadílka může naopak zkomplikovat přístup, proto se platí snížené vstupné a udržuje pouze část prohlídkového okruhu. Otevřeno je každý den od 8:30 do 16 hodin, vstupenka stojí 130 korun pro dospělé a 90 Kč pro děti, studenty a seniory, rodinné vstupné vás vyjde na 360 Kč (při zakoupení vstupenek on-line na adrspasskeskaly.cz je vstupné o něco levnější). Psí kamarádi do skal mohou za malý poplatek ve výši 50 Kč. S kočárkem bez větších potíží projedete po značeném okruhu kolem bývalé pískovny a pak po hlavním turistickém okruhu, který vede po zelené značce podél řeky Metuje po pohodlných cestách a širokých dřevěných lávkách až na Sloní náměstí a k Malému vodopádu; dál už jsou schody. Cesty jsou nezpevněné, a tak pro kočárky je zmrzlá tvrdá země dokonce lepší než běžný písčitý povrch, na kterém se jindy opravdu dost nadřete. Záleží na vás a samozřejmě na počasí, jak daleko vás pohádkové skalní město pustí; až to zkrátka dál nepůjde, vrátíte se stejnou cestou zpět k hlavnímu vstupu. Nezapomeňte však, že vstupenku do skal je lépe pořídit předem on-line, navíc vás vstupné vyjde o 20 Kč levněji.


Ježíškova cesta na Božím Daru

ježíškova cestaBoží Dar v Krušných horách je prostě boží! Mají tu nejen vánoční Ježíškovou poštou, ale také krásnou Ježíškovu cestu se dvěma okruhy. Populárně naučná stezka v nadmořské výšce 1 028 metrů je určená především pro děti. Celý okruh měří 12,9 km, zkrácený 5,6 km. Cesta má 13 zastávek, ke kterým účastníci dojdou po značených cestách. V každém domečku čeká děti zajímavý úkol a vítat je bude Ježíšek, jeho přátelé a pomocníci z Ježíškova světa. Kdo si pořídí Ježíškův pas a na stezce se mu podaří vyřešit úkoly, dostane v infocentru od Ježíška malý dárek. Ježíškova cesta je otevřena denně bez omezení, Ježíškův pas a mapky dostanete v infocenru Boží Dar denně od 8:00 do 12:00 a od 13:00 do 18:00 hodin za 50 Kč. Ježíškovu cestu lze absolvovat pěšky i s kočárkem, je sjízdná na kole a v zimě i na běžkách (v zimě jsou na cestě upravovány běžecké tratě). S sebou můžete vzít i vašeho pejska.
 

Vycházka Tichým údolím okolo Únětického potoka

procházka ve sněhuNa severozápadním okraji Prahy mezi Suchdolem a Úněticemi leží místo častých výletů – Přírodní rezervace Údolí Únětického potoka. Nejčastější začátek výletu s menšími dětmi (a kočárky) začíná u nádraží v Roztokách a pokračuje do velmi mírného kopce proti proudu Únětického potoka do Únětic, kde návštěvníky zahřeje dobrý pokrm z Únětického pivovaru. Zdatnějším turistům se sportovně založenými psy můžeme doporučit delší výlet po proudu potoka z Přední Kopaniny (kde se nachází slavná opuková rotunda sv. Máří Magdaleny) přes les ke sv. Juliáně a dále ke Kopanskému mlýnu do Statenic, Černého Vola a kolem Horního a Malého rybníka do Únětic. Od Dolního rybníka následuje cesta Tichým údolím k železniční zastávce Roztoky u Prahy.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Zábavné lesní a pohádkové stezky pro děti, které snadno zvládnete i v zimě

Zábavné lesní a pohádkové stezky pro děti, které snadno zvládnete i v zimě

Pohádkových stezek je u nás sice mnoho, ale spousta z nich se přes zimu promění v klasické lesní cesty: dřevěné sochy, výtvarné dílny a další zábavné prvky se totiž až do jara přesunou pod střechu. Přeci jen ale existuje pár míst, kam se můžete vypravit i v zimě. Z desítek okruhů jsme pro vás vybrali několik, které snadno zvládnete i s malými dětmi, nejsou příliš dlouhé, nezavedou vás příliš vysoko do kopců a nenajdete na nich zrádná klesání a stoupání. A někde dokonce na konci čeká rozhledna!

Přírodní rezervace Údolí Únětického potoka a Roztocký háj – Tiché údolí Příroda

Přírodní rezervace Údolí Únětického potoka a Roztocký háj – Tiché údolí

Na severozápadním okraji Prahy mezi Suchdolem a Úněticemi leží místo častých výletů Pražanů, PR Údolí Únětického potoka. Toto území společně s PR Roztocký háj-Tiché údolí tvoří velký lesní a lesostepní komplex na okraji hlavního města.

Krušné hory – tajemné Rudohoří Příroda

Krušné hory – tajemné Rudohoří

Krušné hory nabízejí mnoho přírodních krás, zajímavých letních i zimních turistických cílů a památek. Vznikly kadomským vrásněním koncem starohor a počátkem prvohor. Pohoří se táhne v délce 130 km od Plesné až k Tisé na Děčínsku, nejvyšší horou je Klínovec (1 244 m n. m).

Jeskyně Pekárna – pravěké sídliště lovců sobů Příroda

Jeskyně Pekárna – pravěké sídliště lovců sobů

Na skalním ostrohu nad soutokem Říčky a Ochozského potoka se nachází známá archeologická lokalita, tunelovitá jeskyně Pekárna, proslulá nálezy pravěkých kamenných i kostěných nástrojů a hlavně rytin na kostech zvířat.

Botanická zahrada hlavního města Prahy v Troji Příroda

Botanická zahrada hlavního města Prahy v Troji

Areál botanické zahrady se rozkládá v Trojské kotlině na rozloze cca 25 ha. Její nejznámější částí je skleník Fata Morgana, ale k zahradě patří také venkovní expozice včetně vinice. Skleník Fata Morgana je celoročně otevřen úterý až neděle, pondělí je zavíracím dnem.

Ježíškova cesta na Božím Daru Příroda

Ježíškova cesta na Božím Daru

Boží Dar v Krušných horách je nejvýše položeným městem střední Evropy. Je známý vánoční Ježíškovou poštou a mají tu i Ježíškovu cestu se dvěma okruhy. Populárně naučná stezka v nadmořské výšce 1 028 metrů je určená především pro děti. Celý okruh měří 12,9 km, zkrácený 5,6 km.

Skalní město Adršpach – největší skalní město v České republice Příroda

Skalní město Adršpach – největší skalní město v České republice

Broumovský výběžek nabízí skvělé příležitosti k trávení aktivní dovolené. Adršpašsko-teplické skály jsou největším a nejdivočejším skalním městem střední Evropy, které fascinuje turisty a vandrovníky už od 18. století.

Pěší turistika v Praze: vyrazte na procházku po pražských parcích, zahradách a památkách

Pěší turistika v Praze: vyrazte na procházku po pražských parcích, zahradách a památkách

Stromovka, Grébovka, Letná, Ladronka – to jsou parky, které nikdy nezklamou. Praha však nabízí daleko víc míst, kde se projít v příjemném prostředí parku či lesoparku. Odpočinout si od ruchu velkoměsta můžete i v palácových zahradách, jako je například Vrtbovská zahrada či Valdštejnská zahrada. Udělejte si vycházku v některém z nich! Pražské parky a zahrady lákají k relaxačním procházkám i sportovnímu vyžití.

Mariánské údolí v Brně-Líšni Letní sporty

Mariánské údolí v Brně-Líšni

Oblíbené místo na procházky a rekreaci v Brně-Líšni. Mariánské údolí nese jméno podle hraběnky Marie z Fünfkirchenu, manželky hraběte Belcrediho.

Slovanské hradiště v Mikulčicích – místo, kde pocítíte dotek dávných dějin naší země Památky

Slovanské hradiště v Mikulčicích – místo, kde pocítíte dotek dávných dějin naší země

Slovanské hradiště v Mikulčicích patří bezpochyby mezi nejvýznamnější místa vztahující se k rané historii našeho státu. Patřilo k nejvýstavnějším opevněným sídlům Velké Moravy. Ve své době bylo hradisko Mikulčice vodním hradem, který obtékala členitá ramena řeky Moravy.

Máchovo jezero – romantika, slunce, vodní atrakce Letní sporty

Máchovo jezero – romantika, slunce, vodní atrakce

Máchovo jezero poskytuje na svých čtyřech plážích v letních měsících rekreaci tisícům návštěvníků. Na hlavních plážích v Doksech a ve Starých Splavech jsou oblíbené tobogány a další atrakce a možnosti občerstvení.

Do Českého ráje s kočárkem: do skal a soutěsek i Zlatou stezkou

Do Českého ráje s kočárkem: do skal a soutěsek i Zlatou stezkou

Že je Český ráj plný zrádných skal a pro výlety s kočárkem se nehodí? Ale kdepak, i tady existuje spousta bezbariérových tras, starším dětem a dalším členům rodiny pak udělají radost různé zastávky, odbočky a vyhlídky. Zkrátka o skály rozhodně nepřijdete, a dokonce vás nečeká ani žádná velká dřina.

Inspirace na výlety s malými dětmi: s kočárky a odrážedly v Praze a okolí

Inspirace na výlety s malými dětmi: s kočárky a odrážedly v Praze a okolí

Když se počasí usmívá slunečními paprsky, je nejlépe strávit hezký den venku aktivním pohybem. Dnes vám přinášíme pár tipů na rodinné výlety do míst, kam se v Praze snadno dostanete s kočárkem. Hlavní výhoda? Nečekají vás na nich náročné výstupy do kopců ani prudké sjezdy, a tak si na své přijdou i případní starší sourozenci na odrážedlech a jiných "vozidlech".

Výlety pro samotáře v Praze: krásná a méně známá místa hlavního města

Výlety pro samotáře v Praze: krásná a méně známá místa hlavního města

Určitě si řeknete, že samotářský výlet v Praze ani není možný. Jistě, v centru města u orloje nebo na Hradě sami nebudete nikdy, možná jen velmi brzy ráno. Naše tipy vás ale zavedou na místa, kam turisté nezajdou a Pražáci o nich sice slyšeli, ale mnohdy tam ani nebyli…

Kam na výlet se psem? Vyberte si z tipů na procházky a výlety se psy z celého Česka

Kam na výlet se psem? Vyberte si z tipů na procházky a výlety se psy z celého Česka

Inspirujte se našimi tipy na procházky a vyrazte se svým psem na výlet! K tomu aby se pes mohl realizovat a přirozeně se vyvíjet, a to jak fyzicky tak psychicky, potřebuje procházky, kde se potká s různými psy, lidmi a pachy. Základním pravidlem pro bezpečné venčení je držet psa na vodítku, pokud se nemůžete spolehnout na jeho poslušnost. Vyhlášky vydané městskými zastupitelstvy většinou striktně nařizují majitelům psů, aby měli při venčení psa na vodítku. Jsou sice také místa, kde to vyhláška nezakazuje, ale ve městech je jich poměrně málo.

Rozhledna v areálu Slovanského hradiště v Mikulčicích Zážitky

Rozhledna v areálu Slovanského hradiště v Mikulčicích

Součástí návštěvnického centra v areálu velkomoravského památníku v Mikulčicích je 30 metrů vysoká vyhlídková věž. Všem návštěvníkům přináší možnost zhlédnout centrální část areálu Slovanského hradiště – areály Akropole, Předhradí i okolních Podhradí – z ptačí perspektivy.

Máchova stezka – naučná stezka pro pěší a cyklisty Příroda

Máchova stezka – naučná stezka pro pěší a cyklisty

Máchova stezka vás provede po Doksech, Starých Splavech a Břehyni. V těchto obcích byly v rámci naučné stezky instalovány informační tabule a tabulky s informacemi o zajímavých místech. Došlo také ke zpřístupnění zámeckého parku v Doksech veřejnosti.

Trasa pro vozíčkáře Mariánským údolím na okraji Brna Příroda

Trasa pro vozíčkáře Mariánským údolím na okraji Brna

Jednou z prvních tras, určených především handicapovaným lidem na vozíčku, je trasa Mariánským údolím na okraji Brna. Začátek i konec trasy je na parkovišti a konečné autobusu MHD č. 45 Mariánské údolí v Líšni.

Naučná stezka Se Čtyřlístkem okolo Blaťáku Příroda

Naučná stezka Se Čtyřlístkem okolo Blaťáku

Vydejte se společně s Fifinkou, Bobíkem, Myšpulínem a Pinďou na výlet kolem komiksového rybníku Blaťáku, ve skutečnosti Máchova jezera. Čeká na vás nejedno dobrodružství! Navštívíte zajímavé skalní útvary, dozvíte se nejeden zajímavý příběh, a to nejlepší vás čeká na konec.

Další aktuality

Oslavte Mezinárodní den ptactva pěknou procházkou

Na aprílový den, kdy je v plném proudu pohyb tažných ptáků, byla roku 1906 podepsána Mezinárodní Konvence o ochraně užitečného ptactva. Československá republika k této konvenci přistoupila roku 1924, ovšem i předtím se u nás slavil "Den ptáků" v rámci Rakousko-Uherské monarchie, a to od roku 1900. Také letos můžete dostát tradici a připojit se k oslavě ptactva příjemnou procházkou jarní přírodou, kde se zaposloucháte do ptačího zpěvu.
31. březen 2025 12:00
Příroda

Kam v Česku pěšky nebo na kole po naučných stezkách?

Rádi vyrážíte do přírody, ale bezcílné bloumání po lese vás nebaví? Po celé České republice najdete dobře značené a zajímavé naučné stezky, které vás bezpečně provedou krásnými zákoutími našeho území. Krátké i delší trasy jsou přizpůsobeny zdatným turistům i rodinám s malými dětmi. Stačí si jen jednu vybrat a může se jít. Nechte se při výběru inspirovat našimi tipy.
31. březen 2025 10:00
Příroda

Udělejte si výlet k minerálním pramenům nebo do míst, kde pramení řeky a říčky

Vydejte se s námi na cestu k pramenům – těm minerálním, ale také ke zdrojnicím říček a řek. Na území České republiky jich nalezneme obrovské množství, známých i neznámých. Možná nebudete prvními objeviteli jednotlivých zřídel, přesto můžete zažít dobrodružství při jejich hledání. Vydejte se s námi za léčivou bublající vodou anebo podél zurčících toků díky některému z následujících tipů.
30. březen 2025 15:00
Příroda

Přírodní zázraky, které musíte vidět na vlastní oči!

Rozmanitost české a moravské krajiny je pověstná. Termální prameny na západě, hory a podivuhodná skalní města na severovýchodě, zahloubaná krajina rybníků na jihu Čech nebo prosluněné vinice na jižní Moravě. Tyhle přírodní zázraky musíte konečně vidět na vlastní oči!
29. březen 2025 9:00
Příroda

Největší stezky a bludiště v korunách stromů v Česku: vydejte se nad zelené velikány i do oblak

Báječné výhledy do okolí, zábava, poučení, adrenalinové a interaktivní prvky, tobogány i unikátní vyhlídka Skywalk – to všechno nabízejí stezky v korunách stromů, na které vás zve portál Kudy z nudy. Užijte si nečekanou zábavu vysoko nad zemí, odkud budete mít výhled do daleka!
28. březen 2025 13:00
Příroda

Čápi se pomalu vracejí na svá hnízda

V průběhu března a začátkem dubna nastává hlavní čas návratů čápů bílých i černých ze vzdálených zimovišť. Když je zima teplá, vracejí se ptáci dřív, letos však byla zima dlouhá a chladná, a čápi teprve přilétají. Obsazená hnízda hlásí nejvíce Plzeňský, Jihočeský a Karlovarský kraj.
28. březen 2025 10:00
Příroda

Částečné zatmění Slunce můžeme pozorovat už 29. března

Sobota 29. března 2025 je dnem, kdy nastane částečné zatmění Slunce. I když sluneční kotouč nebude zahalen docela, kosmické podmínky pro pozorování tohoto zatmění z České i Slovenské republiky jsou letos velmi příznivé. Vše ale samozřejmě záleží na aktuálním počasí. Česko i Slovensko se bude nacházet na okraji oblasti, kde je možné březnové zatmění pozorovat: velmi výrazně tentokrát se projeví v Kanadě, Grónsku a na Islandu.
26. březen 2025 19:00
Příroda

Jeskyně Na Pomezí, které zaplavilo povodňové bahno, opět otevírají brány turistům

Jeskyně Na Pomezí na Jesenicku, kde příval vody při zářijových prudkých deštích poškodil elektroinstalaci a bahno zaplavilo prohlídkový okruh, nyní opět otevírají brány turistům. Zatím vše probíhá ve zkušebním provozu, speleologové jsou ale rádi, že mohou přivítat zájemce o prohlídku, kteří ani během uzavření o jeskyni neztratili zájem a ptali se, kdy bude otevřeno. Zajímavostí, ale zároveň nevýhodou kopce, kde se jeskyně nachází, je skutečnost, že je děravý tak trochu jako ementál. Přestože jím neprotéká žádný aktivní tok, lehce se do něj dostane voda z povrchu. A právě loňské záplavy tak přinesly do jeskyní množství povodňového bahna, se kterým si celý tým pracovníků Jeskyní Na Pomezí obětavě a s velkým osobním nasazením poradil.
26. březen 2025 12:00
Příroda