ÚvodAktualityPěší turistika v Praze: vyrazte na procházku po pražských parcích, zahradách a památkách
Příroda

Pěší turistika v Praze: vyrazte na procházku po pražských parcích, zahradách a památkách

Stromovka, Grébovka, Letná, Ladronka – to jsou parky, které nikdy nezklamou. Praha však nabízí daleko víc míst, kde se projít v příjemném prostředí parku či lesoparku. Odpočinout si od ruchu velkoměsta můžete i v palácových zahradách, jako je například Vrtbovská zahrada či Valdštejnská zahrada. Udělejte si vycházku v některém z nich! Pražské parky a zahrady lákají k relaxačním procházkám i sportovnímu vyžití.

Stromovka, Císařský ostrov a Troja

StromovkaPark Stromovka, zelené srdce Bubenče a Holešovic, vznikl už ve 13. století za Přemysla Otakara II. jako Královská obora. Lidem se otevřela až v roce 1804 za císaře Františka I. Oblíbený park prošel před několika lety velkou obnovou a nyní nabízí nejen dostatek místa pro relaxaci ve stín stromů, ale také plochy na kterých lze jezdit na kole či bruslích a vznikla zde také řada několika rybníčků s moly, vodotrysky a samoobslužným přívozem. Jsou tu také koňské stezky, hřiště na pétanque a grilovací místa. Od holešovického Výstaviště, respektive od Planetária Praha, si uděláte pěknou procházku k Místodržitelskému paláci na opačné straně parku. Dále se můžete vydat na Císařský ostrov, kde se nachází také jezdecký klub. Pokud přejdete po lávce Vltavu, dostanete se do vodáckého areálu se slalomovou dráhou, kde vodáci pravidelně cvičí a lze je pozorovat. Od lávky na druhou stranu lze dojít k zahradám Trojského zámku a dále do Zoo Praha. Nedaleko odtud se nachází také Botanická zahrada hlavního města Prahy.


Vrtbovská zahrada a Valdštejnská zahrada

Vrtbovská zahradaMalá Strana ukrývá spoustu zajímavých zelených zákoutí, jen je třeba o nich vědět. Většinou se jedná o skryté klenoty v areálech starobylých paláců, kde svůj volný čas užívala k odpočinku šlechta. Jedním z nich je také Vrtbovská zahrada. Projdete-li průjezdem v Karmelitské ulici číslo 25, ocitneme se v tichém společenství domů, jež tvoří Vrtbovský palác. Terasová barokní zahrada italského typu vznikla v letech 1715 až 1720 pro Jana Josefa hraběte z Vrtby, nejvyššího purkrabího Pražského hradu. Sochařskou výzdobu zahrady vytvořil Matyáš Bernard Braun. Kouzelnou atmosféru zahrady dokresluje i pohled na Pražský hrad či chrám sv. Mikuláše. Milovníky zvířat potěší voliéra s exotickým ptactvem. Vrtbovská zahrada bývá otevřena od března do konce října.

Valdštejnská zahradaPo prohlídce Vrtbovské zahrady lze zamířit také do Valdštejnské zahrady. Stačí projít Malostranské náměstí a zamířit k jednomu z několika vchodů: v Letenské ulici, z prvního nádvoří Valdštejnského paláce nebo branou od stanice metra Malostranská. Geometricky přísně řešená raně barokní zahrada vznikala souběžně se stavbou Valdštejnského paláce v letech 1623–1629. Na první pohled upoutá zejména trojosá kolosální stavba – tzv. sala terrena, která ve své době neměla obdoby, a umělá jeskyně s krápníky (grotta). V letním období je zahrada místem konání koncertů a divadelních představení.


Grébovka alias Havlíčkovy sady

GrebovkaPark Grébovka (nebo také Gröbovka či Havlíčkovy sady) se rozkládá v Praze 2 na Vinohradech, nedaleko Vršovic a Nuslí. Duchovním otcem Havlíčkových sadů je pražský průmyslník Moritz Gröbe, který nechal vybudovat v letech 1871–1888 dnešní park jako "zahradu" ke své honosné novorenesanční vile. Park Grébovka je inspirovaný italskou renesancí s fontánou a vodní kaskádou, jezírkem, pavilony, sochami a okouzlující umělou jeskyní. Kromě krásných výhledů na Prahu nabízí i posezení v půvabné vinárně Altán Grébovka uprostřed rozsáhlých vinic či v zahradní kavárně Pavilon Grébovka s unikátní replikou původní historické kuželkové dráhy ze 70. let 19. století. V parku roste přes 120 druhů listnatých i jehličnatých dřevin, takže i v parných dnech zde panuje stín. Louky se naopak hodí k opalování. Pokud se rozhodnete k procházce z Vršovic, počítejte se značným převýšením, park je totiž dosti členitý. Odpočinout si můžete v horní části parku u jezírka nebo vodopádů s pítkem.


Královská cesta pro milovníky památek

Královská cesta je název historické trasy centrem českého hlavního města Prahy, kudy procházely korunovační průvody českých králů, přijímajících poctu od občanů města těsně před samotnou korunovací, která probíhala v katedrále sv. Víta. Cesta od Prašné brány na Pražský hrad spojovala dvě důležitá královská sídla – Pražský hrad a Královský dvůr na Starém Městě pražském. Historická trasa centrem začínala v Královském dvoře na Starém Městě u dnešní Prašné brány, pokračovala Celetnou ulicí, Staroměstským náměstím přes Karlův most, Malostranským náměstím a pak vzhůru Nerudovou ulicí na Loretánské a Hradčanské náměstí do katedrály. V době korunovace bývala cesta slavnostně vyzdobena, zněla hudba, zpěv, zvony z okolních kostelů nebo výstřely z děl. Průvod se zastavoval a setkával se zástupci cechů, škol, církevních řádů, vojska a zástupců všech pražských radnic. Jako první projel korunovační cestu roku 1438 Albrecht II. Habsburský, jako poslední pak rakouský císař Ferdinand V. Dobrotivý v roce 1836. Vydejte se po stopách českých králů i vy.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Povalový chodníček na Jenerálce Příroda

Povalový chodníček na Jenerálce

V údolí Šáreckého potoka, nedaleko zámečku Jenerálka, se nachází vzácný biotop podmáčených luk, který se v roce 2016 podařilo revitalizovat. Oblastí vede cca 200 m dlouhý povalový chodníček.

Park Stromovka v Praze – Královská obora mezi Holešovicemi a Dejvicemi Příroda

Park Stromovka v Praze – Královská obora mezi Holešovicemi a Dejvicemi

V sousedství holešovického Výstaviště leží Královská obora, dnes zvaná park Stromovka. V současné době slouží k rekreačním, sportovním i kulturně vzdělávacím účelům. Rozloha obory se v různých dobách měnila, rozkládá se asi na 95 ha.

Kunratický les – zelené srdce Prahy 4 Příroda

Kunratický les – zelené srdce Prahy 4

Kunratický (Krčský) les je ostrůvkem uprostřed husté městské zástavby a panelových sídlišť. Lesem prochází několik značených turistických i cyklotras. Nachází se zde dětská hřiště, altány, velké množství laviček, piknikové místo s veřejným ohništěm a naučná stezka.

Havlíčkovy sady na Vinohradech – park Grébovka Příroda

Havlíčkovy sady na Vinohradech – park Grébovka

Park inspirovaný italskou renesancí nabízí kromě unikátních výhledů na Prahu i posezení v půvabné vinárně Viniční altán uprostřed rozsáhlých vinic či v zahradní kavárně Pavilon Grébovka s unikátní replikou původní historické kuželkové dráhy ze 70. let 19. století.

Přírodní rezervace Prokopské údolí – přírodní klenot Prahy Příroda

Přírodní rezervace Prokopské údolí – přírodní klenot Prahy

Prokopské údolí patří k nejkrásnějším místům na území Prahy a je častým cílem mnoha návštěvníků. Místo, které protíná naučná stezka, patří mezi vyhledávané lokality díky přírodním úkazům a zajímavostem. Kromě jezírek, lomů, a skalních výběžků, nabízí údolí útočiště k odpočinku a relaxaci.

Naučná stezka Roztocký háj – Tiché údolí Příroda

Naučná stezka Roztocký háj – Tiché údolí

Naučná stezka vás provede krajinou našich předků, která se rozkládá na cestě mezi dávnými sídly Přemyslovců na Levém Hradci a Pražském hradě. Tato oblast není proslulá jen historií lidského rodu, ale je bohatá krásnou přírodou.

Letenské sady v Praze Příroda

Letenské sady v Praze

Park na Letné je druhým největším parkem v Praze 7. Veřejný park zde byl založen ve druhé polovině 19. století podle projektu B. Wünschera a J. Braula. Název je odvozen od slova Leteň, což znamená Sluneční vrch.

Divoká Šárka – oáza v ruchu velkoměsta Příroda

Divoká Šárka – oáza v ruchu velkoměsta

Romantické skalnaté údolí spojované s legendou o Šárce a Ctiradovi, která se údajně ve zdejších lesích odehrála. Rozlehlá lesní oblast na území Prahy působí jako oáza v ruchu velkoměsta a každého nového návštěvníka překvapí nečekanou přírodní scenérií.

Lesopark Letňany Příroda

Lesopark Letňany

Nedávno vybudovaný lesopark l na území mezi Letňany, Kbely a Čakovicemi je vyhledávaným místem klidu a odpočinku, ideální na procházku s kočárkem nebo na projížďku na in-line bruslích. Nově jsou tady k dispozici singletrailové stezky.

Chotkovy sady – první veřejný park v Praze Památky

Chotkovy sady – první veřejný park v Praze

Pod Královským letohrádkem v Praze mezi ulicí Mariánské hradby a Chotkovou ulicí se rozprostírají Chotkovy sady, které byly prvním městským veřejným parkem v Praze. Park s rozlohou 3,7 ha je celoročně přístupný veřejnosti.

Sportovně-rekreační areál Ladronka Letní sporty

Sportovně-rekreační areál Ladronka

Na Ladronce nedaleko Vypichu v Praze 6 můžete využít speciální stezky pro kola, in-line brusle a nachází se zde také nejdelší osvětlená in-line dráha v Praze (okruh dlouhý 4,2 km). Mimo to jsou zde k dispozici volejbalové kurty a beach fotbalové hřiště, půjčovna sportovních potřeb i restaurace.

Přírodní rezervace V pískovně v Dolních Počernicích Příroda

Přírodní rezervace V pískovně v Dolních Počernicích

Rezervace zahrnuje vodní plochu zatopené pískovny a její blízké okolí. Kromě snahy o zachování mokřadních společenstev pod vodou a na loukách je lokalita významným hnízdištěm a letovou zastávkou řady druhů ptáků.

Zahrada Kinských pod Petřínem Příroda

Zahrada Kinských pod Petřínem

Smíchovská část vrchu Petřína je oddělena od malostranské Hladovou zdí. A právě tam naleznete zahradu, řečenou Kinská, podle bývalého majitele knížete Rudolfa Kinského, který ji dal podle projektu Františka Höhnela velkolepě vybudovat.

Park Folimanka u Nuselského mostu Příroda

Park Folimanka u Nuselského mostu

Park Folimanka se nachází v místě bývalé usedlosti a vinic na pomezí dnešních městských částí Praha 2 a 4. Svůj název dostal po již neexistující usedlosti a vinici, jejíž první majitel se jmenoval Jakub Foliman (Forman).

Hostivařský lesopark Příroda

Hostivařský lesopark

Hostivařský lesopark vznikl v 60. letech minulého století jako rekreační zázemí pro nově budované pražské Jižní Město. Nový les vyrostl převážně na zemědělské půdě v sousedství Hostivařské nádrže.

Přírodní rezervace Klánovický les Příroda

Přírodní rezervace Klánovický les

Klánovický les je tradičním vycházkovým místem s hustou sítí turistických i cyklotras, s okružní naučnou stezkou, dětským hřištěm a řadou odpočívadel. Kromě zajímavých přírodních scenérií březových hájků, mokřadů a lesních rybníčků, stojí za pozornost také pozůstatky zaniklých středověkých vesnic.

Další aktuality

Nenechte si ujít Dny evropského filmu

Dny evropského filmu již 32. rokem nabízí divákům to nejzajímavější ze současné evropské kinematografie. Těšit se můžete na výběr současných evropských hraných, dokumentárních i animovaných filmů renomovaných režisérů, oceňované debuty i výrazné herecké osobnosti. Aktuální snímky spojují nejen rozmanité kulturní a historické kontexty, ale i univerzální témata, jako je komplexnost rodinných vztahů a jejich proměnlivá dynamika. Řada festivalových filmů bude uvedena v české premiéře či předpremiéře.
3. duben 2025 13:00
Kultura, Praha

Inspirace na procházku do rozkvetlých zahrad a sadů v Česku

Když se na jaře opře sluníčko do travnatých ploch, luk a mezí, propuknou mnohé zahrady a parky doslova v záplavu květů. Udělejte si příjemnou procházku na místa, kde březen, duben a květen vykouzlí nádherná zákoutí plná barev. Slunné jarní počasí přímo láká k návštěvě sadů, parků a mnohých zámeckých zahrad. Právě v tomto období zahrady zdobí květy magnólií, kdoulovce nebo drobná kvítka modřenců, sakur a mandloní, později pak pivoňky i bergénie.
2. duben 2025 16:05
Příroda, Praha

Praha pro mladé: nejlepší město pro studenty a jedno z nejudržitelnějších měst v Evropě!

Praha je nejen oblíbenou turistickou destinací, ale umisťuje se v mnoha srovnávacích zahraničních žebříčcích na předních pozicích, ať už jde o nejrůznější ankety nebo výzkumy. Například britský magazín Time Out "Matku měst" v roce 2022 zařadil do desítky nejlepších měst pro život. V roce 2024 ji stejná anketa, tentokrát hodnocená z pohledu studentů ze všech koutů světa, přiřadila dokonce první zlatou příčku! Praha, stejně jako zbytek České republiky, je celkově vnímaná jako velmi bezpečná destinace, což dokládá i 12. místo v letošním světovém indexu míru. V nejnovější studii Re-thinking the Future byla Praha označena za 10. nejudržitelnější město v Evropě a pražská MHD je dokonce 2. nejlepší na světě! A jak si Prahu co nejlépe užít? Kudy z nudy nabízí spoustu zajímavých tipů na zábavné aktivity i procházku po parku.
2. duben 2025 14:12
Životní styl, Praha

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (5.4. – 6.4.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Mistrovství ČR v Truck trialu – Milovice 2025, Pražský velikonoční folklorní festival 2025 , RunCzech 1/2Maraton Praha 2025, Zahájení sezony v Zahradách pod Pražským hradem 2025, Letenské sady a Expo 58´ – komentovaná vycházka. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
2. duben 2025 6:01
Zážitky, Praha

Pražský půlmaraton se běží již tuto sobotu

Pětadvacátý ročník RunCzech 1/2Maratonu Praha je tady! Už v sobotu 5. dubna 2025 se na trať vinoucí se kolem historického centra Prahy pustí 15 000 běžců a běžkyň. Ti nejlepší světoví atleti se budou opět pokoušet zdolat rekordní časy a stranou nezůstanou ani nejlepší tuzemští závodníci. Tisícovky běžců se pak mohou těšit na rychlou trať, nezapomenutelnou atmosféru a velký běžecký zážitek. Nenechte si ujít 25. RunCzech 1/2Maraton Praha, ať už coby běžci, dobrovolníci, fanoušci nebo diváci přímého přenosu České televize.
1. duben 2025 16:00
Letní sporty, Praha

Velikonoce na Staroměstském náměstí zpestří folklórní soubory a živé květiny

Největší Velikonoční trhy v Praze se blíží. Na Staroměstském a Václavském náměstí začnou v sobotu 5. dubna a potrvají do neděle 27. dubna 2025. Nejvýznamnější křesťanské svátky přinesou do české metropole hravé prvky, jako jsou interaktivní tabule s křídami, mezigenerační dílny pro děti nebo veselé fotokoutky. Staroměstské náměstí rozvoní živé květiny, které se objeví po celém prostoru ve velkých truhlících. Návštěvníky čeká každodenní folklórní program i velikonoční pochutiny. Trhy kladou důraz na minimum plastu s cílem zmenšovat množství vyprodukovaného odpadu a ekologickou stopu.
31. březen 2025 16:00
Zážitky, Praha

Zahrady pod Pražským hradem i Jelení příkop se otevírají návštěvníkům

O víkendu od 5. do 6. dubna 2025 přivítají Zahrady pod Pražským hradem svoje první návštěvníky v otevírací době od 10:00 do 18:00 hodin při příležitosti zahájení sezony 2025. Po rekonstrukci jsou zpřístupněny veřejnosti Ledebourská zahrada a Malá Pálffy zahrada. Projít se můžete také ve Velké Pálffy zahradě a Malé Fürstenberské zahradě. Průchod na Pražský hrad je nadále ze strany správy Pražského hradu uzavřen. Také Jelení příkop bude nově přístupný po obnovené stezce z ulice Na Opyši, která byla pro veřejnost uzavřená od roku 2019.
31. březen 2025 14:00
Příroda, Praha

Nová turistická sezona 2025 v Praze: pražské věže, nové prostory a tematické vycházky

Pražské památky a průvodci pod hlavičkou Prague City Tourism jsou připraveni na novou turistickou sezonu a příjezd domácích i zahraničních návštěvníků. S příchodem teplého počasí uvítají turisté i domácí Pražané prodloužení otevírací doby na pražských věžích, nové typy oblíbených vycházek, otevření zcela nových prostor ve známých památkách a velkolepé budou také oslavy konce 2. světové války.
31. březen 2025 11:00
Zážitky, Praha