ÚvodAktualityPohádková a filmová putování po Šumavě
Pohádková a filmová putování po Šumavě, Kudy z nudy
Příroda

Pohádková a filmová putování po Šumavě

Poslechněte si audio verzi článku
Šumava a hluboké lesy, tajuplná blata, vesničky a osady na konci světa, to všechno láká filmaře k natáčení historických filmů, pohádek, komedií či detektivek. Pojďte si připomenout ty nejznámější – hrad Švihov a Tři oříšky po Popelku, trilogii Slunce, seno… v Hošticích u Volyně, Kvildu a Krále Šumavy anebo Srní a filmy Pod Jezevčí skálou, Na pytlácké stezce a Za trnkovým keřem s Tomášem Holým.

Za Popelkou na Švihov

Hrad ŠvihovNa hradě Švihově a v širokém okolí se natáčela oblíbená pohádka Tři oříšky pro Popelku z roku 1973, ve které hlavní hrdinku ztvárnila paní Libuše Šafránková. Pohádce a natáčení se věnuje na Švihově jeden prohlídkový okruh "Za tajemstvím Popelčina střevíčku" – najdete jej ve čtyřech podlažích Bílé bašty, do které se dostanete samostatným vchodem přímo z velkého hradního nádvoří.
 
Na hradě také začíná pohádková stezka, která vás zavede přímo na místa, kde se pohádka natáčela. Místo, kde Popelka žila se svou zlou macechou a nafoukanou nevlastní sestrou Dorou poznáte na nádvoří hradu. Svého koně Juráška měla ustájeného v konírně, která je dnes výstavním hradním sálem. Za dalšími místy se musíte už vydat mimo hrad. V Mezihoří jde trasa kolem rybníka, do kterého spadl kočár s macechou a Dorou.
 

Trilogie Slunce, seno… v Hošticích u Volyně

HošticeV podhůří Šumavy ještě chvíli zůstaneme, konkrétně mezi městy Strakonice a Volyně, kde najdete vesničku Hoštice, známou z filmové trilogie Zdeňka Trošky Slunce, seno…, která zde vznikala mezi lety 1983 – 1989. Obejít můžete všechny zdejší atrakce – v bývalém JZD se nachází Ranč Šimona Pláničky, ve kterém jsou ukryty exponáty a rekvizity z natáčení (Jawa Venci Konopníka, bytelná postel babičky Škopkové či původní „jezeďácký“ nepořádek).
 
V centru obce se nachází i zámeček (bohužel je veřejnosti nepřístupný) a Hasičské muzeum. V širším okolí vesnice objevíte známé místo milostných schůzek les Sosnovec anebo Troškovu lavičku s výhledem na vesnici. Asi 1,5 km od obce se nachází legendární vlaková stanice, kde vlaky nezastavují kvůli zpoždění. Když však průvodčí poprosíte, určitě vám alespoň přibrzdí.
 

Na Kvildu s Králem Šumavy i Tomášem Holým

KvildaŠumavská Kvilda je vděčným natáčecím místem. Roku 1959 se stala základnou pro film Král Šumavy. Jako sídlo roty ve filmu posloužil dům, který stával v místě současného domu čp.2 vedle pošty. Doposud se zachovala hospoda – místo U Krále Šumavy však hledejte hotel Šumava Inn. Také chalupa, ve které bydlil převaděč Galapetr je i po více než padesáti letech k poznání. Najdete ji na adrese Hraběcí Huť 164. Filmové záběry nekonečných hraničních močálů se natáčely ve Vojenském újezdu Dobrá Voda na Šumavě. Jelikož se na budoucím území újezdu nacházelo množství osad, musely být nuceně vysídleny a zbourány. Filmový hamr byl ve skutečnosti starým mlýnem a nacházel se v osadě Šerlův Dvůr na levém břehu Křemelné před soutokem této řeky s Prášilským potokem.

Také filmové bažiny vznikly uměle. Vojáci Vojenského újezdu nejprve uměle přehradili Prášilský potok a následně do prostoru před umělou hrází vojáci vystříleli miny. Do vzniklých kráterů po minách byl posléze potok vypuštěn a tak vznikly „bažiny“.

za jezevčí skalouTrojice filmů o malém Vénovi a jeho pobytu u dědy na Šumavě vznikala v letech 1979–1980. Natáčelo se na bývalé pile na Kvildě, která stála při cestě z Kvildy na Bučinu a filmovalo se i na Stachách, Zadově a na dalších místech. Dědovu hájenku byste našli nedaleko Srní těsně vedle silnice, která ve filmu není vidět, takže budí dojem, že se nachází uprostřed šumavských lesů. Z dalších míst si ve filmech „zahrála“ cesta z Kvildy na Bučinu anebo Hamerský potok u Horské Kvildy.
 

Víte, že... aneb tipy na další místa spojená s filmem

  • divá báraFilm Divá Bára (1949) film se natáčel na Šumavě na Prášilsku, například na jezeru Laka nebo v obci Stará Hůrka (nacházela se v polovině cesty mezi Železnou Rudou a Prášily). Ves se však krátce po natáčení dostala do hraničního pásma a téměř všechny domy byly srovnány se zemí. Dnes je zde zachována pouze kaple Ábelů. 
  • Oblíbená trilogie popisující život v pravěku, kterou tvoří filmy Osada Havranů, Na veliké řece a Volání rodu (1977) se natáčela také na Šumavě, konkrétně na Prachaticku. Značná část závěrečného dílu, který se odehrává ve vesnici pastevců, tehdejší barrandovská produkce umístila na louku nedaleko Prachatic do prostoru bývalé německé a po válce vysídlené vesnice Cudrovice.
  • vimperkHistorický film Božská Ema (1979) popisující návrat Emy Destinové z Ameriky do rodné země se natáčel na mnoha místech: na zámku ve Vimperku, v Prachaticích, v kostele sv. Vojtěcha ve Lštění nebo na hradě Rabí.
  • Půvabná náves vesničky Nahořany u Volyně velmi dobře posloužila tvůrcům filmu Trhák (1980). Ve snímku hraje i statek rodiny Vaňků čp. 11, který nahrazuje hasičskou zbrojnici.
  • bavorovPohádka Princezna ze mlejna (1994) se natáčela na hradě Helfenburku, v Bavorově, Nahořanech nebo Čestici. Mlýn stál u Lhotského rybníka poblíž Bavorova. Byl však postaven pouze jako kulisa ze sádrokartonu, po natáčení obou dílů byl zbourán. Dnes jej tudíž na svém místě nenajdete.
  • Tři zběhové z pohádky Tři životy (2007) se uchýlili před svými pronásledovateli na hradě Helfenburk u Bavorova.
  • Naproti tomu populární díl Majora Zemana Bestie (1975), popisující hrůzné vraždění v močálech na státní hranici, se na Šumavě vůbec nenatáčel – šumavské městečko ztvárnila jihočeská Jisebnice, vlaková stanice Trnov bylo ve skutečnosti nádraží Čísovice u Mníšku pod Brdy a scéna v bažinách s topící se Stellou Zázvorkovou se filmovala v hluboko vykopané jámě za Barrandovskými studii.
Hotel Šumava Inn na Kvildě Gurmánská turistika

Hotel Šumava Inn na Kvildě

Hotel a restauraci Šumava Inn naleznete na Kvildě v samém srdci Šumavy. Vaši přízeň si získá zajímavým, netradičním, ale přesto komfortním interiérem, domácí atmosférou a milou obsluhou.

Vodní hrad Švihov – skvost, který stojí za to vidět zblízka Památky

Vodní hrad Švihov – skvost, který stojí za to vidět zblízka

Jednou z nejmohutnějších fortifikačních staveb v Čechách je vodní hrad Švihov nedaleko Klatov. Po celou turistickou sezónu hrad žije nejen prohlídkami, ale také nesčetnými doprovodnými akcemi.

Řeka Křemelná – nejhlubší kaňon Šumavy Příroda

Řeka Křemelná – nejhlubší kaňon Šumavy

Řeka v národním parku Šumava pramení severně od Pancíře a teče opuštěnou krajinou ke svému soutoku s Vydrou u Čeňkovy Pily. Divoká horská řeka si dodnes zachovala přirozené řečiště a na březích i strmých úbočích kaňonu se vyskytují vzácné druhy rostlin i živočichů.

Zámek Hoštice u Volyně Památky

Zámek Hoštice u Volyně

Zámek Hoštice stojí ve stejnojmenné obci kousek od Volyně. Narozdíl od drtivé většiny hradů, zámků a tvrzí mu však věhlas nepřinesla slavná historie nebo skvostná architektura, ale novodobá trilogie komedií režiséra Zdeňka Trošky – Slunce, seno, … .

Klostermannova chalupa u Srní – hájovna z filmu Pod Jezevčí skálou Památky

Klostermannova chalupa u Srní – hájovna z filmu Pod Jezevčí skálou

Původní šumavská roubenka se zvoničkou pokrytá šindelem, se do podvědomí veřejnosti dostala díky trilogii s Tomášem Holým – Pod jezevčí skálou, Na pytlácké stezce a Za trnkovým keřem – v chalupě bydlel jeho filmový dědeček.

Státní zámek Vimperk Památky

Státní zámek Vimperk

Státní zámek Vimperk je památkovým objektem, který prochází rozsáhlou obnovou. V roce 2021 byla ukončena její první etapa a zámek nyní nabízí tři prohlídkové trasy (v opravených i neopravených prostorách) a nové expozice Muzea Vimperska.

Jezero Laka – nejmenší a nejvýše položené šumavské jezero Příroda

Jezero Laka – nejmenší a nejvýše položené šumavské jezero

Nejmenší a nejvýše položené jezero české části Šumavy bylo na dlouhou dobu veřejnosti nepřístupné. O to víc se vyplatí se k tomuto krásnému jezeru ledovcového původu podívat.

Šumavský expres – lokálka srdcem Šumavy Zážitky

Šumavský expres – lokálka srdcem Šumavy

Na šumavských lokálkách snadno podlehnete idyle venkovských tratí a romantice lesních nádraží. Vlakem se lze vydat podél břehů největšího přehradního jezera u nás i hlubokými lesy u Nového Údolí.

Pohádková stezka Po stopách Popelky na Švihově Příroda

Pohádková stezka Po stopách Popelky na Švihově

Pohádkovou stezku po stopách nejslavnější pohádkové postavy Popelky, naleznete nedaleko hradu Švihova. Stezka vás zavede například do sadu, kde Popelka chovala svou sovu Rozárku nebo k rybníku, do kterého se i s kočárem převrhla zlá macecha s Dorou.

Bučina – bývalá nejvýše položená osada na Šumavě Památky

Bučina – bývalá nejvýše položená osada na Šumavě

Bučina je dnes zaniklá osada, která však bývala nejvýše položenou osadou na celé Šumavě (1162 m). Přesto si však jedno prvenství uchovala – jedná se totiž o nejdeštivější šumavské místo, ročně tady spadne 1600 mm srážek.

Další aktuality

Sušický ručně vyřezávaný betlém vás určitě nadchne

Stálou expozici muzea a mechanický sušický betlém, který představuje starobylá tradiční řemesla v půvabné šumavské krajině s významnými památkami a lidovou architekturou Sušicka, můžete navštívit ve vánočním čase a zpříjemnit si tak sváteční atmosféru. Betlém je přístupný v otevírací době muzea a pouští se v 9:00, 10:00, 11:00, 13:00, 14:00, 15:00 a 15:30 hodin.
22. listopad 2024 10:00
Kultura, Plzeňský kraj

Objevte kouzlo předvánoční Plzně

Říká se, že na Vánoce vedou všechny cesty domů. Nechť vedou vaše cesty taky do Plzně, která je v předvánočním čase opravdu kouzelná! Užijete si zde provoněné vánoční trhy s kulturním programem, tradiční adventní prohlídky selského statku U Matoušů anebo plzeňského pivovaru. Nalaďte se na předvánoční atmosféru Plzně, užívejte si společně strávený čas se svými blízkými a myslete na to, že Vánoce nejsou jen datum. Je to stav mysli!
21. listopad 2024 14:00
Zážitky, Plzeňský kraj

Plzeň si připomene dobytí města stavovskými vojsky generála Mansfelda

Listopad nabízí zajímavá výročí z dějin města Plzně. Jedna z nejvýznamnějších událostí se odehrála 21. listopadu 1618, kdy byla Plzeň poprvé ve své historii dobyta. Stalo se tak nedlouho po pražské defenestraci, kdy se stavovská vojska pod vedením hraběte Arnošta Mansfelda rozhodla postavit se tehdy velmi dobře opevněné katolické Plzni. Rekonstrukce dobytí města se odehraje 23. listopadu 2024 na dochovaných hradbách v centru Plzně.
18. listopad 2024 12:00
Zážitky, Plzeňský kraj

Jak poznat Plzeň za jeden den

Máte před sebou cestu do západních Čech, rádi byste se zastavili v Plzni, ale tlačí vás čas? Z mnoha zajímavostí, které západočeská metropole nabízí, jsme na Kudy z nudy vybrali pár míst, která snadno projdete a poznáte během několika hodin. Takže honem zabalit a hurá na cestu, máme na ni přece jediný den!
11. listopad 2024 8:23
Zážitky, Plzeňský kraj

Ochutnejte svatomartinské víno a husu na zámku Zbiroh

Na zámku Zbiroh proběhne v sobotu 9. listopadu 2024 Svatomartinské posvícení, na kterém nebude chybět koštování mladých vín, středověký jarmark s ukázkami tradičních řemesel nebo komentované prohlídky. A na bílém koni samozřejmě přijede i svatý Martin.
8. listopad 2024 20:20
Gurmánská turistika, Plzeňský kraj

Šumavský Špičák se připravuje na start zimní sezony

Lyžaři a snowboardisté se již mohou dočkat přicházejí zimy a největší lyžařské středisko Plzeňského kraje Ski&Bike Špičák se připravuje pečlivě na nadcházející sezonu. Pozitivní zprávou jistě je, že ceny denních skipasů zůstávají stejné a celosezonní zlevnily. Podívejte se s portálem Kudy z nudy, jaké novinky areál pro vás chystá.
6. listopad 2024 10:15
Zimní sporty, Plzeňský kraj

Listopadový výlet do hlubin Českého lesa a kraje zaniklých obcí

Kdo se do kraje tiché přírody a kdysi obývaných míst v Českém lese jednou podívá, zpravidla se sem rád vrací. Seznamte se s pohnutou historií zaniklých obcí a jejich obyvatel, objevte krásy zdejší krajiny a udělejte si procházku po zapomenutých pohraničních stezkách.
5. listopad 2024 6:44
Památky, Plzeňský kraj

Zámek Zbiroh láká na Halloween

Zámek Zbiroh stojí v nádherných křivoklátských lesích v bezprostřední blízkosti Brd. V lokalitě, kam dlouhá léta noha obyčejného smrtelníka nemohla vkročit. Stavba zámku ze všech stran překvapuje a udivuje. Zbiroh má ve svém výčtu tolik „nej“, že vám na ně prsty jedné ruky nestačí. Nespornou výhodou je, že zámek na zimu nazavírá! A navíc si zde užijete opravdu strašidelný Halloween!
30. říjen 2024 12:00
Zážitky, Plzeňský kraj