ÚvodAktualityPřipomeňte si Františka Ženíška procházkou po Praze
Památky

Připomeňte si Františka Ženíška procházkou po Praze

  • 10. listopadu 2016
V polovině listopadu to bude právě sto let, kdy v Praze zemřel malíř František Ženíšek. Pojďte se s portálem Kudy z nudy podívat do míst, kde žil a hlavně tam, kde tvořil – třeba do pražského Karlína, do Národního muzea, Obecního domu, Národní galerie anebo do Národního divadla.
Právě Národní divadloPraze se Ženíškovi stalo osudem. Na jeho stavbě se podílela řada umělců, kteří byli později společně označováni jako Generace Národního divadla. Vedle Ženíška do ní patřili například architekti Josef Hlávka a Josef Zítek, sochař Josef Václav Myslbek či malíř Mikoláš Aleš.
 

Opona, která neprošla

Národní divadloFrantišek Ženíšek se narodil 25. května 1849 v Praze ve Štěpánské ulici, v domě, kde měl jeho otec kupecký krám. Jeho nadání se projevilo velmi záhy a již během studií na Akademii výtvarných umění převyšoval spolužáky a vrstevníky v ateliéru přirozeným talentem. Nebylo mu ještě ani třicet let, když se společně s Mikolášem Alšem podílel na výzdobě foyer Národního divadla.

Tím však jeho podíl na výzdobě slavné budovy neskončil: byla mu svěřena také výzdoba stropu hlediště s alegoriemi osmi múz a zvítězil rovněž v soutěži na umělecký návrh hlavní opony, která však shořela při požáru roku 1881. Podruhé se už Ženíšek do soutěže nezapojil, měl spoustu jiné práce a druhou oponu vytvořil malíř Vojtěch Hynais. Mimochodem ač návrh vítězný, komisi se výsledek nelíbil – svou roli prý sehrály i "neslovansky" štíhlé postavy – a novou oponu nikdy oficiálně neschválila.
 

Hvězda salonního nebe a kníže Oldřich

Ženíšek Oldřich a BoženaO Ženíškovy malby byla taková poptávka, že se záhy stal úspěšným portrétistou. Dalším oblíbeným tématem byla historie; z této řady je nejznámější obraz setkání Oldřicha s Boženou, který můžete vidět v Národní galeriiPraze.

Všimněte si zejména knížete Oldřicha, pro něhož stál Ženíškovi modelem Josef Šebestián Daubek, majitel velkostatku Liteň a Brněnec a mecenáš řady českých umělců. Ženíška by měli znát i milovníci železnic a rozmanitých kuriozit: portrét císaře Františka Josefa pro Akademii věd a umění ho dovedl k další zakázce, a to výzdobě stropu železničního jídelního vozu, zhotovenému přímo na zakázku vídeňského dvora.
 

Cesty za díly Františka Ženíška

Smetanovo muzeumNa Ženíškova díla narazíte na  řadě míst po celé Praze. Podílel se na výzdobě novorenesanční budovy někdejší pražské vodárny, nyní Smetanova muzea na Novotného lávce, interiérů Obecního domu a Národního muzea, vytvořil také malby pro okna karlínského kostela sv. Cyrila a Metoděje. S jeho tvorbou se setkáte i mimo hlavní město, například v Ostravě, kde je na oltáři novogotického kostela Neposkvrněného početí Panny Marie Ženíškův obraz se stejným námětem.

František Ženíšek je pochován společně s manželkou Barborou a synem Františkem, který byl také malířem, v rodinném hrobě na Olšanských hřbitovechPraze. Poznáte jej snadno, náhrobek zdobí umělcova busta od Ladislava Kofránka.
Obecní dům – secesní klenot Prahy Zážitky

Obecní dům – secesní klenot Prahy

Obecní dům je nádhernou ukázkou pražské secesní architektury. Na místě bývalého Králova dvora jej vyprojektovali Antonín Balšánek a Osvald Polívka. Rozlehlá budova ukrývá koncertní síň, kavárnu i znamenitou francouzskou restauraci. V roce 2012 Obecní dům oslavil 100. výročí.

Muzeum Bedřicha Smetany v Praze Kultura

Muzeum Bedřicha Smetany v Praze

Budova muzea se řadí k nejkrásnějším novorenesančním stavbám v Praze. Nalézá se v sousedství Karlova mostu a náleží ke komplexu budov dřívějších Staroměstských mlýnů. Je odtud jedinečný pohled na řeku Vltavu a panorama Pražského hradu.

Naučná stezka Olšanské hřbitovy Památky

Naučná stezka Olšanské hřbitovy

Naučná stezka seznamuje s Olšanskými hřbitovy, největším současným pražským pohřebištěm na místě bývalé osady Olšany, dnes mezi čtvrtěmi Žižkov a Vinohrady.

Národní galerie v Praze – Veletržní palác: Umění 19., 20. a 21. století Kultura

Národní galerie v Praze – Veletržní palác: Umění 19., 20. a 21. století

Veletržní palác je sídlem Národní galerie v Praze od roku 1976. Stálá expozice umění Umění 19., 20. a 21. století seznamuje ve třech podlažích Veletržního paláce s vývojem českého i zahraničního výtvarného umění v kontinuitě posledních třech staletí.

Kostel svatého Cyrila a Metoděje v Karlíně Památky

Kostel svatého Cyrila a Metoděje v Karlíně

Mohutná trojlodní novorománská bazilika v pražském Karlíně, stavěná z tesaného kamene podle vzorů starých románských kostelů, náleží svou rozsáhlostí mezi nejpřednější církevní stavby v Čechách.

Národní divadlo v Praze – Zlatá kaplička Kultura

Národní divadlo v Praze – Zlatá kaplička

Pokud patříte mezi milovníky kulturního dění, rozhodně byste neměli vynechat návštěvu některého z divadelních představení Národního divadla v Praze, které tvoří tři umělecké soubory – opera, činohra a balet. Vybrat si můžete z lákavé nabídky programů.

Národní muzeum – Historická budova Národního muzea v Praze Kultura

Národní muzeum – Historická budova Národního muzea v Praze

Jedna z nejvýznamnějších pražských budov byla prohlášená už v roce 1962 za národní kulturní památku. Čechy milovaná a cizinci obdivovaná, osudově spjatá s novodobými českými dějinami, časem neoddělitelně splynula s představou o Národním muzeu jako instituci.

Další aktuality

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (9.11. – 10.11.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Knihovna snů 2024, Bruslení na Černém Mostě – venkovní kluziště pro veřejnost, Dny otevřených dveří Astronomického ústavu AV ČR, Mezinárodní den archeologie v Národním muzeu v Praze, Svatomartinské slavnosti a pečená husa na Kubáni 2024. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
4. listopad 2024 7:00
Zážitky, Praha

Sametová revoluce 1989 krok za krokem

Rok 1989 byl plný změn, od lednového Palachova týdne přes listopadovou sametovou revoluci až do konce prosince. Pojďte se s portálem Kudy z nudy projít krok za krokem po místech, kde tehdy zápas o svobodu probíhal.
1. listopad 2024 6:38
Památky, Praha

Žluté lázně zvou na zážitkovou cestu vesmírem a třetí ročník výstavy Světla vyprávějí…

Více než stovka světelných soch a objektů tvořená čtyřmi sty tisíci světly ponese v letošní podzimní a zimní sezóně název Zvonkova cesta vesmírem. Světelný park Světla vyprávějí... se již potřetí vrací do Žlutých lázní v Praze. Přináší ohromující podívanou inspirovanou příběhem pohádkové postavy Zvonka. Kouzelný průvodce Zvonek vezme malé i velké návštěvníky na nezapomenutelnou a fascinující cestu tajemstvími vesmíru. Unikátní výstava je otevřena od 1. listopadu 2024 do 31. ledna 2025 každý den po setmění.
31. říjen 2024 9:00
Zážitky, Praha

Festival Prague Sounds nabídne nejaktuálnější hudbu mnoha žánrů

Velká světová jména jazzu, soudobé vokální hudby, alternativního hip hopu i world music na pomezí s klasikou, české premiéry a unikátní jednorázové projekty. To vše přinese 28. ročník mezinárodního festivalu Prague Sounds, který proběhne letos od 3. do 20. listopadu 2024 v Praze. Přijede například jeden z největších saxofonistů posledních čtyřiceti let a trojnásobný držitel Grammy Branford Marsalis se svým virtuózním kvartetem, nekompromisní londýnská saxofonistka Nubya Garcia nebo excelentní klavírista Tigran Hamasyan propojující jazz s arménskou lidovou hudbou.
30. říjen 2024 15:00
Kultura, Praha

Přehlídka indické kinematografie a festival bollywoodského filmu opět v Praze

Indie opět míří do Prahy a jako každý rok, je to především prostřednictvím filmu. Letos již 21. ročník Festivalu bollywoodského filmu začíná ve čtvrtek 31. října a potrvá do soboty 2. listopadu 2024. Domovskou základnu festivalu je pražské kino Světozor, kde se postupně představí osvědčené filmy i filmové novinky.
30. říjen 2024 12:52
Zážitky, Praha

Zoo Praha láká na oslavy svátku Diwali

V pátek 1. listopadu 2024 se v Zoo Praha koná tradiční oslava indického svátku světel Diwali. Návštěvníci se od 16:30 budou moci zapojit do lampionového průvodu po setmělé zoo. Ten bude zakončen světelnou show v Údolí slonů, před restaurací Gulab. Každý, kdo do zoo přijde s vlastním LED lampionem, bude mít od 16:00 do 17:00 vstup do zoologické zahrady za jednu korunu!
30. říjen 2024 12:34
Příroda, Praha

Vrtbovská zahrada se slavnostně rozsvítí, pouze na jeden večer

Vrtbovskou zahradu je možné letos naposledy spatřit při slavnostním podzimním nasvícením zahrady poslední říjnový den. Prohlédnout si jednu z nejkrásnějších barokních zahrad za neobvyklého osvětlení bude možné ve čtvrtek 31. října 2024 od 17:00 do 21:00 hodin. Překvapí vás mystika a kouzlo tohoto místa, které nabízí netradiční pohled na Pražský hrad a část historického centra.
30. říjen 2024 12:07
Příroda, Praha

Klavírní festival Rudolfa Firkušného hostí opět pražské Rudolfinum

Klavírní festival Rudolfa Firkušného je jako jediný festival svého druhu v Praze programově zcela věnován klavírní tvorbě. Pražskou podzimní hudební sezónu každoročně obohacuje o koncerty pianistů světového renomé. Letošní šestý ročník klavírního festivalu v Praze se uskuteční 2. 11. – 9. 11. 2024 v pražském Rudolfinu. Festival nabídne pět klavírních recitálů, které letos pojí velmi netradiční koncertní formáty.
30. říjen 2024 8:06
Kultura, Praha