ÚvodAktualityPřipomeňte si Františka Ženíška procházkou po Praze
Památky

Připomeňte si Františka Ženíška procházkou po Praze

  • 10. listopadu 2016
V polovině listopadu to bude právě sto let, kdy v Praze zemřel malíř František Ženíšek. Pojďte se s portálem Kudy z nudy podívat do míst, kde žil a hlavně tam, kde tvořil – třeba do pražského Karlína, do Národního muzea, Obecního domu, Národní galerie anebo do Národního divadla.
Právě Národní divadloPraze se Ženíškovi stalo osudem. Na jeho stavbě se podílela řada umělců, kteří byli později společně označováni jako Generace Národního divadla. Vedle Ženíška do ní patřili například architekti Josef Hlávka a Josef Zítek, sochař Josef Václav Myslbek či malíř Mikoláš Aleš.
 

Opona, která neprošla

Národní divadloFrantišek Ženíšek se narodil 25. května 1849 v Praze ve Štěpánské ulici, v domě, kde měl jeho otec kupecký krám. Jeho nadání se projevilo velmi záhy a již během studií na Akademii výtvarných umění převyšoval spolužáky a vrstevníky v ateliéru přirozeným talentem. Nebylo mu ještě ani třicet let, když se společně s Mikolášem Alšem podílel na výzdobě foyer Národního divadla.

Tím však jeho podíl na výzdobě slavné budovy neskončil: byla mu svěřena také výzdoba stropu hlediště s alegoriemi osmi múz a zvítězil rovněž v soutěži na umělecký návrh hlavní opony, která však shořela při požáru roku 1881. Podruhé se už Ženíšek do soutěže nezapojil, měl spoustu jiné práce a druhou oponu vytvořil malíř Vojtěch Hynais. Mimochodem ač návrh vítězný, komisi se výsledek nelíbil – svou roli prý sehrály i "neslovansky" štíhlé postavy – a novou oponu nikdy oficiálně neschválila.
 

Hvězda salonního nebe a kníže Oldřich

Ženíšek Oldřich a BoženaO Ženíškovy malby byla taková poptávka, že se záhy stal úspěšným portrétistou. Dalším oblíbeným tématem byla historie; z této řady je nejznámější obraz setkání Oldřicha s Boženou, který můžete vidět v Národní galeriiPraze.

Všimněte si zejména knížete Oldřicha, pro něhož stál Ženíškovi modelem Josef Šebestián Daubek, majitel velkostatku Liteň a Brněnec a mecenáš řady českých umělců. Ženíška by měli znát i milovníci železnic a rozmanitých kuriozit: portrét císaře Františka Josefa pro Akademii věd a umění ho dovedl k další zakázce, a to výzdobě stropu železničního jídelního vozu, zhotovenému přímo na zakázku vídeňského dvora.
 

Cesty za díly Františka Ženíška

Smetanovo muzeumNa Ženíškova díla narazíte na  řadě míst po celé Praze. Podílel se na výzdobě novorenesanční budovy někdejší pražské vodárny, nyní Smetanova muzea na Novotného lávce, interiérů Obecního domu a Národního muzea, vytvořil také malby pro okna karlínského kostela sv. Cyrila a Metoděje. S jeho tvorbou se setkáte i mimo hlavní město, například v Ostravě, kde je na oltáři novogotického kostela Neposkvrněného početí Panny Marie Ženíškův obraz se stejným námětem.

František Ženíšek je pochován společně s manželkou Barborou a synem Františkem, který byl také malířem, v rodinném hrobě na Olšanských hřbitovechPraze. Poznáte jej snadno, náhrobek zdobí umělcova busta od Ladislava Kofránka.
Obecní dům – secesní klenot Prahy Zážitky

Obecní dům – secesní klenot Prahy

Obecní dům je nádhernou ukázkou pražské secesní architektury. Na místě bývalého Králova dvora jej vyprojektovali Antonín Balšánek a Osvald Polívka. Rozlehlá budova ukrývá koncertní síň, kavárnu i znamenitou francouzskou restauraci. V roce 2012 Obecní dům oslavil 100. výročí.

Muzeum Bedřicha Smetany v Praze Kultura

Muzeum Bedřicha Smetany v Praze

Budova muzea se řadí k nejkrásnějším novorenesančním stavbám v Praze. Nalézá se v sousedství Karlova mostu a náleží ke komplexu budov dřívějších Staroměstských mlýnů. Je odtud jedinečný pohled na řeku Vltavu a panorama Pražského hradu.

Naučná stezka Olšanské hřbitovy Památky

Naučná stezka Olšanské hřbitovy

Naučná stezka seznamuje s Olšanskými hřbitovy, největším současným pražským pohřebištěm na místě bývalé osady Olšany, dnes mezi čtvrtěmi Žižkov a Vinohrady.

Národní galerie v Praze – Veletržní palác: Umění 19., 20. a 21. století Kultura

Národní galerie v Praze – Veletržní palác: Umění 19., 20. a 21. století

Veletržní palác je sídlem Národní galerie v Praze od roku 1976. Stálá expozice umění Umění 19., 20. a 21. století seznamuje ve třech podlažích Veletržního paláce s vývojem českého i zahraničního výtvarného umění v kontinuitě posledních třech staletí.

Kostel svatého Cyrila a Metoděje v Karlíně Památky

Kostel svatého Cyrila a Metoděje v Karlíně

Mohutná trojlodní novorománská bazilika v pražském Karlíně, stavěná z tesaného kamene podle vzorů starých románských kostelů, náleží svou rozsáhlostí mezi nejpřednější církevní stavby v Čechách.

Národní divadlo v Praze – Zlatá kaplička Kultura

Národní divadlo v Praze – Zlatá kaplička

Pokud patříte mezi milovníky kulturního dění, rozhodně byste neměli vynechat návštěvu některého z divadelních představení Národního divadla v Praze, které tvoří tři umělecké soubory – opera, činohra a balet. Vybrat si můžete z lákavé nabídky programů.

Národní muzeum – Historická budova Národního muzea v Praze Kultura

Národní muzeum – Historická budova Národního muzea v Praze

Jedna z nejvýznamnějších pražských budov byla prohlášená už v roce 1962 za národní kulturní památku. Čechy milovaná a cizinci obdivovaná, osudově spjatá s novodobými českými dějinami, časem neoddělitelně splynula s představou o Národním muzeu jako instituci.

Další aktuality

Prague Fringe Festival 2025 přinese na Malou Stranu indickou sekci a další divadla ze světa

Během 24. ročníku mezinárodního festivalu anglického divadla Prague Fringe, který se koná od pondělí 26. do 31. května 2025 se mohou diváci těšit na více než stovku představení od desítek souborů z různých zemí světa. Tradiční i neobvyklé divadelní prostory na Malé Straně znovu ožijí mezinárodními inscenacemi nového divadla, komedie, story-tellingu, divadla pro děti a dalšími žánry.
8. duben 2025 11:01
Kultura, Praha

Užijte si pohyblivý svátek hanami a piknik pod rozkvetlými sakurami

Dříve byly oslavy příchodu jara a rozkvetlých sakur doménou japonské šlechty. Dnes si hanami, pozorování krásy rozkvetlých květů, můžete užít i v Česku. Závan Japonska zažijete 12. dubna v Mikulově a 26. dubna 2025 v pražském parku Hanspaulka. Nechte se okouzlit rozkvetlými stromy i japonskou gastronomií a kulturou.
7. duben 2025 15:00
Příroda, Praha

Prožijte duchovní Velikonoce v Praze

Nejvýznamnějším křesťanským svátkem jsou Velikonoce, které oslavují vzkříšení Ježíše Krista. Středem těchto oslav, v duchu křesťanských tradic, bude v Praze katedrála sv. Víta, Václava a Vojtěcha na Pražském hradě. Hlavním celebrantem všech mší svatých je zde pražský arcibiskup Jan Graubner. Několik liturgických slavností bude probíhat také v kostele Všech svatých či bazilice sv. Jiří na Pražském hradě.
7. duben 2025 10:00
Kultura, Praha

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (12.4. – 13.4.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Den otevřených dveří na Pražském hradě – jaro 2025, Svět minerálů a šperků na Výstavišti Holešovice 2025, 300 let zámku Jemniště a výstava vozů Jaguar, 18. řemeslný jarmark v Lysé nad Labem 2025, Středočeská šedesátka 2025. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
7. duben 2025 6:01
Zážitky, Praha

Vydejte se do skleníku Fata Morgana za křehkou motýlí krásou

Botanická zahrada hl. m. Prahy v Troji opět připravila oblíbenou výstavu motýlů. Letošní ročník je zaměřený na vábení v přírodě. Do Prahy bylo přivezeno přes 5000 kukel z motýlí farmy ve Stratfordu nad Avonou. Z kukel umístěných na různých místech skleníku se od 11. dubna 2025 postupně vylíhnou pestrobarevní křehcí krasavci. Nebudou chybět nádherní Morpho peleides s blankytně modrými křídly, noční martináči Attacus atlas, velcí soví motýli rodu Caligae nebo známý motýlí cestovatel monarcha stěhovavý. Prohlédnout si je můžete přijít do Fata Morgany, budou na vás čekat až do 25. května 2025. Otevřeno je denně kromě pondělí od 9:00 do 18:00 hodin.
6. duben 2025 11:38
Příroda, Praha

Načerpejte jarní atmosféru a užijte si večerní osvětlení ve Vrtbovské zahradě

V úterý 8. dubna 2025 bude slavnostně nasvícen barokní skvost Prahy – Vrtbovská zahrada. Od 20:00 do 22:00 hodin sem můžete přijít načerpat jarní atmosféru a pokochat se vyhlídkou na večerní Prahu. Je to pouze jedna ze dvou možností za rok. Ta příští bude až na podzim. Přijďte poznat zahradu jak ji neznáte a obdivovat nasvícené sochy M. B. Brauna, fresky V. V. Reinera, ateliér Mikoláše Alše a nezvyklé pohledy na Prahu, které vám vezmou dech.
6. duben 2025 11:07
Příroda, Praha

Evropa v Česku: proč máme rádi Francii?

Gurmánské speciality od cibulačky až po crème brûlée a makronky, víno, sýry, Cannes a nejslavnější filmový festival na světě, Paříž, Le Mont Saint Michel, zámky na Loiře, cyklistický závod Tour de France, Azurové pobřeží, Bretaň a Provence provoněná levandulí: je tolik věcí, které máme rádi ve Francii! Seriál o evropských zemích pokračuje na západě Evropy. Pojďte s Kudy z nudy poznat Francii!
6. duben 2025 10:05
Kultura, Praha

Velikonoce: tipy na velikonoční pečení, zdobení vajíček a tradiční zvyky

Velikonoce jsou za dveřmi a s nimi i náš přehled nejznámějších tradic pašijového týdne, hospodyňky ocení pár velikonočních receptů a jestliže plánujete nazdobit vajíčka, mohl by vám pomoci náš návod na jejich barvení přírodními barvami anebo různé styly zdobení kraslic. Užijte si krásné svátky jara!
6. duben 2025 9:37
Zážitky, Praha