ÚvodAktuality

Aktuality Jihomoravský kraj

Jeskyně jsou jako fascinující svět pod zemským povrchem. Přitahují nás svou unikátní výzdobou. Komplexy plné krápníků, skalních dómů, podzemních řek a jezírek a v neposlední řadě také hnízdiště netopýrů, lákají každoročně davy zvědavých turistů. Oblíbené jsou také projíždky lodičkami v Punkevních jeskyních, které jsou součástí Moravského Krasu, nejatraktivnější přírodní oblasti u nás. Jeskyně jsou oblíbeným cílem zejména v létě, kdy nabízejí úkryt před sluncem a vysokými letními teplotami nebo před bouřkou. Mnoho z nich ale můžete navštívit celoročně. Přinášíme vám tipy na ty nejzajímavější z nich. Nezapomeňte si vzít teplé oblečení a pohodlnou obuv.
Zajímá vás aktuální dění v regionu Jihomoravský kraj? Na portálu Kudyznudy.cz najdete tisíce novinek a tipů kam zrovna vyrazit. Prohlédněte si, co se právě odehrává ve světe kultury, památek, zážitků a turistiky. Stačí si jen vybrat z nepřeberného množství aktualit.

Jeskyně v Moravském krasu jsou po zimě otevřeny

Od března se po zimní přestávce otevírají milovníkům krasového podzemí všechny běžně zpřístupněné jeskyně Moravského krasu. Přes zimu byly otevřeny pouze Punkevní jeskyně, jeskyně Výpustek a speciální návštěvní okruhy ve Sloupsko-šošůvských jeskyních. K těmto stálicím se právě od března připojují jeskyně Balcarka a Kateřinská, které byly z důvodu ochrany zimujících netopýrů od prosince do konce února uzavřeny. Přijďte se podívat do podzemí.
2. březen 2025 9:00
Příroda, Jihomoravský kraj

Punkevní jeskyně na suchu: prohlídky probíhají bez plavby kvůli opravám

Turisté chystající se navštívit Punkevní jeskyně v Moravském krasu se do konce března 2025 budou muset obejít bez oblíbené plavby elektroloděmi po podzemní řece Punkvě. Pracovníci Punkevních jeskyní totiž snížili hladinu podzemní řeky o šest metrů a vyměnili stavidlo regulující tok řeky. Lodě se tak ocitly na suchu a podzemní přístaviště u Masarykova dómu vysoko ve vzduchu nad hlavami turistů. Místo kormidelníků se na Punkvě dali elektrikáři, kteří opravují elektroinstalací na trase vodní plavby, poškozené loňský podzim povodní.
21. únor 2025 12:00
Příroda, Jihomoravský kraj

Znáte celoročně otevřené jeskyně v Česku? Objevte tajemný svět krasového podzemí!

Procházka v jeskyních je jako cesta časem, kdy můžete vidět a obdivovat fascinující přírodní umění, které vytvářel čas a voda. I když si velká část veřejnosti myslí, že jeskyně jsou v zimním období uzavřeny z důvodu ochrany zimujících netopýrů, není tomu tak ve všech případech. Řada jeskyní má celoroční provoz a i přes zimu nabízí řadu atraktivních prohlídek. Uvnitř jeskyní určitě nenastydnete – oproti mrazům venku je v krasovém podzemí celoročně kolem 8 až 14 stupňů Celsia. A kam se na výlet do hloubi jeskyní vydat? Nabízí se Moravský kras s jeskyní Výpustek a Punkevními nebo Sloupsko-šošůvskými jeskyněmi, Bozkovské dolomitové jeskyně v Českém ráji; Javoříčské, Mladečské jeskyně a Zbrašovské aragonitové jeskyně na střední Moravě i Jeskyně Na Špičáku v Jeseníkách.
15. únor 2025 12:00
Příroda, Jihomoravský kraj

Prohlédněte si v únoru Sloupsko-šošůvské jeskyně za svitu baterek

Během února probíhají ve Sloupsko-šošůvských jeskyních Zimní prohlídky. Návštěvníci si mohou prohlédnout prostory šošůvské části jeskyní a vybrat si ze dvou možností: prohlídku šošůvské části jeskyní při světle baterek, anebo si rezervovat zážitkovou prohlídku "Po stopách Nagela". Novinkou posledních let je přemostění Stupňovité propasti, kde se návštěvníkům otevřel zcela netradiční pohled.
7. únor 2025 6:00
Příroda, Jihomoravský kraj

Jeskyně Výpustek v Moravském krasu zve na mimořádné zimní prohlídky děti i dospělé

Letošní dlouhé zimní prázdniny si rodiče s dětmi mohou zpestřit návštěvou jeskyně Výpustek u Křtin v Moravském krasu, která je otevřena celoročně. Jeskyně Výpustek v Moravském krasu, která ukrývá rozsáhlý protiatomový kryt velení československé armády, láká mimo běžných prohlídek na zvláštní trasy. První z nich je určena dospělým – jedná se o dobrodružnou zážitkovou trasu Za tajemstvím jeskyně. Druhá mimořádná trasa je zaměřena na děti, které se do podzemí vydají s medvědem Brunem.
26. prosinec 2024 15:06
Příroda, Jihomoravský kraj

Jeskyně Moravského krasu hlásí: otevřeno máme i v zimě!

V Moravském krasu začala zima a návštěvníky v jeskyních vystřídali ti, kteří tam jsou doma: netopýři. Kvůli jejich nerušenému přezimování se uzavřely jeskyně Balcarka a Kateřinská, kam se podíváte zase až od března. Někde ale zůstalo otevřeno i nadále!
15. prosinec 2024 6:00
Příroda, Jihomoravský kraj

Kam na zimní výlet v Moravském krasu? Nejen Punkevní jeskyně jsou přes zimu otevřeny

Prohlídková trasa Punkevních jeskyní je během zimních měsíců pro turisty běžně přístupná, otevřeno zde mají mimo pondělí vždy v čase 8:40 až 14:00 hodin. Z důvodu velkého zájmu návštěvníků doporučujeme zajistit si rezervaci předem. Mimořádnou prohlídku jeskyní mimo otevírací dobu, v případě, že to provozní podmínky dovolí, lze provést po předchozí dohodě se správou jeskyní. Skupinu musí tvořit minimálně 10 lidí se 100% příplatkem na každou osobu.
8. prosinec 2024 6:00
Příroda, Jihomoravský kraj

Jeskyni na Turoldu opět zdobí smaragdové jezírko

Jeskyně na Turoldu nedaleko Mikulova je sice až do jara zavřená, přesto jeskyňáři přináší milovníkům přírody radostnou zprávu – Jezerní dóm totiž začala plnit spodní voda a po několika letech se v jeskyni objevilo krásné smaragdové jezírko.
20. listopad 2024 14:00
Příroda, Jihomoravský kraj

Kateřinská jeskyně vydala další tajemství: ulitu plže starou až 12 tisíc let!

Epigrafické a archeologické výzkumy ve staré Kateřinské jeskyni v Moravském krasu běží od roku 2017 a přinesly mimo jiné objev nejstarších kreseb na stěnách jeskyně v ČR, jejichž stáří je až 7200 let. Na jaře se podařilo datovat další dvě neolitické kresby v zadní části Ledové chodby a k dnešnímu dni je tak známo celkem 15 pravěkých kresebných objektů rozmístěných na různých místech Kateřinské jeskyně. Třetím rokem také pokračoval archeologický výzkum uvnitř jeskyně, nedaleko pravěkých kreseb. Významným objevem se staly tři ozdoby – ulity plže zubovce dunajského.
17. říjen 2024 6:00
Příroda, Jihomoravský kraj

Do jeskyní v Moravském krasu se po povodních vracejí turisté

Zpřístupněné jeskyně České republiky se již z větší části vzpamatovaly z přívalů vody a větru v uplynulém období. Turistické prohlídky Punkevních jeskyní se vrátily v dočasně upravené podobě. Návštěvníci v suché části jeskyní se ze dna Macochy vracejí unikátní cestou – jindy nepřístupnou Tunelovou chodbou.
28. září 2024 17:00
Příroda, Jihomoravský kraj

Neobjevené skvosty: 10 tipů z turistické oblasti Moravský kras

Moravský kras s řadou přístupných jeskyní, vápencových údolí, krasových závrtů a dalších jevů patří k nejatraktivnějším přírodním oblastem u nás. Na území této CHKO je dnes evidováno přes 1 100 jeskyní. V řadě z nich jsou zachovány doklady dávno vyhynulého života i vývoje lidské společnosti. Víte, že v jeskyni Kůlna je doloženo nejstarší osídlení Moravského krasu člověkem neandertálským z doby před 120 000 lety? Udělejte si výlet do podzemí i na povrch tohoto divotvorného koutu Moravy.
9. červenec 2024 15:35
Příroda, Jihomoravský kraj

Vydejte se Za tajemstvím jeskyně: Výpustek v Moravském krasu otevírá zbrusu novou zážitkovou trasu

V jeskyni Výpustek, u Křtin v Moravském krasu, se můžete vydat po prohlídkové trase poněkud dobrodružnějšího charakteru. Zatímco klasický okruh návštěvníky vede takzvaným „krytem“ – tajným podzemním velitelstvím, které v roce 1961 tehdejší Československá lidová armáda pro případ válečného konfliktu vestavěla v délce 200 metrů dovnitř jeskyně jako samostatný objekt, zážitková trasa „Za tajemstvím jeskyně“ vede po jeho obvodu – mezi vnější stranou krytu a přírodní stěnou jeskyně. Přístupná je pouze na objednání.
8. červenec 2024 15:00
Příroda, Jihomoravský kraj