ÚvodAktualityPět výletů na nejlépe dostupné tisícovky s pěknými výhledy
výhledy, Kudy z nudy, tisícovky
Příroda

Pět výletů na nejlépe dostupné tisícovky s pěknými výhledy

Poslechněte si audio verzi článku
Chcete se podívat na svět z výšky a moc se u toho nenadřít, nenachodit dlouhé kilometry a nezdolávat stovky metrů převýšení krok za krokem? Pak společně s portálem Kudy z nudy nasedněte na některou z lanovek a kromě nezapomenutelných výhledů si užijte i další cestovatelská potěšení.
Královnou nejsnáze dostupných českých tisícovek je samozřejmě Sněžka (1 603 m), nejvyšší hora Česka. Další tři nejvyšší tisícovky, tedy Luční hora (1 555 m), Studniční hora (1 554 m) a Vysoké kolo (1 509 m) také leží v Krkonoších, ale žádná z nich tak komfortní přístup nenabízí.
 

Do Krkonoš na Sněžku

SněžkaNěkdejší slavnou dvousedačku v roce 2013 nahradila moderní kabinová čtyřsedačková lanovka. Tak jako dřív vás vyveze z Obřího dolu v Peci pod Sněžkou do mezistanice na Růžovou horu (1 354 m), odkud můžete pokračovat dál na vrchol Sněžky anebo si závěrečný úsek vyjít po svých – horská stezka zdolává stoupání na vrchol s pomocí 365 schodů. Na vrcholku si prohlédněte kapli sv. Vavřince, která tvarem připomíná rotundu, a Poštovnu, nejvýše položenou poštu v Čechách, odkud lze poslat pohled či dopis s unikátním poštovním razítkem. Dál můžete pokračovat do Horní Malé Úpy nebo sejít Jubilejní cestou po polské straně ke Slezskému domu a vrátit se Obřím dolem do Pece pod Sněžkou, případně po značených turistických cestách sejít k Luční boudě a dál do Špindlerova Mlýna.
 

Do Jeseníků na Šerák

šerákDruhá nejvyšší hora, na jejíž vrcholek – anebo spíš malý kousek pod něj – vás vyveze lanovka, je Šerák (1 351 m) v Jeseníkách. Dolní stanice leží v Ramzovském sedle, kde čtyřsedačková lanovka v zimě obsluhuje oblíbené lyžařské středisko, v mezistanici na Černavě musíte přestoupit na dvousedačku. Pod vrcholkem Šeráku nabízí občerstvení a ubytování turistická chata Jiřího, otvírá se odtud hezký výhled na okolní kopce a také do údolí s městem Jeseníkem a známými Priessnitzovými lázněmi. Tady se také musíte definitivně rozhodnout, kam budete pokračovat dál, protože značené turistické stezky míří do všech stran – k Jeseníku, do Horní Lipové, kolem Obřích skal zpět do Ramzovského sedla anebo dál přes Keprník (1 423 m) a Trojmezí na Červenohorské sedlo (1 013 m). Jméno známé hory se objevuje i v názvu polotmavého speciálu Šerák 13,51%, vyráběného v pivovaru holba v Hanušovicích, jehož stupeň symbolicky připomíná nadmořskou výšku hory.
 

Do Krušných hor na Klínovec

klínovecSedačková lanová dráha vede také na vrchol Klínovce (1 244 m), nejvyšší hory Krušných hor. Horní stanice leží přímo v srdci rekreačního areálu s rozhlednou a výletní restaurací, který se v zimě mění v oblíbené lyžařské středisko, dolní stanice ale leží téměř tři kilometry od Jáchymova – to je informace, kterou při plánování výletů musíte započítat do svých plánů. V Jáchymově najdete známé radonové lázně aquacentrem Agricola, kousek od Klínovce také leží Boží Dar, s nadmořskou výškou 1 028 m nejvýše položené město v Česku.
 

Do Blanského lesa na Kleť

kleťKleť, nejvyšší vrchol Blanského lesa (1 084 m) leží jen pár kilometrů od Českého Krumlova. Je oblíbeným výletním cílem pro ty, co tráví dovolenou na Lipně anebo jinde v jižních Čechách či na Šumavě – a cestu jim usnadňuje sedačková lanovka s dolní stanicí v Holubově. Kleť mají rádi také milovníci cestovatelských rekordů a kuriozit – na vrcholku totiž stojí nejvýše položená astronomická observatoř v Čechách a také nejstarší kamenná rozhledna v Česku, pseudogotická věž s cimbuřím, postavená roku 1825. Je 20 m vysoká, nabízí skvělý kruhový výhled a za pěkného počasí odtud uvidíte dokonce zasněžené vrcholky Alp.
 

…a ještě na Ještěd

JeštědNebýt pouhých dvanácti metrů, nejvyšší vrchol Ještědského hřbetu s nadmořskou výškou 1 012 m by mezi české tisícovky nevyšplhal. Jenže Ještěd má něco, co jinde v Česku neuvidíte: slavný horský hotel s vysílačem, který vrcholek opticky prodlužuje do dokonalé špice. Věž byla oceněna mezinárodní architektonickou cenou a z ní i jejího okolí se otevírá jedinečný pohled na Liberec a okolí. Těsně pod vrcholem končila až do nedávna kabinová lanovka, jejíž dolní stanice se nachází v městské části Liberce, v Horním Hanychově. Po havárii v roce 2021 však není v provozu a z důvodu rekonstrukce do odvolání nepojede. Pod vrchol Ještědu vás ale vyveze sedačková lanová dráha Skalka ve Skiareálu Ještěd. Po hřebenové stezce z vrcholu Černého kopce, kam vás vyveze, je nutné pokračovat na parkoviště Ještědka a odtud po silnici až na vrchol Ještědu. Úplně bez námahy to nebude, ale krásný kruhový výhled stojí za to!
Ještěd – jedinečný výhled na všechny světové strany a originální ubytování Památky

Ještěd – jedinečný výhled na všechny světové strany a originální ubytování

Vydejte se na výlet na vrchol Ještědu, kde stojí slavná věž ukrývající vysílač a horský hotel s restaurací. Těsně pod vrcholem je horní stanice kabinové lanovky z Horního Hanychova. Místo nabízí jedinečný pohled na Liberec a okolí. Na vrcholu můžete navštívit denně otevřenou restauraci nebo Bistro.

Ramzovské sedlo v Jeseníkách Příroda

Ramzovské sedlo v Jeseníkách

Ramzovské sedlo leží ve výšce 760 metrů a tvoří předěl mezi Jeseníky a Rychlebskými horami. Vede jím silnice číslo 369 z Hanušovic do Jeseníku a také železniční trať ze Šumperku do Jeseníku.

Chata Jiřího na Šeráku Gurmánská turistika

Chata Jiřího na Šeráku

Chata Šerák (Jiřího na Šeráku) ležící v nadmořské výšce 1351 m n.m. je kamenným pokladem, starším více jak 110 let, zasazeným do úpatí hřebene Hrubého Jeseníku. Šerák je přirozenou turistickou bránou k pěším túrám.

Lanová dráha Pec pod Sněžkou – Sněžka Příroda

Lanová dráha Pec pod Sněžkou – Sněžka

Lanovka na Sněžku prošla nedávno rekonstrukcí. Na vrchol nejvyšší české hory vás vyveze moderní čtyřmístná kabinková lanovka, která je v provozu denně mimo dubna a listopadu a má dva úseky. Provoz druhého úseku z Růžové hory na Sněžku závisí na přízni počasí.

Červenohorské sedlo v Jeseníkách Příroda

Červenohorské sedlo v Jeseníkách

Červenohorské sedlo je důležitým východiskem turistických tras v oblasti Hrubého Jeseníku, vybavené nutnou infrastrukturou pro letní i zimní cestovní ruch. Tvoří významný bod na silničním tahu překonávajícím hlavní hřeben jesenického masivu. Nadmořská výška zde dosahuje 1013 metrů.

Kaple sv. Vavřince na vrcholku hory Sněžky Památky

Kaple sv. Vavřince na vrcholku hory Sněžky

Nejstarším objektem na vrcholu Sněžky v Krkonoších je 14 m vysoká rotundová kaple sv. Vavřince. Nová kaple byla vysvěcena 10. srpna 1681. Od té doby se na vrcholu Sněžky pětkrát do roka konaly bohoslužby. Účastnily se jich stovky poutníků.

Lanovka z Jáchymova na Klínovec Letní sporty

Lanovka z Jáchymova na Klínovec

Na vrchol nejvyšší hory Krušných hor vede čtyřsedačková lanová dráha a to z Jáchymova přímo na vrchol Klínovce (1244 m. n. m.). Dolní stanice lanovky je vzdálena cca 3 km od středu města Jáchymova, horní se pak nachází v těsné blízkosti rozhledny a cca 3 km Božího Daru.

Blanský les Příroda

Blanský les

Na jihu Čech, v šumavském podhůří, severně od města Český Krumlov, se nachází přírodně velmi zachovalé území, nazývané Blanský les.

Krušné hory – tajemné Rudohoří Příroda

Krušné hory – tajemné Rudohoří

Krušné hory nabízejí mnoho přírodních krás, zajímavých letních i zimních turistických cílů a památek. Vznikly kadomským vrásněním koncem starohor a počátkem prvohor. Pohoří se táhne v délce 130 km od Plesné až k Tisé na Děčínsku, nejvyšší horou je Klínovec (1 244 m n. m).

Luční bouda – nejvýše položená horská chata v Česku Ubytování

Luční bouda – nejvýše položená horská chata v Česku

Luční bouda leží v první zóně Krkonošského národního parku pouhé 4 km od vrcholu Sněžky. Chata je jednou z nejvýše položených v Česku. Už 300 let poskytuje přístřeší, bezpečí a pohodu v Krkonoších. Od srpna 2012 se zde vaří pivo se jménem Paroháč.

Krkonošský národní park – kouzelná příroda českých nejvyšších hor Příroda

Krkonošský národní park – kouzelná příroda českých nejvyšších hor

Krkonoše jsou nejvyšším pohořím České republiky a patří také k nejstudenějším místům u nás. 17. května roku 1963 tu byl díky výjimečným přírodním hodnotám, rozmanité krajině a bohaté historii založen nejstarší český národní park.

Hora Klínovec s rozhlednou Památky

Hora Klínovec s rozhlednou

Na nejvyšší hoře Krušných hor Klínovci (1244 m n.m.) leží 80 m vysoká dominanta radiotelekomunikační věže a rozhledna. Rozhledna zde stála už v 19. století, od 80let však byla ve velmi špatném stavu. Rozhledně hrozil dokonce zánik, ale od roku 2013 je znovu nádherná kamenná stavba přístupná.

Česká poštovna na vrcholu Sněžky Památky

Česká poštovna na vrcholu Sněžky

Na nejvyšší české hoře, Sněžce, leží Česká poštovna Anežka, navržená architekty Martinem Rajnišem a Patrikem Hoffmanem. Poštovna má přiděleno i svoje PSČ 542 91. Konstrukce České poštovny je v podstatě dřevěná skládačka z 20 tisíc dílů.

Sněžka – nejvyšší hora Česka i Slezska Příroda

Sněžka – nejvyšší hora Česka i Slezska

Sněžka (1603 m n. m.) je nejvyšší hora v Krkonoších a v České republice. Vyhledávaný výletní cíl a rozhledový bod ve východní části Krkonoš na česko-polské hranici. Díky své výšce poskytuje neomezený panoramatický výhled do daleké krajiny.

Špindlerův Mlýn

Špindlerův Mlýn

V srdci Krkonoš, tam, kde řeka Labe meandruje do údolí, leží skryté město Špindlerův Mlýn. Krkonošské horské městečko se mohlo jmenovat úplně jinak – třeba Svatý Petr, protože to bylo dlouho jediné místo s hustším osídlením v údolí horního Labe. Pak si však mlynář Špindler postavil na Labi mlýn, vrchnost povolila stavbu kostela a kolem se začalo pomalu rozrůstat město.

Rozhledna Kleť v Blanském lese – nejstarší kamenná rozhledna v České republice Příroda

Rozhledna Kleť v Blanském lese – nejstarší kamenná rozhledna v České republice

Kamenná věž o výšce 18 metrů stojí na vrcholu hory Kleť (1083 m), nejvyšším vrcholu Blanského lesa, od roku 1825, kdy ji zde nechal postavit kníže Josef Schwarzenberg pro soukromé účely svého rodu. Veřejnosti slouží rozhledna od druhé poloviny 19. století.

Příběh odvážného architekta Karla Hubáčka a jedné neobvyklé hory

Příběh odvážného architekta Karla Hubáčka a jedné neobvyklé hory

Majestátní hora Ješted (1 012 m) odedávna přitahovala strašidla, dobrodruhy a turisty. Víme, kdy byl na vrcholku vztyčen první kamenný kříž, kdy na vrcholek vystoupal kníže Rohan, kdy vznikla první chata s občerstvením a kdy byla postavena první rozhledna. Jenže v roce 1963 Ještěd o svou dominantu přišel.

Lanovka Ramzová – Šerák Zážitky

Lanovka Ramzová – Šerák

Sedačková lanová dráha Ramzová – Čerňava – Šerák je dvouúseková lanová dráha v Hrubém Jeseníku. Dolní úsek byl postaven v roce 1976 (současná lanovka je zde v provozu od roku 2009), horní o pět let později (současná 2010).

Hvězdárna na Kleti Zážitky

Hvězdárna na Kleti

Jižně pod vrcholem Kleti, nejvyšší hory Blanského lesa nedaleko Českého Krumlova, se nachází hvězdárna Kleť. Vzhledem k nadmořské výšce 1.070 metrů n.m. jde o nejvýše položenou hvězdárnu v Čechách. Na vrcholu Kleti můžete navštívit také nejstarší kamennou rozhlednu v Čechách.

Lanovka na Kleť Letní sporty

Lanovka na Kleť

Na nejvyšší horu Blanského lesa, Kleť, vede z Krasetína u Holubova nedaleko Českého Krumlova sedačková lanovka. V blízkosti dolní stanice lanovky se nachází parkoviště s občerstvením.

Národní přírodní rezervace Šerák – Keprník v Hrubém Jeseníku Příroda

Národní přírodní rezervace Šerák – Keprník v Hrubém Jeseníku

Národní přírodní rezervace Šerák-Keprník je nejstarší rezervací na Moravě, vyhlášenou na tehdejším panství Lichtenštejnů již v roce 1903. Rezervace zaujímá vrcholové partie a SZ hřebene Hrubého Jeseníku od trojmezí po Obří skály. Zahrnuje vrcholy Vozka, Keprník a Šerák.

Ramzová – nejvýše položená vlaková stanice v Jeseníkách Památky

Ramzová – nejvýše položená vlaková stanice v Jeseníkách

Nejvýše položená vlaková stanice v Jeseníkách se nachází a Ramzovském sedle. Nádraží v Ramzové leží ve výšce 760 m n. m. a bývala nejvýše položenou rychlíkovou stanicí u nás, rychlíky zde však již nestaví.

Další aktuality

Zimní stezky v korunách stromů – užijte si výlety nad zemí a v oblacích!

Báječné výhledy do okolí, zábava, poučení, adrenalinové a interaktivní prvky, tobogány i unikátní vyhlídku Skywalk – to všechno nabízejí stezky v korunách stromů, na které vás zve portál Kudy z nudy. Zima jim vůbec nevadí, otevřeno mají totiž i během zimní sezóny. Navíc v tomto období nabízejí zcela unikátní výhledy na sněhem pocukrovanou krajinu.
6. prosinec 2024 13:00
Příroda

Víkendovou oblohu rozsvítí zářící Jupiter

Planeta Jupiter přichystá pro pozemšťany pěkné prosincové divadlo. V sobotu 7. prosince se Jupiter dostane do opozice se Sluncem, bude nejblíže Zemi a bude také nejjasnější v tomto roce! Na večerním nebi se bude jevit jako výrazná „hvězda“ v souhvězdí Býka. Jupiter o bude možné spatřit dalekohledem i z měst, která se jinak potýkají se světelným znečištěním.
4. prosinec 2024 11:00
Příroda

Co znamená zimní slunovrat? A jaké legendy přináší nejdelší noc v roce?

V sobotu 21. prosince 2024, přesně v 10:19 hodin nastává zimní slunovrat, Slunce vstoupí do znamení Kozoroha a nastane zimní slunovrat, což znamená že po nejkratším dni v roce přijde nejdelší noc. Slunce je nejníže nad obzorem, takže jeho paprsky dopadají do české kotliny nejvíce šikmo. Na své pouti po obloze Slunce dosáhlo obratníku Kozoroha a vrací se zpět k rovníku. Nastává také astronomická zima. Od této chvíle se ale začnou dny pozvolna prodlužovat, a to až do letního slunovratu.
3. prosinec 2024 19:42
Příroda

Tipy na zimní fotografování v přírodě i ve městech

Zimní měsíce jsou pro milovníky fotografování, kteří se rádi toulají přírodou s foťákem na krku, velmi atraktivním obdobím. Lze fotit krásy zimní krajiny, které vykouzlí sníh a mráz, ale také pomíjivé okamžiky městské zimní výzdoby a světelných efektů na Silvestra či Nový rok. Nechte se inspirovat a udělejte si fotografický výlet do přírody i města.
1. prosinec 2024 13:36
Příroda

20 tipů, kam za kouzlem zimy v Krkonoších

Při toulkách přírodou v Krkonoších objevíte velmi zajímavá místa, která v zimě sníh a mráz změní k nepoznání. Tak například na svahu Studniční hory vznikne každý rok mapa republiky, vodopády se promění v ledopády a běžkaři mají šanci dostat se tam, kam v létě nemohou, například pod Stříbrný hřeben a na Čertovu louku, nebo na Lysou horu u Rokytnice. Nenechte si ujít nejkrásnější zimní výpravy Krkonošským národním parkem!
1. prosinec 2024 13:00
Příroda

50 tipů na Silvestrovské a Novoroční výstupy a vycházky 2024/2025

Silvestr 2024 a Nový rok 2025 je už téměř tady! Pokud to ve vás nevyvolává žádné velké emoce nebo naopak přemýšlíte, co si s volnými dny počít, prozkoumejte naše dnešní tipy. Silvestr a Nový rok se dají slavit i jinak, než hektolitry alkoholu a zábavou před televizí. Zkuste to letos jinak – vyrazte do přírody a pokochejte se pohledem z vyhlídky nebo rozhledny!
1. prosinec 2024 9:46
Příroda

10 tipů na zimní procházku naučnými stezkami

I v zimě mají naučné stezky své kouzlo – objevovat je můžete právě nyní, když ještě nenapadlo tolik sněhu, aby se dalo jezdit na běžkách. K návštěvě láká například Božídarské rašeliniště, Hostivické rybníky, tichá krajina Kokořínska anebo sněhem již políbená krajina Jizerských hor, Krkonoš či Beskyd.
30. listopad 2024 10:00
Příroda

Putování za smrkovou vůní: 10 tipů na výlet ke smrkům a do smrčin

Více než třetinu rozlohy ČR pokrývají lesy, z nichž polovina patří právě smrku ztepilému. Smrk je naší původní dřevinou – poprvé se u nás objevil již před 8 000 lety, s koncem doby ledové. Tehdejší lesy ale nevypadaly tak, jak je známe dnes. Ty původní byly černé, neprůchodné a plné divokých zvířat. S rozvojem civilizace však pralesy vzaly za své. Nejvíce jich ubývalo od 15. do 18. století, kdy bylo potřeba dřevěné uhlí ve sklářství a lesy ustupovaly pastvinám. Vzniklé odlesněné plochy bylo během dalších století třeba znovu zalesnit. A jako nejvhodnější dřevina se jevil smrk. Dokázal růst na mnoha místech, nebyl náročný, navíc jeho dřevo bylo všestranně využitelné. V neposlední řadě jej lze těžit v rozmezí 80–100 let, na rozdíl od buku, na jehož zralé dřevo musejí lesníci čekat až 160 let. Výsadbu nových smrkových lesů můžete podpořit v rámci sbírky Darujme stromečky lesu Nadace dřevo pro život. A kde se setkáte ještě dnes s původními starými smrčinami a jaké stromy – pamětníky můžete na svých toulkách potkat, vám poradí Kudy z nudy.
28. listopad 2024 10:00
Příroda