ÚvodAktualitySeznamte se: znáte nejlepší české dirigenty?
Kultura

Seznamte se: znáte nejlepší české dirigenty?

  • 10. listopadu 2022
Říká se, že co Čech, to muzikant. Při bližším seznámení s našimi hudebními velikány ovšem zjistíme, že by mohlo platit také pravidlo co muzikant, to znamenitý dirigent. Se kterými slavnými dirigenty se u nás na Kudy z nudy můžete setkat?
Když prý Bůh rozdával darem nadání k hudbě, šel si Antonín Dvořák (1841–1904) ne dvakrát, ale hned třikrát. Víte, že v lednu 1896 dirigoval v pražském Rudolfinu historicky první koncert České filharmonie? Znamenití dirigenti byli i Leoš Janáček (1854–1928) a rakouský hudební skladatel s českými kořeny Gustav Mahler (1860–1911). Jako interpret děl českých a dalších slovanských skladatelů se proslavil Rafael Kubelík (1914–1996), bývalý šéfdirigent České filharmonie, v roce 1955 jmenovaný hudebním ředitelem Královské opery v Londýně. Připomeňte si i další osobnosti, které stanuly v čele České filharmonie, především Jiřího Bělohlávka (1946–2017) a Semjona Byčkova (*1952).V jejich stopách se nyní vydal nejmladší dirigent z našeho přehledu Jakub Hrůša (*1981), který se novým hudebním ředitelem londýnské Královské opery stane od září 2025.
Leoš Janáček – ve světě nejhranější český operní skladatel

Leoš Janáček – ve světě nejhranější český operní skladatel

Leoš Janáček (3. července 1854, Hukvaldy – 12. srpna 1928, Moravská Ostrava) byl jedním z nejvýznamnějších a nejoriginálnějších tvůrců české moderní hudby. Ve světě je známý hlavně díky operám Její pastorkyňa a Káťa Kabanová, slavná jsou rovněž orchestrálně-vokální díla Glagolská mše, Sinfonietta či rapsodie Taras Bulba.

Jiří Bělohlávek – bývalý šéfdirigent a hudební ředitel České filharmonie

Jiří Bělohlávek – bývalý šéfdirigent a hudební ředitel České filharmonie

Jiří Bělohlávek (24. února 1946, Praha – 31. května 2017, Praha) byl český dirigent a pedagog. Při jeho působení v čele České filharmonie v letech 2012 až 2017 orchestr zažil řadu mimořádných úspěchů. Pod jeho vedením Česká filharmonie vystupovala na pódiích nejprestižnějších světových koncertních sálů a znovu se stala vpravdě národním orchestrem, respektovaným doma i v zahraničí.

Rafael Kubelík – bývalý šéfdirigent České filharmonie

Rafael Kubelík – bývalý šéfdirigent České filharmonie

Fenomenální dirigent a houslista Rafael Kubelík (29. června 1914, Býchory – 11. srpna 1996, Kastanienbaum, Švýcarsko) se proslavil jako interpret děl českých a dalších slovanských skladatelů. Sedm let působil jako šéfdirigent České filharmonie a vidět ho můžete také v oscarovém snímku Jana Svěráka Kolja.

Semjon Byčkov – šéfdirigent, hudební ředitel České filharmonie a Dirigent roku 2022

Semjon Byčkov – šéfdirigent, hudební ředitel České filharmonie a Dirigent roku 2022

Šéfdirigent a hudební ředitel České filharmonie Semjon Byčkov (* 30. listopadu 1952, Petrohrad, Sovětský svaz) zahájil své působení v čele nejvýznamnějšího českého symfonického orchestru koncerty v Praze, Londýně, New Yorku a Washingtonu u příležitosti 100. výročí vzniku Československa. V roce 2022 se v 62. ročníku prestižního mezinárodního žebříčku Musical America Awards stal Dirigentem roku.

Jakub Hrůša – dirigent a hudební ředitel Královské opery v Londýně

Jakub Hrůša – dirigent a hudební ředitel Královské opery v Londýně

Když časopis Gramophone označil světově uznávaného českého dirigenta Jakuba Hrůšu (* 23. července 1981, Brno) za jednoho z dirigentů s hvězdnou budoucností, nespletl se. Momentálně světově nejznámější český dirigent a čestný člen britské Královské akademie hudby v září 2025 nastoupí do prestižní funkce hudebního ředitele Královské opery v londýnské Covent Garden. Na tomto postu bude již druhým Čechem, před ním operu v polovině 20. století tři roky řídil Rafael Kubelík.

Bedřich Smetana – hudební skladatel, který položil základy české hudby a kultury

Bedřich Smetana – hudební skladatel, který položil základy české hudby a kultury

Tvůrce české národní hudby, autor řady oper, cyklu symfonických básní Má vlast a komorních skladeb, dirigent, přísný hudební kritik, organizátor veřejného hudebního života a také brilantní klavírista, který dokázal celé večery bavit společnost: to je Bedřich Smetana (2. března 1824 Litomyšl – 12. května 1884 Praha), jeden z nejznámějších českých hudebních skladatelů.

Bohuslav Martinů – jeden z nejvšestrannějších hudebních skladatelů 20. století

Bohuslav Martinů – jeden z nejvšestrannějších hudebních skladatelů 20. století

Mezi nejhranější české autory patří Bohuslav Martinů (8. prosince 1890 Polička – 28. srpna 1959 Liestal, Švýcarsko). V díle jednoho z nejplodnějších a nejvšestrannějších hudebních skladatelů 20. století se odráží řada vlivů: francouzský impresionismus, jazz, anglický madrigal i české a moravské lidové písně.

Antonín Dvořák – světoznámý hudební skladatel

Antonín Dvořák – světoznámý hudební skladatel

Když prý Bůh rozdával darem nadání k hudbě, šel si Antonín Dvořák (8. září 1841 Nelahozeves – 1. května 1904 Praha) ne dvakrát, ale nejspíš hned třikrát. Jeden z největších hudebních géniů lidských dějin složil jedenáct oper a přibližně 400 skladeb: symfonie a symfonické básně, vokální a vokálně-instrumentální díla, komorní a klavírní skladby, koncerty, sbory i písně. Bylo jich ještě mnohem víc, jenže Dvořák s nimi nebyl spokojen a všechny partitury zničil.

Další aktuality

7 věcí, které nevíte… o filharmoniích, orchestrech a kapelách

Hudba je jazyk, kterému nemusíme vždy rozumět slovy, ale který v nás dokáže probudit silné emoce. A stejně jako její tóny, i některé hudební pojmy znějí tajemně či vzdáleně. Víte například, co přesně znamená slovo filharmonie? Pojďte se s Kudy z nudy podívat do světa orchestrů, dirigentů i slavných koncertních sálů a objevte zajímavosti, které jste možná netušili.
2. červenec 2025 8:34
Kultura

7 věcí, které nevíte… o Etiopii, Egyptě, Tunisku a dalších zemích Afriky

Afrika je kolébkou lidstva, zemí nekonečných pouští, divokých zvířat, tajemných starověkých království i neuvěřitelných přírodních krás. A přestože se může zdát vzdálená, její příběhy se mnohdy úzce dotýkají i českých dějin. Vydejte se s Kudy z nudy na cestu po stopách Afriky, a připravte se na pořádnou dávku překvapení, historie i fascinujících kuriozit.
30. červen 2025 15:38
Kultura

Hody, sečení lúk i národopisné slavnosti: tipy, kam se vydat v létě za folklórem

Pro vyznavače folklóru přinášíme tipy na tradiční letní akce v rámci celé České republiky. Nejen Strážnice, Vlčnov, Domažlice nebo Kyjov jsou místa spjatá s kroji, lidovými tradicemi a slavnostmi. Zapište si do svých kalendářů třeba i Horňácké slavnosti, Gorolski Święto v Jablunkově, Kopaničářské a portášské slavnosti nebo Hanácké slavnosti.
25. červen 2025 6:00
Kultura

Mumie, sfingy a pyramidy: kde v Česku objevíte stopy starověkého Egypta

Ačkoli byste to určitě nečekali, v České republice se nachází téměř dvacítka dávnověkých egyptských mumifikovaných těl. Překvapivě se s některými setkáte na několika hradech a zámcích i v muzeích. Také ovšem existují mumie pocházející z ryze českého a moravského území, těch máme několik desítek, ale jsou samozřejmě mnohem mladší než egyptské. Nechte se inspirovat našimi tipy a vyrazte za egyptskými stopami do Moravské Třebové, na Kynžvart a dokonce i na vrcholky Krušných hor.
23. červen 2025 15:00
Kultura

František Gellner, Amelia Earhartová a Glenn Miller: slavné osobnosti, které se ztratily

Také pohřešovaní lidé mají svůj svátek: každý rok 30. srpna si připomínáme Mezinárodní den zmizelých. Je věnovaný těm, kteří zmizeli při válkách a jiných ozbrojených konfliktech, přírodních katastrofách či migraci. Znáte některé slavné osobnosti, které zmizely? Seznamte se s nimi na Kudy z nudy.
22. červen 2025 13:42
Kultura

Exkurze u sklářských mistrů: poznejte vznik a historii skla ve sklářské dílně

Poznejte cestu ručně vyráběného skla ze sklářské pece až na svátečně prostřený stůl. Naplánujte si výlet do některé ze sklářských hutí a u výhně pece si sami vyzkoušejte, jaké to je vyfouknout skleničku. Vyrobit krásný skleněných korálek není o nic snazší.
17. červen 2025 21:31
Kultura

Nejnavštěvovanější turistické cíle v kategorii Muzea a galerie

Která muzea a galerie vloni přivítaly nejvíc návštěvníků? Nová nebo modernizovaná muzea nabízejí originální kousky a interaktivní expozice, které chtějí malé i velké návštěvníky vtáhnout do hry! Vyberte si z nabídky míst nabídne program pro rodiny s dětmi i všechny další zvědavé návštěvníky.
16. červen 2025 18:20
Kultura

Poznejte tradiční řemesla zblízka

Vypravte se na krátký výlet do minulosti a poznejte, jak se žilo dříve řemeslníkům. Naše tipy vás zavedou do míst, kde se provozovalo nejen sklářské, mlynářské či kovářské řemeslo. Mnohdy nechybí ukázky toho, jak mistři svého oboru v minulosti pracovali. Podíváte se do skanzenů, kováren i hamrů, stačí si jen vybrat.
11. červen 2025 10:00
Kultura