ÚvodAktualitySoutěž muzeí Gloria musaealis 2024 zná své vítěze
Kultura

Soutěž muzeí Gloria musaealis 2024 zná své vítěze

  • před 21 hodinami
Od 1. ledna do 28. února 2025 probíhal již XXIII. ročník Národní soutěže muzeí Gloria musaealis, do které se přihlásilo 110 projektů od 72 institucí z celé České republiky. Nejvíce projektů bylo přihlášeno v kategorii Muzejní výstava roku 2024 (51 projektů), následovaly kategorie Muzejní publikace roku 2024 (38 projektů) a Muzejní počin roku 2024 (21 projektů). Některé oceněné výstavy už sice dávno skončily, ale vítězná muzea můžete zahrnout do svých tipů na výlet.

Vítězem v kategorii Muzejní výstava je Galerie hlavního města Prahy

Nové realismyPrvní cenu Gloria musaealis v kategorii Muzejní výstava roku 2024 získala Galerie hlavního města Prahy za výstavu „Nové realismy: Moderní realistické přístupy na československé výtvarné scéně (1918–1945)", která se konala od 27. března do 25. srpna 2025. Výstava otevřela nové pohledy na projevy realismu v Československu, rozvoj technologií, ženskou emancipaci či tvorbu autorů z etnických menšin. Nabídla zároveň alternativní pohled na dosud zažité vnímání modernity, která stála donedávna stranou frankofonně zaměřené interpretace vývoje našich dějin umění.

Fenomén zalánská madonaDruhé místo v kategorii muzejní výstava obsadilo Podbrdské muzeum za výstavu „Fenomén zalánská madona“. Na více než 300 exemplářích prezentovala historii a vývoj těchto typizovaných dřevořezeb, vyráběných na Rožmitálsku a v Příbrami od druhé poloviny 18. století po současnost.

Třetí příčka v této kategorii patří Muzeu Vysočiny Třebíč za výstavu „Otisky Staré Říše: Zdeněk Řezníček a jeho přátelství s Josefem Florianem a Bohuslavem Reynkem". Výstava připomněla třebíčského básníka, překladatele a vydavatele prostřednictvím jeho rukopisů, deníků a soukromé korespondence s osobnostmi okruhu Staré Říše.


Muzejní publikace roku přibližuje piaristy v Litomyšli

Piaristé v LitomyšliRegionální muzeum v Litomyšli obdrželo cenu Gloria musaealis v kategorii Muzejní publikace roku 2024 za publikaci "Piaristé v Litomyšli" autorů Martina Boštíka, Stanislava Vosyky (eds.). Komplexně pojednaná kniha se věnuje působení a společenskému vlivu školského řádu piaristů v Litomyšli od pobělohorské doby do poloviny 20. století. Jedinečný výstup mezioborové a mezigenerační spolupráce muzea a archivu zahrnuje oblasti výtvarného umění, architektury, divadla i filozofie.

Druhé místo v kategorii patří Národní galerii v Praze za publikaci "Od Michelangela po Callota: Umění grafiky manýrismu" autorek Blanky Kubíkové a Aleny Volrábové, a třetí příčku na žebříčku letos získalo Uměleckoprůmyslové museum v Praze za publikaci "Žijeme lidsky? Reforma bydlení 1914–1948: Svaz československého díla" autorky Ivy Knobloch.
 

Kategorii Muzejní počin roku vyhrály Sluneční lázně

Sluneční lázněCena Gloria musaealis v kategorii Muzejní počin roku 2024 vyhrálo letos Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně a Lázně Luhačovice za projekt "Sluneční lázně: Obnova památkového areálu Vodoléčebného ústavu v Luhačovicích". Rekonstrukce souboru staveb vrátila městu významnou dominantu. Součástí projektu, který se stal příkladnou ukázkou spolupráce veřejného a soukromého sektoru, bylo mimo jiné vytvoření místa pro prezentaci života a díla dvou velkých osobností – architekta Dušana Jurkoviče a hudebního skladatele Leoše Janáčka.

Druhé místo dostalo Městské muzeum v Železném Brodě za projekt "Spojeno sklem!" Díky citlivé rekonstrukci muzejní budovy se sbírce skla dostalo působivé prezentace, přičemž rafinovaná práce se světlem umožňuje vnímat krásu vystavených artefaktů. Důležitou součástí projektu byla i realizace tvůrčích workshopů, zaměřených mimo jiné na romskou komunitu a její vztah ke sklářské výrobě.

Západočeské galerii v Plzni připadlo třetí místo za projekt "ARCHy: Příběhy Semlerovy rezidence." Projekt, jehož důležitou součástí je svébytné album, které si lze poskládat z řady tematických archů, vede neotřelou formou k porozumění architektuře a ke vnímání materiálů použitých ve vile. Věnuje se nejen rodině stavebníka a jejím osudům, ale i významnému postavení židovské komunity v Plzni.

Paleopark BalkaA nesmíme zapomenout ani na zvláštní ocenění, kterého se dočkalo Městské muzeum Nová Paka za projekt "Paleopark Balka". V rámci projektu vznikl nový areál citlivě zasazený do okolní krajiny, jehož součástí je i naučná stezka věnovaná geologické minulosti Země. V paleoparku je možné vyzkoušet si práci paleontologa a geologa při odkrývání zkamenělin či poznávání hornin, ale i činnost brusiče při zpracování polodrahokamů. Paleopark byl postaven v místě proslulého naleziště zkamenělin a karneolů. Ty můžete pořád hojně najít v okolí areálu.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Sklářská expozice Městského muzea v Železném Brodě Kultura

Sklářská expozice Městského muzea v Železném Brodě

Poznejte historii i současnost sklářství v Železném Brodě! Obdivujte ikonické figurky, světovou tavenou plastiku i dechberoucí interaktivní expozici plnou světla.

Městské muzeum v Železném Brodě Kultura

Městské muzeum v Železném Brodě

Muzeum má dvě stálé expozice umístěné odděleně ve dvou historicky zajímavých budovách. Sklářská expozice se nachází na náměstí 3. května v modernistické budově postavené v roce 1936, národopisná expozice sídlí v roubeném stavení zvaném Běliště, které pochází z roku 1807.

Galerie hlavního města Prahy Kultura

Galerie hlavního města Prahy

Galerie hlavního města Prahy se zaměřuje zejména na moderní a současné umění. Shromažďuje, ochraňuje a odborně zpracovává umělecké sbírky hlavního města Prahy. V současné době GHMP vystavuje v sedmi objektech.

Sluneční lázně v Luhačovicích Kultura

Sluneční lázně v Luhačovicích

Sluneční a říční lázně v Luhačovicích, postavené Dušanem Jurkovičem, patřily na začátku 20. století k dominantám města. Muzeum je již přístupné a můžete navštívit expozice věnující se vodoléčbě, architektovi Jurkovičovi a skladateli Leošovi Janáčkovi.

Suchardův dům – Městské muzeum Nová Paka Kultura

Suchardův dům – Městské muzeum Nová Paka

Muzeum v Nové Pace má vlastní historickou expozici a výstavní prostory v bývalém rodinném domě uměleckého rodu Suchardů.

Semlerova rezidence – dům Oskara a Jany Semlerových v Plzni architekta Adolfa Loose Památky

Semlerova rezidence – dům Oskara a Jany Semlerových v Plzni architekta Adolfa Loose

Unikát mezi památkami architektury 20. století v ČR představuje byt rodiny Oskara Semlera, spolumajitele firmy na drátěné zboží, předně gramofonové jehly značky Sem. Přestože se Adolf Loos účastnil jen stanovení základní prostorové koncepce, lze interiér považovat za vrchol Loosovy činnosti v Plzni.

Regionální muzeum v Litomyšli Kultura

Regionální muzeum v Litomyšli

Muzeum sídlí v barokní budově v bezprostředním sousedství zdejšího zámku, jež je památkou UNESCO. Nová stálá expozice z mnoha unikátními předměty představuje nebývale bohaté dějiny Litomyšle. Muzeum nabízí také tematické krátkodobé výstavy, lektorované programy i dětskou hernu.

Podbrdské muzeum v Rožmitálu pod Třemšínem Kultura

Podbrdské muzeum v Rožmitálu pod Třemšínem

Podbrdské muzeum s Památníkem Jakuba Jana Ryby a České mše vánoční, galerií a expozicí historických automobilů v Rožmitálu pod Třemšínem. Díky evropským fondům vznikl v Rožmitále rozsáhlý muzejní komplex, který najdete pod náměstím v areálu bývalého Agrostroje.

Muzeum Vysočiny Třebíč – expozice na třebíčském zámku Památky

Muzeum Vysočiny Třebíč – expozice na třebíčském zámku

Původně benediktinský klášter později přestavěn na renesanční zámek stojí v severozápadní části Třebíče, nad levým břehem řeky Jihlavy. Třebíčský zámek s bazilikou tvoří dobře viditelnou dominantu města. Roku 2018 byl zámek Třebíč dopsán na seznam UNESCO jako součást komplexu třebíčských památek.

Západočeská galerie v Plzni – výtvarné umění od gotiky po současnost Kultura

Západočeská galerie v Plzni – výtvarné umění od gotiky po současnost

Západočeská galerie v Plzni patří k významným galerijním institucím. Její sbírky pokrývají období od 14. století po současnost a vedle jednotlivých špičkových děl obsahují kvalitní soubory umění 19. století, umění přelomu století a české moderny, zahrnující zvláště hodnotnou sbírku kubismu.

Paleopark Balka s naučnou geostezkou v Nové Pace Památky

Paleopark Balka s naučnou geostezkou v Nové Pace

V Nové Pace vznikl unikátní zábavně-vzdělávací paleopark s naučnou stezkou, který připomíná význačné geologické dědictví oblasti a zároveň nabízí zajímavé aktivity, které návštěvníci prožijí na vlastní kůži. Paleopark je od června 2024 otevřen.

Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně Kultura

Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně

Muzeum ve stálé zlínské expozici "Princip Baťa: dnes fantazie, zítra skutečnost" představuje tři velká témata svázaná se Zlínem, a zároveň se světovým přesahem: firmu Baťa, zlínský film a cestovatele Hanzelku a Zikmunda.

Uměleckoprůmyslové museum v Praze Kultura

Uměleckoprůmyslové museum v Praze

Uměleckoprůmyslové museum v Praze je po rekonstrukci opět otevřeno pro veřejnost. Nabízí třikrát větší výstavní prostor než před rekonstrukcí a moderní zázemí pro návštěvníky. Zahrada muzea, která byla po rekonstrukci poprvé otevřena pro veřejnost, se stala vyhledávanou zelenou oázou v centru města.

Národní galerie Praha – největší sbírka výtvarného umění Kultura

Národní galerie Praha – největší sbírka výtvarného umění

Národní galerie Praha je státní organizací, která spravuje největší sbírku výtvarného umění v ČR. Hlavním cílem galerie je shromažďování, evidence, uchovávání, odborně zpracování a vědecký výzkum, ale také vystavování malířských, sochařských a grafických děl domácího i cizího umění.

Další aktuality

Festival muzejních nocí 2025: Jaké zážitky nabídne?

Festival muzejních nocí slaví už 21. ročník! Od 16. května do 14. června 2025 se po celé republice otevřou muzea a galerie v netradičních časech a nabídnou návštěvníkům nejen prohlídky svých expozic, ale i pestrý doprovodný program. Muzejní noci, které mají tradici i ve velkých evropských městech, se u nás staly oblíbenou příležitostí zažít kulturu jinak – v atmosféře večera a noci, plné překvapení, zážitků a setkávání. Festival volně navazuje na Mezinárodní den muzeí, který se každoročně slaví 18. května už od roku 1977.
16. květen 2025 15:00
Kultura

Lesní scény ve skalách a pod korunami stromů: divadla, kde příroda tančí s múzami

Kulisy z mechu, strop z nebe a herci, kterým občas fouká do replik vítr – to jsou lesní divadla. Malá, schovaná a často opomíjená místa, kde se nehraje každý den, a přesto dokážou okouzlit víc než barokní zlaté lóže. Vydejte se s Kudy z nudy na divadelní procházku po lesních scénách, které připomínají pohádková kouzla a čekají, až si jich někdo všimne.
13. květen 2025 13:12
Kultura

Hurá za kulturou! Máme pro vás tipy na výstavy, které by vám neměly uniknout...

Kam se aktuálně vypravit na zajímavou výstavu? Vyberte si z nabídky tipů pro muzea, galerie, památky a další kulturní objekty. Máme pro vás přehled zajímavých kulturních tipů z celého Česka.
11. květen 2025 18:05
Kultura

Muzejní noc 2025: jaká muzea budou otevřena během května a června?

Kdo říká, že muzea jsou nudná? Festival muzejních nocí ve dnech 16. května až 14. června 2025 přinese řadu speciálních programů pro malé i velké návštěvníky. Letošní 21. ročník Festivalu muzejních nocí, jehož organizace se každoročně ujímá Asociace muzeí a galerií České republiky ve spolupráci s Ministerstvem kultury a dalšími subjekty, představí přes 700 institucí a 200 měst Česka! Národní zahájení 21. ročníku Festivalu muzejních nocí proběhne v pátek 16. května 2025 od 14.00 hodin v Luhačovicích. Vždy v pátek a sobotu večer budou otevřena jiná muzea. Muzea během Muzejní noci většinou otevírají své brány zdarma, nebo za symbolické vstupné. Známkou úspěšnosti Muzejní noci není vždy jen vysoký počet návštěvníků, ale zejména jejich spokojenost, jejich zájem o dění v kulturních institucích a přínos z osobního setkání s pracovníky muzeí a galerií. Velký přehled nejzajímavějších akcí vám přináší Kudy z nudy.
5. květen 2025 16:47
Kultura

Kalendář 2025: Jízdy králů, slavnosti a otevírání studánek aneb kde oslavíte letnice

Letnice či svatodušní svátky jsou zahalené tajemstvím; možná jste o nich už někdy slyšeli, ale v běžných kalendářích vyznačené nebývají. Přesto v řadě evropských zemí, namátkou v Německu, Rakousku, Maďarsku, Belgii, Lucembursku, Nizozemí, Švýcarsku, Norsku, Dánsku, na Islandu a v Řecku bývá Svatodušní pondělí volný den. Co se tedy skrývá za slovem letnice?
2. květen 2025 12:41
Kultura

Milujete klasiku? Užijte si ji během turistické sezony 2025 naplno!

Co Čech, to muzikant – v České republice se narodila či v ní ráda pobývala celá řada významných skladatelů jako Leoš Janáček, Antonín Dvořák, Gustav Mahler nebo Wolfgang Amadeus Mozart. Vydejte se po jejich stopách a zaposlouchejte se do těch nejlepších skladeb vážné hudby v honosných koncertních sálech, na hradech či zámcích nebo přímo pod širým nebem.
30. duben 2025 18:47
Kultura

Jazz, česká jazzová scéna a tipy, kam se vypravit za jazzovou hudbou

Co mají společného Jaroslav Ježek, Louis Armstrong, Frank Zappa, Rudy Linka, Ondřej Pivec, Jamie Cullum, Suchý & Šlitr nebo Jiří Stivín? Je to jazzová hudba, hudební žánr, jehož počátky sahají až do Spojených států konce 19. století. Máte nápad, jak oslavit 30. dubna Mezinárodní den jazzu? Zkuste to s Kudy z nudy: ukážeme vám, kde najdete nejlepší jazzové kluby, festivaly a akce!
24. duben 2025 7:59
Kultura

50 tipů na sváteční neděli a Boží hod velikonoční

Na Boží hod velikonoční v neděli 20. dubna 2025 se opět rozezní zvony a zvonky, které se vrací z Říma. Podle křesťanské tradice v noci ze soboty na neděli vstal Ježíš Kristus z mrtvých, a proto je pro věřící nejvýznamnějším dnem celých svátků právě neděle. V neděli se také začala jíst tradiční velikonoční jídla – vejce, mazanec, beránek, víno a chleba. Pojeďte s námi na výlet za tradicemi. Naučíte se plést pomlázky, malovat vajíčka nebo upéct tradiční mazanec. Tradiční Velikonoce v Česku slaví nejen ve skanzenech prohlídkami, trhy, jarmarky nebo ukázkami současných i zaniklých řemesel, která jsou typická pro období vítání jara.
20. duben 2025 8:20
Kultura