ÚvodAktuality#světovéČesko a Bellevue: vydejte se s námi na cestu po krásných vyhlídkách
Památky

#světovéČesko a Bellevue: vydejte se s námi na cestu po krásných vyhlídkách

  • 14. října 2021
Bellevue je slovo, které voní exotikou. V překladu z latiny znamená krásný výhled a pyšní se jím řada lázeňských hotelů, vil a apartmánů. Mezi tuzemskými „krásnými výhledy“ najdete kavárnu, impozantní dům na pražském nábřeží anebo dobře utajený lovecký zámeček. Samozřejmě vesměs s krásnými vyhlídkami, které slibuje už samotný název.
Dům Bellevue na Smetanově nábřeží v Praze a jeho předloha, Vlámský dům aneb Château Charle-Albert v Bruselu
 
Praha
Brusel
Několik lázeňských domů, hotel BellevueKarlových Varech, hotel Bellevue na Latránu v Českém Krumlově, Plečnikova sloupová síň na Pražském hradě, ulice v Kladně, apartmány a lesní in-line stezka na Benecku anebo lovecký zámeček v oboře Žehrov v Českém ráji, jehož název se z původního Bellevue časem zkomolilo na Belvín nebo také Velbín: to je stručný seznam nejznámějších „krásných vyhlídek“ v Česku. Tou nejproslulejší je dům Bellevue na Starém MěstěPraze, na nároží ulice Karoliny Světlé a Smetanova nábřeží kousek od hudebního klubu Karlovy Lázně.
 

Bellevue: dům s krásnou vyhlídkou na Prahu



Bohatě zdobený dům Bellevue na Smetanově nábřeží získal svůj název podle skutečně výjimečného výhledu na Hradčany, Malou Stranu a řeku VltavuKarlovým mostem. Je postavený ve stylu nizozemské neorenesance a traduje se, že pro architekta Konstantina Mráčka byl inspirací takzvaný Vlámský dům, zámeček, který postavil architekt Charle-Albert na okraji Bruselu v letech 1870–1888.

Pražský Bellevue skutečně vznikl až několik let po jeho dokončení. Fasádu trojkřídlého domu pokrývají režné tmavočervené cihly, kombinované se žlutě natřenými ozdobnými prvky, věžičkami a arkádami, na nároží pak stojí mohutná hranolová věž s vysokým rohovým arkýřem. Věž je zakončená stanovou střechou s ochozem a kamenným zábradlím.

V nejvyšším patře domu bývaly malířské ateliéry: v jednom z nich pracoval malíř Oskar Kokoschka, když v roce 1934 uprchl do Prahy před nastupujícím nacismem. Poté, co se rakouský malíř přesunul z Prahy do Londýna, zůstal jeho ateliér prázdný, než jej převzal malíř Jiří Trnka. V domě Bellevue také v letech 1905–1941 žil a tvořil medailér Josef Šejnost.
 

Dům, který porušil pravidla



Při pohledu z Kampy nebo Karlova mostu dům Bellevue z harmonické zástavby Smetanova nábřeží hodně vyčnívá. Nebyl to záměr, naopak: když se v letech 1839–1841 u dnešního Národního divadla stavěl řetězový most císaře Františka I. a upravovalo se nábřeží, musely být vykoupeny všechny okolní stavby, tedy domky, lázně, mlýny a ohrady na březích řeky. Po dokončení mostu a nábřežní zdi se domy na nábřeží stavěly znovu, a to podle projektu architekta Bernarda Grubera v jednotném stylu pozdního klasicismu. Přestože bylo povoleno stavět pouze dvoupatrové domy, Mráčkovi se tohle pravidlo záhadně podařilo prolomit. Výsledkem je právě dům Bellevue.
 

Anenský plácek, čapadlo a příběh starého javoru



Víc pozornosti než domu Bellevue v posledních letech patří parčíku na jeho severní straně, takzvanému Anenskému plácku. Jedna z mála nezastavěných ploch na staroměstské straně Vltavy připomíná časy, kdy říční břehy v centru Prahy sloužily rybářům a také jako sklady dřeva. Pro zachytávání a rozebírání vorů sloužila takzvaná čapadla, klenuté průchody v nábřežních zdech. Čapadlo u nedalekého parku Národního probuzení s Krannerovou kašnou se už podařilo obnovit, revitalizaci nábřeží u Anenského plácku ale bránil starý javor stříbrný, stojící těsně u domu Bellevue a vrostlý přímo do čapadla. Když měl být pokácen, vyvolalo to spoustu protestů a dokonce petici, takže se plány změnily: městská část Praha 1 upravila plány tak, aby se odkryla pouze část čapadla a javor mohl zůstat stát.
 

#světovéČesko a tři Bellevue

  • Jedním z prvních světových Bellevue byl Château de Bellevue, postavený v roce 1750 pro madame de Pompadour, milenku krále Ludvíka XV. Byl umístěn v Meudonu a měl nádherný výhled na Seinu, zbořen ale byl už v roce 1823.
  • Název Bellevue má také zámek v Berlíně, který je od roku 1994 hlavním oficiálním sídlem německého prezidenta. Park v jeho okolí byl navržen tak, aby se do různých stran otvíraly daleké průhledy, například směrem na Charlottenburg nebo přes řeku Sprévu.
  • Nejblíž k pražskému domu Bellevue má samozřejmě Château Charle-Albert aneb Vlámský dům v Bruselu, postavený na Charle Albert Avenue ve Watermael-Boitsfort. Architekt dům postavil jako rezidenci pro svou rodinu, později v něm sídlila dívčí škola. V 80. letech 20. století jej poničily požáry a k obnově došlo teprve pod tlakem veřejnosti. Obnovený zámeček nyní má soukromého majitele a prohlédnout si jej můžete jen zvenčí.
Dům Bellevue na Smetanově nábřeží v Praze Památky

Dům Bellevue na Smetanově nábřeží v Praze

Bohatě zdobený dům ve stylu nizozemské neorenesance na Smetanově nábřeží v Praze získal své pojmenování z francouzštiny podle svého umístění, které nabízí výjimečný výhled na Hradčany a řeku. Spojení slov "belle vue" lze přeložit jako "krásná vyhlídka".

Hotel Bellevue Karlovy Vary Ubytování

Hotel Bellevue Karlovy Vary

Hotel Bellevue nabízí ubytování a služby nedaleko lázeňského centra Karlových Varů. Je vhodný nejen pro rekreační pobyty, ale i pro vyznavače wellness a také pro konání malých firemních a společenských akcí.

Le Jardin Restaurant Hotelu Bellevue Český Krumlov Gurmánská turistika

Le Jardin Restaurant Hotelu Bellevue Český Krumlov

Hotel Bellevue se nachází v těsné blízkosti Státního hradu a zámku Český Krumlov. Hotel je již od počátku své existence znám svoji charakteristickou atmosférou doplněnou prvotřídními službami. Vynikající gourmet restaurant Le Jardin snese srovnání i s těmi nejlepšími restauracemi v Praze.

Další aktuality

Rostlinné symboly Vánoc a adventu – z domova i z tropických krajin

V neděli 1. prosince 2024 zapálíme první svíci na adventním věnci a zahájíme tím krásný předvánoční čas. K adventu i Vánocům patří už tradičně řada symbolů z rostlinné říše. Kromě vánočního stromečku naše domovy zdobí větvičky barborek, jmelí a za oknem rozkvétá brambořík. K vánoční výzdobě patří i řada tropických rostlin, například vánoční hvězda neboli pryšec překrásný, obrovské květy hvězdníku nebo vánoční kaktus. S mnoha těmito rostlinami se můžete setkat i při návštěvě trojské botanické zahrady. Víte, proč některé rostliny symbolizují právě čas adventu a Vánoc? Odkud zejména ty tropické pocházejí? A na co si při jejich pěstování dát pozor? Kromě seznámení s krásnými rostlinami nabízí Botanická zahrada Praha v letošním roce i originální vánoční dárky.
21. listopad 2024 10:00
Příroda, Praha

Kam v Praze na dobrý svařák? Tipy pro sváteční pohodu a hřejivé zážitky

Vánoční čas a vůně svařeného vína patří k sobě. Ať už budete na adventní víkendy či vánoční svátky v Praze jako turista nebo jste v hlavním městě doma, určitě se vám budou hodit tipy, kam vyrazit na dobré svařené víno, případně i punč. Užijte si advent a Vánoce v Praze! Kudy z nudy napoví, kde vám vánoční svařené víno nebo punč bude chutnat!
21. listopad 2024 8:00
Gurmánská turistika, Praha

Tajemství, zajímavosti a poklady katedrály sv. Víta na Pražském hradě

Symbol českého státu, korunovační chrám nebo hrobka přemyslovských knížat: tím vším je katedrála sv. Víta na Pražském hradě. Přestože základní kámen ke stavbě gotické katedrály položil král Jan Lucemburský už 21. listopadu 1344, teprve 28. září 1929 se lidem představila tak, jak ji známe dnes. Skutečně ji ale známe?
21. listopad 2024 5:11
Památky, Praha

10 tipů, kam v Praze vyrazit za nočním životem

Ať už jste místní, nebo do Prahy přijíždíte na dovolenou, a hledáte místo, kam vyrazit se večer pobavit, poradí vám portál Kudy z nudy. Hlavní město je plné hudebních, nočních klubů a barů. Stačí si vybrat a prožít noc plnou zábavy s partou přátel či partnerkou/partnerem. Můžete protančit noc, nebo jen posedět u nějakého dobrého pití.
20. listopad 2024 15:00
Zážitky, Praha

Vánoční trhy na náměstí Míru v Praze se již otevírají

Nejoblíbenější trhy v roce – Vánoční trhy v Praze se otevírají již tento týden. Jedná se především o menší lokální trhy v městských částech, jako jsou populární vánoční trhy na náměstí Míru, náměstí Republiky, Andělu a mezi prvními se otevřou také trhy na Tylově náměstí (I. P. Pavlova). Na ty největší pražské vánoční trhy na Staroměstském a Václavském náměstí si však musíte počkat do 2. prosince.
20. listopad 2024 14:00
Zážitky, Praha

Připomeňte si výročí zápisu Prahy na Seznam UNESCO pěknou procházkou

Historické centrum Prahy bylo 4. prosince 1992 společně s historickými centry Českého Krumlova a Telče zapsáno na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Historická jádra těchto měst byla vůbec našimi prvními památkami, zapsanými na tento prestižní Seznam. Oslavit toto významné výročí můžete pěknou procházkou po historických koutech hlavního města. Kam se vydat vám poradí Kudy z nudy.
20. listopad 2024 8:52
Památky, Praha

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (23.11. – 24.11.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Den otevřených dveří v Českém muzeu hudby, Komentovaná procházka – Pražským hradem křížem krážem, Koláčové slavnosti v Levandulovém údolí, Kluziště Václavské náměstí, Prohlídka dolu Pepř a štoly Václav. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
20. listopad 2024 7:01
Zážitky, Praha

20 tipů, jak si užít Mikuláše v Praze

Mikulášské jízdy, Čerty na Čertovce, venkovní bruslení, Ježíškovu cestu a další zajímavé akce si můžete užít začátkem prosince, kdy bude městem opět chodit svatý Mikuláš se svou družinou. Přehled nejlepších akcí vám přináší Kudy z nudy.
18. listopad 2024 19:47
Zážitky, Praha