ÚvodAktuality#světovéČesko a filmově pohádkové Vánoce: Tři oříšky pro Popelku a další skvělé hity
Památky

#světovéČesko a filmově pohádkové Vánoce: Tři oříšky pro Popelku a další skvělé hity

Poslechněte si audio verzi článku
Slavná filmová pohádka Tři oříšky pro Popelku režiséra Václava Vorlíčka měla premiéru 1. listopadu 1973. Popelku dodnes milují celé generace malých i velkých diváků a právem patří mezi nejoblíbenější vánoční pohádky.

Zima, sníh a k tomu hudba Karla Svobody se zvonečky: vánoční nálada na Švihově a Moritzburgu

Švihov
Moritzburg
Vánoční stromeček září, dárky jsou rozbalené, talíře v myčce a bramborový salát v lednici, na stole láká k zobání mísa vánočního cukroví, oříšky a rozinky. Je Štědrý večer a lidé v celém Česku nedočkavě usedají k televizním obrazovkám, aby si vychutnali novou štědrovečerní pohádku. Bez ní by to zkrátka nebylo ono: tradici, kdy každý Štědrý večer vysílá vlastní či koprodukční premiérovou pohádku, zahájila Česká televize v roce 1993.

Na některé kusy se už dávno zapomnělo, na jiné byste se znovu podívali jen za trest. Spousta pohádek se ale povedla, a tak se podařilo nastřádat docela obstojně velký filmový poklad. I když mezi těmi, které se líbí téměř všem, zatím žádná v oblíbenosti nepřekonala tu... inu, však dobře víte kterou!
 

Tři oříšky pro Popelku

V některých domácnostech se zavírají oči, když se na obrazovce má objevit scéna s postřelenou liškou, anebo se naopak špicují uši, když má přijít jedna z nejoblíbenějších hlášek „Až naprší a uschne, pitomci!“ – protože ruku na srdce, v roce 1973, kdy se Tři oříšky pro Popelku natáčely, se tohle slovo rozhodně v pohádkách běžně nepoužívalo. A na konci, když Libuška Šafránková upaluje za obzor ve svatebních šatech a Karel Gott zpívá Kdepak ty ptáčku hnízdo máš, ukápne nejedna slza dojetí – zkrátka moc pěkně to tehdy pan Vorlíček natočil.

Popelku a její natáčení u nás připomíná stálý prohlídkový okruh Za tajemstvím Popelčina střevíčku v Bílé baště na Švihově; vodní hrad se ve filmu proměnil v macešin statek. Okolím Švihova včetně sadu, kam Popelka chodila za Rozárkou, a rybníku v Mezihoří, ve kterém skončila macecha s Dorinkou po divoké noční jízdě na saních, vede pohádková stezka.
 

Drei Haselnüsse für Aschenbrödel

Popelku nemilujeme jen my, ale i Němci: ti ale Tři oříšky pro Popelku / Drei Haselnüsse für Aschenbrödel považují tak trochu za „svou“ pohádku, protože ji Barrandov natočil v koprodukci s východoněmeckým studiem DEFA. Každý rok od Vánoc do Nového roku Popelku vysílá řada německých televizních stanic a zámek Moritzburg poblíž Drážďan zase láká na vánoční pohádkovou výstavu o Popelce. Co na tom, že se tu natáčelo jen pod širým nebem: slavnostní sál obložený černými koženými tapetami zdobenými zlatem prý Vorlíčkovi připomínal hrobku, a tak přednost tak dostalo studio. Na Moritzburgu Popelka s princem jen pobíhali po schodech a terasách.

Mimochodem, rybník kolem Moritzburgu před natáčením naštěstí na poslední chvíli zamrzl, ale sníh chyběl. Ve scénkách natáčených v Německu se proto musel používat umělý sníh, vyrobený z rozemletých rybích kostí, ale hladina zámeckého rybníka je ve filmu zasněžená jen zdánlivě: ve skutečnosti ji o den dřív poškrábali bruslaři.
 

Tre nötter til Askepot

Mezi vánoční evergreeny patří Tři oříšky pro Popelku i na severu Evropy: pohádku vidí na Štědrý den v zemi s pěti miliony obyvatel každý pátý Nor, takže má podobnou sledovanost jako u nás. V severském žebříčku popularity se teprve za „naši“ Popelku řadí kreslené disneyovky, a když v roce 2005 vyšla pohádka Tre nötter til Askepot na DVD, hned první týden se prodalo více než 21 tisíc kusů.

Když se televize po dvaceti letech pokusila svou vánoční nabídku trochu oprášit a film z programu vyřadila, ozvaly se spousty rozhořčených diváků: pro mnohé Nory totiž prý Vánoce začínají sledováním této pohádkové klasiky. Melodie z filmu zní v mobilních telefonech, hrají se na svatbách a Norové jsou členy mnoha fanouškovských stránek Popelky na sociálních sítích.
 

Moritzburg, Švihov a další vánoční hvězdy

  • Přitom stačilo málo, aby se Tři oříšky pro Popelku natáčely v létě: studio DEFA ale mělo na prosinec a leden volné kapacity a Vorlíček nechtěl čekat. Rozhodl se proto pohádku zasadit do jiného ročního období. Před očima prý měl známý obraz Lovci na sněhu / Zima vlámského malíře Pietera Bruegela. Zimě se musel přizpůsobit scénář i vtípky – a právě sníh a hudba Karla Svobody se zvonečky dodaly filmu vánoční atmosféru.
  • Neexistuje nic otravnějšího než mít v rodině nadšeného turistu či znalce cestovního ruchu, který u prvních záběrů pohádky, kde se letmo mihne jakýkoliv zámek, okamžitě hlásí: Hluboká! Blatná! Pernštejn! anebo Bouzov! V tomhle byly Tři oříšky pro Popelku osvěžující: saský Moritzburg v té době tolik diváků neznalo.
  • Možná znáte krásnější zámek, ale Moritzburgu už jeho filmovou roli z nejoblíbenější vánoční pohádky nikdo neodpáře. Nejkrásnější vodní zámek v Sasku nese jméno po vévodovi Mořici Saském, který zde v roce 1542 nechal vybudovat lovecké sídlo. Dnešní podobu opulentního barokního dortu v okrové a bílé barvě, který se zrcadlí v hladině rozlehlého rybníka, mu v první polovině 18. století dal kurfiřt August Silný. Stavělo se podle projektu Matthäuse Daniela Pöppelmanna, autora drážďanského Zwingeru.
  • České vánoční pohádkové hody nemají v Evropě obdoby; v jiných zemích letí hlavně komedie a rodinné filmy. Mezi nestárnoucí vánoční hity se řadí Láska nebeská, rodinný film Sám doma, Prázdniny (ten si prý nejlépe užijete zahrabaní pod dekou s teplým kakaem), Deník Bridget Jonesové, Karlík a továrna na čokoládu, animovaná Vánoční koleda aneb adaptace příběhu Charlese Dickense anebo filmy o Harry Potterovi.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Česko ve filmu: nejhezčí vánoční pohádky

Česko ve filmu: nejhezčí vánoční pohádky

Pravé české Vánoce jsou plné pohádek. Zabaví děti při čekání na Ježíška, doplňují pohodu a laskavost slavnostního večera, čile se o nich debatuje při rodinných vánočních sešlostech na Boží hod i na Štěpána a scénky i hlášky z těch nejlepších umíme po mnoha společných letech zpaměti. Které ale jsou ty nejlepší a nejoblíbenější, na které se těšíme každé Vánoce?

Putujte s Kudy z nudy na nejkrásnější pohádková místa u nás

Putujte s Kudy z nudy na nejkrásnější pohádková místa u nás

Na oblíbené, nestárnoucí pohádky se už dívají celé generace Čechů. Některé se natáčely na všeobecně známých místech, ale lokality jiných zase tak dobře známé nejsou. Právě proto jsme pro vás připravili několik tipů, kam zajet s dětmi za pohádkovými exteriéry a zaručujeme, že ani vy se nebudete nudit, místa jsou to totiž přímo pohádková.

Pohádkový prosinec: vánoční televizní pohádky jako inspirace pro sváteční procházky

Pohádkový prosinec: vánoční televizní pohádky jako inspirace pro sváteční procházky

Jaké pohádky se letos o Vánocích objeví v televizi? A jak je můžete využít pro adventní nebo vánoční výlety? Jednoduše: nabízíme vám televizně-výletní itinerář, s nímž si pohádkové putování po stopách princezen a princů, čertů a dalších kouzelných bytostí opravdu užijete.

Zábavné lesní a pohádkové stezky pro děti, které snadno zvládnete i v zimě

Zábavné lesní a pohádkové stezky pro děti, které snadno zvládnete i v zimě

Pohádkových stezek je u nás sice mnoho, ale spousta z nich se přes zimu promění v klasické lesní cesty: dřevěné sochy, výtvarné dílny a další zábavné prvky se totiž až do jara přesunou pod střechu. Přeci jen ale existuje pár míst, kam se můžete vypravit i v zimě. Z desítek okruhů jsme pro vás vybrali několik, které snadno zvládnete i s malými dětmi, nejsou příliš dlouhé, nezavedou vás příliš vysoko do kopců a nenajdete na nich zrádná klesání a stoupání. A někde dokonce na konci čeká rozhledna!

Tři pohádky, bez kterých se žádné Vánoce neobejdou

Tři pohádky, bez kterých se žádné Vánoce neobejdou

Přestože vždy o Vánocích nabízejí televizní stanice několik nových filmových pohádek, pořád je tu pár starších kousků, bez kterých by vánoční svátky byly o něco chudší. Vydejte se s portálem Kudy z nudy po stopách Popelky, Pyšné princezny a Anděla páně.

Pohádková putování českou krajinou

Pohádková putování českou krajinou

My Češi jsme známí milovníci pohádek, na které se v televizi díváme často i v dospělosti. A není divu, naše pohádky jsou plné dobrodružství, tajemství a krásných míst, na kterých se natáčelo. Právě na taková místa vás dnes zavedeme v našich tipech. Objevíte je například na Českolipsku a v Českém Švýcarsku, Českém ráji, na Pálavě i Slovácku. Připomeneme vám legendární pohádkové filmy i novější pohádkové příběhy. Stačí si jen vybrat a vydat se na výlet za svou oblíbenou pohádkou.

Pět slavných sportovních, filmových a operních párů aneb láska kvete v každém oboru

Pět slavných sportovních, filmových a operních párů aneb láska kvete v každém oboru

Kytku, víno nebo bonboniéru plnou sladkých srdíček vám přes obrazovku počítače debo displej tabletu či mobilu podat nemůžeme, ale přesto pro vás máme skvělý dárek, plný zamilovaných příběhů. Zdá se, že recept na šťastnou lásku přece jen existuje: důkazem jsou následující páry, s nimiž se na Kudy z nudy tu a tam potkáváte. Oslavte s námi Světový den manželství, který připadá na druhou únorovou neděli.

Vodní hrad Švihov – skvost, který stojí za to vidět zblízka Památky

Vodní hrad Švihov – skvost, který stojí za to vidět zblízka

Jednou z nejmohutnějších fortifikačních staveb v Čechách je vodní hrad Švihov nedaleko Klatov. Po celou turistickou sezónu hrad žije nejen prohlídkami, ale také nesčetnými doprovodnými akcemi.

Naučná stezka Švihov a okolí Letní sporty

Naučná stezka Švihov a okolí

Tato vycházková trasa zavede návštěvníky do míst šerého dávnověku, bohaté historie středověku a vzácných přírodních památek na švihovsku.

Česko ve filmu: Barunka, Popelka a Micimutr aneb nejlepší role Libuše Šafránkové

Česko ve filmu: Barunka, Popelka a Micimutr aneb nejlepší role Libuše Šafránkové

Když se v roce 2008 slavilo 110 let českého filmu, Česká televize uspořádala anketu Hvězda mého srdce. Diváci i odborníci tehdy vybírali nejoblíbenější osobnost celé historie českého filmu. A jak to dopadlo? Nejpopulárnější herečkou dvacátého století se stala Libuše Šafránková.

Pohádková a filmová putování po Šumavě

Pohádková a filmová putování po Šumavě

Šumava a hluboké lesy, tajuplná blata, vesničky a osady na konci světa, to všechno láká filmaře k natáčení historických filmů, pohádek, komedií či detektivek. Pojďte si připomenout ty nejznámější – hrad Švihov a Tři oříšky po Popelku, trilogii Slunce, seno… v Hošticích u Volyně, Kvildu a Krále Šumavy anebo Srní a filmy Pod Jezevčí skálou, Na pytlácké stezce a Za trnkovým keřem s Tomášem Holým.

Libuše Šafránková – nejoblíbenější česká herečka

Libuše Šafránková – nejoblíbenější česká herečka

Libuše Šafránková (7. června 1953, Brno – 9. června 2021, Praha) hrála přibližně ve 150 filmech, seriálech a divadelních rolích, ale pro většinu z nás zůstane navždy Popelkou z filmu Tři oříšky pro Popelku režiséra Václava Vorlíčka.

Od Vánoc do Silvestra: poklidná sváteční zastavení na Šumavě

Od Vánoc do Silvestra: poklidná sváteční zastavení na Šumavě

O tom, že Šumava je pohádkový kraj, se přesvědčíte snadno – a obzvlášť o Vánocích, když krajina zabalená do bílého hávu ztichne v podvečerním šeru. Vypravte se třeba na neobvyklou prohlídku zámku v Červeném Poříčí, do kostela z pohádky Anděl Páně či za evropskými vánočními tradicemi do Strakonic. Anebo byste raději někam do přírody? Sny splníme každému a téměř na počkání.

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: objevte hrady a zámky, kde bydlí princezny – i v zimě a o Vánocích!

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: objevte hrady a zámky, kde bydlí princezny – i v zimě a o Vánocích!

Máte rádi české filmové pohádky plné švarných princů a půvabných princezen, čertů, čarodějnic, vodníků a kouzel? Pojďte se podívat na některé známé hrady a zámky, kde se zabydlely ty nejznámější princezny – možná právě zimní období, adventní prohlídky a vánoční akce jsou pro výlety do pohádek přímo ideální!

Karel Gott – nejznámější český zpěvák

Karel Gott – nejznámější český zpěvák

Dva a půl tisíce písní, dvaačtyřicet Zlatých slavíků, 32 zlatých desek a jedna diamantová, dvě ocenění Anděl a přezdívky jako Zlatý hlas Prahy nebo Božský Kája: to byl Karel Gott (14. července 1939 Plzeň – 1. října 2019 Praha), nejznámější český zpěvák.

Norové natáčejí na Pernštejně svou pohádku roku

Norové natáčejí na Pernštejně svou pohádku roku

Na hradě Pernštejn je v těchto dnech rušno. Norský štáb zde natáčí norskou pohádku Cesta k Vánoční hvězdě, která je vysílaná každoročně na Štědrý den a nyní se dočká nového filmového zpracování. Štáb se přesune také do ateliérů v Praze a na další lokace. Agentura CzechTourism se přidá ke kampani, která v Norsku na propagaci pohádky poběží, jejím cílem je nalákat do Česka norské turisty.

Vydejte se Po stopách Tří oříšků pro Popelku na Švihov

Vydejte se Po stopách Tří oříšků pro Popelku na Švihov

Chcete poznat místa, kde oblíbená Popelka bydlela s macechou a sestrou Dorou, kam chodila za svou sovou Rozárkou a kde se macecha s Dorou převrátila do rybníka? Pokud patří Tři oříšky k vašim oblíbeným filmovým pohádkám, přijďte na Švihov, kde se snímek natáčel. Na Švihově se v sobotu 4. října koná podzimní turistický pochod s názvem Po stopách Tří oříšků pro Popelku.

#světovéČesko a výlet za Popelkou a zazděným mnichem na vodní hrad Švihov

#světovéČesko a výlet za Popelkou a zazděným mnichem na vodní hrad Švihov

Máte rádi pohádkovou atmosféru hradů, které obklopuje voda a jejich věže se zrcadlí na hladině? Nekorunovaným králem českých vodních hradů je Švihov, kdysi budovaný jako umělý ostrov, chráněný dvěma vodními příkopy a několika rybníky.

Pohádková stezka Po stopách Popelky na Švihově Příroda

Pohádková stezka Po stopách Popelky na Švihově

Pohádkovou stezku po stopách nejslavnější pohádkové postavy Popelky, naleznete nedaleko hradu Švihova. Stezka vás zavede například do sadu, kde Popelka chovala svou sovu Rozárku nebo k rybníku, do kterého se i s kočárem převrhla zlá macecha s Dorou.

Další aktuality

Barokní areál zámku ve Svojšíně o víkendu oživí zahradní slavnosti

V barokní zahradě u zámku ve Svojšíně na Plzeňsku si můžete prohlédnout 28. a 29. června 2025 v rámci Zahradních slavností květinové instalace a užít si bohatý doprovodný program plný hudby a divadla. Připraveny jsou ukázky květinových výzdob, řemeslný trh i výtvarné dílny pro děti.
28. červen 2025 8:28
Památky, Plzeňský kraj

Festival Léto v Prazdroji letos nabídne ještě více hudby

Čtrnáct prázdninových večerů Plzeňanům a návštěvníkům západočeské metropole zpříjemní tradiční festival Léto v Prazdroji s koncerty tuzemských kapel a projekcemi filmů pod širým nebem. Již 22. ročník začíná ve čtvrtek 3. července koncertem kapely Ready Kirken. Na nádvoří plzeňského pivovaru během léta zahrají také další známí hudebníci – rapper Renne Dang, bluegrassová skupina COP nebo POPs s ikonickými hity. Vedle tradičních čtvrtečních koncertů se letos návštěvníci můžou těšit na hudební a filmové lahůdky i v jiné dny. Léto v Prazdroji potrvá až do 28. srpna 2025.
27. červen 2025 12:00
Kultura, Plzeňský kraj

Nejlepší koupání: tipy, kde se vykoupat na Šumavě

Během horkých dnů je nejlepší alternativou pobyt někde u vody. Pokud hledáte příjemné osvěžení na Šumavě, pak vám dnešní rady portálu Kudy z nudy přijdou vhod. Nabídneme vám možnosti, kde se svlažit a neporušit tak zákaz koupání, který platí na mnohých místech Národního parku Šumava. Zapovězená jsou především ledovcová jezera, ale také plavební kanály (např. Schwarzenberský nebo Vchynicko-tetovský). Není však důvod k obavám – na Šumavě naleznete mnoho jiných atraktivních koupacích míst. Prim mezi nimi hraje samozřejmě Lipenská přehrada, ale k dispozici vám je i spousta dalších koupališť.
26. červen 2025 18:00
Letní sporty, Plzeňský kraj

Slavnosti Kaše ožijí opět ve středověkém duchu v Horažďovicích

Poslední červnovou sobotu, letos 28. 6. 2025, se v Horažďovicích konají slavnosti Kaše. Slavnosti Kaše doprovází bohatý kulturní program, historické skupiny, vaření a vyhlášení nejlepší kaše a krále kaše – největšího jedlíka. Jako hlavní host večera vystoupí skupina Civilní obrana. Proč zrovna Kaše? Protože dne 4. 7. 1307 zemřel při obléhání Horažďovic Rudolf Habsburský přezdívaný pro svou střídmost v jídle, v tehdejších dobách u panovníků opravdu nezvyklou, "král Kaše", vévoda rakouský v letech 1298 – 1306 a český král v letech 1306 – 1307.
24. červen 2025 14:00
Kultura, Plzeňský kraj

V hájence na Březníku je otevřena nová expozice Ze světa lesních samot

Romantické místo uprostřed Národního parku Šumava, samota na Březníku, je jedno z nejodlehlejších míst v České republice. Přesto i zde se v dobách minulých žilo a místu se nevyhnuly ani světové dějiny. Udělejte si výlet na do tohoto krásného avšak drsného kraje a do dob minulých. V hájence na Březníku je informační centrum, občerstvení a nová expozice, která vás vtáhne do historie.
24. červen 2025 12:20
Gurmánská turistika, Plzeňský kraj

10 tipů, jak si užít volný čas s dětmi v Plzeňském kraji

Chystáte se na příjemnou rodinnou dovolenou na Šumavu či do Plzně a hledáte tipy, kde si to společně užít? Pak se vám budou hodit naše tipy z Plzeňského kraje, které jsou ušity rodině přesně na míru! Je libo výlet do srdce národního parku za zvířaty, prohlídku interaktivní expozice a vědeckotechnické show anebo výlet za pohádkovými bytostmi? S Kudy z nudy se s dětmi nudit rozhodně nebudete.
24. červen 2025 11:57
Zážitky, Plzeňský kraj

Světový streetart v Plzni: Hvězdní umělci zkrášlí plzeňské zdi

Kultivovat nevzhledné plochy fasád, podchodů, garáží, ale i povrchu ulic po celé Plzni – to je cílem každoročního street artového festivalu Wallz, který pořádá kreativní zóna DEPO2015. Jeho letošní 6. ročník proběhne od 23. do 27. června 2025. Do Plzně se sjedou špičky světového street artového umění, které vytvoří velkoplošné malby neboli muraly na 10 místech, jakými jsou například velká opěrná zeď na nádraží Slovany, fasáda domu v Kaplířově ul., budova ředitelství společnosti Kooperativa nebo sportovní hřiště u 7. ZŠ. Mezi zahraničními umělci se představí Fabio Petani z Itálie, Argentinec Julian Manzelli, rumunská umělkyně Delia Cîrste, Predrag Radovanović ze Srbska a nebo slovenský projekt Ihrisko. České tvůrce budou reprezentovat Bill the Hobo a studenti plzeňské Sutnarky.
22. červen 2025 6:00
Kultura, Plzeňský kraj

Kam se podívat na Šumavě? Poznejte nejkrásnější místa Národního parku Šumava

Národní park Šumava je krajina místy až mystická – nachází se zde rozlehlé náhorní planiny s horskými smrčinami jako někde na severu Evropy, zádumčivá rašeliniště – slatě na náhorních plošinách Šumavských Plání, luhy v údolní nivě Vltavy, ledovcová jezera ve strmých ledovci vymodelovaných karech pod hraničním hřebenem, nabízejícím zase výhled až k alpským ledovcům. Jako jeden z největších souvislých komplexů lesa ve střední Evropě je nazýván i Zeleným srdcem Evropy. Která místa Šumavy jsou ta nejkrásnější? V rozhodování vám pomohou naše tipy.
21. červen 2025 12:00
Příroda, Plzeňský kraj