ÚvodAktualityPutujte s Kudy z nudy na nejkrásnější pohádková místa u nás
Památky

Putujte s Kudy z nudy na nejkrásnější pohádková místa u nás

Poslechněte si audio verzi článku
Na oblíbené, nestárnoucí pohádky se už dívají celé generace Čechů. Některé se natáčely na všeobecně známých místech, ale lokality jiných zase tak dobře známé nejsou. Právě proto jsme pro vás připravili několik tipů, kam zajet s dětmi za pohádkovými exteriéry a zaručujeme, že ani vy se nebudete nudit, místa jsou to totiž přímo pohádková.

Peklo z pohádky S čerty nejsou žerty

s čerty nejsou žertyPamatujete si na peklo v pohádce S čerty nejsou žerty režiséra Hynka Bočana? Peklovatější peklo snad ani v žádné jiné pohádce nebylo. Natáčelo se v podhůří Lužických hor a dodnes se jim říká Pekelné doly. Pokud by vás zajímalo něco z historie, vznikly při těžbě písku a jsou největším pískovcovým podzemím Evropy. Dnes se sem (v letní sezoně) stahují zejména motorkáři, protože zde mají unikátní klub. O kousek dál (cca 0,5 km) leží ve Svitavském údolí Pusté kostely, které si v pohádce také zahrály a jsou přístupné celoročně. Jeskyně jsou volně přístupné, jen poněkud tmavé. Při návštěvě proto doporučujeme použít baterku.
 

Zlatovláska na Červené Lhotě a Jiřík ze Sychrova

červená lhotaZámek Červená Lhota je pro pohádky přímo postavený. Vzpomněli byste si na jednu z těch opravdu slavných, která se zde točila? Správně, jde o Zlatovlásku. Právě na Červené Lhotě musel Jiřík splnit tři obtížné úkoly a zjistit, která z princezen je ta pravá. Navštívit lze zámek do konce roku během akce Schönburské Vánoce – konají se po celé Vánoce, včetně termínu od 28. do 30. prosince 2023, a panské pokoje budou poté přístupné až do 28. ledna 2024. Pokud vás napadne, na kterém zámku byl Jiřík ve službě, prozradíme vám, že se jedná o Sychrov. Navíc se na Sychrov můžete vypravit po celý rok.
 

Diamantové skály v Adršpachu

Žádný milovník pohádek nemůže přiznat, že by neviděl alespoň třikrát Třetího prince s Libuší Šafránkovou a Pavlem Trávníčkem v hlavních dvojrolích. Šílenství Diamantových skal je zde navíc podáno více než působivě. Ale přišli byste na to, kde se ony skály nalézají? Jsou to Adršpašsko-teplické skály, které v sobě tajemnou a místy až děsivou atmosféru skutečně ukrývají. Ve skalách se dokonce dodnes dají najít pohádkové diamanty, které zde filmaři zanechali. Diamantovou cestičku najdete na souřadnicích 50.60986N, 16.115997E. Až tu budete mezi prsty prosívat písek, nenechte se příliš zaslepit. V bludišti skal je snadné se ztratit, zůstal by tu po vás jen zvuk tepajícího srdce...
 

Domov prince, který se zamiloval do Večernice

zámek PloskoviceKdyž už jsme měli jednu pohádku s Libuškou Šafránkovou, musíme hned přidat další – Princ a Večernice. V pohádce se na zámku princ Velen sice nezdržuje dlouho, ale jistě si vzpomenete, jak krásný zámek byl. Kdybyste jej hledali, museli byste se vypravit do Ploskovic. Na vlastní oči spatříte, jak romantický je, a pochopíte proč právě tam chtěl princ s princeznou žít. Mimoto se zde natáčela také pohádka Nejlepší přítel z roku 2017. Interiéry zámku sice nejsou v zimě přístupné, ale nahlédnout můžete aspoň do zámeckého parku, který je přes Vánoce otevřen až do 31. prosince, denně od 9:00 do 18:00 hodin.
 

Na návštěvu za Popelkou a tajemstvím střevíčku

PopelkaCo by to byl za článek o pohádkách, kdybychom nezmínili Tři oříšky pro Popelku? Tak oříšky se natáčely i na vodním hradě Švihově, který také patří mezi ty skutečně fotogenické středověké stavby. Najdete ho v Pošumaví a i když není v zimě přístupný můžete se vydat po stopách pohádky do jeho okolí. Nedaleko hradu totiž objevíte Pohádkovou stezku po stopách Popelky, která vás zavede například do sadu, kde Popelka chovala svou sovu Rozárku nebo k rybníku, do kterého se i s kočárem převrhla zlá macecha s Dorou. Okruh Popelka – Za tajemstvím Popelčina střevíčku se zájemcům otevře až v příští návštěvnické sezóně.
 

Kam utekla Pyšná princezna?

Zima Panská skálaAbychom měli pohromadě všechny velké české pohádky, je nejvyšší čas připomenout Pyšnou princeznu. S tou je spojeno hned několik slavných lokalit. Určitě jste poznali, že část pohádky se odehrává na zámku Hluboká, která si "zahrála" i v pohádce Tři bratři. Vizuálně ale zaujme zejména princeznin útěk s králem Miroslavem. Skrývají se mimo jiné i za skálou, která vypadá jako varhany. Jde o Panskou skálu u Kamenického Šenova, tedy na zcela opačném konci republiky než je Hluboká! Utíkali tedy dlouho a daleko! Další část jejich pouti představuje Česká silnice v parku České Švýcarsko. Tam, nedaleko Vysoké Lípy objevíte Uhlířovu chaloupku (GPS: 50.8698689, 14.3747428), natáčelo se ale i na Dolském mlýně. Hraniční kámen mezi Půlnočním královstvím a zemí krále Miroslava se ukrývá v Doubici.
 

Kde je sůl nad zlato?

KřivoklátChybět by neměla ani Sůl nad zlato (1982). Pohádka se točila hned na dvou hradech. Prvním z nich je moravský Pernštejn, který se může pyšnit přízviskem „pohádkový“ bez jakýchkoli rozpaků. V zimě má bohužel zavřeno, ale na návštěvu do pohádky můžete zavítat na druhý hrad, který je se Solí nad zlato spojený, a tím je královský hrad Křivoklát. Zimní prohlídky se na Křivoklátě konají o víkendech. Jedná se o prohlídku 1. okruhu. Dostanete se na II.hradní nádvoří, do Stříbrnice, Augustova vězení, dalších částí vězení a hladomorny, dále kaple, Rytířského a Královského sálu, knihovny, obrazárny, místnosti věnované osobnosti Filipíny Welserové a hradního fürstenberského muzea.
 

Nádherné skalní reliéfy u Kopicova statku

Kopicův statekS klasickými pohádkami se ale pochopitelně nepojí pouze panská sídla. Část příběhů se musí odehrávat i v podzámčí, a tak vás pozveme na Kopicův statek, který je oblíbenou filmařskou destinací. Natáčel se tu mimo jiné Princ Bajaja, Princ a Večernice a z modernějších pohádek třeba Nesmrtelná teta. Od statku vede značený prohlídkový okruh, který vás provede pískovcovým údolím se skalními reliéfy, které byly zhotoveny v letech 1940 až 1978. Do skal jsou tu pod širým nebem vytesány postavy z českých dějin, doplněné verši. Prvními sochami, které zde Vojtěch Kopic začal roku 1939 tesat byly sv. Václav a prezident Masaryk. Mimo postav zde objevíte také zvířata, např. lva se skleněnýma očima, Horymíra se Šemíkem, kněžnu Libuši, Cyrila a Metoděje, Karla IV. Mimo národní motivy tu najdete i varhany, nebo lidovou chalupu či Krista, sv. Máří Magdalenu, sv. Annu a další.
 

Místa intrik Nesmrtelné tety

Když už jsme ale zmínili tu Nesmrtelnou tetu, můžeme prozradit, že se natáčela také na Sychrově (jako výše uvedená Zlatovláska). Lokací ovšem měli filmaři právě u této pohádky požehnaně. Některé záběry pořídili v Horšovském Týnu, další ve skanzenech v Kouřimi a na Veselém Kopci. Scény v přírodě se točily v romantickém prostředí Nečínských lomů, kam se určitě zajeďte někdy v létě vykoupat. V pohádce si určitě všimnete také barokního mostu – ten se klene přes říčku Kouřimku u Zásmuk. A Matějova rodná chalupa? Tu představuje jedno ze stavení ve skanzenu Veselý Kopec. Mnoho scén, hlavně v exteriérech, se natáčelo na zámku Vranov nad Dyjí – například zámecké nádvoří a zámecká zahrada v zámku krále Ctirada. Z interiérů připomeňme honosný Sál předků.
 

Ať žijí duchové na Krakovci, Tři veteráni v Nymburce

KrakovecZapomenout však nechceme ani na moderní pohádky, takže milovníky filmu Ať žijí duchové pošleme rovnou na hrad Krakovec, kde si můžou zazpívat „Dumky žalky a co já“. Jestli byste ale raději zpívali „Není nutno, není nutno…“, vypravte se na městské opevnění do Nymburka, uvidíte, že bude přímo veselo. Právě tady totiž poznáte městské hradby Monte Alba z pohádky Tři veteráni. Na hrad, kde žila princezna Bosana se svým vykutáleným otcem, byste se museli vypravit na Křivoklát. Rybník, kam Servác zahodil válečnému invalidovi kliku od flašinetu hledejte zase v Průhonicích.
 

Tajemný hrad v Karpatech hledejte v Rožnově

Jestliže patříte k fanouškům Juraje Jakubiska a jeho surreálné pohádky Perinbaba, vypravte se do skanzenu v Rožnově pod Radhoštěm, kde se natáčela také pohádka Císař a Tambor či Tajemství hradu v Karpatech. Dále zde vznikly pohádky Dvanáct měsíčků, Císař a Tambor, Čarovný kamínek, Zlatník Ondra či O Nesytovi. Valašská dědina navíc posloužila jako kulisa k legendárnímu filmu Nikola Šuhaj loupežník.

Pokud máte nějaké další pohádkové tipy, určitě se o ně s námi i s dalšími návštěvníky Kudy z nudy podělte! Na závěr vám ale můžeme už jen popřát, abyste se měli pohádkově!
Vodní hrad Švihov – skvost, který stojí za to vidět zblízka Památky

Vodní hrad Švihov – skvost, který stojí za to vidět zblízka

Jednou z nejmohutnějších fortifikačních staveb v Čechách je vodní hrad Švihov nedaleko Klatov. Po celou turistickou sezónu hrad žije nejen prohlídkami, ale také nesčetnými doprovodnými akcemi.

Zámek Červená Lhota – nejpohádkovější zámek v Česku Památky

Zámek Červená Lhota – nejpohádkovější zámek v Česku

Vodní zámek Červená Lhota se řadí k nejkrásnějším „pohádkovým“ zámkům v České republice. Červená Lhota drží prim v počtu pohádek a filmů zde natočených, jako např. Zlatovláska, O zatoulané princezně, O kráse a štěstí či Princezna na hrášku.

Skalní město Adršpach – největší skalní město v České republice Příroda

Skalní město Adršpach – největší skalní město v České republice

Broumovský výběžek nabízí skvělé příležitosti k trávení aktivní dovolené. Adršpašsko-teplické skály jsou největším a nejdivočejším skalním městem Střední Evropy, které fascinuje turisty a vandrovníky už od 18. století.

Městské hradby Nymburk – důmyslné středověké opevnění Památky

Městské hradby Nymburk – důmyslné středověké opevnění

Ve středověku byl Nymburk díky dvojitým hradbám s obrannými věžemi téměř nedobytný. Městské opevnění Nymburka bylo vystavěno na konci 13. století hned po založení města. Kvůli nedostatku kvalitního kamene byly ke stavbě využity cihly.

Zámek Ploskovice – zámek s umělými vodními jeskyněmi Památky

Zámek Ploskovice – zámek s umělými vodními jeskyněmi

Architekt Kilián Ignác Dientzenhofer vybudoval někdy mezi lety 1720-30 nedaleko Litoměřic jednopatrový zámek, přibližně čtvercového půdorysu, pro Annu Marii Toskánskou z rodu Sasko-lauenburského, manželku toskánského vévody Gastona III., posledního z rodu Medici.

Kopicův statek s nedalekými skalními reliéfy – památka lidové architektury Příroda

Kopicův statek s nedalekými skalními reliéfy – památka lidové architektury

Kopicův statek je unikátní roubená usedlost poblíž vesnice Kacanovy. Od statku vede značený prohlídkový okruh, který vás provede pískovcovým údolím se skalními reliéfy, které byly zhotoveny v letech 1940 až 1978. Do skal jsou tu pod širým nebem vytesány postavy z českých dějin, doplněné verši.

Pusté kostely – posloužily také pro natáčení pohádek Příroda

Pusté kostely – posloužily také pro natáčení pohádek

Pusté kostely jsou volně přístupné umělé jeskyně vzniklé těžbou písku z pískovcového masivu. Jeskyně se využívaly k různým účelům – mlýny, hamr, brusírny skla, skladiště. V dobách válek sloužily jako nouzové úkryty. Strop jeskyní podpírá síť pilířů až 4 m vysokých.

Pekelné doly – největší pískovcové podzemí v Evropě pro motorkáře Příroda

Pekelné doly – největší pískovcové podzemí v Evropě pro motorkáře

V údolí Svitavky mezi obcemi Velenice a Svitava najdete největší pískovcové podzemí v Evropě. V současnosti se zde nachází speciální motorkářský klub, který nabízí odpočinek motorkářům i ostatním turistům. Motorky mohou vjet dovnitř!

Pohádkový hrad Pernštejn Památky

Pohádkový hrad Pernštejn

Jedním z nejnavštěvovanějších moravských hradů je hrad Pernštejn, který láká turisty ze širokého okolí. Na skále nad městysem Nedvědice se tyčí bezmála osm století a za celou svoji historii nebyl nikdy dobyt.

Hrad Křivoklát – královský hrad s nádhernými a vzácnými sbírkami Památky

Hrad Křivoklát – královský hrad s nádhernými a vzácnými sbírkami

Křivoklát patří k nejvýznamnějším a nejstarším královským hradům v České republice. Jeho předchůdcem byla lovecká stanice, zmíněná v Kosmově kronice už kolem roku 1109–1110. Své jméno získal snad podle křivých základů nebo nízkých křivých stromů, tzv. klátů.

Starobylý hrad Krakovec – v kapli sloužil mše Mistr Jan Hus Památky

Starobylý hrad Krakovec – v kapli sloužil mše Mistr Jan Hus

Hrad Krakovec je ukázkou vrcholné gotické architektury. Krakovci bylo také souzeno, aby se stal posledním útočištěm mistra J. Husa, když byl prohlášen za kacíře a vypuzen z Prahy. Natáčely se zde scény z filmu Ať žijí duchové.

Zámek Sychrov – sídlo Rohanů, kam se můžete vydat po celý rok Památky

Zámek Sychrov – sídlo Rohanů, kam se můžete vydat po celý rok

Novogotický zámek Sychrov, který sloužil jako rezidence původem francouzského rodu Rohanů, znáte z pohádky Zlatovláska či Nesmrtelná teta. Zámek nabízí 3 návštěvnické okruhy, noční prohlídky, ukázky sokolnictví, koncerty.

Skanzen Rožnov pod Radhoštěm – Valašské muzeum v přírodě Památky

Skanzen Rožnov pod Radhoštěm – Valašské muzeum v přírodě

Když se v Česku řekne skanzen, mnozí si představí právě ten v Rožnově pod Radhoštěm. Největší a nejstarší skanzen ve střední Evropě byl založen v roce 1925 a v jeho třech expozicích, Dřevěném městečku, Valašské dědině a Mlýnské dolině, je rozmístěno téměř 100 památkových objektů.

Panská skála u Kamenického Šenova – nejstarší chráněný geologický útvar Příroda

Panská skála u Kamenického Šenova – nejstarší chráněný geologický útvar

Panská skála přezdívaná také jako Varhany je pozůstatkem nevelkého čedičového návrší (597 m) vyčnívajícího z náhorní plošiny mezi Kamenickým Šenovem a Práchní. Mnozí tuto přírodní památku poznají díky pohádce Pyšná princezna.

Pohádková stezka Po stopách Popelky na Švihově Příroda

Pohádková stezka Po stopách Popelky na Švihově

Pohádkovou stezku po stopách nejslavnější pohádkové postavy Popelky, naleznete nedaleko hradu Švihova. Stezka vás zavede například do sadu, kde Popelka chovala svou sovu Rozárku nebo k rybníku, do kterého se i s kočárem převrhla zlá macecha s Dorou.

Žulové lomy u Nečína Příroda

Žulové lomy u Nečína

Skupina menších žulových lůmků, které najdete severně od obce Nečín tvoří romantická zákoutí, která již zvábila nejednoho filmaře. Nechází se zde lom Špic s lekníny, Jiraska nebo největší z nečínských lomů – Vančátka.

Další aktuality

10 tipů na nejkrásnější malované stropy aneb ve stínu a na výsluní

Zvedněte hlavu a podívejte se na nad sebe! Na Kudy z nudy vás tentokrát provedeme kostely a zámky, a dokonce se podíváme i do měšťanských domů. Tam všude totiž objevíte překrásně vymalované stropy, nad nimiž budete žasnout. Obdivujte společně s námi krásu, která nám září nad hlavami mnohdy už stovky let!
16. září 2024 8:46
Památky

Kam za poznáním a klidem po nejznámějších poutních místech Česka?

Poutní místo je místo, které se, zpravidla díky určitému tradovanému zázraku, stalo cílem poutí. Nejvýznamnější poutní místa Česka jsou na Moravě Velehrad, Svatý Hostýn a Svatý Kopeček u Olomouce a Svatá Hora a Stará Boleslav v Čechách. Poutní místa mají svou atmosféru, své dějiny, jsou znamením hlubokých kořenů víry a zbožnosti našeho národa... Vydejte se i vy na svou pouť.
15. září 2024 10:58
Památky

Věda a historie není nuda: co nám prozradily exhumace slavných osobností

Existuje spousta způsobů, jak nahlédnout do historie. Někdo čte tlusté romány, jiný má rád historické filmy, další navštěvuje muzea, hrady a zámky. A pak jsou tu odborníci: historikové, lékaři, archeologové a antropologové, kteří prozkoumávají hroby a hrobky, staré kosti a další tělesné pozůstatky. Pojďte se s Kudy z nudy podívat, co se jim podařilo vyluštit při exhumaci známých osobností z českých dějin.
13. září 2024 13:48
Památky

Věda a historie není nuda: kde si prohlédnete nejdražší a nejvzácnější církevní skvosty?

Co spojuje obří zlatý kočár, fascinující monstrance plné zlata a perel, relikviář vykládaný zlatem, stříbrem a drahými kameny, anebo reliéf s Pannou Marií a Ježíškem? Je to jejich astronomická hodnota, někdy potvrzená aukční síní, častěji však jen odhadovaná a šeptaná bokem. Vydejte se s portálem Kudy z nudy na přehlídku skutečných církevních pokladů.
11. září 2024 19:36
Památky

Svatoludmilská místa: inspirace na výlety do historie za svatou Ludmilou

Připomeňte si poutavý příběh ženy z počátku našich dějin. Sv. Ludmila byla manželkou prvního Přemyslovce, knížete Bořivoje I., matka Vratislava I. a babička sv. Václava. Je patronkou rodin, první českou i slovanskou světicí, jejíž jméno nesou kostely či instituce skoro po celém světě. Roku 921, v noci z 15. září došlo kvůli vzájemným neshodám s její snachou Drahomírou k Ludmilinu zavraždění, k čemuž vrahové použili její vlastní šátek. Zavzpomínejte na dobrou slovanskou kněžnu výletem do míst, která pamatují mnohé historické události.
11. září 2024 10:54
Památky

Kde najdete lesní zámky, zámečky, kuriozity a romantická zapomenutá místa v Česku?

Máte rádi staré, podivné a často i trochu tajemné stavby, skryté v lesním přítmí? Pak se společně s portálem Kudy z nudy vydejte na cestu po neobvyklých lesních zámečcích. Cestou objevíte například sedm havranů, zámek pro kočky nebo nejmladší hrad v Česku.
8. září 2024 10:31
Památky

7 věcí, které nevíte o… Dnech evropského dědictví / European Heritage Days (EHD)

Tři stovky měst a obcí, více než 700 památek a prohlídky většinou zdarma nebo za výhodné vstupné: to je nabídka Dnů evropského dědictví. Výjimečná a velmi oblíbená akce každý rok druhý týden v září v celé Evropě otevírá pro veřejnost ty nejzajímavější památky. Seznamte se se Dny evropského dědictví / European Heritage Days (EHD) na Kudy z nudy a podívejte se, co všechno nabízejí.
7. září 2024 9:42
Památky

Romantické zříceniny: ideální tip na podzimní výlet

Hradní zříceniny lákají všechny milovníky romantiky, historie, ale i ty, kteří jsou rádi na čerstvém vzduchu. Tak schválně, zkuste si představit, co všechno se muselo mezi ztichlými hradními zdmi kdysi odehrát. Kromě rytířských turnajů nebo hostin se tu klidně mohli schovávat loupeživí rytíři nebo bandité…
6. září 2024 16:30
Památky