ÚvodAktuality#světovéČesko a loutkářství: loutky, loutková divadla, UNESCO a muzea
Kultura

#světovéČesko a loutkářství: loutky, loutková divadla, UNESCO a muzea

  • 19. března 2021
Kdo by neměl rád loutky, pestrá loutková divadla, panoptika a hravý svět pimprlat? České loutkářství je zapsané v seznamu nehmotného kulturního dědictví lidstva UNESCO, každý rok v březnu si připomínáme Mezinárodní den loutkového divadla a navštívit můžete celou řadu divadel nebo muzeí. Vypravte se s portálem Kudy z nudy za loutkami třeba do Chrudimi, Prachatic, Českého Krumlova nebo do Plzně.

Klasika a exotika: klasické české loutky a loutky vietnamského vodního divadla


 
tradiční české loutky
vitnamské vodní divadlo
Konec března patří divadlům a jeho různým formám. Loutky a loutková divadla se mezi nimi rozhodně neztratí. Série divadelních svátků začíná 20. března Světovým dnem divadla pro děti a mládež, o den později, 21. března, následuje Mezinárodní den loutkového divadla a oslavy zakončuje 27. března Mezinárodní den divadla. Oceněním pro české loutkářství byl i rok 2016 a zápis na Seznam nehmotného dědictví UNESCO.
 

Tradice českého loutkářství

Časy, kdy po venkově od města k městu jezdívaly tisíce kočovných marionetářů, kdy v zemi prakticky nebylo město či městečko bez vlastního loutkového divadla, existoval bezpočet loutkářských dílen a větší či menší loutkové divadélko vlastnila téměř každá měšťanská rodina, jsou dávno pryč. Přesto se ale loutkovým divadlům, loutkám, maňáskům a marionetám nikdy dřív nevedlo tak dobře jako teď. Důkazem jsou speciální muzea věnovaná loutkám od sklepa až po půdu, řady loutkářských expozic a také i loutková divadla, mnohdy existující od svého založení dodnes. K těm nejstarším patří pražská Říše loutek, založená roku 1920, anebo Divadlo Spejbla a Hurvínka, založené roku 1930. Nejenom pro děti hraje Divadlo loutek Ostrava, pražské Divadlo Minor, Divadlo DrakHradci Králové anebo brněnské Divadlo Radost. Přijďte dostatečně dlouho před začátkem představení, protože ve většině divadel objevíte malá loutková muzea.
 

Muzeum loutkářských kultur a loutkářský festival v Chrudimi

Chcete se vrátit do 19. století, kdy loutková představení hrála důležitou úlohu při šíření češtiny a obrozeneckých myšlenek a pro řadu lidí byla jedinou možností, jak se setkat s divadlem? Zajděte se podívat do některého z loutkářských muzeí. Třeba do Chrudimi, která bohatou historii loutkářství představuje v Muzeu loutkářských kultur v půvabném renesančním Mydlářovském domě. Své místo tu mají největší čeští mistři v čele s Matějem Kopeckým a Josefem Skupou, ale i vzácné loutky z více než sedmdesáti zemí celého světa; jde o vůbec největší sbírku loutek v České republice. Oživit kašpárka či princeznu můžete v muzejní herně, ale muzeem to rozhodně nekončí: staleté loutkářské tradice nejenom z východních Čech rok co rok ožívají během festivalu Loutkářská Chrudim, nejstarší akce svého druhu na světě. Už od roku 1951 představuje výběr toho nejlepšího, co české loutkové divadlo nabízí, a skvělá atmosféra festivalu prozrazuje, že loutky se v Chrudimi dodnes těší velké oblibě.
 

Spejbl, Hurvínek, Josef Skupa a Muzeum loutek v Plzni

Ačkoli Divadlo Spejbla a Hurvínka působí v Praze, profesor Josef Skupa je založil v Plzni. Jak vypadaly začátky nejznámějších českých loutek Spejbla a Hurvínka se dozvíte v plzeňském Muzeu loutek. Také zdejší příběh začíná již na počátku 19. století, v době, kdy se Plzeňané mohli těšit z divadelních představení kočovných lidových loutkářů, kteří projížděli s koňskými povozy opakovaně své oblíbené štace. Bohatá loutkářská tradice Plzně pokračuje dál díky profesionálnímu Divadlu Alfa; v muzeu si prohlédnete loutky z mnoha oceňovaných autorských inscenací. Seznámit se s různými technikami vodění loutek a vyzkoušet si práci loutkářů můžete v malém divadle, které je součástí muzea, nechybí ani Skupova loutkářská dílna a půjčovna loutkových divadel. A rozhodně přijeďte na mezinárodní festival loutkového a alternativního divadla Skupova Plzeň a projděte si město s pomocí originálního geocachingového průvodce Paměť loutky: příběh města Plzně; putování dějinami západočeské metropole s neobvyklými průvodci a s pokladem na konci cesty připravilo Muzeum loutek.
 

Muzeum české loutky a cirkusu a dobové panoptikum v Prachaticích

Zajímá vás, s jakými loutkami si hrála vnučka legendárního Matěje Kopeckého? Jak se do historie loutkového divadla zapsali slavní čeští výtvarníci od Mikoláše Alše až po Jiřího Trnku? Zajeďte si do Prachatic, projděte se historickým centrem a zastavte se v renesančním domě na Velkém náměstí, kde od roku 2006 sídlí Muzeum české loutky a cirkusu. Speciální expozice Národního muzea propojuje svět loutkového divadla s dalšími neobvyklými kratochvílemi, a to s cirkusem a kouzly. Dozvíte se, jaké jsou cirkusové disciplíny a kdo v nich nejvíce vynikal, poznáte nejslavnější české kouzelníky a prohlédnete si i dobovou putovní atrakci, která není vystavena v žádném jiném muzeu u nás: panoptikum s voskovými hlavami historických osobností i s pohyblivou mořskou pannou. Součástí expozice je dokonce i motocykl, na kterém jezdili Medvědi s Cibulkou. Muzejní obchod nabízí nejenom loutky, ale i cirkusové rekvizity pro žonglování i klaunské výstupy či kouzelnickou literaturu, v muzejní herně můžete s muzejními loutkami secvičit vlastní představení.
 

Muzeum loutek a marionet v Českém Krumlově

Za loutkami se můžete vypravit také do Českého Krumlova: v Muzeu loutek a pohádkovém domě je k vidění několik stovek historických loutek a dalších exponátů. Loutky vás provedou krumlovskými legendami i tradiční jihočeskou svatbou, seznámíte se s vltavskými vodníky, nechybí ani doktor Faust, Kašpárek, hejno čertů anebo Spejbl s Hurvínkem.

Milovníky loutek zve k návštěvě také českokrumlovské Muzeum marionet: sídlí v historických prostorách bývalého kostela sv. Jošta, loutky, divadélka a dekorace pocházejí z druhé poloviny 19. století a součástí muzea je galerie, kde si některou z umělecky vypracovaných marionet můžete koupit na památku.
 

Kouzlo vietnamského vodního divadla

  • Čeští loutkáři čerpají od kolegů ve světě spousty inspirativních podnětů, některé ale jsou natolik exotické, že do našeho loutkářství zatím nepronikly – například vietnamské vodní loutkové divadlo (vietnamsky Múa rối nước, loutky tančící na vodě).
  • Jevištěm je bazén naplněný vodou, v níž se za zástěnou pohybují po pás ve vodě loutkáři. Loutky řídí dlouhými bambusovými tyčemi s pomocí strun a lan, skrytých pod hladinou.
  • Prvními jevišti pro taková představení bývala už v 11. století zatopená rýžová pole; vodiči loutek stáli za závěsem z ratanových rohoží. Spíš než o hry však šlo o rituály, které měly zajistit dobrou úrodu a symbolicky vyjadřovaly důležitost vody pro život vietnamského venkova.
  • Vodní divadlo získávalo větší a větší popularitu, v současnosti jsou nejvýznamnější divadla Thang Long v Hanoji a divadlo Zlatého draka v Ho Či Minově Městě. Jde také o vyhledávanou atrakci pro zahraniční turisty.
  • Loutky se vyrábějí z lehkého fíkovníkového dřeva a natírají lakem odpuzujícím vodu, mohou být až metr vysoké a váží jeden až pět kilogramů. Pohybují se na jevišti, které tvoří čtvercový bazén naplněný vodou. Představení se skládá z řady krátkých výstupů, dění na scéně provází orchestr tvořený flétnami, bubínky a strunným nástrojem đàn bầu.
  • Vodiči loutek stojí stejně jako kdysi za ozdobným závěsem po pás ve vodě a pohybují loutkami pomocí tyčí, lan a provazů skrytých pod hladinou. Díky tomu loutky působí, jako by se pohybovaly vlastní silou, voda se také různě vlní a zesiluje tak působivost různých světelných a kouřových efektů vytvářených pyrotechnikou. Vodiči loutek se ukážou teprve na konci představení.
  • Loutky představují postavy z vietnamské mytologie i ze všedního života, nechybí ani zvířata. Mezi nejoblíbenější postavy patří Chú Tễu, usměvavý chlapík, který vtipně komentuje dění na jevišti. Nepřipomíná vám našeho Kašpárka?
  • Umění loutkářů je velmi prestižní a předává se z otce na syna. Ženám bylo dovoleno hrát ve vodním divadle teprve ve 20. století.
Muzeum loutek v Plzni – Příběh na niti Kultura

Muzeum loutek v Plzni – Příběh na niti

Na plzeňském náměstí se nachází původní měšťanský dům, ve kterém od roku 2009 sídlí Muzeum loutek v Plzni (pobočka Západočeského muzea v Plzni). Expozice muzea se věnuje plzeňskému loutkářství od počátku až do současnosti. Nechybí interaktivní expozice, divadelní ukázky ani muzejní divadlo.

Muzeum loutkářských kultur v Chrudimi Kultura

Muzeum loutkářských kultur v Chrudimi

Nejstarší a největší loutkářské muzeum v České republice umístěné v nádherném renesančním Mydlářovském domě. Seznamte se s bohatou historií českého loutkářství, které je od roku 2016 součástí světového kulturního dědictví UNESCO, a poznejte i další podoby loutkového divadla v různých zemích světa.

Zámek Choltice – za vodníky, pohádkovými bytostmi a Švandou Dudákem Památky

Zámek Choltice – za vodníky, pohádkovými bytostmi a Švandou Dudákem

Svět zážitků nejen pro děti – to je podtitul expozic na zámku v Cholticích u Přelouče, zaměřených nejen na vodníky, ale především a hlavně na půvabný svět černého divadla, který vás obklopí a vtáhne do sebe. Zajímavá je i expozice historické lékárny.

Labyrint Divadla Drak a Mezinárodní institut figurálního divadla Zážitky

Labyrint Divadla Drak a Mezinárodní institut figurálního divadla

Labyrint Divadla Drak je unikátním moderním objektem vytvořeným na míru snahám o propojování umění a vzdělávání. Nabízí možnosti poznávání nejen tajů divadelního umění, ale i světa kolem nás a nás samých.

Muzeum loutek a pohádkový dům v Českém Krumlově Kultura

Muzeum loutek a pohádkový dům v Českém Krumlově

V Pohádkovém domě v Českém Krumlově, je k vidění přes 400 loutek různého stáří a velikostí. Ve dvou patrech historického domu ze 14. století, jsou loutky aranžovány do tematických celků. Návštěvníci si také mohou zahrát loutkové představení.

Palác šlechtičen v Brně Kultura

Palác šlechtičen v Brně

Jednou ze stálých expozic Moravského zemského muzea v Brně je Palác šlechtičen. Od roku 2022 jsou zde k vidění stálé expozice Loutkářské umění a Tradiční kultura na Moravě v zrcadle času.

Galerie loutek v Litoměřicích Kultura

Galerie loutek v Litoměřicích

Galerie loutek se nachází v tzv. Jezuitské hvězdárně. V galerii je vystaveno kolem stovky loutek. Návštěvníky obklopují desítky pohádkových bytostí, králů, princezen, rytířů i čertů.

Divadlo Radost v Brně Kultura

Divadlo Radost v Brně

Divadlo Radost má v repertoáru hry pro děti a mládež, představení loutková i s živými herci. Pořádá také představení pro mateřské a základní školy.

České loutkářství – nehmotné kulturní dědictví UNESCO

České loutkářství – nehmotné kulturní dědictví UNESCO

České loutkářství má letitou tradici. Podle Národního informačního a poradenského střediska pro kulturu v Česku nyní působí devět profesionálních loutkových divadel, stovka nezávislých skupin a dalších 300 amatérských. Na Seznamu nehmotného dědictví UNESCO je od 1. prosince 2016.

Divadlo Spejbla a Hurvínka v Dejvicích Kultura

Divadlo Spejbla a Hurvínka v Dejvicích

Loutkové divadlo na Praze 6 je zaměřené především na představení pro děti, ale ve svém repertoáru má i hry pro dospělé. Ve všech představeních se setkáte se známými loutkami Spejbla, Hurvínka, Máničky, paní Kateřiny i psa Žeryka.

Divadlo Říše loutek Praha Kultura

Divadlo Říše loutek Praha

Loutkové amatérské divadlo Říše loutek bylo založeno akad. soch. Vojtou Suchardou v roce 1920. Od roku 1928 soubor sídlí v nových prostorách, vybudovaných jako součást nové budovy Městské knihovny v Praze, v Žatecké ulici.

Muzeum české loutky a cirkusu v Prachaticích Zážitky

Muzeum české loutky a cirkusu v Prachaticích

V Prachaticích můžete navštívit muzeum, které vás uvede do světa loutkářství a lesku manéží. Přímo v expozici je možnost zhlédnout slavné inscenace loutkových her v historických divadélkách. Muzeum je stálou expozicí Národního muzea v Praze.

Šternberské historické loutky Zážitky

Šternberské historické loutky

Stálou expozici věnovanou historii loutkového divadla si můžete prohlédnout v bývalém augustiniánském klášteře ve Šternberku. Staré kulisy a loutky, které se před časem náhodně našly při úklidu v kulturním domě v místní části Dalov.

Divadlo Buchty a loutky Kultura

Divadlo Buchty a loutky

Buchty a loutky je nezávislé alternativní loutkové divadlo založené čerstvými absolventy loutkářské katedry DAMU v roce 1991 v chebské ubytovně. Do jeho repertoáru spadají představení nejen pro děti, ale i dospělé.

Sbírka loutek v Chrudimi – největší sbírka loutek v České republice

Sbírka loutek v Chrudimi – největší sbírka loutek v České republice

Největší sbírku loutek vlastní Muzeum loutkářských kultur v Chrudimi. Naleznete zde asi 8 500 ks loutek z 50 zemí světa. Je zde i největší loutkářská knihovna a sbírka předmětů s loutkářskou tematikou v počtu 45 500 položek ze 70 zemí světa.

Tradice českého loutkového divadla – unikát české divadelní zábavy

Tradice českého loutkového divadla – unikát české divadelní zábavy

Zvláštností české divadelní zábavy je staletá tradice lidového kočovného loutkového divadla – sbírky krásných dřevěných marionet zdobí řadu českých muzeí a mnohé soubory stále hrají pro děti i dospělé. Scéna českých loutkářů vycházela po výtvarné stránce z barokních tradic – zejména marionety byly převážně dílem lidových řezbářů. Loutkář sám vodil všechny loutky a sám mluvil za všechny postavy.

Divadlo loutek Ostrava – zábava nejen pro nejmladší návštěvníky Kultura

Divadlo loutek Ostrava – zábava nejen pro nejmladší návštěvníky

Divadlo loutek Ostrava hraje denně dvě představení pro žáky mateřských a základních škol, některé tituly uvádí i pro studenty středních škol a pro dospělé diváky (tradiční pondělní podvečery).

Divadlo Minor – divadlo pro děti Kultura

Divadlo Minor – divadlo pro děti

Minor je pražská divadelní scéna se zaměřením na děti a mládež, nicméně ve své tvorbě počítá i s dospělým divákem. Spolupracuje s výraznými osobnostmi divadelní i filmové scény – Petr a Matěj Formanovi, Lenka Vagnerová, Braňo Holiček, Jiří Havelka, Filip Jevič, Jan Jirků atd.

Barokní zámecké divadélko v Litomyšli Památky

Barokní zámecké divadélko v Litomyšli

Pro letní období, kdy na zámku v Litomyšli pobývala šlechta, bylo vystaveno unikátní barokní zámecké divadélko, které bylo dokončeno roku 1797 a slavnostně otevřeno 23. dubna 1798.

Divadlo Alfa v Plzni Kultura

Divadlo Alfa v Plzni

Plzeň je městem s dlouhou a slavnou loutkářskou tradicí a jmény lidového loutkáře Karla Nováka, „otce“ dnes světoznámých loutek Spejbla a Hurvínka prof. Josefa Skupy a jeho žáka – později autora rovněž světově proslulých loutkových filmů – Jiřího Trnky.

Další aktuality

7 věcí, které nevíte… o filharmoniích, orchestrech a kapelách

Hudba je jazyk, kterému nemusíme vždy rozumět slovy, ale který v nás dokáže probudit silné emoce. A stejně jako její tóny, i některé hudební pojmy znějí tajemně či vzdáleně. Víte například, co přesně znamená slovo filharmonie? Pojďte se s Kudy z nudy podívat do světa orchestrů, dirigentů i slavných koncertních sálů a objevte zajímavosti, které jste možná netušili.
2. červenec 2025 8:34
Kultura

7 věcí, které nevíte… o Etiopii, Egyptě, Tunisku a dalších zemích Afriky

Afrika je kolébkou lidstva, zemí nekonečných pouští, divokých zvířat, tajemných starověkých království i neuvěřitelných přírodních krás. A přestože se může zdát vzdálená, její příběhy se mnohdy úzce dotýkají i českých dějin. Vydejte se s Kudy z nudy na cestu po stopách Afriky, a připravte se na pořádnou dávku překvapení, historie i fascinujících kuriozit.
30. červen 2025 15:38
Kultura

Hody, sečení lúk i národopisné slavnosti: tipy, kam se vydat v létě za folklórem

Pro vyznavače folklóru přinášíme tipy na tradiční letní akce v rámci celé České republiky. Nejen Strážnice, Vlčnov, Domažlice nebo Kyjov jsou místa spjatá s kroji, lidovými tradicemi a slavnostmi. Zapište si do svých kalendářů třeba i Horňácké slavnosti, Gorolski Święto v Jablunkově, Kopaničářské a portášské slavnosti nebo Hanácké slavnosti.
25. červen 2025 6:00
Kultura

Mumie, sfingy a pyramidy: kde v Česku objevíte stopy starověkého Egypta

Ačkoli byste to určitě nečekali, v České republice se nachází téměř dvacítka dávnověkých egyptských mumifikovaných těl. Překvapivě se s některými setkáte na několika hradech a zámcích i v muzeích. Také ovšem existují mumie pocházející z ryze českého a moravského území, těch máme několik desítek, ale jsou samozřejmě mnohem mladší než egyptské. Nechte se inspirovat našimi tipy a vyrazte za egyptskými stopami do Moravské Třebové, na Kynžvart a dokonce i na vrcholky Krušných hor.
23. červen 2025 15:00
Kultura

František Gellner, Amelia Earhartová a Glenn Miller: slavné osobnosti, které se ztratily

Také pohřešovaní lidé mají svůj svátek: každý rok 30. srpna si připomínáme Mezinárodní den zmizelých. Je věnovaný těm, kteří zmizeli při válkách a jiných ozbrojených konfliktech, přírodních katastrofách či migraci. Znáte některé slavné osobnosti, které zmizely? Seznamte se s nimi na Kudy z nudy.
22. červen 2025 13:42
Kultura

Exkurze u sklářských mistrů: poznejte vznik a historii skla ve sklářské dílně

Poznejte cestu ručně vyráběného skla ze sklářské pece až na svátečně prostřený stůl. Naplánujte si výlet do některé ze sklářských hutí a u výhně pece si sami vyzkoušejte, jaké to je vyfouknout skleničku. Vyrobit krásný skleněných korálek není o nic snazší.
17. červen 2025 21:31
Kultura

Nejnavštěvovanější turistické cíle v kategorii Muzea a galerie

Která muzea a galerie vloni přivítaly nejvíc návštěvníků? Nová nebo modernizovaná muzea nabízejí originální kousky a interaktivní expozice, které chtějí malé i velké návštěvníky vtáhnout do hry! Vyberte si z nabídky míst nabídne program pro rodiny s dětmi i všechny další zvědavé návštěvníky.
16. červen 2025 18:20
Kultura

Poznejte tradiční řemesla zblízka

Vypravte se na krátký výlet do minulosti a poznejte, jak se žilo dříve řemeslníkům. Naše tipy vás zavedou do míst, kde se provozovalo nejen sklářské, mlynářské či kovářské řemeslo. Mnohdy nechybí ukázky toho, jak mistři svého oboru v minulosti pracovali. Podíváte se do skanzenů, kováren i hamrů, stačí si jen vybrat.
11. červen 2025 10:00
Kultura