Konec března patří divadlům a jeho různým formám.
Loutky a loutková divadla se mezi nimi rozhodně neztratí. Série divadelních svátků začíná
20. března Světovým dnem divadla pro děti a mládež, o den později,
21. března, následuje
Mezinárodní den loutkového divadla a oslavy zakončuje
27. března Mezinárodní den divadla. Oceněním pro
české loutkářství byl i rok 2016 a zápis na
Seznam nehmotného dědictví UNESCO.
Tradice českého loutkářství
Časy, kdy po venkově od města k městu jezdívaly tisíce kočovných marionetářů, kdy v zemi prakticky nebylo město či městečko bez vlastního loutkového divadla, existoval bezpočet loutkářských dílen a větší či menší loutkové divadélko vlastnila téměř každá měšťanská rodina, jsou dávno pryč. Přesto se ale loutkovým divadlům, loutkám, maňáskům a marionetám nikdy dřív nevedlo tak dobře jako teď. Důkazem jsou
speciální muzea věnovaná loutkám od sklepa až po půdu,
řady loutkářských expozic a také i
loutková divadla, mnohdy existující od svého založení dodnes. K těm nejstarším patří
pražská Říše loutek, založená roku 1920, anebo
Divadlo Spejbla a Hurvínka, založené roku 1930. Nejenom pro děti hraje
Divadlo loutek Ostrava, pražské
Divadlo Minor,
Divadlo Drak v
Hradci Králové anebo
brněnské Divadlo Radost. Přijďte dostatečně dlouho před začátkem představení, protože ve většině divadel objevíte
malá loutková muzea.
Muzeum loutkářských kultur a loutkářský festival v Chrudimi
Chcete se vrátit do 19. století, kdy loutková představení hrála důležitou úlohu při šíření češtiny a obrozeneckých myšlenek a pro řadu lidí byla jedinou možností, jak se setkat s divadlem? Zajděte se podívat do některého z
loutkářských muzeí. Třeba do
Chrudimi, která bohatou historii loutkářství představuje v
Muzeu loutkářských kultur v půvabném renesančním
Mydlářovském domě. Své místo tu mají největší čeští mistři v čele s
Matějem Kopeckým a
Josefem Skupou, ale i vzácné loutky z více než sedmdesáti zemí celého světa; jde o vůbec
největší sbírku loutek v České republice. Oživit kašpárka či princeznu můžete v muzejní herně, ale muzeem to rozhodně nekončí: staleté loutkářské tradice nejenom z
východních Čech rok co rok ožívají během
festivalu Loutkářská Chrudim, nejstarší akce svého druhu na světě. Už od roku 1951 představuje výběr toho nejlepšího, co české loutkové divadlo nabízí, a skvělá atmosféra festivalu prozrazuje, že loutky se v Chrudimi dodnes těší velké oblibě.
Spejbl, Hurvínek, Josef Skupa a Muzeum loutek v Plzni
Ačkoli
Divadlo Spejbla a Hurvínka působí v
Praze, profesor
Josef Skupa je založil v
Plzni. Jak vypadaly začátky nejznámějších českých
loutek Spejbla a Hurvínka se dozvíte v
plzeňském Muzeu loutek. Také zdejší příběh začíná již na počátku 19. století, v době, kdy se Plzeňané mohli těšit z divadelních představení kočovných lidových loutkářů, kteří projížděli s koňskými povozy opakovaně své oblíbené štace. Bohatá loutkářská tradice Plzně pokračuje dál díky profesionálnímu
Divadlu Alfa; v muzeu si prohlédnete loutky z mnoha oceňovaných autorských inscenací. Seznámit se s různými technikami vodění loutek a vyzkoušet si práci loutkářů můžete v malém divadle, které je součástí muzea, nechybí ani
Skupova loutkářská dílna a
půjčovna loutkových divadel. A rozhodně přijeďte na
mezinárodní festival loutkového a alternativního divadla Skupova Plzeň a projděte si město s pomocí originálního
geocachingového průvodce Paměť loutky: příběh města Plzně; putování dějinami západočeské metropole s neobvyklými průvodci a s pokladem na konci cesty připravilo
Muzeum loutek.
Muzeum české loutky a cirkusu a dobové panoptikum v Prachaticích
Zajímá vás, s jakými loutkami si hrála vnučka legendárního
Matěje Kopeckého? Jak se do historie loutkového divadla zapsali slavní čeští výtvarníci od
Mikoláše Alše až po
Jiřího Trnku? Zajeďte si do
Prachatic, projděte se historickým centrem a zastavte se v renesančním domě na
Velkém náměstí, kde od roku 2006 sídlí
Muzeum české loutky a cirkusu. Speciální expozice
Národního muzea propojuje svět loutkového divadla s dalšími neobvyklými kratochvílemi, a to s cirkusem a kouzly. Dozvíte se, jaké jsou cirkusové disciplíny a kdo v nich nejvíce vynikal, poznáte nejslavnější české kouzelníky a prohlédnete si i dobovou putovní atrakci, která není vystavena v žádném jiném muzeu u nás: panoptikum s voskovými hlavami historických osobností i s pohyblivou mořskou pannou. Součástí expozice je dokonce i motocykl, na kterém jezdili Medvědi s Cibulkou. Muzejní obchod nabízí nejenom loutky, ale i cirkusové rekvizity pro žonglování i klaunské výstupy či kouzelnickou literaturu, v muzejní herně můžete s muzejními loutkami secvičit vlastní představení.
Muzeum loutek a marionet v Českém Krumlově
Za loutkami se můžete vypravit také do
Českého Krumlova: v
Muzeu loutek a pohádkovém domě je k vidění několik stovek historických loutek a dalších exponátů. Loutky vás provedou krumlovskými legendami i tradiční jihočeskou svatbou, seznámíte se s vltavskými vodníky, nechybí ani doktor Faust, Kašpárek, hejno čertů anebo Spejbl s Hurvínkem.
Milovníky loutek zve k návštěvě také českokrumlovské Muzeum marionet: sídlí v historických prostorách
bývalého kostela sv. Jošta, loutky, divadélka a dekorace pocházejí z druhé poloviny 19. století a součástí muzea je galerie, kde si některou z umělecky vypracovaných marionet můžete koupit na památku.
Kouzlo vietnamského vodního divadla
- Čeští loutkáři čerpají od kolegů ve světě spousty inspirativních podnětů, některé ale jsou natolik exotické, že do našeho loutkářství zatím nepronikly – například vietnamské vodní loutkové divadlo (vietnamsky Múa rối nước, loutky tančící na vodě).
- Jevištěm je bazén naplněný vodou, v níž se za zástěnou pohybují po pás ve vodě loutkáři. Loutky řídí dlouhými bambusovými tyčemi s pomocí strun a lan, skrytých pod hladinou.
- Prvními jevišti pro taková představení bývala už v 11. století zatopená rýžová pole; vodiči loutek stáli za závěsem z ratanových rohoží. Spíš než o hry však šlo o rituály, které měly zajistit dobrou úrodu a symbolicky vyjadřovaly důležitost vody pro život vietnamského venkova.
- Vodní divadlo získávalo větší a větší popularitu, v současnosti jsou nejvýznamnější divadla Thang Long v Hanoji a divadlo Zlatého draka v Ho Či Minově Městě. Jde také o vyhledávanou atrakci pro zahraniční turisty.
- Loutky se vyrábějí z lehkého fíkovníkového dřeva a natírají lakem odpuzujícím vodu, mohou být až metr vysoké a váží jeden až pět kilogramů. Pohybují se na jevišti, které tvoří čtvercový bazén naplněný vodou. Představení se skládá z řady krátkých výstupů, dění na scéně provází orchestr tvořený flétnami, bubínky a strunným nástrojem đàn bầu.
- Vodiči loutek stojí stejně jako kdysi za ozdobným závěsem po pás ve vodě a pohybují loutkami pomocí tyčí, lan a provazů skrytých pod hladinou. Díky tomu loutky působí, jako by se pohybovaly vlastní silou, voda se také různě vlní a zesiluje tak působivost různých světelných a kouřových efektů vytvářených pyrotechnikou. Vodiči loutek se ukážou teprve na konci představení.
- Loutky představují postavy z vietnamské mytologie i ze všedního života, nechybí ani zvířata. Mezi nejoblíbenější postavy patří Chú Tễu, usměvavý chlapík, který vtipně komentuje dění na jevišti. Nepřipomíná vám našeho Kašpárka?
- Umění loutkářů je velmi prestižní a předává se z otce na syna. Ženám bylo dovoleno hrát ve vodním divadle teprve ve 20. století.