ÚvodAktuality#světovéČesko a vodní hamr Dobřív: místo, kde se vyráběly dělové koule, hřebíky i pluhy
Památky

#světovéČesko a vodní hamr Dobřív: místo, kde se vyráběly dělové koule, hřebíky i pluhy

  • 30. května 2021
Máte namířeno do Brd a těšíte se na téměř nedotčenou přírodu a dlouhé cesty pěšky nebo na kole stranou od civilizace? Udělejte si malou zastávku v malebné podbrdské vesničce Dobřív, kde se kromě starobylých roubených chalup a barokního mostu dochoval vodní hamr s funkčním a z velké části původním zařízením.
Dvě venkovské kovárny dělí přes tisíc kilometrů, a přesto by mohly stát vedle sebe: vodní hamr v Dobřívě u Rokycan a bývalá kovárna ve švédské vesnici Forsmark
Dobřív
Forsmark
V Dobřívě u Rokycan můžete navštívit jednu z nejzajímavějších technických památek na Plzeňsku: starobylý vodní hamr, tedy mechanizovanou kovárnu na vodní pohon, kde se opracovávalo surové železo. Patří k nejstarším, nejzachovalejším a tím pádem i nejvýznamnějším technickým památkám v České republice, navíc strojní vybavení je původní a dodnes plně funkční. Při prohlídce se o tom přesvědčíte na vlastní oči, uši a dokonce i nos: přes 30 metrů dlouhá, 12 metrů široká a 9 metrů vysoká hala je prosycená vůní železa, uhlí a kolomazi.
 

Horní hamr Dobřív

Kovárny dřív bývaly v každé větší vesnici a nouze nebyla ani o hamry, poháněné vodou. Ty nejstarší se u nás začaly objevovat ve 14. století. Předchůdce vodního hamru v Dobřívě je mladší, vznikl zřejmě na začátku 16. století. Dodnes se mu říká Horní, protože o několik set metrů níž po proudu Klabavy existoval ještě jeden hamr, Dolní.

V nedalekých Brdech se totiž těžila železná ruda, která se v hamrech zpracovávala. Poslední vysoká pec v Dobřívě vyhasla už v roce 1809 a o pár let později byla zbořena. Místu, kde stávala, se ale dodnes říká V jamách, což odkazuje právě na dávné dolování železné rudy.

Dřevěné budovy Horního hamru postupně nahrazovaly zděné a vylepšovalo se i technické vybavení. Dnešní zděná budova vznikla na začátku 19. století, ze stejné doby pochází i bohaté technické vybavení. Původně se v hamru zkujňovalo vysokopecní surové železo, ze kterého se vykovávaly tyčové polotovary, od druhé poloviny 19. století se tu až do druhé světové války vyrábělo hlavně těžké kované nářadí, skoby a také kovářské hřebíky. Aby se kováři uživili, museli jich prý denně vyrobit až tisíc kusů.
 

Muzeum železářství a Hamernický den

Po druhé světové válce byl hamr v Dobřívě začleněn jako pomocný provoz do národního podniku Železárny Bílá Cerekev a fungoval až do roku 1956, další čtyři roky pak sloužil jako skladiště. Hrozila mu likvidace, ale v okolí se našlo několik nadšených a obětavých lidí, kteří ho zachránili před zbořením. V roce 1963 byl zařazen mezi státem chráněné technické památky, v roce 2010 byl prohlášen za národní kulturní památku.

O vodní hamr v Dobřívě pečuje Západočeské muzeum v Plzni. Při prohlídce se dozvíte spoustu zajímavosti o použitých technologiích a průvodci vám ukážou, jak přes dvě stě let staré strojní vybavení funguje. Prohlédnete si nadhazovací buchar, důmyslně konstruovanou stojanovou vrtačku, excentrické nůžky na stříhání silných plátů železa, dřevěný kazetový měch pro vyhřívací pec, vantroky i čtyři vodní kola, která stroje uvádí do pohybu. Nechybí ani doprovodná expozice k dějinám železářské výroby v Dobřívě, jednou ročně se pak koná Hamernický den s bohatým programem. Celá vesnice se na jeden den vrátí do starých časů, všude jsou slyšet kovářská kladiva a k vidění je spousta dalších staročeských řemesel.
 

Švédský most, švédské železo a katastrofa v Černobylu

  • Dobřív nabízí víc zajímavostí: kromě hezkých roubenek, které si však můžete prohlížet jen zvenčí, tu najdete také dům s Pamětní síní Jindřicha Mošny (1837–1911), herce Národního divadla v Praze. Ten si nezamiloval jen Dobřív, ale i Josefínu Jedličkovou, dceru hospodského a řezníka z domu čp. 48, s níž se roku 1869 oženil.
  • Jednou z památek je kamenný most ze 14. století, nazývaný Švédský: kdysi spojoval obec se starým hamrem a své jméno prý dostal podle přepravy dělostřeleckých koulí, kde se v hamru za třicetileté války odlévaly. Zdobí ho sochy sv. Jana Nepomuckého a sv. Barbory.
  • Švédský most je pro #světovéČesko symbolickou pozvánkou do opravdového Švédska, a sice do vesnice Forsmark v kraji Uppland. Svou polohou v blízkosti moře, lesů a nalezišť železné rudy byl Forsmark ideálním místem k výrobě železa. Podobně jako na Rokycansku tu první malé hamry vznikly už na počátku 16. století. Železářskou minulost vesnice připomíná torzo starého mlýnského kola, symbol vodní energie.
  • V novodobé historii ale Forsmark proslavila spíš místní jaderná elektrárna: v roce 1986 byla prvním místem mimo území Sovětského svazu, kde radiační detektory zaznamenaly známky havárie v ukrajinském Černobylu. Fakt, že forsmarská elektrárna zachytila záření už dva dny po explozi, sehrálo klíčovou roli v tlaku na sovětské úřady, aby o katastrofě otevřeně informovaly.
Rokycany

Rokycany

Jaká místa si v Rokycanech zaslouží vaši pozornost? Nejsou to jen zbytky hradeb, nádherné náměstí s řadou městských domů, mariánským sloupem, barokním děkanstvím, okázalou radnicí a kostelem Panny Marie Sněžné, ale také muzeum vojenské techniky nebo unikátní vodní hamr v nedaleké Dobřívi.

Vodní hamr Dobřív – místo, kde se naučíte kovářskému řemeslu Památky

Vodní hamr Dobřív – místo, kde se naučíte kovářskému řemeslu

Horní hamr je unikátní technickou památkou svého druhu v České republice s ukázkou dobového zařízení, které je stále v provozu. Bohaté strojní vybavení pochází z 19. století. Původně se v hamru zkujňovalo vysokopecní surové železo, ze kterého se vykovávaly tyčové polotovary.

Kalendář 2024: tipy na výlety za černým řemeslem za kováři a do starých kováren

Kalendář 2024: tipy na výlety za černým řemeslem za kováři a do starých kováren

Kovářství je prastaré řemeslo, díky práci s ohněm opředené řadou tajemství a pověr. Pokud chcete některé z nich poznat a zároveň vidět kováře „naživo“ a prohlédnout si výsledky jejich práce, přijměte od portálu Kudy z nudy pozvání do kováren a na kovářské akce.

Vodní hamr Dobřív – nejstarší vodní hamr v České republice

Vodní hamr Dobřív – nejstarší vodní hamr v České republice

V Dobřívi se zachovala unikátní technická památka vodní hamr. Tlukot kovářských kladiv na Hamru neutichá ani v současné době. Každý rok, třetí sobotu v květnu se zde koná Hamernický den a na jeden den vás vrátí do starých časů, všude jsou slyšet kovářská kladiva a k vidění je spousta dalších starých řemesel.

Švédský kamenný most Dobřív Památky

Švédský kamenný most Dobřív

Kamenný most přes Padrťský potok ze 17. století spojoval obec Dobřív se starým hamrem, který je dnes technickou památkou.

Pamětní síň Jindřicha Mošny v Dobřívě Kultura

Pamětní síň Jindřicha Mošny v Dobřívě

V Dobřívě můžete navštívit stálou expozici, která je věnována životu a dílu Jindřicha Mošny. Jindřich Mošna byl český divadelní herec, ve své době jeden z nejlépe hodnocených českých herců.

Další aktuality

Objevte kouzlo předvánoční Plzně

Říká se, že na Vánoce vedou všechny cesty domů. Nechť vedou vaše cesty taky do Plzně, která je v předvánočním čase opravdu kouzelná! Užijete si zde provoněné vánoční trhy s kulturním programem, tradiční adventní prohlídky selského statku U Matoušů anebo plzeňského pivovaru. Nalaďte se na předvánoční atmosféru Plzně, užívejte si společně strávený čas se svými blízkými a myslete na to, že Vánoce nejsou jen datum. Je to stav mysli!
21. listopad 2024 14:00
Zážitky, Plzeňský kraj

Plzeň si připomene dobytí města stavovskými vojsky generála Mansfelda

Listopad nabízí zajímavá výročí z dějin města Plzně. Jedna z nejvýznamnějších událostí se odehrála 21. listopadu 1618, kdy byla Plzeň poprvé ve své historii dobyta. Stalo se tak nedlouho po pražské defenestraci, kdy se stavovská vojska pod vedením hraběte Arnošta Mansfelda rozhodla postavit se tehdy velmi dobře opevněné katolické Plzni. Rekonstrukce dobytí města se odehraje 23. listopadu 2024 na dochovaných hradbách v centru Plzně.
18. listopad 2024 12:00
Zážitky, Plzeňský kraj

Jak poznat Plzeň za jeden den

Máte před sebou cestu do západních Čech, rádi byste se zastavili v Plzni, ale tlačí vás čas? Z mnoha zajímavostí, které západočeská metropole nabízí, jsme na Kudy z nudy vybrali pár míst, která snadno projdete a poznáte během několika hodin. Takže honem zabalit a hurá na cestu, máme na ni přece jediný den!
11. listopad 2024 8:23
Zážitky, Plzeňský kraj

Ochutnejte svatomartinské víno a husu na zámku Zbiroh

Na zámku Zbiroh proběhne v sobotu 9. listopadu 2024 Svatomartinské posvícení, na kterém nebude chybět koštování mladých vín, středověký jarmark s ukázkami tradičních řemesel nebo komentované prohlídky. A na bílém koni samozřejmě přijede i svatý Martin.
8. listopad 2024 20:20
Gurmánská turistika, Plzeňský kraj

Šumavský Špičák se připravuje na start zimní sezony

Lyžaři a snowboardisté se již mohou dočkat přicházejí zimy a největší lyžařské středisko Plzeňského kraje Ski&Bike Špičák se připravuje pečlivě na nadcházející sezonu. Pozitivní zprávou jistě je, že ceny denních skipasů zůstávají stejné a celosezonní zlevnily. Podívejte se s portálem Kudy z nudy, jaké novinky areál pro vás chystá.
6. listopad 2024 10:15
Zimní sporty, Plzeňský kraj

Listopadový výlet do hlubin Českého lesa a kraje zaniklých obcí

Kdo se do kraje tiché přírody a kdysi obývaných míst v Českém lese jednou podívá, zpravidla se sem rád vrací. Seznamte se s pohnutou historií zaniklých obcí a jejich obyvatel, objevte krásy zdejší krajiny a udělejte si procházku po zapomenutých pohraničních stezkách.
5. listopad 2024 6:44
Památky, Plzeňský kraj

Zámek Zbiroh láká na Halloween

Zámek Zbiroh stojí v nádherných křivoklátských lesích v bezprostřední blízkosti Brd. V lokalitě, kam dlouhá léta noha obyčejného smrtelníka nemohla vkročit. Stavba zámku ze všech stran překvapuje a udivuje. Zbiroh má ve svém výčtu tolik „nej“, že vám na ně prsty jedné ruky nestačí. Nespornou výhodou je, že zámek na zimu nazavírá! A navíc si zde užijete opravdu strašidelný Halloween!
30. říjen 2024 12:00
Zážitky, Plzeňský kraj

Hrad Velhartice se o víkendu slavnostně uzamkne, ale pootevřeno bude mít až do 3. listopadu

Zamykání hradu Velhartice se již stalo fenoménem, který lze těžko popsat slovy. Je to dáno jedinečnou atmosférou, která nutí opakovaně se na akci vracet a přivádět sebou své přátele, známé a příbuzné. Plně vychází z koncepce správy hradu i ostatních pracovníků, dát lidem prostor prožít akci společně a zejména rodinám naučit se být spolu, cosi dohromady zažít a hlavně – hrát si. Přestože návštěvnická sezóna na státních památkách v Plzeňském kraji bude prodloužena až do neděle 3. listopadu, symbolické zamykání hradu Velhartice proběhne již o týden dříve, v neděli 27. října.
26. říjen 2024 9:51
Památky, Plzeňský kraj