ÚvodAktualityKalendář 2024: tipy na výlety za černým řemeslem za kováři a do starých kováren
Kultura

Kalendář 2024: tipy na výlety za černým řemeslem za kováři a do starých kováren

Kovářství je prastaré řemeslo, díky práci s ohněm opředené řadou tajemství a pověr. Pokud chcete některé z nich poznat a zároveň vidět kováře „naživo“ a prohlédnout si výsledky jejich práce, přijměte od portálu Kudy z nudy pozvání do kováren a na kovářské akce.

Buškův hamr je jedním ze tří funkčních hamrů v ČR

Buškův hamrStaré kovárny najdete v řadě skanzenů, některé ale můžete navštívit samostatně. Mnohé z kovářského řemesla se dozvíte například na Buškově hamru u Trhových Svin, který je jedním se tří zachovalých funkčních hamrů na území České republiky.

Celé zařízení je poháněno třemi vodními koly, jež uvádějí do chodu buchar, brus a dmychadla u výhně. K přívodu vody na kola slouží hamru uměle vybudovaný náhon s přepadovou vodní kaskádou. Veškeré toto zařízení je za příznivého stavu vody v Klenském potoce možno vidět v provozu.

Buškův hamr je otevřený až do konce září. Přijít sem můžete denně mimo pondělí od 10:00 do 17:00, prohlídky se konají vždy v celou hodinu, poslední prohlídka vychází v 16:00 hodin. Vstupné do objektu je 100 Kč. Oživený hamr si nejlépe užijete 17. srpna kdy se koná Kovářský den „Kuj železo, dokud je žhavé.“
 

Unikátní vodní hamr v Dobřívi

hamr DobřívHorní hamr v Dobřívi je unikátní technickou památkou svého druhu v České republice s ukázkou dobového zařízení, které je stále v provozu. Bohaté strojní vybavení pochází z 19. století. Původně se v hamru zkujňovalo vysokopecní surové železo, ze kterého se vykovávaly tyčové polotovary.

Po rozšíření modernější ocelářské technologie přešel hamr koncem 60. let 19. stol. na výrobu těžkého kovaného nářadí. Hamr Dobřív je přístupný od dubna do října denně mimo pondělí od 9:00 do 17:00 hodin, vstupné je 90 Kč.
 

Novohradská kovárna

Uprostřed Nových Hradů, na trase z náměstí na hrad, se krčí kulturní památka – Novohradská kovárna. Jedná se o historickou kovárnu s možností sledovat řemeslníka při práci. Objekt je ve starých dokumentech poprvé zmiňován v roce 1719 jako kovárna rodiny Grossingerů.

Od května do září zde probíhají komentované prohlídky kovárny i dobových interiérů. Prohlédnete si expozici kovářského řemesla a zemědělského nářadí, příležitostně se zde konají i ukázky tradiční kovářské práce. Uvidíte celou dílnu, výstavku věnovanou kovářství a sbírku tradičních kovaných výrobků. Otevřeno je od května do září denně od 10:00 do 17:00 hodin, vstupné stojí 60 Kč.
 

Sbírka uměleckého kovářství na hradě Helfštýn

Unikátní sbírka uměleckého kovářství je prezentována na řadě míst hradu Helfštýna u Lipníku nad Bečvou. Hlavním centrem pro prezentaci je stálá expozice situovaná do suterénních prostor hradního paláce na čtvrtém nádvoří.

Správa hradu se systematické sbírkotvorné činnosti věnuje téměř tři desítky let. Zpočátku byly sbírky tvořeny exponáty vykovanými během kovářské akce Hefaiston. Tyto předměty jsou specifické tím, že jejich výroba zpravidla nepřekročila časový rozsah dvou hodin. Součástí expozice jsou pouze nejkvalitnější díla. Letos můžete již 42. ročník tohoto mezinárodního kovářského setkání navštívit ve dnech 23. – 25. srpna. Stálou expozici navíc doplňují monumentálnější kompozice vzniklé při Kovářském foru či získané nákupem vybraných prací, darem nebo zápůjčkou.  Kovářské fórum se letos uskuteční 18. – 23. srpna. Unikátní dílo zde před zraky diváků vytvoří tým Jakuba Mahdala. Slavnostní zahájení, na kterém se kovářský tým představí, proběhne v sobotu 17. srpna. Zárukou atraktivity expozice na Helfštýně je autorské zastoupení nejvýznamnějších uměleckých kovářů od druhé poloviny 20. století až po současnou světovou špičku. Hrad je otevřen až do konce října denně mimo pondělí od 9:00 do 17:00 hodin, v listopadu pak o víkendech (do 24. 11.). Vstupné je 150 Kč.
 

Expozice kovářství a kolářství v Těšanech

kovárna TěšanyOjediněle zachovalý objekt řemeslnické dílny, kovárnu s hospodářským a obytným stavením, najdete v Těšanech. Kovárna byla součástí vrchnostenského dvora, který je připomínán již v roce 1377. Současnou podobu vtiskla kovárně přestavba z roku 1700. Dnes je spravována Technickým muzeem v Brně.

V objektu jsou instalovány expozice kovářství a kolářství s příslušným venkovským interiérem. Těžiště expozice tvoří kovářská dílna, odpovídající svým vybavením a uspořádáním druhé polovině 19. století. Tvoří ji dvouohnišťová výheň s dvěma původními měchy a širokým otevřeným komínem, kovadlinou a kovářským ponkem. Interiér doplňuje kovářské nářadí. V hospodářských budovách jsou instalovány ukázky velkých kusů kovářské práce, bran, pluhů, a částí zemědělských povozů a drobné výrobky kovářů. Od června do září je zde otevřeno od středy do neděle od 9:00 do 17:00, vstupné stojí 70 korun. 

Kováře při práci i další řemeslníky zde zažijete na akci Kovárna ve stínu Napoleona, v sobotu 20. července. Děti si mohou vykovat hřebík a připraveny pro ně budou i další úkoly. Poklidnou atmosféru však naruší vojáci, v nedalekém Slavkově se schyluje k bitvě tří císařů... V sobotu 7. září se zde uskuteční již 26. ročník soutěže amatérských kovářů do věku 26 let Mladý těšanský kovář. Kováři z několika středních škol budou soutěžit v tvorbě plastiky na zadané téma. Vstup do kovárny bude v tento den zdarma a pro děti bude připravena výtvarná soutěž.
 

Muzeum kovářství v Holešově

kovárna holešovNa východní Moravě objevíte Malé muzeum kovářstvíZemanově kovárněHolešově. Kovárna tu stojí už téměř pět set let a ještě před pár lety v ní pracoval místní rodák Pavel Ševeček. Prohlídka muzea se skládá ze tří odlišných částí, ve kterých se návštěvníci dozvědí něco z historie kovárny, dále o tradici kovářství v Holešově a prohlédnou si i předměty lidové kultury dvou sousedících regionů.

Kdo by se sem chtěl podívat, musí si pospíšit – otevřeno je jen přes letní měsíce, na konci srpna muzeum opět zavírá. Přijít do muzea můžete od úterý do neděle od 10 do 16 hodin. Vstupné je za 80 Kč. Komentované prohlídky i s ukázkou kovářské práce si zde můžete užít 5. a 6. července
 

Starobylé kovárny ve skanzenech

strážniceDalší kovárny byste snadno našli v mnoha skanzenech. Například ve strážnickém skanzenu objevíte kovárnu Jana Veverky z Lipova. Veškeré vybavení je originální a vytváří autentickou podobu lipovské kovárny v polovině 20. století, kdy ji provozoval poslední majitel Jan Veverka.

V krytém prostoru před vchodem zaujme rozměrný zvedák na hovězí dobytek, používaný při kutí krav a volů. Vedle pak souprava ohýbaček a železné okutí ráfy vozových kol. Uvnitř kovárny je neméně zajímavá souprava šablon na výrobu železných radlic a pluhů, které nahradily staré radlice s dřevěným lemšem. Na vesnici však postupně zdomácněly i průmyslově vyráběné stroje, jako je kultivátor, secí stroj, mlátička, fukar, řezačka a další, jejichž údržbu a opravy musel kovář zvládnout také. Z toho důvodu vedle tradičních kladiv, kleští a hřebovnice, najdete i sady klíčů a vrtáků do setrvačníkové vrtačky, závitořezy a šroubovnice, ohýbačku, moderní elektrický buchar, nýtovačku a pákové nůžky na plech.

Kovárna KouřimV Muzeu lidových staveb v Kouřimi se ukrývá kovárna ze Starého Bydžova, jedna ze dvou posledních celoroubených kováren v Čechách. Unikátně zachovalá památka z roku 1774 sloužila svému účelu až do roku 1958. Od roku 1982 je uvnitř kovárny expozice kovářství, tvořená vybavením bývalé kovárny v Louňovicích pod Blaníkem a sběrem v několika kovárnách na Kolínsku. Stavba je zhotovena z mohutných dubových trámů, tak zvaných "trhanic", typických pro oblast středního Polabí.

Valašské muzeu v přírodě se může pochlubit hned několika kovárnami. V areálu Valašské dědiny je možnost nahlédnout do kovárny z Lutoniny. Byla vystavěná z kamene v roce 1889 v obci Lutonina na jižním Valašsku. Uvnitř kovářské dílny uvidíte výheň s měchem ovládaným šlapadlem, kovadlinu z roku 1734, které se na Valašsku říkalo nákova, kladiva, vrtáky, kleště a další nástroje, které kovář potřebuje ke své práci. Vedle kovárny je umístěna kopie dřevěné klece z Nedašovy Lhoty, sloužící k připoutání hovězího dobytka při kutí.

kovárna valašská dědinaKovárna z Horní Lidče je kopií stavby, která dodnes stojí v Horní Lidči. Vyzděná je z nepravidelně opracovaných lomových kamenů různých velikostí. Přístřešek u vstupu do kovárny sloužil k ochraně před nepříznivým počasím. Pod ním se podkovávali koně i jiný tažný dobytek. Vybavení kovárny dokumentuje podobu řemesla na konci 19. století. Naproti dveřím stojí malá výheň s měchem, špalek s kovadlinou, jsou zde i různá kladiva, kleště a další nezbytné podkovářské nářadí. Vesnická kovárna sloužila k výrobě zemědělského nářadí, řemeslných nástrojů, stavebního kování, obvykle také ke kutí dobytka.

Krásnou akcí jsou zde Dny řemesel a setkání kovářů, letos ve dnech 3. – 4. srpna. V areálu Dřevěného městečka ožijí stará řemesla a mistři kováři zde budou kovat na patnácti výhních! Vyzkoušejte si sami ukovat hřebík, nebo vypálit logo Dne řemesel do dřevěné destičky.


Kovárna v pevnosti Josefov

Kouzlo černého řemesla najdete i na zcela nečekaném místě, jakým je pevnost Josefov. Prohlédnout si zde můžete kompletní kovářskou dílnu s transmisním pohonem, stejně jako truhlářskou a klempířskou dílnu vybavenou různými nástroji. Většina nástrojů pochází z období 1. světové války, ale k vidění jsou i starší artefakty. Expozice zahrnuje měchy, buchar, soustruhy, děrovačky, kovadliny, stáčečky, zkružovačky a mnoho dalšího ručního nářadí. Kovářské řemeslo si zde můžete dokonce sami vyzkoušet, což jistě ocení nejen děti. V červenci a srpnu je zde otevřeno denně od 10:00 do 16:00. Prohlídka se koná vždy v celou hodinu. Od dubna do května a od září do října je otevřeno o víkendech. 
 

Další místa a akce, na kterých se potkáte s kováři

Během léta je spoustu příležitostí, kde se seznámit s kovářským řemeslem. Ať už v samotných kovárnách, nebo na různých trzích a jarmarcích, kde budou mít kováři svůj stánek. O víkendu 5. – 6. července ožije akcí Živá řemesla podhradí hradu Velhartice. Od 5. do 6. července budou zbraně řinčet a kovář kovat na Dnech ve středověku na Bezdězu. V sobotu 27. července přijedou rukodělní výrobci, ale i pohádka a písničky na Zámecký jarmark v Toužimi

V sobotu 3. srpna se kováři při práci předvedou na tradičním festivalu řemesel Železo v Železném. A Kovářské sonáty se rozezní Dohnálkovým parkem v Háji ve Slezsku po celý víkend 3. – 4. srpna.
Skanzen Rožnov pod Radhoštěm – Valašské muzeum v přírodě Památky

Skanzen Rožnov pod Radhoštěm – Valašské muzeum v přírodě

Když se v Česku řekne skanzen, mnozí si představí právě ten v Rožnově pod Radhoštěm. Největší a nejstarší skanzen ve střední Evropě byl založen v roce 1925 a v jeho třech expozicích, Dřevěném městečku, Valašské dědině a Mlýnské dolině, je rozmístěno téměř 100 památkových objektů.

Kovárna v Nových Hradech Památky

Kovárna v Nových Hradech

Na trase mezi novohradským náměstím a státním hradem se nachází objekt kovárny, který je poprvé zmiňován v roce 1719 jako kovárna rodiny Grossingerů. Dnes si zde můžete prohlédnout expozici kovářského řemesla.

Historická kovárna v Holašovicích Památky

Historická kovárna v Holašovicích

V Holašovicích, které jsou již od roku 1988 díky domům ve stylu selského baroka zapsány na seznamu památek UNESCO, se nachází obnovená historická kovárna.

Muzeum Keltičkova kovárna Kultura

Muzeum Keltičkova kovárna

Ve Slezské Ostravě – Zamost se kdysi nacházela malá kovárna, která má dnes podobu rodinného domku. V přízemí je zde k vidění soukromá expozice připomínající objevitele uhlí a také prvopočátky hornictví na Ostravsku.

Kovárna a muzeum dveřních zámků Komařice Kultura

Kovárna a muzeum dveřních zámků Komařice

Kovárnu s muzeem, jejichž vlastníkem je Jaromír Čížek, najdete v Komařicích u Českých Budějovic. Každého, kdo do kovárny zavítá, majitel rád uvítá a dovolí mu si řemeslo i vyzkoušet.

Malé muzeum kovářství v Zemanově kovárně v Holešově Kultura

Malé muzeum kovářství v Zemanově kovárně v Holešově

V zámecké Zemanově kovárně v Holešově je otevřená nová expozice Malého muzea kovářství. Prohlídka muzea se skládá ze tří odlišných částí, ve kterých se návštěvníci dozvědí něco z historie kovárny, dále o tradici kovářství v Holešově a prohlédnou si i předměty lidové kultury dvou sousedících regionů.

Dny řemesel a setkání kovářů v Rožnově pod Radhoštěm 2025

2. 8.3. 8.
Dny řemesel a setkání kovářů v Rožnově pod Radhoštěm 2025

34. ročník, program věnovaný zpracování dřeva s ukázkami práce tesařů, šindelářů, truhlářů, kameníků, dráteníků, sklenářů, hrnčířů a dalších řemeslníků. Setkání kovářů z České republiky.

Kovárna v Těšanech Památky

Kovárna v Těšanech

Ojediněle zachovalý objekt řemeslnické dílny, kovárnu s hospodářským a obytným stavením, najdete v Těšanech. Kovárna byla součástí vrchnostenského dvora, který je připomínán již v roce 1377. Současnou podobu vtiskla kovárně přestavba z roku 1700. Dnes je ve správě Technického muzea v Brně.

Pohádková kovárna v Selibově Zážitky

Pohádková kovárna v Selibově

Chcete-li vstoupit do pohádky, navštivte zážitkový areál pro rodiny s dětmi v malebné vesničce Selibov, která se nachází na půli cesty mezi Pískem a Protivínem.

Hefaiston na hradě Helfštýn 2025

29. 8.31. 8.
Hefaiston na hradě Helfštýn 2025

43. mezinárodní kovářské setkání Hefaiston hostí již tradičně na konci srpna hrad Helfštýn. Kováři budou pracovat pod širým nebem na deseti pracovištích. Mnohé z jejich děl pak zůstávají na hradě nebo ozdobí samotné město Lipník nad Bečvou, u kterého se hrad nachází.

Nejrozsáhlejší komplex pevnostních podzemních chodeb v Česku – Pevnost Josefov v Jaroměři

Nejrozsáhlejší komplex pevnostních podzemních chodeb v Česku – Pevnost Josefov v Jaroměři

Podzemní chodby pevnosti Josefov, která byla postavena v letech 1780 až 1787 z podnětu císaře Josefa II. Měla sloužit k ochraně zemských hranic proti výbojnému Prusku.

Mistr a žák – kurzy tradičních řemesel Zážitky

Mistr a žák – kurzy tradičních řemesel

Mistr a žák je unikátní vzdělávací program zaměřený na výuku tradičních řemesel a jejich propojení se současností. Kurzy jsou koncipovány pro malou skupinu žáků, aby se lektor mohl pečlivě věnovat každému z vás.

Historická kovárna v Lukavici Zážitky

Historická kovárna v Lukavici

200 let stará kovárna v Lukavici na Orlickoústecku na vás dýchne starými časy. Do nynějška dochovaná strá výheň zpracovává kov zpracovává dodnes. Vystřídalo se na ní několik generací místních kovářů a podkovářů.

Kovářský skanzen v Hameském mlýně Obřany Památky

Kovářský skanzen v Hameském mlýně Obřany

Hamerský mlýn je dílem jednoho šikovného kováře z Brna, který se rozhodl vybudovat z ruiny na samém okraji města své kovářské dílny a kovářský skanzen, ve kterém veškeré stroje jsou poháněny kroutivým momentem vodního kola.

Vodní hamr Dobřív – místo, kde se naučíte kovářskému řemeslu Památky

Vodní hamr Dobřív – místo, kde se naučíte kovářskému řemeslu

Horní hamr je unikátní technickou památkou svého druhu v České republice s ukázkou dobového zařízení, které je stále v provozu. Bohaté strojní vybavení pochází z 19. století. Původně se v hamru zkujňovalo vysokopecní surové železo, ze kterého se vykovávaly tyčové polotovary.

Kovářství Dva kováři v Praze Zážitky

Kovářství Dva kováři v Praze

Umělecké zpracování kovu kombinujeme se sklem a se dřevem. Všechny naše výrobky jsou poctivé, propracované a originální. Děláme vše od plánů až po realizace celých projektů.

Další aktuality

Hej mistře, vstaň bystře: Rybova Česká mše vánoční rozezní kostely po celé zemi

Tradiční i ojedinělé pojetí České mše vánoční, jejíž poslech je součástí vánočních svátků. Zavítejte do kostelů po celé zemi, kde si pro vás připravili jedinečné vánoční koncerty, a nechte se vnést do příběhu o narození Krista. Portál Kudy z nudy vás zve na místa, kde zazní Rybova Česká mše vánoční v podání různých sborů a orchestrů.
9. prosinec 2024 10:24
Kultura

Kalendář 2025: klasika, hudební slavnosti a festivaly staré hudby od jara do podzimu

Máte rádi klasickou hudbu? Nejste sami, hudební tradice jsou naším rodinným stříbrem. Pro milovníky klasiky přinášíme několik výjimečných hudebních událostí, festivalů a slavností. Kam byste se měli během sezóny vypravit a nechat se unášet překrásnými tóny starých mistrů? To vám napoví Kudy z nudy.
9. prosinec 2024 10:18
Kultura

Kdy a proč slavíme svátek sv. Lucie? Oslavíte jej tím, že necháte domácí práce na jindy!

13. prosince se slaví svátek svaté Lucie, patronky advokátů, spisovatelů, vrátných, přadlen, švadlen, krejčích, kočích a dalších řemesel, ale i kajících se prostitutek. Její přímluva vás ochrání před bolestmi v krku, infekcí a očními chorobami. Patronka ochraňuje též děti a nevidomé. Den této světice, která si dle pověsti sama vytrhla oči, a nakonec jí bylo probodnuto hrdlo, bývá spojen se zvláštními obchůzkami tajemných postav „Lucek“, které mají za úkol kontrolovat činnost hospodyněk v domácnosti a jejich prohřešky zlomyslně trestat.
8. prosinec 2024 11:19
Kultura

Kalendář 2025: ostatky, fašanky a místa, kam se vydat na tradiční masopust

Svátek, při kterém se lidé za dávných časů naposled poveselili a pořádně najedli před nadcházejícím obdobím půstu, se s oblibou slaví dodnes. Kdy se vlastně slaví masopust, kterému se na Moravě říká fašank, fašinek a v Čechách například také voračky, končiny nebo ostatky? Zhruba měsíc až dva: Období začíná po svátku Tří králů, tedy 7. ledna. Ovšem stanovení termínu závěrečného dne, masopustního úterý před Popeleční středou, je dáno matematickým výpočtem, jehož základem je stanovení termínu Velikonoc. Užijte si svátky plné nevázaného veselí, masek medvědů a kobyl, trošky slivovice a spousty koblih. Vydejte za poznáváním národních tradic na masopustní reje!
8. prosinec 2024 10:51
Kultura

Tipy na návštěvu zajímavých muzeí s nádechem Vánoc

Láká vás historie a atmosféra Vánoc? Vánoce se v českých zemích vždy nesly ve znamení hojnosti a štědrosti. V České republice najdete stovky zajímavých muzeí, které skrze stálé expozice i tematické výstavy představují historii i současnost nejrůznějších regionů, osobností i jednotlivých tradic. Prožijte jedinečnou adventní atmosféru v našich muzeích a připomeňte si nejrůznější vánoční obyčeje a zvyky. Zazpívejte si koledy, poznejte staré vánoční obřady nebo si vyrobte originální vánoční dárky v muzejních dílnách. V době adventu vás na řadě míst okouzlí vůně pečiva, lidové popěvky, tradiční výzdoba i um tvůrců lidových řemesel. Z nepřeberné nabídky vybrala redakce portálu Kudy z nudy řadu zajímavých tipů na návštěvu míst, kde se rozhodně nudy a nedostatku vánoční inspirace bát nemusíte!
8. prosinec 2024 10:29
Kultura

Kam letos o Vánocích na výstavy betlémů s dětmi?

Chcete se příjemně naladit na vánoční atmosféru a mezi svátky vydat za kulturou? Zveme vás na vánoční výstavy tradičních betlémů! Betlémy původně pomáhaly šířit srozumitelnou formou základy křesťanské víry mezi široké vrstvy obyvatelstva. Na českém území byl první betlém postaven v roce 1562 v jezuitském kostele sv. Klimenta v Praze. Reformy Marie Terezie a Josefa II. roku 1786 vedly k zákazu stavění betlémů v kostelech v celé říši. Oblíbený zvyk se tak přenesl do domácího prostředí. K základním figurkám (Ježíškovi v jeslích, Marii, Josefovi, volu, pastýřům se stády a třem mudrcům) si lidé přidávali i další postavy lidí a zvířat ze svého nejbližšího okolí. Materiály, z něhož se betlémy stavěly byly velmi rozmanité. Vznikaly vyřezávané betlémy ze dřeva, papíru, skla a dalších hmot. Nejsilnější tradici mělo řezbářství v Orlických horách a Krkonoších. K největšímu rozkvětu betlémářství došlo v průběhu 19. století a na počátku 20. století.
6. prosinec 2024 19:10
Kultura

Významné dny naší historie: co se stalo v lednu?

Založení Břevnovského kláštera, začátek stavby první dálnice, upálení Jana Palacha, první koncert České filharmonie i první vysílání Večerníčku: to je pouhý výběr ze zajímavých výročí, která nás čekají v lednu. Pojďte si je připomenout s Kudy z nudy!
4. prosinec 2024 8:28
Kultura

Kalendář 2025: 100 tipů na tradiční i netradiční festivaly v Česku

Rádi plánujete? Pořádně si naostřete tužku, vytáhněte diář a zapište si, kam letos vyjedete na ty nejzajímavější festivaly. Přinášíme vám celou stovku tipů na skvělé akce, kam se budete rádi vracet i v následujících letech. Milovníky dobrého jídla uchvátí gastro festivaly mnoha chutí na mnoha místech České republiky, světlem okouzlí Signal festival, nadšence pro divadlo a ohňostroje zřejmě bude čekat výlet do Brna, Ostravu rozezní nejen opera a za folklórem vás čeká cesta nejen na jižní Moravu. Záleží jen na vás, čím budete chtít rozptýlit stereotyp všedních dní.
30. listopad 2024 11:33
Kultura