ÚvodAktualityKalendář 2025: Výlety za černým řemeslem za kováři a do starých kováren
Kultura

Kalendář 2025: Výlety za černým řemeslem za kováři a do starých kováren

Kovářství je prastaré řemeslo, díky práci s ohněm opředené řadou tajemství a pověr. Pokud chcete některé z nich poznat a zároveň vidět kováře „naživo“ a prohlédnout si výsledky jejich práce, přijměte od portálu Kudy z nudy pozvání do kováren a na kovářské akce.

Buškův hamr je jedním ze tří funkčních hamrů v ČR

Buškův hamrStaré kovárny najdete v řadě skanzenů, některé ale můžete navštívit samostatně. Mnohé z kovářského řemesla se dozvíte například na Buškově hamru u Trhových Svin, který je jedním se tří zachovalých funkčních hamrů na území České republiky.

Celé zařízení je poháněno třemi vodními koly, jež uvádějí do chodu buchar, brus a dmychadla u výhně. K přívodu vody na kola slouží hamru uměle vybudovaný náhon s přepadovou vodní kaskádou. Veškeré toto zařízení je za příznivého stavu vody v Klenském potoce možno vidět v provozu.

Buškův hamr je otevřený od poloviny května až do konce září. Přijít sem můžete denně mimo pondělí od 10:00 do 17:00, prohlídky se konají vždy v celou hodinu, poslední prohlídka vychází v 16:00 hodin. Vstupné do objektu je 100 Kč. Oživený hamr si nejlépe užijete na Kovářském dni, který se obvykle koná v srpnu.
 

Unikátní vodní hamr v Dobřívi

hamr DobřívHorní hamr v Dobřívi je unikátní technickou památkou svého druhu v České republice s ukázkou dobového zařízení, které je stále v provozu. Bohaté strojní vybavení pochází z 19. století. Původně se v hamru zkujňovalo vysokopecní surové železo, ze kterého se vykovávaly tyčové polotovary.

Po rozšíření modernější ocelářské technologie přešel hamr koncem 60. let 19. stol. na výrobu těžkého kovaného nářadí. Hamr Dobřív je přístupný od dubna do října denně mimo pondělí od 9:00 do 17:00 hodin, vstupné je 90 Kč.
 

Novohradská kovárna

Uprostřed Nových Hradů, na trase z náměstí na hrad, se krčí kulturní památka – Novohradská kovárna. Jedná se o historickou kovárnu s možností sledovat řemeslníka při práci. Objekt je ve starých dokumentech poprvé zmiňován v roce 1719 jako kovárna rodiny Grossingerů.

Od května do září zde probíhají komentované prohlídky kovárny i dobových interiérů. Prohlédnete si expozici kovářského řemesla a zemědělského nářadí, příležitostně se zde konají i ukázky tradiční kovářské práce. Uvidíte celou dílnu, výstavku věnovanou kovářství a sbírku tradičních kovaných výrobků. Otevřeno je v dubnu, květnu a v září ve středu a v sobotu, od června do srpna denně 10:00 do 17:00 hodin, vstupné stojí 80 Kč.
 

Sbírka uměleckého kovářství na hradě Helfštýn

Unikátní sbírka uměleckého kovářství je prezentována na řadě míst hradu Helfštýna u Lipníku nad Bečvou. Hlavním centrem pro prezentaci je stálá expozice situovaná do suterénních prostor hradního paláce na čtvrtém nádvoří.

Správa hradu se systematické sbírkotvorné činnosti věnuje téměř tři desítky let. Zpočátku byly sbírky tvořeny exponáty vykovanými během kovářské akce Hefaiston. Tyto předměty jsou specifické tím, že jejich výroba zpravidla nepřekročila časový rozsah dvou hodin. Součástí expozice jsou pouze nejkvalitnější díla. Letos můžete již 43. ročník tohoto mezinárodního kovářského setkání navštívit ve dnech 29. – 31. srpna 2025. Stálou expozici navíc doplňují monumentálnější kompozice vzniklé při Kovářském foru či získané nákupem vybraných prací, darem nebo zápůjčkou.  Kovářské fórum se letos uskuteční 24. – 29. srpna 2025Slavnostní zahájení, na kterém se kovářský tým představí, proběhne v sobotu 23. srpna. Zárukou atraktivity expozice na Helfštýně je autorské zastoupení nejvýznamnějších uměleckých kovářů od druhé poloviny 20. století až po současnou světovou špičku. Hrad je otevřen až do konce října denně mimo pondělí od 9:00 do 17:00 hodin, v listopadu pak o víkendech (do 24. 11.). Vstupné je 150 Kč.
 

Expozice kovářství a kolářství v Těšanech

kovárna TěšanyOjediněle zachovalý objekt řemeslnické dílny, kovárnu s hospodářským a obytným stavením, najdete v Těšanech. Kovárna byla součástí vrchnostenského dvora, který je připomínán již v roce 1377. Současnou podobu vtiskla kovárně přestavba z roku 1700. Dnes je spravována Technickým muzeem v Brně.

V objektu jsou instalovány expozice kovářství a kolářství s příslušným venkovským interiérem. Těžiště expozice tvoří kovářská dílna, odpovídající svým vybavením a uspořádáním druhé polovině 19. století. Tvoří ji dvouohnišťová výheň s dvěma původními měchy a širokým otevřeným komínem, kovadlinou a kovářským ponkem. Interiér doplňuje kovářské nářadí. V hospodářských budovách jsou instalovány ukázky velkých kusů kovářské práce, bran, pluhů, a částí zemědělských povozů a drobné výrobky kovářů. Od června do září je zde otevřeno od středy do neděle, v dubnu, květnu a září o víkendech a svátcích od 9:00 do 17:00, vstupné stojí 70 korun. 

Kovárnu můžete navštívit také při pěkných akcích. Vítání jara na kovárně se uskuteční 13. dubna 2025. Tradiční akce, na které kováři z různých míst republiky předvádí své řemeslo, je Za kováři na Šlakhamr, letos 3. května 2025. V provozu bude i velký, vodou poháněný buchar. Na vandr za řemesly se děti mohou vydat v sobotu 12. července 2025. Ukázky tavení rudy nebo výpal dřevěného uhlí v milíři uvidíte na Staré huti u Adamova na setkání Slované na huti v sobotu 24. května 2025.
 

Muzeum kovářství v Holešově

kovárna holešovNa východní Moravě objevíte Malé muzeum kovářstvíZemanově kovárněHolešově. Kovárna tu stojí už téměř pět set let a ještě před pár lety v ní pracoval místní rodák Pavel Ševeček. Prohlídka muzea se skládá ze tří odlišných částí, ve kterých se návštěvníci dozvědí něco z historie kovárny, dále o tradici kovářství v Holešově a prohlédnou si i předměty lidové kultury dvou sousedících regionů.

Podívat se sem můžete v létě, otevřeno je jen přes letní měsíce, v červenci a v srpnu. Přijít do muzea můžete od úterý do neděle od 10 do 16 hodin. Od roku 2025 je prohlídka součástí zámeckého prohlídkového okruhu. Vstupné za celý okruh je 200 Kč.
 

Starobylé kovárny ve skanzenech

strážniceDalší kovárny byste snadno našli v mnoha skanzenech. Například ve strážnickém skanzenu objevíte kovárnu Jana Veverky z Lipova. Veškeré vybavení je originální a vytváří autentickou podobu lipovské kovárny v polovině 20. století, kdy ji provozoval poslední majitel Jan Veverka.

V krytém prostoru před vchodem zaujme rozměrný zvedák na hovězí dobytek, používaný při kutí krav a volů. Vedle pak souprava ohýbaček a železné okutí ráfy vozových kol. Uvnitř kovárny je neméně zajímavá souprava šablon na výrobu železných radlic a pluhů, které nahradily staré radlice s dřevěným lemšem. Na vesnici však postupně zdomácněly i průmyslově vyráběné stroje, jako je kultivátor, secí stroj, mlátička, fukar, řezačka a další, jejichž údržbu a opravy musel kovář zvládnout také. Z toho důvodu vedle tradičních kladiv, kleští a hřebovnice, najdete i sady klíčů a vrtáků do setrvačníkové vrtačky, závitořezy a šroubovnice, ohýbačku, moderní elektrický buchar, nýtovačku a pákové nůžky na plech.

Kovárna KouřimV Muzeu lidových staveb v Kouřimi se ukrývá kovárna ze Starého Bydžova, jedna ze dvou posledních celoroubených kováren v Čechách. Unikátně zachovalá památka z roku 1774 sloužila svému účelu až do roku 1958. Od roku 1982 je uvnitř kovárny expozice kovářství, tvořená vybavením bývalé kovárny v Louňovicích pod Blaníkem a sběrem v několika kovárnách na Kolínsku. Stavba je zhotovena z mohutných dubových trámů, tak zvaných "trhanic", typických pro oblast středního Polabí.

Valašské muzeu v přírodě se může pochlubit hned několika kovárnami. V areálu Valašské dědiny je možnost nahlédnout do kovárny z Lutoniny. Byla vystavěná z kamene v roce 1889 v obci Lutonina na jižním Valašsku. Uvnitř kovářské dílny uvidíte výheň s měchem ovládaným šlapadlem, kovadlinu z roku 1734, které se na Valašsku říkalo nákova, kladiva, vrtáky, kleště a další nástroje, které kovář potřebuje ke své práci. Vedle kovárny je umístěna kopie dřevěné klece z Nedašovy Lhoty, sloužící k připoutání hovězího dobytka při kutí.

kovárna valašská dědinaKovárna z Horní Lidče je kopií stavby, která dodnes stojí v Horní Lidči. Vyzděná je z nepravidelně opracovaných lomových kamenů různých velikostí. Přístřešek u vstupu do kovárny sloužil k ochraně před nepříznivým počasím. Pod ním se podkovávali koně i jiný tažný dobytek. Vybavení kovárny dokumentuje podobu řemesla na konci 19. století. Naproti dveřím stojí malá výheň s měchem, špalek s kovadlinou, jsou zde i různá kladiva, kleště a další nezbytné podkovářské nářadí. Vesnická kovárna sloužila k výrobě zemědělského nářadí, řemeslných nástrojů, stavebního kování, obvykle také ke kutí dobytka.

Krásnou akcí jsou zde Dny řemesel a setkání kovářů, letos ve dnech 2. – 3. srpna 2025. V areálu Dřevěného městečka ožijí stará řemesla a mistři kováři zde budou kovat na patnácti výhních! Vyzkoušejte si sami ukovat hřebík, nebo vypálit logo Dne řemesel do dřevěné destičky.


Kovárna v pevnosti Josefov

Kouzlo černého řemesla najdete i na zcela nečekaném místě, jakým je pevnost Josefov. Prohlédnout si zde můžete kompletní kovářskou dílnu s transmisním pohonem, stejně jako truhlářskou a klempířskou dílnu vybavenou různými nástroji. Většina nástrojů pochází z období 1. světové války, ale k vidění jsou i starší artefakty. Expozice zahrnuje měchy, buchar, soustruhy, děrovačky, kovadliny, stáčečky, zkružovačky a mnoho dalšího ručního nářadí. Kovářské řemeslo si zde můžete dokonce sami vyzkoušet, což jistě ocení nejen děti. V červenci a srpnu je zde otevřeno denně od 10:00 do 16:00. Prohlídka se koná vždy v celou hodinu. Od dubna do června a od září do října je otevřeno o víkendech. 
 

Další místa a akce, na kterých se potkáte s kováři

Během léta je spoustu příležitostí, kde se seznámit s kovářským řemeslem. Ať už v samotných kovárnách, nebo na různých trzích a jarmarcích, kde budou mít kováři svůj stánek. Mezinárodní setkání kovářů Olomoucký Fortel 2025 aneb Hanácké kování a prodejní výstava nožů nastane již 17. – 18. května 2025. Od pátku do neděle 20. – 22. června 2025 se v Brtnici na Vysočině uskuteční setkání uměleckých kovářů – Brtnické kovadliny. Ten samý víkend, 21. – 22. června, se koná v Těšanech workshop profesionálních kovářů – mečířů a nožařů Damask XXI. – setkání kovářů damascenské oceli, při kterém můžete kováře sledovat při práci.

O víkendu 4. – 6. července 2025 ožije akcí Živá řemesla podhradí hradu Velhartice. V sobotu 2. srpna 2025 se kováři při práci předvedou na tradičním festivalu řemesel Železo v Železném. A Kovářské sonáty se rozezní Dohnálkovým parkem v Háji ve Slezsku po celý víkend 3. – 4. srpna.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Železo v Železném aneb setkání kovářů u piva

2. 8.
Železo v Železném aneb setkání kovářů u piva

Železo v Železném, aneb setkání kovářů u piva. Tradiční festival řemesel se koná v sobotu 2. srpna 2025 na hřišti Horka v Železném. Festival se značně rozrostl a návštěvníci se mohou seznámit s mnoha tradičními řemesly. Řemesla si navíc mohou sami vyzkoušet a vlastnoruční výrobek odnést domů.

Dny řemesel a setkání kovářů v Rožnově pod Radhoštěm 2025

2. 8.3. 8.
Dny řemesel a setkání kovářů v Rožnově pod Radhoštěm 2025

34. ročník, program věnovaný zpracování dřeva s ukázkami práce tesařů, šindelářů, truhlářů, kameníků, dráteníků, sklenářů, hrnčířů a dalších řemeslníků. Setkání kovářů z České republiky.

Technické muzeum v Brně Památky

Technické muzeum v Brně

Muzeum se zabývá dokumentací vývoje vědy a techniky a průmyslové výroby v širokém rozsahu téměř tří desítek oborů – počínaje řemeslnou výrobou a konče moderní výpočetní technikou.

Hefaiston na Helfštýně

29. 8.31. 8.
Hefaiston na Helfštýně

Nenechte si ujít 43. ročník tradičního mezinárodního setkání uměleckých kovářů Hefaiston!

Za kováři na Šlakhamr 2025

3. 5.
Za kováři na Šlakhamr 2025

V sobotu 3. 5. 2025 se kováři z různých míst České republiky sjedou na památku ve správě Technického muzea v Brně, Šlakhamr v Hamrech nad Sázavou.

Skanzen Strážnice – Muzeum vesnice jihovýchodní Moravy Zážitky

Skanzen Strážnice – Muzeum vesnice jihovýchodní Moravy

Navštivte místo, kde historie ožívá. Vraťte se do časů chaloupek s doškovými střechami, řemeslných dílen, klidu a harmonie.

Živá řemesla v podhradí hradu Velhartice

4. 7.6. 7.
Živá řemesla v podhradí hradu Velhartice

Návštěvníci se mohou těšit na ukázky zpracování vlny, kováře, zpracování kůže, pletení košíků, sedlářství, řezbářství a včelařství.

Brtnické Kovadliny 2025 – setkání uměleckých kovářů

20. 6.22. 6.
Brtnické Kovadliny 2025 – setkání uměleckých kovářů

Setkání uměleckých kovářů. 14. ročník Brtnických kovadlin se bude konat 20. – 22. 6. 2025.

Pohádková kovárna v Selibově Zážitky

Pohádková kovárna v Selibově

Chcete-li vstoupit do pohádky, navštivte zážitkový areál pro rodiny s dětmi v malebné vesničce Selibov, která se nachází na půli cesty mezi Pískem a Protivínem.

Na vandr za řemesly v kovárně v Těšanech

12. 7.
Na vandr za řemesly v kovárně v Těšanech

Kovárna v Těšanech ožije v sobotu 12. 7. 2025 řemesly. Děti si pomocí příběhu Honzy vyzkouší různá řemesla.

Olomoucký Fortel 2025 aneb Hanácké kování a prodejní výstava nožů

17. 5.18. 5.
Olomoucký Fortel 2025 aneb Hanácké kování a prodejní výstava nožů

Spolek Kováři Olomouckého kraje pořádá již 7. ročník Mezinárodního setkání kovářů z Čech, Slovenska, Polska, Ukrajiny a Itálie. 17. – 18. 5. 2025, na zámku Čechy pod Kosířem.

Vodní hamr Dobřív – místo, kde se naučíte kovářskému řemeslu Památky

Vodní hamr Dobřív – místo, kde se naučíte kovářskému řemeslu

Horní hamr je unikátní technickou památkou svého druhu v České republice s ukázkou dobového zařízení, které je stále v provozu. Bohaté strojní vybavení pochází z 19. století. Původně se v hamru zkujňovalo vysokopecní surové železo, ze kterého se vykovávaly tyčové polotovary.

Muzeum Keltičkova kovárna Kultura

Muzeum Keltičkova kovárna

Ve Slezské Ostravě – Zamost se kdysi nacházela malá kovárna, která má dnes podobu rodinného domku. V přízemí je zde k vidění soukromá expozice připomínající objevitele uhlí a také prvopočátky hornictví na Ostravsku.

Slované na huti 2025

24. 5.
Slované na huti 2025

Tradiční setkání ve střední části Moravského krasu s ukázkami tavby železné rudy, kování, vypalování keramiky a dalších řemeslných technik v podání starých Slovanů ze sdružení DAGA a odborníků nejrůznějších profesí. V sobotu 24. 5. 2025 se uskuteční 24. setkání.

Kovářský skanzen v Hameském mlýně Obřany Památky

Kovářský skanzen v Hameském mlýně Obřany

Hamerský mlýn je dílem jednoho šikovného kováře z Brna, který se rozhodl vybudovat z ruiny na samém okraji města své kovářské dílny a kovářský skanzen, ve kterém veškeré stroje jsou poháněny kroutivým momentem vodního kola.

Kovárna Frýdštejn Gurmánská turistika

Kovárna Frýdštejn

Tady vždycky byla kovárna! Křižovaly ji dvě cesty, formanská a saská. Kousek od Malé Skály, jen pár desítek metrů od zříceniny hradu Frýdštejn, opravili bratři Cidlinští ruinu z roku 1835, která je teď jednou z nejvyhledávanějších restaurací v tomto kraji.

Kovářská huť na Blatech kováře Daniela Černého Zážitky

Kovářská huť na Blatech kováře Daniela Černého

V Novohradských horách na jihu Česka najdete kovářskou huť, která vznikla v místě dílen, které původně sloužily jako technické zázemí pro těžbu rašeliny v okolí.

Kovárna v Nových Hradech Památky

Kovárna v Nových Hradech

Na trase mezi novohradským náměstím a státním hradem se nachází objekt kovárny, který je poprvé zmiňován v roce 1719 jako kovárna rodiny Grossingerů. Dnes si zde můžete prohlédnout expozici kovářského řemesla.

Slavnostní zahájení XXXVII. Kovářského fóra na Helfštýně

23. 8.
Slavnostní zahájení XXXVII. Kovářského fóra na Helfštýně

Představení kovářského týmu, který během Kovářského fóra (od 24. do 29. 8., mimo pondělí 25. 8.) vytvoří unikátní dílo.

Kovářské fórum na Helfštýně – XXXVII. ročník

24. 8.29. 8.
Kovářské fórum na Helfštýně – XXXVII. ročník

37. ročník tradiční akce, během které vytvoří kovářský tým před zraky návštěvníků unikátní dílo. Finální výtvor se stane součástí sbírky uměleckého kovářství hradu Helfštýna, která již čítá více než 1 300 exponátů.

Hrad Nové Hrady – jihočeská perla Památky

Hrad Nové Hrady – jihočeská perla

Historický hrad z 13. století vítá své návštěvníky v obci Nové Hrady u Českých Budějovic. Hrad nabízí tři prohlídkové trasy v letním období a jednu v zimě.

Damask XXI. – setkání kovářů damascenské oceli v Těšanech

21. 6.22. 6.
Damask XXI. – setkání kovářů damascenské oceli v Těšanech

Damask XXI. – setkání kovářů damascenské oceli se uskuteční v objektu barokní Kovárny v Těšanech ve dnech 21. – 22. června 2025.

Mistr a žák – kurzy tradičních řemesel Zážitky

Mistr a žák – kurzy tradičních řemesel

Mistr a žák je unikátní vzdělávací program zaměřený na výuku tradičních řemesel a jejich propojení se současností. Kurzy jsou koncipovány pro malou skupinu žáků, aby se lektor mohl pečlivě věnovat každému z vás.

Malé muzeum kovářství v Zemanově kovárně v Holešově Památky

Malé muzeum kovářství v Zemanově kovárně v Holešově

V zámecké Zemanově kovárně v Holešově je otevřená nová expozice Malého muzea kovářství. Prohlídka muzea se skládá ze tří odlišných částí, ve kterých se návštěvníci dozvědí něco z historie kovárny, dále o tradici kovářství v Holešově a prohlédnou si i předměty lidové kultury dvou sousedících regionů.

Alchifer – umělecký kovář Ondřej Klír Zážitky

Alchifer – umělecký kovář Ondřej Klír

Navštivte kovárnu Ondřeje Klíra v Šonově na Broumovsku. Pan kovář se věnuje umělecké kovařině a rád vám ukáže své řemeslo. Kovárna se nachází v typickém broumovském statku z roku 1830.

Muzeum lidových staveb Kouřim Památky

Muzeum lidových staveb Kouřim

Muzeum lidových staveb shromažďuje stavitelské památky z území středních, východních a severních Čech. Nabízí tak přímé srovnání různých regionálních typů lidové architektury z období od 17. do 19. století. V průběhu roku se ve skanzenu konají rozmanité národopisné pořady.

Technická památka Buškův hamr Památky

Technická památka Buškův hamr

Hamr je jedním se tří zachovalých funkčních hamrů na území České republiky. Dnes je v objektu instalována stálá muzejní expozice hamernictví s jedinečnou kolekcí nářadí hamerníka. Konají se zde i příležitostné akce.

Hrad Velhartice – i s hradním pivovarem Památky

Hrad Velhartice – i s hradním pivovarem

K ojedinělým dílům české hradní architektury patří hrad Velhartice. Jeho dominanty tvoří zříceniny starého gotického paláce Rajského domu s protější věží Putnou. Obě části jsou propojeny mohutným kamenným mostem se čtyřmi lomenými oblouky. Od roku 2012 je otevřený také hradní pivovar.

Kovar academy – kovářské kurzy v Příbrami Zážitky

Kovar academy – kovářské kurzy v Příbrami

Navštivte kovářskou dílnu v Příbrami a prožijte zážitek plný tvořivosti v originálním prostředí. Seznámíte s jejím chodem i vybavením a spolu s Mistrem se pak pustíte do výroby kovaného svícnu, podkovy, nože nebo růže.

Hefaiston na hradě Helfštýn 2025

29. 8.31. 8.
Hefaiston na hradě Helfštýn 2025

43. mezinárodní kovářské setkání Hefaiston hostí již tradičně na konci srpna hrad Helfštýn. Kováři budou pracovat pod širým nebem na deseti pracovištích. Mnohé z jejich děl pak zůstávají na hradě nebo ozdobí samotné město Lipník nad Bečvou, u kterého se hrad nachází.

Vítání jara na kovárně v Těšanech 2025

13. 4.
Vítání jara na kovárně v Těšanech 2025

Technické muzeum v Brně vás 13. dubna 2025 srdečně zve do barokní kovárny v Těšanech na každoroční jarní výstavu a tradiční jarmark.

Skanzen Rožnov pod Radhoštěm – Valašské muzeum v přírodě Památky

Skanzen Rožnov pod Radhoštěm – Valašské muzeum v přírodě

Když se v Česku řekne skanzen, mnozí si představí právě ten v Rožnově pod Radhoštěm. Největší a nejstarší skanzen ve střední Evropě byl založen v roce 1925 a v jeho třech expozicích, Dřevěném městečku, Valašské dědině a Mlýnské dolině, je rozmístěno téměř 100 památkových objektů.

Hrad Helfštýn u Lipníka nad Bečvou – strážce Moravské brány Kultura

Hrad Helfštýn u Lipníka nad Bečvou – strážce Moravské brány

Hrad Helfštýn je od Lipníka nad Bečvou vzdálen pouhé 4 km. Je přirozeným kulturním centrem regionu a známým místem mezinárodních setkání uměleckých kovářů "Hefaiston" se stálou expozicí. Po dlouhé rekonstrukci je hrad s torzem renesančního hradního paláce opět zpřístupněn.

Kovářství Dva kováři v Praze Zážitky

Kovářství Dva kováři v Praze

Umělecké zpracování kovu kombinujeme se sklem a se dřevem. Všechny naše výrobky jsou poctivé, propracované a originální. Děláme vše od plánů až po realizace celých projektů.

Kovárna v Těšanech Památky

Kovárna v Těšanech

Ojediněle zachovalý objekt řemeslnické dílny, kovárnu s hospodářským a obytným stavením, najdete v Těšanech. Kovárna byla součástí vrchnostenského dvora, který je připomínán již v roce 1377. Současnou podobu vtiskla kovárně přestavba z roku 1700. Dnes je ve správě Technického muzea v Brně.

Nejrozsáhlejší komplex pevnostních podzemních chodeb v Česku – Pevnost Josefov v Jaroměři

Nejrozsáhlejší komplex pevnostních podzemních chodeb v Česku – Pevnost Josefov v Jaroměři

Podzemní chodby pevnosti Josefov, která byla postavena v letech 1780 až 1787 z podnětu císaře Josefa II. Měla sloužit k ochraně zemských hranic proti výbojnému Prusku.

Historická kovárna v Holašovicích Památky

Historická kovárna v Holašovicích

V Holašovicích, které jsou již od roku 1988 díky domům ve stylu selského baroka zapsány na seznamu památek UNESCO, se nachází obnovená historická kovárna.

Kovárna a muzeum dveřních zámků Komařice Kultura

Kovárna a muzeum dveřních zámků Komařice

Kovárnu s muzeem, jejichž vlastníkem je Jaromír Čížek, najdete v Komařicích u Českých Budějovic. Každého, kdo do kovárny zavítá, majitel rád uvítá a dovolí mu si řemeslo i vyzkoušet.

Historická kovárna v Lukavici Zážitky

Historická kovárna v Lukavici

200 let stará kovárna v Lukavici na Orlickoústecku na vás dýchne starými časy. Do nynějška dochovaná strá výheň zpracovává kov zpracovává dodnes. Vystřídalo se na ní několik generací místních kovářů a podkovářů.

Budova bývalé kovárny v Dobrušce Památky

Budova bývalé kovárny v Dobrušce

Na konci Kostelní ulice, proti kostelní sakristii u křižovatky do ulice Domašínské, stojí stará kovárna čp. 364. Dobrušská kovárna má typický komín v zadním štítu. Postavena byla v klasicistním slohu v roce 1807.

Lipník nad Bečvou

Lipník nad Bečvou

V Lipníku nad Bečvou si prohlédnete nejlépe dochované městské hradby na Moravě s baštami, náměstí s renesančními a barokními domy, renesanční zámek, zvonici a několik kostelů. Skutečný klenot představuje synagoga uprostřed staré židovské čtvrti, milou kuriozitou je nábřeží Járy Cimrmana.

Obří rak v Rakvicích na Břeclavsku Památky

Obří rak v Rakvicích na Břeclavsku

Všechny, kteří přijíždějí do Rakvic na Břeclavsku, vítá uprostřed kruhového objezdu před obcí obří rak. Jedná se o sochu uměleckého kováře Pavla Valáška, která měří před deset metrů a váží 3,5 tuny.

Vodní hamr Dobřív – nejstarší vodní hamr v České republice

Vodní hamr Dobřív – nejstarší vodní hamr v České republice

V Dobřívi se zachovala unikátní technická památka vodní hamr. Tlukot kovářských kladiv na Hamru neutichá ani v současné době. Každý rok, třetí sobotu v květnu se zde koná Hamernický den a na jeden den vás vrátí do starých časů, všude jsou slyšet kovářská kladiva a k vidění je spousta dalších starých řemesel.

Další aktuality

Tipy na místa, kde objevíte obrazy barokního malíře Petra Jana Brandla

Petr Brandl (1668 Praha – 1735 Kutná Hora) přední představitel českého vrcholného baroka, jehož bouřlivý život se odrážel i v jeho díle, které nás dodnes ohromuje. Nejprve navštěvoval jezuitskou školu, umění malířství se naučil v letech 1683 až 1688 u dvorního malíře Kristiána Schrödera, který pracoval také jako správce hradní obrazárny. Tam se také Brandl pod jeho vedením seznámil s díly italských a holandských mistrů. V roce 1694 se Brandl stal mistrem ve Staroměstském malířském cechu. Nelze mu upřít vytříbený styl propracovanosti šerosvitu a světelných zdrojů. Oceňována je i jeho práce s prostorovostí obrazových scén. Jeho práce naleznete na mnoha místech – kam se za nimi vypravit vám napoví portál Kudy z nudy.
26. březen 2025 8:46
Kultura

Cesty za uměním: renesanční malíř Raffael Santi, krásné madony i andělé jako rošťáci

Dáma s jednorožcem či Dáma se závojem, Athénská škola, proslulá Sixtinská madona, Madona della Sedia anebo Madona v zeleni: to jsou nejznámější díla jednoho z největších malířů vrcholné renesance, Raffaela Santiho (1483–1520). Italský umělec, který si podmanil dvůr papeže Julia II. i samotný Vatikán, překvapivě vydechl naposledy v den svých sedmatřicátých narozenin. Podívejte se s Kudy z nudy, jak se jeho umělecký odkaz otiskl v českých zemích a kde můžete jeho díla spatřit na vlastní oči?
25. březen 2025 10:03
Kultura

Noc divadel 2025: užijte si večer plný zábavy a největší divadelní svátek v Evropě

Největší divadelní svátek proběhne na konci března, v sobotu 29. 3. 2025 s podtitulem „Sousedství“ a opět nabídne prohlídky, divadelní dílny, diskuse s tvůrci, představení a performance, které v běžném programu nenajdete – zdarma nebo za symbolické vstupné. Noc divadel koná v nejbližší sobotu v týdnu, v němž celosvětově slavíme Světový den divadla, který připadá na 27. března.
24. březen 2025 17:00
Kultura

Oslavte mezinárodní den loutkového divadla výletem za loutkami

Na 21. březen připadá Mezinárodní den loutkového divadla, a protože má české loutkářství letitou tradici, vzpomeňte si na dřevěné herce, za kterými se můžete i se svými dětmi vypravit do některého z divadel nebo muzeí. České loutkářství se dostalo dokonce na Seznam nehmotného dědictví UNESCO, kam bylo zařazeno 1. prosince 2016. Kouzlo loutkového divadla a krásu českých loutek objevíte například v Chrudimi, Prachaticích, Českém Krumlově nebo v Plzni.
21. březen 2025 9:00
Kultura

Svatý Josef: zvyky a tradiční srdce z perníku

Na 19. březen připadá svátek často užívaného mužského jména, kterým je Josef čili Pepík. Oblíbené české jméno má prastarý hebrejský původ a znamená „Bůh ti dá následovatele“. V našich končinách se kolem tohoto data tradičně koná spousta „josefských“ akcí. Znáte ale i zvyky, které se na Josefa dodržovaly? Anebo proč se Josefům vlastně říká Pepík? Připomeneme si i několik pranostik, které v tak významný den nemohou chybět.
19. březen 2025 11:00
Kultura

10 tipů, kam se podívat na unikátní sluneční hodiny

Znáte naše raritní sluneční hodiny? Víte, které z nich jsou největší v České republice či na světě, které leží v nejvyšší nadmořské výšce anebo v jakém městě naleznete hodiny svou rozlohou nejširší? Přehled unikátních slunečních měřičů času vám přinášíme v dnešních tipech.
14. březen 2025 8:00
Kultura

Těšíte se na Velikonoce? Vyberte si z tipů na velikonoční jarmarky, prohlídky a řemesla

Přivítejte vytoužené jaro! Pokud se cítíte unavení a bez energie, bohatý program letošních Velikonoc vám určitě pomůže zahnat jarní únavu. Tradiční jarmarky na hradech a zámcích vás přenesou o několik století zpět a sváteční velikonoční pokrmy rozšíří vaše gastronomické obzory.
13. březen 2025 10:00
Kultura

Na svatého Řehoře čápi letí od moře aneb když se jaro vrací

Na 12. března připadá svátek svatého Řehoře, který v minulosti slavili hlavně školáci a studenti ve městech, na venkově se začínalo se zemědělskými pracemi. K tomuto dni, který oslavuje 64. papeže katolické církve (590–604) se váže také řada jarních pranostik o příletu ptáků ze zimovišť a předpokládaném vývoji počasí.
12. březen 2025 11:00
Kultura