ÚvodAktualityTOP 10 pražských galerií: stálé expozice a výstavy
Zdroj foto: FB Museum Kampa
Kultura

TOP 10 pražských galerií: stálé expozice a výstavy

  • 18. listopadu 2024
Inspirace, jedinečná atmosféra výstavních sálů, prastará i ryze moderní umělecká díla, posezení v kavárně a setkání s přáteli anebo docela prostá změna plánu, když procházku Prahou pokazí deštivé počasí – je tolik důvodů, proč se vydat do některé z velkých pražských galerií! Kam se necháte vylákat právě dnes?

Ryzí moderna ve Veletržním paláci

Bije vaše srdce pro moderní umění? Pak bude vaším cílem Národní galerie a obří Veletržní palácPraze 7, kde v sedmi podlažích uvidíte tisíce uměleckých děl 19., 20. a 21. století, nemluvě o krátkodobých výstavách, zrcadlících široké spektrum současných snah a trendů. Nejzvučnější jména? Pablo Picasso, Georges Braque, Auguste Renoir, Vincent van Gogh, Gustav Klimt a mnoho dalších. Mezi nejnovější stálé expozice patří 1956⁠–⁠1989: Architektura všem s díly autorů a autorek, jako jsou Václav Aulický, Věra a Vladimír Machoninovi, František Cubr, Karel Prager nebo tvůrčí kolektiv Sial Liberec. 1939–2021: Konec černobílé doby tvoří výlučně díla ze sbírky NGP a právě klady i nedostatky sbírkového fondu, kdy se do něj řada děl dostala a řada výstav odehrála na politickou objednávku, by měla ukázat umění v jeho maximální šíři a komplexitě jako svědectví doby, a ne jako ze společnosti, politiky a ekonomiky vyvázaný estetický fenomén.
 

Umění 20. století na Kampě

museum kampa kupkaNa sbírku středoevropského moderního umění s kolekcemi dvou výrazných osobností 20. století, Františka Kupky a Otto Gutfreunda, láká Museum Kampa. Třetí stálou expozicí je zde sbírka středoevropského moderního umění, která hluboce vypovídá o historii tzv. východního bloku a zároveň přispívá k našemu současnému kulturnímu uvědomění. Muzeum uchovává uměleckou sbírku Jana a Medy Mládkových, kteří během svého pobytu v exilu, v druhé polovině 20. století, aktivně podporovali tehdejší československé nonkonformní umělce. Obraz Kabaretní tanečnice získala paní Meda Mládková darem od majitele pařížského starožitnictví se slovy "Není to dobrý obraz, koupil jsem ho v aukci za 500 franků, ale je od vašeho krajana, který bude jednou velmi slavný.“ Tak se tehdy paní Meda s Kupkou seznámila a bylo to seznámení vpravdě osudové, jelikož paní Mládková v mládí bývala právě kabaretní tanečnicí. Pro Kupkovu tvorbu se natolik nadchla, že se postupem času stala majitelkou nejrozsáhlejší soukromé sbírky umělce a na jeho dnešním uznání nese velkou zásluhu. Osudový obraz si prohlédnete ve stálé expozici. Museum Kampa pořádá řadu krátkodobých výstav tuzemských i zahraničních umělců, mezi nimiž se představili například Yoko Ono, Frank Malina, Joseph Beuys, Matěj Krén, Julian Opie, Piet Mondrian, Theodor Pištěk či Andy Warhol.
 

Anežský klášter zve na staré umění i do zahrad 

národní galerieSbírky starého umění Národní galerie neslibují jen silné umělecké zážitky, ale také možnost navštívit prastaré pražské paláce a kláštery. Tak například Anežský klášter se sbírkami středověkého umění v Čechách a střední Evropě, který založila ve 30. letech 13. století přemyslovská princezna Anežka Česká společně se svým bratrem králem Václavem I., patří k nejvýznamnějším gotickým stavbám Prahy. Kromě sbírek umění si můžete projít také prohlídkový okruh věnovaný historii areálu s lapidáriem, ambitem, černou kuchyní a refektářem. Celoročně a zdarma jsou přístupné obě klášterní zahrady s prohlídkovým okruhem architekturou kláštera a sochařskými díly předních českých umělců. Nejstarší díla z této expozice pochází z období vlády Přemyslovců, dynastie, k níž náležela i zakladatelka zdejšího kláštera sv. Anežka Česká. Mezi špičkové exponáty sbírky a poklady národního kulturního dědictví patří díla z období vlády Lucemburků–⁠ krále Jana a zejména jeho nástupce císaře Karla IV. a jeho synů. V lucemburské době působili mimořádní malíři a sochaři, jakými byli Mistr Michelské Madony, Mistr Vyšebrodského oltáře, Mistr Theodorik, Mistr Třeboňského oltáře či Mistr Krumlovské Madony.
 

Staří mistři ve Šternberském a Schwarzenberském paláci

staří mistřiZa starým uměním se můžete vydat také do SchwarzenberskéhoŠternberského paláce. Expozice Staří mistři I. ve Schwarzenberském paláci představí výběr nejvýznamnějších mistrovských děl ze Sbírky starého umění. Expozice představuje výběr mistrovských děl od 16. do 18. století. Prohlédnete si zde například malby Petra Brandla a Karla Škréty, Albrechta Dürera, El Greca, Rembrandta či Lucase Cranacha.

Ve Šternberském paláci naleznete stálou expozici Staří mistři II., představující kolekce italské malby 14. a 15. století, nizozemského umění 17. a 18. století a středoevropské malířství 17. a 18. století. Na fond raného italského umění navazuje instalace renesančního a barokního malířství, zastoupeny jsou mimořádné soubory nizozemského, vlámského a holandského malířství z období 15.⁠–⁠18. století: Brueghel, Paul Rubens, van Dyck, Ruysch, Ter Borch nebo Eliasz.
 

Centrum současného umění DOX se vzducholodí

galerie DOXCentrum současného umění DOX v Praze-Holešovicích je nová nezávislá instituce zabývající se prezentací mezinárodního současného umění, architektury a designu. Pestré spektrum akcí zahrnuje výstavy, komentované prohlídky, přednášky, panelové diskuze, performance a rodinné a vzdělávací programy. Díla předních českých a světových umělců jsou vystaveny v unikátním multifunkčním prostoru o rozloze 6000 m², který se řadí mezi nejzajímavější světové architektonické projekty posledních deseti let. Určitě vás zaujme vzducholoď na střeše galerie. Je místem představivosti a fantazie, místem příběhů, jejich vyprávění a sdílení. Konají se zde výstavy a site-specific projekty, diskuze s předními českými i světovými prozaiky, básníky a umělci, programy pro rodiny s dětmi nebo vzdělávací programy zaměřené na rozvíjení empatie, kreativity a kritického myšlení.
 

Kunsthalle Praha

kunsthalleNové centrum pro umění Kunsthalle Praha vzniklo v roce 2022 na Klárově přestavbou Zengerovy trafostanice. Program se soustředí na pořádání dočasných výstav, na výzkum v oblasti moderního a současného umění a na inovativní přístupy ve výstavní činnosti. Prostor pro umění 20. a 21. století se silným dramaturgickým a edukativním programem orientovaným na návštěvníky z řad odborníků, i takové, kteří svou cestu k umění teprve objevují. Kunsthalle Praha je soukromá nezisková organizace založená nadací The Pudil Family Foundation. Dalším cílem je propojovat současné umění s jeho nedávnou minulostí a zasazovat ho do mezinárodního kontextu. Jedinou stálou site-specific instalací, tedy jediným dílem, které je dlouhodobě a trvale vystaveno v Kunsthalle Praha, je Kabinet elektrických kuriozit amerického umělce Marka Diona.
 

Galerie Kooperativy Praha

Galerie Kooperativy PrahaBudova pojišťovny na Pobřežní ulici v Karlíně nabízí i veřejně přístupná místa určená pro běžné návštěvníky – najdete ze kavárnu a galerii, ve které jsou vystavena díla z umělecké sbírky pojišťovny nebo jsou zde pořádány tematické výstavy. Galerie Kooperativa se nachází ve třetím patře budovy Main Point Karlin, v sídle pojišťovny. Prohlídku si můžete ve všední den zpestřit šálkem dobré kávy a sladkostí v kavárně, která s galerií sousedí.  Umělecká sbírka pojišťovny Kooperativa obsahuje velmi cenná a krásná díla českých autorů, tvořících od 18. století do současnosti. Prohlédněte si je i vy, otevřeno zde mají od úterý do neděle a vstupné se neplatí.
 

Současné umění: Galerie Rudolfinum & Leica Gallery

Na Alšově nábřeží stojí jedna z nejznámějších novorenesančních staveb Prahy a zároveň sídlo České filharmonie, Rudolfinum. Stejnojmenná galerie nemá vlastní sbírky, ale soustředí se na pořádání výstav současného výtvarného umění s bohatou škálou doprovodných programů. Po kulturním zážitku můžete své dojmy zpracovat ve zdejší kavárně, v honosném Café Rudolfinum.

Poslední pozvánka platí pro Leica Gallery, která se zaměřuje výhradně na umění fotografie. Kromě prezentace světových umělců je galerie zaměřena hlavně na vystavování a podporu současné české a slovenské fotografie v Česku a zahraničí. Vedle výstavních prostor ve Školské ulici na Praze 1 provozuje Leica Gallery Prague také galerijní kavárnu s knihkupectvím zaměřeným na fotografické publikace z tuzemské i zahraniční produkce.
 

Zimní sezóna 2024/2025 plná jedinečných výstav

  • TutanchamonNa výstavišti Expo Letňany proniknete do světa starého Egypta! Originální výstava Tutanchamon – jeho hrobka a poklady představuje největší archeologický objev světa. Díky jedinečné interaktivní expozici nahlédnete do mocné starověké říše a prožijete dobrodružství odhalení Tutanchamonovy hrobky. Výstava trvá od 7. 12. 2024 do 30. 6. 2025.
  • Národní galerie École de ParisMilovníci výtvarného umění jsou zvání na novou velkou výstavu Národní galerie École de Paris, která je zaměřna na pařížskou školu, ve Valdštejnské jízdárně na Malé Straně. Od 7. 11. 2024 do 2. 3. 2025 zde bude k vidění asi 250 děl zapůjčených z prestižních evropských muzeí, nejvýznamnějších českých galerií a z řady soukromých sbírek. Vedle řady dosud neznámých děl od Jiřího Karse (George Kars), Otakara Kubína (Othon Coubine) a Františka Zdeňka Eberla (François Maurice Augustin Eberl) jsou zde k vidění také obrazy světově známých autorů jako Amedeo Modigliani, Chaim Soutine, Jules Pascin, Fujita či Chana Orloff.
  • Vojtěch KubaštaDo Galerie Mánes přijďte na kouzelnou výstavu Vojtěch Kubašta – Pohádkové Vánoce. Probíhat bude od 1. 12. 2024 do 15. 1. 2025.  Jeho nadání pro vytváření prostorových knížek a betlémů nemá obdoby a jeho díla se nacházejí ve sbírkách po celém světě. Na jednom místě se vám naskytne příležitost obdivovat jeho slavná díla i osobní předměty.
  • Výstava Uměleckoprůmyslového musea v Praze ve čtyřech sálech hlavní budovy představí od 4. 12. 2024 do 30. 3. 2025 poslední dokončený projekt Josefa Koudelky – Ruiny. Dosud byl v ucelené podobě představen v Bibliotheque Nationale v Paříži v roce 2020 a následně v Museo dell´Ara Pacis v Římě.
  • The Best of Czech Press PhotoCzech Photo Centre předkládá jedinečnou příležitost k nahlédnutí do bohaté historie české a slovenské fotožurnalistiky. The Best of Czech Press Photo 2016-2023 se skládá ze dvou částí. Venkovní galerie představuje všechny vítězné Fotografie roku za poslední tři desetiletí. Vnitřní výstava vás provede lety 2016 až 2024. Každá z vystavených fotografií představuje nejen mimořádný vizuální zážitek, ale také svědectví o klíčových událostech, proměnách společnosti a lidských příbězích, které formovaly naši novodobou historii. Nejlepší fotografie jsou k vidění od října až do 5. 1. 2025.
  • Paolo Venini a jeho dílnaObdivujete umění sklářů benátských ostrovů? Pak si nesmíte nechat ujít výstavu Paolo Venini a jeho dílna: Benátské sklo 1934 – 1959. Koná se v Uměleckoprůmyslovém museu v Praze od 14. 11. 2024 do 2. 3. 2025.
  • Veletržní palác představí výstavou Libuše Jarcovjáková v Národní galerii umělkyni, její úspěchy, nezdary a hledání sama sebe nejen v bývalém Československu, ale mapuje i její návštěvy Japonska, odchod do Západního Berlína, pád železné opony a návrat do Prahy v devadesátých letech. Koná se od září do 30.3.2025.
  • Pačinek glassKřišťálová zahrada v Botanické zahradě Praha osloví milovníky uměleckého skla. Podzim a zimu ve venkovních expozicích totiž rozzáří od 29. 11. 2024 do 2. 2. 2025 roztodivné květy, rostliny a zvířata, které vyrostly pod rukama uměleckého skláře Jiřího Pačinka a jeho kolegů ze sklárny Pačinek Glass.
  • Museum Kampa zve od října do 2. 2. 2025 na příběh českého grafického designu. Ukáže vám tu několik stovek exponátů od začátku 20. století do současnosti: ikonické plakáty, špičkově upravené knihy a časopisy, desítky logotypů, vývoj státních symbolů, navigačních systémů a také výjimečné příklady grafického designu z epochy audiovizuálních médií.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Tutanchamon – Jeho hrobka a poklady – unikátní výstava starověkého Egypta v Praze Letňanech

7. 12.30. 6.
Tutanchamon – Jeho hrobka a poklady – unikátní výstava starověkého Egypta v Praze Letňanech

Originální výstava Tutanchamon – jeho hrobka a poklady představuje největší archeologický objev světa. Návštěvníci díky jedinečné interaktivní expozici nahlédnou do starověkého Egypta a prožijí dobrodružství odhalení Tutanchamonovy hrobky.

Vzducholoď Gulliver na střeše centra DOX Kultura

Vzducholoď Gulliver na střeše centra DOX

Dřevěná vzducholoď na střeše centra DOX jakoby přistávala na střeše Centra současného umění DOX v Holešovicích. Raritní stavba, která při běžné procházce není z ulice skoro vidět, slouží jako místo pro setkávání současného umění a literatury.

Centrum současného umění DOX Kultura

Centrum současného umění DOX

Centrum současného umění DOX v Praze je nezávislou mezioborovou platformou pro současné české a mezinárodní umění, architekturu a design.

Křišťálová zahrada v Botanické zahradě Praha

28. 11.15. 2.
Křišťálová zahrada v Botanické zahradě Praha

Zimu ve venkovních expozicích botanické zahrady v Troji opět rozzáří od 28. 11. 2025 do 15. 2. 2026 květiny, rostliny a zvířata, které vyrostly pod rukama skláře Jiřího Pačinka. Během dne si užijete kouzlo skla nasvíceného sluncem, při večerních prohlídkách budete svědky fantastické hry světel.

Kunsthalle Praha Kultura

Kunsthalle Praha

Nové centrum pro umění Kunsthalle Praha vzniklo na Klárově přestavbou Zengerovy trafostanice. Program se soustředí na pořádání dočasných výstav, na výzkum v oblasti moderního a současného umění a na inovativní přístupy ve výstavní činnosti.

Leica Gallery Prague Kultura

Leica Gallery Prague

Fotografická galerie v centru Prahy s galerijní kavárnou a knihkupectvím zaměřeným na fotografii. Cílem galerie je zvyšování povědomí o fotografii mezi širokou veřejností.

Národní galerie v Praze – Šternberský palác Kultura

Národní galerie v Praze – Šternberský palác

Ve Šternberském paláci byla od 11. prosince 2020 otevřena nová stálá expozice Staří mistři II, představující kolekce italské malby 14. a 15. století, nizozemského umění 17. a 18. století a středoevopské malířství 17. a 18. století.

Museum Kampa – objevte sbírky umění 20. století Kultura

Museum Kampa – objevte sbírky umění 20. století

Prohlídka Musea Kampa, možná i s odborným výkladem, vás zavede do tajů světa moderního umění. Museum Kampa, Nadace Jana a Medy Mládkových, pečuje o rozsáhlé sbírky dvou ikon v dějinách umění 20. století, Františka Kupky a Otto Gutfreunda, a o Sbírku středoevropského moderního umění.

Národní galerie v Praze – Schwarzenberský palác s expozicí starých mistrů Kultura

Národní galerie v Praze – Schwarzenberský palác s expozicí starých mistrů

Schwarzenberský palác představuje výběr mistrovských děl ze Sbírky starého umění od 16. do 18. století. Prohlédnete si zde například malby Petra Brandla a Karla Škréty, Albrechta Dürera, El Greca, Rembrandta či Lucase Cranacha.

Národní galerie Praha – Klášter sv. Anežky České Kultura

Národní galerie Praha – Klášter sv. Anežky České

V autentickém prostředí prvního kláštera klarisek v Čechách, založeného pravděpodobně roku 1231 sv. Anežkou Českou, dcerou krále Přemysla Otakara I., je zpřístupněna expozice středověkého a raně renesančního umění Národní galerie Praha.

Národní galerie v Praze – Veletržní palác: Umění 19., 20. a 21. století Kultura

Národní galerie v Praze – Veletržní palác: Umění 19., 20. a 21. století

Veletržní palác je sídlem Národní galerie v Praze od roku 1976. Stálá expozice umění Umění 19., 20. a 21. století seznamuje ve třech podlažích Veletržního paláce s vývojem českého i zahraničního výtvarného umění v kontinuitě posledních třech staletí.

Galerie Rudolfinum Kultura

Galerie Rudolfinum

Galerie Rudolfinum byla založena 1. ledna 1994 jako státní instituce v rámci České filharmonie, se kterou sídlí v historické budově pražského Rudolfina. Galerie je samostatným hospodářským střediskem České filharmonie a spadá pod působení Ministerstva kultury České republiky.

Galerie Kooperativy Praha Kultura

Galerie Kooperativy Praha

Budova pojišťovny nabízí i veřejně přístupná místa určená pro běžné návštěvníky. Najdete ze kavárnu a galerii, ve které jsou vystavena díla z umělecké sbírky pojišťovny nebo jsou zde pořádány tematické výstavy.

Další aktuality

Prožijte duchovní Velikonoce v Praze

Nejvýznamnějším křesťanským svátkem jsou Velikonoce, které oslavují vzkříšení Ježíše Krista. Středem těchto oslav, v duchu křesťanských tradic, bude v Praze katedrála sv. Víta, Václava a Vojtěcha na Pražském hradě. Hlavním celebrantem všech mší svatých je zde pražský arcibiskup Jan Graubner. Několik liturgických slavností bude probíhat také v kostele Všech svatých či bazilice sv. Jiří na Pražském hradě.
7. duben 2025 10:00
Kultura, Praha

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (12.4. – 13.4.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Den otevřených dveří na Pražském hradě – jaro 2025, Svět minerálů a šperků na Výstavišti Holešovice 2025, 300 let zámku Jemniště a výstava vozů Jaguar, 18. řemeslný jarmark v Lysé nad Labem 2025, Středočeská šedesátka 2025. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
7. duben 2025 6:01
Zážitky, Praha

Vydejte se do skleníku Fata Morgana za křehkou motýlí krásou

Botanická zahrada hl. m. Prahy v Troji opět připravila oblíbenou výstavu motýlů. Letošní ročník je zaměřený na vábení v přírodě. Do Prahy bylo přivezeno přes 5000 kukel z motýlí farmy ve Stratfordu nad Avonou. Z kukel umístěných na různých místech skleníku se od 11. dubna 2025 postupně vylíhnou pestrobarevní křehcí krasavci. Nebudou chybět nádherní Morpho peleides s blankytně modrými křídly, noční martináči Attacus atlas, velcí soví motýli rodu Caligae nebo známý motýlí cestovatel monarcha stěhovavý. Prohlédnout si je můžete přijít do Fata Morgany, budou na vás čekat až do 25. května 2025. Otevřeno je denně kromě pondělí od 9:00 do 18:00 hodin.
6. duben 2025 11:38
Příroda, Praha

Načerpejte jarní atmosféru a užijte si večerní osvětlení ve Vrtbovské zahradě

V úterý 8. dubna 2025 bude slavnostně nasvícen barokní skvost Prahy – Vrtbovská zahrada. Od 20:00 do 22:00 hodin sem můžete přijít načerpat jarní atmosféru a pokochat se vyhlídkou na večerní Prahu. Je to pouze jedna ze dvou možností za rok. Ta příští bude až na podzim. Přijďte poznat zahradu jak ji neznáte a obdivovat nasvícené sochy M. B. Brauna, fresky V. V. Reinera, ateliér Mikoláše Alše a nezvyklé pohledy na Prahu, které vám vezmou dech.
6. duben 2025 11:07
Příroda, Praha

Evropa v Česku: proč máme rádi Francii?

Gurmánské speciality od cibulačky až po crème brûlée a makronky, víno, sýry, Cannes a nejslavnější filmový festival na světě, Paříž, Le Mont Saint Michel, zámky na Loiře, cyklistický závod Tour de France, Azurové pobřeží, Bretaň a Provence provoněná levandulí: je tolik věcí, které máme rádi ve Francii! Seriál o evropských zemích pokračuje na západě Evropy. Pojďte s Kudy z nudy poznat Francii!
6. duben 2025 10:05
Kultura, Praha

Velikonoce: tipy na velikonoční pečení, zdobení vajíček a tradiční zvyky

Velikonoce jsou za dveřmi a s nimi i náš přehled nejznámějších tradic pašijového týdne, hospodyňky ocení pár velikonočních receptů a jestliže plánujete nazdobit vajíčka, mohl by vám pomoci náš návod na jejich barvení přírodními barvami anebo různé styly zdobení kraslic. Užijte si krásné svátky jara!
6. duben 2025 9:37
Zážitky, Praha

Zoo Praha obydleli varani Salvadoriovi

V Zoo Praha jsou nově k vidění varani Salvadoriovi. Mladý pár jménem Salva a Dorian obydlel expozici v Pavilonu velkých želv, kterou ještě donedávna obývali dospívající varani komodští. Obří terárium se tím po 17 letech vrátilo ke svému původnímu účelu a proměnilo se v hustě zelený novoguinejský prales. Tento druh plaza, který bývá považován za nejdelšího ještěra planety, je aktivní ve dne a návštěvníci tak mají možnost nové varany pozorovat během celé otevírací doby pražské zoo.
6. duben 2025 9:00
Příroda, Praha

Objevte kouzlo Vrtbovské zahrady v Praze

Vrtbovská zahrada v Praze patří mezi nejkrásnější historické zahrady hlavního města. Tato terasová barokní zahrada italského typu byla pro Jana Josefa hraběte z Vrtby, nejvyššího purkrabího Pražského hradu, vybudována u Vrtbovského paláce v letech 1715 – 1720. Autorem návrhu je František Maxmilián Kaňka. Sochařskou výzdobu zahrady vytvořil Matyáš Bernard Braun. Zahrada s nádhernou výzdobou a voliérou exotického ptactva je otevřena vždy od dubna do října. Dvakrát ročně ji můžete navštívit ve večerních hodinách, kdy bývá působivě nasvícena.
6. duben 2025 6:00
Příroda, Praha