ÚvodAktualityTuristické novinky sezóny ve středních Čechách 2024: zlato, eko kemp či velikáni hudby
Památky

Turistické novinky sezóny ve středních Čechách 2024: zlato, eko kemp či velikáni hudby

Střední Čechy jsou proslulé zajímavými a snadno dostupnými turistickými cíli. Kromě bohatství historie, přírodních úkazů nebo živých tradic nabízejí každoročně nové možnosti výletů. Přehled novinek letošní sezóny představuje Středočeská centrála cestovního ruchu a zve do nových nebo upravených expozic, památek, kempů a na oslavy české kultury.

Nová expozice Památníku Antonína Dvořáka v Nelahozevsi

dvořák nelahozevesPůvodně barokní rodný dům slavného českého skladatele Antonína Dvořáka, nacházející se v blízkosti nelahozeveského zámku, představuje velmi důležitou destinaci pro milovníky hudby z celého světa. Areál spravuje nezisková společnost Lobkowicz Collections, která představí koncem dubna 2024 proměnu Památníku Antonína Dvořáka v hudebně zaměřené kulturní centrum. Muzeum seznámí návštěvníky s prostředím a hudebními motivy Dvořákova dětství, a to pomocí interaktivních prvků, audiovizuální technologie i kreativně řešené expozice s historickými exponáty. Prostor se navíc stane vzdělávacím centrem, které bude dále inspirovat a rozvíjet mladé hudební talenty.
 

Smetana200 ve Středočeském kraji

bedřich smetanaAkcemi všeho druhu si letos Česko připomíná výročí 200 let od narození hudebního skladatele Bedřicha Smetany. Na jeho život a dílo upozorní řada akcí v rámci projektu Smetana200, jehož posláním je oslava české kultury a hudebnosti. Odkaz celosvětově známého skladatele si připomenou i střední Čechy. Oslavy a vzpomínky se chystají v Jabkenicích, v Chateau Mcely nebo na zámku Loučeň, kde Bedřich Smetana hrával. Přehled dalších akcí bude postupně zveřejňován na webu strednicechy.cz. 
 

Interaktivní podívaná na zlato v Jílovém

Novou expozici Zlata otevře koncem června Regionální muzeum v Jílovém u Prahy. Velkorysý prostor po renovaci umožní návštěvníkům nahlédnout na zlato u nás i ve světě z mnoha různých úhlů. Moderní instalace slibuje interaktivní podívanou. První, s kým se při vstupu do expozice setkáte, bude postava magistra Edwarda Kelleyho. Nahlédnout lze do jeho alchymistické dílny a díky rozšířené realitě uvidíte oživenou postavu mága a jeho tajuplných pokusů. Také bude možné procházet „štolou“, kde budou ve vitrínách umístěné vzorky zlata nejen z jílovského revíru, ale také ukázky ze světových lokalit. Nebudou chybět dobové těžební stroje nebo hlavní reprezentativní místnost „Zlato pro korunu“, věnovaná vazbě místního zlata na korunovační klenoty.

 
V Černokosteleckém pivováru nahlédnete do života židovských podnikatelů

židNárodní muzeum pivovarnictví v Kostelci nad Černými lesy se nachází v autentických prostorách historické sladovny, pivovaru a sladového žentouru, kde se dochovala mimo jiné funkční historická technologie z 30. let 20. století. V květnu muzeum otevírá novou expozici a vznikne nový prohlídkový okruh, jehož součástí bude i expozice o podnikání židovské komunity na Kolínsku, Kostelecku, Českobrodsku a Kouřimsku. Muzeum, které lze už nyní částečně navštívit, je součástí komplexu Černokosteleckého pivovaru. Ten mimo jiné láká na dobré jídlo a pivo Dešťoffka, Vycpaná vydra a Černá svině.
 

Glamping v Levandulovém údolí

levanduleV červnu otevře své brány eko glamping a kemp pro karavany a stany. Nový kemp „Pod třemi svatými horami“ leží v Levandulovém údolí a rozprostírá se na vápencových mořích s léčivou silou minerálních moří Barrandien geoparku a pod svatými horami Plešivec, Svatý Jan pod Skalou a Kotýz. Eko kemp nabídne deset glampingových tiny domků se zaměřením na lázeňskou péči místními bio bylinami, minerály a léčivou vodou, která se nachází na pozemku. Kromě bylinných zahrad lze využít celostní procedury a balíčky. Okolí navíc láká na pěší a cyklistické výlety k středočeským hradům a dalším turistickým lokalitám.
 

Zpřístupnění Hrabalovy chaty v Kersku

hrabalova chataChata v Kersku se stala domovem spisovatele Bohumila Hrabala v roce 1965. Žil zde a tvořil až do roku 1996. Koncem roku 2021 ji koupil Středočeský kraj a spravuje ji Polabské muzeum, které má k dispozici i část původního vybavení. Letos zde bude otevřena expozice připomínající Hrabalův život, tvorbu i vztah k rekreační osadě Kersko. Jedním z cílů obnovy bylo, aby chata a zahrada byly navráceny do co nejvěrnější podoby, kdy tam Bohumil Hrabal pobýval. Termín otevření je prozatím stanoven na konec března, kdy se bude připomínat 110. výročí spisovatelova narození. Muzeum spustilo veřejnou sbírku, ve které oslovuje veřejnost s prosbou o pomoc při doplnění chybějících předmětů do připravované expozice. Jejich seznam je k nahlédnutí na webech Středočeského kraje či Polabského muzea.
 

Znovuotevření zvonice Borek u Suchomast

zvonice BorekV loňském roce proběhla rekonstrukce zdevastované barokní zvonice – zděné stavby, která se nachází na návrší v blízkosti kostela sv. Mikuláše. Stavba vznikla v druhé polovině 18. století na místě původní dřevěné zvonice, která byla vystavěna v roce 1517. Návštěvníci mohou od Velikonoc nahlédnout do prostor jedné z nejstarších dochovaných zvonových stolic v Česku a vidět více než 500 let starý zvon z dílny mistra Bartoloměje v Novém Městě pražském. Tento zvon mistr ulil v roce 1517 pro zvonici na Borku a v březnu 2024 se sem po 30 letech opět navrátí. Uchvátí zde krásný rozhled do krajiny a silná pozitivní energie místa. V průběhu roku se plánuje i revitalizace pozemku kolem zvonice.
 

Kutnohorský Sankturinovský dům v novém

Sankturinovský důmKutná Hora otevře 3. února opravený Sankturinovský dům v centru města. Do prostor se vrátí infocentrum a Galerie Felixe Jeneweina – malíře a ilustrátora. Původně gotický, později barokně přestavěný objekt, vznikl na konci 13. století jako opevněná věžová stavba výrobního charakteru. V hutních zařízeních se zde zpracovávala stříbrná ruda. Zvláštností je mimo jiné historická věž, jejíž základy sahají do hloubky 7,5 metru. Na konci 15. století dům koupil královský zlatník Beneš z Trničí a přestavěl ho na luxusní palác. Při rozsáhlém požáru středu města v roce 1770 budova vyhořela a při pozdější přestavbě už získala dnešní podobu. 
 

Nová kempingová stání na Trhovkách

orlíkNejvětší z kempů, které provozuje obec Milešov na březích Orlického jezera, jsou Trhovky. V letošní sezóně zde budou zprovozněna nová kempingová stání. Vznikne 36 nových míst pro karavany a obytné vozy včetně přípojek na vodu, odpad a elektřinu. Oblíbený kemp má 200 metrů dlouhou pláž a v sousedství tenisové kurty, hřiště pro plážový volejbal nebo squash. K dispozici je obchod s potravinami nebo tři restaurace. Nedaleko lze navštívit poutní místo Svatá Hora u Příbrami nebo zámek Orlík.


Poznejte nejzajímavější turistické novinky roku 2023!
Černokostelecký zájezdní pivovar Gurmánská turistika

Černokostelecký zájezdní pivovar

V prostorách pivovaru v Kostelci nad Černými lesy se nachází i zcela ojedinělé a rozsáhlé muzeum historie pivovarství a sladovnictví v Čechách, na Moravě a ve Slezsku. V pivováru je v provozu pivovarská restaurace.

Sankturinovský dům v Kutné Hoře Památky

Sankturinovský dům v Kutné Hoře

Palác s barokní fasádou tvoří dominantu Palackého náměstí. V domě se nachází Galerie Felixe Jeneweina města Kutné Hory, Dvorní domek pro výtvarné workshopy a vzdělávací aktivity i stálá Expozice alchymie a renesančních věd. V přízemí domu najdete informační centrum, prodej suvenýrů a půjčovnu kol.

Regionální muzeum v Jílovém u Prahy Kultura

Regionální muzeum v Jílovém u Prahy

Muzeum se specializací na těžbu zlata sídlí v historické budově zvané Mince v dolní části náměstí, kde byl do roku 1420 horní úřad. Zatímco o Kutné Hoře a Jihlavě se kdysi hovořilo jako o stříbrných pokladnicích Českého království, v okolí Jílového se rozkládal zlatonosný revír.

Rekreační zařízení Orion a kemp Trhovky Ubytování

Rekreační zařízení Orion a kemp Trhovky

Největším ze čtveřice kempů, které provozuje Obec Milešov v okrese Příbram na březích Orlického jezera jsou Trhovky. V tomto kempu je k dispozici 350 míst pro stany a obytné přívěsy. Je zde 200 metrů dlouhá pláž s dobrým přístupem k vodě.

Rodný dům Antonína Dvořáka – otevření nové expozice v létě 2024 Kultura

Rodný dům Antonína Dvořáka – otevření nové expozice v létě 2024

Barokní rodný dům světoznámého skladatele Antonína Dvořáka v Nelahozevsi je významným cílem milovníků hudby z celého světa. Od 28. června tu můžete nahlédnout do dětství jednoho z největších hudebních skladatelů všech dob a poznat místa, zvuky a vlivy, které inspirovaly jeho tvorbu.

Levandulové údolí v Chodouni Příroda

Levandulové údolí v Chodouni

Levandulové pole s 40 000 levandulemi lékařskými a manufakturou z bio levandule chodouňské vás ozdraví a doplní energii Brdských lesů a omamné vůně.

Národní muzeum pivovarnictví v Kostelci nad Černými lesy Kultura

Národní muzeum pivovarnictví v Kostelci nad Černými lesy

V Černokosteleckém pivovaru z roku 1842 vzniká na ploše 4 000 m² Národní muzeum pivovarnictví představující pivovarnické technologie Rakouska-Uherska. Stane se také muzeem s největší funkční varnou na přímý otop dřevem na světě.

Hrabalova chata v Kersku Památky

Hrabalova chata v Kersku

Chatu koupil Bohumil Hrabal ze svého prvního honoráře v roce 1965. Chata se stala Hrabalovým skutečným domovem. Zde psal tu své texty a staral se o svých 25 polodivokých koček. Od května 2024 je chata přístupná veřejnosti.

Další aktuality

Den upálení mistra Jana Husa – poznejte místa, která jsou s mistrem Janem spojena

Mistr Jan Hus má v našich dějinách neopomenutelné místo. Významný teolog, kazatel a středověký církevní reformátor, jehož učení dalo vzniknout husitskému hnutí a započalo reformu tehdejší církve, byl pro své názory upálen dne 6. července 1415 v německé Kostnici. Jeho památku můžete uctít výletem do míst, kde Jan Hus kázal nebo pobýval před svou osudnou cestou do Kostnice.
24. červen 2024 10:30
Památky

Den slovanských věrozvěstů: oslavte svátek Cyrila a Metoděje pěkným výletem

Každoročně se u nás 5. července slaví Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje. Připomínáme si tak bratry ze Soluně, kteří přišli na Velkou Moravu v roce 863 a prosadili staroslovanštinu jako jazyk, ve kterém se sloužily mše. Cyril pro nás západní Slovany navíc vytvořil speciální písmo, zvané hlaholice. Jejich úspěšnou misi si můžete připomenout pěkným výletem na místa, kde Cyril s Metodějem působili anebo účastí na některé z populárních poutí, které se na jejich počest pořádají.
24. červen 2024 10:00
Památky

Vraťte se do pravěku! Máme pro vás 50 tipů na prehistorický výlet

Osídlení na našem území je doloženo již v době kamenné – první lidé v české kotlině začali žít asi před 50 000 lety. Lidé přespávali v jeskyních nebo jednoduchých chýších z větví, kostí a kůží. Že by vás takový pohled do minulosti lákal? Vypravte se tedy s tipy Kudy z nudy do pravěku a prozkoumejte nejhlubší českou minulost.
23. červen 2024 8:38
Památky

10 tipů na výlety na nejznámější bojiště aneb ve stínu i na výsluní

Války přemyslovských panovníků, husitské války, třicetiletá válka, napoleonská tažení i prusko-rakouské války zanechaly v naší zemi spousty stop a šrámů. Pojďte se s Kudy z nudy podívat na deset bojišť, kde se odehrály významné bitvy českých dějin. Připomeneme vám i střety, které sice rozhodly o osudu českých zemí, ale odehrály se za našimi hranicemi, a takové, které ovlivnily dějiny celé Evropy.
22. červen 2024 10:31
Památky

Nejnavštěvovanější turistické cíle v kategorii Sakrální památky

Kostely a kláštery jsou od pradávna vyhledávaným cílem nejen věřících, tím spíše pak poutní místa, jež jsou obvykle vystavěna v místech, které se staly díky některému z tradovaných zázraků cílem náboženských poutí. K nejnavštěvovanějším sakrálním památkám patří bezesporu poutní areál Svatá Hora v Příbrami, Velehrad nebo areál Sedlec – katedrála Nanebevzetí Panny Marie a sv. Jana Křtitele a kostnice v Kutné Hoře.
22. červen 2024 9:31
Památky

Nejnavštěvovanější turistické cíle v kategorii Věda a technika

Kdo zatouží vidět tři nejnavštěvovanější místa v kategorii Věda a technika, bude muset projet napříč celé Česko. Zvítězila Dolní oblasti Vítkovice v Ostravě, druhé místo patří arálu Pivovaru Plzeňský Prazdroj a třetí science centru iQlandia v Libereci.
22. červen 2024 9:29
Památky

Nejnavštěvovanější turistické cíle v kategorii Vojenské turistické cíle

Nejnavštěvovanější vojenskou památkou vloni bylo Armádní muzeum Žižkov v Praze. Zájem návštěvníků si získává také Vojenské technické muzeum v Lešanech nebo Pevnost Dobrošov. Součásti předválečného československého opevnění byly tisíce malých bunkrů a také několik dělostřeleckých tvrzí, mohutných objektů těžkého opevnění, propojených systémem podzemních chodeb a sálů. Jde o mimořádně atraktivní místa, která každoročně přilákají statisíce návštěvníků.
22. červen 2024 9:22
Památky

Nejnavštěvovanější turistické cíle v kategorii Lidová kultura

Nejnavštěvovanější památkou lidové kultury vloni i předloni bylo Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm. Největší a nejstarší skanzen ve střední Evropě vznikl v roce 1925 a skládá se ze tří částí. Nejznámější je Dřevěné městečko, na něž navazují Valašská dědina a Mlýnská dolina, živá muzea s technickými vodními stavbami a roubenými chalupami ve stráních, dokumentující každodenní život starého Valašska. Další příčky patří Archeoskanzenu v Modré v lokalitě původního velkomoravského osídlení a souboru lidových staveb Vysočina – Veselý Kopec u Hlinska, který láká k bližšímu seznámení s malebným krajem na pomezí Železných hor a Žďárských vrchů, a také památkovou rezervací Betlém v blízkém Hlinsku.
22. červen 2024 8:52
Památky