ÚvodAktualityUkrytý poklad Krušných hor: přehrada Fláje zahájila pohlídky nitra hráze
Památky

Ukrytý poklad Krušných hor: přehrada Fláje zahájila pohlídky nitra hráze

  • 9. července 2019
Krušnohorská přehrada Fláje zve na prohlídku „vnitřností“ pilířové hráze. Do míst dosud přístupných obvykle jednou ročně se od konce června až do konce září podíváte denně kromě pondělí a úterý. Na hrázi navíc vzniklo nové informační centrum s prosklenou stěnou a nádherným výhledem na hladinu.
Pilířová hráz krušnohorské přehrady Fláje je pověstná: padesát metrů vysoká a v základech padesát metrů široká, přes půl kilometru dlouhá hráz je totiž jediná svého druhu v Česku. Při pohledu zevnitř se zdá, jako by byla dutá, její atraktivitu umocňují lávky ve výšce až 35 metrů. Koncem června se přímo nad vodní hladinou otevřelo nové informační centrum, které nabízí malé občerstvení a krásný výhled na celé vodní dílo. Otevřeno tu bude kromě pondělků a úterků denně až do konce září, mimo sezonu zřejmě o víkendech. Prohlídky je nutné rezervovat předem, což je zatím možné pouze v informačním centru. Začínají ve středu a ve čtvrtek vždy ve 12.30 a 14.30, v pátek také v 10.30, v sobotu a v neděli pak v 9.30, 12.30 a 14.30.
 

Cesta na Fláje vedla i lanovkou

Přehrada Fláje, která se začala stavět šest let po druhé světové válce, zásobuje od dokončení v roce 1963 vodou celé Podkrušnohoří, tedy města Most, Litvínov, Bílinu, Duchcov a Teplice. Na Flájském potoce jen o pár kilometrů dál na německé straně hranice leží ještě další, o pár let mladší přehrada Rauschenbach; ta byla zprovozněná roku 1968.

Při pohledu od Teplic a Litvínova je přehrada poměrně daleko, ukrytá za hradbou Krušných hor. Dá se sem dojet na kole, v zimě na běžkách, a samozřejmě autem, po silnicích z Litvínova (17,5 km) nebo z Hrobu (18 km). Využít můžete i Moldavskou horskou dráhuMostu do Moldavy. Takzvaný Teplický Semmering hrál při stavbě přehrady Fláje důležitou roli: vlaky přepravovaly materiál do konečné stanice, odkud vedla ke staveništi osm kilometrů dlouhá lanová dráha. U nádraží v Moldavě dodnes můžete vidět základové pilíře dřevěných sloupů lanovky, další pozůstatky se dochovaly i v blízkých lesích.
 

Vesnice Fláje, přestěhovaný kostel a plavební kanál

Jméno má přehrada podle vesnice Fláje, německy Fleyh, která skončila na jejím dně. Obec v minulých staletích často střídala majitele, téměř sto let zůstala v držení Lobkoviců. Právě s nimi dohodli saští kurfiřti v 16. století stavbu plavebního kanálu, kterým se dřevo z krušnohorských lesů dopravovalo na saskou stranu hranic. Nejstarší plavební kanál v Česku sloužil svému účelu více než 240 let, poslední plavba se uskutečnila roku 1874. Dnes vás kolem kanálu provede naučná stezka s několika zastaveními a krytými přístřešky; začíná pod přehradní hrází, hranici překračuje východně od Českého Jiřetína a končí v německé obci Clausnitz. Zajímavou památkou je dřevěný kostel sv. Jana Křtitele v Českém Jiřetíně: byl sem totiž přemístěn z původní obce Fláje před napuštěním přehrady.
 

Tipy pro fandy technických památek, přírody i cyklistiky

  • V nitru hráze vás čeká asi 200 schodů, a teplota kolem šesti stupňů Celsia. Důležité jsou dobré boty i vhodné oblečení.
  • Přehrada Fláje slouží jako protipovodňová ochrana a jako zásobárna pitné vody. Kvůli její ochraně v ní je zakázané koupání, chodit se smí jen po silnici kolem přehrady a přes hráz.
  • Místo je oblíbeným výletním cílem cyklistů. Vyhledávané jsou sjezdy přes Klíny, Dlouhou Louku nebo Mikulov.
  • Během letních prázdnin je pro pěší i cyklisty otevřená i Flájská obora, která ohraničuje přehradu z jihu. Založili ji v 18. století Valdštejnové, nyní ji spravují Lesy ČR.
  • Kolem vodní nádrže vede také 34 kilometrů dlouhá cyklotrasa s neoficiálním názvem Jeden kopec za druhým. Její zdolání vám dá pořádně zabrat, překonává totiž převýšení 563 metrů.
Horské městečko Cínovec v Krušných horách Příroda

Horské městečko Cínovec v Krušných horách

Horské městečko Cínovec se rozkládá v srdci Krušných hor. Existence osady Cínovec (Zinnwald) je zaznamenána již ve 14. století. Středověký rozvoj probíhal pod vlivem hornické činnosti – dobývání cínové rudy.

Flájský plavební kanál Památky

Flájský plavební kanál

Krušnohorský plavební kanál Fláje je nejstarší technická památka svého druhu v Čechách. V letech 1624-1629 jej vybudovat saský kurfiřt Johann Georg I. Kanál sloužil více než 240 let pro plavení dřeva z Flájí do Freibergu a později také jako přívod pro pohon vodní turbíny.

Turistické informační centrum vodního díla Fláje Zážitky

Turistické informační centrum vodního díla Fláje

Přímo nad vodní hladinou přehrady Fláje na Mostecku postavilo Povodí Ohře informační centrum. Je celé ze dřeva a nabízí turistům nejen informace o severočeských přehradách, ale také výhled na celé vodní dílo Fláje.

Přehrada Fláje u Českého Jiřetína Památky

Přehrada Fláje u Českého Jiřetína

Vodní nádrž vznikla na Flájském potoce v roce 1963 za účelem zásobení vodou podkrušnohorské oblasti. Přehradní hráz je betonová, pilířová (tedy uvnitř dutá), jediná svého druhu v České republice.

Další aktuality

Přijďte v sobotu na Litoměřické vinobraní

I severní Čechy mají své vinohrady, vinobraní a také vynikající víno. Kromě těchto vín vám Litoměřické vinobraní 21. září 2024 nabídne kulturní zážitky na devíti scénách. Vystoupí hvězdy jako Marta Jandová, kapela No Name nebo Tereza Mašková. Vstupné na vinobraní je zdarma. Letošní akce se navíc uskuteční s charitativním podtextem: Mimo vína a oslav sklizně bude také o pomoci – vinařům a lidem, které zářijová povodeň zasáhla s plnou silou.
19. září 2024 16:00
Gurmánská turistika, Ústecký kraj

Květy jiřinek ozdobí zámek Velké Březno

Zámek Velké Březno si na tento víkend 21. a 22. září 2024 připravil mimořádný program, kterým pomalu vrcholí letošní turistická sezóna. V rámci prohlídky interiéru zámku bude moci obdivovat vázy s jiřinkami, na 60 druhů nejkrásnějších podzimních jiřin na zámek laskavě zapůjčuje zahradnictví Dahlia Brzák, Sloveč.
17. září 2024 8:00
Památky, Ústecký kraj

Most zve na Mostecké slavnosti

Mostecké slavnosti na konci léta se 13. a 14. září 2024 konají v areálu kostela Nanebevzetí Panny Marie v Mostě. Nejvýznamnější slavnosti města jsou doplněny o bohatý kulturní program a stánkový prodej. V průběhu slavností zahrají například Chinaski, Wohnout, Tři Sestry, Divokej Bill, Petra Janů, Dalibor Janda nebo Tomáš Klus. Kromě koncertů se příchozí mohou těšit také na zábavné atrakce, soutěže, atrakce z BagrParku, vyhlídkové lety a mnoho dalšího.
11. září 2024 8:00
Zážitky, Ústecký kraj

Pamětní síň Emila Filly otevřena – na zámku v Peruci si prohlédnete ojedinělá malířova díla

Milovníci výtvarného umění jsou zváni do zámku v Peruci, který se po dlouhé generální rekonstrukci otevírá veřejnosti. Velkých změn doznala Pamětní síň Emila Filly v jižním křídle zámku, kde vznikla moderní galerie tohoto kubustického malíře, který na zdejším zámku mezi lety 1947 až 1952 bydlel a měl zde svůj ateliér, kde tvořil. Výstava nazvaná Orel rozsápe orla představuje především pozdní Fillova díla a ukázky z jeho sbírky čínského umění. Výstavu doplňují také fotografie Josefa Sudka, kterého pojilo s Fillou přátelství.
10. září 2024 16:00
Kultura, Ústecký kraj

Nenechte si ujít podzimní zahradní veletrh Zahrada Čech – pro rok 2024 zrušeno

Oblíbený podzimní veletrh Zahrada Čech, který patří mezi největší výstavy svého druhu nejen na severu Čech, vstupuje letos do svého 48. ročníku. Výstava zaměřená na všechny zahrádkáře, chalupáře, kutily, zahradníky a milovníky přírody letos trvá 6 dní – od 13. do 18. 9. 2024. Návštěvníci se mohou těšit na pestrost v sortimentu jednotlivých vystavovatelů, řadu novinek i bohatý kulturní program.
9. září 2024 15:00
Životní styl, Ústecký kraj

Rozhlédnete se z věže loupežnického hradu Kostomlaty pod Milešovkou

Už jste navštívili věž hradu Kostomlaty? Zajímavostí je, že hrad je často označován jako Sukoslav z důvodu odkazu Václava Hájka z Libočan. V každém případě je to jedna z našich nejmalebnějších zřícenin. Pokud nemáte ještě plány pro podzimní výlet, vydejte se do Českého středohoří na věž zříceniny nedaleko od Kostomlat pod Milešovkou, která si vás získá krásným výhledem do okolí. Zříceninu s výraznou zděnou architekturou si v roce 2008 vybral režisér Zdeněk Troška pro natáčení pohádky Nejkrásnější hádanka.
9. září 2024 6:37
Památky, Ústecký kraj

Užijte si odpočinek v duchu Sissi v Lázních Teplice v Čechách

Nevíte kam vyrazit za odpočinkem? V Lázních Teplice v Čechách nabízí pohodovou dovolenou, a to ne ledajakou, ale přímo lázeňskou i císařskou! Je toho mnoho, co spojuje císařovnu Alžbětu, známou jako Sissi, s teplickými lázněmi. Sissi Teplice navštívila a požívala tady termálních koupelí. Dokonce ještě za doby monarchie byl nově postavený lázeňský dům pojmenován jako Lázně císařovny Alžběty. Sepjetí s někdejší první ženou rakousko-uherské říše připomíná 7 zastavení s císařovnou Sissi. Dokonalou relaxaci vám nabídnou Císařské lázně Teplice, kde najdete vše pod jednou střechou.
8. září 2024 12:00
Lázně a wellness, Ústecký kraj

Za vinobraním se vypravte o víkendu na roudnický zámek

Na vinobraní v Roudnici nad Labem si v sobotu 7. září 2024 můžete vybrat z široké nabídky vína, burčáku a občerstvení. Součástí Roudnického vinobraní v zámeckém areálu bude i hudební festival s programem na dvou scénách. Ať už vás na tuto oblíbenou slavnost přivede chuť na burčák, koncerty, nebo touha aktivně strávit den se svou rodinou či přáteli, máte se opět na co těšit
7. září 2024 7:37
Gurmánská turistika, Ústecký kraj