ÚvodAktualityUkrytý poklad Krušných hor: přehrada Fláje zve na prohlídky informačního centra, plavebního kanálu a obory
Památky

Ukrytý poklad Krušných hor: přehrada Fláje zve na prohlídky informačního centra, plavebního kanálu a obory

  • 7. května 2025
Fláje nejsou jen přehrada. Jsou to příběhy ukryté pod hladinou i uvnitř hráze. Navíc tu kromě dechberoucí technické stavby objevíte kouzlo zatopené vesnice, tiché lesní stezky, historický plavební kanál i rozsáhlou oboru. Pojďte s Kudy z nudy prozkoumat místo, které překvapí i ty, kdo si myslí, že Krušné hory dobře znají.
Představte si místo, kde se ticho horských lesů mísí s majestátní siluetou přehradní hráze. Přehrada Fláje v Krušných horách není jen obyčejná vodní nádrž – je to jedinečný technický skvost, který v Česku nemá obdoby. Je to také místo, kde pod hladinou dřímá ztracená vesnice a kde lesní cesty lákají k objevování na kole i pěšky. Na hrázi navíc stojí moderní informační centrum vodního díla Fláje s prosklenou stěnou a nádherným výhledem na hladinu, a pod přehradou zve k výletu Flájský plavební kanál. Zkrátka vítejte u Flájí – přehrady ukryté v srdci Krušných hor, kde technika, příroda a historie tvoří dokonalou mozaiku zajímavostí pro každého zvídavého cestovatele.
 

Fláje: unikátní přehrada, která ukrývá ztracenou vesnici i lesní království

Pilířová hráz krušnohorské přehrady Fláje je pověstná: padesát metrů vysoká a v základech padesát metrů široká, přes půl kilometru dlouhá hráz je totiž jediná svého druhu v Česku. V roce 2019, kdy se hornický region Krušnohoří/ Erzgebirge dočkal zápisu mezi památky UNESCO, se na přehradě Fláje otevřelo informační centrum.
 

Hráz jako z učebnice technických kuriozit

Přehrada Fláje byla od začátku plánovaná jako zásobárna pitné vody. Po druhé světové válce se totiž začala nebývale rozrůstat města pod Krušnými horami a například v Litvínově si tehdy museli lidé vystačit jen s asi deseti litry vody na osobu a den. Od dokončení v roce 1963 Fláje skutečně zásobují vodou celé Podkrušnohoří, tedy města Most, Litvínov, Bílinu, Duchcov a Teplice. Koupání je tu zakázáno, chodit se smí jen po silničce a cyklostezce kolem přehrady a přes hráz.
 
Vzorem pro hráz přehrady Fláje byla jen o pár let starší švýcarská přehrada Lucendro. Další podobná už neexistuje, v Evropě zkrátka zůstaly jen dvě. Obě vypovídají o bídě poválečných let a tehdejším nedostatku cementu: vnitřní duté prostory mezi pilíři typu Noetzli se sice musely složitě bednit, ale ušetřily až třetinu betonu, který by jinak byl potřeba.
 

Cesta na Fláje vedla i lanovkou

K přehradě se dá dojít pěšky i dojet na kole, v zimě na běžkách, a samozřejmě autem, po silnicích z Litvínova (17,5 km) nebo z Hrobu (18 km). Využít můžete i Moldavskou horskou dráhuMostu do Moldavy. Takzvaný Teplický Semmering hrál při stavbě přehrady Fláje důležitou roli: vlaky přepravovaly materiál do konečné stanice, odkud vedla ke staveništi osm kilometrů dlouhá lanová dráha. U nádraží v Moldavě dodnes můžete vidět základové pilíře dřevěných sloupů lanovky, další pozůstatky se dochovaly i v blízkých lesích.
 

Zatopená vesnice, přestěhovaný kostel a Flájský plavební kanál

Přehrada dostala jméno podle vesnice Fláje, která částečně skončila na jejím dně. Když přehradu obejdete pěšky nebo na kole, můžete si na informačních tabulích přečíst o historii zatopené vesnice a představit si, jak tu kdysi lidé žili. Celý okruh kolem nádrže vede po rovině, takže ideální trasa na nenáročný výlet. Na břehu v chráněné zóně objevíte základy kostela sv. Jana Křtitele. Naštěstí poslední dřevěný kostel v Krušných horách se před napuštěním nádrže podařilo rozebrat a přesunout do nedalekého Českého Jiřetína.
 
Fláje se proslavily také jako místo, kde začínal Flájský plavební kanál, historická technická památka, která kdysi sloužila k plavení dřeva. Na panství duchcovských Lobkowiczů a později Valdštejnů jej nechali v 17. století vybudovat saští kurfiřti a město Freiberg. Dřevo z krušnohorských lesů jím putovalo více než 240 let, poslední plavba se uskutečnila roku 1874. Dnes se podél kanálu vine krásná stezka s několika zastaveními a krytými přístřešky; začíná kousek pod přehradní hrází, hranici překračuje východně od Českého Jiřetína a končí až v německé obci Clausnitz. Za ní pak ústí do Freiberské Muldy neboli Moldavy, pramenící rovněž na našem území. Nejhezčí úsek Flájského plavebního kanálu ale leží na českém území.
 
Kanál vás dovede až nad Český Jiřetín do části obce zvané Schlinge: neobvyklé jméno podle německého výrazu pro smyčku prozrazuje, že kanál tu protékal ostrou zatáčkou. Byla tu i další neobvyklá jména, třeba původní vesnici Oldříš (Ullersdorf), zaniklé společně s Flájemi, se říkalo Übelessen, Nechutné jídlo. Jiné místo na saské straně hranic zase mělo přezdívku Bettelecke, Žebrácký roh.
 

Užitečné rady a tipy pro fandy technických památek, přírody i cyklistiky

  • Autem dojedete až k hrázi přehrady, parkoviště je přímo u informačního centra.
  • Kdy přijet? Kdykoliv, v Krušných horách je krásně na jaře, v létě, na podzim i v zimě.
  • Místo je oblíbeným výletním cílem cyklistů. Vyhledávané jsou sjezdy přes Klíny, Dlouhou Louku nebo Mikulov. Přehrada Fláje se dá pohodlně objet na kole, trasa měří přibližně 18 kilometrů.
  • Kolem vodní nádrže vede Krušnohorská magistrála a také 34 kilometrů dlouhá cyklotrasa s neoficiálním názvem Jeden kopec za druhým. Její zdolání vám dá pořádně zabrat, překonává totiž převýšení 563 metrů.
  • Červená značka anebo neznačené lesní cesty vás dovedou na Puklou skálu (840 m). Z ní je pěkný výhled na hladinu Flájské přehrady a Loučnou, nejvyšší horu Mostecka.
  • Několikrát do roka bývá pro pěší i cyklisty otevřená i Flájská obora, která leží jižně od přehrady. Obvykle jde o několik dní v květnu, červnu, červenci a v listopadu. V 18. století ji založili Valdštejnové, nyní ji spravují Lesy České republiky.
  • Na Flájském potoce jen o pár kilometrů dál v Německu leží ještě další, o pár let mladší přehrada Rauschenbach; ta byla zprovozněná roku 1968.
  • Zajímají vás další zatopené vesnice, města a osady na dnech přehrad? Podívejte se k nám na Kudy z nudy na jejich fascinující příběhy!
  • 563 metrů.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Dny otevřených dveří v oboře Fláje

14. 6.15. 6.
Dny otevřených dveří v oboře Fláje

Flájské brány se otevřou. Turisté se budou moci napříč oborou volně projít po značené trase v rámci Dnů otevřených bran. Respektování značené trasy bude sledováno personálem nájemce obory.

Věda a historie není nuda: Druhá světová válka a putování po válečných stopách v Česku

Věda a historie není nuda: Druhá světová válka a putování po válečných stopách v Česku

Letos si připomínáme 80 let od konce druhé světové války. Osm dekád, které uplynuly od těch osudových dnů května 1945, kdy zbraně konečně utichly a Evropu pohltilo ticho po hrůzách největšího konfliktu v historii lidstva. Druhá světová válka si během šesti let vyžádala přes 70 milionů obětí, převrátila Evropu naruby a natrvalo přepsala mapu světa. A i když skončila, stále je s námi v památkách a v příbězích. Projděte se dějinami a místy druhé světové války s Kudy z nudy!

Kostel sv. Jana Křtitele v Českém Jiřetíně Památky

Kostel sv. Jana Křtitele v Českém Jiřetíně

Kostel sv. Jana Křtitele v Českém Jiřetíně je jedinou kompletně dřevěnou sakrální stavbou v Krušných horách. Celkově jde o jednu z nejstarších a nejhodnotnějších roubených sakrálních staveb na našem území. Kostel je chráněn jako kulturní památka České republiky.

Krušnohorská železnice Most – Moldava Zážitky

Krušnohorská železnice Most – Moldava

Železniční trať, po které se můžete dostat do lyžařské oblasti Krušných hor, je kulturní památkou ČR. Trať vede zajímavým terénem, překonává několik hlubokých údolí po pěkných mostech a vede i dvěma tunely. V některých místech u trati lze koupit turistickou známku č. 815 „Krušnohorská železnice“.

Flájský plavební kanál Památky

Flájský plavební kanál

Krušnohorský plavební kanál Fláje je nejstarší technická památka svého druhu v Čechách. V letech 1624-1629 jej vybudovat saský kurfiřt Johann Georg I. Kanál sloužil více než 240 let pro plavení dřeva z Flájí do Freibergu a později také jako přívod pro pohon vodní turbíny.

Turistické informační centrum vodního díla Fláje Zážitky

Turistické informační centrum vodního díla Fláje

Přímo nad vodní hladinou přehrady Fláje na Mostecku postavilo Povodí Ohře informační centrum. Je celé ze dřeva a nabízí turistům nejen informace o severočeských přehradách, ale také výhled na celé vodní dílo Fláje.

Horské městečko Cínovec v Krušných horách Příroda

Horské městečko Cínovec v Krušných horách

Horské městečko Cínovec se rozkládá v srdci Krušných hor. Existence osady Cínovec (Zinnwald) je zaznamenána již ve 14. století. Středověký rozvoj probíhal pod vlivem hornické činnosti – dobývání cínové rudy.

Krušnohorská magistrála Zimní sporty

Krušnohorská magistrála

Krásnou přírodou mezi lesy a loukami vede přes celé Krušné hory cyklistická a běžecká Krušnohorská magistrála. Celková délka trasy je 242 km a v celém jejím průběhu se na ní napojuje řada stezek a značených turistických cest pro pěší, cyklisty i milovníky bílé stopy.

České značky: do lesů, luhů a hájů s Lesy České republiky

České značky: do lesů, luhů a hájů s Lesy České republiky

Jaký by byl náš život, výlety, prázdniny a dovolené bez lesů? Nuda. Díky lesům máme krásnou krajinu a na Kudy z nudy tisíce fantastických fotografií, lesy nám navíc nabízejí spousty skvělých zážitků. Seznamte se s některými z nich – a také se Státním podnikem Lesy České republiky.

Přehrada Fláje u Českého Jiřetína Památky

Přehrada Fláje u Českého Jiřetína

Vodní nádrž vznikla na Flájském potoce v roce 1963 za účelem zásobení vodou podkrušnohorské oblasti. Přehradní hráz je betonová, pilířová (tedy uvnitř dutá), jediná svého druhu v České republice.

Krušné hory – tajemné Rudohoří Příroda

Krušné hory – tajemné Rudohoří

Krušné hory nabízejí mnoho přírodních krás, zajímavých letních i zimních turistických cílů a památek. Vznikly kadomským vrásněním koncem starohor a počátkem prvohor. Pohoří se táhne v délce 130 km od Plesné až k Tisé na Děčínsku, nejvyšší horou je Klínovec (1 244 m n. m).

Věda a historie není nuda: vesnice na dnech přehrad, přístupné jen v suchých letech

Věda a historie není nuda: vesnice na dnech přehrad, přístupné jen v suchých letech

Kdo chce vidět místa, jindy zatopená a ukrytá na dnech našich přehrad, musí si počíhat na správný okamžik. Ten nastává v době, kdy se opravují jindy zatopené zdi hrází a další stavby, anebo v suchých měsících. Pojďte se s Kudy z nudy podívat na místa, kde se na dnech přehrad skrývají potopené vesnice, silnice, mlýny a mosty!

Věda a historie není nuda: Most, Doupov a Přísečnice – města, která neexistují

Věda a historie není nuda: Most, Doupov a Přísečnice – města, která neexistují

Pod hladinami přehrad zmizela místa, která by dnes patřila k turistickým perlám – třeba Červenské nebo Svatojánské proudy. Voda se zavřela i nad řadou vesnic a osad, další zanikly kvůli těžbě uhlí. Někdy šlo o samoty, ale jindy o velká města, kde žily tisíce a dokonce desetitisíce lidí. Pojďte se s jejich osudy seznámit na Kudy z nudy.

Český Jiřetín

Český Jiřetín

Prozkoumejte obec Český Jiřetín a nabídku turistických atraktivit. Český Jiřetín je příhraniční obec, ležící 20 km severně od Litvínova. Zdejší horská krajina je doslova rájem pro milovníky turistiky, zimních sportů i cyklisty, kteří se nezaleknou kopců. Ať už máte rádi historii, kulturu nebo přírodu, určitě zde najdete něco pro sebe.

Montanregion Krušné hory – hornická kulturní krajina Erzgebirge Příroda

Montanregion Krušné hory – hornická kulturní krajina Erzgebirge

Historická těžba drahých a obecných kovů formovala celkový vývoj Krušných hor a ovlivňovala život na obou stranách česko-německé hranice. Technické památky, urbanistické celky a množství nemateriálních aspektů vytvořily v průběhu osmi staletí jedinečnou kulturní krajinu, která je zapsána v UNESCO.

Bílina

Bílina

Bílina je starobylé město na úpatí skalnatého vrchu Bořeň. Leží v údolí stejnojmenné řeky, která protéká napříč městem. Ze severu je Bílina lemována masivem Krušných hor, na východní straně se města dotýká pás třetihorních vyvřelých kopců Českého středohoří. Název města vznikl z přídavného jména bílý (bielý) a termín Bielina měl původně označovat bílé – bezlesé místo nebo protékající bílou řeku. První písemná zmínka o Bílině je uvedena v privilegiu papeže jana XV. z 31. května 993 pro benediktinský klášter v Břevnově, ve kterém je kromě jiného určena povinnost provincii litoměřické, bílinské a děčínské odvádět klášteru desátky.

Další aktuality

Teplice zahajují lázeňskou sezónu

O víkendu 24. a 25. 5. 2025 Teplice slavnostně zahajují již 871. lázeňskou sezónu. Všeobecně zvaná „Lázeňská“ je však v teplickém pojetí nenapodobitelným zážitkem, co do rozsahu i rozmanitosti. Obrovská párty pod širým nebem nenechá nikoho na pochybách, že je čas oslav a veselí. Místní, lázeňští hosté i turisté jako každý rok opět zaplní v tisících teplické ulice a parky, aby si užili nenapodobitelnou atmosféru.
21. květen 2025 10:00
Lázně a wellness, Ústecký kraj

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Ústecký kraj

Místa, kam jste ještě nezavítali a kde nebudete čekat v dlouhých frontách před pokladnami, najdete také v Ústeckém kraji. Rodiny s dětmi i fanoušky historie a techniky potěší výlety do Podkušnohorského technického muzea, elektrárny Počerady, na hrady Kalich a Tolštejn i zámky Trmice, Duchcov a Stekník anebo k přehradě Fláje u Českého Jiřetína. Objevte jedinečné dosud málo navštěvované památky!
18. květen 2025 9:23
Památky, Ústecký kraj

Autodrom Most bude hostit Světový šampionát superbiků

Na Autodromu Most se utkají jezdci Mistrovství světa superbiků (WorldSBK). Pátá zastávka letošního ročníku šampionátu nejrychlejších sériových motorek světa se v Mostě uskuteční od 16. do 18. května 2025 a nabídne fanouškům jedinečný zážitek nejen díky napínavým závodům, ale i exkluzivnímu fanouškovskému programu.
15. květen 2025 16:00
Zážitky, Ústecký kraj

Zámek Děčín pořádá opět oblíbený májový trh

Na Děčínskému zámku se ve dnech 17. až 18. května 2025 bude konat oblíbený Historický trh májový. Jedná se o jednu z největších akcí v oblasti Českého Švýcarska, letos zaměřenou na období sedmileté války. Zasvěcenými průvodci budou Giacomo Casanova, generál Laudon a baron Prášil. Těšit se můžete na stánky s originálními produkty a bohatým občerstvením, dobovou hudbu, kejklíře, šermíře a tanečníky. Konat se budou samozřejmě i prohlídky zámku.
12. květen 2025 16:00
Památky, Ústecký kraj

Medvědice Irina je přestěhovaná – zoo Děčín má po letech opět medvědí pár

Zoo Děčín a její návštěvníci se dočkali, v tomto týdnu přijela nová samice medvěda kamčatského. Na medvědici Irinu čekal v Děčíně samec Bruno. Po tom, aby nezůstal v zoo sám, volali dlouhá léta samotní návštěvníci. Irina se narodila 17. ledna 2014 v Hamburku, jako jedno z trojčat. Společně se dvěma bratry pak byla v roce 2015 přestěhována do Zoo La Fleche ve Francii, odkud v roce 2021 dorazila do Brna.
7. květen 2025 13:47
Příroda, Ústecký kraj

České značky: Mikulášovice, Mikov a slavný nůž rybička

Nebýt nožířské výroby a firmy Mikov, byly by Mikulášovice jen jedním z řady městeček ve šluknovském výběžku. Jenže právě tady má svůj počátek nožířský průmysl v Čechách a Mikulášovicím se dokonce podle německého města proslulého výrobou nožů a nůžek začalo říkat český Solingen. Tradiční nožík rybičku společnost prodává v mnoha modifikacích do celého světa.
4. květen 2025 10:22
Zážitky, Ústecký kraj

Pamětní síň Emila Filly v květnu 2025 znovu otevírá – na zámku v Peruci si prohlédnete ojedinělá malířova díla

Milovníci výtvarného umění jsou zváni do zámku v Peruci, který se po dlouhé generální rekonstrukci otevírá veřejnosti. Velkých změn doznala Pamětní síň Emila Filly v jižním křídle zámku, kde vznikla moderní galerie tohoto kubustického malíře, který na zdejším zámku mezi lety 1947 až 1952 bydlel a měl zde svůj ateliér, kde tvořil. Výstava nazvaná Orel rozsápe orla představuje především pozdní Fillova díla a ukázky z jeho sbírky čínského umění. Výstavu doplňují také fotografie Josefa Sudka, kterého pojilo s Fillou přátelství. Pamětní síň Emila Filly na zámku v Peruci na Lounsku obnovuje v roce 2025 plný provoz. Loni byla otevřena pouze dva měsíce, letos ji mohou turisté navštívit od 16. května do 26. října 2025.
30. duben 2025 13:36
Kultura, Ústecký kraj

Užijte si zábavu na Řípské pouti 2025

Přijďte se pobavit na Řípskou pouť pod slavným Řípem! I letos bude plná atrakcí, stánků a skvělých programů. Pouť bude probíhat od 25. do 27. dubna na úpatí hory Říp v osadě Rovné, za obcí Krabčice.
23. duben 2025 6:00
Zážitky, Ústecký kraj