ÚvodAktualityV kočáře po historii i po Česku: nejkrásnější kočáry a muzea kočárů
Kultura

V kočáře po historii i po Česku: nejkrásnější kočáry a muzea kočárů

Poslechněte si audio verzi článku
Než svět ovládla auta, brázdily silnice, zámecké dvory i městské ulice elegantní kočáry. A nebyly to jen dopravní prostředky – šlo o styl, prestiž, řemeslnou krásu a někdy i o pořádný luxus. Bryčky, fiakry, landaury i pohřební vozy můžete obdivovat i dnes: některé stojí v muzeích, další se zvolna kolébají historickými centry měst nebo filmovými pohádkami. Nasedněte a vydejte se s Kudy z nudy na výlet do doby, kdy se ještě cestovalo pomalu, se šviháckými klobouky a pukrlaty.
Říkáte si, jaký asi byl život v době, kdy se cestovalo v kočárech? Měly kola, ale žádný motor. Měly čalounění, ale žádné airbagy. Zato elegance a noblesa? Těmi okouzlují dodnes! Ale nebylo to jen o svezení: kočáry byly symboly společenského postavení i technické dovednosti. Říkaly světu, kdo jste, jak moc si můžete dovolit, i jestli se máte kam vracet. Zatímco venkovské bryčky byly praktické a skromné, městské fiakry se leskly pod nánosem laku a vosku. Slavnostní kočáry zářily zlacením, měly zavěšené lampy, kovové kliky a někdy i závěsy nebo čalouněný strop. A právě tahle rozmanitost z nich dnes dělá fascinující výstavní kusy i milované artefakty sběratelů.


 
I když jsme opratě už dávno vyměnili za volanty, slavná éra kočárů pokračuje. Bryčky, fiakry i landaury se však z cest a silnic přesunuly do muzeí, zámeckých depozitářů a na výstavy. Některé vozy se ale občas vydají na cesty, třeba jako svatební kočáry nebo historické atrakce, které vozí turisty po dlážděných uličkách. Pojďte se na ně podívat s Kudy z nudy!
 

Kam za kočáry: muzea a expozice v Česku

Až příště uvidíte vystavený kočár, zkuste si představit, jak v něm sedíte – s kloboukem, dekou přes kolena a cinkáním podkov. Možná už se v nich nesvezete, ale rozhodně se budete chtít trochu zasnít. Staré kočáry totiž nejsou jen pěkně naleštěné povozy. Jsou to okna do časů, kdy každé kolečko mělo jméno a každé sedadlo svůj příběh. Tady jsou místa, kde se vám historie kočárů představí v celé své kráse:


 
  • Pro všechny milovníky kočárů je zážitkem návštěva Muzea historických kočárůČechách pod Kosířem. Ve specializovaném muzeu se kočáry nejenom vystavují, ale také opravují, rekonstruují a někdy i vyjíždějí. Mají tu svatební kočáry, pohřební vozy, sportovní bryčky i kousky, které si zahrály ve filmech a pohádkách. A když budete mít štěstí, můžete některý potkat naživo při slavnostech nebo akcích přímo v areálu.
 
  • Na hradě a zámku Český Krumlov je vystavený zlatý kočár, který v roce 1638 pro Jana Antonína I. knížete z Eggenbergu navrhl a postavil Giuseppe Fiocchini a jeho dílna. Kočár z ořechového dřeva a pokrytý plátky pravého zlata, jehož železné části byly potaženy zlaceným stříbrem, se stal vrcholným symbolem slavnostního příjezdu knížete do Říma. Jedinečná barokní památka hodně cestovala: kromě Krumlova byla nějakou dobu na zámku Eggenberg v Rakousku, od roku 1892 do poloviny 20. století byl kočár vystavený v zimní jízdárně zámku Hluboká, a pak se opět vrátil do Krumlova. Přes pět a půl metru dlouhý, dva metry široký a tři metry vysoký kočár patří k nejvzácnějším historickým artefaktům České republiky.
 
  • Jedním z klenotů Arcidiecézního muzeaOlomouci je ceremoniální kočár biskupa Ferdinanda Julia z Troyeru, s nímž vjel do města v roce 1745. Vůz je vyrobený ze zlaceného a barveného dřeva, mosazi, železa, kůže, červeného hedvábného sametu a růžového, zlatě protkávaného hedvábného atlasu, zdobený výšivkami, zlatými dracouny, třásněmi, střapci a olejomalbami na dřevě i plátně. Na šířku měří 210 centimetrů, dosahuje výšky 327 centimetrů, i s ojí je devět a půl metru dlouhý a váží tři tuny. Jeden ze tří dochovaných barokních ceremoniálních vozů ve sbírce olomouckého arcibiskupství má kuriózní historii: biskup kočár koupil jako ojetinu. Původním majitelem kočáru zřejmě byl vyslanec francouzského krále Ludvíka XV. na císařském dvoře ve Vídni vévoda de Richelieu; při restaurování totiž na podvozku objevili jeho erb. Biskup kočár koupil od rodiny Kinských v roce 1746 a před svou olomouckou intronizací ho nechal upravit a znovu vyzdobit.
 
Tím to ale nekončí: další kočáry olomouckých biskupů a arcibiskupů si prohlédnete třeba na zámkuNáměšti na Hané, a porůznu můžete menší kočáry vidět i na některých dalších zámcích nebo v Poštovním muzeu ve Vyšším Brodu. Často nejsou hlavní atrakcí, ale když se před vámi otevřou vrata zámecké stáje, je to jako kdyby se před vámi rozevřela pohádková knížka. Krásnou podívanou nabízí také Muzeum historických vozidel a staré zemědělské techniky v Pořežanech u Týna nad Vltavou.
 
 

Jedeme kočárem aneb od bryčky až po pohřební vůz

Mezi kočáry byly velké rozdíly, daly se rozeznat podle tvaru, velikosti i počtu kol. Pojďte se podívat na malý přehled velkých vozů, které kdysi brázdily dlážděné ulice měst i prašné cesty na venkově.


 
  • Bryčka byla lidový, lehký, otevřený vůz na dvou nebo čtyřech kolech. Takové „kombi“ 19. století – často bez střechy (a v lepší verzi s měkkou sklápěcí střechou), ideální na rychlé přemístění z vesnice na trh. Nebyla na parádu, ale praktická a nepostrádala jistou eleganci.
 
  • Faeton byl otevřený sportovní kočár, oblíbený mezi mladou aristokracií. Vysoká kola, lehká konstrukce, žádná střecha – ideální na vyjížďku po promenádě se slunečníkem.
 
  • Fiakr byl městský kočár pro najímání, něco jako dnešní taxi s koňmi. V Praze, Vídni a dalších velkých městech měly fiakry krásné tvary, elegantní lak a jezdilo se s nimi na ples i do divadla. Dnes si v některých městech fiakr můžete pronajmout i se stylovým kočím.
 
  • Karosy či landaury byly uzavřené a velmi pohodlné kočáry, často s bohatým interiérem, vhodné pro dlouhé cesty nebo slavnostní průvody. Bývaly luxusně vybavené: měly tlumiče z kožených řemenů, čalounění a někdy i záclonky. Zkrátka takové dobové obytňáky, ve kterých se daly číst noviny a v klidu popíjet čaj.
 
  • Nejkrásnější a nejzdobnější byly ceremoniální kočáry, které se používaly na největší slavnosti, jako byly korunovace či příjezdy slavných osobností.
 
  • Pohřební vozy byly speciálně upravené kočáry s místem pro rakve i květinovou výzdobu. Obvykle byly velmi zdobené, s okny, třásněmi a lucernami, někdy otevřené s baldachýnem. Kolem roku 1900 byly pohřební kočáry často opravdové umělecké kusy – černý lak, zlaté ozdoby, stříbrné lemování a bohatě čalouněný interiér. V některých obcích se vzájemně půjčovaly, ve větších městech měla každá farnost svůj. Cesta na věčnost nikdy nebyla tak stylová!
 

Zázrak z Kopřivnice aneb kočár, který se proměnil v auto

Ignác Šustala (1822–1891) z Kopřivnice začínal jako drobný řemeslník, co opravoval bryčky. Jenže u oprav ztrouchnivělých kol nezůstal, jeho dílna brzy začala chrlit bryčky, koňské povozy a postupně větší a větší elegantní kočáry pro měšťany i šlechtu. V roce 1870 jich dokázal se 150 kvalifikovanými dělníky různých profesí vyrobit 1200. Kromě kočárů vyráběl i dostavníky a další speciální povozy, například poštovní vozy, které vyvážel do celého Rakouska-Uherska. Továrna, založená v roce 1850, vyrobila roku 1897 první osobní automobil ve střední Evropě s názvem Präsident – a současně je přímým předchůdcem dnešní automobilky a značky Tatra. Od bryček přes luxusní kočáry až k Rallye Dakar – pěkný příběh, že?

Seznámit se s ním můžete právě v Kopřivnici, v Muzeu Fojtství. A jestli chcete vidět, jak to pokračovalo, podívejte se do Muzea nákladních automobilů Tatra a Muzea osobních automobilů.
 
 

Zajímavosti ze světa kočárů

  • Kočáry se stavěly tisíce let, ty poslední se vyrobily kolem roku 1920.
  • Podle Václava Obra, zakladatele Muzea historických kočárůČechách pod Kosířem, je ke stavbě či restaurování kočárů potřeba devatenáct druhů řemesel – od tesařů a kolářů přes čalouníky a malíře až po řemesla na zpracování oceli, dřeva, textilu, kůže a proutí.
  • Mnoho kočárů z muzeí za sebou má filmové role – třeba v pohádkách jako Tři oříšky pro Popelku, S čerty nejsou žerty nebo v seriálech z dob monarchie.
  • V muzeích, hřebčínech i na jiných místech si kočáry můžete pronajmout na vyjížďky i na svatbu. Zapomeňte na limuzínu a uspořádejte si svatbu jako z historického románu Jane Austenové, s věnečkem ve vlasech a koňmi, kteří umí ladně klusat, ač na sobě mají perličky a stužky.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Evropa v Česku: proč máme rádi Rakousko?

Evropa v Česku: proč máme rádi Rakousko?

Alpy a Grossglockner, krásná jezera, horské túry, Dunaj, Vídeň, Salcburk, Hallstatt a klášter v Melku, vídeňský řízek, sýrové špecle a kaiserschmarrn, dort Sacher, Prátr a adventní trhy: je tolik věcí, které máme rádi na Rakousku! Seriál o evropských zemích pokračuje u našich jižních sousedů. Pojďte s Kudy z nudy poznat Rakousko!

Muzeum osobních automobilů Tatra v Kopřivnici Kultura

Muzeum osobních automobilů Tatra v Kopřivnici

Technické muzeum Tatra dokumentuje a chrání obraz zrození a historického vývoje prvních dopravních prostředků v tehdejším Rakousko-Uhersku. Právě tady si uvědomíte, že dnes si život bez aut už ani nedokážeme představit.

Hrad a zámek Český Krumlov – prohlídka perly UNESCO Památky

Hrad a zámek Český Krumlov – prohlídka perly UNESCO

Státní hrad a zámek Český Krumlov je významným a velmi vyhledávaným turistickým místem. Veřejnosti je otevřen od dubna do října. Celý areál hradu a zámku je průchozí, veřejnosti přístupný a v sezóně, zvláště v podvečer, je nevšedním zážitkem procházka jednotlivými nádvořími.

Arcidiecézní muzeum Olomouc a Zdíkův palác Kultura

Arcidiecézní muzeum Olomouc a Zdíkův palác

Po rekonstrukci Zdíkova paláce, muzea a katedrály svatého Václava, se otevřel návštěvníkům nový pohled do dějin umění. Nad barokní obrazárnou vznikla nová expozice, která interaktivní formou představuje dějiny Svatováclavského návrší v Olomouci.

Muzeum Fojtství v Kopřivnici Kultura

Muzeum Fojtství v Kopřivnici

Budova muzea je nejstarší dochovanou budovou na území Kopřivnice a je současně centrem bohaté historie města. První zmínky o nynější, zděné podobě objektu pocházejí z roku 1789. Expozice je věnována výrobě kočárů, bryček a saní, ale také zakladateli kočárové výroby Ignáci Šustalovi.

Poštovní muzeum Vyšší Brod Kultura

Poštovní muzeum Vyšší Brod

Nejen pošťáci rádi zavítají do expozice Poštovního muzea umístěné ve Vyšším Brodě, kde můžete zhlédnout stálou expozici dějin poštovnictví na území Českého státu od r. 1526 do současnosti. Děti si užijí zábavu v herním sále plném interaktivních prvků, je pro ně připravena Letní poštovní detektivka.

Muzeum historických kočárů Čechy pod Kosířem Památky

Muzeum historických kočárů Čechy pod Kosířem

Největší muzeum historických kočárů v České republice se detailně věnuje historii kočárů, jejich doplňkům a restaurování. Ve sbírkách najdete kočár arcibiskupský, smuteční ale také galerii dokumentů, tiskovin a plánů.

Zámek Náměšť na Hané – honosné interiéry i vzácné kočáry Památky

Zámek Náměšť na Hané – honosné interiéry i vzácné kočáry

Zámek nechal vystavět hrabě Ferdinand Bonaventura Harrach v letech 1760-1763. Nejkrásnějšími interiéry zámku jsou Červený a Zlatý salonek a knihovna. Z vybavení přitahují největší pozornost návštěvníků honosné kočáry ze sbírek olomouckého arcibiskupství. Zámek je obklopen parkem s lipovou alejí.

Muzeum historických vozidel a staré zemědělské techniky Kultura

Muzeum historických vozidel a staré zemědělské techniky

Muzeum se nachází v soukromých prostorách obce Pořežany u Týna nad Vltavou. V muzeu jsou ke zhlédnutí nákladní a osobní automobily, koňské kočáry, bryčky, sáně, motocykly, jízdní kola, stará zemědělská technika, nářadí, selská jizba, modely vláčků, automobilů a letadel.

Muzeum nákladních automobilů Tatra Kultura

Muzeum nákladních automobilů Tatra

Legendární Drtikolka, kamion, s nímž Karel Loprais vyhrál Rallye Paříž–Dakar, oba obytné vozy, s nimiž cestovatelé Zikmund a Hanzelka projeli svět, a dalších několik desítek skvostů nejstarší české automobilky, to vše na vás čeká v muzeu nejstarší české automobilky v Kopřivnici!

Věda a historie není nuda: korunovace českých králů, korunovační klenoty a legendy o Svatováclavské koruně

Věda a historie není nuda: korunovace českých králů, korunovační klenoty a legendy o Svatováclavské koruně

Korunovace jsou v naší době neobvyklou událostí. Máte pocit, že patří spíš do pohádek? Tak se na lehce pohádkovou korunovační cestu vypravte s Kudy z nudy: třeba na první korunovaci v katedrále sv. Víta na Pražském hradě, anebo na tu poslední. A pozveme vás i jinam, třeba na korunovaci Marie Terezie anebo na korunovace, které se konat měly, ale vlastně k nim nikdy nedošlo.

Česko ve filmu: nejhezčí vánoční pohádky

Česko ve filmu: nejhezčí vánoční pohádky

Pravé české Vánoce jsou plné pohádek. Zabaví děti při čekání na Ježíška, doplňují pohodu a laskavost slavnostního večera, čile se o nich debatuje při rodinných vánočních sešlostech na Boží hod i na Štěpána a scénky i hlášky z těch nejlepších umíme po mnoha společných letech zpaměti. Které ale jsou ty nejlepší a nejoblíbenější, na které se těšíme každé Vánoce?

Zámek Hluboká nad Vltavou – neogotický klenot přístupný po celý rok Památky

Zámek Hluboká nad Vltavou – neogotický klenot přístupný po celý rok

Zámek Hluboká je ideálním výletním cílem pro milovníky historie, nenapravitelné romantiky a na své si zde přijdou i vyznavači sportovních aktivit. Zámek vděčí za svoji současnou podobu rodu Schwarzenberků a mnohdy bývá označován jako nejhezčí zámek České republiky.

Eggenberkové – šlechtický rod, který vládl Krumlovskému vévodství

Eggenberkové – šlechtický rod, který vládl Krumlovskému vévodství

Do bohatého historického vývoje Českého Krumlova se zapsaly čtyři šlechtické rody: páni z Krumlova a Rožmberkové, pocházející z rozvětveného rodu Vítkovců, Schwarzenberkové a knížecí rod Eggenberků. Ti přišli do Čech ze Štýrska během třicetileté války.

České značky: automobily Tatra z Kopřivnice

České značky: automobily Tatra z Kopřivnice

Tatrovky zdaleka nejsou jen ikonické náklaďáky, které se úspěšně účastní jedné z nejnáročnějších automobilových soutěží Rallye Dakar. Mezi legendy kopřivnické automobilky patří také Tatra 11, Hadimrška, proudnicové tatrovky, slavná šestsettrojka a další vozy, které objely celý svět. Zblízka se s nimi můžete seznámit přímo v Kopřivnici, v muzeu automobilů Tatra.

Rod Kinských – jeden z nejvýznamnějších českých aristokratických rodů

Rod Kinských – jeden z nejvýznamnějších českých aristokratických rodů

Erb se třemi stříbrnými vlčími zuby v červeném poli, rodové heslo „Bůh, čest, vlast“, a kořeny ležící v okolí Litoměřic: to je slavný český rod Kinských, původně staročeská vladycká rodina, později panská, hraběcí a knížecí. Prapředkem rodu byl ve 13. století Bohuslav ze Žernosek, jehož synové se v listinách objevili s přídomkem „ze Vchynic“, a to podle tvrze a vesnice u Lovosic.

Další aktuality

Velikonoční pondělí – pomlázka, kraslice a další staré zvyky

Velikonoční pondělí je dnem, na který se těší mnoho dětí i dospělých, kteří (za běžných časů) chodí s pomlázkou za koledou a dívky či ženy jim vyšlehání oplácí darováním kraslic. Kde se tento zvyk vlastně vzal a jaké další, dnes již pozapomenuté zvyky, tento den přinášel? Všechny otázky zodpoví Kudy z nudy.
14. duben 2025 11:00
Kultura

Cesty za uměním: tipy, kam se vypravit za moderním i středověkým uměním a kde objevíte nejcennější umělecká díla

Každoročně 15. dubna slavíme Světový den umění. Připomínáme si tak 15. duben 1452, kdy se narodil italský malíř a renesanční všeuměl Leonardo da Vinci. S Kudy z nudy můžete celosvětovou oslavu umění, talentu a tvořivosti prožít v některé z mnoha galerií – stačí si vybrat, co vás zajímá, o zbytek se postaráme my.
13. duben 2025 9:06
Kultura

50 tipů, kam na výlet na Bílou sobotu

Bílá sobota, velikonoční volno, svátky jara a s nimi spousta zajímavých akcí plných tradic, veselí a oslav. Oslavte příchod jara na velikonoční sobotu 19. dubna 2025 třeba na zámku Hrádek u Nechanic, Kačina nebo na hradě Křivoklátě. Užijte si na Bílou sobotu velikonoční akce ve znamení jara, probouzející se přírody a velikonočních tradic. Noc o Bílé sobotě znamená konec dlouhého půstu.
13. duben 2025 8:46
Kultura

Loutky a slavné české loutkářství: vypravte se do míst, kde se s nimi seznámíte

České loutkářství má letitou tradici. Dodnes je velmi oblíbené a podle Národního informačního střediska pro kulturu působí v Česku devět profesionálních loutkových divadel, stovka nezávislých skupin a dalších 300 amatérských. Není divu, že se tento fenomén dostal roku 2016 i na Seznam nehmotného dědictví UNESCO. Poznejte svět loutek v hravých expozicích anebo přímo na místě činu, tedy v loutkových divadlech.
8. duben 2025 9:00
Kultura

Kam zajít do artového kina? Do kina s atmosférou i barem!

Artová kina se vymykají běžnému scénáři, ať už jde o program či prostředí. Jedná se o biografy, mnohdy poněkud zastrčené, což však podtrhuje jejich autentičnost a naprosto unikátní atmosféru. Narazíte zde na neobvyklé filmy, potrhlé filmové festivaly anebo neobyčejné služby (hrací koutky pro děti, občerstvení v sálu, simultánní překlady…atp). Jiná je i nabídka promítaných filmů, která zahrnuje archivní a černobílé kousky, vlastní přehlídky, festivalové filmy, nejlepší snímky z evropské produkce, přenosy z divadla nebo opery, animované snímky... Což však neznamená, že se zde nedočkáte populárních kousků, které právě běží v multikinech. Vyzkoušejte jedinečný svět artových kin, určitě nebudete litovat.
8. duben 2025 7:00
Kultura

Velikonoční tipy a výlety ve středních Čechách 2025: oslavy jara, tradice a speciální prohlídky

Svátky jara se blíží a na oslavy Velikonoc se chystají i střední Čechy. Středočeské skanzeny připomenou tradice našich předků, speciální prohlídky nabídnou hrady a zámky a náměstí měst i obcí se promění v jarní jarmarky. Na řadě míst v regionu se zdokonalíte v barvení kraslic, objevíte tajemství pečení jidášů a naučíte se uplést pomlázku.
7. duben 2025 18:00
Kultura

Vydejte se po stopách českých spisovatelů: tipy na výlet za hrdiny z oblíbených knížek

Máte rádi Válku s mloky? Pamatujete si na dobrodružství Péti Bajzy a jeho kamarádů z Poláčkovy knihy Bylo nás pět? Nemusíte knihy svých oblíbených autorů jen číst. Naplánujte si výlet do míst, kde se s nimi seznámíte mnohem lépe. Vydejte se po stopách českých spisovatelů!
5. duben 2025 10:47
Kultura

Historická šlechtická divadla: tipy, kam do divadel na hradech a zámcích

Městská divadla s dlouhou historií bývají okázalé budovy s nádhernými interiéry, která neodmyslitelně patří do kulturního života tamních obyvatel po řadu generací. O to překvapivější může být, že i na mnoha zámcích se najdou unikátní scény, které sloužily domácímu publiku z řad šlechty, jejich přátel i lidí z blízkého okolí. Mnohé z nich fungují i v dnešní době a těší se zájmu návštěvníků nejen při kulturních akcích, ale také na prohlídkách, jež se věnují zámecké divadelní historii. Na portálu Kudy z nudy najdete takových zajímavých scén hned několik, od starých a velmi vzácných až po nově vzniklé amfiteátry, zasazené v parcích a zahradách.
4. duben 2025 8:00
Kultura