ÚvodAktualityVynášení Morany anebo očistné rituály? Přivítejte jaro tradičními zvyky!
Kultura

Vynášení Morany anebo očistné rituály? Přivítejte jaro tradičními zvyky!

Poslechněte si audio verzi článku
Už jste někdy vynášeli smrtku, Moranu nebo Mařenu? Prastarý pohanský rituál má něco do sebe: můžete se rozloučit nejenom se zimou, ale symbolicky se vším, co vás trápí. Jaro pak přivítáte ve víru očistných rituálů a s novou energií. Jak na to vám poradíme na portálu Kudy z nudy.

Na Smrtnou neděli se vynáší Morana

morana v potocePůst mezi koncem masopustu a začátkem Velikonoc sice nepatří k nejveselejším obdobím roku, ale ožívá při něm spousta hezkých lidových tradic. Třeba Smrtná neděle, která letos připadla na 17. března 2024, sice má temný název, ale je plná veselí a radosti. Vynáší se totiž smrtka a tím definitivně končí zima a začíná jaro. Záleží jen na vás, jestli začátek nového ročního období oslavíte důkladným úklidem, splétáním létečka, anebo pořízením nového kousku oblečení. Asi nemusíme dodávat, že by měl mít zářivé jarní barvy.

šnečí ulityStarodávné vynášení Morany, zvané také Morena, Mořena, Mařena, Smrtholka neboli smrtka, se leckde udržuje dodnes. Někde se figurka splétá ze starých větví, jinde ze slámy, roští a staré uschlé trávy. Obléká se do starých hadrů, nejčastěji v černé a bílé barvě, a zdobí náhrdelníky z vaječných skořápek nebo prázdných šnečích ulit. Je symbolem zimy: nemocí, dlouhých temných nocí a všeho, co lidem škodí. Tam, kde teče řeka nebo potok, se smrtka hází do vody, jinde se pálí nebo svrhává ze skály. Dejte ale pozor, aby neuvízla ve větvích a po zbytek roku pak neděsila kolemjdoucí! Starodávný zvyk připomene například Vynášení Smrtholky z Královýho Hradce nebo program Velikonoce v Zubrnicích.
 

Když jaro přijde do vsi...

Vynášení provázela spousta rituálů, dnes už často pozapomenutých: například to, že Smrtku vynášely děti a mladí, zatímco dospělí a staří jen přihlíželi, anebo říkadla a obřadní písně. Třeba Přišlo jaro do vsi / kde jsi, zimo, kde jsi? / Byla zima mezi náma / a včil už je za horama / hu, hu, hu, jaro už je tu! Někde se udržovala pověra, že kdo po utopení Smrtky přijde zpět do vsi poslední, ten do roka zemře. Zpět od potoka se proto nevracel spořádaný průvod, ale každý běžel doslova o život. Většinu jarních zvyků představují národopisné programy ve skanzenech – například v Rožnově pod Radhoštěm, Kouřimi, na Veselém Kopci nebo třeba u Vysokého Chlumce. Jestliže si chcete prastarý zvyk vyzkoušet sami, co brání tomu, abyste figurku, třeba v miniaturní verzi, vhodili do řeky při procházce?
 

Upleťte si svoje léto

vajíčkaZdobí váš domov pár spletených rašících vrbových nebo březových proutků, zdobených vajíčky, pentlemi nebo dětskými výtvory? Gratulujeme, v tom případě můžete následující řádky přeskočit: právě tak totiž vypadá líto, lítečko, létečko neboli máječek. Někde se vyráběl přímo u potoka, jímž odplouvala smrtka, jinde si ho zhotovili předem. Symbolizoval pravý opak Morany: nový život, novou energii a příchod jara. Někde se místo proutků používaly vršky jehličnatých stromků, ozdoby ale byly všude stejné: vyfouknuté skořápky, pentličky, papírové holubičky a další drobné ozdoby, obvykle v zelené a červené barvě.

létečkoS létečkem se často po vynesení smrtky obcházely vesnice; u každého domu mladí říkánkami a písničkami oznamovali, že zima je pryč, za to dostali nějakou dobrotu a z vykoledovaných dárků si uspořádali hostinu. Jak má lítečko vypadat či tradici koledování vám mimo jiné ukáže oblíbená výstava Jaro na vsi ve skanzenu Přerov nad Labem. Začíná už 17. března a potrvá do 23. dubna 2023. V chalupě z Draha se expozice věnuje čtyřicetidennímu předvelikonočnímu postnímu období se šesti postními nedělemi, provázenými také vynášením „smrtky“ a chozením s lítem.
Masopust 2024: Malý průvodce postním obdobím a šesti zvláštními nedělemi

Masopust 2024: Malý průvodce postním obdobím a šesti zvláštními nedělemi

O masopustních obchůzkách, maškarách, lidové zábavě a pochovávání basy už víme ledacos, ale postní období – tedy čtyřicet dní mezi masopustem a Velikonocemi – bývá naopak velkou neznámou. Přitom se do něj schovala spousta hezkých tradic, například vynášení zimy nebo Liščí neděle.

Tradice: Jarní rituály a Velikonoce

Tradice: Jarní rituály a Velikonoce

Přivítejte jaro s otevřenou náručí a vyberte si ze světa tradic a velikonočních rituálů ty, které vám zvednou náladu a udělají dobře na duši. Nabídka je neskutečně bohatá, protože příchod jara lidé oslavovali odnepaměti a tradice se tak slily do lehce nepřehledného kulturního koktejlu. Ovšem když se vám nebudou líbit domácí obyčeje, nezaškodí napodobit sousedy. Některé staré zvyky jsou totiž neodolatelné i dnes!

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: relaxace, romantika, designové ubytování a neobjevená místa

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: relaxace, romantika, designové ubytování a neobjevená místa

Hledáte romantická a zároveň neobjevená místa, kde vám bude dobře? Kde najdete program na celý víkend? Vaše hledání skončilo, Kudy z nudy pro vás má skvělé tipy ze všech regionů Česka – a navíc doplněné skvělým ubytováním.

Skanzen Strážnice – Muzeum vesnice jihovýchodní Moravy Zážitky

Skanzen Strážnice – Muzeum vesnice jihovýchodní Moravy

Navštivte místo, kde historie ožívá. Vraťte se do časů chaloupek s doškovými střechami, řemeslných dílen, klidu a harmonie.

Víte, že Popeleční středa zahajuje křesťanům čtyřicetidenní půst?

Víte, že Popeleční středa zahajuje křesťanům čtyřicetidenní půst?

Čtyřicetidenní postní období se odpočítává od Popeleční středy, která připadá na čtyřicátý den před Velikonocemi. Radovánkám býval konec, zabijačkové dobroty vystřídaly brambory, kroupy, hrách a čočka a začalo období půstu, střídmosti, rozjímání, očištění se od hříchů a také příprav na Velikonoce, nejdůležitější křesťanské svátky roku. Popeleční středa připadá na 5. březen 2025.

Dlaskův statek u Turnova Památky

Dlaskův statek u Turnova

Typická a vzácně dochovaná ukázka formy pojizerského domu. Bývalá svobodnická usedlost a rychta byla postavena v malebném údolí řeky Jizery v roce 1716. Je jedním z nejkrásnějších a zároveň nejtypičtějších příkladů roubené architektury českého venkova.

Skanzen Veselý Kopec – pohled do vesnické historie Kultura

Skanzen Veselý Kopec – pohled do vesnické historie

V malebném kraji na pomezí Železných hor a Žďárských vrchů, jehož rozmanitá přírodní krása okouzlovala a okouzluje mnohé známé malíře, navštivte jediné muzeum v přírodě v Pardubickém kraji, Muzeum v přírodě Vysočina.

Skanzen Rožnov pod Radhoštěm – Valašské muzeum v přírodě Památky

Skanzen Rožnov pod Radhoštěm – Valašské muzeum v přírodě

Když se v Česku řekne skanzen, mnozí si představí právě ten v Rožnově pod Radhoštěm. Největší a nejstarší skanzen ve střední Evropě byl založen v roce 1925 a v jeho třech expozicích, Dřevěném městečku, Valašské dědině a Mlýnské dolině, je rozmístěno téměř 100 památkových objektů.

Muzeum v přírodě Zubrnice – nejmladší skanzen v Čechách Památky

Muzeum v přírodě Zubrnice – nejmladší skanzen v Čechách

V urbanisticky i krajinářsky jedinečně umístěné obci v kopcovité krajině Českého středohoří se nachází soubor hodnotné zástavby lidové architektury, kde vedle sebe stojí stavby roubené, hrázděné i zděné. Interiérové i exteriérové expozice jsou prezentovány v několika objektech.

Skanzen Vysoký Chlumec – muzeum vesnických staveb středního Povltaví Kultura

Skanzen Vysoký Chlumec – muzeum vesnických staveb středního Povltaví

V údolí potoka pod dominantou zámku ve Vysokém Chlumci u Sedlčan se nachází Muzeum vesnických staveb středního Povltaví, kde si prohlédnete zemědělské usedlosti doplněné nářadím a stroji i sakrální stavby.

Muzeum lidových staveb Kouřim Památky

Muzeum lidových staveb Kouřim

Muzeum lidových staveb shromažďuje stavitelské památky z území středních, východních a severních Čech. Nabízí tak přímé srovnání různých regionálních typů lidové architektury z období od 17. do 19. století. V průběhu roku se ve skanzenu konají rozmanité národopisné pořady.

Tradiční Velikonoce prožijte v Muzeu lidových staveb v Kouřimi

Tradiční Velikonoce prožijte v Muzeu lidových staveb v Kouřimi

Nejvýznamnější křesťanské svátky prožijte v Muzeu lidových staveb v Kouřimi. Zabaví se zde celá rodina. Vyrobíte si vlastní pomlázku, ozdobíte velikonoční kraslici nebo poznáte tradiční dětské hry. Velikonoční čas v Muzeu lidových staveb vás přenese do dob dávno minulých a seznámí vás s tím, jaké obyčeje se na českém venkově udržovaly v období předvelikonočního půstu a Velikonoc.

Skanzen lidové architektury v Přerově nad Labem Památky

Skanzen lidové architektury v Přerově nad Labem

V současné době je v muzeu celkem 33 objektů, z toho 7 chalup, 7 špýcharů a 2 stodoly. V zařízených interiérech a v dlouhodobých i sezónních národopisných výstavách je předváděn život venkovského lidu ve středním Polabí od konce 18. do poloviny 20. století.

Další aktuality

Paneláky v Česku: věžáky, sídliště, muzeum architektury a panelové rekordy

Sice získaly nelichotivé přezdívky jako králíkárny nebo Husákovy hradby, režisérka Věra Chytilová o nich natočila satirický film Panelstory aneb Jak se rodí sídliště, ale spokojeně v nich bydlí miliony lidí. Řeč je o panelácích a sídlištích. Typická architektura druhé poloviny 20. století se před časem dokonce dočkala speciální výstavy v pražském Uměleckoprůmyslovém museu, v Kladně pak můžete navštívit vůbec první muzeum sídlištní architektury v Česku.
11. říjen 2024 17:45
Památky, Středočeský kraj

Z Berouna na kole i pěšky po stopách českých králů

Vydat se prozkoumat královské město Beroun i další místa spjatá s českou historií v okolí můžete pomocí cyklostezky a naučné stezky s názvem „Po stopách českých králů“. Pokud nechcete jet stejnou trasou tam i zpět, pro návrat lze využít vlak. Stezka nabízí zážitek z aktiviního pohybu v krásné přírodě, dechberoucí výhledy a pozoruhodná místa k poznání. Pojďme si projít jednotlivé úseky stezky společně, ať víte předem, kam se vydat.
11. říjen 2024 16:30
Letní sporty, Středočeský kraj

Na Českém Šternberku poznáte život na hradě za Zdeňka Sternberga

Vydejte se poznat život na Českém Šternberku za života jeho předchozího majitele Zdeňka Sternberga! Zjistíte, jak funguje domácnost rodiny s devíti dětmi, která bydlí na středověkém hradě a která je potomkem jednoho z nejstarších českých rodů. Již pošestnácté se 19. a 20. října 2024 hrad Český Šternberk zaplní historickými postavami spjatými s rodem Sternbergů. Šternberští zaměstnanci, jejich rodiny a přátelé se převtělí do obyvatel hradu v různých epochách a předvedou vám, že zdejší život umí být náročný i úsměvný a vyžaduje značnou dávku odvahy, empatie, diplomacie a také nadhled a smysl pro humor.
11. říjen 2024 6:21
Památky, Středočeský kraj

Nymburk ožije tradiční akcí: chystá se Postřižinský cyklozavírák

Pojeďte symbolicky uzavřít letošní cyklistickou sezonu. Akce připravená pro pivní labužníky a sportovní nadšence bude startovat 12. října 2024 v nymburském pivovaru. Sraz je v 9:30, pozvolný start kolem 10:00.
10. říjen 2024 14:00
Letní sporty, Středočeský kraj

Cesty za uměním: Zlatá Adele, Panenské Břežany a secesní malíř Gustav Klimt

Belveder ve Vídni je nádherný barokní zámek a současně galerie, která pečuje o jednu z nejcennějších uměleckých sbírek Rakouska. Jejím srdcem je 24 maleb od Gustava Klimta v čele s jeho zlatými obrazy Polibek a Judith. S díly světově známého secesního malíře se setkáte i v Česku – objevte českého Klimta s Kudy z nudy!
9. říjen 2024 13:35
Kultura, Středočeský kraj

Podzimní svátek všech vodáků je tady – o víkendu se pojede Vavřinec!

Sjezd Vavřineckého potoka patří k legendárním vodáckým akcím, kde žádný správný milovník splouvání divoké vody nesmí chybět. Letos se bude vypouštět voda z Vavřineckého rybníka o víkendu 12. a 13. října 2024. V sobotu dopoledne se pojedou závody, pak bude trať zpřístupněna všem vodákům z řad široké veřejnosti. Troufnete si letos na Toušickou kaskádu, která je zařazena do obtížnosti WW IV?
9. říjen 2024 10:00
Letní sporty, Středočeský kraj

Na zámku Loučeň to žije i během podzimu!

Zámek Loučeň má připraven bohatý program pro děti i dospělé po celý rok. Na podzim a období podzimních prázdnin přichystal pro své návštěvníky klasické i dětské prohlídky v dobovém kostýmu, sobotní večerní prohlídky setmělým zámkem a otevřené je i Labyrintárium v zámeckém parku.
9. říjen 2024 6:00
Zážitky, Středočeský kraj

Znáte zámek Veltrusy? Projděte se interiéry i zámeckým parkem!

Skvostný barokní zámek Veltrusy si nechal vybudovat hrabě Václav Antonín Chotek mezi lety 1706-1712. Stavba na půdorysu ondřejského kříže s čestným dvorem, který uzavírají alegorické sochy dvanácti měsíců a čtyř ročních období, je obklopena rozlehlým krajinářským parkem s dančí oborou. Milovníci historie se mohou těšit na čtyři prohlídkové trasy, dětem se bude líbit Laboratorium a každý víkend až do poloviny října se můžete vydat na cykloprohlídku zámeckého areálu s průvodcem.
5. říjen 2024 9:00
Zážitky, Středočeský kraj