ÚvodAktualityTradice: Jarní rituály a Velikonoce
Kultura

Tradice: Jarní rituály a Velikonoce

Poslechněte si audio verzi článku
Přivítejte jaro s otevřenou náručí a vyberte si ze světa tradic a velikonočních rituálů ty, které vám zvednou náladu a udělají dobře na duši. Nabídka je neskutečně bohatá, protože příchod jara lidé oslavovali odnepaměti a tradice se tak slily do lehce nepřehledného kulturního koktejlu. Ovšem když se vám nebudou líbit domácí obyčeje, nezaškodí napodobit sousedy. Některé staré zvyky jsou totiž neodolatelné i dnes!
velikonocePro většinu křesťanů v celém světě jsou Velikonoce svátkem zmrtvýchvstání Ježíše Krista, kdy si při tradičních bohoslužbách, křížových cestách a vigiliích připomínají jeho utrpení, sebeobětování a vzkříšení. Zároveň ale jde o oslavy jarní rovnodennosti, zániku zimy a vítání jara, kdy se země probouzí k životu. Obrázek klasických českých Velikonoc se proto neobejde bez vznešených kostelních věží a velebného zvonění zvonů, které vystřídá velkopáteční ticho s klapáním řehtaček. K tomu se ale připojuje spousta symbolů pohanských svátků, namátkou pomlázka a barvená vejce, Morana či smrtka, topená anebo shazovaná ze skal, vymetání domů zelenými ratolestmi či zdobení vsí a domácností mladými rašícími proutky. A pak jsou tu rituály, nad kterými leckdo krčil nos, třeba věštby s pomocí ohně či vody nebo vzpomínky na zemřelé.
 

Krok za krokem postním obdobím a pašijovým týdnem až do Velikonoc

Aby oslavy Velikonoc vynikly svou barevností, bohatstvím i pestrou mozaikou chutí a dobrot, předcházelo jim postní období, čtyřicet dní mezi masopustem a Velikonocemi. Začíná popeleční středou, která přichází vzápětí po bujných masopustních oslavách. Také názvy šesti postních nedělíČerná, Pražná, Kýchavná, Družebná, Smrtná a Květná – dokonale ilustrují křesťanství, prolínající se se starým světem pověr a magie. Každá neděle byla opředená dalšími pověrami a zvyky, největší význam ale měly poslední dvě, Smrtná a Květná.

Smrtná neděle už svým názvem prozrazuje, že ten den se vynáší smrtka a současně se do vsi vnáší nové léto, stromek nebo ratolest ozdobená vajíčky a stuhami. Poslední neděli postního období, Květnou neděli, provázejí svěcené jívové proutky zvané kočičky. Svěcené kytice měly důležitou roli v domácích obřadech. Na Velký pátek se jednotlivé proutky zavěšovaly na kříž, pokládaly ke svatým obrázkům, zasouvaly za trámy na půdě a zapichovaly do polí, aby svým magickým kouzlem zajistily ochranu příbytku a úrody před nemocemi, bleskem a dalšími katastrofami. Květnou nedělí také začíná pašijový týden s Modrým pondělím, Šedivým úterým, Škaredou středou, Zeleným čtvrtkem, Velkým pátkem, Bílou sobotou a Nedělí velikonoční.
 

Velikonoční symboly

velikonoceVšechno, co se točí kolem Velikonoc, má svůj význam někde v dávné minulosti: červená barva jako symbol plodnosti a Kristovy krve, zajíčci, kuřátka a další mláďata, rituální hledání mladých vrbových proutků, pletení pomlázek i šlehání jako symbolické omlazení a předání čerstvé síly, svěže zelené jarní osení nebo nový kousek do šatníku, aby vás beránek nepokakal. A také zázračná Velkopáteční voda a všudypřítomná vajíčka, další symbolika plodnosti a znovuzrození.

A jakou roli v tom hraje beránek, nekorunovaný král Velikonoc? Tu nejdůležitější: v pohanských časech byl obětním zvířetem, v křesťanské tradici je symbolem Ježíše Krista. Podle víry je Kristus beránkem, obětovaným za spásu světa. Vida, další mix pohanských obyčejů s křesťanstvím.
 

Tradice, které vám budou chutnat

Jistě máte své oblíbené recepty na ty nejlepší, nejzdravější a nejodtučněnější beránky a mazance, ale znáte další postní a velikonoční speciality? Třeba pučálku, která provázela zejména Smrtnou neděli. Její příprava je jednoduchá: jde o naklíčený hrách, na másle nebo nasucho upražený nebo upečený, naslano vylepšený solí a špetkou pepře, nasladko smíchaný s cukrem, rozinkami a kořením.

Zajímavěji zní jídlo nazvané kočičí svatba: vznikne, když se spolu vaří hrách a kroupy. Výsledek můžete dochutit různými přísadami. Existuje také pochoutka zvaná kočičí tanec, jejímž základem je kaše z krup, jáhel nebo čočky a vařené kysané zelí, které se po vrstvách vkládaly do pekáčku. Kočičí tanec se mastil škvarkovým sádlem a osmaženou cibulkou a jedl se zapékaný.
 

Chřástalice aneb hnětýnky: dobrota ze západních Čech

hnětýnkaBohatě zdobené pečivo zvané hnětýnky či chřástalice provází Velikonoce, posvícení, svatby a jiné oslavy v jižních a západních Čechách. Placky ve tvaru kytiček, srdcí nebo koleček z velmi tuhého, dlouho hněteného těsta, složením podobného lineckému, se hned po vychladnutí bohatě zdobí nejrůznějšími motivy. Povrch se zpevní čokoládovou nebo bílou cukrovou polevou, do níž se vtisknou plastické cukrové motivy barvené bretonem (květinky, holubičky, srdíčka), ale stejnou službu udělají lentilky či marcipán, zvlášť, když se zdobením pomáhají děti.

Pokud chcete vidět přehlídku nejkrásnějších kousků, vždy v říjnu kolem svatého Havla se v Nepomuku koná soutěžní výstava Nepomucká hnětýnka. K vidění jsou dobroty od několika desítek pekařů a pekařek a výběr je opravdu kvalitní.
 

Jak si přivolat trochu jarního štěstí?

Třeba tím, že oprášíte některý ze starých zvyků, provázejících příchod jara. Barvení vajíček, pomlázku nebo hrkání řehtačkou zná každý, ale co byste řekli třeba na některou zábavu z jiných koutů Evropy?
  • velikonoceOblíbenou velikonoční tradicí, která si už našla cestu i k nám, je hledání vajíček, která na zahradě nebo leckde po domě poschovával velikonoční zajíček.
  • Na Slovensku se sice také chodí s pomlázkou, ale kromě toho je tradičním zvykem také polévání vodou nebo házení dívek a žen do potoka.
  • Ve Francii padají dobroty z nebe: čokoládová vajíčka, kuřátka nebo zajíčky prý za sebou trousí zvony, vracející se z Říma.
  • Porůznu v Evropě se s vajíčky hrají různé hry: kutálí se z mírného svahu, ťukají se o sebe špičkami, vyhazují se do vzduchu, házejí do dálky nebo se přehazují přes střechu domu – samozřejmě vyhrává ten, jehož vejce se nerozbije. Někde se také barevnými vajíčky zdobí stromy.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
100 tipů na Velikonoce 2025: oslavte je tradičně i originálně

100 tipů na Velikonoce 2025: oslavte je tradičně i originálně

Pomlázka, kraslice, mazance... to jsou typické velikonoční zvyky, které vám nabízí skanzeny. Mnoho měst také pořádá velikonoční trhy a jarmarky. Chtěli byste zažít na Velikonoce i něco jiného? Nechte se inspirovat tipy portálu Kudy z nudy, které vám přiblíží akce, které o Velikonocích probíhají na různých místech ne vždy přímo svázanými s tradicemi.

Jarní poutě 2025: Matějská, Sedlecká, Dobrovodská či Řípská

Jarní poutě 2025: Matějská, Sedlecká, Dobrovodská či Řípská

Máte rádi poutě? Řetízkové kolotoče, houpačky, lochnesky a další pouťové atrakce, perníková srdce, pečené klobásy, frkačky, žužu, kokosové suky a další báječné laskominy, které provází každou pořádnou pouť? Pak se vám bude hodit pár tipů na velké jarní poutě. Chystá se jich hned několik a když se budete snažit, stihnete je všechny! Vydejte se s Kudy z nudy na oblíbené jarní poutě!

Vynášení Morany anebo očistné rituály? Přivítejte jaro tradičními zvyky!

Vynášení Morany anebo očistné rituály? Přivítejte jaro tradičními zvyky!

Už jste někdy vynášeli smrtku, Moranu nebo Mařenu? Prastarý pohanský rituál má něco do sebe: můžete se rozloučit nejenom se zimou, ale symbolicky se vším, co vás trápí. Jaro pak přivítáte ve víru očistných rituálů a s novou energií. Jak na to vám poradíme na portálu Kudy z nudy.

Velikonoce 2025: Proč je středa Škaredá, čtvrtek Zelený a pátek Velký?

Velikonoce 2025: Proč je středa Škaredá, čtvrtek Zelený a pátek Velký?

Na dveřích velikonoční věnec, ve vázách proutky s rašícími lístky a na nich zavěšená zdobená vajíčka a na stole zajíci a beránci, tak vypadají před Velikonocemi české domácnosti. Víte ale, proč má každý den v pašijovém týdnu své jméno a proč je třeba pondělí Modré a čtvrtek Zelený?

Velikonoce 2025: velikonoční půst a další tradice postního období

Velikonoce 2025: velikonoční půst a další tradice postního období

Nejvýznamnější křesťanské svátky se v České republice pojí s množstvím lidových zvyků a tradic. Po masopustních rejích a zábavách přichází na řadu velikonoční půst a množství zvyků připomínajících blížící se konec zimy a příchod toužebně očekávaného jara.

Masopust 2025: Malý průvodce postním obdobím a šesti zvláštními nedělemi

Masopust 2025: Malý průvodce postním obdobím a šesti zvláštními nedělemi

O masopustních obchůzkách, maškarách, lidové zábavě a pochovávání basy už víme ledacos, ale postní období – tedy čtyřicet dní mezi masopustem a Velikonocemi – bývá naopak velkou neznámou. Přitom se do něj schovala spousta hezkých tradic, například vynášení zimy nebo Liščí neděle.

Velikonoční pondělí – pomlázka, kraslice a další staré zvyky

Velikonoční pondělí – pomlázka, kraslice a další staré zvyky

Velikonoční pondělí je dnem, na který se těší mnoho dětí i dospělých, kteří (za běžných časů) chodí s pomlázkou za koledou a dívky či ženy jim vyšlehání oplácí darováním kraslic. Kde se tento zvyk vlastně vzal a jaké další, dnes již pozapomenuté zvyky, tento den přinášel? Všechny otázky zodpoví Kudy z nudy.

Konečně přichází pravé jaro – kdy nastane jarní rovnodennost?

Konečně přichází pravé jaro – kdy nastane jarní rovnodennost?

Astronomicky první jarní den přijde ve čtvrtek 20. března 2025 přesně v 10:01 hodin. To bude onen okamžik, kdy Slunce vstoupí do znamení Berana. Zároveň bude tento den vycházet přesně na východě a zapadat přesně na západě. Den bude stejně dlouhý jako noc a zatímco na jižním pólu Slunce vyjde, na severním naopak ve stejném okamžiku zapadne… Zajímavostí je také to, že na stejný den připadá Světový den vrabců.

Velikonoce na talíři aneb dobroty tradiční jarní kuchyně

Velikonoce na talíři aneb dobroty tradiční jarní kuchyně

O Velikonocích se spolu střetávají dva protiklady – přísný půst a velká hojnost. Půst se drží až do začátku Velikonoc, ovšem pak nastává pravý opak! Svátky jara se tradičně slaví desítkami různých pokrmů. Je zajímavé, že každý kraj má svá jídla a mnohdy se jedno od druhého výrazně liší. Dnes vám tak přinášíme výběr toho nejlepšího, co během jara a Velikonoc naše tradiční kuchyně nabízí.

Velikonoce: Jak nabarvit velikonoční vajíčka přírodní barvou?

Velikonoce: Jak nabarvit velikonoční vajíčka přírodní barvou?

Také rádi barvíte na Velikonoce vajíčka? Zkuste to letos jinak – pomocí přírodních zdrojů, které znávaly i naše prababičky. Nemusíte se bát, že vaše vajíčka budou mít nevýrazné barvy, s přírodními zdroji lze dosáhnout široké palety pestrých odstínů! A když nakonec vajíčka vyleštíte kouskem slaniny, budou se navíc krásně lesknout. A co budete potřebovat? Stačí si připravit běžně dostupné suroviny, například červené zelí, cibuli, kurkumu nebo víno.

Velikonoce: Jak si ozdobit tu nejkrásnější kraslici?

Velikonoce: Jak si ozdobit tu nejkrásnější kraslici?

Rok se s rokem sešel a před námi jsou opět Velikonoce. V dnešní době najdeme spoustu moderních metod a technik, jak vejce nabarvit. Vyzkoušejte s námi klasické techniky zdobení vajíček: batikování, voskový reliéf, zdobení slámou anebo jednodušší obtisky.

Naplánujte si Velikonoce! 7 tipů, kde si užít jarní zvyky a tradice

Naplánujte si Velikonoce! 7 tipů, kde si užít jarní zvyky a tradice

Hrady, zámky i skanzeny po celé zemi chystají program na pomalu nadcházející svátky jara. Chcete-li si připomenout starobylé zvyky a obyčeje, nasát velikonoční atmosféru, nebo zažít prohlídky interiérů „jinak“, vybírejte z nabídky portálu Kudy z nudy.

Jaro na vsi – skanzen v Přerově nad Labem zve k návštěvě tradiční výstavy

Jaro na vsi – skanzen v Přerově nad Labem zve k návštěvě tradiční výstavy

Jako každoročně i letos otevírá Polabské národopisné muzeum v Přerově nad Labem návštěvnickou sezonu tradiční zvykoslovnou výstavou „Jaro na vsi“, v pořadí po dvaatřicáté. Velikonoční zvyky a jarně vyzdobené chalupy budou k vidění 21. března do 30. dubna 2025.

Velikonoce: tipy na velikonoční pečení, zdobení vajíček a tradiční zvyky

Velikonoce: tipy na velikonoční pečení, zdobení vajíček a tradiční zvyky

Velikonoce jsou za dveřmi a s nimi i náš přehled nejznámějších tradic pašijového týdne, hospodyňky ocení pár velikonočních receptů a jestliže plánujete nazdobit vajíčka, mohl by vám pomoci náš návod na jejich barvení přírodními barvami anebo různé styly zdobení kraslic. Užijte si krásné svátky jara!

Bylinky a Velikonoce? Ochutnejte netradiční zelenou polévku

Bylinky a Velikonoce? Ochutnejte netradiční zelenou polévku

Velikonoce jsou nejvýznamnější křesťanské svátky a jejich oslava se v České republice nese především v tomto duchu. Zároveň se ale prolíná množství lidových zvyků a tradic. Dobové recepty na velikonoční pokrmy dokládají, že jarní očista organismu bývala součástí životů našich předků a že Velikonoce pro ni byly nejlepší příležitostí.

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: tradice, řemesla, tvoření a zábava pro děti

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: tradice, řemesla, tvoření a zábava pro děti

Tradice nejsou jen pro velké, vrátka do pestrého světa starých řemesel se na mnoha místech otvírají také pro děti. Nechali jsme si poradit od odborníků v jednotlivých krajích a nabízíme vám přehlídku míst, kde objevíte spousty zajímavostí a vyzkoušíte si i společné rodinné tvoření. Co vás čeká? Třeba maškary, rýžování zlata, porcelánová školička, venkovské statky, sladké obří koláče zvané frgály, psaní husím brkem, výroba křehkých vánočních ozdob nebo městečko, přezdívané Valašský betlém. Popadněte děti a jedem!

Český folklorní rok – zvyky a tradice

Český folklorní rok – zvyky a tradice

České lidové zvyky jsou založeny na křesťanské nebo pohanské tradici, často se navíc liší kraj od kraje. Ve městech se v dnešní době udržují méně, avšak na vesnicích jsou stále velmi živé. Zvyky i tradice se nadále těší velkému zájmu všech obyvatel České republiky, pro zahraniční turisty jsou zajímavým zpestřením jejich pobytu, a to zejména přijedou–li do Česka na Vánoce, o masopustu či o Velikonocích.

Další aktuality

Festival muzejních nocí 2025: Jaké zážitky nabídne?

Festival muzejních nocí slaví už 21. ročník! Od 16. května do 14. června 2025 se po celé republice otevřou muzea a galerie v netradičních časech a nabídnou návštěvníkům nejen prohlídky svých expozic, ale i pestrý doprovodný program. Muzejní noci, které mají tradici i ve velkých evropských městech, se u nás staly oblíbenou příležitostí zažít kulturu jinak – v atmosféře večera a noci, plné překvapení, zážitků a setkávání. Festival volně navazuje na Mezinárodní den muzeí, který se každoročně slaví 18. května už od roku 1977.
16. květen 2025 15:00
Kultura

Soutěž muzeí Gloria musaealis 2024 zná své vítěze

Od 1. ledna do 28. února 2025 probíhal již XXIII. ročník Národní soutěže muzeí Gloria musaealis, do které se přihlásilo 110 projektů od 72 institucí z celé České republiky. Nejvíce projektů bylo přihlášeno v kategorii Muzejní výstava roku 2024 (51 projektů), následovaly kategorie Muzejní publikace roku 2024 (38 projektů) a Muzejní počin roku 2024 (21 projektů). Některé oceněné výstavy už sice dávno skončily, ale vítězná muzea můžete zahrnout do svých tipů na výlet.
16. květen 2025 14:00
Kultura

Lesní scény ve skalách a pod korunami stromů: divadla, kde příroda tančí s múzami

Kulisy z mechu, strop z nebe a herci, kterým občas fouká do replik vítr – to jsou lesní divadla. Malá, schovaná a často opomíjená místa, kde se nehraje každý den, a přesto dokážou okouzlit víc než barokní zlaté lóže. Vydejte se s Kudy z nudy na divadelní procházku po lesních scénách, které připomínají pohádková kouzla a čekají, až si jich někdo všimne.
13. květen 2025 13:12
Kultura

Hurá za kulturou! Máme pro vás tipy na výstavy, které by vám neměly uniknout...

Kam se aktuálně vypravit na zajímavou výstavu? Vyberte si z nabídky tipů pro muzea, galerie, památky a další kulturní objekty. Máme pro vás přehled zajímavých kulturních tipů z celého Česka.
11. květen 2025 18:05
Kultura

Muzejní noc 2025: jaká muzea budou otevřena během května a června?

Kdo říká, že muzea jsou nudná? Festival muzejních nocí ve dnech 16. května až 14. června 2025 přinese řadu speciálních programů pro malé i velké návštěvníky. Letošní 21. ročník Festivalu muzejních nocí, jehož organizace se každoročně ujímá Asociace muzeí a galerií České republiky ve spolupráci s Ministerstvem kultury a dalšími subjekty, představí přes 700 institucí a 200 měst Česka! Národní zahájení 21. ročníku Festivalu muzejních nocí proběhne v pátek 16. května 2025 od 14.00 hodin v Luhačovicích. Vždy v pátek a sobotu večer budou otevřena jiná muzea. Muzea během Muzejní noci většinou otevírají své brány zdarma, nebo za symbolické vstupné. Známkou úspěšnosti Muzejní noci není vždy jen vysoký počet návštěvníků, ale zejména jejich spokojenost, jejich zájem o dění v kulturních institucích a přínos z osobního setkání s pracovníky muzeí a galerií. Velký přehled nejzajímavějších akcí vám přináší Kudy z nudy.
5. květen 2025 16:47
Kultura

Kalendář 2025: Jízdy králů, slavnosti a otevírání studánek aneb kde oslavíte letnice

Letnice či svatodušní svátky jsou zahalené tajemstvím; možná jste o nich už někdy slyšeli, ale v běžných kalendářích vyznačené nebývají. Přesto v řadě evropských zemí, namátkou v Německu, Rakousku, Maďarsku, Belgii, Lucembursku, Nizozemí, Švýcarsku, Norsku, Dánsku, na Islandu a v Řecku bývá Svatodušní pondělí volný den. Co se tedy skrývá za slovem letnice?
2. květen 2025 12:41
Kultura

Milujete klasiku? Užijte si ji během turistické sezony 2025 naplno!

Co Čech, to muzikant – v České republice se narodila či v ní ráda pobývala celá řada významných skladatelů jako Leoš Janáček, Antonín Dvořák, Gustav Mahler nebo Wolfgang Amadeus Mozart. Vydejte se po jejich stopách a zaposlouchejte se do těch nejlepších skladeb vážné hudby v honosných koncertních sálech, na hradech či zámcích nebo přímo pod širým nebem.
30. duben 2025 18:47
Kultura

Jazz, česká jazzová scéna a tipy, kam se vypravit za jazzovou hudbou

Co mají společného Jaroslav Ježek, Louis Armstrong, Frank Zappa, Rudy Linka, Ondřej Pivec, Jamie Cullum, Suchý & Šlitr nebo Jiří Stivín? Je to jazzová hudba, hudební žánr, jehož počátky sahají až do Spojených států konce 19. století. Máte nápad, jak oslavit 30. dubna Mezinárodní den jazzu? Zkuste to s Kudy z nudy: ukážeme vám, kde najdete nejlepší jazzové kluby, festivaly a akce!
24. duben 2025 7:59
Kultura