ÚvodAktualityZačíná Signal Festival: rozzáří Pražský hrad, nabídne videomapping a rozsáhlou Galerijní zónu
Kultura

Začíná Signal Festival: rozzáří Pražský hrad, nabídne videomapping a rozsáhlou Galerijní zónu

  • 10. října 2024
Čtyři dny nabité audiovizuálním uměním nejen ve veřejném prostoru nabídne Signal Festival od 10. do 13. října 2024, každý den od 19:00 do půlnoci. Letošní ročník přinese dvě trasy – Hradčany a Centrum, uvede 22 uměleckých instalací a vůbec poprvé rozzáří i areál Pražského hradu. Součástí tras bude 7 zastávek placené Galerijní zóny a 2 videomappingy. Program také zahrnuje první ročník networkingové konference Signal Forum, která 11. a 12. října zaplní CAMP přednáškami s odborníky a odbornicemi z oblasti technologií, nových médií a vědy. Vstupenky na festival jsou k dostání online.
Signal festivalNávštěvníky Signal Festivalu letos čeká mnoho skvělých instalací od českých i světových umělců. Velmi zajímavé budou dva velkoformátové videomappingy, jeden na Arcibiskupský palác na Hradčanech a druhý na Městskou knihovnu v centru města. Výstava Strange Attractions v Kunsthalle Praha zkoumá hranici mezi řádem a chaosem. Britské studio UVA v ní manipuluje s vnímáním pomocí kyvadla, LED panelů a laserové projekce. Na trase Centrum nevynechejte zvukovou instalaci Silent Echoes Billa Fontany, propojující zvony Notre Dame se zvuky ledových jeskyní Dachsteinu. Těšit se také můžete na videa Effets de Soir italského umělce Quayoly, která zachycují přírodní jevy malované impresionisty, projekce bude v Centru architektury a městského plánování. Tam na vás bude čekat i audiovizuální instalace, kterou festival vytvořil ve spolupráci se spolkem Díky, že můžem a která odkazuje k tématu svobody a demokracie. Ve dvanáctém ročníku se festival digitální a kreativní kultury Signal Festival rozšiřuje o nové evropské kreativní fórum. Signal Forum vzniklo ve spolupráci se slovenským festivalem Sensorium a ve dnech 11. a 12. října 2024 nabídne přednášky, workshopy i doprovodné aktivity, které propojí profesionály z oblasti umění, vědy a technologií. Do Prahy přiveze 15 mezinárodně uznávaných řečníků, mimo jiné z NASA či CERNu
 

Areál Pražského hradu v novém světle

signal festivalHradčany letos povede jedna ze dvou tras, která ukáže na 2 kilometrech 7 instalací. První zastávkou je Jízdárna Pražského hradu, kde korejská umělkyně Seohyo vytvořila barevnou projekci složenou z prvků pražské architektury. Dále na trase návštěvníky čeká videomapping Filipa Hodase na Arcibiskupský palác. V Galerijní zóně je možné navštívit Národní galerii Praha – objekt Šternberského paláce s monumentálními objekty Jiřího Příhody a také interaktivní projekci Michaela Bielického a Kamily B. Richter ve Schwarzenberském paláci Národní galerie Praha. Jejich dílo mohou ovládat sami diváci díky kormidlu uprostřed nádvoří a měnit tím prvky na zdech. Díky spolupráci s Pražským hradem se lidé dostanou zdarma i do Jižních zahrad Pražského hradu, kde uvidí objekt zrcadlící své okolí od španělského studia SpY. Trasa je zakončena v galerii Kunsthalle Praha. Zde je k vidění výstava britského uskupení UVA, které je známé například díky spolupráci s hudební skupinou Massive Attack.
 

Videomapping na Hradčanském i Mariánském náměstí

Dvanáctý ročník Signal Festivalu odstartuje 10. října od 19:00 slavnostním zahájením před Arcibiskupským palácem na Hradčanském náměstí. Je přístupné zdarma pro všechny, kteří chtějí vidět jako první videomapping Eternal Recurrence od digitálního tvůrce Filipa Hodase. Tento český a mezinárodně uznávaný umělec, jehož díla se stávají virálními, si mistrně pohrává s hranicí fikce a reality. Uměleckou projekci doprovodí hudba jednoho z nejúspěšnějších producentů a DJ v Česku Pavla Ridošky alias Rida.
 
signal festivalFestival letos přinese videomappingy hned na dvě budovy v historické Praze. Vedle Arcibiskupského paláce se publikum může těšit i na projekci na budovu Městské knihovny na Mariánském náměstí. Její fasáda inspirovala k videomappingové show španělsko-dánské vizuální duo Desilence. Jeho projekce The Rhythm of the Ocean přenese diváky do hlubin mocného živlu za hudebního doprovodu  držitelky pěti nominací cen Grammy Suzanne Ciani. Oba videomappingy budou zdarma a spouští se každých 15 minut od 19:00 do 24:00. Čekání mezi projekcemi si návštěvníci mohou zkrátit interaktivním videomappingem národního pivovaru Budějovický Budvar ve spolupráci s TMBK.
 

Dostaňte se blíž, zažijte víc. Galerijní zóna slibuje unikátní zážitek

signal festivalSignal Festival letos opět spolupracuje s předními kulturními institucemi a nabídne návštěvníkům příležitost vidět instalace na prestižních místech v Praze. Díla významných umělců a umělkyň budou k vidění v Jízdárně Pražského hradu, ve Šternberském a Schwarzenberském paláci, které spravuje Národní galerii Praha, v Kunsthalle Praha, Clam-Gallasově paláci s performancí Laterny magiky Národního divadla, Barokním refektáři dominikánského kláštera s instalací vzniklou ve spolupráci s festivalem Ars Electronica, a v Centru architektury a městského plánování (CAMP). Vstup do Galerijní zóny po celou dobu festivalu umožňuje vstupenka Signal Plus. Vstupenka Signal VIP je pak pro ty, kteří chtějí Signal Festival prožít bez front, čekání, se vstupem do zóny o hodinu dřív, s welcome drinkem, možností Mercedes-Benz shuttle dopravy do Kunsthalle Praha a s komentovanou prohlídkou.
 

Moderní objekty Jiřího Příhody s odkazem na renesanční prvky

signal festivalJiří Příhoda, jeden z předních českých umělců, vystaví ve Šternberském paláci Národní galerie Praha tři umělecká díla. Jeho instalace na pomezí architektury a sochařství zahrnuje díla Capriccio, oválný objekt UAPs využívající umělou inteligenci a experimentální příbytek Karbola. I přes statický charakter děl navozují iluzi pohybu díky precizní práci s geometrií, světlem a stínem.
 

Spojení divadla, performance a audiovizuálního umění

Signal Festival letos už potřetí pokračuje v úspěšné spolupráci s multimediálním souborem Laterna magika. Tentokrát se návštěvníci mohou těšit na divadelně-taneční inscenaci Miřenky Čechové, která se odehraje na nádvoří historického Clam-Gallasova paláce. Diváci se během performance s názvem Iron Horse: Fractured ocitnou v roli cestujících čekajících na vlak a budou sledovat příběhy postav skrze okna projíždějících vlaků.
 

Nový rozměr reality v centru města

signal festivalDynamiku prostoru Staroměstského náměstí oživí audiovizuální instalace čínského umělce Cao Yuxiho. Ta vychází z motivu totemu, symbolizujícího příslušnost k současné digitální společnosti. Instalace, inspirovaná motivem QR kódu a geometrickým tvarem monolitu, zobrazuje rozhraní mezi paralelně žitými světy. Audiovizuální instalace kombinuje prostorové zvuky digitálního a reálného světa. Patronem instalace je Skupina ČEZ.

signal festivalHlavní partner festivalu Mercedes-Benz umístil na nádvoří Klementina své vozy, na kterých poběží animace oceňovaného studia Monument Office v čele s Václavem Mlynářem ve spolupráci se Signal Creative. Pozornost veřejnosti přiláká i audiovizuální objekt glo™ DIALOG, který vytvořil umělec Jan Hladil spolu s Jakubem Strachem alias DJ NobodyListen. Deset metrů vysoký šestiúhelník z LED panelů snímá pohyb diváků za pomoci infračervených kamer. Hudební záběr festivalu rozšíří v pátek a v sobotu Pražská plynárenská Stage na Karlově náměstí. Zde se publikum může těšit na vystoupení umělců Lazer Vikinga, DJ Robota nebo uskupení Lišaj&RealityCongress. Rozsáhlé instalace festivalu technicky zabezpečují Technologie hlavního města Prahy.
 

Z Matrixu do galerie -výstava v Trafo Gallery

signal festivalVýstava The Red Pill v Trafo Gallery propojuje technologie s českým konstruktivismem. Umělci jako Pavel Korbička, Tereza Severová, Michal Pustějovský a další pracují se světlem, algoritmy a kódy, aby nabídli nový pohled na harmonii světa, podobně jako červená pilulka z Matrixu. Výstava bude doprovázena večerními venkovními instalacemi autorů Jana Poše, Lukáše Dřevjaného, Pavla Holečka, Marka Čihaře a Aleše Hvízdala a během festivalu bude otevřena zdarma až do půlnoci.
 

Přehledně na festivalu s aplikací a mapou

signal festivalPři plánování tras poskytne nejlepší orientaci festivalová mapa. Zájemci ji najdou na lightpointech u každé instalace, na trasových navigacích nebo na webu Signal Festivalu. Pro pohodlné zobrazení mapy, ale i celého programu a dalších potřebných informací v mobilu si stačí stáhnout festivalovou aplikaci. Spolehlivého tištěného průvodce připravil festival ve spolupráci s Deníkem N. Sehnat ho lze na všech pokladnách u placených instalací, případně v ulicích od „signalistů“, tedy festivalových dobrovolníků. Po hradčanské trase i trase centrem Prahy je nejlepší se pohybovat městskou hromadnou dopravou, jako dobrý výchozí bod poslouží třeba stanice metra Malostranská, Staroměstská a Karlovo náměstí. Signal Festival si lidé nejlépe užijí po svých – a ještě mohou přispět na dobrou věc, pokud si stáhnou aplikaci EPP Pomáhej pohybem, skrze kterou Skupina ČEZ podpoří vybraný projekt.
Národní galerie v Praze – Šternberský palác Kultura

Národní galerie v Praze – Šternberský palác

Ve Šternberském paláci byla od 11. prosince 2020 otevřena nová stálá expozice Staří mistři II, představující kolekce italské malby 14. a 15. století, nizozemského umění 17. a 18. století a středoevopské malířství 17. a 18. století.

Národní galerie Praha – největší sbírka výtvarného umění Kultura

Národní galerie Praha – největší sbírka výtvarného umění

Národní galerie Praha je státní organizací, která spravuje největší sbírku výtvarného umění v ČR. Hlavním cílem galerie je shromažďování, evidence, uchovávání, odborně zpracování a vědecký výzkum, ale také vystavování malířských, sochařských a grafických děl domácího i cizího umění.

Národní galerie v Praze – Schwarzenberský palác s expozicí starých mistrů Kultura

Národní galerie v Praze – Schwarzenberský palác s expozicí starých mistrů

Schwarzenberský palác představuje výběr mistrovských děl ze Sbírky starého umění od 16. do 18. století. Prohlédnete si zde například malby Petra Brandla a Karla Škréty, Albrechta Dürera, El Greca, Rembrandta či Lucase Cranacha.

Národní divadlo v Praze – Zlatá kaplička Kultura

Národní divadlo v Praze – Zlatá kaplička

Pokud patříte mezi milovníky kulturního dění, rozhodně byste neměli vynechat návštěvu některého z divadelních představení Národního divadla v Praze, které tvoří tři umělecké soubory – opera, činohra a balet. Vybrat si můžete z lákavé nabídky programů.

Signal festival 2025

16. 10.19. 10.
Signal festival 2025

13. ročník Signal Festivalu proběhne v termínu od 16. do 19. října 2025. Nebudou chybět umělecké instalace, videomapingy a projekce.

Clam-Gallasův palác v Praze Památky

Clam-Gallasův palác v Praze

Mohutná budova Clam-Gallasova paláce v Husově ulici na Starém Městě pražském leží na křižovatce důležité středověké spojnice Pražského hradu s centrem Starého Města, zvané též Královská cesta, a prastaré komunikace vedoucí k Vyšehradu.

Dvanáctý Signal Festival je za dveřmi – užijete si jej naplno!

Dvanáctý Signal Festival je za dveřmi – užijete si jej naplno!

Dvanáctý ročník Signal Festivalu startuje ve čtvrtek 10. října a potrvá až do neděle 13. října 2024. Uvede 22 uměleckých instalací v pražském centru, letošní novou lokací bude Pražský hrad. Druhá letošní trasa propojí zastávky digitální a kreativní kultury na Starém Městě a v samém středu Prahy. K největším lákadlům patří videomapping Filipa Hodase na Arcibiskupský palác, monumentální objekty Jiřího Příhody ve Šternberském paláci, multimediální výstava londýnského studia UVA využívající kinetická kyvadla v galerii Kunsthalle Praha nebo zvuková projekce italského umělce Quayoly v CAMPu.

Centrum architektury a městského plánování v Praze Památky

Centrum architektury a městského plánování v Praze

Centrum architektury a městského plánování je součástí Institutu plánování a rozvoje hlavního města Prahy a je základním zdrojem přehledných a dostupných informací o hlavním městě. Je tu pro každého, kdo má zájem o společné plánování a fungování Prahy.

Kunsthalle Praha Kultura

Kunsthalle Praha

Nové centrum pro umění Kunsthalle Praha vzniklo na Klárově přestavbou Zengerovy trafostanice. Program se soustředí na pořádání dočasných výstav, na výzkum v oblasti moderního a současného umění a na inovativní přístupy ve výstavní činnosti.

Trafačka – Trafo Gallery – moderní umění v industriálních prostorách Kultura

Trafačka – Trafo Gallery – moderní umění v industriálních prostorách

Trafačka dříve obývala industriální prostor v pražských Vysočanech, který od roku 2006 do prosince 2014 sloužil současnému umění.

Městská knihovna v Praze – Ústřední pobočka na Mariánském náměstí Kultura

Městská knihovna v Praze – Ústřední pobočka na Mariánském náměstí

Městská knihovna na Mariánském náměstí byla postavena v letech 1925-1928 podle projektu architekta Františka Roitha, žáka profesora vídeňské akademie Otto Wagnera. Budova byla koncipována jako kulturní instituce s širokými možnostmi svého využití včetně výstavních, přednáškových a koncertních sálů.

Jízdárna Pražského hradu – unikátní výstavní prostory s jezdeckou minulostí Kultura

Jízdárna Pražského hradu – unikátní výstavní prostory s jezdeckou minulostí

Barokní průčelí Jízdárny Pražského hradu z konce 17. století tvoří téměř celou jednu stranu ulice U Prašného mostu, která vede na Pražský hrad ze severní strany, přes Jelení příkop. V polovině 20. století byla Jízdárna adaptována na výstavní síň.

Staroměstské náměstí v Praze – nejstarší a nejvýznamnější pražské náměstí Památky

Staroměstské náměstí v Praze – nejstarší a nejvýznamnější pražské náměstí

Staroměstské náměstí je jednou z povinných zastávek při návštěvě Prahy. V každou celou hodinu se shromáždí davy turistů před Staroměstskou radnicí, aby sledovali pochod apoštolů na historickém orloji. Jiní odpočívají na lavičkách nebo na zahrádkách kaváren a vdechují atmosféru tohoto místa.

Karlovo náměstí v Praze – největší pražské historické náměstí Památky

Karlovo náměstí v Praze – největší pražské historické náměstí

Karlovo náměstí bylo při založení Nového Města pražského v roce 1348 určeno za centrum jižní části Nového Města. Karel IV. se svými staviteli navrhl plán, sám se snad i osobně podílel na vyměřování, zakládal hlavní opěrné body, tržiště a kostely.

Arcibiskupský palác v Praze Památky

Arcibiskupský palác v Praze

Arcibiskupský palác v těsném sousedství Pražského hradu představuje jednu z nejvýznamnějších pozdně barokních staveb Prahy. Vznikl v šestnáctém století a do dnešního dne prodělal několik přestaveb mimo jiné od J. B. Matheye.

Další aktuality

Rostlinné symboly Vánoc a adventu – z domova i z tropických krajin

V neděli 1. prosince 2024 zapálíme první svíci na adventním věnci a zahájíme tím krásný předvánoční čas. K adventu i Vánocům patří už tradičně řada symbolů z rostlinné říše. Kromě vánočního stromečku naše domovy zdobí větvičky barborek, jmelí a za oknem rozkvétá brambořík. K vánoční výzdobě patří i řada tropických rostlin, například vánoční hvězda neboli pryšec překrásný, obrovské květy hvězdníku nebo vánoční kaktus. S mnoha těmito rostlinami se můžete setkat i při návštěvě trojské botanické zahrady. Víte, proč některé rostliny symbolizují právě čas adventu a Vánoc? Odkud zejména ty tropické pocházejí? A na co si při jejich pěstování dát pozor? Kromě seznámení s krásnými rostlinami nabízí Botanická zahrada Praha v letošním roce i originální vánoční dárky.
21. listopad 2024 10:00
Příroda, Praha

Kam v Praze na dobrý svařák? Tipy pro sváteční pohodu a hřejivé zážitky

Vánoční čas a vůně svařeného vína patří k sobě. Ať už budete na adventní víkendy či vánoční svátky v Praze jako turista nebo jste v hlavním městě doma, určitě se vám budou hodit tipy, kam vyrazit na dobré svařené víno, případně i punč. Užijte si advent a Vánoce v Praze! Kudy z nudy napoví, kde vám vánoční svařené víno nebo punč bude chutnat!
21. listopad 2024 8:00
Gurmánská turistika, Praha

Tajemství, zajímavosti a poklady katedrály sv. Víta na Pražském hradě

Symbol českého státu, korunovační chrám nebo hrobka přemyslovských knížat: tím vším je katedrála sv. Víta na Pražském hradě. Přestože základní kámen ke stavbě gotické katedrály položil král Jan Lucemburský už 21. listopadu 1344, teprve 28. září 1929 se lidem představila tak, jak ji známe dnes. Skutečně ji ale známe?
21. listopad 2024 5:11
Památky, Praha

10 tipů, kam v Praze vyrazit za nočním životem

Ať už jste místní, nebo do Prahy přijíždíte na dovolenou, a hledáte místo, kam vyrazit se večer pobavit, poradí vám portál Kudy z nudy. Hlavní město je plné hudebních, nočních klubů a barů. Stačí si vybrat a prožít noc plnou zábavy s partou přátel či partnerkou/partnerem. Můžete protančit noc, nebo jen posedět u nějakého dobrého pití.
20. listopad 2024 15:00
Zážitky, Praha

Vánoční trhy na náměstí Míru v Praze se již otevírají

Nejoblíbenější trhy v roce – Vánoční trhy v Praze se otevírají již tento týden. Jedná se především o menší lokální trhy v městských částech, jako jsou populární vánoční trhy na náměstí Míru, náměstí Republiky, Andělu a mezi prvními se otevřou také trhy na Tylově náměstí (I. P. Pavlova). Na ty největší pražské vánoční trhy na Staroměstském a Václavském náměstí si však musíte počkat do 2. prosince.
20. listopad 2024 14:00
Zážitky, Praha

Připomeňte si výročí zápisu Prahy na Seznam UNESCO pěknou procházkou

Historické centrum Prahy bylo 4. prosince 1992 společně s historickými centry Českého Krumlova a Telče zapsáno na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Historická jádra těchto měst byla vůbec našimi prvními památkami, zapsanými na tento prestižní Seznam. Oslavit toto významné výročí můžete pěknou procházkou po historických koutech hlavního města. Kam se vydat vám poradí Kudy z nudy.
20. listopad 2024 8:52
Památky, Praha

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (23.11. – 24.11.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Den otevřených dveří v Českém muzeu hudby, Komentovaná procházka – Pražským hradem křížem krážem, Koláčové slavnosti v Levandulovém údolí, Kluziště Václavské náměstí, Prohlídka dolu Pepř a štoly Václav. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
20. listopad 2024 7:01
Zážitky, Praha

20 tipů, jak si užít Mikuláše v Praze

Mikulášské jízdy, Čerty na Čertovce, venkovní bruslení, Ježíškovu cestu a další zajímavé akce si můžete užít začátkem prosince, kdy bude městem opět chodit svatý Mikuláš se svou družinou. Přehled nejlepších akcí vám přináší Kudy z nudy.
18. listopad 2024 19:47
Zážitky, Praha