ÚvodAktualityPoznejte Židovské muzeum v Praze během nedělních komentovaných prohlídek
Památky

Poznejte Židovské muzeum v Praze během nedělních komentovaných prohlídek

Navštívili jste někdy pražské Židovské město? Prohlídka Josefova je jistě velmi zajímavá, ale komentované prohlídky s průvodcem Židovského muzea v Praze jsou mimořádným zážitkem. Vypravit se na ně můžete každou neděli v 11:00 a 14:00 hodin. Jedná se o speciální program pouze pro české návštěvníky, který přiblížuje historií našich sousedů, kteří vždy tvořili nedílnou součást naší společnosti, svébytnou kulturu a historické dědictví. Kromě historických zajímavoustí vám průvodce poodkryje i životní osudy a příběhy obyvatel pražského ghetta.
židovské městoProhlídky Židovského města pražského v českém jazyce se konají každou neděli od 11:00 a 14:00 hodin, při minimálním počtu 3 zájemců. Délka poutavé prohlídky s akreditovaným průvodcem Židovského muzea v Praze trvá asi 2,5 hodiny.

S průvodcem si budete povídat o tom, co Židé směli, co nesměli nebo naopak museli vykonávat či snášet na rozdíl od většinového obyvatelstva, jak židovská čtvrť postupně měnila svou tvář, co znamená asanace a co zbylo z ghetta do dnešních dnů. Dozvíte se o pohnutých osudech Židů během 20. století a proč jich v naší zemi dnes žije sotva několik tisíc. Během prohlídky navštívíte také celkem šest synagog a nejstarší dochovaný židovský hřbitov na našem území. Vstupné na prohlídku ve výši 350 Kč zahrnuje Starý židovský hřbitov, Staronovou synagogu, Maiselovu synagogu, Pinkasovu synagogu, Klausovou synagogu, Obřadní síň a Španělskou synagogu. Studenti do 26 let mají vstupné za 230 Kč a děti od 7 do 15 let za 150 Kč.

židovské město prahaV Maiselově synagoze ze 16. století vám průvodce povypráví o příchodu Židů na naše území až po jejich emancipaci, v Pinkasově synagoze z 15. století uctíte památku obětí holokaustu a vydáte se přes Starý židovský hřbitov s unikátními náhrobky dále ke Klausově synagoze, kde se dozvíte zajímavé informace o židovských zvycích a tradicích. Závěr prohlídky patří nejkrásnější ze synagog – Španělské, kde oko potěší chvatná secesní architektura. Za prohlédnutí také stojí expozice posledních 200 let dějin Židů v českých zemích. Ke zhlédnutí jsou zde judaika a další trojrozměrné exponáty, dokumenty, filmy a fotografie. Okruh Pražské Židovské město nabízí Židovské muzeum v Praze ve spolupráci s pražskou Židovskou obcí, v rámci speciálního programu k výchově proti antisemitismu.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Pražské Židovské město – nejzachovalejší celek židovských památek v Evropě Památky

Pražské Židovské město – nejzachovalejší celek židovských památek v Evropě

Městská čtvrť Josefov je nejmenším katastrálním územím Prahy, které obklopuje Staré Město. Do roku 1850 se Josefov nazýval Židovské město, ještě dříve se této části říkalo Židovské ghetto. Dnes jde o zachovalý celek významných židovských památek evropského význau.

Židovské muzeum v Praze – největší muzeum svého druhu v Evropě Památky

Židovské muzeum v Praze – největší muzeum svého druhu v Evropě

Muzeum pečuje o jednu z nejrozsáhlejších sbírek judaik na světě. Ta obsahuje na 40 000 sbírkových předmětů a 100 000 knih.

Socha Franze Kafky v pražském Židovském městě Památky

Socha Franze Kafky v pražském Židovském městě

Pomník Franze Kafky najdete na hranicích bývalého židovského města, mezi Španělskou synagogu a gotickým katolickým kostelem sv. Ducha. Autorem je sochař Jaroslav Róna, při realizaci spolupracoval s architektonickým studiem Davida Vávry.

Staronová synagoga v Praze Památky

Staronová synagoga v Praze

Nejstarší památkou pražského Židovského Města a nejstarší dochovanou synagogou v Evropě je Staronová synagoga z konce 13. století. Již po více než 700 let slouží jako hlavní synagoga pražské židovské obce a modlitebna.

Starý židovský hřbitov v Praze – nejzachovalejší hřbitov svého druhu v Evropě Památky

Starý židovský hřbitov v Praze – nejzachovalejší hřbitov svého druhu v Evropě

Starý židovský hřbitov je bez nadsázky památkou světového významu. Byl založen v první polovině 15. století a spolu se Staronovou synagogou patří k nejvýznamnějším zachovalým památkám pražského Židovského města.

Galerie Artschul – výstavní prostory Židovského muzea v Praze Kultura

Galerie Artschul – výstavní prostory Židovského muzea v Praze

Židovské muzeum v Praze představuje vlastní výstavní prostor pro prezentaci krátkodobých tematických výstav, Galerii Artschul. Galerie je výstavní prostor o rozloze více než 80 metrů čtverečních, který splňuje veškeré požadavky na moderní prezentaci uměleckých a muzejních sbírek.

Maiselova synagoga na Židovském městě Pražském Památky

Maiselova synagoga na Židovském městě Pražském

Neobvyklou trojlodní renesanční synagogu s gotickými prvky nechal vystavět v letech 1590 – 1592 primas Židovského města Mordechai Maisel.

Městská památková rezervace Praha Památky

Městská památková rezervace Praha

Pražská památková rezervace patří k největším rezervacím světa. Vyhlášena byla v roce 1971 na území o rozloze 863 ha, kde se nachází 1322 památkových objektů všech architektonických stylů. Zahrnuje historické části Starého Města, Malé Strany, Hradčan a Pražského hradu, Nového Města a Vyšehradu.

Pinkasova synagoga v Praze – památník obětí holocaustu Památky

Pinkasova synagoga v Praze – památník obětí holocaustu

Gotická Pinkasova synagoga v centru Josefova je věnována památce obětí holocaustu z řad českých a moravských Židů, jejichž jména připomínají nápisy pokrývající zdi hlavní lodi synagogy a přilehlých prostor.

Klausová synagoga – dočasně uzavřeno Památky

Klausová synagoga – dočasně uzavřeno

Klausová synagoga se nachází v těsném sousedství Starého židovského hřbitova. Její název je odvozen z německého slova "Klaus" ve významu "malá budova", které vzniklo z latinského "claustrum".

Španělská synagoga Památky

Španělská synagoga

Na místě nejstarší pražské židovské modlitebny zvané Stará škola byla v roce 1868 zbudována Španělská synagoga v maurském slohu podle projektu Vojtěcha Ignáce Ullmanna a Josefa Niklase. Nová expozice mapuje posledních 200 let dějin Židů v českých zemích.

Historická mikve u Pinkasovy synagogy v Praze Památky

Historická mikve u Pinkasovy synagogy v Praze

Mikve je židovská rituální lázeň, tvořena nádrží s přírodní vodou. V judaismu tradičně slouží k rituálnímu očištění osob a předmětů. Historická mikve vedle Pinkasovy synagogy patří k nejstarším dokladům židovského osídlení v dané oblasti. Pochází nejspíše z počátku 16. století.

Další aktuality

Užijte si pohyblivý svátek hanami a piknik pod rozkvetlými sakurami

Dříve byly oslavy příchodu jara a rozkvetlých sakur doménou japonské šlechty. Dnes si hanami, pozorování krásy rozkvetlých květů, můžete užít i v Česku. Závan Japonska zažijete 12. dubna v Mikulově a 26. dubna 2025 v pražském parku Hanspaulka. Nechte se okouzlit rozkvetlými stromy i japonskou gastronomií a kulturou.
7. duben 2025 15:00
Příroda, Praha

Prožijte duchovní Velikonoce v Praze

Nejvýznamnějším křesťanským svátkem jsou Velikonoce, které oslavují vzkříšení Ježíše Krista. Středem těchto oslav, v duchu křesťanských tradic, bude v Praze katedrála sv. Víta, Václava a Vojtěcha na Pražském hradě. Hlavním celebrantem všech mší svatých je zde pražský arcibiskup Jan Graubner. Několik liturgických slavností bude probíhat také v kostele Všech svatých či bazilice sv. Jiří na Pražském hradě.
7. duben 2025 10:00
Kultura, Praha

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (12.4. – 13.4.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Den otevřených dveří na Pražském hradě – jaro 2025, Svět minerálů a šperků na Výstavišti Holešovice 2025, 300 let zámku Jemniště a výstava vozů Jaguar, 18. řemeslný jarmark v Lysé nad Labem 2025, Středočeská šedesátka 2025. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
7. duben 2025 6:01
Zážitky, Praha

Vydejte se do skleníku Fata Morgana za křehkou motýlí krásou

Botanická zahrada hl. m. Prahy v Troji opět připravila oblíbenou výstavu motýlů. Letošní ročník je zaměřený na vábení v přírodě. Do Prahy bylo přivezeno přes 5000 kukel z motýlí farmy ve Stratfordu nad Avonou. Z kukel umístěných na různých místech skleníku se od 11. dubna 2025 postupně vylíhnou pestrobarevní křehcí krasavci. Nebudou chybět nádherní Morpho peleides s blankytně modrými křídly, noční martináči Attacus atlas, velcí soví motýli rodu Caligae nebo známý motýlí cestovatel monarcha stěhovavý. Prohlédnout si je můžete přijít do Fata Morgany, budou na vás čekat až do 25. května 2025. Otevřeno je denně kromě pondělí od 9:00 do 18:00 hodin.
6. duben 2025 11:38
Příroda, Praha

Načerpejte jarní atmosféru a užijte si večerní osvětlení ve Vrtbovské zahradě

V úterý 8. dubna 2025 bude slavnostně nasvícen barokní skvost Prahy – Vrtbovská zahrada. Od 20:00 do 22:00 hodin sem můžete přijít načerpat jarní atmosféru a pokochat se vyhlídkou na večerní Prahu. Je to pouze jedna ze dvou možností za rok. Ta příští bude až na podzim. Přijďte poznat zahradu jak ji neznáte a obdivovat nasvícené sochy M. B. Brauna, fresky V. V. Reinera, ateliér Mikoláše Alše a nezvyklé pohledy na Prahu, které vám vezmou dech.
6. duben 2025 11:07
Příroda, Praha

Evropa v Česku: proč máme rádi Francii?

Gurmánské speciality od cibulačky až po crème brûlée a makronky, víno, sýry, Cannes a nejslavnější filmový festival na světě, Paříž, Le Mont Saint Michel, zámky na Loiře, cyklistický závod Tour de France, Azurové pobřeží, Bretaň a Provence provoněná levandulí: je tolik věcí, které máme rádi ve Francii! Seriál o evropských zemích pokračuje na západě Evropy. Pojďte s Kudy z nudy poznat Francii!
6. duben 2025 10:05
Kultura, Praha

Velikonoce: tipy na velikonoční pečení, zdobení vajíček a tradiční zvyky

Velikonoce jsou za dveřmi a s nimi i náš přehled nejznámějších tradic pašijového týdne, hospodyňky ocení pár velikonočních receptů a jestliže plánujete nazdobit vajíčka, mohl by vám pomoci náš návod na jejich barvení přírodními barvami anebo různé styly zdobení kraslic. Užijte si krásné svátky jara!
6. duben 2025 9:37
Zážitky, Praha

Zoo Praha obydleli varani Salvadoriovi

V Zoo Praha jsou nově k vidění varani Salvadoriovi. Mladý pár jménem Salva a Dorian obydlel expozici v Pavilonu velkých želv, kterou ještě donedávna obývali dospívající varani komodští. Obří terárium se tím po 17 letech vrátilo ke svému původnímu účelu a proměnilo se v hustě zelený novoguinejský prales. Tento druh plaza, který bývá považován za nejdelšího ještěra planety, je aktivní ve dne a návštěvníci tak mají možnost nové varany pozorovat během celé otevírací doby pražské zoo.
6. duben 2025 9:00
Příroda, Praha