Poslední druh divokého koně
Equus przewalski / kůň Převalského je známý od roku 1881. Jako vůbec první Evropan je popsal
Nikolaj Michajlovič Przevalskij (1839–1888), ruský geograf a objevitel střední a východní Asie; po něm jsou také koně pojmenováni. V
zoo Praha se koně Převalského chovají od roku 1932, na svět tu přišly už stovky mláďat. Od roku 1959, kdy na celém světě žilo pouze 54 jedinců, vede zoo Praha
celosvětovou plemennou knihu tohoto druhu. Zoo Praha se rovněž stala jedním z hlavních organizátorů mezinárodních převozů koní do jejich původní domoviny, do Mongolska.
První čtyři koně zoo do Asie vyslala v letech 1998 a 2000, později v rámci
projektu Návrat divokých koní zorganizovala transport desítek dalších zvířat. Díky tomu byli koně Převalského postupně přeřazeni z kategorie vyhynulých do kategorie kriticky ohrožených a později ohrožených druhů. Zoo Praha se podílí i na ochraně stád koní Převalského v přírodě a podporuje strážce chráněných oblastí, kde koně žijí.
V zoologických zahradách dnes žije asi
1800 koní Převalského, u nás je kromě
pražské zoo chová
zoo Brno,
Zoopark Chomutov a
zoo Liberec. Další koně žijí v
chovné a aklimatizační stanici v Dolním Dobřejově na
České Sibiři a v
rezervaci na Dívčích hradech na
okraji Prahy. Tady spásají travní porosty a přispívají k tomu, aby se do krajiny vrátila původní společenstva rostlin a živočichů.
Kůň Převalského se díky svému osudu stal
symbolem záchrany ohrožených druhů. V
zoo Praha stojí dvě sochy koní Převalského, motivy s tímto zvířetem najdete také na poštovních známkách a pamětních mincích.