ÚvodČeská nejHistorickéAntonín Švehla – ministerský předseda tří vlád první republiky
Historické

Antonín Švehla – ministerský předseda tří vlád první republiky

Politik a státník, vůdce agrární strany, statkář v Praze-Hostivaři, ministr vnitra v prvních československých vládách a trojnásobný ministerský předseda: to byl Antonín Švehla (15. dubna 1873, Praha-Hostivař – 12. prosince 1933, Praha). Byl známý jako schopný politik, mistr kompromisu a také blízký spolupracovník prezidenta Masaryka.
Antonín Švehla se narodil v selské rodině ve vsi Hostivař, která je dnes součástí Prahy. Absolvoval gymnázium a Zemskou hospodářskou školu v České Lípě, v roce 1893 založil v Hostivaři místní organizaci Sokola a po otcově smrti převzal rodinné hospodářství. Od roku 1902 byl místopředsedou Sdružení českých zemědělců, v letech 1908–1913 působil jako poslanec českého zemského sněmu za Českou stranu agrární. Vedle sokolských sportovních aktivit věnoval volný čas ochotnickému divadlu a hře na housle.

Za první světové války byl Antonín Švehla společně s Karlem Kramářem a Aloisem Rašínem jedním z vůdčích představitelů domácího odboje. Na konci války řídil organizační přípravy k převzetí moci a vytvoření nezávislého československého státu, zvláštní pozornost věnoval hospodářským problémům, distribuci potravin a dalšího životně důležitého zboží. V říjnu 1918 patřil k organizátorům a vůdcům pražského převratu a společně s Aloisem Rašínem, Františkem Soukupem, Jiřím Stříbrným a Vavro Šrobárem k takzvaným Mužům 28. října, kteří podepsali Zákon o zřízení samostatného státu československého a vyhlásili jeho samostatnost.

Antonín Švehla byl jmenován ministrem vnitra první československé vlády, od roku 1922 do roku 1929 byl s výjimkou několika měsíců roku 1926 předsedou celkem tří československých vlád. Pravidelně se setkával s prezidentem Tomášem Garrigue Masarykem, roku 1927 odmítl kandidovat na funkci prezidenta a podpořil kandidaturu TGM. Z aktivního politického života odešel v roce 1929 kvůli zhoršujícímu se zdravotnímu stavu. Přesto až do smrti roku 1933 zůstal předsedou Agrární strany.

V poslední vůli Antonín Švehla odmítl státní pohřeb a přál si být pochován jako „hostivařský sedlák“ na Hostivařském hřbitově, poslední rozloučení se odehrálo na dvoře jeho statku. Prezident Masaryk si ho vážil jako mravní a ideové autority, uznávané celým národem. V posmrtné vzpomínce na bývalého premiéra uvedl: „Našel jsem v něm při budování nové republiky a demokracie spolutvůrce loajálního a dovedného. Náš stát je šťasten, že mu osud v pravý čas dal pracovníka a státníka, jako byl Švehla.“
První Švehlův pomník byl odhalen 14. července 1929 v Dlouhé Loučce u Uničova, další pomníky má v Praze (kde je po něm pojmenována Švehlova kolej na Žižkově), v Klatovech či v Kuklenách. Jeho jméno nese Švehlův mostjihočeském Táboře, monumentální památník vznikl nedaleko Ždánic u Kouřimi. Ačkoli původně šlo o pomník Antonína Švehly, po několika přejmenováních se z něj stal Památník obětem nacismu a padlým bojovníkům za svobodu 1938–1945. Švehlova bronzová socha zmizela neznámo kam.

Větší štěstí měl „Říčanský Švehla“, tedy socha oblíbeného politika v Říčanech. Socha odhalená v roce 1936 byla za druhé světové války ukryta ve sběrně kovů na pražských Maninách, po nástupu komunistů ji mladí agrárníci ukryli do studny v Lipanech. Znovu byla vztyčena roku 1990 v parku, který nese Švehlovo jméno.
Památník obětem nacismu – bývalý Švehlův památník ve Ždánicích Památky

Památník obětem nacismu – bývalý Švehlův památník ve Ždánicích

Původně památník Antonína Švehly byl vybudován v roce 1936, ale krátce po obsazení republiky nacisty jeho bronzová socha zmizela. Po roce 1945, pak byl památník několikrát přejmenován až na nynější název Památník obětem nacismu a padlým bojovníkům za svobodu 1938–1945.

Věda a historie není nuda: Iconic Houses – architektura 20. století a slavní tvůrci ikonických vil

Věda a historie není nuda: Iconic Houses – architektura 20. století a slavní tvůrci ikonických vil

Iconic Houses je mezinárodní síť sdružující architektonicky významné domy, vily umělců a ateliéry otevřené pro veřejnost. Hlavní výhoda? Všechny můžete prozkoumat zblízka a hlavně zevnitř. 12 objektů v České republice, náleží do této sítě. Nemusí vyhovovat vašemu osobnímu vkusu, ale nikdo nemůže popřít, že jsou skutečně elegantní a nadčasové, věhlasné a kultovní. Zkrátka Ikonické domy. Pojďte se s nimi seznámit.

Zámek Světlá nad Sázavou Kultura

Zámek Světlá nad Sázavou

Historicky velmi ceněný zámecký komplex má v současné době velkou šíři využití. Návštěvníci tu najdou nejen zajímavé prohlídkové okruhy a expozice, ale také krásné a důstojné prostředí pro svoji svatbu nebo zámecké apartmány určené k ubytování hostů.

Zámecký park ve Světlé nad Sázavou Příroda

Zámecký park ve Světlé nad Sázavou

Dnešní podoba zámku i parku pochází z 19. století. Park se rozkládá na ploše asi 16 hektarů, porosty dřevin v parku mají místy až lesní charakter. Hned na okraji zámeckého parku můžete najít kamenný pomník zakladatele českého skautingu A. B. Svojsíka a básníka a skauta Jiřího Wolkera.

Věda a historie není nuda: příběh naší národní vlajky

Věda a historie není nuda: příběh naší národní vlajky

Víte, že naši národní vlajku řadí světoví odborníci mezi nejlepší? Podle nich je jedinečná, nedá se zaměnit s žádnou jinou a navíc barevně ladí. Zrodila se v roce 1920, podobně jako ústava a další státní symboly. Jaká tajemství ukrývá?

Svatomikulášská obchůzka v Kouřimi

Zveme vás na další z národopisných pořadů v Muzeu lidových staveb v Kouřimi.
Kouřim, Středočeský kraj

Masopust v kouřimském skanzenu 2025

Pestrobarevný průvod tradičních masek z Hlinecka doprovázený hudbou a tancem projde skanzenem třikrát za den. Mezi obchůzkami si dáte zabijačku, ochutnáte likéry z Kutnohorské palírny, drobotina si vyrobí laufrovský klobouk. Pak si zapráskáte bičem a poslechnete si, jak to o masopustu bývalo kdysi.
Kouřim, Středočeský kraj

Letnice v Kouřimi – zapomenutá lidová slavnost

Celodenní pořad Letnice v kouřimském skanzenu připomene dnes již zapomenuté lidové obyčeje – otvírání studánek a králenskou obchůzku. Nebude chybět hudba, tanec a lidové občerstvení.
Kouřim, Středočeský kraj

Léto na vsi ve skanzenu v Kouřimi

Národopisný pořad, tentokrát o všedním životě na venkově i o zbožnosti a lidových obyčejích v létě. Přijďte se 12. července 2025 podívat do dob minulých.
Kouřim, Středočeský kraj

Advent a Vánoce v Muzeu lidových staveb v Kouřimi

V dávných tradicích tkví opravdové kouzlo vánoc! Připomeňte si tradice adventu, přijďte se do našeho skanzenu přenést do dob dávno minulých a seznámit se s tím, jaké obyčeje se na českém venkově udržovaly od začátku prosince do svátku Tří králů.
Kouřim, Středočeský kraj

Podzim na vsi v kouřimském skanzenu

Národopisný pořad, v Muzeu lidových staveb v Kouřimi, tentokrát o řemeslech, všedním životě na venkově i o zbožnosti a lidových obyčejích na podzim.
Kouřim, Středočeský kraj

Tajemství svatojánské noci ve skanzenu v Kouřimi

Jak prožívali období letního slunovratu naši předkové? Proč se pálil svatojánský oheň? Co dívkám prozradil pelyňkový věnec?
Kouřim, Středočeský kraj

Svatohavelské posvícení ve skanzenu v Kouřimi

Posvícení v historické podobě, se starodávným zvykem "stínání kohouta" (nebojte, nikomu nebude ublíženo!), vyprávěním o tancovačkách s hudbou a tancem, dílnami pro děti, písničkami z Polabí, vesnickým trhem, pečením...
Kouřim, Středočeský kraj

Památník obětem nacismu – bývalý Švehlův památník ve Ždánicích

Původně památník Antonína Švehly byl vybudován v roce 1936, ale krátce po obsazení republiky nacisty jeho bronzová socha zmizela. Po roce 1945, pak byl památník několikrát přejmenován až na nynější název Památník obětem nacismu a padlým bojovníkům za svobodu 1938–1945.
Ždánice, Středočeský kraj

Tvrz Malotice u Zásmuk

Vodní tvrz u rybníka ve stejnojmenné obci nedaleko Zásmuk na Kolínsku. Postavena byla zřejmě ve 2. pol. 14. stol. bohatými kutnohorskými měšťany.
Malotice, Středočeský kraj

Muzeum lidových staveb Kouřim

Muzeum lidových staveb shromažďuje stavitelské památky z území středních, východních a severních Čech. Nabízí tak přímé srovnání různých regionálních typů lidové architektury z období od 17. do 19. století. V průběhu roku se ve skanzenu konají rozmanité národopisné pořady.
Kouřim, Středočeský kraj

Věžový vodojem v Kouřimi

Věžový vodojem v Kouřimi postavil v letech 1929 až 1930 A. Hrázský a F. Jenč z Mladé Boleslavi podle projektu architekta Františka Jandy ve funkcionalistickém duchu. Vodojem sloužil od počátku jako spotřební a požární, dodnes je stále funkční.
Kouřim, Středočeský kraj

Muzeum Kouřimska v Kouřimi

Muzeum Kouřimska, založené roku 1906, sídlí v historické budově Staré radnice uprostřed kouřimského náměstí. Zdejší sbírkový fond dokumentuje bohaté dějiny někdejšího krajského a královského města Kouřim a jeho bezprostředního okolí.
Kouřim, Středočeský kraj

Památník astronomického středu Evropy v Kouřimi

Památník od Jaroslava Poula z roku 2010 na náměstí v Kouřimi má upozornit na to, že se v poli asi 1,5 km od města nachází astronomický střed Evropy tzn. průsečík 50. rovnoběžky a 15. poledníku.
Kouřim, Středočeský kraj

Kostel sv. Štěpána v Kouřimi

Již sedm a půl století je chrám sv. Štěpána Prvomučedníka v Kouřimi architektonickou i duchovní dominantou města. Stavba se dodnes zachovala v relativně autentické podobě, která napovídá mnohé o charakteru raně gotického stavitelství.
Kouřim, Středočeský kraj

Zvonice s obrácenými zvony v Kouřimi

Obrácené zvony jsou v České republice pouze na dvou místech a jedním z nich je Kouřim. Po staletí se o církevních svátcích z jejích útrob rozeznívají zvony, zavěšené atypicky srdci vzhůru. Zvony se rozeznívají šlapáním.
Kouřim, Středočeský kraj

Ubytování a restaurace

Ždánické vinice

Vinice nad obcí Ždánice je zajímavou lokalitou, která svou polohou, nacházející se v bezprostřední blízkosti Středočeské ovocné stezky rozšiřuje pěstovanými odrůdami vinné révy, už tak pestrou rozmanitost pěstovaných druhů ovoce v tomto regionu.
Kostelec nad Černými lesy, Středočeský kraj

Apartmány č.p. 9 – kouzelné ubytování v Kouřimi

Na náměstí v Kouřimi stojí jeden z historicky nejcennějších domů ve městě, s popisným čísle 9. Dnes zde naleznete pohodlné apartmány, kde se budete cítit jako doma.
Kouřim, Středočeský kraj

Černokostelecký zájezdní pivovar

V prostorách pivovaru v Kostelci nad Černými lesy se nachází i zcela ojedinělé a rozsáhlé muzeum historie pivovarství a sladovnictví v Čechách, na Moravě a ve Slezsku. V pivováru je v provozu pivovarská restaurace.
Kostelec nad Černými lesy, Středočeský kraj

Ubytování na Farmě Bláto

Ubytování v historické sýpce.
Uhlířské Janovice, Středočeský kraj

Glamping na Farmě Bláto

Zažij venkov plný klidu. U nás zcela jistě zapomenete na starosti všedních dnů. Nabízíme ubytování v komfortně vybavených glampingových stanech v klidné části farmy s výhledem na pastvinu.
Uhlířské Janovice, Středočeský kraj

Hotel Vila Olga Jevany

Zrenovovaný rodinný hotel Vila Olga v Jevanech , který nabízí 8 komfortních pokojů se nachází v přírodní rezervaci Voděradské bučiny.
Jevany, Středočeský kraj

Hotel Sázavský ostrov

Hotel Sázavský ostrov je součástí moderního a zároveň romantického rekreačního areálu na řece Sázavě. V areálu hotelu je vám k dispozici stylová restaurace Sázavská taverna, kde si můžete posedět u otevřeného ohniště.
Sázava, Středočeský kraj

Relaxačně-pobytový areál Sázavský ostrov

Nový relaxačně-pobytový areál Sázavský ostrov ve městě Sázava najdete v krásném přírodním prostředí Středního Posázaví. Hosté i návštěvníci ocení přímo v areálu nejen oblíbenou restauraci, množství sportovišť a atrakcí na volný čas, ale i další možnosti, jak strávit příjemný den či dovolenou.
Sázava, Středočeský kraj