ÚvodAktualityVěda a historie není nuda: Iconic Houses – architektura 20. století a slavní tvůrci ikonických vil
Památky

Věda a historie není nuda: Iconic Houses – architektura 20. století a slavní tvůrci ikonických vil

Iconic Houses je mezinárodní síť sdružující architektonicky významné domy, vily umělců a ateliéry otevřené pro veřejnost. Hlavní výhoda? Všechny můžete prozkoumat zblízka a hlavně zevnitř. 12 objektů v České republice, náleží do této sítě. Nemusí vyhovovat vašemu osobnímu vkusu, ale nikdo nemůže popřít, že jsou skutečně elegantní a nadčasové, věhlasné a kultovní. Zkrátka Ikonické domy. Pojďte se s nimi seznámit.
Prvním konkrétním krokem Iconic Houses je web evropských ikonických domů. Jejich kouzlo vesměs spočívá v tom, že je můžete navštívit. Některé vily a domy jsou otevřené běžně, jinde musíte splnit různé podmínky, od rezervací předem po domluvu. O některé je opravdu velký zájem a rezervace trvá i několik měsíců, jinam se podíváte prakticky hned a bez čekání. Hlavně ale všechny uvedené ikonické stavby s veškerými důležitými informacemi (otvírací doba, kontakty, ceny, weby, rezervace) najdete u nás na portálu Kudy z nudy.  
 

Semlerova rezidence – novinka ve společnosti dalších ikonických staveb 20. století.

Realizace Semlerovy rezidence je sice především dílem Heinricha Kulky, můžeme ji ale považovat za určité završení mnohaletého působení Adolfa Loose v Plzni, která je po Vídni druhým nejvýznamnějším ohniskem jeho práce vůbec. Historický bytový interiér rodiny Oskara a Jany Semlerových, který vznikl v letech 1933–1934, patří k předním památkám moderní architektury ve střední Evropě. Nemá klasická podlaží; jeho jednotlivé prostory různých výšek se v šesti úrovních soustřeďují kolem centrální obytné haly. Toto řešení, nazývané Raumplan, zde navazuje na Loosovo pojetí Müllerovy vily v Praze. Plzeňský kraj získal bytový dům v roce 2012 a předal jeho správu Západočeské galerii v Plzni. Obnova a restaurování objektu proběhly ve třech etapách: první začala již v roce 2013 a poslední, nejnáročnější, probíhala v letech 2019–2022. Návštěvníkům se rezidence otevřela
23. září 2022 a od svého zpřístupnění se těší velkému zájmu. Návštěvnické centrum Semlerovy rezidence je otevřeno denně kromě pondělí od 10 do 18 hodin.
 

Architekt Adolf Loos a jeho doba



Na výběrovém seznamu je čtyřikrát zastoupen zakladatel světové moderní architektury 20. století Adolf Loos (1870–1933). V čele „jeho“ ikonických domů stojí dvě velmi známé pražské vily: Müllerova vila, kterou si v letech 1928–1930 nechal v Praze-Střešovicích postavit významný stavební podnikatel František Müller s manželkou Miladou, a Winternitzova vila. Vůbec poslední budova, kterou Loos stihnul dokončit, byla postavena roku 1932 na pražském Smíchově pro pražského právníka JUDr. Josefa Winternitze, jeho manželku Jenny, dceru Suzanu a syna Petra. Na obou je skvěle patrný Loosův prostorový plán členění jednotlivých prostor, takzvaný Raumplan. O Müllerovu vilu pečuje Muzeum hlavního města Prahy, Winternitzovu vilu po restitucích získala rodina zpět a nyní slouží jako galerie.
 

Loosova Plzeň



Jedním z architektonických pokladů Plzně je soubor osmi dochovaných bytových interiérů, které světoznámý architekt navrhoval ve 30. letech 20. století pro místní židovské podnikatele. Mezi ikonické domy se řadí Brummelův dům na Husově ulici poblíž autobusového nádraží. Za nevýraznou šedivou fasádou vilového domu se ukrývá architektonický klenot, nejcennější a nejzachovalejší ze všech plzeňských Loosových realizací. Dvougenerační byt pro Jana a Janu Brummelovy a Janinu maminku Hedviku Liebsteinovou s dokonale promyšlenou vnitřní dispozicí je zářící barevným útočištěm, během hodinové prohlídky poznáte celý byt včetně koupelny, ložnic i extravagantního Hedvičina žlutého pokoje s původním vybavením. Po okupaci Československa v roce 1939 byla rodina deportována do koncentračních táborů, kde Hedvika v roce 1944 zemřela, ale Jan a Jana přežili a do domu se v roce 1945 vrátili.
 

Brno a tři slavné vily



Jednou z nejvýznamnějších meziválečných vil světa je vila Tugendhat, kterou si manželé Fritz a Greta Tugendhatovi nechali postavit v Brně-Černých Polích v letech 1929–1930 podle projektu slavného architekta Ludwiga Mies van der Rohe (1886–1969). Rodina v domě žila jen devět let, před druhou světovou válkou emigrovala. Vila, jíž se po rozsáhlé obnově vrátila podoba z třicátých let minulého století, byla roku 2001 jako první objekt moderní architektury v České republice a čtvrtý na světě zařazena mezi památky UNESCO.


Mezi ikonické domy se řadí také vila StiassniBrně-Pisárkách, navržená Ernestem Wiesnerem (1890–1971) a v letech 1927–1929 postavená pro textilního továrníka Alfreda Stiassniho a jeho ženu Herminu. Další z významných brněnských vil je vila, kterou pro svou rodinu postavil architekt Dušan Jurkovič (1868–1947). Vůbec první dům v dnešní městské části Žabovřesky byl postaven v roce 1906 ve svahu nad údolím řeky Svratky a jeho dokonalým zasazením do krajiny se Jurkovič projevil jako jeden z nejcitlivějších architektů ve vztahu k přírodě. Dnes o vilu pečuje Moravská galerie.
 

Rodný dům Josefa Hoffmanna

Leží stranou velkého světa, přesto významem převyšuje desítky jiných slavných vil: rodný dům architekta a designéra Josefa Hoffmanna v Brtnici u Jihlavy spravuje Moravská galerie společně s vídeňským Muzeem užitého umění (MAK). Josef Hoffmann (1870–1956) totiž spolupracoval například s Gustavem Klimtem a stál u vzniku vídeňských rukodělných dílen Wiener Werkstätte. Z jejich ateliérů vycházely užité předměty na nejvyšší estetické i řemeslné úrovni, zejména šperky, vázy, lampy a nábytek, ale také knižní vazby. Tyto předměty nyní můžete obdivovat v Hoffmannově rodném domě.
 

Praha: Bílkova a Rothmayerova vila



Další dvě ikonické vily můžete navštívit v Praze. Starší je Bílkova vila: v letech 1910 až 1911 si ji na jedné z hradčanských bašt nechal postavit architekt, sochař, grafik, autor užitého umění, literát a mystik František Bílek (1872–1941). Stavba s bílými okenními rámy a stupňovitými balkony má symbolizovat žitné pole: půdorys připomíná stopu kosy v obilném lánu, samotné pole pak symbolizuje plochá střecha, vůbec první svého druhu v Praze. Světlé sloupy inspirované staroegyptskými motivy představují stylizované snopy klasů, symbolika se ale skrývá i v drobnostech a detailech. O stavbu pečuje Galerie hlavního města Prahy, která je rovněž správcem veškeré Bílkovy pozůstalosti.



V seznamu českých kultovních staveb nechybí ani Rothmayerova vila, kterou pro svou rodinu nechal ve Střešovicích postavit v letech 1929–1930 architekt Otto Rothmayer (1892–1966). Až do roku 2008 v ní bydlel jeho syn, poté ji nabídl k odkoupení a dnes ji spravuje Muzeum hlavního města Prahy. Cenné jsou zejména interiéry s původním nábytkem a autentickými artefakty z pozůstalosti Rothmayerových – drobnými uměleckými díly, skleněnými plastikami, přírodninami a řadou dalších, na první pohled běžných předmětů.
 

Téměř neznámý Loosův interiér

Skutečným architektonickým bonbónkem, který bývá otevřený jen po předchozí domluvě a slouží jako umělecká galerie a aukční síň, je apartmán Richarda Hirsche. V roce 1907 Loos navrhl domov pro podnikatelský pár Marthu a Wilhelma Hirschovy. Později ve dvacátých letech souběžně s prací na Müllerově vile navrhoval také studentský byt jejich syna Richarda. Ten se nacházel ve stejné budově jako známý apartmán Marthy a Willyho, jen o patro výš.



Zdevastovaný byt byl znovu objeven v Plzni v roce 1988. Celý interiér byl následně zachráněn, pečlivě restaurován a přestěhován do Prahy, do podobně koncipovaného bytu u starého židovského hřbitova. Apartmán doplnil unikátní nábytek Adolfa Loose, například kancelářské křeslo s područkami, hodiny, světla, kuřácká souprava anebo dvě Loosova nejznámější polstrovaná křesla tzv. Knieschwimmer. Podobná Loos později použil v interiérech Müllerovy vily, další verze téhož křesla zdobila butik Knize na Champs-Élysées v Paříži.
 

O Nadaci Iconic Houses a konceference Iconic Houses 2023

Iconic Houses je nadace registrovaná v Holandsku jako obecně prospěšná společnost a sdružuje 188 významných budov 20. století po celém světě, které jsou alespoň částečně přístupné veřejnosti a slouží jako prohlídkový objekt. Toto mezinárodní společenství je založeno na odborné spolupráci; mimo jiné pořádá mezinárodní konference a setkání, ale také propaguje pozoruhodnéstavby jako turistické destinace. Majitelé domů, ať už soukromé osoby, nadace či státní instituce, mohou sdílet své zkušenosti s rekonstrukcí, restaurováním či provozem svých objektů. Semlerova rezidence se zařadila mezi ikonické stavby světových architektů, jako například Franka Lloyda Wrighta, Le Corbusiera, Antoni Gaudího, Ludwiga Mies van der Rohe
a mnoha dalších.

Letos se uskuteční konference Iconic Houses poprvé v České republice ve dnech 22. – 26. května. V rámci jedné z částí konference proběhnou odborné přednášky v Praze, kde Petr Domanický, kurátor sbírky architektury ZČG, představí nejnovějšího člena sítě – Semlerovu rezidenci. Klíčovou částí konference ovšem budou prohlídky domů; v případě Plzně jsou to realizace konceptů či projektů Adolfa Loose, neboť město se pyšní největším počtem jeho realizací hned po Vídni. Program prohlídek připravuje organizace Plzeň – Turismus ve spolupráci se Západočeskou galerií v Plzni.
S osobností na procházku: s Adolfem Loosem po jedinečně dochovaných bytových interiérech v Plzni

S osobností na procházku: s Adolfem Loosem po jedinečně dochovaných bytových interiérech v Plzni

Architektonickým pokladem Plzně je soubor dochovaných bytových interiérů od Adolfa Loose, které světoznámý architekt navrhl pro místní židovské podnikatele. Nechte se okouzlit nadčasovým designem jednoho ze zakladatelů moderní architektury a projděte se Plzní a čtyřmi obnovenými byty společně s jejich tvůrcem – a samozřejmě s portálem Kudy z nudy.

Rothmayerova vila v pražských Střešovicích Památky

Rothmayerova vila v pražských Střešovicích

Rothmayerova vila ve Střešovicích prošla rekonstrukcí a veřejnosti je zpřístupněna od roku 2015. Muzeum Prahy zde otevřelo expozici o životě a dílu architekta Otto Rothmayera a jeho učitele Josipa Plečnika.

Ubytování v pražské Winternitzově vile od Adolfa Loose Ubytování

Ubytování v pražské Winternitzově vile od Adolfa Loose

Chcete se stát na jednu noc majiteli vily od Adolfa Loose? Ve Winternitzově vile na pražském Smíchově můžete tento pocit zažít. Kromě zajímavých prohlídek nabízí majitelé také možnost přenocování v tomto unikátním objektu.

Moravská galerie v Brně – Rodný dům Josefa Hoffmanna Kultura

Moravská galerie v Brně – Rodný dům Josefa Hoffmanna

Josef Hoffmann byl architekt a designér první poloviny 20. století světového měřítka, který se narodil v Brtnici u Jihlavy. Spolu s Kolomanem Moserem založil vídeňské rukodělné dílny Wiener Werkstätte, jejichž zásady promítl do rekonstrukce svého rodného domu.

Bílkova vila v Praze Kultura

Bílkova vila v Praze

V Bílkově vile v Mickiewiczově ulici v Praze je návštěvníkům zpřístupněn ateliér Františka Bílka. V další části objektu je umístěna stálá expozice, která představuje díla z vrcholného období tohto všestranného secesního umělce.

Vila Tugendhat v Brně Kultura

Vila Tugendhat v Brně

Architektonická čistota, prolínání prostor – interiéru i exteriéru, nadčasové technické vybavení, ušlechtilé a exotické materiály, a především vysoká míra zachovalosti – to jsou hlavní atributy, díky nimž byla vila Tugendhat v roce 2001 zapsaná na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

Semlerova rezidence – dům Oskara a Jany Semlerových v Plzni architekta Adolfa Loose Památky

Semlerova rezidence – dům Oskara a Jany Semlerových v Plzni architekta Adolfa Loose

Unikát mezi památkami architektury 20. století v ČR představuje byt rodiny Oskara Semlera, spolumajitele firmy na drátěné zboží, předně gramofonové jehly značky Sem. Přestože se Adolf Loos účastnil jen stanovení základní prostorové koncepce, lze interiér považovat za vrchol Loosovy činnosti v Plzni.

Vila Löw-Beer v Brně Památky

Vila Löw-Beer v Brně

Vila obývaná v letech 1913 až 1939 rodinou Alfreda a Marianny Löw-Beerových, rodičů Grety Tugendhat. Vila slouží jako muzeum s expozicí Svět brněnské buržoazie mezi Löw-Beer a Tugendhat, která přibližuje dějiny architektury i brněnských vyšších vrstev.

Vila Stiassni v Brně-Pisárkách Kultura

Vila Stiassni v Brně-Pisárkách

Městská vila manželů Alfreda a Hermine Stiassnych s velkoryse koncipovanou zahradou, postavená mezi lety 1927-28 podle návrhu Ernesta Wiesnera, je jedním z dokladů mezinárodního významu brněnské meziválečné architektury.

Loosovy interiéry v Plzni – cenné bohatství evropské architektury 20. století Památky

Loosovy interiéry v Plzni – cenné bohatství evropské architektury 20. století

Adolf Loos (1870–1933) je považován za nejvýznamnějšího středoevropského architekta první třetiny 20. století a přímého předchůdce moderní architektury. Na přelomu 20. a 30. let často pobýval v Plzni a realizoval zde přestavbu několika interiérů.

Müllerova vila – dílo světoznámého architekta Adolfa Loose Kultura

Müllerova vila – dílo světoznámého architekta Adolfa Loose

Během návštěvy máte možnost dovědět se více o unikátní památce moderní architektury, která svým významem a pozoruhodností nemá na území naší republiky obdoby, a ve světě patří mezi šest nejvýznamnějších vilových domů 20. století.

Byt Viléma a Gertrudy Krausových Adolfa Loose v Plzni Památky

Byt Viléma a Gertrudy Krausových Adolfa Loose v Plzni

Prvorepublikový byt Viléma Krause se nachází v Bendově ulici 10. Navrhl jej světoznámý architekt Adolf Loos pro potřeby inženýra Viléma Krause a jeho ženy Gertrudy mezi lety 1930 – 1931. V bytě se dochovaly vzácné mramorové obklady, protilehlé zrcadlové stěny a komfortně řešený vestavěný nábytek.

Byt doktora Josefa Vogla v Plzni architekta Loose Památky

Byt doktora Josefa Vogla v Plzni architekta Loose

Adolf Loos patřil mezi nejvýznamnější architekty dvacátého století. Byt na Klatovské třídě navrhl ve dvacátých letech minulého století pro MUDr. Josefa Vogla, dětského lékaře, a jeho choť Štěpánku, která byla dcerou majitele domu. Do dnešních dní se zachovala i jídelna s obývacím pokojem.

Brummelův dům od Adolfa Loose v Plzni Památky

Brummelův dům od Adolfa Loose v Plzni

Přestavbu starého patrového domu a vybavení jeho interiéru projektoval Adolf Loos pro Jana a Janu Brummelovy na Husově třídě 58. Původní dům vystavěný v neorenesančním stylu mezi lety 1885–1886 později zakoupila rodina Liebsteinových, vlastnící obchod se dřevem.

Byt Huga Semlera od Adolfa Loose v Plzni Památky

Byt Huga Semlera od Adolfa Loose v Plzni

Unikát mezi památkami architektury 20. století v České republice představuje byt rodiny Oskara Semlera, spolumajitele firmy produkující drátěné zboží, předně gramofonové jehly značky Sem. Nachází se na Klatovské třídě 19.

Winternitzova vila od Adolfa Loose na pražském Smíchově Památky

Winternitzova vila od Adolfa Loose na pražském Smíchově

Winternitzova vila slavného funkcionalistického architekta Adolfa Loose na Smíchově se otevírá veřejnosti jako galerie. Stavitelem vily byl právník Josef Winternitz, který si život v půvabném domě dlouho neužil. Spolu s dalšími členy rodiny za 2. světové války zahynul v koncentračním táboře.

Velká vila Löw-Beerů ve Svitávce Památky

Velká vila Löw-Beerů ve Svitávce

V letech 1900 – 1902 byla vybudována firmou Moses Löw-Beer ve Svitávce tzv. Velká vila. Byla zde tehdy soustředěna podstatná část textilní výroby židovské průmyslnické rodiny Löw-Beerů, jejichž další významné sídlo se nacházelo v Brně.

Apartmán pro Richarda Hirsche navržený Adolfem Loosem Památky

Apartmán pro Richarda Hirsche navržený Adolfem Loosem

Adolf Loos vytvořil několik mistrovských děl v Čechách, v nichž je viditelné zjednodušení exteriéru a interiéru. Jednou z jeho prací byl i interiér pro Richarda Hirsche, který byl peripetií osudu přestěhován z Plzně do Prahy-Josefova. Po předchozí domluvě jej můžete navštívit.

Další aktuality

Za unikátními betlémy se vydejte nejen do muzea

Vánoce představují jedno z nejkrásnějších období v roce. Staré tradice si připomínají nejen v muzeích a skanzenech, ale i na dalších místech. Vydejte se s portálem Kudy z nudy za unikátními betlémy – najdete je například v Horní Lidči, Třešti, Kryštofově údolí, Lošticích nebo v Třebechovicích pod Orebem.
20. listopad 2024 12:00
Památky

Mamuti v Česku: kde si je prohlédnete pěkně zblízka?

Legendární zvířata, která žila v době ledové na území dnešní Evropy, Asie i Severní Ameriky, známe hlavně díky obrazům Zdeňka Buriana a z knížek Eduarda Štorcha. A také díky seriálu Mach a Šebestová, kde pračlověk pan Huml vařil mamuty s koprovou omáčkou. Jenže jak to s mamuty bylo doopravdy a kde se s nimi můžete potkat?
18. listopad 2024 7:55
Památky

50 tipů, kam na výlet za menhiry, tajemnými balvany a kamennými kruhy

V Česku najdete desítky balvanů, které jsou pokládány za prehistorické. Menhiry a další kamenné megalitické stavby představovaly již odpradávna velmi silná energetická místa. Podle archeologů se však nikdy neprokázalo, že by mezi nimi byl opravdový menhir. Komplexy menhirů, kamenů a kamenných kruhů vám mohou posloužit i jako cíle originálních výletů.
17. listopad 2024 10:08
Památky

Užijte si prohlídky klášterů i v zimním období

Ačkoli jsou kláštery především poutními místy, nabízejí také komentované prohlídky nebo výstavy. A jejich brány zůstávají otevřeny i v zimním období. Podívat se můžete například na Svatou Horu u Příbrami, která v adventním čase proslula výstavami unikátních betlémů, na prohlídku láká klášter v Teplé, Broumově či Břevnově. Nahlédnout lze také do kláštera sv. Františka z Assisi ve Voticích, ve kterém si prohlédnete stálé expozice a sezónní výstavy, jako například chystanou výstavu betlémů.
15. listopad 2024 16:00
Památky

Soukromé hrady a zámky nespí ani v adventním období

Hlavní sezóna hradů a zámků letos skončila, ale i v zimních měsících 2024 některé z nich nabízí zajímavý program. Ani soukromé hrady a zámky nespí a jejich majitelé zvou do svých sídel na prohlídky či koncerty. Zejména v týdnech adventu a blížících se vánočních svátků, které právě na památkových objektech bývají kouzelné a půvabné. Objevte zimní krásy zámku Karlova Koruna, potěšte se koncerty v zámku Dobříš a prozkoumejte podzemí dolnokounického hradu!
15. listopad 2024 6:22
Památky

Kam za svatou Kateřinou? Vydejte se Českem na výlet nejen do kostelů a kaplí!

Na svatou Kateřinu podle dávného zvyku končí taneční zábavy a začíná adventní půst. Poslední zábava se konala 25. listopadu, kdy ženy zvaly muže k tanci a platily za ně útratu. Domácímu dobytku končila venkovní pastva a dvory začínaly se stříháním ovcí. Svatá Kateřina se narodila okolo roku 289 n. l. na území dnešního Egypta, v době pronásledování křesťanů, přesto se Kateřina ke křesťanské víře hrdě hlásila. Císař nechal děvče postavit před učence s cílem jí víru rozmluvit. To se mu ale nepodařilo – naopak. Tehdy osmnáctiletá Kateřina dokázala obrátit všechny na křesťanství. Sám císař dívku pak dokonce požádal o ruku, ta ovšem odmítla, za což byla odsouzena k smrti. Podle legendy místo krve vytrysklo z jejích ran mléko. Kult svaté Kateřiny byl hojně rozvinutý již od 11. století, ve městech nechávali kostely a kaple zasvěcovat právě sv. Kateřině. I sám Karel IV. nechal sv. Kateřině postavit kapli. Den sv. Kateřiny byl rovněž oblíbeným datem svateb. V tento den lidé započínali také velký předvánoční úklid.
13. listopad 2024 9:13
Památky

Čobogaj nebogaj aneb kde si užijete Kateřinské slavnosti

Dá rozum, že svatokateřinské slavnosti se slaví většinou tam, kde mají kostely zasvěcené svaté Kateřině. Kromě souhrnu těch nejznámějších a nejlepších akcí vám nabídneme i pár informací o známé světici a odhalíme tajemství lidového popěvku „čobogaj nebogaj“.
13. listopad 2024 0:15
Památky

Věda a historie není nuda: svatá Anežka Česká, světice a princezna z rodu Přemyslovců

Svatá Anežka Česká není jen nejslavnější česká světice a patronka všech nemocných, chudých a trpících, ale byla to také královská dcera, která odmítla tři nápadníky (nebo jich bylo víc?) a dala přednost životu ve víře a odříkání. Když ji 12. listopadu 1989 papež Jan Pavel II. svatořečil, naplnilo se staré proroctví, že až bude Anežka Přemyslovna prohlášena za svatou, zavládne v českých zemích svoboda.
12. listopad 2024 8:09
Památky