ÚvodČeská nejKulturníLadislav Fuks – jeden z nejpodivínštějších a nejúspěšnějších českých spisovatelů
Kulturní

Ladislav Fuks – jeden z nejpodivínštějších a nejúspěšnějších českých spisovatelů

Spalovač mrtvol je jedním z nejznámějších filmových děl režiséra Juraje Herze. Originální ryze český horor v hlavní roli s Rudolfem Hrušínským a Vlastou Chramostovou natočil podle novely spisovatele Ladislava Fukse (24. září 1923, Praha – 19. srpna 1994, Praha). Mezi další slavná Fuksova díla patří romány Pan Theodor Mundstock, Myši Natálie Mooshabrové či poslední román Vévodkyně a kuchařka.
Mimořádně talentovaný spisovatel, vzdělaný intelektuál a milovník umění, mistr jinotajů a náznaků, autor děl, která se pohybují na hranici snu a reality: to byl Ladislav Fuks. Jako student těžce nesl perzekuci židovských spolužáků z gymnázia v Truhlářské ulici v Praze, navíc si v té době poprvé uvědomil svou homosexualitu. Po válce studoval na Karlově univerzitě filozofii, psychologii a dějiny umění, od poloviny 50. let pracoval na zámku Kynžvart.

Kabinet kuriozit knížete Metternicha, který můžete vidět při prohlídce zámku, ho inspirovala natolik, že v podobném duchu vyzdobil interiér svého bytu v Praze-Bubenči. Několik let pracoval v Národní galerii v Praze, po úspěšném přijetí svého prvního románu Pan Theodor Mundstock se věnoval výhradně literatuře.

Nejznámější díla napsal Ladislav Fuks v následujících deseti letech, například knihu Mí černovlasí bratři o sounáležitosti s tragédií židovského národa, hororovou novelu Spalovač mrtvol, romány Myši Natálie Mooshabrové a Příběh kriminálního rady. Poslední rozsáhlý historický román Vévodkyně a kuchařka dokončil v roce 1983.

O Fuksovi dodnes koluje řada povídaček a fám, které většinou sám vytvořil a vesele šířil do světa.

K nejrozšířenějším patřilo to, že byl fascinovaný smrtí (to ostatně prozrazují jeho díla) anebo že spí v rakvi. To ovšem sám Fuks dementoval: „Člověk se v rakvi nemůže ani pořádně obrátit, dá se v ní spát jedině na zádech nebo na boku, a to ještě naprosto klidně, bez házení a vrtění. Naše rakve jsou totiž poněkud nestabilní a snadno se zvrhávají, což právě uprostřed tiché noci není dvakrát příjemné. Inu, málo platné, výrobek je přece jenom určen k jinému účelu.“ Pátrání po jeho soukromí ale je složité: před smrtí zničil vše, co nechtěl, aby se dostalo ven. Nikdy se nenašly například deníkové záznamy o návštěvách tajné policie, se kterou spolupracoval výměnou za to, aby si mohl žít po svém.

Podle Fuksových knih byla natočena řada filmů, román Pan Theodor Mundstock chtěli zfilmovat Charlie Chaplin i Roman Polanski; nakonec vznikl polský film Pohlednice z cesty. V roce 1968 byl spisovatel dokonce ve výběru na Nobelovu cenu za literaturu.
 
Česko ve filmu: Spalovač mrtvol, Panna a netvor a další známé filmy režiséra Juraje Herze

Česko ve filmu: Spalovač mrtvol, Panna a netvor a další známé filmy režiséra Juraje Herze

Spalovač mrtvol, Petrolejové lampy, Upír z Feratu, Habermannův mlýn anebo Panna a netvor: to jsou nejznámější filmy Juraje Herze (1934–2018), předního filmového režiséra, scenáristy a také herce. Jeho horory a mysteriózní dramata patří do zlatého fondu české kinematografie. Seznamte se s nimi na Kudy z nudy!

Zámek Kynžvart – sídlo Metternichů s anglickým parkem Památky

Zámek Kynžvart – sídlo Metternichů s anglickým parkem

Klasicistní zámek, jehož historie je spojena s rodem Metternichů, se nachází v Karlovarském kraji v lázeňském trojúhelníku. Zámek obklopuje rozlehlý anglický park s drobnými stavbami. Uvnitř pak zaujme kabinet kuriozit s několika egyptskými mumiemi.

Anglický zámecký park Kynžvart Památky

Anglický zámecký park Kynžvart

Zámecký park vznikl při klasicistní přestavbě zámku za spolupráce architekta Petra Nobileho s vídeňským dvorním zahradníkem Riedlem. Kompozičně byl park založen na osách tvořených třemi velkoryse pojatými průhledy od zámku podél potoka vytékajícího z Panského rybníka a potoka kynžvartského.

Kníže Metternich – významný evropský politik 19. století

Kníže Metternich – významný evropský politik 19. století

Kníže Metternich, plným jménem Clemens Wenzel Lothar Johann Nepomuk, druhý kníže von Metternich-Winneburg (15. května 1773, Koblenz, Německo – 11. června 1859, Vídeň, Rakousko) byl jednou z nejvýraznějších osobností evropské politiky 19. století. Podle dochovaných svědectví charismatický a pohledný muž oplýval přirozenou autoritou. Byl rovněž vynikající řečník, který se dokázal rychle vcítit do druhých a uměl s nimi navázat dialog.

#světovéČesko a české stopy dalekého Egypta: sfingy, pyramidy a mumie

#světovéČesko a české stopy dalekého Egypta: sfingy, pyramidy a mumie

K nejúžasnějším památkám starověkého Egypta patří mumie. Jejich objevení pokaždé vyvolá senzaci: stejný osud tak sdílí krásná egyptská královna Nefertiti, faraón Tutanchamon i princezna Hereret. Že ji neznáte? Můžete se s ní ale seznámit velmi lehce a na vlastní oči, stačí se vypravit do Moravské Třebové.

30 let agentury CzechTourism: turistické milníky Karlovarského kraje

30 let agentury CzechTourism: turistické milníky Karlovarského kraje

Co nového zažil Karlovarský kraj během posledních třiceti let? Znovu anebo vůbec poprvé jsme se mohli podívat například na relikviář sv. Maura v Bečově nad Teplou, do parku miniatur Boheminium v Mariánských Lázních, na hrad Vildštejn, do Vánočního domu v Karlových Varech anebo do Muzea Mattoni v Kyselce. Velké úspěchy slavil kraj se zápisy na seznam UNESCO: vedle tří slavných lázeňských měst byl mezi památky zapsán hornický region Krušnohoří i vzácná kynžvartská daguerrotypie. Výročí oslavil také bylinný likér Becherovka či lanovka a rozhledna na Dianě. Pojďte se s portálem Kudy z nudy a agenturou CzechTourism projít Karlovarským krajem rok za rokem!

#světovéČesko a prázdniny v Orientu: procestujte hrady a zámky s vůní dálek

#světovéČesko a prázdniny v Orientu: procestujte hrady a zámky s vůní dálek

Památky po celém Česku se začínají otevírat návštěvníkům. Vaše prohlídky hradů a zámků se nemusí nést jen ve stylu „hezky česky“. Kdo chce vidět kousek exotiky, tomu na portálu Kudy z nudy nabídneme historické zbraně bojovníků z blízkého i dálného východu, nábytek, porcelán, zahrady a dokonce i pavilony a drobné stavby, inspirované exotickými asijskými zeměmi. Interiéry hradů, zámků a dalších objektů se otevřou 25. května, do zahrad a parků můžete zavítat již od 11. května.

Objeveno redakcí: Kudy z nudy stovková výročí roku 2023

Objeveno redakcí: Kudy z nudy stovková výročí roku 2023

Čím byly významné roky, zakončené číslicí 23? Na portálu Kudy z nudy vám připomeneme například 800 let od postavení prvních jesliček a první zmínky o městě Orlová, 700 let od založení kláštera na Starém Brně, rozkvět jihočeského rybníkářství i rok 1623, kdy Komenský dokončil knihu Labyrint světa a ráj srdce. Uplyne také 300 let od prvního osvětlení Prahy a smrti Jana Blažeje Santiniho, 200 let od dokončení kolonády na Reistně v Lednicko-valtickém areálu a sto let od narození a úmrtí řady slavných osobností. Počítejte, cestujte s námi a užívejte si!

Podzimní prohlídky zámku Kynžvart

Zámek Kynžvart se otevírá i v netradiční podzimní čas, a to formou prohlídky Zámeckých interiérů Metternichů a Muzea a slavného Kabinetu kuriozit.
Lázně Kynžvart, Karlovarský kraj

Ukončení návštěvní sezóny na zámku Kynžvart

Zámek mimořádně otevřen!
Lázně Kynžvart, Karlovarský kraj

Rendezvouz u fontány

Město Mariánské Lázně a site managerka UNESCO srdečně zvou všechny milovníky hudby a historie na unikátní výstavu Rendezvous u fontány, která se koná od září 2024 do dubna 2025 v okolí Kolonády Maxima Gorkého.
Mariánské Lázně, Karlovarský kraj

Napříč Slavkovským lesem

Vydejte se s námi na již desátý ročník pochodu napříč Slavkovským lesem, do lesů a luk CHKO Slavkovský les.
Mariánské Lázně, Karlovarský kraj

Jan Sozanský

Výstava mariánskolázeňského umělce v hotelu Hvězda.
Mariánské Lázně, Karlovarský kraj

Galerie Dikmayer Berlin

Prodejní výstava.
Mariánské Lázně, Karlovarský kraj

Archeologický výzkum mariánskolázeňské synagogy

V pátek 8. listopadu 2024 od 18:00 hodin proběhne v kinosále muzea přednáška Mgr. Michala Beránka „Archeologický výzkum mariánskolázeňské synagogy“.
Mariánské Lázně, Karlovarský kraj

MUDr. Pavel Nápravník – Kudy dál?

Letošní rok uplynulo deset let od smrti lékaře, malíře a mariánskolázeňského patriota MUDr. Pavla Nápravníka. Výstavou si připomeneme jeho talent a lásku k výtvarnému umění, kterému se věnoval od dětství.
Mariánské Lázně, Karlovarský kraj

Zřícenina hradu Kynžvart

Nad městem Lázně Kynžvart se mezi Šibeničním vrchem a Špičákem vypíná Hradní vrch se zříceninou středověkého hradu.
Lázně Kynžvart, Karlovarský kraj

Židovský hřbitov v Lázních Kynžvart

Hřbitov z 15.století naleznete pod zříceninou hradu Kynžvart. Velká většina náhrobků byla ale zničena za nacistické okupace.
Lázně Kynžvart, Karlovarský kraj

Zimoviště netopýrů na zámku Kynžvart

Pivo ve sklepích na zámku Kynžvart nahradili netopýři. Klasicistní zámek v malebném údolí Slavkovského lesa proslul jako sídlo rakouského kancléře, knížete Metternicha. Dnes jej pravidelně využívá jako zimoviště několik druhů netopýrů.
Lázně Kynžvart, Karlovarský kraj

Naučná stezka Kynžvartské kyselky

Naučná stezka Kynžvartské kyselky je zaměřená na přírodní léčivé zdroje v okolí Lázní Kynžvart.
Lázně Kynžvart, Karlovarský kraj

Kostel sv. Markéty v Lázních Kynžvart

Po svátcích Velikonoc roku 1869 se začalo s výstavbou nového farního kostela a již v roce 1870 na oslavu svaté Markéty, které je kostel věnován, byla oslava k vysvěcení farního kostela.
Lázně Kynžvart, Karlovarský kraj

Léčebné Lázně Lázně Kynžvart

Léčebné lázně Lázně Kynžvart moderní lázeňské zařízení nacházející se v Karlovarském kraji na jihozápadním svahu Slavkovského lesa v samém cípu západních Čech. Léčba zde je založena na dlouhodobě ověřených léčebných účincích zdejších zcela ojedinělých klimatických podmínek.
Lázně Kynžvart, Karlovarský kraj

Dětská lázeňská léčebna v Lázních Kynžvart

Dominantou městečka Lázně Kynžvart je na svahu položená lázeňská čtvrť. Do roku 1950 se zde po dobu skoro 100 roků léčili dospělí, nyní však jsou lázně určeny pro děti. Význam Lázní Kynžvart je dán především ideálními klimatickými podmínkami a ložiskům slatiny v okolí.
Lázně Kynžvart, Karlovarský kraj

Stezka sv. Václava přes Slavkovský les

Červená trasa Klubu českých turistů je nazvána „Stezka sv. Václava“ podle zaniklého kostela sv. Václava ve Smrkovci. Vede z obce Březová u Sokolova přes Slavkovský les do Kostelní Břízy, přes louky a lesy do bývalých osad Ostrov a Horní Žitná. Končí ve Vysokém Sedle.
Lázně Kynžvart, Karlovarský kraj

Ubytování a restaurace

Restaurace a pension U Tetřeva v osadě Kladská

Restaurace U Tetřeva se nachází v krásné a nedotčené přírodě uprostřed překrásných lesů v osadě Kladská nedaleko Mariánských Lázních.
Mariánské Lázně, Karlovarský kraj

Rekreační areál U Mlýna

Rekreační areál U Mlýna nabízí příjemné ubytování, restauraci a možnost odpočinku v krásném prostředí Českého lesa. Součástí rekreačního areálu je i původní stavba Šturmův umělecký válcový mlýn, který byl vybudován v letech 1912 – 1913.
Stará Voda, Karlovarský kraj

Hnatovo pekařství

Hnatovo pekařství je ve hře téměř 30 let. Celou tu dobu se starali o pečlivě vyváděný přírodní žitný kvas, vždycky je zajímala hlavně ona tradiční řemeslná výroba chleba. Krom čistého žita pečou i pšenično-žitný, někdy obohacený i semínka lnu, slunečnice, dýně nebo sezamu.
Dolní Žandov, Karlovarský kraj

Farní penzion Dolní Žandov

Farní penzion je ubytovací zařízení určené pro rekreační, školicí či jiné pobyty jednotlivců i skupin.
Dolní Žandov, Karlovarský kraj

Lázeňský klub Lesní mlýn – bývalý hotel Donbas

Od roku 2018 se píše nová historie bývalého hotelu Donbas v Mariánských Lázní, vznikla zde kavárna a kulturní prostor.
Mariánské Lázně, Karlovarský kraj

Schlosshotel Mariánské Lázně

Na našem hotelu jde cítit Česko-Chorvatská atmosféra, která zaručuje srdečnost, přátelství , a známé chutě kuchařského umu obou zemí.
Mariánské Lázně, Karlovarský kraj

Velkostatek Manský dvůr na Chebsku

Penzion Manský Dvůr poskytuje ubytování s rodinnou atmosférou v kraji lázní, vhodné pro rodiny s dětmi, turisty, cyklisty, milovníky zachovalé přírody a historických památek.
Dolní Žandov, Karlovarský kraj

Hotel Helga v Mariánských Lázních

V rodinném secesním hotelu Helga můžete být svědky nejen neopakovatelných chvil u praskajících krbů a kamen, ale máte i možnost prožít noc v apartmá, kde pobýval generál Patton. Hotel se nachází v parku u lesního pramene a 150 metrů od lázeňské kolonády a léebného centra.
Mariánské Lázně, Karlovarský kraj