ÚvodAktualityObjeveno redakcí: Kudy z nudy stovková výročí roku 2023
Kultura

Objeveno redakcí: Kudy z nudy stovková výročí roku 2023

  • 29. listopadu 2022
Čím byly významné roky, zakončené číslicí 23? Na portálu Kudy z nudy vám připomeneme například 800 let od postavení prvních jesliček a první zmínky o městě Orlová, 700 let od založení kláštera na Starém Brně, rozkvět jihočeského rybníkářství i rok 1623, kdy Komenský dokončil knihu Labyrint světa a ráj srdce. Uplyne také 300 let od prvního osvětlení Prahy a smrti Jana Blažeje Santiniho, 200 let od dokončení kolonády na Reistně v Lednicko-valtickém areálu a sto let od narození a úmrtí řady slavných osobností. Počítejte, cestujte s námi a užívejte si!

1223: vznik vánoční tradice, 800 let Orlové a nejstarší česká listina o založení města

Za rozšířený vánoční zvyk stavění betlémů může jeden z nejoblíbenějších svatých, František z Assisi (1182–1226). Právě před 800 lety, o vánočních svátcích roku 1223, vybudoval v jeskyni nad vesnicí Greccio symbolický chlév s jesličkami, do kterých položil na slámu sošku milostného Jezulátka, a společně se svými řeholními bratry františkány a lidmi z okolí oslavili noční mší svatou narození Spasitele. Vánoční pobožnost se záhy začala šířit do světa a každoroční adventní a vánoční výstavy betlémů jsou důkazem, že české betlémářské tradice dosud žijí.

V roce 2023 bude 800 let od první zmínky slavit město Orlová: psalo se o něm v listině vratislavského biskupa Vavřince. V roce 1223 také vznikly sklepy v dominikánském klášteře v Litoměřicích a král Přemysl Otakar I. vydal listinu, v níž městu Uničovu potvrdil svobody, které mu dal deset let předtím moravský markrabě Vladislav. Podle historiků to je nejstarší listina u nás, která pojednává o založení města, a objevila se v ní i první zmínka o městě Bruntál; to ale bylo založeno už o pár let dřív.
 

1323: Praporková věštba v Brně a Bechyně povýšená na město  

Královna Eliška Rejčka chtěla v Brně založit klášter a kostel, o místě jejich vzniku ale nechala rozhodnout náhodu. Z věže hradu Špilberk po větru vypustila tři praporky. Jeden doletěl až do osady Komín, kde Eliška položila základní kámen kostela sv. Vavřince. Druhý praporek se nikdy nenašel a třetí se snesl na louku kousek pod hrad, kde královna roku 1323 založila starobrněnský klášter. V dlažbě zdejší baziliky minor objevíte dlaždici s korunkou a písmenem E: označuje místo, kde je Eliška Rejčka pochovaná.

Ve stejném roce byla na město povýšena jihočeská Bechyně a dochovala se první písemná zmínka o obci Lobeč na Kokořínsku, kde se před pár lety podařilo zachránit parostrojní pivovar.
 

1423: husitské války, první Žižkův pomník a konec středověké osady Pfaffenschlag

V roce 1423 dál zmítaly českým královstvím husitské války. Bojovalo se například u Hořic na vrchu Gothard: památník z druhé poloviny 19. století – a mimochodem celosvětově první pomník se sochou Jana Žižky z Trocnova – připomíná vítězství husitů nad vojsky Čeňka z Vartemberka. Na nedalekém návrší stojí památník se lvem.

Smutnější osud měla středověká osada Pfaffenschlag, jejíž zbytky najdete v lesích západně od Slavonic. Vesnice se skládala ze šestnácti usedlostí a říká se jí malá česká Trója. V roce 1423 byla srovnána se zemí, archeologové ji znovu objevili až ve 20. letech 20. století.
 

1523: narození Jana Blahoslava, vznik poutního místa a rozmach jihočeského rybníkářství

V Čechách vládl Ludvík Jagellonský a v Přerově se ten rok narodil Jan Blahoslav (1523–1571), humanista, kněz a biskup Jednoty bratrské, literát, vzdělanec a pedagog, který působil v tajné bratrské tiskárně v Ivančicích. Na břehu řeky Ploučnice byla v témže roce objevena soška Panny Marie, která podle legendy stála u zrodu barokního mariánského poutního místa v Horní Polici, byl vypálen hrad Žacléř a v říjnu toho roku zemřel Petr IV. z Rožmberka, šlechtic a hejtman království českého (*1462). Zasloužil se o rozkvět rožmberského panství a také jihočeského rybníkářství; v jeho službách působil vynikající rybníkář Josef Štěpánek Netolický (asi 1460–1538). V Třeboni si prohlédněte dům, kde bydlel, a prohlédněte si expozici třeboňského rybníkářského dědictví.
 

1623: Labyrint světa, státní bankrot a první brambory

Na hradě v Bečově nad Teplou vznikl základ budoucí vyhlídky: okrouhlá věž, která střežila jádro hradu, byla v roce 1623 kvůli špatnému stavu z velké části rozebrána. Zbyla z ní jen část, v 19. století upravená jako vyhlídka. Jan Amos KomenskýBrandýse nad Orlicí dokončil své umělecky nejvýznamnější dílo, Labyrint světa a ráj srdce; autora a jeho knihu tu připomíná přírodní bludiště. Byl vypálen hrad Borotín a do Olomouce jezuité přivezli ostatky svaté Pavlíny, která měla ochránit město před morem. Dochovala se i zmínka o první konzumaci brambor v českých zemích, a to na hostině u místodržícího Viléma Slavaty. Neblahou tečkou za celým rokem se stal prosincový patent císaře Ferdinanda II. o státním bankrotu. Oběživo ztratilo až 98 % své hodnoty a většina lidí tragicky zchudla, naopak Albrecht z Valdštejna a další členové mincovního konsorcia pohádkově zbohatli.
 

1723: korunovace, první osvětlení Prahy a Santiniho smrt

Česká architektura ten rok přišla o dva slavné tvůrce vrcholného baroka: zemřeli Jan Blažej Santini (* 1677) a Johann Fischer z Erlachu (* 1656). V NeratověOrlických horách začal na místě malého dřevěného kostelíka vyrůstat velký barokní chrám Nanebevzetí Panny Marie, dnes proslulý unikátní skleněnou střechou.

Monumentální barokní pomník císaře Karla VI. u Hlavence nepřipomíná jen místo, kde v listopadu 1723 hrabě František Antonín Špork udělil panovníkovi odznak řádu sv. Huberta, ale také Karlovu korunovaci českým králem o dva měsíce dřív ve Svatovítské katedrále na Pražském hradě. Slib, že se dá korunovat na českého krále, odkládal po nástupu na trůn plných jedenáct let.

V roce 1723 rovněž bylo zavedeno první stálé osvětlení ulic v Praze. Olejové lampy osvětlovaly trasu Královské cesty, tedy od Pražského hradu přes Hradčanské náměstí, dnešní Nerudovu ulici, Karlův most, Karlovu a Celetnou ulici a okolí Prašné brány. Šlo celkem o 121 luceren, plněných různými druhy olejů, čas jejich rozsvěcení oznamovalo zvonění z radnic.
 

1823: Goethe, milostný románek a kolonáda na Reistně

Kníže Jan I. z Liechtensteina, polní maršál a velitel rakouské kavalérie v bitvě u Slavkova, dokončil stavbu kolonády na Reistně, v nejvyšším bodě Lednicko-valtického areálu. Johann Wolfgang Goethe opět navštívil Mariánské Lázně a kromě toho, že prožil pozdní milostný román s mladičkou Ulrikou von Levetzow, našel si čas na prozkoumání Železné hůrky, nejmladší české sopky. V Úvalně se narodil lékař a politik Hans Kudlich (+ 1917), jehož jméno dnes nese místní rozhledna, na vrcholku hory LužLužických horách postavili turistickou chatu (vyhořela v roce 1946) a narodil se Josef Masaryk (+ 1907), otec našeho prvního prezidenta Tomáše Garrigue Masaryka.
 

1923: 100. výročí narození a úmrtí slavných osobností

V roce 1923 se v Praze narodili ilustrátorka dětských knížek Helena Zmatlíková (+ 2005), novinářka a spisovatelka Ruth Bondyová (+ 2017) a spisovatel Ladislav Fuks (+ 1994) autor knih jako Spalovač mrtvol, Variace pro temnou strunu, Mí černovlasí bratři a další. V Brně se ten rok narodil Emil Boček, válečný veterán a příslušník čs. letectva ve Velké Británii. V Pelhřimově přišel na svět herec a režisér Lubomír Lipský (+ 2015), a v Brandýse nad Orlicí ilustrátor Jaromír Zápal (+ 1984), jehož obrázky znáte ze série knížek o Neználkovi.

Připomeneme si také 100 let od úmrtí spisovatelů Jaroslava Haška a Karla Klostermanna, architekta Jana Kotěry, Charlotty Garrigue Masarykové, manželky prezidenta Tomáše Garrigue Masaryka, německého fyzika Wilhelma Conrada Röntgena a francouzského architekta Gustave Eiffela. Obětí atentátu se ten rok stal prvorepublikový ministr financí Alois Rašín. U Ústí nad Labem se v roce 1923 začala budovat obří Masarykova zdymadla a v pátek 18. května 1923 ve 20:15 bylo zahájeno pravidelné rozhlasové vysílání. Zpočátku se sice vysílalo pouhou hodinu denně, ale rekord byl na světě: po Velké Británii se Československo stalo druhou evropskou zemí s pravidelným rozhlasovým vysíláním.
100 tipů, kam za betlémy a betlémářskou tradicí po celém Česku

100 tipů, kam za betlémy a betlémářskou tradicí po celém Česku

Zvyk stavět betlémy patří k nejrozšířenějšímu vánočnímu zvyku. Tuto tradici založil v roce 1223 svatý František z Assisi v italské Umbrii. Se svými přáteli přivedli do jeskyně, kterou přeměnili na kapli, živého osla i vola a zinscenovali betlém, v němž pak kněz sloužil první vánoční půlnoční mši. Současné adventní a vánoční výstavy betlémů ukazují, že betlémářská tradice je u nás dosud živá. Přijďte se i vy potěšit krásou betlémské scény, která pohladí na duši.

100 tipů, kam se vydat na adventní a vánoční trhy 2024

100 tipů, kam se vydat na adventní a vánoční trhy 2024

Rozzářené ulice, veselý shon na vánočních trzích, slavnostní výzdoba, ale také nostalgické rozjímání přesvědčí i zaryté nepřátele svátků, že Vánoce patří k nejkrásnějším obdobím v roce. Vychutnejte si magickou vánoční atmosféru a vánoční trhy 2024. Máme pro vás přehled, kam se v Česku během adventu a Vánoc vydat vstříc jedinečným zážitkům. Zajít na trhy a jarmarky můžete klidně cestou z práce. Možná narazíte i na originální dárek nebo na něco, co udělá radost vám.

100 tipů, kam za moderní architekturou nejen do slavné vily a roztančeného domu

100 tipů, kam za moderní architekturou nejen do slavné vily a roztančeného domu

Zajímá vás moderní architektura? Poznejte naši moderní architektura od secese k dnešku. Navštivte některou ze známých českých vil, které vznikali podle návrhů významných architektů v minulých stoletích. Poznejte secesi, modernu i funkcionalismus na budovách, které sloužily (nejen) rodinnému životu. Objevujte nejnovější počiny, obrovskou plejádu architektů, legendární stavby české moderní architektury a kvalitní současnou architekturu v našich městech a regionech.

100 tipů na zajímavá muzea, kde se rozhodně nudit nebudete

100 tipů na zajímavá muzea, kde se rozhodně nudit nebudete

Kam se dá jít kdykoliv během celého roku? I když je opravdu nevlídné počasí, je vedro, vydatně prší či sněží? Přece do muzea! Máme pro vás nepřebernou nabídku zajímavých muzeí, kde se nebudete nudit. Vybrali jsme pro vás originální a unikátní expozice ze všech možných oborů. Vybrat si můžete expozice, kde si lze na exponáty i sáhnout, kde si mohou vaše děti hrát a něco zajímavého se dozvědět.

100 tipů na novoroční procházku

100 tipů na novoroční procházku

V duchu hesla "jak na Nový rok, tak po celý rok", je dobré vyrazit na výlet hned první den v novém roce. Shoďte nadbytečná kila a provětrejte si hlavu po silvestrovském veselí! A protože 1. 1. 2024 není den jako každý jiný, i cíl by měl být ikonický. Kam tedy? Třeba na vrchol hory, na rozhlednu, na stezku v korunách stromů nebo zážitkovou vyjížďku vlakem?

100 tipů na zimní výlety do přírody

100 tipů na zimní výlety do přírody

Vydejte se na výlet do přírody a poznejte krásy naší země i v zimním období. Výlety do přírody nás osvobozují od starostí všedního dne a nabíjejí novou energií. Nabízíme zaručené tipy na výlety, které přinesou radost vám i celé vaší rodině.

100 tipů na Mikuláše – mikulášská nadílka akcí v Česku

100 tipů na Mikuláše – mikulášská nadílka akcí v Česku

Začátek prosince patří tradičně Mikuláši rozdávajícímu dárky, čertům, ze kterých jde strach, a andělům, které čertovské obchůzky milosrdně doplňují. Svátek Mikuláše připadá na 6. prosince 2024, oslavy však probíhají už 5. prosince 2024 večer. Řada mikulášských akcí letos proběhne také o předcházejícím a následujícím víkendu. Užijte si čertovské bujaré veselí ve velkém, vydejte se s dětmi na čertovské jízdy vláčkem, výlet do zoo, do pekelného království anebo se za nebeskou trojici vypravte na výlet na hrady a zámky. Kam se vypravit vám poradí Kudy z nudy!

100 tipů na procházku do přírody

100 tipů na procházku do přírody

Příjemné počasí láká k procházkám do přírody, do lesa, botanické zahrady či k horským túrám. Vydejte se Českem na netušená místa a za krásami české přírody po naučných stezkách, poznejte nejen čtyři národní parky ale i desítky a stovky dalších nečekaně krásných míst. Nechte se inspirovat krásami naší přírody a přeneste si radostnou náladu domů.

100 tipů, kam se vydat na výlet v okolí Prahy

100 tipů, kam se vydat na výlet v okolí Prahy

Tipy na výlet v okolí Prahy nabízí kratší i delší procházky přírodou, návštěvy vyhlídek, tradičních cílů i málo známých míst. Pokud vás slunečný den láká vyjít si někam na výlet nebo vás neodradí nepřízeň počasí, nechejte se inspirovat našimi tipy, kterými vás budeme lákat na vycházku ve Středočeském kraji. Čekají na vás naučné stezky, přírodní zajímavosti a spousta dalších míst, stačí si jen vybrat.

100 tipů, kam jít na procházku v Praze

100 tipů, kam jít na procházku v Praze

Co podniknout v Praze? Užijte si dlouhé procházky zahradami, v parcích, úžasné výhledy a brouzdání starým městem... Vydejte se na krásnou procházku a užívejte si něžné paprsky slunce i zasněnou romantiku uprostřed překrásného hlavního města. Vydat se můžete i do okrajových částí Prahy, kde si užijete volný čas v parku, pozorováním fauny a flóry či jiným příjemným způsobem.

100 tipů, kam jít na pivo

100 tipů, kam jít na pivo

České pivo má mnohasetletou historii a tradice její výroby se dědí z generace na generaci. Prvním historickým dokladem souvisejícím přímo s výrobou piva je nadační listina prvního českého krále Vratislava II. pro vyšehradskou kapitulu z roku 1088. Nejprve byla výroba piva výsadou jednotlivců (např. měšťanů, šlechty), ve 14. století byly založeny cechy sladovníků a pivovarníků a výroba piva dále vzkvétala až do založení průmyslových pivovarů, které v tradici výroby českého piva pokračují dodnes. Na Kudy z nudy pro vás máme 100 tipů, kam jít na dobré pivo a zároveň poznat i jeho histori.

100 tipů na výlety za technickými zajímavostmi a památkami

100 tipů na výlety za technickými zajímavostmi a památkami

Průmyslové dědictví se postupně stává nejen předmětem zájmu odborníků, ale i oblíbeným cílem turistů. Na území České republiky najdete spoustu technických zajímavostí a památek. Historicky zajímavé a cenné technické památky a interaktivní programy se zaměřením na techniku nabízí i portál Kudy z nudy. Vydejte se poznat technické skvosty České republiky, mezi nimi například ruční papírnu ve Velkých Losinách, větrný mlýn Ruprechtov, hamr Dobřív, důl Ševčiny, elektrárnu Hučák, řetězový most Stádlec a další.

100 tipů, kde vidět zajímavé mosty v Česku

100 tipů, kde vidět zajímavé mosty v Česku

Most – označovaný také jako „mladší bratr cesty“ – představuje prvek, který pomáhá překonávat nejrůznější překážky. Tak třeba na fotografie Karlova mostu narazíte téměř na každém rohu. Skoro by se zdálo, že jde o jediný most u nás. A přitom v České republice ale teče spousta řek, říček i potoků a na řadě z nich najdete jedinečné a krásné mosty. Přejděte s Kudy z nudy suchou nohou po nejzajímavějších mostech u nás.

100 tipů, kam jít do skvělé kavárny aneb staňte se kavárenským povalečem!

100 tipů, kam jít do skvělé kavárny aneb staňte se kavárenským povalečem!

Káva je skvělý nápoj! Zlatou éru kavárenství představovalo období konce rakouského mocnářství a první republiky. Nezval, Seifert, bratři Čapkové, Poláček, Hašek, Kafka a mnozí další spisovatelé, novináři, architekti, umělci a podnikatelé měli své oblíbené kavárny. U stolků se probírala politika, umění i mezilidské vztahy. Doušek lahodné voňavé kávy si i dnes vychutnáte v mnoha tradičních i moderních kavárnách. Vyberte si tu pravou právě pro vás z nabídky celé České republiky.

100 tipů na cyklovýlety – nenáročné projížďky i dálkové cyklotrasy

100 tipů na cyklovýlety – nenáročné projížďky i dálkové cyklotrasy

Poznáváte rádi krajinu, různé zajímavosti a přírodu ze sedla kola? Ideální je zamířit na kole mimo město a užít si nerušenou vyjížďku. Využijte příznivé počasí a naplánujte si hezký cyklovýlet. Máme pro vás tipy na nenáročné projížďky okolo vodních toků, krásnou přírodou nebo náročnějším terénem po singltrekových stezkách. Stačí se jen vyhoupnout do sedla a užít si radost z pohybu.

100 tipů na netradiční ubytování

100 tipů na netradiční ubytování

Už jste někdy spali na slámě či v sudu? Věřte, že takový unikátní zážitek si můžete dopřát v docela luxusní podobě. V České republice se nachází mnoho ubytovacích zařízení, která vám umožní strávit noc velmi netradičně, ať už v zámeckých komnatách, selské jizbě, ve mlýně, v korunách stromů, jurtě, na posedu, v jeskyni či maringotce, na faře nebo mnišských celách. Portál Kudy z nudy vám přináší tipy na originální a kuriózní místa, kde se můžete ubytovat.

100 tipů za tajemstvím pod zemským povrchem – jeskyně, doly, podzemní chodby i jezera

100 tipů za tajemstvím pod zemským povrchem – jeskyně, doly, podzemní chodby i jezera

V podzemí se ukrývá mnoho tajemných prostor – v jeskyních a starých štolách narazíte na podzemní jezírka, romanticky působí podzemní říčky a nedaleko Rudice objevíte dokonce i vodopád! Lákavá jsou tato místa i tím, že je lze většinou navštívit jak v hlavní, tak i mimo turistickou sezónu. Navíc se zde schováte za letních veder i v případě deštivého počasí!

100 tipů pro romantické zážitky

100 tipů pro romantické zážitky

Romantika je podle Slovníku spisovného jazyka českého to, co v sobě má prvky nevšednosti, neobyčejnosti, fantastičnosti, dobrodružnosti a silného citového působení. Romantika je přesně to, co potřebujete! Máme pro vás vše, co by měl kvalitní romantický pobyt či zážitek nabídnout. Můžete si vybrat z tipů na první i sté rande: lahodné romantické večeře, procházky v přírodě, skvělé ubytování, trochu adrenalinu nebo relaxaci ve dvou. Udělejte radost své lásce, ať už je svátek svatého Valentýna, 1. máj nebo kterýkoliv jiný den v roce.

100 tipů, kam jít na víno do vinařství nebo přímo k vinařům

100 tipů, kam jít na víno do vinařství nebo přímo k vinařům

Naše vinice nabízí vína neobyčejně rozmanitá, která vynikají originálními ovocnými tóny a kořenitostí, bohatým spektrem aromatických látek a harmonickou plnou chutí. Právě proto jsou moravská a česká vína vyhledávána milovníky kvalitních a optimálně vyzrálých vín. Poznejte a ochutnejte jedinečná vína z malých a středních vinařství!

100 tipů na výlety na zříceniny

100 tipů na výlety na zříceniny

Staré zpustlé hrady a tvrze... Svědkové dávnověku a neúprosného času, sídla českých rodů, místa pamětihodných událostí, dějiště velkých historických činů a bitev, ale stejně tak i romantických pověstí a zajímavých vyprávění, to vše jsou zříceniny. Kam se vydáte na výlet?

100 tipů na nejkrásnější vyhlídky v Česku

100 tipů na nejkrásnější vyhlídky v Česku

Také se rádi na svých toulkách přírodou kocháte panoramatickými výhledy? Potom se nechejte inspirovat našimi tipy, které vám přináší přehled nejzajímavějších přírodních vyhlídek v celé České republice. Vybírat můžete z pohledů na meandry řek, skalní města či hřebeny našich hor.

100 tipů, kde vyzkoušet tradice

100 tipů, kde vyzkoušet tradice

Poctivost, řemeslný fortel, odkaz předků, láska a dovednosti prověřené lety: takové jsou naše tradice. Hledáte ty nejkrásnější lidové slavnosti a festivaly, krajové speciality a klasické české pivo? Místa, kde poznáte mistry svého oboru a odhalíte tajemství tradičních řemesel? Anebo toužíte po hýčkání a odpočinku, které nabízejí naše lázně? Nabízíme vám místa, kde si přijdou na své všechny smysly a kde se s tradicemi setkáte skutečně na vlastní oči, nos, jazyk, uši i kůži.

Další aktuality

Kalendář 2025: Letní festivaly – kam se vydat za skvělou muzikou?

Mnozí milovníci hudby by si jen velmi těžko dovedli představit léto bez kvalitních festivalů. Sezóna 2025 bude protkána festivaly nejrůznějších žánrů – od poprocku po punk. Stačí si jen vybrat hudební styl, patřičnou náladu a vyrazit s kamarády za neopakovatelnými hudebními zážitky. Podívejte se portálem Kudy z nudy, co vše se chystá na příští léto.
21. listopad 2024 11:31
Kultura

Pojďme spolu do Betléma – výlety za betlémy netradičními a neobvyklých tvarů i materiálů

Dřevěné, papírové, slaměné, keramické, máslové, chlebové, z těsta... Betlémy vyrobené z různých materiálů, o nejrůznější velikosti, barvách i tvarech si můžete během adventu, vánočních svátků i po nich prohlédnout po celém Česku. Portál Kudy z nudy vás zve k návštěvě výstav i muzeí, kde si připomenete událost oslavovanou už přes 2000 let. Kdy vznikl první betlém? Nedaleko italské obce Greccio roku 1223. Sv. František z Assisi nechal přinést do jeskyně jesle vystlané senem, k nim postavil oslíka a volka, tak jak to bylo v městě Betlémě. O vánoční noci byl v jeskyni připraven malý oltář, u kterého kněz sloužil mši a František vysvětloval evangelium. Atmosféra silně zapůsobila na přítomné venkovany a událost byla opakována i po smrti sv. Františka z Assisi. Zvyk se brzy začal šířit za hranice Toskánska, dále do celého světa.
21. listopad 2024 6:19
Kultura

Kalendář 2025: Řemeslné trhy, poctivá řemesla, farmářské tržiště a jarmarky

Objevujte kouzla zvyků a starých řemesel během celého roku 2025! Vydejte se spolu s Kudy z nudy za poznáním téměř zapomenutých zvyků a tradic. Setkejte se s lidmi, kteří dodnes udržují tradiční řemesla našich předků při životě. Bohatou nabídku řemesel během jarmarků a trhů doplní také vynikající výběr občerstvení a farmářských produktů. Nechte se inspirovat našimi tipy a poznejte pozapomenutá řemesla.
20. listopad 2024 13:28
Kultura

Více než 800 let vánočních betlémů: první postavil už v roce 1223 František z Assisi

Česká republika je na špičce světového lidového betlémářství a betlémy objevíte během adventu a Vánoc skutečně všude, od maličkých, co se vejdou do ořechové skořápky, až po obří betlémské scény s postavami v nadlidské velikosti ze dřeva či slámy. Odkud se ale tahle tradice vlastně vzala a kde se odehrálo první představení živého betléma?
20. listopad 2024 7:33
Kultura

Objevte krásu drahých kamenů: tipy, kde najdete expozice šperků, drahokamů a šperkařské dílny

Zajímáte se o šperky a polodrahokamy? Poznáte na první pohled ametyst, chalcedon, achát, jaspis, růženín nebo třeba olivín? Pak určitě rádi nahlédnete do nejrůznějších dílen, kde se krásné blýskavé šperky vyrábí. Zajímavý pohled bude také do vzácných klenotnic, kde jsou shromážděny opravdové poklady v podobě šperků, nádob z drahých a ušlechtilých kamenů a dalších šperkařských prací. Objevte svět třpytivých českých granátů, tajemných vltavínů a dalších drahých kamenů.
20. listopad 2024 6:00
Kultura

100 tipů, kam za betlémy a betlémářskou tradicí po celém Česku

Zvyk stavět betlémy patří k nejrozšířenějšímu vánočnímu zvyku. Tuto tradici založil v roce 1223 svatý František z Assisi v italské Umbrii. Se svými přáteli přivedli do jeskyně, kterou přeměnili na kapli, živého osla i vola a zinscenovali betlém, v němž pak kněz sloužil první vánoční půlnoční mši. Současné adventní a vánoční výstavy betlémů ukazují, že betlémářská tradice je u nás dosud živá. Přijďte se i vy potěšit krásou betlémské scény, která pohladí na duši.
19. listopad 2024 19:36
Kultura

Nalaďte se na přicházející advent na výstavách betlémů

Výstavy betlémů u nás mají dlouhou tradici. Většina z nich sice začíná až v prosinci, ale přesto se najde pár výjimek a stálých expozic, které jsou přístupné už v listopadu. A kam se za betlémy vypravit? Na to vám odpoví portál Kudy z nudy, který vás pozve třeba do Přerova nad Labem, Hlinska, Máslovic a na další místa.
19. listopad 2024 16:00
Kultura

Sametové tipy – oslavte státní svátek 17. listopadu

V roce 2024 si připomínáme 35. výročí Sametové revoluce. Přinášíme vám tipy, jak státní svátek 17. listopadu oslavit. Pádem komunismu se Československo po 41 letech stalo svobodným demokratickým státem. Řada měst pořádá speciální akce k tomuto významnému výročí. Jinde si zase můžete užít řemeslné trhy nebo lampionový průvod.
15. listopad 2024 18:18
Kultura