ÚvodČeská nejOsobnostJosef Mysliveček – Il divino Boemo, slavný operní skladatel 18. století
Osobnost

Josef Mysliveček – Il divino Boemo, slavný operní skladatel 18. století

Božský Čech, Il divino Boemo: to byl Josef Mysliveček, (9. března 1737, Praha – 4. února 1781, Řím). Láska k hudbě ho zavedla do Itálie, kde se stal jedním z nejvyhledávanějších barokních operních skladatelů druhé poloviny 18. století. Jeho závratnou kariéru i pád do bídy a zapomnění zmapoval režisér Petr Václav ve filmu Il Boemo.
Josef Mysliveček pocházel z rodiny bohatého pražského mlynáře. Narodil se zřejmě v Sovových mlýnech na Kampě, dnešním sídle Musea Kampa, s rodiči se později přestěhoval do domu U modré lodi či U košíku v Melantrichově ulici na Starém Městě. Tam jej připomíná busta a pamětní deska.

Josef společně se svým dvojčetem Jáchymem absolvoval gymnázium u jezuitů v Klementinu, oba bratři se vyučili mlynářskému řemeslu a v roce 1761 byli prohlášeni mistry. Zatímco Jáchym pokračoval v otcově řemesle, Josefa zlákala hudba. Na housle hrál od dětství, později studoval kompozici, složil první skladby a v roce 1763 odjel do Benátek. Studoval u skladatele Giovanniho Pescettiho (1704–1766) a italské operní publikum záhy okouzlil svým uměním. Během dalších deseti let se stal hvězdou první velikosti; složil třicet oper, deset oratorií, symfonie, koncerty, ouvertury a řadu komorních a chrámových skladeb. Mnohé se nedochovaly anebo dosud nebyly objeveny, víme však, že Myslivečkova hudba zněla v Římě, Neapoli, Miláně, Benátkách, Florencii, Parmě, Boloni či Turíně a všude sklízela velké ovace.

Mysliveček se několikrát vrátil do rodné Prahy; v roce 1768, kdy přijel vyřídit pozůstalost po své matce, byl uvítán s poctami a s velkým úspěchem uvedl svou operu Semiramide riconosciuta / Semiramis znovu poznaná. Během své kariéry se také několikrát setkal s Wolfgangem Amadeem Mozartem (1756–1791), který jej velmi obdivoval.

Na pozvání bavorského vévody Maxmiliána I. odjel Mysliveček v roce 1777 do Mnichova, kde slavil úspěch s oratoriem Abraham a Izák. Při zpáteční cestě do Itálie se však kočár s Myslivečkem převrhl, a skladatel strávil delší dobu v nemocnici. Opustil ji až po roce, vinou nešikovných lékařů se znetvořeným obličejem, přes který po zbytek života nosil masku. Zemřel v pouhých třiačtyřiceti letech, nemocný, chudý a pronásledovaný pověstmi o nezřízeném životě a pohlavní chorobě. Kněz z římského kostela San Lorenzo in Lucina, kde byl pohřben, podle jeho tváře odhadl, že mu bylo pětašedesát let.

Už na konci 19. století osudy Josefa Myslivečka inspirovaly spisovatele Jakuba Arbese k romanetu Il divino Boemo. V roce 2015 o něm režisér Petr Václav natočil dokument Zpověď zapomenutého, na kterou navázal filmem Il Boemo. Snímek se natáčel nejenom v Itálii, ale také v klášteře v Doksanech, na zámcích v Jaroměřicích nad Rokytnou a v Bučovicích, v Martinickém paláci a Stavovském divadlePraze. Hlavní roli slavného a obdivovaného barokního skladatele si zahrál Vojta Dyk.
Museum Kampa – objevte sbírky umění 20. století Kultura

Museum Kampa – objevte sbírky umění 20. století

Prohlídka Musea Kampa, možná i s odborným výkladem, vás zavede do tajů světa moderního umění. Museum Kampa, Nadace Jana a Medy Mládkových, pečuje o rozsáhlé sbírky dvou ikon v dějinách umění 20. století, Františka Kupky a Otto Gutfreunda, a o Sbírku středoevropského moderního umění.

Evropa v Česku: proč máme rádi Itálii?

Evropa v Česku: proč máme rádi Itálii?

Benátky, Florencie a věčné město Řím, jezera Lago di Garda, Lago di Maggiore a Lago di Como, Alpy, tajemné Pompeje, nekonečné písečné pláže, úžasné památky na každém rohu, víno, olivové háje a fantastická kuchyně: je tolik věcí, které máme rádi v Itálii! Seriál o evropských zemích pokračuje na jihu, v jedné z nejoblíbenějších zemí letních dovolených. Pojďte s Kudy z nudy poznat Itálii!

Praha 1

Praha 1

Jedinečná atmosféra uliček Starého Města a Malé Strany s galeriemi a kavárnami, vznosné barokní kostely, paláce a palácové zahrady, starobylý Karlův most, ostrov Kampa obtékaný Čertovkou, a nad tím vším Pražský hrad s katedrálou sv. Víta – to je historické centrum a srdce hlavního města, Praha 1.

Seznamte se: 19. března má svátek Josef

Seznamte se: 19. března má svátek Josef

Blíží se 19. březen a je nejvyšší čas vymyslet dárek pro vaše přátele a blízké jménem Josef, Pepa, Pepík, Jožka, Jožin, Jozífek, Pepin nebo Pepíno. Mezi námi jich žije asi 150 tisíc a do roku 1951 bylo jméno Josef nejčastějším křestním jménem v Čechách i na Moravě. Se kterými Josefy se setkáte na Kudy z nudy?

České značky: dokonalé hudební nástroje aneb co Čech, to muzikant

České značky: dokonalé hudební nástroje aneb co Čech, to muzikant

Muzikální nadání bylo pro Čechy tak charakteristické, že se kdysi naší zemi říkalo konzervatoř Evropy a zrodilo se i okřídlené úsloví „co Čech, to muzikant“. Na dávné tradice navázali výrobci hudebních nástrojů a o nejednom z nich platí, že jde o největší výrobce svého druhu v Evropě. Kde tedy slavné kousky přicházejí na svět?

Praha – Malá Strana Památky

Praha – Malá Strana

Jedna z nejstarších a nejhezčích částí Prahy se rozkládá mezi Vltavou a Pražským hradem. Ve spleti romantických dlážděných ulic se spoustou malebných domů, paláců a kostelů čeká celá řada dalších atraktivních míst, namátkou ostrov Kampa, barokní chrám sv. Mikuláše nebo barokní palácové zahrady.

#světovéČesko a pražský ostrov Kampa: království romantiků, umělců a vodníků

#světovéČesko a pražský ostrov Kampa: království romantiků, umělců a vodníků

Kampa je ostrov všech romantiků a zamilovaných. Ostrov mlýnů, mlýnských kol a vodníků, parků a soch, umělců a křivolakých uliček, kde se tak trochu zastavil čas. Vychutnat si její tiché kouzlo je jednoduché: zkrátka se sem vydejte na procházku. Kampa je maličká, výlet vás rozhodně neunaví, a navíc určitě objevíte útulné zákoutí, lavičku nebo kavárnu, kde si vychutnáte kouzlo staré Prahy přímo v jejím srdci.

Vladimír Houdek – Množina pohybu

Muzeum Kampa uvede od 10. prosince do 26. ledna výstavu Vladimíra Houdka: Množina pohybu.
Praha 1, Praha

Identita – příběh českého grafického designu

Ve všech třech svých podlažích ukáže Museum Kampa to nejlepší z historie českého grafického designu. Tedy díla, ve kterých jde ruku v ruce estetická kvalita, dobré technické nebo řemeslné provedení a funkčnost.
Praha 1, Praha

Mikuláš na Kampě

Každoroční rozsvěcení vánočního stromečku na Kampě je spojeno s mikulášskou nadílkou.
Praha 1, Praha

Vánoční koncert Yvetta Blanarovičova & Talent La Sophia

Srdečně vás zveme v sobotu 7.12. v 16:00 na Vánoční koncert Yvetta Blanarovičova & Talent La Sophia na Střelecký ostrov v Praze.
Praha 1, Praha

United Islands of Prague 2025

Praha se stane dějištěm oslavy kulturního dění v Česku a tradičního svátku muziky v jednom. Pražské ostrovy centra města a netradiční místa Prahy 5 ožijí i v roce 2025 hudbou a novými jmény napříč žánry.
Praha 1, Praha

Malostranské Vánoce 2024

Nasát vánoční atmosféru v Praze bude možné také na náměstí pod Karlovým mostem na Kampě.
Praha 1, Praha

Komentované prohlídky Tyršova domu

Pokračují prohlídky sídla České obce sokolské. Navštívit unikátní prostory Tyršova domu a Michonova paláce můžete každou třetí středu v měsíci od 15:00. Přijďte se podívat do útrob mimořádné stavby.
Praha 1, Praha

Muzikál Frankenstein

Tým mladých umělců Studia Dendrion se rozhodl přeložit a zinscenovat americký muzikál Frankenstein uvedený v New Yorku v roce 2008. Muzikál vypráví v adaptované formě příběh románu Mary Shelley. Příběh Viktora Frankensteina, mladého génia, jemuž se jeho vědecký experiment stal osudným.
Praha 1, Praha

Aktivity v okolí

Museum Kampa – objevte sbírky umění 20. století

Prohlídka Musea Kampa, možná i s odborným výkladem, vás zavede do tajů světa moderního umění. Museum Kampa, Nadace Jana a Medy Mládkových, pečuje o rozsáhlé sbírky dvou ikon v dějinách umění 20. století, Františka Kupky a Otto Gutfreunda, a o Sbírku středoevropského moderního umění.
Praha 1, Praha

Sochy bronzových miminek na Kampě

Tři bronzová miminka od Davida Černého jsou umístěna na Kampě v parku vedle Musea Kampa.
Praha 1, Praha

Fronta tučňáků na Kampě

Věděli jste, že v Praze na Kampě potkáte tučňáky? Jsou žlutí, je jich čtyřiatřicet a v noci svítí.
Praha 1, Praha

Michnovský letohrádek alias Rybářský dům na Kampě

Malebný domeček na pražské Kampě budou znát všichni milovníci českých filmů, jako příbytek vodnické rodiny ze snímku Jak utopit Dr. Mráčka aneb Konec vodníků v Čechách. V památkově chráněné budově vzniklo kulturní a komunitní centrum, které využívají skautské oddíly a obyvatelé Prahy.
Praha 1, Praha

Soubor čtrnácti litinových reliéfů – kanálových poklopů na Kampě

Na pražské Kampě, v cestě podél zdi u Sovových mlýnů, je umístěn soubor čtrnácti litinových reliéfů-kanálových poklopů. Cyklus, jehož autorem je Viktor Karlík, má název Hlasy z podzemí.
Praha 1, Praha

Kanál Čertovka – pražské Benátky

Pražská Čertovka představuje místo, které odděluje Kampu od ostatní částí Malé Strany. Jedná se o uměle vytvořený vodní náhon, který ve 12. století vybudoval řád Maltézských rytířů, aby sloužil jako přívod vody do původních devíti malostranských mlýnů, které se kolem ostrova Kampy rozprostíraly.
Praha 1, Praha

Werichovka – Werichova vila na Kampě

Muzeum Kampa ve vile otevřelo muzeum věnované Osvobozenému divadlu a jeho čelním představitelům, tedy Jiřímu Voskovcovi a Janu Werichovi. Prostor však dostali i další někdejší obyvatelé historické budovy – jazykovědec Josef Dobrovský nebo básník Vladimír Holan.
Praha 1, Praha

Lichtenštejnský palác v Praze

Barokní stavba podle projektu Giovanniho Battisty Alliprandiho se nachází na břehu Vltavy na Kampě. V současné době používá Lichtenštejnský palác česká vláda k reprezentačním účelům.
Praha 1, Praha

Ubytování a restaurace

Mlýny restaurant

Mlýny restaurant je místem propojení historie Sovových mlýnů, expozicí Muzea moderního umění, současného umění, architektury, designu a moderní gastronomie v interiéru restaurace a kavárny.
Praha 1, Praha

Iveta Fabešová Café – cukrárna ve Werichově vile

Kavárna se nachází v klubové zóně Werichovy vily a je tak součástí stálé expozice. V nabídce jsou domácí designové zákusky, místní specialitou jsou dezerty spojené s lidmi, kteří jsou s historií domu spojeni.
Praha 1, Praha

Pytloun Kampa Garden Hotel Prague

Hotel se nachází v historickém centru Prahy na jednom z nejkrásnějších městských ostrovů světa – na Kampě. Hotel je vítězem ceny Czech Hotel Awards 2017 – nejoblíbenější hotel v kategorii tříhvězdičkové hotely na Praze 1.
Praha 1, Praha

Spices Restaurant and Bar

Spices Restaurant and Bar se stal vítězem nejvýznamější české gastronomické ankety Mauerův výběr Grand restaurant 2016. Nabízí asijskou kuchyni a najdete jej na Malé Straně.
Praha, Praha

Hotel Archibald U Karlova mostu

Hotel Archibald U Karlova mostu se nachází na Malé Straně v historickém centru Prahy. Budete ubytováni jen pár kroků od slavného Karlova mostu, který je součástí Královské cesty – trasy, po které projížděli středověcí čeští panovníci ke korunovaci.
Praha 1, Praha

Mandarin Oriental Praha

V budově bývalého kláštera na Malé Straně naleznete jeden z luxusních pětihvězdičkových hotelů, který vám umožní zažít jak Prahu historickou, tak Prahu moderní. V tomto duchu jsou navržené pokoje a suity hotelu – moderní designový nábytek vyplňuje historické místnosti s klenutými stropy.
Praha 1, Praha

Restaurace Monastiq v hotelu Mandarin Oriental

Restaurace Monastiq se nachází v elegantních prostorech v historickém v srdci Malé strany, kde se snoubí historie se současností. Šéfkuchař Michal Horváth zde pro hosty vytváří autentické české chutě za použití skvělých surovin a té správné dávky inovace.
Praha 1, Praha

Old Armoury Prague – Pytloun Stará Zbrojnice Hotel Prague

Pytloun Stará Zbrojnice Hotel Prague je součástí sítě Pytloun Hotels. Hotel se nachází v budově ze 17. století a všechny pokoje jsou světlé a vzdušné.
Praha 1, Praha