ÚvodČeská nejOsobnostJože Plečnik – architekt, který proměnil Pražský hrad a Lány v rezidence českých prezidentů
Osobnost

Jože Plečnik – architekt, který proměnil Pražský hrad a Lány v rezidence českých prezidentů

Slovinský architekt Jože Plečnik (23. 1. 1872 Lublaň, Slovinsko – 7. 1. 1957 tamtéž) se na přání prezidenta T. G. Masaryka stal prvním oficiálním architektem Pražského hradu a výrazně ovlivnil jeho podobu. Pojďte se vypravit po jeho stopách nejenom po Hradčanech, ale také do rezidence našich prezidentů v Lánech a ke kostelu na pražských Vinohradech, který patří k nejpůsobivějším Plečnikovým stavbám.
Průkopník moderní architektury a jeden z nejvýznamnějších architektů 20. století Jože Plečnik byl celý život rozkročený mezi rodnou Lublaní, Vídní, kde vystudoval vídeňskou akademii pod vedením jednoho ze zakladatelů moderní evropské architektury Otty Wagnera, a Prahou, kam jej přivedlo přátelství se spolužákem Janem Kotěrou. Po desetiletém působení ve Vídni se roku 1910 přestěhoval do Prahy, kde začal působit jako profesor dekorativní architektury na Vysoké škole uměleckoprůmyslové. Spřátelil se s T. G. Masarykem a po vzniku republiky se stal architektem Pražského hradu, aby podle Masarykova přání „hrad monarchistický přeměnil na hrad demokratický“.

Plečnikovy práce prozrazují vliv středomořské architektury i vídeňské secese, antiky a rané italské renesance. Jeho styl kombinuje moderní a klasické prvky, zejména sloupy, balustrády a pilíře, a to z kvalitních materiálů, jako byla žula a mramor. Vrcholné období Plečnikovy tvorby je spojeno právě s úpravami Pražského hradu. Navrhl nové spořádání zahrad Rajské, Na valech a Na Baště, odkud vede Býčí schodiště na třetí nádvoří. Tam architekt nechal vztyčit monolit z mrákotínské žuly. Podle jeho plánů byl upraven také byt prezidenta v Novém královském paláci, vstupní sloupová síň Španělského sálu, Masarykova vyhlídka s vinicí na severní hraně Jeleního příkopu a další místa.

Na proměny Pražského hradu navázaly nadčasové úpravy interiérů zámku v Lánech a zámeckého parku, oficiální rezidence našich prezidentů. Posledním Plečnikovým dílem v Česku je kostel Nejsvětějšího Srdce Páně v Praze na náměstí Jiřího z Poděbrad z let 1928 až 1932. Protože část veřejnosti tehdy ostře protestovala proti jeho plánovaným zásahům v okolí Pražského hradu a Hradčan, Plečnik spolupráci s Prahou, Masarykem a českým státem ukončil a vrátil se do vlasti.

Lublani v posledních dvaceti letech svého života ovlivnil urbanistické řešení města a současně vybudoval školu architektury. Mezi nejznámější díla patří Trojmostí přes řeku Lublanici, tržnice, Národní a univerzitní knihovna či kostel sv. Michala na Blatech.

Architekt zemřel v roce 1957 a je pochován na hřbitově Žale, který rovněž sám projektoval. V Lublani si rovněž můžete prohlédnout muzeum Jože Plečnika, umístěné v jeho domě ve čtvrti Trnovo, u nás jeho působení mapuje expozice v Rothmayerově vile v pražských Střešovicích.
Znáte pět letních bytů prezidenta Masaryka?

Znáte pět letních bytů prezidenta Masaryka?

Tomáš Garrigue Masaryk byl bezpochyby jednou z nejvýznamnějších osobností našeho národa, která se osobně nejvíc zasloužila o vznik samostatného Československa. Kam jezdil Tomáš Garrigue Masaryk na letní byt? Víte, že prvním letním sídlem prezidenta Masaryka nebyl zámek Lány?

Jelení příkop pod Pražským hradem Příroda

Jelení příkop pod Pražským hradem

Jelení příkop je přírodní rokle, kterou teče potok Brusnice. Jméno "jelení" má příkop proto, že zde byla nejen v době vlády Rudolfa II. chována lovná zvěř. Otevřen je od 1. března do 30. listopadu vždy od 10:00 hodin do soumraku.

Domeček, vila, zámek, tvrz i Hrádeček: víte, kde bydleli naši prezidenti?

Domeček, vila, zámek, tvrz i Hrádeček: víte, kde bydleli naši prezidenti?

Na rozdíl od Spojených států a jiných zemí, kde má prezident jasně určené sídlo, si naše hlavy státu mohou svůj domov vybrat. Jako první se samozřejmě nabízí Pražský hrad, ale z našich prezidentů tam bydleli jen někteří. Víte, která místa zvolili a kam jezdili na letní byty? A který dům nejčastěji sloužil jako soukromé prezidentské sídlo?

Rothmayerova vila v pražských Střešovicích Památky

Rothmayerova vila v pražských Střešovicích

Rothmayerova vila ve Střešovicích prošla rekonstrukcí a veřejnosti je zpřístupněna od roku 2015. Muzeum Prahy zde otevřelo expozici o životě a dílu architekta Otto Rothmayera a jeho učitele Josipa Plečnika.

Za kouzlem pražské bohémy z Vinohrad na Žižkov

Za kouzlem pražské bohémy z Vinohrad na Žižkov

Žižkov je snad nejlegendárnější pražskou čtvrtí mimo historické centrum. V minulosti jeho převážně dělnické obyvatelstvo, veselý život místních hospůdek a kabaretů i kopcovitý terén pod Vítkovem společně vytvořily neodolatelnou auru, které propadl kdekterý aspirující umělec. Vycházka vás nejprve přivede do čtvrti Královské Vinohrady. Nesou své jméno po skutečných vinicích, jež se ve středověku rozkládaly na zdejších svazích. Dnes vinice vystřídaly nádherně zdobené domy, které doplňuje strohá moderna překvapivých tvarů i barev. Klikatá cesta žižkovskými ulicemi vás zavede i do blízkosti televizního vysílače.

Zahrady, hrad a kostel: pražské stopy Jože Plečnika

Zahrady, hrad a kostel: pražské stopy Jože Plečnika

Když si mezi přáteli zděláte malou anketu o místech s nejhezčím výhledem na Prahu, určitě vám někdo doporučí Jižní zahrady Pražského hradu. Od roku 2016 je můžete vidět v podobě, kterou jim vtiskl slovinský architekt Josip Plečnik. Vydejte se s portálem Kudy z nudy po jeho stopách.

10 unikátních staveb a rekonstrukcí Jože Plečnika

10 unikátních staveb a rekonstrukcí Jože Plečnika

Jože Plečnik (Josip Plečnik, 23. ledna 1872 – 7. ledna 1957), architekt a urbanista, který svou prací ve 20. a 30. letech 20. století významně přispěl k současnému vzhledu Pražského hradu . Mezi další Plečnikovy počiny v Praze patří například kostel Nejsvětějšího srdce Páně na Vinohradech., dále nárožní dům v Žatecké ulici na Starém Městě, obora Hvězda, pomník továrníka J. Edlera von Schroll v Broumově nebo hrobka Emila Kratochvíla na lesním hřbitově v Křivoklátě.

Produkční zahrady Pražského hradu Příroda

Produkční zahrady Pražského hradu

Produkční zahrady na Pražském hradě, které jsou kvůli bezprostřednímu sousedství obydlí prezidenta republiky přístupné pouze dva dny v roce, se rozkládají na ploše cca 4 hektarů. Jedna polovina slouží jako ovocný sad s rybníkem a druhá polovina jako produkční část pro záhony a skleníky.

Kostel Nejsvětějšího Srdce Páně na Vinohradech Památky

Kostel Nejsvětějšího Srdce Páně na Vinohradech

Kostel stojí na náměstí Jiřího z Poděbrad a je dílem známého slovinského architekta Josipa Plečnika, realizovaným v letech 1928 až 1932. Velmi osobitá stavba je inspirována starokřesťanskými vzory. Jde o ojedinělý příklad meziválečné české architektury.

Zámecký park Lány a palmový skleník Příroda

Zámecký park Lány a palmový skleník

Francouzská květinová zahrada v těsné blízkosti zámku plynule přechází v lesopark v anglickém stylu o rozloze 110 ha s pohodlnými promenádami. Přístup pro veřejnost je hlavní zámeckou bránou ze Zámecké ulice. V zahradě vás určitě upoutá krásně opravený litinový skleník, upravený J. Plečniekm.

Vycházka po Novém Světě

Ve zdejších uličkách jako by se zastavil čas. Není proto divu, že toto hradčanské zákoutí v minulosti lákalo a stále láká množství umělců a bohémských duší, z nichž mnozí zde nalezli poetický domov.
Praha 1, Praha

Vltava slavná & splavná v Jízdárně Pražského hradu – předběžný termín

Výstava Vltava slavná & splavná je hlavní aktivitou stejnojmenného projektu, který organizuje Národní památkový ústav společně s partnery v roce 2025 u příležitosti 150. výročí uvedení symfonické básně Bedřicha Smetany Vltava. Výstava se uskuteční od září do prosince 2025 v Jízdárně Pražského hradu.
Praha 1, Praha

Betlémská jurta na Pražském hradě – Divadlo bratří Formanů

Betlémská jurta Divadla bratří Formanů se od 30. listopadu 2024 do 5. ledna 2025 usadí na terase Jízdárny Pražského hradu.
Praha 1, Praha

Komentovaná procházka – Večerní Pražský hrad

Večerní procházka po areálu Pražském hradu nabízí jedinečný zážitek, který odhaluje kouzlo Prahy v klidné a tajemné atmosféře.
Praha 1, Praha

Komentovaná procházka – Večerní Pražský hrad

Večerní procházka po areálu Pražském hradu nabízí jedinečný zážitek, který odhaluje kouzlo Prahy v klidné a tajemné atmosféře.
Praha 1, Praha

Staří mistři II: Expozice ve Šternbernském paláci

Sbírková expozice Staří mistři II navazuje na expozici Staří mistři nacházející se v protějším Schwarzenberském paláci. Obě se vzájemně doplňují tak, aby utvořily jeden celek, a zároveň představují skvostná umělecká díla v různých souvislostech.
Praha 1, Praha

Starý královský palác zblízka – komentovaná prohlídka na Pražském hradě

Správa Pražského hradu nabízí speciální prohlídku nazvanou Starý královský palác zblízka. Zájemci nahlédnou s průvodcem i do míst, kam v rámci standardního okruhu není vstup povolen!
Praha 1, Praha

Katedrála sv. Víta zblízka – komentovaná prohlídka

Správa Pražského hradu nabízí speciální prohlídku nazvanou Katedrála sv. Víta zblízka. Zájemci nahlédnou s průvodcem i do míst se zvláštní památkovou ochranou.
Praha 1, Praha

Aktivity v okolí

Produkční zahrady Pražského hradu

Produkční zahrady na Pražském hradě, které jsou kvůli bezprostřednímu sousedství obydlí prezidenta republiky přístupné pouze dva dny v roce, se rozkládají na ploše cca 4 hektarů. Jedna polovina slouží jako ovocný sad s rybníkem a druhá polovina jako produkční část pro záhony a skleníky.
Praha 1, Praha

Masarykův včelín v Produkčních zahradách Pražského hradu

Prezidenta Masaryka v obci Trnávka na Slovensku zaujal lidový typ včelích úlů. Po svém návratu pověřil hradního architekta Josipa Plečnika, aby mu takový včelín postavil. I v dnešní době je včelín plně funkční a med v něm produkovaný Hrad využívá k protokolárním účelům.
Praha 1, Praha

Lumbeho vila na Hradčanech

Kousek od Pražského hradu, od Jeleního příkopu, v ulici U Brusnice se nachází Lumbeho vila, jedna z reprezentativních budov českých prezidentů.
Praha 1, Praha

Jízdárna Pražského hradu – unikátní výstavní prostory s jezdeckou minulostí

Barokní průčelí Jízdárny Pražského hradu z konce 17. století tvoří téměř celou jednu stranu ulice U Prašného mostu, která vede na Pražský hrad ze severní strany, přes Jelení příkop. V polovině 20. století byla Jízdárna adaptována na výstavní síň.
Praha 1, Praha

Pomník Marie Terezie u Prašného mostu

Park u Prašného mostu v Praze 6 zdobí první tuzemská socha habsburské panovnice Marie Terezie, rakouské arcivévodkyně a české královny. Autorem sochy je Jan Kovářík.
Praha 6, Praha

Park Prašný most v Praze

Park nazývané také Morávkův. Vznikl na dříve uzavřené ploše jižně od ulice Milady Horákové, několik posledních let zabranou výstavbou tunelů a podzemních garáží.
Praha 6, Praha

Zahrada Šternberského paláce v Praze

Šternberský palác na Hradčanském náměstí ukrývá ve své blízkosti malou, ale o to zajímavější romantickou zahradu.
Praha 1, Praha

Národní galerie v Praze – Šternberský palác

Ve Šternberském paláci byla od 11. prosince 2020 otevřena nová stálá expozice Staří mistři II, představující kolekce italské malby 14. a 15. století, nizozemského umění 17. a 18. století a středoevopské malířství 17. a 18. století.
Praha 1, Praha

Ubytování a restaurace

Hotel Jelení Dvůr u Pražského hradu

Hotel Jelení Dvůr, s příjemnou rodinnou atmosférou, se nachází na záviděníhodném místě v blízkosti Pražského hradu.
Praha 1, Praha

Bistro Vinobona v Novém Světě

Stylový podnik, který si zamilujete, najdete uprostřed romantické lokality Nového Světa na pražských Hradčanech. Vinárna a bistro se navíc nachází v domku, který na svém místě stojí od konce 17. století.
Praha 1, Praha

Vinobona Wine & Bistro

Vinobona Wine & Bistro najdete na pražských Hradčanech ve čtvrti Nový Svět, na kouzelném místě, kde se zastavil čas. Bistro nabízí kvalitní českou gastronomii, na své si přijdou i vegetariáni.
Praha 1, Praha

Kavárna Nový Svět

Malá rodinná kavárna se ukrývá v malebné lokalitě Nový Svět nedaleko Pražského hradu. Vychutnáte si zde nejen vynikající kávu, ale také nevšední atmosféru skrytou za staletými zdmi starobylého domu.
Praha 1, Praha

Pivovar Strahov

Pivovar nacházející se jen pár kroků od Pražského hradu, ukrytý v příjemném historickém areálu Strahovského kláštera. Prostor pivovaru a restaurace nabízí příjemné posezení s pivem a jídlem z těch nejlepších surovin i receptur. Možnost komentované prohlídky pivovaru po předchozí rezervaci.
Praha 1, Praha

Romantik hotel U Raka v Novém Světě

Prožijte klidnou dovolenou v samém srdci Prahy, v místech, kde na vás dýchá historie na každém kroku. V kterékoliv roční době zde objevíte něco, co učiní z vaší dovolené nezapomenutelný romantický zážitek.
Praha 1, Praha

Mandlárna Loretánská

Kavárna, obchod a vše co se točí kolem mandlí. Včetně naší Mandlovky.
Praha 1, Praha

Restaurace Kuchyň na Pražském hradě

Restaurace Kuchyň sítě Ambiente v Salmovském paláci opět funguje. Přijďte na poctivé české jídlo šéfkuchaře Marka Janoucha a pečlivě ošetřené tankové pivo.
Praha 1, Praha