ÚvodAktuality20 tipů na výlet za stavbami architekta Jana Kotěry
Památky

20 tipů na výlet za stavbami architekta Jana Kotěry

  • 16. dubna 2023
Jan Kotěra (18. 12. 1871 – 17. 4. 1923) – architekt mezinárodního významu a vůdčí osobnost české moderní architektury. Tvůrce rozkročený mezi dobovou secesí a moderním funkcionalismem zanechal nesmazatelnou stopu v Hradci Králové i na dalších místech. Mezi další nejvýznamnější Kotěrova díla v Čechách patří například hotel Okresní dům nebo Městské muzeum v Hradci Králové, Máchova vila v Bechyni nebo Baťova vila ve Zlíně.
Slavný architekt Jan Kotěra zemřel předčasně, v pouhých jednapadesáti letech, 17. dubna 1923. Navrhoval elegantní vily a impozantní muzea, a prezident Masaryk mu dokonce navrhl, aby se podílel na úpravách Pražského hradu. Jak by vypadaly Hrad nebo zámek v Lánech se nikdy nedozvíme, Kotěra prestižní nabídku odmítl ze zdravotních důvodů a vystřídal ho slovinský architekt Jože Plečnik
Rozhledna ve vodárenské věži v Kolíně Památky

Rozhledna ve vodárenské věži v Kolíně

Kolínská vodárenská věž, která patří k dominantám města, byla slavnostně otevřena pro veřejnost. Vodojem nyní slouží jako veřejně přístupná rozhledna, která kromě krásného výhledu a přístupu do prostoru bývalé vodní nádrže nabídne tematicky zaměřené expozice a další zajímavý kulturní program.

Hotel Chateau Kotěra – užijte si atmosféru z počátku 20. století Ubytování

Hotel Chateau Kotěra – užijte si atmosféru z počátku 20. století

Hotel – restaurant Chateau Kotěra je lahůdkou pro všechny, kdo milují atmosféru z počátku 20. století. V zámku, postaveném a dekorovaném zakladatelem české moderní architektury Janem Kotěrou, je dnes luxusní hotel.

Muzeum východních Čech v Hradci Králové Kultura

Muzeum východních Čech v Hradci Králové

Muzeum východních Čech v Hradci Králové sídlí na Eliščině nábřeží v monumentální budově postavené podle návrhu architekta Jana Kotěry v letech 1909-1912 a prohlášené v roce 1995 národní kulturní památkou. V roce 2019 se otevřelo po náročné rekonstrukci.

Neogotický zámek Červený Hrádek u Sedlčan Památky

Neogotický zámek Červený Hrádek u Sedlčan

Nynější podobu zámku Červený Hrádek u Sedlčan (1 km jihovýchodně od Sedlčan, původně vodní tvrz) vtiskl na konci 19. století světoznámý architekt Jan Kotěra. Veřejnosti je v současnosti přístupný pouze zámecký park.

Výlet za nejkrásnějšími stavbami architekta Jana Kotěry

Výlet za nejkrásnějšími stavbami architekta Jana Kotěry

Tvůrce rozkročený mezi dobovou secesí a moderním funkcionalismem zanechal nesmazatelnou stopu v Hradci Králové i na jiných místech. Kde? To vám prozradí portál Kudy z nudy.

Za Gočárem do Hradce – příběh talentovaného architekta a Salonu republiky

Za Gočárem do Hradce – příběh talentovaného architekta a Salonu republiky

V anketě o největší osobnost české architektury 20. století zvítězil Josef Gočár, stavitel kubismu a funkcionalismu. Jeho díla zdobí řadu měst, ale nejvýrazněji ovlivnil Hradec Králové. Díky promyšlenému regulačnímu plánu se městu v první polovině 20. století začalo říkat Salon republiky.

Kotěrova kolonie – Zahradní město v Lounech Památky

Kotěrova kolonie – Zahradní město v Lounech

Na východě Loun, na kopci nad hlavním vlakovým nádražím, se nachází významná součást moderní české architektury – Kotěrova kolonie, jeden z nejstarších příkladů úspěšné aplikace zahradního města do českého prostředí.

Kotěrova vila na Vinohradech Památky

Kotěrova vila na Vinohradech

Rodinná vila slavného českého architekta Jana Kotěry vznikla podle jeho vlastního návrhu. V horním patře nechyběl Kotěrův ateliér a škola architektury.

Laichterův dům na Vinohradech Památky

Laichterův dům na Vinohradech

V Praze v Chopinově ulici s výhledem do Riegrových sadů stojí od roku 1909 dům nakladatele Jana Laichtera. Je postavený podle návrhu předního českého architekta počínající moderny Jana Kotěry.

Markova vila v Holoubkově Památky

Markova vila v Holoubkově

Architektonicky nejcennější stavbou v Holoubkově u Rokycan je Markova vila, projektovaná významným českým architektem Janem Kotěrou roku 1908.

Suchardova ateliérová vila v Praze Bubenči Památky

Suchardova ateliérová vila v Praze Bubenči

Vilu se zahradou a ateliérem zapsanou v seznamu kulturních památek ČR a chráněnou jako nemovitou památku navrhoval architekt Jan Kotěra.

Baťovy domky ve Zlíně Památky

Baťovy domky ve Zlíně

Domky se zahrádkou a typickou cihlovou fasádou byly domovem dělníků pracujících v Baťových závodech. Baťa chtěl, aby se jeho zaměstnanci nevyčerpávali dojížděním do práce, a zajistil jim ubytování co nejblíže továrny.

Dům malíře Karla Vika v Turnově od Jana Kotěry Památky

Dům malíře Karla Vika v Turnově od Jana Kotěry

Dům akademického malíře Karla Vika byl v Turnově postaven v letech 1922-1924 na základě plánu architekta Jana Kotěry. Jedná se o jednu z jeho posledních realizací.

Kotěrovy kiosky na Pražském mostě v Hradci Králové Památky

Kotěrovy kiosky na Pražském mostě v Hradci Králové

Secesní Pražský most přes Labe z roku 1910 zdobí od roku 1912 kromě zábradlí, stožárů či osvětlovacích oblouků také čtyři zděné kiosky s kruhovým či oválným půdorysem na obou předmostích.

Peterkův dům v Praze Památky

Peterkův dům v Praze

Administrativní a obchodní budova na dolním konci Václavského náměstí vznikala podle dispozice Viléma Tierhiera v letech 1898-99, průčelí ve stylu velmi rané secese upravil Jan Kotěra (1899). Pozoruhodné jsou především reprezentativní prostory předního traktu 1. patra.

Baťova vila ve Zlíně Zážitky

Baťova vila ve Zlíně

Vila Tomáše Bati se začala stavět v roce 1909 a dokončena byla v roce 1911. Nechal si jej postavit geniálni podnikatel Tomáš Baťa, zakladatel Baťových obuvnických závodů. Chtěl pro sebe a svou rodinu vybudovat příjemné sídlo, kde by mohl odpočívat a stále vidět svou továrnu.

Trmalova vila v pražských Strašnicích – centrum architektury rodinného bydlení Kultura

Trmalova vila v pražských Strašnicích – centrum architektury rodinného bydlení

Trmalova vila, dílo architekta Jana Kotěry, je unikátní ukázkou architektonické tvorby rodinných sídel první poloviny dvacátého století. V roce 2014 prošla celkovou rekonstrukcí, která vyzdvihla kvalitní řemeslné prvky a nádherné umělecké dekorace.

Národní dům Prostějov – vrcholné dílo české secese od architekta Jana Kotěry Kultura

Národní dům Prostějov – vrcholné dílo české secese od architekta Jana Kotěry

Národní dům, významná kulturní památka České republiky, patří mezi architektonické dominanty města Prostějova a je též jeho hlavním kulturním a společenským centrem. Byl postaven v letech 1905 – 1907 podle návrhu architekta Jana Kotěry, předního představitele české secese.

Kotěrova vodárenská věž v Třeboni Kultura

Kotěrova vodárenská věž v Třeboni

Na okraji Třeboně, v části Na kopečku stojí vodárenská věž, která díky své výšce 42 metrů a rovinatému okolí je i z pěkné dálky nepřehlédnutelná. Od historického centra je vzdálená necelý jeden kilometr.

Kotěrova vodárenská věž v Praze-Michli Památky

Kotěrova vodárenská věž v Praze-Michli

Michelský vodojem z let 1906 – 1907 navrhl významný český architekt Jan Kotěra. Stavbu vysokou 42 metrů z neomítnutých cihel a s měděnou střechou najdete na okraji pankrácké pláně, v katastru Michle, v ulici Hanusova.

Další aktuality

Kalendář 2025: vojenské akce, na kterých byste neměli chybět

Patříte k fanouškům vojenské techniky, ale prohlížet si ji v muzeu vás nebaví? Podívejte se, jak dodnes funguje vojenská technika a taktika v akci. Portál Kudy z nudy přináší tipy na zajímavé akce, které proběhnou od jara do podzimu tohoto roku.
9. duben 2025 8:48
Památky

Věda a historie není nuda: Druhá světová válka a putování po válečných stopách v Česku

Letos si připomínáme 80 let od konce druhé světové války. Osm dekád, které uplynuly od těch osudových dnů května 1945, kdy zbraně konečně utichly a Evropu pohltilo ticho po hrůzách největšího konfliktu v historii lidstva. Druhá světová válka si během šesti let vyžádala přes 70 milionů obětí, převrátila Evropu naruby a natrvalo přepsala mapu světa. A i když skončila, stále je s námi v památkách a v příbězích. Projděte se dějinami a místy druhé světové války s Kudy z nudy!
9. duben 2025 6:54
Památky

Tradice: české zvonařství, slavné zvony, zvoníci a zvonaři i muzeum zvonařství ve Vrchotových Janovicích

Zvony jsou poslové zpráv, hudební nástroje i umělecké kousky, které provázejí člověka od narození až do smrti. A to doslova: vzpomeňte si na známý výraz, že „někomu zvoní hrana“, tedy umíráček. S Kudy z nudy tentokrát prozkoumáme tradice českého zvonařství – a zvonkohry i slavné zvony nám k tomu budou znít z každého řádku.
7. duben 2025 11:00
Památky

Evropa v Česku: proč máme rádi Rakousko?

Alpy a Grossglockner, krásná jezera, horské túry, Dunaj, Vídeň, Salcburk, Hallstatt a klášter v Melku, vídeňský řízek, sýrové špecle a kaiserschmarrn, dort Sacher, Prátr a adventní trhy: je tolik věcí, které máme rádi na Rakousku! Seriál o evropských zemích pokračuje u našich jižních sousedů. Pojďte s Kudy z nudy poznat Rakousko!
6. duben 2025 10:18
Památky

Evropa v Česku: proč máme rádi Itálii?

Benátky, Florencie a věčné město Řím, jezera Lago di Garda, Lago di Maggiore a Lago di Como, Alpy, tajemné Pompeje, nekonečné písečné pláže, úžasné památky na každém rohu, víno, olivové háje a fantastická kuchyně: je tolik věcí, které máme rádi v Itálii! Seriál o evropských zemích pokračuje na jihu, v jedné z nejoblíbenějších zemí letních dovolených. Pojďte s Kudy z nudy poznat Itálii!
6. duben 2025 10:10
Památky

Výlety (nejen) pro šachisty: tipy na výlety za poznáním nejznámějších černých a bílých věží v Česku

Při návštěvě Hradce Králové kdekoho napadne, že když už se Bílá věž nazývá bílá, mohla by být bělejší. Zrovna tak by Černá věž v Českých Budějovicích mohla být černější… a pak vám začne vrtat hlavou, kolik vlastně těch černých a bílých věží v Česku máme a které skutečně ladí se svým jménem. Pojďme si je zmapovat!
5. duben 2025 10:25
Památky

Velikonoce na hradech a zámcích aneb vejce desetkrát jinak

Pro letošní Velikonoce, které proběhnou od 18. do 21. dubna 2025 nabízí portál Kudy z nudy nespočet zajímavých akcí. Za zážitky a dobrým jídlem se můžete vypravit třeba na hrady a zámky. Jako bonus si užijete i svátečně vyzdobené interiéry, předvádění typických velikonočních zvyků a také ochutnávky pochoutek ze šlechtických kuchyní.
2. duben 2025 18:15
Památky

Mezinárodní den památek 2025: nahlédněte tam, kam to běžně nejde

18. duben – den, kdy si svět připomíná vlastní kulturní dědictví. Mezinárodní den památek a sídel vyhlásilo UNESCO v roce 1982. Oslavte ho i vy nějakou pěknou prohlídkou. Inspiraci, kam se vydat, vám přináší portál Kudy z nudy.
1. duben 2025 13:17
Památky