ÚvodČeská nejPrůmyslJiří Šín – sklář a autor unikátní sklářské technologie Vitrum Vivum
Foto: www.sinstudiogallery.com
Průmysl

Jiří Šín – sklář a autor unikátní sklářské technologie Vitrum Vivum

Mezi českými skláři a designéry rezonuje jméno Jiří Šín (* 7. listopadu 1981, Česká Lípa). Důvodem není jen jeho výjimečná schopnost pracovat se sklem, ale i unikátní sklářská technologie Vitrum Vivum. Ta představuje revoluci ve výrobě skleněných objektů a je považována za jeden z nejvýznamnějších počinů v moderním českém sklářství.
Jiří Šín, rodák z České Lípy, absolvoval uměleckoprůmyslovou sklářskou školu v Kamenickém Šenově a Vyšší odbornou školu sklářskou v Novém Boru. Pracoval pro sklářské velikány jako Lasvit či Preciosa. Zdokonaloval techniku, zkoušel různé sklářské disciplíny a absolvoval také stáže v Německu a v Holandsku, kde studoval vitráže, foukání a tavení skla. Šín se vždy hlásil k odkazu sklářských mistrů Stanislava Libenského a Jaroslavy Brychtové, kteří zavedli techniku odlévání masivních skleněných objektů do otevřených forem. Po několika letech praxe založil vlastní studio a ve sklářské dílně v Bělé pod Bezdězem více než deset let piloval vlastní průlomovou metodu tavení skla v uzavřených formách Vitrum Vivum.
 
Unikátní technologie tavení skla Vitrum Vivum nejenom posouvá hranice sklářského řemesla, ale také vnáší do skla prvek, který byl pro tradiční české sklářství dosud nevídaný. Proces je podobný odlévání bronzu, kdy se žhavé sklo nalévá do uzavřené formy a mění se v obrovskou jednolitou sochu se složitými trojrozměrnými strukturami. Rozměr plastik omezuje pouze velikost pece. Výsledné objekty se vyznačují neobvyklou dynamikou a mění svou strukturu a barevnost v závislosti na světelných podmínkách nebo úhlu pohledu.
 
Jiří Šín začal spolupracovat s renomovaným sklářem a designérem Ronym Pleslem a společně se rozhodli posunout hranice sklářského umění nejen z hlediska řemeslného mistrovství, ale i jeho hlubší filozofické myšlenky a krásy. Své rozměrné skleněné objekty poprvé představili v roce 2019 ve Victoria & Albert Museum v Londýně a následně na Benátském bienále 2022 s projektem Trees Grow from the Sky / Stromy rostou z nebe. Právě tyto křišťálové monumentální plastiky jsou součástí českého pavilonu na světové výstavě EXPO 2025 v japonské Ósace. Kromě monumentálních křišťálových stromů, symbolů víry a naděje, instalace zahrnuje díla zvaná Imprimere (reliéfní skleněné pláty inspirované kůrou stoletého dubu, zdůrazňující propojení živočišného a rostlinného světa), Mono no aware (křišťálové větve, zobrazující krásu a pomíjivost života prostřednictvím digitálních květů a zamrzlých sakur), a Uranium Roses, skleněné růže symbolizující lásku, bolest a pomíjivost.
 
Práce Jiřího Šína si můžete prohlédnout v SIN Studio Gallery na Jungmannově náměstí v Praze. Po více než dvaceti letech na sklářské scéně je Jiří Šín nejen váženým autorem technických inovací, ale také inspirací pro mladé skláře, kteří hledají nové způsoby práce se sklem. S unikátními skleněnými díly Jiřího Šína se lze setkat nejen v galeriích a muzeích po celém světě, ale i na výstavách, které představují to nejlepší z českého sklářského umění.
Věda a historie není nuda: výstava Expo 2025 a Česko v japonské Ósace

Věda a historie není nuda: výstava Expo 2025 a Česko v japonské Ósace

Představte si svět, kde se tradice snoubí s inovacemi, kde sklo vypadá jako z jiné dimenze a kde vás designové uniformy donutí přemýšlet, jestli jste na světové výstavě, nebo na přehlídkovém molu v Paříži. Přesně taková bude světová výstava Expo 2025, která probíhá od 13. dubna do 13. října 2025 v japonské Ósace. Na realizaci se podílí i agentura CzechTourism, podívejte s Kudy z nudy, co se chystá.

České sklo – synonymum kvality a tradice s puncem UNESCO

České sklo – synonymum kvality a tradice s puncem UNESCO

Sklo je fascinující a krásný materiál ve všech svých podobách. Jeho ruční výroba od roku 2023 zapsána na reprezentativní seznam nemateriálního kulturního dědictví lidstva UNESCO. České sklo tak potvrdilo svou světovou úroveň a pověst! Jeho zvláštní postavení v Evropě od středověku vytvářel rozsah výroby i široká škála výrobků od průzračně čistého stolního skla, často broušeného, rytého a malovaného, přes bižuterii až po obří křišťálové lustry či autorský design současných uměleckých objektů.

Sin Studio Gallery Kultura

Sin Studio Gallery

SIN Studio Gallery, známá svou jedinečnou sklářskou technologií Vitrum Vivum, otevřela novou galerii na Jungmannově náměstí v Praze.

České značky: Lasvit aneb láska, světlo, sklo a design

České značky: Lasvit aneb láska, světlo, sklo a design

Název složený z českých slov pro lásku a světlo. Dokonalé řemeslo, moderní technologie, inspirativní design a světelné instalace, dělané na míru pro dané místo a konkrétního zákazníka. Světlo, které vytváří jedinečnou atmosféru, často umí měnit barvu a reagovat na hudbu či pohyb. Sklářské klenoty, které obdivují lidé v desítkách zemí po celém světě: to všechno je Lasvit, český designér a výrobce zakázkových světelných instalací, sbírek ready-to-shine a skla pro architekturu. Seznamte se.

České značky: Preciosa

České značky: Preciosa

Inspirujeme k vytváření křišťálového světa, říká o sobě společnost Preciosa. Pod její značkou se do světa hrnou nejenom tradiční české perle a perličky, broušené křišťálové šperky, dekorace a šperkové kameny ze syntetických krystalů, ale také unikátní svítidla, světelné instalace a skleněné zátky. Kde můžete skleněné poklady značky Preciosa vidět na vlastní oči?

Kamenický Šenov

Kamenický Šenov

Pro sklářské město na rozhraní Lužických hor a Českého středohoří jsou typické klasicistní domy z konce 18. století s mansardovými střechami. Zdejším fenoménem je sklo. Roku 1856 tu vznikla odborná sklářská škola, první svého druhu v Evropě, která zajišťovala odbornou přípravu malířů a rytců skla.

Nový Bor

Nový Bor

Nový Bor je společně s Českou Kamenicí a Kamenickým Šenovem bránou do Lužických hor. Podle místních je městem tradičního sklářství, zeleně a zahrad. Vznikl v první polovině 18. století z osady vystavěné na lesních vřesovištích, německy nazývaných Haida (Heyde), později česky Bor.

Rony Plesl – sochař, sklář a designér

Rony Plesl – sochař, sklář a designér

Rony Plesl (* 31. ledna 1965 Jablonec nad Nisou) patří mezi nejznámější sklářské designéry. Vede Ateliér skla na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze a s jeho dílem se denně setkává velká část Čechů: navrhl totiž pivní sklenice pro pivovary Budějovický Budvar, Plzeňský Prazdroj, Staropramen, Starobrno, Krušovice i Bernard.

Stanislav Libenský – sklářský výtvarník s mezinárodním věhlasem

Stanislav Libenský – sklářský výtvarník s mezinárodním věhlasem

Sklářský výtvarník, sochař a pedagog Stanislav Libenský (27. března 1921 – 24. února 2002) je legendou českého skla. Nejlepší díla vytvořil společně se svou ženou, sklářskou výtvarnicí a sochařkou Jaroslavou Brychtovou (18. července 1924 – 8. dubna 2020). Autorská dvojice Brychtová-Libenský dokázala světu, že ze skla je možné vyrobit něco, co ostatní pokládali za nemožné. Právě díky tomu byli ve světě známí už v dobách hluboké totality.

Milan Knížák – Květy na sněhu

Zveme vás na výstavu Milana Knížáka – Květy na sněhu, která představuje nejnovější skleněné objekty Milana Knížáka – jedné z nejvýraznějších osobností českého i mezinárodního uměleckého světa.
Praha 1, Praha

2. narozeniny Pilsner Urquell: The Original Beer Experience!

Zážitková interaktivní expozice Pilsner Urquell: The Original Beer Experience na Václavském náměstí slaví 2. výročí! A jak jinak než stylově – zážitky, pivem a originálními dárky pro návštěvníky. Od 14. do 27. dubna vás čeká speciální narozeninový program plný překvapení.
Praha 1, Praha

Relaxační malířský workshop

Kreativní únik v srdci města! Namalujte si vlastní mistrovské dílo v krásné pražské galerii! Zapomeňte na své problémy, ztratíte se v barvách a odejdete s něčím krásným, co jste sami vytvořili.
Praha 1, Praha

Nezapomeňme 80 – Praha Václavské náměstí

8. května 2025 se na spodní části Václavského náměstí uskuteční celodenní akce k připomenutí 80. výročí konce druhé světové války.
Praha 1, Praha

Pasáže Václavského náměstí – komentovaná vycházka

Černá Růže, Rokoko, Lucerna, Koruna, to je jen malý výčet pražských pasáží Václavského náměstí s jejichž historií, výzdobou a současným stavem se budete moct seznámit na komentované vycházce.
Praha 1, Praha

Nové Město – od koně po Kafku

U Nového Města má člověk pocit, že je v centru dění a že je stále přítomen normální život a příjemně půlzující každodennost.
Praha 1, Praha

Výstava Pneuma Alchemy

Výstava Pneuma Alchemy přináší dialog mezi dvěma umělci – Paulou Benčaťovou a Davidem Krňanským – kteří ve svém přístupu k materiálu, formě i symbolice zkoumají neviditelné procesy proměny.
Praha 1, Praha

Frankie a Johnny

Krásný a uvěřitelný příběh o začátku jedné velké lásky. I když už máte za sebou kousek života a několik zklamání, pořád je naděje!
Praha 1, Praha

Aktivity v okolí

Sin Studio Gallery

SIN Studio Gallery, známá svou jedinečnou sklářskou technologií Vitrum Vivum, otevřela novou galerii na Jungmannově náměstí v Praze.
Praha 1, Praha

Giyou Garden – unikátní zahrada stříbrných a zlatých květin

Česká rodinná firma vytváří světově unikátní květiny ze stříbra a zlata. Inspirací jí byl půvab květin historické usedlosti v malé české obci, ve které žije a pracuje. Poprvé se můžete projít vzácnou zahradou jemných květin i v Praze na Jungmannově náměstí.
Praha 1, Praha

Kostel Panny Marie Sněžné v Praze

Chrám je nejvyšší kostelní stavbou v Praze a byl založen jako součást karmelitánského kláštera českým králem a císařem Karlem IV. v roce 1347 jako památka na jeho korunovaci.
Praha 1, Praha

Muzeum míšeňského porcelánu – Prague museum of Meissen porcelain

Nově otevřené muzeum míšeňského porcelánu – Prague museum of Meissen porcelain v centru Prahy.
Praha 1, Praha

Pomník Josefa Jungmanna v Praze

Pomník Josefa Jungmanna tvoří dominantu Jungmannova náměstí v centru Prahy. Byl slavnostně odhalen 15. května 1878. Při této příležitosti byl Františkánský plácek přejmenován na Jungmannovo náměstí a někdejší Široká ulice na ulici Jungmannovu.
Praha 1, Praha

Unikátní kubistická lampa na Jungmannově náměstí v Praze

Pražská kubistická architektura je světovým unikátem. Jejím projevem nejsou jen slavné domy a vily, ale i na pohled nenápadné drobnosti, jako tahle unikátní lucerna, která je jedinou svého druhu na světě.
Praha 1, Praha

Palác Ara v Praze

Palác Ara, který najdete jen pár kroků od Václavského náměstí a bulváru Na Příkopě, bezpochyby patří k ikonám českého funkcionalismu.
Praha 1, Praha

Muzeum Káji Saudka plné komiksů

Komiksové muzeum Káji Saudka je muzeum, které vás bude bavit. Prostor věnovaný jedné z nejvýraznějších českých osobností Kájovi Saudkovi.
Praha 1, Praha

Ubytování a restaurace

Restaurace U Pinkasů na pražském Novém Městě

Proslulá česká restaurace s dlouholetou tradicí se nachází jen kousek od Václavského náměstí. Pochutnat si zde můžete na specialitách tradiční české kuchyně, Plzeňském Prazdroji přímo z tanku a jistě oceníte i neopakovatelnou zdejší atmosféru.
Praha 1, Praha

Goodlok

Provozovatelé Goodloku začínali jako výrobci coldpressových zeleninových a ovocných freshů, které rozváží po Praze. Nyní mají i kavárnu na Jungmannově náměstí.
Praha 1, Praha

Café Truhlárna na Jungmannově náměstí

Na Jungmannově náměstí uprostřed Prahy najdete Café Truhlárna. Dáte si zde výběrovou kávu, dezerty malých lokálních pekáren a cukráren, víno z vinařství z Pálavy, točené pivo a mnoho dalšího. Můžete přijít posedět i na zahrádku.
Praha 1, Praha

Zlatý kříž v Jungmannově ulici

Jedničkou v pražském sortimentu lahůdek byl už od první republiky Zlatý kříž u Jungmannova náměstí. Nabízel chlebíčky, jednohubky, obložené mísy, zákusky a mnoho dalších lahůdek pro každou příležitost. Svou činnost ukončil po 100 letech, v roce 2024.
Praha 1, Praha

Hotel Liberty v Praze

Ve 4hvězdičkovém Hotelu Liberty v centru Prahy naleznete celkem 32 luxusních pokojů a apartmánů. Některé z pokojů nabízejí příjemný pobyt na balkónu či terase. Hotelové suity jsou dvoupodlažní a skýtají jedinečný pohled na Pražský hrad.
Praha 1, Praha

Pytloun Boutique Hotel Praha

Přímo na Václavském náměstí otevřel český hotelový řetězec Pytloun Hotels svůj první hotel v Praze. Čtyřhvězdičkový Pytloun Boutique Hotel Prague se může pochlubit butikovou atmosférou, která je ideální pro rodiny s dětmi.
Praha 1, Praha

Kavárna Národní 38

Nachází se v samém centru Prahy, ukryta na klidném nádvoří historického domu na Národní třídě, v paláci Pražské plynárenské a.s. najdete kavárnu Národní 38, místo pro osobní i pracovní schůzky.
Praha 1, Praha

Restaurace Talíř

V restauraci Talíř vaří kvalitní českou kuchyni, která se liší v servírovaní jednotlivých pokrmů podávaných formou tapas. Nebojíe se kombinovat současné kulinářské techniky s tradičním českým kuchařským uměním.
Praha, Praha