Česká republika jako samostatný stát se bude účastnit EXPA
po šesté. Japonsko bude světovou výstavu hostit už potřetí v historii. Jako hlavní téma si pro EXPO 2025 zvolilo „Vytváření budoucí společnosti pro naše životy“. Podtématy pak jsou „Ochrana životů“, „Posilování životů“ a „Spojování životů“. Zúčastnit se má
153 zemí a
osm mezinárodních organizací.
Architektonickou soutěž na návrh českého pavilonu pro světovou výstavu EXPO 2025 vyhrála skleněná spirála od Apropos Architects. Její skleněná miniatura byla odhalena na konci června 2023 v Lobkowiczkém paláci na Pražském hradě.
Česko by se v Ósace mělo prezentovat nejen tím, co Japonci velmi dobře znají a dlouhodobě obdivují, například českým sklem a vážnou hudbou, ale zejména českými inovacemi, nanotechnologiemi, perspektivními startupy a talenty z regionů. Rozpočet české účasti na EXPO 2025 počítá s částkou přibližně 500 milionů korun s tím, že vláda ČR schválila rozpočet ve výši 290,2 milionu korun na období 2023 až 2026. Další finanční krytí bude pocházet ze zdrojů soukromých firem, organizací a institucí, a to v plánovaném rozmezí 170-220 milionů korun.
Výstava Dveře budoucnosti dokořán v Národním technickém muzeu
Výstavu EXPO v Dubaji vidělo 24 milionů návštěvníků z celého světa, vy můžete část z ní, respektive české inovace, které zazářily na světové výstavě Expo 2020 v Dubaji, vidět v Národním technickém muzeu v Praze. Až do konce března 2024 je otevřena výstava Dveře budoucnosti dokořán.
Město budoucnosti v Národním technickém muzeu navrhli architekti českého pavilonu na EXPO v Dubaji podle urbanistického konceptu patnácti minut – tedy s časovou a energetickou dostupností všeho, co člověk potřebuje. Výstava ukazuje šetrné formy získávání, ukládaní i využívání energie, nové způsoby, jak chránit a čistit vodu, vzduch, zem nebo recyklovat materiály a pěstovat plodiny, ryze české nanotechnologie šetřící vzácné zdroje, ale také chránící zdraví člověka.